Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
stavros2002
zbanowany
Posty: 131
Dołączył(a): 17.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) stavros2002 » 21.06.2017 14:21

pablo2222 napisał(a):
stavros2002 napisał(a):Też nie rozumiem tych wigibasow z kartami i kontami. Po to aby zaoszczędzić 10 czy 20 zł? Jak bym był dealerem walutowym obracającym milionami, to z tych groszy robi się duża kasa, ale nie przy przeciętnych wydatkach wakacyjnych.

Karta kredytowa simpliciti reklamowana w telewizji. Przewalutowanie plus prowizja daje koszty operacji około 10%. Zapłać za apartament z 700 euro, paliwo, winiety, coś na miejscu np. zakupy w markecie... Lekko może wyjść 400 zł kosztów.
Nawet jak koszty transakcji będą niższe np 3% to i tak będzie to ponad 100 zł.
Można poszukać coś bez prowizji.
Także warto rozpoznać temat.


Czego bez prowizji?
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 21.06.2017 14:42

Jak zakładałem konto w obecnym banku dobrych kilka lat temu to płaciłem chyba z 5zł miesięcznie i jeszcze jakieś zwroty typu cashback miałem. Obecnie płacę około 20zł miesięcznie za obsługę i co kilka miesięcy dostaję emaile z info o zmianie regulaminu i taryfy opłat i prowizji, oczywiście na niekorzyść. Nie liczę już przelewów zagranicznych i kilku płatności kartą jakie zdarzyło mi się zrobić za granicą w ciągu kilku ostatnich lat, gdzie po sprawdzeniu końcowej ceny transakcji to euro, korony, kuny czy inne waluty miały jakieś kosmicznie wysokie przeliczniki.

Czasami miałem myśl o zmianie konta na inne, aby zmniejszyć roczną opłatę ale znowu za kilka lat pewnie dojdzie do tego samego. Czas poświęcony na siedzenie przed komputerem i szukanie lepszego konta czy użeranie się z bankiem i z zamykaniem wolę poświęcić na pracę albo na inne fajniejsze aktywności.
Co prawda w ciągu roku te sumki dają jakąś realną kwotę ale człowiek może się chyba zapętlić w tej pogoni za każdą zaoszczędzoną złotówką, a chyba nie zawsze o to w życiu chodzi...

A jako że jestem, mimo wszystko zwolennikiem gotówki, to zawsze biorę euro i złotówki, a kartę tak na wszelki wypadek. Na chorwackich pocztach przy wymianie w zeszłym roku zawsze wychodziło mi 58 - 60gr za kunę i uważam to za bardzo dobry przelicznik.
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 21.06.2017 15:21

stavros2002 napisał(a):Czego bez prowizji?

Konta lub karty kredytowej gdzie za dokonanie transakcji bezgotówkowej za granicą bank nie pobiera prowizji.
gigant87
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) gigant87 » 21.06.2017 16:08

Moge polecic to, z czego ja korzystam - karta do konta walutowego w kantorze Alior Banku.
Kupuje Euro kiedy chce (i sprzedaje, teraz akurat kupuje, bo jest tanie), karta jest za darmo, jedna wyplata gotowki rowniez.
Ja jestem zadowolony.
Nie wiem tylko czy mozna kupic kuny i wyrobic do nich karte. :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107678
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.06.2017 16:11

gigant87 napisał(a):Moge polecic to, z czego ja korzystam - karta do konta walutowego w kantorze Alior Banku.
Nie wiem tylko czy mozna kupic kuny i wyrobic do nich karte. :)

Zapytaj w banku.
gigant87
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 24.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) gigant87 » 21.06.2017 17:24

Nie potrzebuje takiego konta, wiec nie bede pytal. ;)
Jednak jest to forum o Chorwacji, wiec sprawdzilem i... nie ma mozliwosci zalozenia tam konta w kunach.
Niemniej jednak, zawsze to jedno przeliczenie mniej podczas platnosci karta. ;)
birkin
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 06.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) birkin » 22.06.2017 18:09

Obecnie posiadam "konto bez granic" w PKO BP z kartą płatniczą Visa. Niby wypłaty ze wszystkich bankomatów w Europie mam za 0 złotych, jednak w ulotce jest napisane, że banki do których należą bankomaty mogą ( choć oczywiście nie muszą) pobierać prowizję. Czy ktoś korzystał z takiej karty mając takie konto i czy rzeczywiście nie pobierał prowizji czy jednak coś pobrano i ewentualnie ile?
Zacheusz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 247
Dołączył(a): 05.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zacheusz » 24.06.2017 06:43

Zacheusz napisał(a):A moja żona ma konto w ING i aktywuję dziś na jej koncie darmowe wypłaty z bankomatów bez prowizji (15zł). I przy wypłacie o równowartości minimum 500zł (czyli 1000 Kun) koszt wypłaty dziś z bankomatu z Chorwacji to tylko 0,568 zł, także ja jadę z niewielką ilością KUN, EURO w kieszeni:)

"Wypłacaj gotówkę za granicą bez prowizji.
Teraz możesz wypłacać gotówkę z bankomatów za granicą bez prowizji - przez 30 dni za jedyne 15 zł. Usługę możesz wykupić dla każdej swojej karty Visa zbliżeniowa. Pakiet jest korzystny, jeśli planujesz wypłacić za granicą powyżej 500 zł.
Promocja trwa od 5.06 do 30.09.2017."


Skorzystałem z tej promocji. Wypłacałem kuny już dwukrotnie. Bank nie naliczył opłat za przewalutowanie. Wyszło mi około 0.57 za kunę.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 24.06.2017 08:34

Zacheusz napisał(a):
Zacheusz napisał(a):A moja żona ma konto w ING i aktywuję dziś na jej koncie darmowe wypłaty z bankomatów bez prowizji (15zł). I przy wypłacie o równowartości minimum 500zł (czyli 1000 Kun) koszt wypłaty dziś z bankomatu z Chorwacji to tylko 0,568 zł, także ja jadę z niewielką ilością KUN, EURO w kieszeni:)

"Wypłacaj gotówkę za granicą bez prowizji.
Teraz możesz wypłacać gotówkę z bankomatów za granicą bez prowizji - przez 30 dni za jedyne 15 zł. Usługę możesz wykupić dla każdej swojej karty Visa zbliżeniowa. Pakiet jest korzystny, jeśli planujesz wypłacić za granicą powyżej 500 zł.
Promocja trwa od 5.06 do 30.09.2017."


Skorzystałem z tej promocji. Wypłacałem kuny już dwukrotnie. Bank nie naliczył opłat za przewalutowanie. Wyszło mi około 0.57 za kunę.

A te 0,57 zł to wyszło ci już po uwzględnieniu opłaty 15 zł za aktywację pakietu?
Zacheusz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 247
Dołączył(a): 05.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zacheusz » 24.06.2017 18:35

Nie tylko jak wybiorę 3k zł to pi ile wyjdzie mi kuna? 0.573zł maksymalnie.

To podaj mi jakąkolwiek alternatywę gdzie będę miał taniej niż 0.573zł. Chętnie skorzystam.
officeman
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 05.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) officeman » 24.06.2017 18:54

Mogę opisań własne doświadczenia

korzystam z karty Alior Banku w USD, wtedy kupujecie dolary jak są tanie i wypłacacie kuny lub płacicie w kunach po korzystnym kursie mastercard bez prowizji i zbędnych przewalutowań.
Ważne żeby karta była w USD, bo to w jest waluta rozliczeniowa karty mastercard w Aliorze (w innjych bankach może byc np EUR)

UWAGA!!!! jeżeli taką kartą wypłacicie lub zapłacicie EUR, CHF lub GPB to niestety zapłacicie HANIEBNY haracz za podwójne przewalutowanie gdzie spready wynoszą po 15%, pozostałe waluty z baaardzo fajnym kursem, no i nie trzeba mieć gotówki

niestety się na to naciąłem przy kupowaniu winietek tą kartą
wojtek_p
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 258
Dołączył(a): 15.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek_p » 24.06.2017 19:57

officeman napisał(a):Mogę opisań własne doświadczenia

korzystam z karty Alior Banku w USD, wtedy kupujecie dolary jak są tanie i wypłacacie kuny lub płacicie w kunach po korzystnym kursie mastercard bez prowizji i zbędnych przewalutowań.
Ważne żeby karta była w USD, bo to w jest waluta rozliczeniowa karty mastercard w Aliorze (w innjych bankach może byc np EUR)

UWAGA!!!! jeżeli taką kartą wypłacicie lub zapłacicie EUR, CHF lub GPB to niestety zapłacicie HANIEBNY haracz za podwójne przewalutowanie gdzie spready wynoszą po 15%, pozostałe waluty z baaardzo fajnym kursem, no i nie trzeba mieć gotówki

niestety się na to naciąłem przy kupowaniu winietek tą kartą


Potwierdzam. Dałem d... płacąc jak Ty za winiety. Jak zobaczyłem euro po 4.53, myślałem że padnę.
Ciekawy pomysł z tą kartą w USD. Niestety zacząłem zbierać na koncie euro.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 25.06.2017 18:26

Zacheusz napisał(a):Nie tylko jak wybiorę 3k zł to pi ile wyjdzie mi kuna? 0.573zł maksymalnie.

To podaj mi jakąkolwiek alternatywę gdzie będę miał taniej niż 0.573zł. Chętnie skorzystam.


Kredytówka Visa Getin Banku:
10.06.2017 transakcja na 55,00 kn > 13.06.2017 zaksięgowanie 31,27 zł > 1 kn = 0,5686 zł
12.06.2017 transakcja na 200,34 kn > 14.06.2017 zaksięgowanie 113,81 zł > 1 kn = 0,5681 zł

Nie wspomnę szczegółowo o dolarowej debetówce Kantoru Alior, bo tutaj sporo zależy od taniego nabycia dolarów, ale nią kuna wychodziła mi nie więcej niż 0,57 zł.

... a poza tym nie każdy ma potrzebę mieć w gotówce kun o równowartości aż 3000 zł .
nlock
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 20.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nlock » 25.06.2017 19:27

Raphael napisał(a):
Zacheusz napisał(a):Nie tylko jak wybiorę 3k zł to pi ile wyjdzie mi kuna? 0.573zł maksymalnie.

To podaj mi jakąkolwiek alternatywę gdzie będę miał taniej niż 0.573zł. Chętnie skorzystam.


Kredytówka Visa Getin Banku:
10.06.2017 transakcja na 55,00 kn > 13.06.2017 zaksięgowanie 31,27 zł > 1 kn = 0,5686 zł
12.06.2017 transakcja na 200,34 kn > 14.06.2017 zaksięgowanie 113,81 zł > 1 kn = 0,5681 zł

Nie wspomnę szczegółowo o dolarowej debetówce Kantoru Alior, bo tutaj sporo zależy od taniego nabycia dolarów, ale nią kuna wychodziła mi nie więcej niż 0,57 zł.

... a poza tym nie każdy ma potrzebę mieć w gotówce kun o równowartości aż 3000 zł .

A uwzględniłeś możę, że transakcje bezgotówkowe (gotówkowe zresztą też) kartą kredytową (wszystkie KK w Getin Banku) są oprocentowane.
Fakt, niewiele - tylko 10 % :D
patrz toip
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 25.06.2017 19:44

No nie mów że doliczaja sobie 10 % do każdej transakcji...gdyby tak było to rozbój w biały dzień...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 78
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone