Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Alka84
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 151
Dołączył(a): 05.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alka84 » 18.08.2017 13:01

Ja bylam w pn w moim banku (getin) i Pani mowila, ze jak ma sie dwie karty tj Visa i Mastercard to lepiej płacić tą pierwszą, ponieważ ona przelicza walutę bezpośrednio tj kune na zł a Mastercard najpierw na euro i potem na zł i człowiek jest stratny.... a 2 lata temu nie wiedzialam o tym i wszedzie płacilam MC :roll:
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 18.08.2017 13:46

Alka84 napisał(a):Ja bylam w pn w moim banku (getin) i Pani mowila, ze jak ma sie dwie karty tj Visa i Mastercard to lepiej płacić tą pierwszą, ponieważ ona przelicza walutę bezpośrednio tj kune na zł a Mastercard najpierw na euro i potem na zł i człowiek jest stratny.... a 2 lata temu nie wiedzialam o tym i wszedzie płacilam MC :roll:


Najlepiej niech Ci pokaże gdzie jest to napisane

Gdybym ja za każdym razem słuchał Pań w "swoim" banku to byłbym jeszcze biedniejszy niż jestem :)
Szelest
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 30.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szelest » 18.08.2017 13:55

piotrulex napisał(a):
Szelest napisał(a):
Vella napisał(a):
Szelest napisał(a):Po prostu do Chorwacji jadę raz w roku, jadę odpocząć i pozwiedzać etc. Nie chce mi się zawracać głowy pierdołami, zadręczać się kursami, procentami i szarpać o parę stów. Chorwacja jest droga, dojazd jest drogi, wiem o tym i biorę to na klatę ;)


Ależ zadręczanie się tymi pierdołami PRZED wyjazdem to sama przyjemność. Tak samo jak sprawdzanie drogi, atrakcji na miejscu, etc. Takie przygotowanie, poczucie załatwienia wszystkiego, to przybliża mnie do wakacji :wink:
Potem, na miejscu, już sobie człowiek tym głowy nie zawraca :lol:


...

Co do trasy zgoda, uwielbiam co roku planować przejazd, atrakcje, warianty etc.


"Nie chce mi się zawracać głowy pierdołami" - powiedział kiedyś znajomy jak go pytałem czy poczytał forum, porady w nim zawarte i zaplanował trasę

Jak dojechał to dzwonił do mnie abym mu pomógł ominąć Lucko, Wiedeń i coś tam jeszcze

Wiedział, że my tą samą trasę pokonaliśmy w ponad 4 godziny krótszym czasie na dodatek jadąc darmową drogą gdy on stał w korku na płatnej

:)

Ktoś powiedział, że "Chorwacja jest droga". Miło jest jak w banalnie prosty sposób można sprawić aby bez "zawracania głowy" była tańsza :)

Tu doradzamy jak można płacić taniej kartą, nie ma obowiązku posłuchania tych rad

Oszczędzanie to podobno nie obowiązek, to przywilej :)

Ja się z tym średnio zgadzam w tym konkretnym przypadku. Wolę jednak zaoszczędzić, nie dać kasy bankowi a kupić za to np. karmę dla psiaków ze schroniska :)

Zgoda :)



Co do znajomego - jak to mawiają, są ludzie i taborety...

Karma? Eskalujmy dalej, możesz za różnice kursowe np. kupić sierocie wyprawkę szkolną, tak samo debilny argument a brzmi zdecydowanie lepiej ;)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 18.08.2017 14:02

Szelest napisał(a):
piotrulex napisał(a):...
Oszczędzanie to podobno nie obowiązek, to przywilej :)

Ja się z tym średnio zgadzam w tym konkretnym przypadku. Wolę jednak zaoszczędzić, nie dać kasy bankowi a kupić za to np. karmę dla psiaków ze schroniska :)

Zgoda :)



Co do znajomego - jak to mawiają, są ludzie i taborety...

Karma? Eskalujmy dalej, możesz za różnice kursowe np. kupić sierocie wyprawkę szkolną, tak samo debilny argument a brzmi zdecydowanie lepiej ;)


Eskaluje?

Kogo? Co? Z kim?

Nie wiem co widzisz debilnego w tym, że za swoje zaoszczędzone w banalny sposób pieniądze wspieram bezdomne psiaki

Wyprawki szkolne dla nieswojego dziecka też przytrafiło mi się kupować, nie wiedziałem, że to też debilne

No ale jak to mawiają, są ludzie i taborety...
Szelest
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 30.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szelest » 18.08.2017 14:04

Myślę, że jednak przeceniłem Twój intelekt. Sorry, mam nadzieję nie-do-zobaczenia na południowych trasach...
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 18.08.2017 14:26

Szelest napisał(a):Myślę, że jednak przeceniłem Twój intelekt. Sorry, mam nadzieję nie-do-zobaczenia na południowych trasach...


Przeceniasz moją pamięć, jutro nie będę miał pojęcia jaki jest Twój nick i być może miło pogadamy w zupełnie innym temacie :)
Adventure
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 19.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adventure » 18.08.2017 17:53

ZebAg napisał(a):Mam taką oto zagwozdkę:

Cennik kempingu podany jest w euro.
Pod cennikiem widnieje adnotacja, iż "płatności dokonuje się gotówką (w kunach) oraz kartami kredytowymi lub debetowymi" (tak to brzmi).

Mam do dyspozycji standardową kartę podpiętą do konta złotówkowego i walutową - podpiętą do konta walutowego (euro).
Najpierw pomyślałem, że najprostszym rozwiązaniem będzie uiszczenie płatności tą drugą (pracownik banku był tego samego zdania; został poinformowany, że transakcja nastąpi poza strefą euro).
Potem zadzwoniłem bezpośrednio do kampingu, żeby zapytać, w jakiej walucie ściągają należność przy płatności taką kartą: czy występuje dodatkowe przewalutowanie z euro na kuny / jaka waluta pojawia się na wydruku z terminalu? Pani zareagowała "That's a good question", po czym nastąpiło obszerne i naprawdę miłe wyjaśnienie, które w ogóle nie przybliżyło mnie do rozwiązania zagadki.

Podsumowując, obawiam się, czy płacąc kartą walutową nie będę "podwójnie stratny": jeśli w PL kupuję euro w kantorze, a potem, na miejscu, kwota zostaje jeszcze przekonwertowana do lokalnej waluty. Może więc lepiej od razu zapłacić kartą "złotówkową"?
Wolałbym nie wozić potrzebnej sumy w euro w gotówce.

Z góry dziękuję za pomoc,
Zeb.

Nie wiem, czy coś pomogę, ale w temacie "którą kartą lepiej (taniej wychodzi) płacić" zagadnienia podstawowe wpływające na koszt transakcji to:
- w jakim banku (prowizja za płatności kartą za granica - lub jej brak),
- jakie konto (złotówkowe czy walutowe)
- jaka karta (debetowa czy kredytowa),
- jakiej organizacji płatniczej (Visa - MC),
- jaka jest waluta rozliczeniowa karty (ilość i kurs przewalutowań).

W twoim przypadku jedno wydaje mi się raczej pewne, płacąc jakąkolwiek kartą w Chorwacji opłata zostanie pobrana w kunach i przeliczona na walutę konta, do którego wydana jest karta użyta do płatności. Po jakim końcowym kursie zostanie przeliczona zależy od czynników, które wyżej wymieniłem.

Z lektury wcześniejszych wpisów tego wątku forum wynika, że posiadacze kont złotówkowych i przypiętych do nich kart w banku PEKAO S.A. uzyskują bardzo dobry kurs wymiany Kuna/PLN (ok 0,57-0,58) przy rozliczaniu transakcji z Chorwacji (przewalutowanie z kuny bezpośrednio na PLN po kursie Visy lub MC). Więc na pewno warto tymi kartami płacić, jeśli ma się w tym banku konto. Taniej, raczej na pewno, kun w Polsce nie uda się kupić.

Wujek google znalazł mi jeszcze coś takiego, artykuł z 2015 roku czyli powinno być w miarę aktualne:
http://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-madrze-placic-na-zagranicznych-wakacjach
robertpeti
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 03.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertpeti » 18.08.2017 18:59

My kupilismy euro i wymienialismy na kuny 7.35. Ale co sie dalo placilismy karta mastercard nawet apartment i kurs naprawde duzo lepszy(nalet rewelacyjny ok 57 gr). Troche dziwnie ale na 10 roznych obiadow w roznych konobach ani razu ni moglismy zaplacic karta (Dubrovnik,Baska Voda,Brela ) tak ze polecam placic karta i miec euro na wymiane tez
Yankee
Croentuzjasta
Posty: 143
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yankee » 20.08.2017 10:00

attyla napisał(a):Zamówiłem sobie w tym roku kartę Revolut - wg mnie pomysł jest rewelacyjny, ciekawy jestem, jak będzie sprawdzać się w praktyce. Dzięki tej karcie kupujemy waluty bez spredu, po kursie zbliżonym do międzybankowego / forex lub lepszym. W tym momencie kurs eur wynosi 4,1833 a kuny 0,5655. Prawda, że pięknie? Kolejną kartą, którą sprawdzę w boju, to karta debetowa z Eurobanku - master card debit prestige, wydawana konta prestige.


Jak tam doświadczenia z kartą Revolut ?
Ja tez jestem bliski jej zamówienia bo kolejny raz dałem się nabić w butelkę bankowi. Tym razem BZWBK konto <20. Bez prowizji wszystko. Szkopuł polega na tym, że przy przewalutowaniu liczą to po swoim kursie ze spreadem. Na szczęście mniejszym niż w mBanku ale jednak z narzutem.
Kuny przeliczają po kursie mastercarda na Euro i ero potem po swoim złodziejskim kursie na pln. Kuna wychodzi po 60 groszy średnio.
Na następny raz zamówiłbym revoluta tylko nie wiem jak się to sprawdza w CRO. Czy przeliczają z Euro czy ze złotówek i co jest korzystniejsze ?

Pozdr.
Garo&Justa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Garo&Justa » 22.08.2017 09:52

Kupilem kuny u nas po 0.59
Karta placilem za autostrady i z ciekawosci kilka razy na miejscu w Zadarze.
Mastercard BzWbk. Przelicznik? Za wszystko z prowizja wychodzi 0.605
seber03
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 16.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) seber03 » 22.08.2017 11:06

Z tego co zdarzyłem przeczytać na forum w chorwackich bankomatach nie ma możliwości wypłacania gotówki w euro. Mam konto walutowe w euro, w jaki sposób na miejscu w Chorwacji mogę wypłacić euro?? Będę mieszkał w pobliżu miejscowości Omis.
tomi_weber
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 03.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomi_weber » 22.08.2017 11:12

seber03 napisał(a):Z tego co zdarzyłem przeczytać na forum w chorwackich bankomatach nie ma możliwości wypłacania gotówki w euro. Mam konto walutowe w euro, w jaki sposób na miejscu w Chorwacji mogę wypłacić euro?? Będę mieszkał w pobliżu miejscowości Omis.


A w PL wypłacisz euro? Wypłacisz raczej walutę lokalną. Może w miejscowościach turystycznych są bankomaty z euro, ale mnie w banku straszyli, że jest przewalutowanie na walutę lokalną i potem z powrotem na euro. Możesz wypłacić euro w Austrii albo Słowacji, zależny gdzie jedziesz.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.08.2017 11:18

seber03 napisał(a):Z tego co zdarzyłem przeczytać na forum w chorwackich bankomatach nie ma możliwości wypłacania gotówki w euro. Mam konto walutowe w euro, w jaki sposób na miejscu w Chorwacji mogę wypłacić euro?? Będę mieszkał w pobliżu miejscowości Omis.

W Splicie jest bankomat wypłacający euro.
bankomaty-w-chorwacji-rozmowy-wyciete-z-faq-t28211-180.html#p1850214
Krakus001
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krakus001 » 22.08.2017 12:50

piotrulex napisał(a):
śmigacz napisał(a):Ja tam nie wiem o co ten szum mam mbank i kuna wyszła mi 0,606zł w kantorze na drogę u mnie płaciłem 0,65 więc płatności kartą tańsze. Wypłata w bankomacie euronetu wyszła mi 0,614 za kunę przy czym jednorazowo brałem 1200kun. Prowizja banku w tym wypadku 10zł za wypłatę. Chyba nie ma sensu łamać sobie głowę.


Policz ile kasy wydałeś i przelicza po swoim kursie oraz takim 0,57 o którym niektórzy piszą. Zerknij na różnice i sam oceń czy warto. Ja nowa karta zapłaciłem za wakacje mniej o 260zl niż za to samo straż z BOŚ. Dla mnie warto. Cieszę sie, że wydałem to na jedną dobrą kolację w Konoba Daniela. Wolę to niż zostawić to jako prowizje w banku :). Oceń sam czy warto

Ps. Ja głowy sobie tym nie łamałem. Policzyłem, poczytałem, zamówiłem i zaoszczędziłem

Dla mnie warto :)


Jestem właśnie przed swoim pierwszym wyjazdem do Chorwacji i analizuje temat płatności kartą.
piotrulex - czy mógłbyś zdradzić (tu lub na priv) w jakim banku założyłeś nowe konto?
Wczoraj byłem w MBanku (tam mam główne konto) i przedstawili mi ofertę konta walutowego z euro. Z tego co zrozumiałem w przypadku płatności w Chorwacji kartą (z tego konta z euro) zostanie doliczona mi opłata 2% i opłata za przewalutowanie z euro na kuny. Zastanawiam się czy takie rozwiązanie ma sens?
Może lepiej zainteresować się ofertą banku PEKAO SĄ, o której wspominało kilka osób?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 22.08.2017 12:56

Krakus001 napisał(a):
piotrulex napisał(a):
śmigacz napisał(a):Ja tam nie wiem o co ten szum mam mbank i kuna wyszła mi 0,606zł w kantorze na drogę u mnie płaciłem 0,65 więc płatności kartą tańsze. Wypłata w bankomacie euronetu wyszła mi 0,614 za kunę przy czym jednorazowo brałem 1200kun. Prowizja banku w tym wypadku 10zł za wypłatę. Chyba nie ma sensu łamać sobie głowę.


Policz ile kasy wydałeś i przelicza po swoim kursie oraz takim 0,57 o którym niektórzy piszą. Zerknij na różnice i sam oceń czy warto. Ja nowa karta zapłaciłem za wakacje mniej o 260zl niż za to samo straż z BOŚ. Dla mnie warto. Cieszę sie, że wydałem to na jedną dobrą kolację w Konoba Daniela. Wolę to niż zostawić to jako prowizje w banku :). Oceń sam czy warto

Ps. Ja głowy sobie tym nie łamałem. Policzyłem, poczytałem, zamówiłem i zaoszczędziłem

Dla mnie warto :)


Jestem właśnie przed swoim pierwszym wyjazdem do Chorwacji i analizuje temat płatności kartą.
piotrulex - czy mógłbyś zdradzić (tu lub na priv) w jakim banku założyłeś nowe konto?
Wczoraj byłem w MBanku (tam mam główne konto) i przedstawili mi ofertę konta walutowego z euro. Z tego co zrozumiałem w przypadku płatności w Chorwacji kartą (z tego konta z euro) zostanie doliczona mi opłata 2% i opłata za przewalutowanie z euro na kuny. Zastanawiam się czy takie rozwiązanie ma sens?
Może lepiej zainteresować się ofertą banku PEKAO SĄ, o której wspominało kilka osób?


Tak jak pisałem wcześniej założyłem zwykłe, złotówkowe Inteligo czy tam PKO Inteligo. Porównując z dotychczasowy BOŚ to każdy bank będzie lepszy :)

Większość poleca Pekao SA ale tam nie było mi po drodze a i czasu było mało - tu się zagłęb w temat
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 96
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone