Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy wyjazd do Chorwacji samochodem

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 04.06.2018 22:30

Bratwojciech napisał(a):Warto doposażyć się więc np. w obowiązkową w wielu krajach apteczkę czy zapasowe żarówki


Znaczy się, mam kupować zapasowe ksenony i panele led (cena 800+ zl za jeden)?
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 04.06.2018 22:43

malinero napisał(a):
Bratwojciech napisał(a):Warto doposażyć się więc np. w obowiązkową w wielu krajach apteczkę czy zapasowe żarówki


Znaczy się, mam kupować zapasowe ksenony i panele led (cena 800+ zl za jeden)?

Rozmawiamy o przepisach i ich respektowaniu przez służby, a nie o tym co Ty masz kupić i za ile.
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 05.06.2018 08:17

Bratwojciech napisał(a):
malinero napisał(a):
Bratwojciech napisał(a):Warto doposażyć się więc np. w obowiązkową w wielu krajach apteczkę czy zapasowe żarówki


Znaczy się, mam kupować zapasowe ksenony i panele led (cena 800+ zl za jeden)?

Rozmawiamy o przepisach i ich respektowaniu przez służby, a nie o tym co Ty masz kupić i za ile.


A także o zdrowym rozsądku.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.06.2018 08:29

Bratwojciech napisał(a):Rozmawiamy o przepisach i ich respektowaniu przez służby, a nie o tym co Ty masz kupić i za ile.


Prawda jak zwykle leży tam, gdzie się przewróciła... osobiście nie wyobrażam sobie nie mieć zapasowych żarówek (choć w Fordzie to trzeba wyciągać lampę, aby wymienić żarówki a w Ulysse II, trzeba było zdjąć zderzak lub przynajmniej nadkole...) czy innych dupereli, mogących ułatwić życie na drodze (do dziś pamiętam zdziwienie gliniarza "na co panu saperka latem?") jak np. nóż do przecinania pasów i wybijania szyb...

Co kto woli, ale czytając niektóre posty nie dziwię się, że policja się do kogoś przyczepiła - nieznajomość prawa szkodzi... mieszkając w ČR, co rusz słyszałem jakąś miejską legendę o tym, jak do czeska policja czepia się Polaków. Otóż nie - nie czepia się wszystkich, ma wonty tylko do Pajacy Nosaczy (ta, byłem uczestnikiem takiej kaskadowej kontroli wszystkich, gdzie jeden tłumok - o ironio, z Golfa, czepiał się, że dlaczego go zatrzymują - no to przekopali mu całe auto i znaleźli parę nielegalnych fantów przy okazji punktując go za brak "wymaganych" artefaktów...).

:roll:
zabekrafal
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 175
Dołączył(a): 03.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) zabekrafal » 05.06.2018 08:51

Ja jadąc w zeszłym roku do Cro najpierw sobie przestudiowałem co i jak obowiązuje w krajach przez które pojadę ( Słowacja, Węgry)
Zakup wszystkich gadżetów nie był zbyt kosztowny (kamizelki , apteczka itp). Co do żarówek to już był wyższy , ale nie na tyle ,żeby z nich zrezygnować. Dodatkowo , ponieważ oryginalnie w aucie jest zestaw naprawczy, skompletowałem sobie pełnowymiarowe koło zapasowe wraz z osprzętem. Nie wierze z te cuda w proszku , a poza tym jak potargasz oponę to na nic ci to nie pomoże. Co do żarówek to myślę ,że lepiej je mieć , bo zgodzę się ,że można powoływać się na konwencję wiedeńską ale jak po drodze spali ci się jakaś żarówka to już policji to nie będzie obchodzić. Bo owszem konwencja mówi ,że nie musisz ich mieć, ale prawo danego kraju nakazuje poruszać się sprawnym samochodem. No i wtedy zaczynają się schody.
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 05.06.2018 09:57

Żarówkę można mieć ale weź ją wymień w nowszych autach, chińskie ręce potrzebne :D
zabekrafal
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 175
Dołączył(a): 03.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) zabekrafal » 05.06.2018 11:54

Lechoo napisał(a):Żarówkę można mieć ale weź ją wymień w nowszych autach, chińskie ręce potrzebne :D


Chyba należę do nielicznych szczęściarzy, że w 3-letnim aucie mogę wymienić każdą żarówkę. Wiem, bo osobiście sprawdzałem przed wyjazdem jak co się wyciąga, by w razie potrzeby móc wymienić na drodze. Jedynie co potrzebne to dwa śrubokręty , ale to zawsze mam w aucie.
blazej_k1
Croentuzjasta
Posty: 132
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) blazej_k1 » 05.06.2018 12:16

Witam
Ja rok temu miałem kontrolę sprawdzili kamizelkę i żarówki, miałem komplet żarówek, chyba za 30 zł z auta służbowego nie rozpakowany tzn. taka mała plomba, które w większości nie pasowały do mojego, i było oki. W przepisach raczej jest napisane że mają być ;-)
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 05.06.2018 12:37

malinero napisał(a):
Bratwojciech napisał(a):
malinero napisał(a):
Bratwojciech napisał(a):Warto doposażyć się więc np. w obowiązkową w wielu krajach apteczkę czy zapasowe żarówki


Znaczy się, mam kupować zapasowe ksenony i panele led (cena 800+ zl za jeden)?

Rozmawiamy o przepisach i ich respektowaniu przez służby, a nie o tym co Ty masz kupić i za ile.


A także o zdrowym rozsądku.

Przecież we fragmencie który cytujesz jest napisane, że warto doposażyć, a nie że musisz. Jest to napisane jako porada, więc chyba z zachowaniem zdrowego rozsądku. Mój kolega kilka lat temu był w Chorwacji z rodziną na zimówkach. Na miejscu okazało się, że w przednim kole ma małego cycusia :D. Żeby było zabawniej, to oczywiście nie miał zapasu, a na tydzień przed wyjazdem pokazywał mi cudne aluminiowe felgi za 1800. To był taki jego zdrowy rozsądek. Więc jak widzisz zdrowy rozsądek jest jak pupcia - każdy ma własną. :D
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 05.06.2018 13:05

Bratwojciech napisał(a):
malinero napisał(a):
Bratwojciech napisał(a):
malinero napisał(a):
Bratwojciech napisał(a):Warto doposażyć się więc np. w obowiązkową w wielu krajach apteczkę czy zapasowe żarówki


Znaczy się, mam kupować zapasowe ksenony i panele led (cena 800+ zl za jeden)?

Rozmawiamy o przepisach i ich respektowaniu przez służby, a nie o tym co Ty masz kupić i za ile.


A także o zdrowym rozsądku.

Przecież we fragmencie który cytujesz jest napisane, że warto doposażyć, a nie że musisz. Jest to napisane jako porada, więc chyba z zachowaniem zdrowego rozsądku. Mój kolega kilka lat temu był w Chorwacji z rodziną na zimówkach. Na miejscu okazało się, że w przednim kole ma małego cycusia :D. Żeby było zabawniej, to oczywiście nie miał zapasu, a na tydzień przed wyjazdem pokazywał mi cudne aluminiowe felgi za 1800. To był taki jego zdrowy rozsądek. Więc jak widzisz zdrowy rozsądek jest jak pupcia - każdy ma własną. :D


Jeszcze raz: czy mam brać ze sobę zapasowe ksenony i panele led? Jaka jest twoja rozsądna rada?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.06.2018 13:17

Nie bierz. Jak się boisz kontroli to wrzuć najtańsze żarówki .
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 05.06.2018 13:17

Nie będę się wdawał w dyskusję na temat dobrych rad. Jeżeli biorę zapasowe żarówki, bezpieczniki etc. robię to wyłącznie dla własnego bezpieczeństwa i wygody! Dla mnie idiotą jest kombinator, który próbuje tego uniknąć nie wiem w imię czego ! Tym bardziej jak wiezie dzieci na pokładzie !
Widać po drodze debili bez jednego, a nawet bez dwóch świateł tylko na postojówkach ! ew. światła świecą wszędzie tylko nie tam gdzie powinny bo miszcz nie umie założyć właściwie żarówki.
Dla mnie jest niezrozumiałe, że podobno światli kierowcy od czasu do czasu nie sprawdzą czy wszystkie światła się świecą !

malinero napisał(a):Jeszcze raz: czy mam brać ze sobę zapasowe ksenony i panele led? Jaka jest twoja rozsądna rada?


Rozbawiłeś mnie :) Nie rób nic :mrgreen: :papa:

p.s. wystarczy złota karta :)

Lechoo napisał(a):Żarówkę można mieć ale weź ją wymień w nowszych autach, chińskie ręce potrzebne :D


Masz chyba kolego stare info :) od pewnego czasu jest nawet dyrektywa UE na temat tego, że żarówki mają być w prosty sposób samodzielnie wymieniane :) Co nie znaczy, że nie może być w starszych trudne :)


Ad rem :) jestem chyba rzadkim przykładem, że po zakupie nowego auta sprawdzam jak wymienia się bezpieczniki i żarówki :mrgreen:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.06.2018 13:28

malinero napisał(a):Jeszcze raz: czy mam brać ze sobę zapasowe ksenony i panele led? Jaka jest twoja rozsądna rada?


Palniki ksenonowe weź. Panele ledowe... weź wiaderko diod LED i lutownicę, pokażesz to gliniarzowi, że możesz wymienić ale trochę to zajmie... :mrgreen:

bluesman napisał(a):Ad rem :) jestem chyba rzadkim przykładem, że po zakupie nowego auta sprawdzam jak wymienia się bezpieczniki i żarówki :mrgreen:


Robię to samo - w każdym aucie ćwiczyłem wymianę żarówek, żeby wiedzieć jak to zrobić - najlepiej uczyć się tego zimą, temperatura i presja czasu robi swoje :mrgreen: Co do bezpieczników - na fejsowej grupie przewija się od czasu do czasu wołanie o pomoc "help, stoję tu i tu, nie wiem gdzie są takie czy śmakie bezpieczniki" :oczko_usmiech:
RKStefan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 141
Dołączył(a): 06.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RKStefan » 05.06.2018 13:33

bluesman napisał(a):Ad rem :) jestem chyba rzadkim przykładem, że po zakupie nowego auta sprawdzam jak wymienia się bezpieczniki i żarówki :mrgreen:

Ja nawet sprawdziłem to przed zakupem :mrgreen:
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 05.06.2018 13:46

No to wszystko jasne kupuję w markecie parę świecowych na mały gwint z Piły, do tego wezmę zestaw diod z Małego Elektronika syna i pokażę miśkowi jak się mnie zapyta. Inteligencją zwykle nie grzeszą, wiec łykną bajer. Najważniejsze to mieć zapasowe żarówki :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Pierwszy wyjazd do Chorwacji samochodem - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone