Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 17.03.2018 10:54

Cze!
krutom napisał(a):
fly napisał(a):od razu przyznam iż nie "przeleciałem" całego wątku "dogłębnie"

No właśnie.

fly napisał(a):skoro wszędzie płacimy kartą to dlaczego nie wypłacać podczas transakcji , tzw. PŁAĆ KARTĄ I WYPŁACAJ (logo na sklepie)?
-nie ma tej możliwości w Chorwacji?
pozdro
fly

W przypadku posiadaczy karty płatniczej banku PEKAO SA przy wypłatach z bankomatu Zagrebacka Banka nie są oni obciążani żadną prowizją.
I być może mogą oni wypłacić sobie gotówkę w sklepie, który realizuję taką usługę, ale wtedy zapłacą prowizję.
Cytowane przez Ciebie wypowiedzi dotyczyły właśnie kart wymienionego banku i dostępności jego bankomatów.

Dodam jeszcze, że ja nie miałem problemów ze znalezieniem tych bankomatów.
Miedzy innymi Automapa ma je w POI.

Wstęp był ...niepotrzebny.
Nie wiem czy dobrze zrozuiałeś kolego krutom,
1. Płacę np. za paczkę gum i jednocześnie proszę kasjera o np. 200 kun.
2. Podchodzę do kasy i nic nie kupując proszę o wypłatę 200 kun.
W obu przypadkach oczywiście posługuję się kartą (nie posiadam i nie grożę kasjerowi bronią).
W przypadku pierwszym jest to transakcja płatności kartą.
W przypadku drugim jest to wypłata środków z konta.
INTERESUJE mnie przypadek pierwszy, i o tym mówię.
pozdro
fly
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 17.03.2018 13:04

fly napisał(a):Nie wiem czy dobrze zrozuiałeś kolego krutom,
1. Płacę np. za paczkę gum i jednocześnie proszę kasjera o np. 200 kun.
2. Podchodzę do kasy i nic nie kupując proszę o wypłatę 200 kun.
W obu przypadkach oczywiście posługuję się kartą (nie posiadam i nie grożę kasjerowi bronią).
W przypadku pierwszym jest to transakcja płatności kartą.
W przypadku drugim jest to wypłata środków z konta.
INTERESUJE mnie przypadek pierwszy, i o tym mówię.
pozdro
fly

Zrozumiałem doskonale.
A co do punktu 2 to takie cuda bez prowizji to tylko w Erze :lol:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 17.03.2018 15:31

Jest tak, jak pisze Krutom - przy usługach typu cashback często jest jakaś drobna opłata (kwotowa lub procentowa) a na pewno za granicą należy się liczyć z prowizją za przewalutowanie (w końcu karta jest złotówkowa a wybierasz kuny). Do tego usługi tego typu są przypisane "z góry" do określonych banków i kart, a agentem rozliczeniowym może być inna organizacja, co od razu pozbawia nas dobrodziejstwa bezprowizyjności wynikającej z "pokrewieństwa" Pekao SA i Zagrebacka Banka. Z drugiej strony od czego jest wujek Googiel :D :
http://www.rp.pl/Jak-zarzadzac-wydatkam ... ziala.html

Kończąc - rozwiązanie z Pekao SA i Zagrebacką (i zapewne innymi bankami Unicredit w innych krajach) jest swego rodzaju wyjątkiem od reguły. Znam z racji pracy zawodowej różne rozwiązania bankowe i z niczym podobnym (w postaci braku jakichkolwiek opłat i prowizji) na razie się nie spotkałem z wyjątkiem kont i kart typu prestige, gold, bankowości prywatnej itp. ale to już inna bajka - ja mówię o rozwiązaniach bezpłatnych i dostępnych dla każdego przeciętnego zjadacza chleba.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 17.03.2018 21:10

Hercklekot napisał(a):Akurat clou posługiwania się kartą debetową Pekao SA oraz wypłacania kun w bankomatach Zagrebacka Banka polega na czymś innym. Oba banki są w tej samej grupie kapitałowej Unicredit i mają dość proste rozwiązanie zero narzutów, prowizji itp itd.

Hercklekot, dzięki Ci za zainteresowanie mnie tym "produktem", pewnie wkrótce założę sobie ichnie konto i debetówkę MC.

Ale uważam, że jest lepiej niż napisałeś, i nie jestem pewien, a wręcz wątpię, czy wynika to z przynależności wspomnianych banków do Unicredit. Moim zdaniem wszędzie za granicą (po spełnieniu prostych warunków dot. bezpłatności konta i karty) dostaniemy przewalutowanie transakcji bezpośrednio po kursie MC, oraz darmowe wypłaty z bankomatów... niezależnie od tego, czy będzie to Chorwacja, czy Hiszpania czy Turcja, czy obojętnie jaki kraj.

Pozwolę sobie podlinkować regulamin i TOiP, może komuś się przyda:
https://www.pekao.com.pl/indywidualni/kontaosobiste/regulaminy
https://www.pekao.com.pl/indywidualni/taryfa/?r,main,docId=50276&r,main,atriclePage=1
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 17.03.2018 23:24

Wiem, że jak korzystałem z karty ING w bankomatach ING za granicą to za pobranie gotówki było 3% prowizji (chyba - dawno to było). W 2017 wprowadzili jakieś promocje czasowe - że można wykupić pakiet na bezprowizyjne wypłaty kasy za granicą (chyba 15 zł to kosztowało na 30 dni). Tyle ogarniam bo w tych dwóch bankach mamy konta. W płatnościach bezgotówkowych - nie wiem, nie wnikałem dokładnie jak jest w innych bankach. Wiem, że często zdarza się podwójne przewalutowanie ( np HRK-USD-PLN albo HRK-EUR-PLN ) w przypadku Chorwacji i często mamy w ToiP jakiś % za przewalutowanie w ogóle. Zresztą wystarczy prześledzić ten wątek o czym ludzie piszą.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 18.03.2018 08:21

Cze!
krutom napisał(a):...A co do punktu 2 to takie cuda bez prowizji to tylko w Erze :lol:


Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary. Człowiek bez wiary jest tylko półczłowiekiem. J. W. von Goethe

W Skandynawii, a co się mnie tyczy, Norwegii, placówki banków i pacówki pocztowe (szczególnie w małych miejscowościach) umiejscowione są w małych sklepach typu polska "Żabka", a nawet jeszcze mniejszych sklepikach. Bez zakupów, jednorazowo możesz wybrać gotówkę w kasie sklepu do 25.000 nok w godzinach pracy twojego banku bez prowizji, po godzinach pracy banku 10 nok, ...tak jest taka gotówka w sklepie a nawet więcej, bo są automaty kasowe-coś w rodzaju kasy i bankomatu.
więc...żeby nie przedłużać mam pytanie, a nawet dwa:
1. Czy usługa Cashback-wypłata gotówki przy płatności za zakupy jest dostępna w Chorwacji?
2. ewentualnie jakich oznaczeń na sklepie oferujących tą usługę wypatrywać ?
pozdro
fly
kerim80
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 25.02.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) kerim80 » 18.03.2018 14:32

Witam mam kartę mastercard w getin banku czy opłaca się wypłacać z bankomatu i płacić w Splicie bo czytajac wątek już sie pogubiłem
Pozdrawiam serdecznie
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 18.03.2018 15:06

Getin kurs Euro z dzisiaj 4.338. Prowizja za wypłatę kun w bankomatach 4,5 procent minimum 10zł . Platności tylko spread za przewalutowanie w granicach 4,1procent ? Z tabeli prowizji. Nie jestem pewien ale w standardowym koncie wypłacenie 100 Euro w Splicie kosztuje w granicach 434 plus 19,71 a płatności bezgotówkowe 434 plus 17,95. Kurs Euro z dzisiaj 4.22 a w Getin prawie 4,55 ? Wymień złotówki lub Euro w pierwszym lepszym kantorze lub banku w Splicie a oszczędzisz 1/10 pieniędzy. Tylko jak zgubisz-utracisz kartę to stracisz góra 50 zeta i nerwy a jak portfel to wszystko i kasę i kartę
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 18.03.2018 15:46

kerim80 napisał(a):Witam mam kartę mastercard w getin banku czy opłaca się wypłacać z bankomatu i płacić w Splicie bo czytajac wątek już sie pogubiłem
Pozdrawiam serdecznie



Płać kartą, wypłacaj z bankomatu, to są wakacje, a nie kurs dla księgowych ;) jak ktoś ma dylematy, czym płacić i ile miejsc po przecinku analizować, to tak naprawdę nie stać go na wakacje ;)
yanek37
Cromaniak
Posty: 675
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 18.03.2018 16:15

Witam,
Korzystał ktoś w Chorwacji z takich kart :
- PKO BP Visa
- BZ WBK Visa Etectron (Debetowa)
- BZ WBk MasterCard (walutowe EUR)
Interesuje mnie jak przedstawia się przewalutowanie w tych kartach ?

Pozdrawiam
klopot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1615
Dołączył(a): 22.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) klopot » 18.03.2018 16:23

yanek37 napisał(a):Witam,
Korzystał ktoś w Chorwacji z takich kart :
- PKO BP Visa
- BZ WBK Visa Etectron (Debetowa)
- BZ WBk MasterCard (walutowe EUR)
Interesuje mnie jak przedstawia się przewalutowanie w tych kartach ?

Pozdrawiam

Zajrzyj do tabeli prowizji
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 18.03.2018 16:34

malinero napisał(a): jak ktoś ma dylematy, czym płacić i ile miejsc po przecinku analizować, to tak naprawdę nie stać go na wakacje ;)

Ta teza wydaje się być dyskusyjna.
Znam wielu, których stać, a mimo to analizują.
I to, że analizują nie świadczy o tym, że ich nie stać, tylko o tym, że nie lubią wydawać bezsensownie pieniędzy, albo o tym, że są z Małopolski :oczko_usmiech:
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 18.03.2018 16:38

Jedna babcia ze Lwowa, druga z Pyrlandii. Jestem bardziej skąpy niż Szkot chyba
yanek37
Cromaniak
Posty: 675
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 18.03.2018 16:59

klopot napisał(a):
yanek37 napisał(a):Witam,
Korzystał ktoś w Chorwacji z takich kart :
- PKO BP Visa - 3,5%
- BZ WBK Visa Etectron (Debetowa) - 2,8%
- BZ WBk MasterCard (walutowe EUR) - nie doczytałem się :(
Interesuje mnie jak przedstawia się przewalutowanie w tych kartach ?

Pozdrawiam

Zajrzyj do tabeli prowizji


Korzystając w Chorwacji z karty walutowej (EUR) przelicznik "na kunę" wychodzi podobnie jak przy złotówkach.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 106
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone