Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pieniądze

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Grzegorz Bryła
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 29.03.2006
Pieniądze

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Bryła » 13.04.2006 08:25

Wybieram się pierwszy raz do Cro i moje pytanie brzmi: Ile i jakich pieniędzy wziąć ze sobą ? Wogóle nie jestem zorientowany w tym temacie.
Domyślam się że za jakieś tam tunele, autostrady to będę płacił w euro, a co z drogami w Cro ??

Aha... - jadę na 2 tygodnie...

Pzdr
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 13.04.2006 08:33

hej, to zależy, którędy jedziesz* - spróbuj określić trasę lub zasugeruj ją nam, chociaż mniej więcej - wówczas "ktoś" na pewno przybliży Ci temat

*w Austrii mogą być płatne tunele

Z tego, co pamiętam, to w Czechach potrzebujesz winietę - kupujesz ja na granicy Pl-Cz za grosze (ok 20 pln za 10 dni? nie pamiętam). W Austrii również - ta kosztuje ok 8 E (za dwa dni? no normalnie mam pustkę we łbie :)). W Słowenii płacisz na bramkach (łącznie z 10 euro chyba wychodzi w jedną stronę) , w Chorwacji również - kwota jest, oczywiście, zależna od odległości - autobana "granica - Split", to wydatek (chyba :)) .... hmmm 20 e??? (można płacić kartą, euro, tolary lub kuny - różnica w tym, że jak płacisz w euro, to reszę dostajesz w tolarach (Słowenia), a te Ci są niepotrzebne),

ja mam straszna pustkę w głowie - niestety, więcej Ci nie pomogę - zaraz ktoś się obudzi i napisze, pzdr, k.
Grzegorz Bryła
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 29.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Bryła » 13.04.2006 09:48

Krystof napisał(a):spróbuj określić trasę lub zasugeruj ją nam, chociaż mniej więcej - wówczas "ktoś" na pewno przybliży Ci temat


chyba pojadę tędy: http://www.viamichelin.com/viamichelin/ ... mage2.y=10

...a miałem na myśli w tym pytaniu jeszcze ilość pieniędzy którą trzeba wziąć ze sobą na tak zwane utrzymanie, wyżywienie itd itp.
Jakby ktoś mógł podać jakąś realną przybliżoną kwotę byłby miło...
Sorki za źle sprecyzowane pytanie...

pzdr
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 13.04.2006 10:02

... i znów zależy, jak żyjesz ...
- nocleg (doba/ 2 osoby), 40 euro (to maks, ale lepiej się miło zaskoczyć)
- obiad (2 dania - np. kalmary + cevapcici / kawa, sok) - 60 pln
- pizza (1 sztuka) - ok. 18 pln
- wino w sklepie - dobrze i tanio (6 pln)
- piwo - 3 pln
- chleb - 3 - 5 pln (duży)

myślę, że średnio (bardzo, bardzo średnio) 5 tyś za dwie osoby za 2 tygodnie z dojazdem (bez atrakcji typu nurkowania, paralotnia, rafting, itp, ale z kilkoma wizytami w knajpkach, lodami itp), k.
Grzegorz Bryła
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 29.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Bryła » 13.04.2006 10:40

Krystof napisał(a):myślę, że średnio (bardzo, bardzo średnio) 5 tyś za dwie osoby za 2 tygodnie z dojazdem (bez atrakcji typu nurkowania, paralotnia, rafting, itp, ale z kilkoma wizytami w knajpkach, lodami itp), k.


Powiem szczerze że planowałem się zmieścić w 5 tys. ale jak trzeba zwiększyć budżet to się zwiększy... - to w końcu wakacje.

Czyli ok. 700 - 800 Euro trzeba wziąć jak nic... - bez apartamentu oczywiście...
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 13.04.2006 11:13

wiesz, jest to kwestia względna - czasem wydajesz więcej, czasem oszczędzasz - ja sobie liczę tak:
podróż (z opłatami i noclegami) - ok. 1600,-
apartamenty (12 X 40 e, bo 4 osoby) - do 2000,-
wydatki na miejscu (jedzenie, wstępy... x 12) - do 1000,-
no i wychodzi 4.500 pln

pamiętaj, że możesz (przeważnie) płacić kartą - im mniej kasy w skarpetach, tym lepiej (tym bardziej, że skarpety się w Kro nie sprawdzają - jest za ciepło :) )
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 13.04.2006 12:02

Moje koszty na 2 osoby na 2 tyg to 3-3.5 tys zł, zawsze wrzesien, diesel, apartament, jedzenie kupowane na miejscu (z Polski tylko na drogę i 2/3 dni pierwsze). Czasami gotujemi sami, czasami idziemy do konoby. Ja stosuję proste przeliczenie--1000/1200 to koszt auta, ok 800/1000 apartament, ok 1000 to jedzenie i podstawowe zwiedzanie. Jeśli zaszaleję i np. wypożyczam łódkę to oczywiście wydam więcej, jeśli mam słabszą pogodę i jeżdzę więcej to tez wydam więcej. Niektórzy piszą, że można w 2 os na 2 tyg zmieścić się w 2.5 tys zł, ja nie mogę, a nie żyjemy ponad stan. Można zabrać jedzenie z Polski, ale też kosztuje i jest "normalne", a my lubimy poznawać kuchnię miejscową. Można jechać w np 2 pary jednym autem, ale my już z tego wyrośliśmy, to dla nas są małe oszczędnosci, a jakie zobowiązanie i kłopoty na miejscu. Można nie nocować na trasie, ale to tylko ok 100 zł taniej, a przecież jestem na urlopie i wolę być wypoczęty, wyspany. Byliśmy w Cro już 6 razy i wiemy jak tam żyć, jak kupować i jak oszczędzać i dlatego brak mi wiary w te 2.5 tys i życie na luzie.
Pozdrowienia

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone