Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pieszo z Makarskiej na Biokovo

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Garo&Justa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Garo&Justa » 26.07.2018 20:25

Z map wynika że z Promajny i okolic, nie ma tras, jest ciężko.sie wybrać w góry. Ktoś z Promajny i bliskich miejscowości ma doświadczenie? Będę w połowie sierpnia, możemy iść razem.
Interseal.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 508
Dołączył(a): 16.10.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Interseal. » 26.07.2018 21:56

Garo&Justa napisał(a):Z map wynika że z Promajny i okolic, nie ma tras, jest ciężko.sie wybrać w góry. Ktoś z Promajny i bliskich miejscowości ma doświadczenie? Będę w połowie sierpnia, możemy iść razem.


Hej!

Osiem lat temu wychodziłem z Promajny.
Przez główną drogę i dalej wzdłuż winnic do Bast. (było koło piątej rano i szaro, trochę się tam pogubiłem)
Z Bast jest szlak, który tuż pod skalną turnią rozdwaja się i możesz pójść albo przez przełęcz Motika (prosto) albo w lewo, osiągając grań szczytową. Stamtąd ja poszedłem w lewo w Kierunku Śv. Ilija (1640 m.n.p.m.).
Zejść możesz do Bast (przez widoczny z Promajny kamieniołom) albo do wioski Topici (rozstaj szlaków opisany tabliczkami - przynajmniej w 2010 roku)
Idąc natomiast granią szczytową w prawo można dojść na skałę o nazwie Sibenik albo powędrować wgłąb osiągając nawet Sv. Jure, ale nie jest to wycieczka na jeden dzień.

W tym temacie masz kilka postów wyżej mapkę, która częściowo pokrywa się z tym co napisałem.
Opracowałem kiedyś krótką relację z tego wyjścia, ale zdjęcia zjadło.
Dla porządku podaję jednak link:
biokovo-sv-ilija-1640-m-n-p-m-t29867.html

Pozdrawiam
Udanego planowania, wyjścia i powrotu.
Interseal.
kawa62
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 96
Dołączył(a): 27.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) kawa62 » 26.07.2018 22:11

Poniżej zamieszczam fotkę szlaku pieszego widzianego ze szczytu, którą zrobiliśmy podczas tegorocznego pobytu. Wjechaliśmy tam samochodem z Podgory, co trwało ok, 1,5 godz. w jedną stronę. Wchodzi (wjeżdża) się znad morza które widać za górami.
Załączniki:
szlak.jpg
Garo&Justa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Garo&Justa » 27.07.2018 10:08

Dzięki wam za informacje!
Już nie mogę się doczekać ;)
KasiaPanda
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 10.08.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) KasiaPanda » 10.08.2018 21:28

Hej, ja chętnie wejde na Vosac z Makaru. Mam czas do 1.09, ktoś chętny?
KasiaPanda
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 10.08.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) KasiaPanda » 18.08.2018 09:06

Dzień dobry,
Wczoraj weszłam na Vosac z Makaru. Na szczęście noc była odrobinę chłodniejsza niż zawsze i poranne wejście pod względem temperatury było znośne. Do Malaru można podjechać autem/taksówką, choć druga opcja droga - Pan chciał 100 kun z przystani promowej... szlak zaczyna się ponad kościołem, oznaczony bardzo dokładnie. Droga kamienista, trochę się osypuje, więc buty muszą być, poza tym na pewno dłuższs skarpetki, bo drobnica się wsypuje.
Ja wystartowałam o 6.30, i tylko pod samym szczytem miałam słońce. Ostrzegano mnie przed żmijami, ale oprócz wielu jaszczurek nic, szczęśliwe się nie pojawiło. Gdy wyjdzie się na przełęcz jest rozwidlenie szlaków, Vosac w lewo, Kotisina w prawo. Tam jest punkt widokowy Stribina.
I z tamtąd ostatnie krótkie podejście. Skręcamy w lewo na szczyt przy tabliczce "cold drinks". Ja poszłam dalej sugerując się nazwą dom pod Voscem na googlach. To jest miejsce do którego można dojechać autem. Niestety schrpnisko zamknięte na cztery spusty... cofnęłam się i podeszłam tam, gdzie "cold drinks". Miejsce cudowne. Na górze mini schronisko, w którym mieszka tylko jedna osoba i pies. Napoje w cenach schroniskowych, ale można kupić piwo, rakiję, colę, wodę. Polecam kawę o poranku na szczycie. Wejście, razem z odbiciem do drugiego schroniska zajęło mi 3h, więc można w 2,5h. Ja robiłam dziesiątki przerw na zdjęcia, na wodę i na zastanawianie się po co się tam pcham. Jeśli start byłby z Makarskiej, to trzeba doliczyć 45 minut. Warto iść wcześnie, ze względu na pusty szlak i temperaturę. Idąc w górę spotkałam swie osoby, schodząc o 10.30 już ponad 30, w tym wycieczkę... jeśli chodzi o wodę, to liczyłam na jakieś źródełko na szczycie. Nie było, można kupić wodę za 25 kun, kranowa jest niezdatna do picia.
W dół na wybrzeże w Makarskiej ostrym tempem zajęło mi dokładnie 2h, ale nie polecam tak gnać (mnie na szczycie uszczęśliwiono telefonem z pracy, że muszę szybko być na dole.). Zasadniczo super wycieczka, zakwasy mam, dzisiaj przykładnie zostanę na leżaku.
Załączniki:
Screenshot_20180818-084212_Maps.jpg
IMG-20180817-WA0057.jpeg
Interseal.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 508
Dołączył(a): 16.10.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Interseal. » 18.08.2018 09:28

KasiaPanda napisał(a):Dzień dobry,
Wczoraj weszłam na Vosac z Makaru.


Super! Gratuluję!
Jeżeli masz możliwość, wklej kilka zdjęć ze szlaku.

KasiaPanda napisał(a): Ja robiłam dziesiątki przerw (...) na zastanawianie się po co się tam pcham.


Dzisiaj pewnie już się nie zastanawiasz. :)

Pozdrawiam.
Dario401
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 27.08.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dario401 » 28.08.2018 00:30

Witam. Jestem z narzeczoną w Makarskiej od 2 dni. Chcemy wejść na Sv Jure piechotą i to raczej drogą asfaltowa, bo nie mamy typowego obuwia gorskiego. Czy ktoś się wybiera sam /para/więcej osób abyśmy mogli się podłączyć? Pozdrowienia nią że słonecznego wybrzeża :)
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 28.08.2018 01:11

Dario401 napisał(a):Witam. Jestem z narzeczoną w Makarskiej od 2 dni. Chcemy wejść na Sv Jure piechotą i to raczej drogą asfaltowa, bo nie mamy typowego obuwia gorskiego. Czy ktoś się wybiera sam /para/więcej osób abyśmy mogli się podłączyć? Pozdrowienia nią że słonecznego wybrzeża :)



ale to tak na poważnie ?
co Ciebie powstrzymuje aby tam wjechać autem,?
"zaoszczędzony" czas możesz przeznaczyć na "biedne dzieci".
kawa62
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 96
Dołączył(a): 27.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) kawa62 » 04.09.2018 22:45

Można wypożyczyć skuterek w Makarskiej i wjechać nim na szczyt.
Poprzednia strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Pieszo z Makarskiej na Biokovo - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone