Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W zeszłym roku był jeden Milos, w 2014 kolejnych 10 wysp.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 14.07.2013 18:08

piotrf napisał(a):
longtom napisał(a):Obyś tych słów nie żałował :!: :D



Straszysz , czy obiecujesz :D



Sądzę, że obiecuje :wink:

Czekamy zatem :wink: :D
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.07.2013 18:33

Miecia napisał(a):
piotrf napisał(a):
longtom napisał(a):Obyś tych słów nie żałował :!: :D



Straszysz , czy obiecujesz :D



Sądzę, że obiecuje :wink:

Czekamy zatem :wink: :D


Ja mam nadzieję, że obiecuje :oczko_usmiech: .
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 15.07.2013 10:58

piotrf napisał(a):Straszysz , czy obiecujesz :D

Miecia napisał(a):Sądzę, że obiecuje :wink:

mysza73 napisał(a):Ja mam nadzieję, że obiecuje :oczko_usmiech: .


Obiecuję, że będę się starał. :D

pzdr :wink: :wink: :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 15.07.2013 17:37

8. czerwca, sobota

Chyba jednak byliśmy zmęczeni. Noc przespaliśmy dobrze. Tylko wczesnym rankiem, ledwo unosząc powiekę jednego oka, przestawiłem nieco auto tak aby lepiej wykorzystać cień jedynego na parkingu drzewka. :)

Ale zanim zaczniemy poznawać camping, zanim ruszymy na pierwszą wycieczkę po Milosie, kilka słów o wyspie.

Właściwie wszystko napisał Kulka. Ja tylko dodam kilka zdań w formie uzupełnienia.

Milos leży w Południowoegejskim Łuku Wulkanicznym.

Obrazek
http://www.photovolcanica.com/

Ciągnie się on, długim na ponad 450 km pasem, od Koryntu, poprzez Milos, Santorini aż do Nisyros u wybrzeży Turcji.

Obrazek

..."Wulkany w tym rejonie łączy ich pochodzenie, związane z ruchami wielkich płyt litosfery. Znajduje się tutaj granica płyt euroazjatyckiej i afrykańskiej, która ma charakter zbieżny, co oznacza, że litosfera jest wciągana w głąb ziemi. Polega to na tym, że płyta afrykańska podsuwa się pod płytę euroazjatycką (ang. subduction: "podsuwanie się", stąd nazwa: strefa subdukcji), jej skały ulegają zaś przynajmniej częściowemu stopieniu i powracają do puli astenosfery (płynny fragment powłoki ziemi znajdujący się pod litosferą). W wyniku tego wciągany w rozgrzane wnętrzności Ziemi materiał topi się i wędruje do góry, przyczyniając się do powstania strefy wulkanizmu tuż za strefą subdukcji. Proces ten wyjaśnia pojawianie się od niedawna aktywnych i stale aktywnych wulkanów wzdłuż łuku egejskiego."...
http://www.geotekst.pl/artykuly/historia/nisyros

Aktywność wulkaniczno-sejsmiczna w tym rejonie rozpoczęła się około 5 mln lat temu gdy rozpoczął się ruch płyty afrykańskiej. Jeszcze w plejstocenie, około 100 tyś. lat temu, gdy z terenów obecnej Polski wycofywał się lądolód ostatniego stadiału zlodowacenia północnopolskiego aktywność ta była silna. Warto również zauważyć, że była to aktywność w dużej części podmorska. Wulkaniczny stożek Profitis Ilias, najwyższego wzniesienia na Milosie (748 m npm), jest tego najlepszym przykładem

Aktywność wulkaniczna i sejsmiczna nie zamarła w tym rejonie do dziś.
To był zresztą jeden z magnesów, który nas na tą wyspę przyciągnął. :)

O wulkanizmie i geologi na razie tyle, ale istnieje duże niebezpieczeństwo, że do tematu tego jeszcze powrócę. 8O :roll:

A więc nieco rozespani wychodzimy sobotnim rankiem z auta i udajemy się do recepcji jedynego na wyspie campingu Achivadolimni. Camping znajduje się na środku wyspy w jej najwęższym miejscu.

Obrazek

Potem ruszamy na zwiedzanie campingu. Wygląda na to, że nasz namiot będzie jedynym 8O . Dzięki temu możemy wybrać sobie najlepsze miejsce.

Obrazek

Widzicie w samym środku terenu campingu największą kępę drzew :?: To pistacja, eukaliptus :o i cedr 8O . Właśnie w ich cieniu będziemy mieszkać przez najbliższe dwa tygodnie.

Od strony Adamas camping wygląda tak.

Obrazek

A to wspomniany eukaliptus.
I pień pistacji. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i cedr.
Nie mylić z cydrem :!: :)

Obrazek

Całość tonie w gąszczu różnokolorowych, pachnących oleandrów.

Obrazek

Gdzie się da na specjalnych, metalowych konstrukcjach, rozciągnięte są trzcinowe maty. Świetnie chronią od słońca. A ich cień tworzy ciekawe wzory na ziemi i na namiotach.

Obrazek

Nad całością dominuje Profitis Ilias.

Obrazek

cdn
polecam fanom oleandrów :wink:
Ostatnio edytowano 16.07.2013 18:18 przez longtom, łącznie edytowano 1 raz
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 16.07.2013 13:27

Hehe, sami na campie? W ogóle, jakoś nie widać ludzi. Gdzie ci Grecy się podziali? Wszyscy w kolejce do pośredniaka? ;)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 16.07.2013 13:36

Marsallah napisał(a):Hehe, sami na campie? W ogóle, jakoś nie widać ludzi. Gdzie ci Grecy się podziali? Wszyscy w kolejce do pośredniaka? ;)

Wydaje mi się, że na campingu byli ludzie, tylko pewnie w domkach/bungalowach :)
Mam rację, Longtom?

Nam też się często zdarza być jedynym namiotem na campingu - jak jedziemy do Czech czy na Słowację. Wszyscy biorą domki, a my mamy swój namiot, więc po co nam jakiś domek...

Tym samym chciałam się ujawnić w Twojej relacji, Tomku. Jak zwykle, pięknie u Ciebie i ciekawie.
I nie ma to jak mieć nieograniczony wybór miejscówek na campie! :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 16.07.2013 17:30

maslinka napisał(a):Tym samym chciałam się ujawnić w Twojej relacji, Tomku. ...


A ja byłem przekonany, że masz nas na oku od samego początku. :D
maslinka napisał(a):Takiej relacji nie mogę przegapić! Zajawka bardzo zachęcająca :D

Teraz przynajmniej mogę się cieszyć, że dwie Maslinki tu zaglądają. :D 8O :D

Marsallah napisał(a):Hehe, sami na campie? W ogóle, jakoś nie widać ludzi. Gdzie ci Grecy się podziali? Wszyscy w kolejce do pośredniaka? ;)


Obsługa techniczna campu to byli Bułgarzy, pod koniec naszego pobytu trochę ludzi jednak się pojawiło; głownie Włosi.
Przez 2 tygodnie niemiecki tylko raz słyszeliśmy

pzdr :wink: :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 16.07.2013 19:12

longtom napisał(a):
maslinka napisał(a):Tym samym chciałam się ujawnić w Twojej relacji, Tomku. ...


A ja byłem przekonany, że masz nas na oku od samego początku. :D
maslinka napisał(a):Takiej relacji nie mogę przegapić! Zajawka bardzo zachęcająca :D

Teraz przynajmniej mogę się cieszyć, że dwie Maslinki tu zaglądają. :D 8O :D

:oops:

A bo najpierw była zajawka, w której się ujawniłam, a później właściwa część relacji :mrgreen:, więc wypadało się przywitać i tu, i tu 8)

Chyba się dobrze wytłumaczyłam :roll: 8) :D
TomKinS
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 30.08.2012
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) TomKinS » 16.07.2013 23:17

Longtom, po kilku stronach, ale czytam od początku, z wielką przyjemnością, niecierpliwie śledzę Twoje wakacyjne wojaże, i zaznaczam swoją obecność w tej edycji. Oczywiście chapeau bas za zdjęcia. Bardzo chciałbym o fotografii z Tobą porozmawiać. Niby od niechcenia, ale perfekcyjne w wykonaniu. To w połączeniu z opisem tworzy fantastyczny reportaż. Ciekawa, bardzo ciekawa relacja i z niecierpliwością czekam "na nasz ulubiony ciąg dalszy". Pozdrawiam. Tomasz.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.07.2013 09:39

maslinka napisał(a):...Chyba się dobrze wytłumaczyłam :roll: 8) :D


Dobrze, dobrze :!:
ale szkoda, że dwie Maslinki nie będą zaglądać. :( :roll: do relacji

TomKinS napisał(a): Pozdrawiam. Tomasz.


Tomki z Wielkopolski to fajne chłopaki :) Cześć :!:
A co do zdjęć, to raz po raz coś fajnego uda się wybrać, szczególnie jak do wyboru ma się ich koło 4 tysięcy. W tym roku 3 aparaty mieliśmy z sobą. :o 8O Dzięki, za miłe słowo.

pzdr :wink: :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.07.2013 16:55

Miało być o oleandrach.
I będzie.

Nasz camp nazywa się Achivadolimni co znaczy jezioro z małżami. I chociaż w niedalekiej odległości jest nawet nieduże bajorko to nazwa ta nijak do tego miejsca nie pasuje. (choć ładnie brzmi)
Camping ten zdecydowanie powinien mieć w nazwie słowo pikrodáfnes- oleandry.

Obrazek

Wszystkie alejki obsadzone są krzakami oleandrów.

Obrazek

Krzaki są duże mają dwa-trzy metry.

Obrazek

A kwiaty, szczególnie z rana, szaleńczo pachną.
Kwiaty są pełne (jak piwonie) lub z pojedynczych płatków.

Amarantowo czerwone,

Obrazek

Obrazek

różowawo łososiowe,

Obrazek

Obrazek

żółto białe,

Obrazek

Obrazek

białe z czerwoną żyłką,

Obrazek

i całkiem białe.

Obrazek

Na campingu kwitły też mimozy i bugenwille, których przekwitłe kwiaty, nie wiedzieć czemu, osadzały się na brzegu basenu.

Obrazek

Obrazek

Przez pierwszy tydzień pobytu obsypany kwiatami był również "nasz" eukaliptus.

Obrazek

Wypatrywałem na nim misiów koala. Niestety żadnego nie wypatrzyłem, chyba akurat odleciały do Australii. :(
I choć koali nie było to i tak drzewo tętniło życiem.

Obrazek

Były motyle,

Obrazek

Obrazek

żuczki,

Obrazek

i różne inne brzęczące stwory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rankami budziły nas brzęczące na eukaliptusie pszczoły a wieczorami mieliśmy koncerty greckiej muzyki.

Obrazek

Niestety nasz grecki sąsiad był tylko kilka dni.

Również przez kilka dni, niedaleko nas "mieszkał" fajny terenowy kamper.

Obrazek

Obrazek

Z Milosa popłynęli na Santorini.

Obrazek

Tą sąsiadkę też lubiliśmy. :)

Obrazek

I cóż by jeszcze napisać o naszym campingu :?:
Poza niedużą ilością miejsc dla camperów, poza miejscami dla namiotów są tam również bungalowy i miejsca do spania dla osób bez namiotów. 8O

Oczywiście duży węzeł sanitarny (wariant turecki), obszerna kuchnia turystyczna, pomieszczenie z dużą ilością lodówek (do korzystania bez dodatkowych opłat). Jest basen (25 m), z fantastycznym widokiem. W recepcji jest komputer z internetem (na terenie Wi Fi w cenie) i sejfy. Jest restauracja, bar i sklepik.

Ciągle zamknięty. Kiedy zauważyłem, że ktoś się w nim kręci spytałem kiedy, w końcu, będzie otwarty :?:

Maybe tomorrow.
Maybe in another day.


Ów another day do końca naszego pobytu nie nastąpił. :D

Tego leniwego dnia jeszcze wybraliśmy się na campingową plażę i nadmuchaliśmy kajak.
Co dobrze rokuje dla

cd :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.07.2013 18:57

Wrzące życiem eukaliptusy i różnokolorowe oleandry ślicznie się prezentują :) . Wielka szkoda, że gdy kiedyś wrześniową porą znajdziemy się na Milos i może na jakąś noc zdecydujemy się na camping, nie mamy szans trafić na coś podobnego.
Gdy tak patrzyłam na te oleandrowe fotki, przypomniały mi się wielobarwne bugenwille w Ogrodzie Majorelle oraz mnóstwo odcieni rododendronów w Wojsławicach...
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 17.07.2013 22:12

dangol napisał(a):Wrzące życiem eukaliptusy i różnokolorowe oleandry ślicznie się prezentują :) . Wielka szkoda, że gdy kiedyś wrześniową porą znajdziemy się na Milos i może na jakąś noc zdecydujemy się na camping, nie mamy szans trafić na coś podobnego.


Ha, nie jest tak źle, oleandry kwitną nawet we wrześniu. Na pewno nie kwitną tak pięknie i nie aż w tylu odcieniach ale .....jednak można się nimi cieszyć pod koniec lata.
To jest zdjęcie z Momenwazji z września 2011r.
Obrazek
a to z portu Adamos na Milos z września 2012r.
Obrazek


longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):... i co widzimy? Ano TO:

Obrazek


Całkiem ładny oleander :!: :D
prawie jak mój balkonowy :D

pzdr :wink:

Tomku jak Twój balkonowy oleander ?
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 18.07.2013 09:54

longtom napisał(a):
Nasz camp nazywa się Achivadolimni co znaczy jezioro z małżami. I chociaż w niedalekiej odległości jest nawet nieduże bajorko to nazwa ta nijak do tego miejsca nie pasuje. (choć ładnie brzmi)

Czy masz na myśli to bajorko o którym
kulka53 napisał(a):Nieopodal brzegu zatoki Chivadolimni na mapkach zaznaczone jest nieduże jeziorko. Podobno jest to obszar szczególnie chroniony jako siedlisko ptaków... ale chyba w innym terminie mogą one z niego skorzystać bo we wrześniu wygląda ono mało zachęcająco 8O . Po prostu wyschło :lol:
Obrazek

To jeziorko należy do obszaru chronionego natura 2000, miałam nadzieję, że będzie więcej wody w czerwcu niż we wrześniu.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.07.2013 11:29

Lidia K napisał(a): Ha, nie jest tak źle, oleandry kwitną nawet we wrześniu. Na pewno nie kwitną tak pięknie i nie aż w tylu odcieniach ale .....jednak można się nimi cieszyć pod koniec lata.


Owszem, kwitą – ale szału nie ma :( . Przynajmniej w ubiegłym roku na Peloponezie (bo wcześniejsze wspomnienia z Krety mocno już przybladły, musiałabym przeglądać fotki) nie było... Na krzaczkach były tylko pojedyncze kwiatki, chyba jedynie w Mykenach w pobliżu grobu Agamemnona spotkaliśmy pachnący, pięknie rozkwitły 8) biały oleander. Poza białymi, spotkaliśmy jeszcze różowo-cyklamenowe kwiatki, o takich barwach oleandrów jak pokazał Tomek, mogę więc sobie tylko :roll: pomarzyć… Zawsze lepiej to, niż nic :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
W zeszłym roku był jeden Milos, w 2014 kolejnych 10 wysp. - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone