Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonych by

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
redrum1906
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 04.08.2014
Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonych by

Nieprzeczytany postnapisał(a) redrum1906 » 06.08.2014 12:13

Witam,
Od 1 do 11 września wybieramy się w 3-4 osoby do Chorwacji autem. Będzie to nasza pierwsza wyprawa do tego pięknego kraju.
Wyruszamy z Siedlec i wybraliśmy trasę autostradami przez Słowację-Węgry.

Rozplanowałem miejsca docelowe(baza wypadowa) oraz miejsca warte zobaczenie podczas 1-go wypadu.
Oto mapka z oznaczonymi miejscami:
https://mapsengine.google.com/map/edit? ... iFERUjrKb8

Punkt E czyli Brela miałby być bazą docelową/wypadową do okolicznych atrakcji.

I teraz pytania:
1. Dość duzo miejsc do zobaczenia jak na 10 dni pobytu. Zapewne będziemy musieli z części zrezygnować żeby nie robić urlopu na "bieganego". Macie jakieś propozycje, które moglibyście usunąć z mojej listy "must watch"? Ja wstępnie myslę o odpuszczeniu Zadar/Paklenica i Krka. Do wszystkich tych miejsc trzeba niestety po drodze dość mocno zbaczać. A Krka po Plitwickich może już nie robić takiego wrażenia...

2. Ile trzeba zarezerwować czasu na jeziora Plitwickie? Czy jest tam jakieś ciekawe miejsce do spoczynku? Chcielibyśmy ogarnąć Jeziora na trasie do miejsca docelowego.

3. Miejsce docelowe...właśnie. Makarska, Brela czy może coś innego w okolicy na Riwierze? Jedziemy w ciemno(początek września, przełom sezonu) więc chyba nie powinno być problemu z noclegiem? Jest duża szansa w tych okolicach na nocleg z własnym parkingiem?

4. Ile orientacyjnie trzeba liczyć za nocleg/na osobę na początku września? Zakładam apartament/pokój na 3-4 osoby.

5. Czy początek września jest już "luźniejszy" turystycznie czy w dalszym ciągu mega tłok?:)

Przeczytałem kilka interesujących wątków na forum ale jednoznacznych odpowiedzi na moje pytania nie otrzymałem:)

Pozdrawiam i z góry dzieki za porady,
Michał
Ryszard_K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 615
Dołączył(a): 27.05.2004
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ryszard_K » 06.08.2014 12:47

Czy planujesz nocleg po drodze????
1. odpuść : B,C,D, Hvar. Plitvickie zostaw na powrót. Z Breli do Plitvic to 4 godziny. Wyjedź o 5.oo - jesteś
ok.9.oo. Na zwiedzanie ok 4-5 godzin.
Trogir + plaża w okolicy - 1 dzień
Split + plaża w okolicy - 1 dzień
Dubrownik - 1 dzień
trochę miejscowości w okolicy Breli no i trochę plażowania. Tam czas szybko mija tym bardziej, że dzień krótszy.
j_nadolska
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 19.09.2012
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) j_nadolska » 06.08.2014 13:04

My nocowaliśmy w drodze do Baska Voda ok. 40 km przed Plitwickimi w Slunj, w dzielnicy Rastoke - piękne miejsce!!! Polecam, koszt noclegu to ok. 30 eur za 2 osoby. Plitwickie zwiedzaliśmy najdłuższą trasą w połączeniu z przejazdem kolejką i płynięciem łódką. Zajęło to nam ok. 5 godzin z odpoczynkiem po drodze i robieniem zdjęć. A to chyba najbardziej zabiera czas. Polecam rafting na Cetinie w Omisu i przy okazji zwiedzanie miasta. Możecie też 1 dzień poświęcić na fish picnik i zobaczyć Jelsę i Bol. Brela jest zaraz koło Baski, ale ceny w niej trochę niższe. W ubiegłym roku płaciliśmy ok. 30 eur za 2 os. od 8 września. Warto też pojechać wieczorem do Makarskiej, zobaczyć jak tam nocne życie. w Breli po 21 nie ma co liczyć na rozrywkę.
Ostatnio edytowano 06.08.2014 13:14 przez j_nadolska, łącznie edytowano 1 raz
redrum1906
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 04.08.2014
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) redrum1906 » 06.08.2014 13:11

Czy planujesz nocleg po drodze????

W zależności od zmęczenia- TAK.
Z Siedlec wyruszamy wieczorem przed godziną 20. Poza mną jest jeszcze jeden kierowca więc możemy "walnąć trasę raz". Zapewne w godzinach południowych bylibyśmy w okolicach Pletwickich...myslelismy żeby gdzieś w tym rejonie zrobić i nocny postój i z rana obejść Jeziora. Tego samego dnia po zwiedzaniu udać się w okolice bazy docelowej. Drogę powrotną wolelibyśmy mieć "na raz" bez potrzeby zatrzymywania się na zwiedzanie.

odpuść : B,C,D, Hvar

Rozumiem, że w tak krótkim czasie Krka jest dość absorbujące?
Jeżeli chodzi o Hvar- dlaczego odpuscić? Na wyspie nie ma nic do zobaczenia w porównaniu do wybrzeża?

trochę miejscowości w okolicy Breli no i trochę plażowania.

Z miejscowości w okolicy Breli- co jeszcze warto odwiedzić?

My nocowaliśmy w drodze do Baska Voda ok. 40 km przed Plitwickimi w Slunj, w dzielnicy Rastoke - piękne miejsce!!!

Miejsce wygląda bardzo zachęcająco! No i zgodnie z naszymi pierwotnymi założeniami blisko stad do Plitwickich.
Jedyny problem jaki widze szukanie noclegu w Breli/Makarskiej w godzinach wieczornych bo pewnie dopiero wieczorkiem udałoby się tam dotrzeć po zwiedzaniu Plitwickich.
j_nadolska
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 19.09.2012
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) j_nadolska » 06.08.2014 13:38

Jeśli pojedziecie do Plitwic na 8 rano, wybierzecie jakąś krótszą trasę, to w Breli będziecie ok. 18. O takiej godzinie nie ma problemu, tylko czasem nie chcą się targować, bo wiedzą że nie macie gdzie przenocować. Weźcie pod uwagę, że w Breli jest masa schodów do pokonania, bo całe miasto jest na zboczu. W 2013 byliśmy tam na Frankopanskiej i mieliśmy na plażę 160 schodów. Parkingi są przy domach, ale jak szukacie noclegu, to nie pozwalają zostawić samochodu.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 06.08.2014 13:49

redrum1906 napisał(a):
trochę miejscowości w okolicy Breli no i trochę plażowania.

Z miejscowości w okolicy Breli- co jeszcze warto odwiedzić?




1. Makarska
2. Veprić - przy wjeździe do Makarskiej - piękne sanktuarium wykute w skale
3. Omiš - zamek piracki i fantastyczne widoki na ujście Cetiny
4. Rafting na Cetinie (ale na to trzeba przeznaczyć większą część dnia)
5. Imotski - 2 fajne jeziorka o różnych kolorach (niebieskie i czerwone)
6. Jeśli czas pozwoli - Međugorje, Počitelj i Mostar (to już w Hercegowinie, więc potrzebna zielona karta).

Możecie też wjechać w góry nad Omišem do konoby Kremenko, stylizowanej na czasy Flinstonów - o ile lubicie takie klimaty.

Co się tyczy miejsc do skreślenia, ja bym również wyrzucił te najbardziej odległe - Krka (po Plitvicach nie robi wrażenia), Paklenicę i Zadar (ewentualnie Zadar zaliczyłbym na powrocie, bo zdecydowanie warto).
redrum1906
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 04.08.2014
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) redrum1906 » 06.08.2014 14:39

1. Makarska
2. Veprić - przy wjeździe do Makarskiej - piękne sanktuarium wykute w skale
3. Omiš - zamek piracki i fantastyczne widoki na ujście Cetiny
4. Rafting na Cetinie (ale na to trzeba przeznaczyć większą część dnia)
5. Imotski - 2 fajne jeziorka o różnych kolorach (niebieskie i czerwone)

Dzięki!
6. Jeśli czas pozwoli - Međugorje, Počitelj i Mostar (to już w Hercegowinie, więc potrzebna zielona karta).

O ile Medugorje i Pocitelj średnio o tyle Mostar na pewno chciałbym zobaczyć. Może sie uda.

Zmieniłem mapę:)
Czy w dalszym ciagu uważacie, że wyspy na zachód od Makarskiej można odpuścić? Może na kolejny wypad do Chorwacji:)
j_nadolska
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 19.09.2012
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) j_nadolska » 08.08.2014 17:35

O jakie wyspy ci chodzi, bo na twojej mapie widzę tylko Hvar. Można tam się dostać tylko promem z Drvenika do miejscowości Sućuraj (zajmuje ok. 1 godz.) lub ze Splitu do Stari Grad (ok. 3 godz.). Na zwiedzanie wyspy potrzeba chociaż 2-3 dni. Sama droga przez wyspę zajmie wam sporo czasu, jeśli popłyniecie z Drvenika (bliżej Breli, gdzie się zatrzymujecie). Polecam też mecz Hajduka w Splicie. Byliśmy tam w ubiegłym roku jak grali z Dynamo Zagrzeb. Wspaniała atmosfera. Taki mecz będzie np. 30.08. Bilety kupowaliśmy w sklepie Hajduka w okolicach pałacu Dioklecjana. Miłe zakończenie zwiedzania Splitu.
ag88
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 111
Dołączył(a): 07.07.2013
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) ag88 » 13.08.2014 17:00

Pytałeś o miejscowość - polecam Podgorę jako połączenie ciszy i nocnego życia. Wieczorem promenada tętni życiem i jest CUDOWNIE!!! :) Udanego urlopu :)
rafalz
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 8
Dołączył(a): 19.08.2013
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafalz » 23.08.2014 12:42

Ja bym odpuścił Plitvice. Ruch jak na Krupówkach.. Zero spokoju, problem z zaparkowaniem, długa kolejka, choć wodospady OK i do tego te naleśniki. Jak chcesz wodospady to lepiej Krka, są ładniejsze, ludzi mniej, parking bez problemu i do tego można się wykąpać.
Użytkownik usunięty
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2014 16:36

rafalz napisał(a):Ja bym odpuścił Plitvice. Ruch jak na Krupówkach.. Zero spokoju, problem z zaparkowaniem, długa kolejka, choć wodospady OK i do tego te naleśniki. Jak chcesz wodospady to lepiej Krka, są ładniejsze, ludzi mniej, parking bez problemu i do tego można się wykąpać.

Potwierdzam :!:
Kąpiel przy wodospadzie super :-P :-P
arich
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 21.01.2016
Nasz pierwszy raz, Proszę doświadczonych o pomoc.

Nieprzeczytany postnapisał(a) arich » 21.01.2016 11:15

Witam wszystkich CroManiaków.

Moja przygoda z Chorwacją miała swój krótki epizod w Crikvenicy ale to za dziecka, wspominam ją bardzo dobrze :)
Tego lata chcę wybrać się ze swoją przyszłą żoną, we dwoje odpocząć i trochę poszaleć.
Chciałbym się was poradzić na jakieś przytulne miejscowości, może macie jakiś gotowy namiar na apartament.
Szukałem na portalach, wysyłałem zapytania, jednak wiem że mimo małej powierzchni tego kraju najpiękniejszych miejsc nie odkrywa się w internecie :) Budżet to 50-60 Euro Doba.
P.S Będziemy jechać z Warszawy :)

Dziękuję Wam,

Artur :)
Rafał78
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1514
Dołączył(a): 10.05.2011
Re: Nasz pierwszy raz, Proszę doświadczonych o pomoc.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał78 » 21.01.2016 12:22

Hej Artur.
Sprawdź PW.
zinc
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 09.05.2016
Nowy pierwszy raz jedzie

Nieprzeczytany postnapisał(a) zinc » 09.05.2016 16:07

Czesc wszystkim, jako ze pierwszy raz jade z PL do chorwacji na urlop pare pytan:
1. Dwojka doroslych i dwojka dzieci 2 i 5 lat -na co zwrocic uwage?
2. Dosc oczywiste GDZIE?? Jest tego tak duzo ze glowa mala... Marza nam sie domki jakies kolo plazy i jakies atrakcje typu jakis basen ze zjezdzalnia itd aby dzieciaki mogly tez oprocz moze skorzystac z czegos ( np gdy mlodsze spi, "mama" robi obiad a "tata i starsze" ida na zjezdzalnie...
3. Dosc ciekawe ale niestety brak miejsc jest : bi village w miejscowosci fasana, (nie moge wstawiac linkow a chetnie bym pokazal czego szukam) oczywiscie nie musi byc az taki wypas ale fajnie by bylo cos takiego znalezc.. Oczywiscie moze byc kazda forma zakwaterowania poza typowym namiotem na polu namiotowym oraz nie intersuje mnie na miejscu wynajmowanie campera itd...

Termin 7-18 sierpnia(tak mam urlop... tak wyjechac moge w nd a wracac musze w czwartek aby na piatek juz byc w domu)-jesli ktos juz cos fajnego upatrzyl i akurat w tym terminie jedzie mozemy sie podlaczyc. Chcemy spedzic okolo 7 dni w chorwacji mozliwie tanio, wygodnie i z atrakcjami :P
Trasa itd sie nie martwie-kierowca zawodowy :) Jedynie troche boje sie jechac w ciemno bo nawet nie wiem jaka miejscowosc obrac za cel aby znalezc cos jak z linka wyzej podalem. Nie chce z "musu" ( bo dzieci maja dosc, bo zona juz mowi ze wszystko jest ok itd itp) wyladowac w domku 2km od plazy w dodatku w miejscu gdzie nie ma nic z atrakcji dla dzieci.
Przepraszam, pewnie tego typu pytan jest duzo ale znalesc cos przez wyszuiwarke jak sie nie wie co jest co... Ps hotele niezbyt nas interesuja-najchetniej wlasnei takie "camingi" jak z linka. Dzieki za wszelkie sugestie, moj mail gdyby cos adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl :papa:
North Slav
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 197
Dołączył(a): 04.03.2015
Re: Nowy pierwszy raz jedzie

Nieprzeczytany postnapisał(a) North Slav » 09.05.2016 16:16

Od siebie powiem tyle, że dobrze, iż nie chcesz pakować się z dzieciakami w ciemno w sezonie.

Jeśli chodzi o to gdzie jechać to tak jak zauważyłeś, opcji jest wiele - wybrzeże Chorwackie inne jest trochę na Istrii czy Kvarnerze, inne w Dalmacji (szczególnie południowej), inaczej jest też na wyspach (np. Pag). Myślę, że nikt Ci nie powie "jedź tu" albo "jedź tam". Przejrzyj dział z relacjami - wybierzesz na pewno coś, co zauroczy Cię najbardziej.
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonych by
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone