Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.09.2017 10:48

rocker napisał(a):Ja też mam pytanie do posiadaczy ING. Mam konto debetowe w PLN z kartą VISA i aktywowanym ostatnio pakietem wakacyjnym za 15zł. Ktoś tego używał ? Jakie przeliczniki ma?

Ja używam. W przypadku pakietu wakacyjnego ING, nie chodzi o przelicznik, tylko o zwolnienie z prowizji przez 30 dni, przy wypłatach z bankomatów.
blatko
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) blatko » 05.09.2017 15:39

- karta płatnicza (debetowa) Mastercard (MC) w T-mobile Usługi Bankowe (dawniej Sync)

- płatność w dniu 01.09.17r - cena za kunę 0,6215 zł.

kurs MC w 01.09 wynosił 0,57 zł i tyle bank na początku zablokował mi na koncie (tzn. kwota z rachunku x 0,57zł).
Po rozliczeniu Tmobile Bankowe dodali swoje "3 grosze", czyli ok. 9 % prowizji za podwójne przewalutowanie, spready itp. do pierwotnie zablokowanej kwoty.
Jak dla mnie to sporo i moim zdaniem nie warto płacić tą kartą w HR ani w zasadzie nigdzie poza PL bo Euro też słabo wycodzi. Dodam, że w tym samym czasie w "moim" kantorze w Wawie na ul. Grójeckiej kuny były po 0,59zł.

Przy sprawdzaniu ile wasz bank policzył, poczekajcie kilka dni aż wasz bank zaksięguje płatność. W chwili płatności banki najpierw blokują środki po kursie visa/MC, a dopiero po kilku dniach , nieraz nawet kilkunastu, transakcja jest rozliczana i dopiero wtedy można dowiedzieć się ile bank na nas zarabia. Zaksięgowana transakcja prawie zawsze jest wyższa niż pierwotnie zablokowane środki, choć podobno są wyjątki.

Ja np. płaciłem w HR kartą kredytową Visa wydaną przez ING ponad 10 dni temu, a nadal nie mam rozliczenia tej transakcji, a jedynie zablokowane środki.
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 06.09.2017 07:55

dorwałem w kantorze u siebie kuny po 0,591zł, więc główną część wymieniam w Polsce a z karty będę dobierał, starając się nie płacić nią w sklepach.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 06.09.2017 08:05

blatko napisał(a):... Przy sprawdzaniu ile wasz bank policzył, poczekajcie kilka dni aż wasz bank zaksięguje płatność. W chwili płatności banki najpierw blokują środki po kursie visa/MC, a dopiero po kilku dniach , nieraz nawet kilkunastu, transakcja jest rozliczana i dopiero wtedy można dowiedzieć się ile bank na nas zarabia. Zaksięgowana transakcja prawie zawsze jest wyższa niż pierwotnie zablokowane środki, choć podobno są wyjątki...

A tym wyjątkiem jest Pekao S.A. - 0 prowizji, kurs lipcowy 0,57 i żadnych dodatkowych opłat :)
blatko
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) blatko » 06.09.2017 09:50

gusia-s napisał(a):
blatko napisał(a):... Przy sprawdzaniu ile wasz bank policzył, poczekajcie kilka dni aż wasz bank zaksięguje płatność. W chwili płatności banki najpierw blokują środki po kursie visa/MC, a dopiero po kilku dniach , nieraz nawet kilkunastu, transakcja jest rozliczana i dopiero wtedy można dowiedzieć się ile bank na nas zarabia. Zaksięgowana transakcja prawie zawsze jest wyższa niż pierwotnie zablokowane środki, choć podobno są wyjątki...

A tym wyjątkiem jest Pekao S.A. - 0 prowizji, kurs lipcowy 0,57 i żadnych dodatkowych opłat :)


dzięki gusia-s

napisz coś więcej o tej karcie w Pekao SA. Jaka to karta (Visa/MC), do jakiego konta jest wydawana, jaki jest koszt miesięczny utrzymania konta i jaka opłata miesięczna za kartę (i jaka kwota płatności zwalnia z prowizji).
Czy płatności tą kartą w krajach z Euro też są po takich dobrych kursach?

Chętnie zmieniłbym T-mobile Bankowe na coś lepszego, bo zaczynają mnie denerwować.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.09.2017 10:30

blatko napisał(a):
gusia-s napisał(a):
blatko napisał(a):... Przy sprawdzaniu ile wasz bank policzył, poczekajcie kilka dni aż wasz bank zaksięguje płatność. W chwili płatności banki najpierw blokują środki po kursie visa/MC, a dopiero po kilku dniach , nieraz nawet kilkunastu, transakcja jest rozliczana i dopiero wtedy można dowiedzieć się ile bank na nas zarabia. Zaksięgowana transakcja prawie zawsze jest wyższa niż pierwotnie zablokowane środki, choć podobno są wyjątki...

A tym wyjątkiem jest Pekao S.A. - 0 prowizji, kurs lipcowy 0,57 i żadnych dodatkowych opłat :)


dzięki gusia-s

napisz coś więcej o tej karcie w Pekao SA. Jaka to karta (Visa/MC), do jakiego konta jest wydawana, jaki jest koszt miesięczny utrzymania konta i jaka opłata miesięczna za kartę (i jaka kwota płatności zwalnia z prowizji).
Czy płatności tą kartą w krajach z Euro też są po takich dobrych kursach?

Chętnie zmieniłbym T-mobile Bankowe na coś lepszego, bo zaczynają mnie denerwować.


Mogłeś zamówić do płatności w Chorwacji kartę dolarową tmobile. Kosz jednorazowy chyba nadal 10 zł. Wypłaty bezpłatne. A kurs... zależy po ile kupisz dolary w sieci. Mnie się opłacało.
blatko
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) blatko » 06.09.2017 15:42

bigredone napisał(a):
Mogłeś zamówić do płatności w Chorwacji kartę dolarową tmobile. Kosz jednorazowy chyba nadal 10 zł. Wypłaty bezpłatne. A kurs... zależy po ile kupisz dolary w sieci. Mnie się opłacało.


mam też u nich kartę dolarową. Jakiś czas temu temu kupiłem dolary na inną podróż w okazyjnej wtedy cenie ok. 3,95 zł/$. Zostało mi jeszcze na niej z 200USD i gdybym dziś płacił tą kartą w HR to kuna by mi wyszła pewno z 0,70zł :-) .

Wolałbym jedną, złotówkową kartę (ewentualnie taką, która sam się "przełącza" między walutami), gdzie bank nie traktuje mnie jak frajera do golenia wysokimi prowizjami, spreadami itp. Chyba sprawię sobie kartę Revolut bo sporo podróżuję i nie tylko po strefie Euro. Na razie czytam same pozytywy nt. tej karty.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.09.2017 16:51

A gdybyś kupił dzisiaj $ to to za kunę miałbyś 0,57.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 06.09.2017 16:55

Robiłem zakupy kartą kredytową Visa Getin Banku w dniach 28.08-03.09.2017, zostały rozliczone po kursach od min. 0,5746 do max. 0,5788 zł za 1 kunę.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 06.09.2017 20:00

blatko napisał(a):... dzięki gusia-s
napisz coś więcej o tej karcie w Pekao SA. Jaka to karta (Visa/MC), do jakiego konta jest wydawana, jaki jest koszt miesięczny utrzymania konta i jaka opłata miesięczna za kartę (i jaka kwota płatności zwalnia z prowizji).
Czy płatności tą kartą w krajach z Euro też są po takich dobrych kursach?...

Zwykłe konto złotówkowe pod nazwą EUROKONTO 24 STANDARD, zakładałam je bardzo dawno temu więc teraz już może nazywa się inaczej w nowszych ofertach. Opłata miesięczna za utrzymanie konta 8,50 zł. Miesięczna obsługa karty Mastercard 0,99 zł. Za wydanie karty nic nie płaciłam, ostatnio wymieniałam 2 lata temu to też nic nie pobrali. Do tego konta jest jeszcze darmowe subkonto do przelewów, z konta podstawowego przelewam kwotę na subkonto i z niego robię bezpłatnie wszystkie przelewy.
W krajach euro również kurs wychodzi ok, przy płatnościach kartą i wypłacie gotówki - np. w maju br. euro 4,2207 zł do 4,2211 zł. (Austria, Włochy), W lipcu br. w Austrii 4,2154 zł.
W tym roku (VII) w Chorwacji kurs z danego dnia był zawsze taki sam przy wypłacie gotówki jak i przy płatnościach kartą, zazwyczaj 0,5700 choć zdarzało się, że na trzecim i czwartym miejscu po przecinku jakieś cyferki dochodziły czasem ale 0,5800 nigdy nie sięgnął. To wszystko, żadnych niespodzianek w późniejszym czasie na koncie. Nie ma żadnej minimalnej kwoty zwalniającej z prowizji, czasem były to bardzo drobne transakcje np. 13,99 HRK - potrącono 7,99 zł.
Jedno o czym trzeba pamiętać to spr. jakiego banku bankomaty w danym kraju są w grupie Unicredit i ich trzymać się przy pobieraniu gotówki.
szymi81
zbanowany
Posty: 3
Dołączył(a): 30.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) szymi81 » 06.09.2017 20:19

Teraz to jest Eurokonto Mobilne. Bezpłatne, bazpłatne przelewy, bezpłatna karta MC, o ile zrobi się nią co najmniej 4 płatności w miesiącu.

Strach czytać wyżej jak się ludzie gimnastykują dla zaoszczędzenia paru złotych.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 06.09.2017 21:36

szymi81 napisał(a):Teraz to jest Eurokonto Mobilne. Bezpłatne, bazpłatne przelewy, bezpłatna karta MC, o ile zrobi się nią co najmniej 4 płatności w miesiącu.

Strach czytać wyżej jak się ludzie gimnastykują dla zaoszczędzenia paru złotych.

No ja nie wnikam, każdy robi jak mu pasuje. Z tym bankiem jestem od wielu lat i tak się złożyło, że akurat na Cro czy inne ościenne kraje jest ok :).
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 07.09.2017 10:38

gusia-s napisał(a):
szymi81 napisał(a):Teraz to jest Eurokonto Mobilne. Bezpłatne, bazpłatne przelewy, bezpłatna karta MC, o ile zrobi się nią co najmniej 4 płatności w miesiącu.

Strach czytać wyżej jak się ludzie gimnastykują dla zaoszczędzenia paru złotych.

No ja nie wnikam, każdy robi jak mu pasuje. Z tym bankiem jestem od wielu lat i tak się złożyło, że akurat na Cro czy inne ościenne kraje jest ok :).

Pełna zgoda.
Moje doświadczenia są takie same jak gusi.

Mają jednak tą wadę, że na lokatach to u nich się zbyt wiele nie zyska. :lol:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.09.2017 07:21

szymi81 napisał(a):Strach czytać wyżej jak się ludzie gimnastykują dla zaoszczędzenia paru złotych.

Widzę, że kolega szymi81 za dużo się nie nagimnastykował. Trzy posty i ban. :oczko_usmiech:
Tacy robią tłum, stąd ponad 58 tys. użytkowników forum.

Jeżeli chodzi o doświadczenia z wielowalutową kartą płatniczą, to wykonałem nią kilkadziesiąt transakcji. Wszystkie prawidłowe, tzn. ściągnęło euro bez przewalutowania. Dodatkowo miałem wykupiony pakiet wakacyjny w ING i podczas kilku wypłat z bankomatu, w różnych krajach, nie została pobrana prowizja.

Trzeba tylko uważać na DCC (dynamiczne przewalutowanie) i jeśli maszyna pyta, czy chcemy, odpowiedzieć, że dziękujemy. :wink:
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 25.09.2017 10:34

wróciłem z Chorwacji i mogę podzielić się informacjami.
konto Direct w ING, wykupiony abonament na wypłaty z bankomatów bez prowizji. Dwa razy wyciągnięta gotówka pierwszy raz Zagrebacka Banka drugi raz z Euronetu (swoją drogą plaga bankomatów z Euronetu jest), kurs bez DCC 0,573 oraz 0,575
Także polecam bo w kantorze lepszego nie widziałem.
Opłat kartą prawie nie robiłem, póki co nie mam jeszcze wszystkich zaksięgowań.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 98
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone