Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 15.03.2018 20:56

Problem z Kunami z głowy. Zakupione po kursie 0,585. Euro też. Najtaniej znalazłem po 0,582 ale 500kilometrów dojazdu do kantoru.Reszta pójdzie kartami na miejscu i ew. kilkaset Euro dokupię jako rezerwę plus trochę forintów i Koron. Ile wynosi Spread za płatności Kunami Visą i Mastercardem? Bo patrzyłem na Getin i PKO BP i kurs Euro z dzisiaj przekracza 4.32 plus przewalutowanie 1x lub 2x
robertpeti
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 03.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertpeti » 15.03.2018 21:08

A gdzie kupiles jesli mozna spytac
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 15.03.2018 23:57

Dzis przechodząc obok kantorów euro stało w skupie po ok 4,14 a sprzedaż 4,26, trochę większa różnica niż te wspominane 2 grosze:). Kurs euro dorwałeś bardzo dobry, w mojej okolicy można tylko pomarzyć o cenie poniżej 65 groszy:(, chyba nawet lepszy masz przelicznik niż zakupy w pl euro i wymiana w cro na kuny. na Mastercard masz gotowy kalkulator...
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 16.03.2018 00:02

Hercklekot napisał(a):Zwykła debetówka PekaoSA do konta i nie wyważajmy otwartych drzwi - lepszego przelicznika nie ma, wypłaty bez prowizji z bankomatów największego banku w Cro- Zagrebacka Banka. Ile by stron nie napisać na forum nic prostszego i tańszego do wypłacania kasy z bankomatów i płacenia kartą w Chorwacji nie znajdziemy.

Aż mnie zainspirowałeś, żeby sprawdzić ich regulamin i TOiP... i faktycznie:
Kod: Zaznacz cały
§ 56.2 W przypadku kart wydanych do rachunków prowadzonych w PLN - transakcje kartą dokonane w walutach obcych są przeliczane w dniu dokonania transakcji z waluty, w jakiej transakcja została dokonana na USD, a następnie na PLN, według kursów obowiązujących odpowiednio w systemie MasterCard dla kart MasterCard lub w systemie VISA dla kart VISA. Bank obciąża rachunek równowartością złotową kwot transakcji

Co na chwilę sprawdzania daje 0,5666 zł za 1 HRK.
Dla porządku w Revolut 0,5656 zł... ale mamy ograniczenie wypłat do równowartości 800 zł + weekendową marżę przy transakcjach przeliczanych z innych walut na walutę transakcji (0,5-1,5% w zależności od waluty).
Ostatnio edytowano 16.03.2018 00:15 przez Raphael, łącznie edytowano 1 raz
zielak3
Odkrywca
Posty: 67
Dołączył(a): 11.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) zielak3 » 16.03.2018 00:12

Ja od wielu lat płacę kartą i wychodzi najtaniej. Jedyny problem się pojawił jak wracałem do Polski na bramkach. Na szczęście szwagier miał z innego banku i poszło :-)
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 16.03.2018 02:35

Raphael napisał(a):
Hercklekot napisał(a):Zwykła debetówka PekaoSA do konta i nie wyważajmy otwartych drzwi - lepszego przelicznika nie ma, wypłaty bez prowizji z bankomatów największego banku w Cro- Zagrebacka Banka. Ile by stron nie napisać na forum nic prostszego i tańszego do wypłacania kasy z bankomatów i płacenia kartą w Chorwacji nie znajdziemy.

Aż mnie zainspirowałeś, żeby sprawdzić ich regulamin i TOiP... i faktycznie:
Kod: Zaznacz cały
§ 56.2 W przypadku kart wydanych do rachunków prowadzonych w PLN - transakcje kartą dokonane w walutach obcych są przeliczane w dniu dokonania transakcji z waluty, w jakiej transakcja została dokonana na USD, a następnie na PLN, według kursów obowiązujących odpowiednio w systemie MasterCard dla kart MasterCard lub w systemie VISA dla kart VISA. Bank obciąża rachunek równowartością złotową kwot transakcji

Co na chwilę sprawdzania daje 0,5666 zł za 1 HRK.
Dla porządku w Revolut 0,5656 zł... ale mamy ograniczenie wypłat do równowartości 800 zł + weekendową marżę przy transakcjach przeliczanych z innych walut na walutę transakcji (0,5-1,5% w zależności od waluty).


Akurat clou posługiwania się kartą debetową Pekao SA oraz wypłacania kun w bankomatach Zagrebacka Banka polega na czymś innym. Oba banki są w tej samej grupie kapitałowej Unicredit i mają dość proste rozwiązanie zero narzutów, prowizji itp itd.- od strzału dostajesz pytanie w bankomacie czy obciążyć konto w HRK czy PLN - przy wybraniu HRK (przewalutowanie w Polsce: to ważne, bo jak obciążysz w PLN to przewalutują na miejscu a to już gorszy kurs) wypłacasz kunki - zresztą kurs jest od razu wyświetlony na ekranie. Powtarzam - bez żadnych narzutów i prowizji bezpośrednio przelicza ci po bankowym kursie Pekao. Nie da się taniej, bo w każdym innym rozwiązaniu masz albo podwójne przewalutowanie albo prowizję. Sprawdzone, skontrolowane, stosuję od lat. Co ciekawe większość pracowników Pekao S.A też nie ma o tym pojęcia (prowadziłem tam ostatnio szkolenie).
Po niedawnych zmianach właścicielskich w Pekao S.A. (Unicredit sprzedał część udziałów) była panika, ze to udogodnienie zlikwidują ale zostało - wypłacałem w 2017 na Istrii i było jak zawsze, czyli najtaniej. Wielu tutaj "doktoryzuje się" z tematu, liczy, kombinuje, lata po kantorach, wozi euro, wynajduje coraz to nowe karty, promocje i sposoby a wystarczy otworzyć darmowe konto w Pekao SA + zwykła debetówka Mastercarda do konta (4 transakcje/mies. i darmowa) i masz najtańsze i najwygodniejsze kuny. Czy to "ze ściany" czy też po prostu płacąc kartą.
Jest o tym tłuczone na forum od lat co najmniej ośmiu :D : kuny-najlepiej-z-bankomatu-t36667-345.html spójrz na ostatni post Lichego i kilkadziesiąt innych w tym wątku.
Ostatnio edytowano 16.03.2018 13:00 przez Hercklekot, łącznie edytowano 1 raz
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 16.03.2018 08:10

Raphael napisał(a):
Hercklekot napisał(a):Zwykła debetówka PekaoSA do konta i nie wyważajmy otwartych drzwi - lepszego przelicznika nie ma, wypłaty bez prowizji z bankomatów największego banku w Cro- Zagrebacka Banka. Ile by stron nie napisać na forum nic prostszego i tańszego do wypłacania kasy z bankomatów i płacenia kartą w Chorwacji nie znajdziemy.

Aż mnie zainspirowałeś, żeby sprawdzić ich regulamin i TOiP... i faktycznie:
Kod: Zaznacz cały
§ 56.2 W przypadku kart wydanych do rachunków prowadzonych w PLN - transakcje kartą dokonane w walutach obcych są przeliczane w dniu dokonania transakcji z waluty, w jakiej transakcja została dokonana na USD, a następnie na PLN, według kursów obowiązujących odpowiednio w systemie MasterCard dla kart MasterCard lub w systemie VISA dla kart VISA. Bank obciąża rachunek równowartością złotową kwot transakcji

Co na chwilę sprawdzania daje 0,5666 zł za 1 HRK.
Dla porządku w Revolut 0,5656 zł... ale mamy ograniczenie wypłat do równowartości 800 zł + weekendową marżę przy transakcjach przeliczanych z innych walut na walutę transakcji (0,5-1,5% w zależności od waluty).


To jedziesz na wakacje czy na wyjazdowy kurs dla dealerów walutowych? :mrgreen:
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 16.03.2018 09:57

Hercklekot napisał(a):Akurat clou posługiwania się kartą debetową Pekao SA oraz wypłacania kun w bankomatach Zagrebacka Banka polega na czymś innym. Oba banki są w tej samej grupie kapitałowej Unicredit i mają dość proste rozwiązanie zero narzutów, prowizji itp itd.

Sprawa jest znana od lat i temat był tu już wiele razy poruszony. Problemem pozostaje pokrycie bankomatami Zagrebacka Banka - nie należą do najbardziej popularnych. Jechać kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów by wybrać trochę kun...? Moim zdaniem opcja mało opłacalna. Nawet będąc w dużym mieście, nie zawsze mamy czas i ochotę, by szukać konkretnego bankomatu.
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 16.03.2018 11:30

greenrs napisał(a):
Hercklekot napisał(a):Akurat clou posługiwania się kartą debetową Pekao SA oraz wypłacania kun w bankomatach Zagrebacka Banka polega na czymś innym. Oba banki są w tej samej grupie kapitałowej Unicredit i mają dość proste rozwiązanie zero narzutów, prowizji itp itd.

Sprawa jest znana od lat i temat był tu już wiele razy poruszony. Problemem pozostaje pokrycie bankomatami Zagrebacka Banka - nie należą do najbardziej popularnych. Jechać kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów by wybrać trochę kun...? Moim zdaniem opcja mało opłacalna. Nawet będąc w dużym mieście, nie zawsze mamy czas i ochotę, by szukać konkretnego bankomatu.

A ja ma wrażenie, że Zagrabecka Bank jest jednym z najbardziej popularnych banków w cro, według UniCredit w Europie jest ich ponad 17 tys w tym w 2007 roku w Chorwacji było 650 bankomatów. Lista krajow gdzie działają bez prowizyjne bankomaty. Oczywiście nie ma potrzeby gonic kilka km za wyplata z bankomatu, mozna placić kartą:).
!https://www.pekao.com.pl/placowki_bankomaty/?r,main,folderId=36885
dareksi
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareksi » 16.03.2018 12:03

zielak3 napisał(a):Ja od wielu lat płacę kartą i wychodzi najtaniej. Jedyny problem się pojawił jak wracałem do Polski na bramkach. Na szczęście szwagier miał z innego banku i poszło :-)

W ubiegłym roku, w nocy, w drodze do Chorwacji, na bramce oraz za chwilę po zatankowaniu na stacji nie mogłem zapłacić debetówką PEKAO. Później przez cały pobyt płaciłem kartą tam gdzie się tylko dało (kilkadziesiąt transakcji) i nie było żadnych problemów. Po powrocie postanowiłem wyjaśnić sytuację i w rozmowie z konsultantem bankowym okazało się że karty debetowe PEKAO Maestro (nie wiem jak inne) nie działają w nocy przez godzinę, z tego co pamiętam w godzinach 3:10-4:10.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 16.03.2018 12:51

greenrs napisał(a):
Hercklekot napisał(a):Akurat clou posługiwania się kartą debetową Pekao SA oraz wypłacania kun w bankomatach Zagrebacka Banka polega na czymś innym. Oba banki są w tej samej grupie kapitałowej Unicredit i mają dość proste rozwiązanie zero narzutów, prowizji itp itd.

Sprawa jest znana od lat i temat był tu już wiele razy poruszony. Problemem pozostaje pokrycie bankomatami Zagrebacka Banka - nie należą do najbardziej popularnych. Jechać kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów by wybrać trochę kun...? Moim zdaniem opcja mało opłacalna. Nawet będąc w dużym mieście, nie zawsze mamy czas i ochotę, by szukać konkretnego bankomatu.


Miałem już nie pisać, ale... ZB ma mnóstwo bankomatów - może trochę mniej w południowej Dalmacji, ale zawsze gdzie byłem do tej pory to był pod ręką. Po drugie po co "wybierać trochę kun" i chodzić na urlopie 10 razy do bankomatu - biorę całą kasę w gotówce, którą potrzebuję i mam spokój, na ogół zaraz po przekroczeniu granicy, po drodze w Mursko Sredisce, albo przy autostradzie w Zagrzebiu w Kauflandzie. Jak mi braknie, to zawsze do tej pory bankomat ZB miałem niedaleko (nawet na wyspach jest po kilka: przykładowo na Hvarze są cztery - w Jelsie, Hvarze, Starim Gradzie i Vrboskiej). Pokrycie można sprawdzić tu:
https://www.zaba.hr/home/en/map/ATMs
A i tak gdzie się da płacę kartą - bo najwygodniej.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 16.03.2018 13:22

Hercklekot napisał(a):A i tak gdzie się da płacę kartą - bo najwygodniej.

Robię dokładnie tak samo :) To dla mnie najbardziej opłacalna opcja i nie muszę nosić przy sobie większej gotówki.
Natomiast co do ilości bankomatów ZB mam nieco inne doświadczenia. Może ostatnio coś się zmieniło...? Nie byłem w Chorwacji od kilku lat. W tym roku jadę więc sprawdzę :oczko_usmiech:
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 16.03.2018 16:23

Dla robertpeti. Wrocław . Nie bardzo chcę robić reklamę kantoru ale sprawdź kurs na stronie Kantor Plex Astra i Kantor Cent Świdnicka. Kursy do negocjacji, ale dopiero przy sporych kwotach ten grosz -dwa utargujesz
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 16.03.2018 19:27

Cze!
Padły wypowiedzi:
...Jechać kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów by wybrać trochę kun...? Moim zdaniem opcja mało opłacalna. Nawet będąc w dużym mieście, nie zawsze mamy czas i ochotę, by szukać konkretnego bankomatu....

lub
...Po drugie po co "wybierać trochę kun" i chodzić na urlopie 10 razy do bankomatu
A i tak gdzie się da płacę kartą - bo najwygodniej...

...no właśnie...
od razu przyznam iż nie "przeleciałem" całego wątku "dogłębnie" ale
skoro wszędzie płacimy kartą to dlaczego nie wypłacać podczas transakcji , tzw. PŁAĆ KARTĄ I WYPŁACAJ (logo na sklepie)?
-nie ma tej możliwości w Chorwacji?
pozdro
fly
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 17.03.2018 10:40

fly napisał(a):od razu przyznam iż nie "przeleciałem" całego wątku "dogłębnie"

No właśnie.

fly napisał(a):skoro wszędzie płacimy kartą to dlaczego nie wypłacać podczas transakcji , tzw. PŁAĆ KARTĄ I WYPŁACAJ (logo na sklepie)?
-nie ma tej możliwości w Chorwacji?
pozdro
fly

W przypadku posiadaczy karty płatniczej banku PEKAO SA przy wypłatach z bankomatu Zagrebacka Banka nie są oni obciążani żadną prowizją.
I być może mogą oni wypłacić sobie gotówkę w sklepie, który realizuję taką usługę, ale wtedy zapłacą prowizję.
Cytowane przez Ciebie wypowiedzi dotyczyły właśnie kart wymienionego banku i dostępności jego bankomatów.

Dodam jeszcze, że ja nie miałem problemów ze znalezieniem tych bankomatów.
Miedzy innymi Automapa ma je w POI.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 105
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone