Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Piwo w Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
luk006
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 1510
Dołączył(a): 19.12.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) luk006 » 30.09.2012 12:58

Coż powiedziec o kompendium? Ja jestem jedynie piwożłopem, natomiast po niniejszej lekturze stwierdzam, że jesteś kiperem - chylę czoła!
Nie ukrywam, że bardzo spodobało mi sie stwierdzenie "piwo śniadaniowe" :D . Przyznam, że w moim przypadku, zwłaszcza za czasów studenckich pewne piwa miały status "przedśniadaniowych", w myśl maksymy "piwo z rana jak śmietana". Niektóre z piw, zwłaszcza po grubej imprezie, gdy wróżka włożyła pod poduszkę zamiast kolorowego snu - Saharę, miały wręcz status "późnonocnych", a także "wczesnoporannych", kiedy to puszka zimnego browaru koiła skutecznie alkoholowo-nikotynowy zajzajer znajdujący się w ustach oraz umożliwiała odklejenie sie języka od podniebienia.
Pozdrawiam i raz jeszcze szacun za kompendium.
rafgrzeg
Croentuzjasta
Posty: 282
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafgrzeg » 30.09.2012 13:26

Zacnie tu prawicie...
Fakt faktem, że większość piw nie sposób rozróżnić bo smakują, wyglądają tak samo...
Kiedyś pamiętam było takie piwo 10,5... na one czasy to była poezja smaku...
a teraz z racji tego, że wszystko jest takie samo przerzuciłem się na piwo pszeniczne tudzież miodowe z różnych pomniejszych browarów i myślę, że w teście z zawiązanymi oczami dałbym radę odróżnić je od siebie...

Dodam jeszcze, że generalnie jak jestem za granicą to zawsze muszę popróbować lokalnych wyrobów i tu też większość jest taka sama...
ale wiadomo w Cro najlepiej smakuje chorwackie (dla mnie nr 1 to Karlovaćko), w Austrii austriackie (dla mnie Stiegl we wszystkich odmianach - nr 1 pszeniczne), Niemcy (koloński Kolsch obojętne z jakiego browaru) a jeśli jestem w Italii to przy 40 stopniach najlepszy jest Peroni :P
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 30.09.2012 21:38

rafgrzeg napisał(a): a jeśli jestem w Italii to przy 40 stopniach najlepszy jest Peroni :P


Zacny post, ale z tym Peroni to troszkę nie przesadziłeś? :wink:
Paskudztwo jakich mało, choć może rzeczywiście pod błękitnym niebem Italii smakuje lepiej :?:
We Włoszech nie byłem, to w sumie nie wiem.
rafgrzeg
Croentuzjasta
Posty: 282
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafgrzeg » 01.10.2012 08:37

PabloX napisał(a):
rafgrzeg napisał(a): a jeśli jestem w Italii to przy 40 stopniach najlepszy jest Peroni :P


Zacny post, ale z tym Peroni to troszkę nie przesadziłeś? :wink:
Paskudztwo jakich mało, choć może rzeczywiście pod błękitnym niebem Italii smakuje lepiej :?:
We Włoszech nie byłem, to w sumie nie wiem.

Dokladnie tak jest. Nawet birra moreti mi podchodzilo. W Polsce szkoda 4zl na te siki
tami72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 471
Dołączył(a): 12.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tami72 » 19.03.2013 11:21

Polecam piwo Velebitsko,jest bardzo dobre,ale tez trudno dostepne...ale kto chce ten znajdzie...
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 20.03.2013 02:28

Potwierdzam, Velebitsko jest świetne, w starym dobrym stylu - przypomina nieodżałowanego "Krakusa"... Po wyczerpującym marszu po Plitvicach dorwałem się do niego w kiosku na jednym z parkingów-przystanków przy parku. Pan sprzedawca 3 razy się upewniał, że akurat o to piwko mi chodzi, a gdy się już upewnił to pogratulował wyboru. Piwko niekoncernowe, z niewielkiego browaru, pychota!
WojtekW
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 28.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) WojtekW » 23.03.2013 17:38

Poza Karlovacko i Ozujsko dostanę jakieś inne piwo w Brodaricy bądź Sibeniku? Jakie w tym regionie leją z kegów w knajpach? Dzięki za info i pozdrawiam smakoszy piwnych!
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 23.03.2013 20:11

WojtekW napisał(a):Poza Karlovacko i Ozujsko dostanę jakieś inne piwo w Brodaricy bądź Sibeniku? Jakie w tym regionie leją z kegów w knajpach? Dzięki za info i pozdrawiam smakoszy piwnych!


W sklepach i knajpach masz tam mniej więcej tyle gatunków do wyboru, co w Polsce. Točeno w okolicach Šibenika chyba najczęściej Karlovacko, ale w knajpach leją też często różne importowane - m.in. Stella Artois, Bavaria.

Możesz się nie martwić - w Chorwacji z pragnienia nie uschniesz :lol:
WojtekW
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 28.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) WojtekW » 24.03.2013 10:05

To mnie uspokoiłeś - wizja picia tylko wody itp. byłaby przerażająca :lol:
Odkąd sam warzę piwa, jestem bardziej wybredny. Na wszelki wypadek wezmę coś swojego i dokupię na Słowacji jakąś skrzyneczkę czegoś sprawdzonego. Na miejscu oczywiście posprawdzam jak najwięcej piwek i zdam tu swoją relację.
edjarek
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 01.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) edjarek » 26.04.2013 14:19

Moi drodzy a jak jest z piciem piwa na ulicy? Można sobie spacerować z puszką/butelką?
Kilka lat temu w Bułgarii przechadzałem się w ten sposób głównym deptakiem w Słonecznym Brzegu i nagle wyrosło przede mną 3 policjantów. Ze strachu myślałem że zjem tą butelkę. Ale oni tylko spojrzeli na mnie i poszli dalej.
Jak już było to nie krzyczcie, że nie szukałem :papa:
termondar
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6522
Dołączył(a): 06.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) termondar » 26.04.2013 14:26

edjarek napisał(a):Moi drodzy a jak jest z piciem piwa na ulicy? Można sobie spacerować z puszką/butelką?
Kilka lat temu w Bułgarii przechadzałem się w ten sposób głównym deptakiem w Słonecznym Brzegu i nagle wyrosło przede mną 3 policjantów. Ze strachu myślałem że zjem tą butelkę. Ale oni tylko spojrzeli na mnie i poszli dalej.
Jak już było to nie krzyczcie, że nie szukałem :papa:


Nie wiem jak by to było na ulicy Zagrzebiu, czy innym mieście poza wybrzeżem, natomiast w Dalmacji nigdy nie spotkałem się z jakimiś restrykcjami w tym temacie. Nie zdarzyło mi się spacerować z butelką, ale z puszką owszem. Ale myślę że oni tam podchodzą do tego racjonalnie, jak jest ciepło to turysta musi się napić :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.04.2013 14:28

edjarek napisał(a):Moi drodzy a jak jest z piciem piwa na ulicy? Można sobie spacerować z puszką/butelką?
Kilka lat temu w Bułgarii przechadzałem się w ten sposób głównym deptakiem w Słonecznym Brzegu i nagle wyrosło przede mną 3 policjantów. Ze strachu myślałem że zjem tą butelkę. Ale oni tylko spojrzeli na mnie i poszli dalej.
Jak już było to nie krzyczcie, że nie szukałem :papa:


alkohol-na-plazy-t17173-15.html
baska-voda-2010-czyli-100-piw-w-12-dni-t29988-15.html#p669186
palenie-picie-itp-t24462.html

:papa:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 26.04.2013 14:37

termondar napisał(a):
edjarek napisał(a):Moi drodzy a jak jest z piciem piwa na ulicy? Można sobie spacerować z puszką/butelką?
Kilka lat temu w Bułgarii przechadzałem się w ten sposób głównym deptakiem w Słonecznym Brzegu i nagle wyrosło przede mną 3 policjantów. Ze strachu myślałem że zjem tą butelkę. Ale oni tylko spojrzeli na mnie i poszli dalej.
Jak już było to nie krzyczcie, że nie szukałem :papa:


Nie wiem jak by to było na ulicy Zagrzebiu, czy innym mieście poza wybrzeżem, natomiast w Dalmacji nigdy nie spotkałem się z jakimiś restrykcjami w tym temacie. Nie zdarzyło mi się spacerować z butelką, ale z puszką owszem. Ale myślę że oni tam podchodzą do tego racjonalnie, jak jest ciepło to turysta musi się napić :wink:

Spędzając wakacje w Zagrzebiu, nigdy nie widziałem nikogo chodzącego z butelką czy puszką piwa po ulicy. Nie wiem czy to wynika z przepisu czy raczej z tego, że od picia piwa maja tam knajpki i ogródki. Inna sprawa wygląda na Strossmayerovo Šetalište, gdzie ludzie siedzą na ławkach, trawnikach i tam spożywają co mają :)
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 08.05.2013 11:49

WojtekW napisał(a):Odkąd sam warzę piwa, jestem bardziej wybredny. Na wszelki wypadek wezmę coś swojego


I to jest słuszna koncepcja!
damianołódź
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 155
Dołączył(a): 05.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianołódź » 23.06.2013 23:21

Hercklekot napisał(a):Potwierdzam, Velebitsko jest świetne, w starym dobrym stylu - przypomina nieodżałowanego "Krakusa"... Po wyczerpującym marszu po Plitvicach dorwałem się do niego w kiosku na jednym z parkingów-przystanków przy parku. Pan sprzedawca 3 razy się upewniał, że akurat o to piwko mi chodzi, a gdy się już upewnił to pogratulował wyboru. Piwko niekoncernowe, z niewielkiego browaru, pychota!


Jako "fanatyk dobrego piwa", "domowy piwowar" i w miarę "znawca tematu" uważam Velebitsko za jedyne Chorwackie piwo godne uwagi.
Podczas pobytu w Cro, zdecydowanie przerzucam się na wina, genialne, niedoceniane, białe i czerwone... mniam
Ale, przecież nie będę wiózł piwa z Polski...
Podaję oficjalny link do sklepów, gdzie można kupić Velebitsko. Ja oczywiście zjadę w odpowiednim momencie z autostrady, żeby nabyć drogą kupna dwie, trzy skrzyneczki

http://www.pivovara-licanka.hr/html/maloprodaja.html

Już tylko tydzień...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone