Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 10.03.2018 20:51

Nigdy płacąc kartami w Cro nie zapłacisz mniej w przeliczeniu na złote niż płacąc Kunami wymienionymi w Polskim kantorze na Euro i sprzedanymi za Kuny w Chorwackim banku. Nie będzie to jakaś kolosalna różnica, ale przy 1000Euro na zakupy i wydatki na miejscu na wyjazd można oszczędzić 50E-200 złotych- do 5 procent? Zawsze wolę żeby coś z tego mieć niż oddać nierobom banksterom na ich wypasione fury-pałace ? Czy będzie to 2 czy 5 procent to są moje ciężko zarobione pieniądze.
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 10.03.2018 20:59

piotrekbeti napisał(a):Nigdy płacąc kartami w Cro nie zapłacisz mniej w przeliczeniu na złote niż płacąc Kunami wymienionymi w Polskim kantorze na Euro i sprzedanymi za Kuny w Chorwackim banku. Nie będzie to jakaś kolosalna różnica, ale przy 1000Euro na zakupy i wydatki na miejscu na wyjazd można oszczędzić 50E-200 złotych- do 5 procent? Zawsze wolę żeby coś z tego mieć niż oddać nierobom banksterom na ich wypasione fury-pałace ? Czy będzie to 2 czy 5 procent to są moje ciężko zarobione pieniądze.

kupując euro w Pl i sprzedając w Cro płacisz prowizję w kantorze ;-) świat nie jest doskonały ;-)
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 10.03.2018 21:14

piotrekbeti napisał(a):Nigdy płacąc kartami w Cro nie zapłacisz mniej w przeliczeniu na złote niż płacąc Kunami wymienionymi w Polskim kantorze na Euro i sprzedanymi za Kuny w Chorwackim banku. Nie będzie to jakaś kolosalna różnica, ale przy 1000Euro na zakupy i wydatki na miejscu na wyjazd można oszczędzić 50E-200 złotych- do 5 procent? Zawsze wolę żeby coś z tego mieć niż oddać nierobom banksterom na ich wypasione fury-pałace ? Czy będzie to 2 czy 5 procent to są moje ciężko zarobione pieniądze.

Nigdy będąc w cro nie znalazłem bardziej opłacalnego przelicznika niżeli płatność kartą MasterCard w moim banku PKOSA. Konto mam od wieków...płatność w tym sezonie co pisałem już dużo wcześniej w graniach 56-57 gr, wypłata ze ściany 57 gr. Zero prowizji.Dwa lata temu było podobnie chodź może częściej 57 gr niż 56gr, 3 lata temu również...w kantorach w Słupsku kuna kosztuje w granicach najmniej 65-75 gr!!!Przelicznik z euro i złotówek na kuny w cro również wychodził mi gorzej (Omis, Splicie, Rogoznicy, Trogirze), wymieniając w kantorze pl na euro już tracisz...Proszę, nie pisać, że nigdy się nie opłaca no chyba, że wszyscy pojedziemy do wspomnianego kilkanaście stron wcześniej"kantoru w Rzeszowie" i dostaniemy kunę po 55 groszy:).
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 10.03.2018 21:21

Dokładnie tak. Zwykła debetówka PekaoSA do konta i nie wyważajmy otwartych drzwi - lepszego przelicznika nie ma, wypłaty bez prowizji z bankomatów największego banku w Cro- Zagrebacka Banka. Ile by stron nie napisać na forum nic prostszego i tańszego do wypłacania kasy z bankomatów i płacenia kartą w Chorwacji nie znajdziemy. Kantory ? Dajcie spokój... Pierwszy bankomat ZB w Cro i mam najtańsze kuny, a i tak gdzie się da płacę kartą 0,54-0,57 zł za kunę od lat.
PS. nawet po zmianie właścicielskiej w Pekao (UniCredit sprzedał część udziałów) bezprowizyjne wypłaty działają dalej i płacenie bez żadnych ekstra obciążeń działają dalej.
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 10.03.2018 21:31

Wymiana w kantorze w Polsce obecnie Kuna 58 groszy. Kurs Splitska Banka dzisiaj Euro 7,386 Kuny za 1E. Kurs Euro dzisiaj 4,20 Kantor =0,568. przy skupie/wymianie. Owszem kantor w Polsce bierze prowizje i bank w Cro też ale to i tak jest góra połowa tego co weżmie każdy złodziejski Polski bank za wypłatę - płatność kartą! Jeśli ktoś jest to w stanie udowodnić to proszę napisać że będzie mniej spreadu prowizji -kurs będzie lepszy dla turysty
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 10.03.2018 21:39

Pekao SA kurs dzisiaj 0,5877. Ok to 2 grosze przy dzisiejszym kursie do kursu Banku w Cro ale przy 1000Kun to 19,7zlotego przy 1000Kun. Jeśli masz zamiar wydać powiedzmy 15000kun na urlopie to daje prawie 300złotych przy prowizji kantoru i banku? I tak właśnie banki doją frajerów
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 10.03.2018 22:37

dangru napisał(a):Witam
Od kilku miesięcy posiadam kartę Revolut , do płatności super przelicza wg kursu międzybankowego .

Dalej można wypłacać z bankomatu tylko 200 euro miesięcznie ?
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 10.03.2018 22:47

Jadę na wakacje, stać mnie i nie myślę o banksterach czyhających na moje 100 czy 200 zł.

A jak ktoś chce niech się gimnastykuje z kontami, e-kantorami i wyliczeniami do 4-go miejsca po przecinku.

Zaoszczedzę na parę piw? I tak bym je sobie kupił :D
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 11.03.2018 08:36

piotrekbeti napisał(a):Wymiana w kantorze w Polsce obecnie Kuna 58 groszy. Kurs Splitska Banka dzisiaj Euro 7,386 Kuny za 1E. Kurs Euro dzisiaj 4,20 Kantor =0,568. przy skupie/wymianie. Owszem kantor w Polsce bierze prowizje i bank w Cro też ale to i tak jest góra połowa tego co weżmie każdy złodziejski Polski bank za wypłatę - płatność kartą! Jeśli ktoś jest to w stanie udowodnić to proszę napisać że będzie mniej spreadu prowizji -kurs będzie lepszy dla turysty

Podaj mi namiary na ten kantor chodź jak sam napisałeś jest to cena sprzedaz/kupno a tu jest roznica bo w Słupsku skup po 50 gr a sprzedaż od 65 gr:(...proszę niech ktoś z północy kraju poda ile kosztuje kuna u niego, jest tu kolega z Słupska...mi bank nie bierze prowizji za wypłatę kartą jak i płatność...przelicza według przelicznika MasterCard i podajesz nieprawidłowe dane gdyż na dzień dzisiejszy godzinę 8.34 1 kuna HRK kosztuję 0,57 zł!!!Proszę o adres kantoru bym mógł przedzwonić i zakupić kuny:). Jeśli będzie po 0,568 to może się zastanowię chodź różnica jest znikoma:)
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 11.03.2018 09:40

W kantorze w Jantarze 0.70zł ;)
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 11.03.2018 10:02

piotrekbeti napisał(a):Nigdy płacąc kartami w Cro nie zapłacisz mniej w przeliczeniu na złote niż płacąc Kunami wymienionymi w Polskim kantorze na Euro i sprzedanymi za Kuny w Chorwackim banku.


A to kompletna bzdura!

Raczej użyłbym słowa "czasem" i to w niektórych bankach.
Prowadzę sobie notatki od kilku lat.
I w moim przypadku kurs przy płaceniu kartą był ZAWSZE korzystniejszy niż przy wymianie złotówek na Euro i Euro na Kuny. Podkreślam słowo w moim przypadku.

Konkretny przykład:
Dane dla roku 2017.
Kupiłem na wyjazd 750 Eur w kilku operacjach i wyszedł mi średni kurs zakupu 4,2208.
Wymieniłem 200 Eur na kuny otrzymując 1542 Kn czyli biorąc pod uwagę kurs średni zakupu Euro wyszło 844,17 zł czyli kurs kuny 0,5814. Wymiany dokonałem oczywiście w banku a nie w kantorze uzyskując najwyższy możliwy wynik w danym dniu.
W czasie pobytu wielokrotnie płaciłem kartą i mój bank przeliczał kuny wg kursu od 0,5689 do 0,5735.
Czyli nawet najwyższy kurs bankowy był blisko 1 gr wyższy niż kurs otrzymany w wyniku wymiany PLN na EUR a potem na KN.

Taka sytuacja ma miejsce co roku, stąd w moim przypadku wniosek bazujący na obserwacjach od roku 2010 jest zawsze taki sam:
1. Najlepszy przelicznik jest przy płaceniu kartą.
2. Wymiana PLN na EUR i w Cro na HKR jest opcją nr 2.
3. Najgorzej wychodzi zakup Kn w Polsce. Jest to porównywalne z wymianą PLN na KN w Chorwacji.

Dodam jeszcze, że mój bank nie pobiera prowizji przy wypłacie z bankomatów Zagrebacka Banka i kurs wypłaty jest kursem rozliczeniowym dla transakcji kartą w sklepie.

Przykład z 04-07-2017:
Zakupy w markecie: 319,29 HKR, kurs 0,5706 kwota obciążenia 182,19 zł.
Wypłata z bankomatu: 400,00 HKR, kurs 0,5706 kwota obciażenia 228,24 zł.

Proponuję na następny raz piotrekbeti nie generalizować, bo można innych wprowadzić w błąd.
Ponadto swoje opinie warto poprzeć przykładem, aby inni mogli je zweryfikować. :papa:
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 11.03.2018 10:28

piotrekbeti napisał(a):Pekao SA kurs dzisiaj 0,5877. Ok to 2 grosze przy dzisiejszym kursie do kursu Banku w Cro ale przy 1000Kun to 19,7zlotego przy 1000Kun. Jeśli masz zamiar wydać powiedzmy 15000kun na urlopie to daje prawie 300złotych przy prowizji kantoru i banku? I tak właśnie banki doją frajerów

wszystko się zgadza, tylko Ty zakładasz sytuację idealną. zwróć uwagę, że w czasie szczytu urlopowego cena zakupu euro przede wszystkim w kantorach (nieco mniej w bankach) oraz kurortach jest zaniżona. no chyba, że chcesz tracić czas i paliwo by szukać banku i optymalnego kursu.
mój dzisiejszy przelicznik w eurobanku to 0.578
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 11.03.2018 10:31

Lechoo napisał(a):W kantorze w Jantarze 0.70zł ;)

Pogrub Lechoo może czcionkę bo kolega powyżej może nie widzieć...a najgorsze jak tzw znawcy wszystkiego piszą "NIGDY" !
Nie mów, że masz info z dziś z Jantara:). Powiem szczerze, że często przechodząc po galerii zerkam z ciekawości na kurs kuny i raz tylko widziałem w Słupsku 65 gr a najczęściej jest to około 70-75 gr a nawet bliżej wakacji widziałem po 79:(.
Ostatnio edytowano 11.03.2018 10:48 przez amatus1, łącznie edytowano 1 raz
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 11.03.2018 10:39

Z zeszłego tygodnia akurat. Mnie temat nie interesuje generalnie bo nie zabieram żadnej gotówki nigdy. Płacę na miejscu kartą albo wypłacam z bankomatu i nie zastanawiam się, która opcja da mi 5 czy 10 groszy oszczędności na kunie.
Ostatnio edytowano 11.03.2018 10:42 przez Lechoo, łącznie edytowano 1 raz
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 11.03.2018 10:41

amatus1 napisał(a):
Lechoo napisał(a):W kantorze w Jantarze 0.70zł ;)

Pogrub Lechoo może czcionkę bo kolega powyżej może nie widzieć...

a ta uwaga to niby do mnie?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 102
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone