Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 13.10.2017 09:45

SingSing74 napisał(a):
gusia-s napisał(a):
SingSing74 napisał(a):
ApropoDefacto napisał(a):Jeżeli chodzi o Chorwację to lepszej opcji niż konto w Pekao nie ma. Tak jak wielokrotnie ktoś wspominał, w tym sezonie płatność kartą/ wypłaty po kursie ok 0,57 więc powodzenia z kombinowaniem, zakładaniem dodatkowych kont, wykupowaniem dodatkowych usług 8)
Chociaż zastanawia mnie jedno, raz kumpel (Pekao) wybierał kasę w bankomacie (zagrebacka- w budynku, nie pamiętam adresu w Makarskiej) i policzyło mu kurs 0,61... nie wiem co on tam odwalił :roll: Dodam, że tego samego dnia płacąc kartką brało mi 0,57

Bo płacenie kartą, a wypłata gotówki z bankomatu to dwie różne transakcje. Zazwyczaj ta druga jest mniej korzystna.


Nic podobnego. Kurs z bankomatu i za płatności kartą w danym dniu miałam zawsze ten sam (Pekao S.A.)
Tak jak już wyżej napisano... czytać komunikaty bankomatu.
Najwyraźniej kolega wybrał opcję accept with conversion zamiast accept without conversion i mu doliczyło.



Dlatego napisałem "zazwyczaj". W większości banków różnica jest.


KURS jest ZAWSZE taki sam

Przy wypłatach z bankomatu często są dodatkowe prowizje ale wszystko jest jasno określone w warunkach
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 13.10.2017 09:59

piotrulex napisał(a):
Nie jestem Francuzem, Niemcem a tym bardziej PRAWDZIWYM

Słuchając ostatnich bredni w niektórych TV to jestem Polakiem ale raczej nie prawdziwym

Jestem człowiekiem, tylko tyle i aż tyle

Nie wnikam dlaczego ktoś coś sprzedał czy kupił. Dla mnie nie ma to znaczenia :)


Wiem i rozumiem, że jeszcze dla sporej części Polaków lepsze jest "zagraniczne" albo tańsze.
Nie wiem czy nie nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć, że patriotyzm gospodarczy nie ma żadnego związku z polityką. Nie musisz chodzić na wybory, oglądać telewizji, słuchać radia ale kupując polskie, u Polaków, w polskich przedsiębiorstwach czy sklepach, mimo że czasem zapłacisz nieco więcej, tak na prawdę w ogólnym rozrachunku zyskujesz. Między innymi dzięki takiemu podejściu swoich obywateli potęgi gospodarcze zbudowały swoją pozycję. Moim zdaniem taka postawa powinna być czymś naturalnym, a nie wymuszonym lub co gorsza bojkotowanym.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 13.10.2017 10:04

piotrulex napisał(a):
KURS jest ZAWSZE taki sam

Przy wypłatach z bankomatu często są dodatkowe prowizje ale wszystko jest jasno określone w warunkach


Czepiasz się słówek.
Przy płatnościach kartą zazwyczaj prowizji nie ma w przeciwieństwie do wypłaty gotówki. To, że jest w warunkach doskonale wiem. Nie zmienia to faktu, że zazwyczaj wypłata gotówki jest mniej korzystna.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 13.10.2017 10:17

SingSing74 napisał(a):
Wiem i rozumiem, że jeszcze dla sporej części Polaków lepsze jest "zagraniczne" albo tańsze.

Nie wiem czy nie nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć, że patriotyzm gospodarczy nie ma żadnego związku z polityką. Nie musisz chodzić na wybory, oglądać telewizji, słuchać radia ale kupując polskie, u Polaków, w polskich przedsiębiorstwach czy sklepach, mimo że czasem zapłacisz nieco więcej, tak na prawdę w ogólnym rozrachunku zyskujesz. Między innymi dzięki takiemu podejściu swoich obywateli potęgi gospodarcze zbudowały swoją pozycję. Moim zdaniem taka postawa powinna być czymś naturalnym, a nie wymuszonym lub co gorsza bojkotowanym.


Ja natomiast nie rozumiem. Nie rozumiem jak zagraniczne może być lepsze TYLKO dlatego, że jest zagraniczne

Lepsze to lepsze a zagraniczne to zagraniczne

Zapewne doczytałeś, że nie patrzę czyje to, patrzę na ofertę i wybieram dla mnie najlepszą

Nie ma dla mnie znaczenia kto jest "właścicielem"

Jeśli oferta dla mnie jest identyczna to wtedy patrzę min. czyje to i kieruje się lokalnym patriotyzmem

Obyś za chwilę bardziej nie błysnął bo pamiętam niedawno posłankę z partii rządzącej co na Francuzów się strasznie obraziła i zaczęła bojkotować ich produkty ;)

Od jakiś 3 lat nie kupuje Polskiego węgla a konkretnie ekogroszku. Od kilkunastu takowy kupowałem. W ostatnim czasie kupuje zarówno lepszy jak i tańszy lecz niestety z dalekiego kraju. Jak mnie przekonasz, że mam PL kupować?

Kupuje też Czeskie piwo bywając u nich co kilka miesięcy. Dla mnie jest lepsze a chyba dla każdego zauważalnie tańsze. Chcesz mnie przekonywać, że mam brać Polskie?

Wybierając bank patrzę na jego ofertę a nie jakie kwiaty stoją na parapecie :)
robines
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 25.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) robines » 10.03.2018 11:11

Cześć.Do tej pory w Chorwacji zawsze płaciłem gotówką.Może jednak warto(bramki na autostradzie,stacje benzynowe)płacić kartą,myślę :wink: .Nie mam karty kredytowej tylko zwykłą debetówkę vise z mbanku.Czy taką kartą bez problemu mogę płacić w Chorwacji? Moje pytanie dla Was pewnie jest durne ale wybaczcie bo ja plastiku prawie nie używam.
Pozdrav :papa:
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 10.03.2018 11:22

robines napisał(a):...ja plastiku prawie nie używam.

Najwyższy czas by zacząć :)

Wszędzie, gdzie jest terminal możesz płacić kartą debetową. Dokładnie tak jak w Polsce.
robines
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 25.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) robines » 10.03.2018 11:29

Dziękuję Jacku.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 10.03.2018 11:31

Jeszxze dodam, powinieneś normalnie móc płacić ale jesli jeszcze nie korzystałeś z karty za granicą sprawdż dla pewności w banku czy nie masz jakiejś blokady na płatności za granicą.
W zeszłym roku z jedną kartą mieliśmy problem, okazało się że właśnie taka blokada była założona mimo, że nie była zamawiana. Problem udało się rozwiązać ale dopiero po kontakcie z infolinią w banku.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 10.03.2018 11:53

Tak jak pisze greens, wszędzie tam gdzie są terminale, więc w większych miejscowościach nie będzie problemu. Jednak jeśli pojedziesz na tzw. zapupie, to lepiej w portfelu mieć gotówkę. Podobna sytuacja przy wodospadach Krk. O ile za bilet chyba da się zapłacić kartą, to już w samym parku przed knajpkami i sklepami z pamiątkami wisiały kartki, że przyjmują wyłącznie gotówkę. Jak pisze gusia-s sprawdź swój bank, ale nie tylko pod kątem możliwości płatności, ale również pod kątem kursów, prowizji, za np. wypłatę gotówki z bankomatu itp. Z tego co czytam u gusi bank proponuje dobre kursy. U mnie w CA już tak fajnie nie jest. Różnica może również wynikać z tego w jakim bankomacie wypłacisz pieniądze.
Ostatnio edytowano 10.03.2018 12:12 przez SingSing74, łącznie edytowano 1 raz
Gonzales
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1210
Dołączył(a): 29.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 10.03.2018 12:03

robines napisał(a):Cześć.Do tej pory w Chorwacji zawsze płaciłem gotówką.Może jednak warto(bramki na autostradzie,stacje benzynowe)płacić kartą,myślę :wink: .Nie mam karty kredytowej tylko zwykłą debetówkę vise z mbanku.Czy taką kartą bez problemu mogę płacić w Chorwacji? Moje pytanie dla Was pewnie jest durne ale wybaczcie bo ja plastiku prawie nie używam.
Pozdrav :papa:


Sprawdź jeszcze jaką prowizję pobiera twój bank za przewalutowanie (np. mój ING 3%) i po jakim kursie rozliczana jest transakcja.
ING pobiera tylko prowizję a kurs jest ustalany przez Visę. Ile takie płacenie kartą kosztuje naprawdę można sobie sprawdzić na tej stronie:kalkulator walutowy Visy

Pozdrowienia.;)
kisiek4
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 16.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kisiek4 » 10.03.2018 13:20

Biuro prasowe IT Card, właściciela spółki Planet Cash podaje, że w lutym tego roku firma nawiązała współpracę z chorwackim Privredna Banka Zagreb. Efektem tego jest projekt, w ramach którego Planet Cash zainstaluje na terenie Chorwacji 100 bankomatów, które obsługiwać będą klientów PBZ oraz innych użytkowników kart bankowych. Jak podaje IT Card, jeszcze w tym roku planowana jest instalacja pierwszych bankomatów z logo Planet Cash w Czechach i Słowacji. – Chcemy pozyskiwać kolejnych partnerów, rozszerzać nasze usługi i budować sieć w całym regionie. Widzę ogromny potencjał dla dalszego rozwoju naszej firmy w Europie – mówi Jarosław Chrzanowski, prezes grupy IT Card. W Polsce urządzenia tej firmy są zainstalowane m.in. w placówkach BGŻ BNP Paribas, Getin Banku oraz w wybranych bankach spółdzielczych. Spółka deklaruje, że obsługuje obecnie 6,2 tys. bankomatów, w tym 670 recyclerów.
robines
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 25.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) robines » 10.03.2018 13:24

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc.
Płacić mogę bo raz jeden korzystałem z tej karty na kawałku autostrady w BiH ale tam to była jakaś śmieszna kwota(chyba 3 zł mi ściągnęło z karty).
Resztę tak jak piszecie muszę posprawdzać w mbanku.
Pozdrawiam.
dangru
Odkrywca
Posty: 106
Dołączył(a): 23.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangru » 10.03.2018 15:53

Witam
Od kilku miesięcy posiadam kartę Revolut , do płatności super przelicza wg kursu międzybankowego .
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 10.03.2018 19:10

robines napisał(a):Dziękuję Wam wszystkim za pomoc.
Płacić mogę bo raz jeden korzystałem z tej karty na kawałku autostrady w BiH ale tam to była jakaś śmieszna kwota(chyba 3 zł mi ściągnęło z karty).
Resztę tak jak piszecie muszę posprawdzać w mbanku.
Pozdrawiam.

niestety Państwu w mBanku kilka lat temu się w ..... poprzewracało i wprowadzili 6% prowizję od przewalutowania.
tolo098
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 19.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tolo098 » 10.03.2018 21:07

dangru napisał(a):Witam
Od kilku miesięcy posiadam kartę Revolut , do płatności super przelicza wg kursu międzybankowego .


Też mam tą kartę i powiem szczerze super sprawa, w tej chwili 1 HRK = 0,557 ZŁ
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 101
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone