Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Piwo w Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.09.2012 08:44

Dostaniesz po uszach za :idea: "na Chorwacji"
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.09.2012 08:57

aglig napisał(a):Może napiszę coś za co dostanę po uszach ale muszę.
Najpopularniejsze i często zachwalane na tym forum: Ożujsko to straszny sikacz a Karlovaćko ma kwaśny smak.
Oba do duuuszy. Z braku laku Laśko ( piwo słoweńskie) ujdzie w tłoku. Na Chorwacji szukam piw zagranicznych, bo miejscowe odpadają w przedbiegach.


Mi po Laśko zbiera się na wymioty bo nie podchodzi mi...ale o gustach sie nie rozmawia...dla mnie tylko Ożujsko, którego sporo przywiozłem do Polski ale kończy się...w październiku znowu jadę więc uzupełnię zapasy :wink:
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 14.09.2012 09:29

aglig napisał(a):Może napiszę coś za co dostanę po uszach ale muszę.

No jasne, że dostaniesz. :mrgreen: Nie wiesz, że w naszej "Sekcie": Cro.pl każda obraza bezpośrednia lub pośrednia bożka - Chorwacji - zasługuje na potępienie? :mrgreen:
Smakoszom przeszkadzają nasze piwa - że to siki - a w cale im nie przeszkadzają w chorwackich jakieś E czy inny pirosiarczyn potasu czy karmel do barwienia (spisane teraz z etykiety jednego z przywiezionych).
Czekam jeszcze kiedy ktoś wyskoczy z najgłupszą Urban Legend - czyli żółcią bydlęcą.
A podlinkowany blog - super lektura na jesienno-zimowe wieczory. Dzięki.
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 14.09.2012 10:24

Mariusz_M napisał(a):
Smakoszom przeszkadzają nasze piwa - że to siki - a w cale im nie przeszkadzają w chorwackich jakieś E czy inny pirosiarczyn potasu czy karmel do barwienia (spisane teraz z etykiety jednego z przywiezionych).
Czekam jeszcze kiedy ktoś wyskoczy z najgłupszą Urban Legend - czyli żółcią bydlęcą.


W polskich piwach też masz konserwanty, kwas askorbinowy, barwniki, w tym karmel, estry smakowe. Polskie piwa przeważnie nie są "sikami" rozumianymi jako wodnisty, słaby cienkusz, są natomiast ohydne w smaku, ciężkie, słodkawe i mocne. Poza tym - wszystkie robione pod jedną sztampę, zgodnie z wynikami badań marketingowych, z których jasno wynika, że Polak oczekuje od piwa trzech rzeczy - żeby trzepnęło w łeb, żeby nie było gorzkie i było przy tym jak najtańsze. Dlatego mamy jedne z podlejszych smakowo piw w Europie, za to chyba najmocniejsze "jasne pełne". Nie spotkałem poza Polską "jasnego pełnego", które ma więcej niż 5% alkoholu. Za to polskie "jasne pełne" rzadko schodzi poniżej 6%. Normalnymi metodami takiego eliksiru się nie uwarzy, ta wzmocniona mózgotrzepliwość pochodzi z dolewania spirytusu, a żeby zniwelować przykry efekt smakowy, dodaje się sztuczne estry - stąd słodkawy smak. A przy okazji osiąga się efekt finalny szybciej, więc proces technologiczny trwa krócej, ergo jest taniej.

Nie jestem piwoszem, po stokroć wolę trunki 40%, ale wszędzie gdzie jestem lubię spróbować też miejscowego browca (polskie też kiedyś piłem - pamiętam czasy pysznego Żywca, Leżajska, Lecha Pils, nawet Brok kiedyś dał się wypić. Ostatnim pijalnym ogólnodostępnym polskim piwem była Łomża Export, ale od paru lat jest już tak samo kiepska jak cała reszta. Teraz tylko od czasu do czasu próbuję któregoś z polskich piw i rzadko udaje mi się dopić to paskudztwo do końca kufla/butelki).

Kto zatem lubi piwo typu polskiego - mocne i słodkie, ten w Chorwacji może czuć się pod tym względem nieswojo, bo tam takich piw nie produkują (mówię o piwach jasnych, bo ciemne to zupełnie inny temat). Produktem podobnym do polskich "piw" jest natomiast słoweńskie Lasko - słodkawe, choć słabsze niż polskie.
Ktoś wspomniał, że Karlovacko jest kwaśne... :roll: to nie kwas, drogi kolego, tylko goryczka (fakt, że dość słaba). Wychowany na polskich piwkach młodzieniec już nie wie, co to goryczka w piwie i nie potrafi takiego smaku zidentyfikować :wink:

Ogólnie, chorwackie piwa są przyzwoite, a niektóre gatunki nawet całkiem zacne - choć daleko im do czeskich. W tamtym roku hitem był dla mnie Pan Zlatni, w tym wolałem Karlovacko i licencyjnego Staropramena, tudzież Adrię (tak, tak, marka własna Konzuma, niska półka, dość wodniste - jednak przy tym bardzo przyjemne w smaku, lekke - 4,2% alkoholu - o ile dobrze pamiętam, z wyraźną goryczką).
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 14.09.2012 10:42

Mi chodziło o to, że i tu i tam masz to samo. Ale na tym forum można odnieść wrażenie, że piwa chorwackie to miód na kubki smakowe polskiego piwosza. No i to musi być śmieszne. Albo jak czytałem prośby by komuś przywieźć przy okazji kilka sztuk Karlovaćko/Ożujsko/Lacko - bo normalnie wyschnie nam tu jeden z drugim w kraju. Czy to nie jest przegięcie? Albo jak w hipermarkecie real,- na EURO2012 - rzucili piwa chorwackie - te polowanie na nie, wymiana informacji gdzie jeszcze jest, gdzie już brakło, kto kupił, komu przepadło przed nosem.
Założę się, że w ślepym teście nie rozróżnili by piw chorwackich od goolmana po 1,19pln (poza jednostkami znającymi się na rzeczy). Testy podobne (nie z goolmanem, ale piwami tzw. korporacyjnymi) robiłem w rodzinie z jednym ancymonkiem, który regularnie specjalnie do miasta obok do specjalistycznego sklepu z piwami jeździ po różne "dziwne". Może o nich ze "znawstwem" prawić godzinami - a wystarczyło zawiązać oczy, postawić w kilku kuflach różne marki piwka by obalić jego smak piwny.
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 14.09.2012 11:00

Mariusz_M napisał(a):Mi chodziło o to, że i tu i tam masz to samo. Ale na tym forum można odnieść wrażenie, że piwa chorwackie to miód na kubki smakowe polskiego piwosza. No i to musi być śmieszne. Albo jak czytałem prośby by komuś przywieźć przy okazji kilka sztuk Karlovaćko/Ożujsko/Lacko - bo normalnie wyschnie nam tu jeden z drugim w kraju. Czy to nie jest przegięcie? Albo jak w hipermarkecie real,- na EURO2012 - rzucili piwa chorwackie - te polowanie na nie, wymiana informacji gdzie jeszcze jest, gdzie już brakło, kto kupił, komu przepadło przed nosem.


Pewnie tak, w masowej produkcji zapewne wszędzie dodaje się do piwa różne "E". Z nielicznymi wyjątkami - np. o ile pamiętam w Panie Zlatnim nie było "E", natomiast był chmiel, palona kukurydza, 2 rodzaje słodu... i być może stąd wynika przewaga smakowa tego akurat piwka nad innymi, do których zamiast mieszanki fajnie dobranych składników naturalnych wrzuca się czy wlewa jakiś przemysłowo robiony koktajl "dodatków smakowych".

Natomiast ganianie za importowanymi piwkami po marketach... no cóż, chyba w sumie nieszkodliwy delikatny zajob 8) Co to szkodzi, że ludzie się tym emocjonują? Gdybym był piwoszem, to może też bym tak biegał i się ekscytował. Ale ja przechodzę obok półek z piwem dość obojętnie, chociaż gdybym zobaczył Karlovacko albo Pana (nie wspominając o czeskim Starobrnie albo Crnej Horze), to pewnie bym sięgnął.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 14.09.2012 11:11

Widzisz Mariusz, jeśli i tu i tu masz to samo to po co tabuny ludzi wiozą zgrzewki browarów i to jeszcze w puszkach z Pl. Bo dla nich smaczniejsze polskie. Analogicznie dla kogoś smaczniejsze chorwackie. Ja piwoszem nie jestem i piwo piję prawie wyłącznie w Cro i mi smakuje Karlovačko najbardziej i to w butelkach 0,25. Z dwulitrowego plastiku się nie napije. Piłem oczywiście i inne browce w Cro, byłem tydzień w Slavoniji i tydzień w Zagrzebiu. Tam królował Tomislav i Vještica :) W Pl pije "polskie" piwa, jeśli w ogóle, wyszukuje jakieś wynalazki, nie pije Żywca bo to dla mnie obrzydlistwo :), w Cro pije chorwackie.
I co do krytyki , to weź pod uwagę , że to forum Cromaniaków, zapraszam na forum Harleya i tam napisz , że Harley to kibel :)
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 14.09.2012 11:17

Oczywiście - myślisz, że ja nie sięgam? Ale raczej pod impulsem marketingowym, a nie smakowym. Czyż nie fajnie sobie otworzyć chorwackie piwo przy Cro.pl? Cała otoczka takiego spożycia jest super. Ja będę jednak nadal twierdził, iż piwa masowe smakowo wszedzie są prawie takie same (nie oceniam jakie, bo to kwestia gustu i smaku).
@Bocian - masz rację - każdy pije to co mu smakuje. Trudno by mi było wskazać "palcem" konkretne tematy, posty - ale przez te lata obecności tutaj przeczytałem megabajty tekstów. I mój obraz po tych latach jaki sie z tego wyłania to: "Piwo Chorwackie jest najlepsze bo... jest Chorwackie" i tyle. I niech ktoś się nawet nie waży napisać, że coś co jest chorwackie jest beeee. I "to" pierwszym postem w tym temacie chciałem "wykpić".
Mnie nie interesuje kto co lupi i pije. Mnie interesuje żeby w siebie wlewać to co mi i tylko mi smakuje. Przecież nie da się wszystkich jedną linią mierzyć.
Wiem, że to forum chorwackie - ale nie możemy się robić taką "sektą", jak z niektórych tematów (na szczęście rzadko) wychodzi.
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 14.09.2012 11:51

Bocian napisał(a):w Cro pije chorwackie.


Otóż to, święte słowa.

Tam, gdzie jestem - jem i piję to, co tubylcy. No, pewnie miałbym problem z jakimiś mocno odjechanymi specialite de la maison w krajach bardzo odległych kulinarnie i kulturowo, ale w Europie, północnej Afryce i środkowej Azji - dalej nie byłem - nie trafiło mi się jeszcze, żebym jakiegoś miejscowego dania albo napoju nie był w stanie spożyć. Oczywiście nie wszędzie i nie wszystko bardzo mi smakuje, ale akurat w Cro pasuje mi i jedzenie, i miejscowe napitki. :D
Ostatnio edytowano 14.09.2012 15:23 przez PabloX, łącznie edytowano 1 raz
grzeslaw
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 142
Dołączył(a): 09.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzeslaw » 14.09.2012 12:58

Witam wszystkich piwoszy!
Pozwolę sobie zając subiektywne stanowisko, w kwestii piwa, a musicie wiedzieć, że mam w tym doświadczenie. :)
Moim zdaniem jakość piwa chorwackiego nieco spadła. Nie tak bardzo jak naszego, ale spadła. Po pierwszym wyjeździe (2006r) byłem nim zachwycony. Przede wszystkim Karlovacko! Było super, później odkryłem Tomislava ale to wiadomo nieco inna liga. Później bywałem co rok do 2009 i były Ochy i achy, jakie super. Gust nieco się zmienił i wolałem Oźujsko. Będąc w tym roku stwierdziłem, że wszystko oprócz Tomislava straciło na jakości. Mówię tutaj o piwie butelkowanym. Jakimś dziwnym trafem, toćeno smakuje nadal wyśmienicie. Ma o wiele głębszy smak, pianka w kuflu długo się utrzymuje i przez cały czas (tj. do pół godz) jest widoczny i odczuwalny CO2. Nawet kolor i aromat piwo z kija ma ładniejszy i intensywniejszy. Natomiast butelkowane smakuje już płytko, pianka utrzymuje się 30 sek. a kolor taki sobie słomowaty. Spróbujcie takie piwo zostawić otwarte na pół godz; padaczka :( To co mnie jeszcze przeraziło to piwo w plastiku, jakoś nie mogę się do tego przełamać. To tak jak pić wino z kartona. To nie jest dla koneserów. Pomijam też kwestie wszelkiej maści Radlerów, bo dla mnie to z piwem ma mało wspólnego. Na pocieszenie dodam, że piwo w Polsce jakościowo spadło jeszcze bardziej. Stojąc w markecie przy półce naprawdę nie ma co kupić, zawsze jestem zawiedziony. Z piw ogólnodostępnych smakuje mi tylko zielony Okocim podwójnie chmielony, po za tym kupuje coś z browarów lokalnych i tu można trafić na coś fajnego. Generalnie gustuję w piwach czeskich i niemieckich tych w wyższej półki. Nie wiem gdzie szukać przyczyn tak pogarszającej się jakości. Podejrzewam, że browary tną koszty i jest gorszy towar lub jest go mniej. Z tego względu postanowiłem warzyć piwo sam. Zobaczymy jak mi wyjdzie...
Pozdrawiam!
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 14.09.2012 13:35

Mariusz_M napisał(a):Piwo Chorwackie jest najlepsze bo... jest Chorwackie" i tyle.

No. :) I Harley jest mniamniuśny, bo to Harley. Subaru, bo to Subaru. I powiedz na spotkaniu autorów tych teorii, że nie :) To forum Cromaniaków i to jest zboczenie, wiec co się dziwisz i negowanie tego jest bez sensu a czasem zdarza się, że ktoś tu chce udowodnić coś na zasadzie "bo mam prawo" . Spotyka opór, szczególnie tych starych wyjadaczy, którzy maja swoje "patenciki" na Cro. Znają takie miejsca i smaki, że "młodym " się nie śniło :) I nie mówię tu o jakiś patologiach, gdzie syf w apartmanach ktoś tłumaczy folklorem.
Wiem, że to forum chorwackie - ale nie możemy się robić taką "sektą", jak z niektórych tematów (na szczęście rzadko) wychodzi.

Przy zdrowym rozsądku, nie widzę powodu , żeby nie robić :)
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 14.09.2012 17:49

ElDesmadre napisał(a):Maniust, a który jest Twoim ulubionym polskim browarem?

Obrazek

Uważam że jest to jedno z najlepszych Polskich piw, koniecznie z butelki i dość mocno zimne.
Piwo z puszki to browar nie dla mnie........choć czasem zdarza się że wypiję , ale to już rzadko...

Specjal to rewelacyjnie dobrana mieszanka chmielu , % i gazu , smak jego dość długo pozostaje na podniebieniu , przy czym piwo nie zamula "bani" , jak w większości Polskie "szczyle" typu Tyskie, Żywiec , Lech , Warka .
anakin napisał(a):Natomiast największa padaka (wiem,wiem...zaraz mi się dostanie :lol: ) jaką piłem to...........Tomislav!
Piłem go dwa razy - pierwszy i ostatni! :evil:

Jak sam widzisz Grzegorz , większości w temacie ten trunek podszedł , zatem coś z tobą nie teges....... :mrgreen:

No dobra o gustach się nie gada :wink: ....... , ale Karlovaćko to siki ! :oczko_usmiech:
.......i nie boję się tego powiedzieć na forum maniaków Cro wiedząc o naszym/waszym "zboczeniu" .....jak to określi Bocian do Cro ! :D

Pozdrav
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 14.09.2012 22:29

Manius - przeczytalam Twojego posta na glos mojemu T. i .............. przybija Ci piatke :)

Polskich piw nie lubi , tego Specjala nie zna (w Opolu go nie widzialam), a Karlovacko.......... brrrrr.......
Jak prawdziwy Czech - wozi sobie Gambrinusa,Staropramen itd. ze soba do Crolandii :)

A jak zapasy sie skoncza (a dlugo to nie trwa ;) )............ kupuje Staropramen w Konzumie :D


Ja sie nie wypowiadam,bo winna jestem ,nie piwna :mrgreen:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 14.09.2012 22:47

Obrazek

Hvala ljepa Maniust, za ten obrazek :D

Smak studenckich czasów mi się przypomniał, kiedy Specjal był przez parę lat moim ulubionym piwem. Jeśli był wybór, to wybierałem właśnie Specjala. Nie wiedziałem, że jest nadal produkowany, w sklepach nie widziałem go od wielu lat... ciekawe, czy smakuje jak dawniej... Inne piwko z czasów studenckich - Gdańskie, trafiłem w sklepie na Kaszubach parę lat temu i sobie wypiłem - bardzo się skiepściło :(
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 14.09.2012 22:49

Basiulinek napisał(a):Manius - przeczytalam Twojego posta na glos mojemu T. i .............. przybija Ci piatke :)

Polskich piw nie lubi , tego Specjala nie zna (w Opolu go nie widzialam), a Karlovacko.......... brrrrr.......

Ten browar jest produkowany w browarni w Elblągu i jest najpopularniejszym piwem w północno wschodniej Polsce , na południu raczej go nie ma , bo nie widziałem go , będąc w Krakowie czy gdzieś w tych rejonach.
Co zresztą naturalne.....niech mąż Basiu spróbuje .......polecam.....! :wink:
Basiulinek napisał(a):Ja sie nie wypowiadam,bo winna jestem ,nie piwna :mrgreen:

Ja natomiast w temacie wina nic nie powiem , bo niestety wina nie cierpię..... :oops: w każdej postaci.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone