Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pejzaże - uczymy się i dyskutujemy

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 11.03.2007 17:13

Rysio napisał(a): Pikne te Dolomity :?: jednak duży szum/ziarno przeszkadza

Dolomity. A co do ziarna - nie mam cyfrówki. Tzn. mam taką zabawkę syna, 2 MP, i część zdjęć popełniam na niej. Głównie jednak robię przeźrocza, zrzucam je w labie na dysk i potem je obrabiam. I stąd to ziarno. Jest prawie na każdym dysku. Wina labu ? , wina filmu ( max 100 DIN ) , czy wina zbyt krótkiego czasu naświetlania ?
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 11.03.2007 17:33

Nie bedę się wymądrzał ;)
Ostatnio edytowano 15.03.2007 16:36 przez Leszek Skupin, łącznie edytowano 1 raz
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 11.03.2007 18:00

Anetko, generalnie zdjęcia są okej, mimo szybkich chmur, co innego jednak zdecydowanie bardziej drażni a mianowicie na 1 fotce słup, kabel, zardzewiała beczka i ten betonowy domek bo jak piszesz chodziło Ci o góry. Parę kroków w przód i po problemie. Do 2 ta sama uwaga - lina znikąd do nikąd przecinająca kadr całkiem niepotrzebna, bo jest miejsce przed Tobą by podejść parę kroków. W 2 skróciłbym dodatkowo czas, bo białe obiekty i niebo zostały silnie przepalone. Jeśli robisz w automacie i aparat sam dobiera parametry, to pamiętaj, aby w takich sytuacjach pomiar wykonywać na jasnym obiekcie - np. ten biały przepalony dom :wink:

Plavać - w mojej opinii sprawa labu, programowo można szumy wyeliminować bardzo skutecznie. Więcej na ten temat w temacie jakich firm mamy aparaty :D
matkaboska
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 01.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) matkaboska » 11.03.2007 18:17

Również nieśmiało czekam na ocenę moich "miejskich" zdjęć :roll: Przyznam, że pejzaże nie są moją najmocniejszą stroną i chętnie wysłucham rad, sugestii etc.
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 11.03.2007 18:35

Co do tego pierwszego to niebardzo miałam jak podejść-musiałabym się wspiąć, a o tym nawet nie pomyślałam,przyznam szczerze, tak się spieszyłam. W drugim też nawet nie zwróciłam uwagi na tę linię, ale postaram się pamiętać :)
Tekla
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 448
Dołączył(a): 30.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tekla » 11.03.2007 18:45

Rysio napisał(a):
Piotrek_B napisał(a):i proszę o surową ocene co by na przyszłośc błedów nie popełniac :lol:


Sam się prosisz :lol:

1. Za długi czas :D , za mały kontrast
2. Za duże szumy
3. Kompletnie przepalone skały i niebo (też czas w dół, zakup polara kołowego)
4. Również czas w dół, drzewo na pierwszym planie wyrasta z :?: kard o parę mm w dół :D

Rany boskie, człowiek patrzy, myśli ale ładnie, potem czyta i myśli "alem" laik :lol:
matkaboska
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 01.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) matkaboska » 11.03.2007 18:46

Rysio napisał(a):lina znikąd do nikąd przecinająca kadr całkiem niepotrzebna, bo jest miejsce przed Tobą by podejść parę kroków.

Przyznam, że mam kilka zdjęć z liniami energetycznymi które strasznie psują kadr. Jednak nieraz ciężko jest złapać jakiś interesujący nas obiekt bez sfotografowania takiej linii. Oto mój fotoszopowy sposobik na takie wpadki ;)

Linie nad Zagrzebiem
Obrazek

Plan miasta
Obrazek
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 11.03.2007 18:48

matkaboska napisał(a):Również nieśmiało czekam na ocenę moich "miejskich" zdjęć :roll: Przyznam, że pejzaże nie są moją najmocniejszą stroną i chętnie wysłucham rad, sugestii etc.


W zasadzie Twoje zdjęcia są okej, oprócz tego, że generalnie przesłanie jakie z nich czuję to pokazanie przestrzeni i horyzontu, który w tym przypadku powinien być idealnie wyważony lub mocno skoszony, jak to zrobił Arek na zdjęciu ze zbożem. Na Twoich fotkach natomiast, występuje delikatne (około 3 stopni) przekoszenie, które wpływa niekorzystnie. Skadrować do idealnego poziomu lub nawet odwrócenia pochylenia w drugą stronę ze względu na obciążenie optyczne przechylonego budynku i pomnika i będzie okej :D

Teraz coś mojego

Obrazek

i od razu się przyznaję - brak marginesu nad filarem mostu, niestety robione z jadącego auta :cry:
matkaboska
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 01.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) matkaboska » 11.03.2007 18:54

Rysio napisał(a):W zasadzie Twoje zdjęcia są okej, oprócz tego, że generalnie przesłanie jakie z nich czuję to pokazanie przestrzeni i horyzontu, który w tym przypadku powinien być idealnie wyważony lub mocno skoszony, jak to zrobił Arek na zdjęciu ze zbożem. Na Twoich fotkach natomiast, występuje delikatne (około 3 stopni) przekoszenie, które wpływa niekorzystnie. Skadrować do idealnego poziomu lub nawet odwrócenia pochylenia w drugą stronę ze względu na obciążenie optyczne przechylonego budynku i pomnika i będzie okej

Dziękuję za odpowiedz. Postaram się je wykadrować komputerowo tak żeby ten horyzont "nie kosił" ;) Może nie są idealnie dokładnie zrobione, ale zaczynało lać i przyznam, że się trochę spieszyłam ;) Przesłanie? Zachwyciły mnie burzowe chmury i cała bardziej klimat jaki nagle się wykrystalizował. Jak w filmie "Przed deszczem". Wszystko się uciszyło i ten niepokój. Nie twierdzę, że udało mi się właśnie to pokazać ;)
Pozwolę sobie w ramach "rewanżu" skomentować Twoje zdjęcie :)
Też wydaje mi się trochę zachwiane, ale sam mówiłeś, że było robione z samochodu, więc jest to kwestia wykadrowania. Osobiście wolałabym, żeby linie mostu były widoczne tak jakby przecinały światło. Mogłoby dać to ciekawy efekt.
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 11.03.2007 18:59

No moje nie tak ładne, ale na moje usprawiedliwienie też robione z samochodu, nie mogłam się oprzeć to niebo wyglądało tak niesamowicie...

Obrazek Obrazek
matkaboska
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 01.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) matkaboska » 11.03.2007 19:19

AnetaA napisał(a):No moje nie tak ładne, ale na moje usprawiedliwienie też robione z samochodu, nie mogłam się oprzeć to niebo wyglądało tak niesamowicie...

Mogę doradzić Ci jedną sprawę. Zdjęcia są zaszumione i stosujesz ustawienia automatyczne co nie raz nie pozwala wyciągnąć walorów tego co chcesz sfotografować. Polecam Ci naprawdę programy do obróbki graficznej. Wtedy dopiero fotka będzie niesamowita, bo klimat tych zdjęć akurat mi pasuje :)
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 11.03.2007 19:30

Cieszę sie, że chociaż klimat Ci się podoba. Praktycznie zawsze robię na automacie,bo o ustawieniach manualnych nie mam pojęcia, jak i o obróbce zdjęć zresztą też, a szkoda,bo nieraz by się te umiejętności przydały.No i mało czasu,żeby sie podszkolić, chociaż kto wie, może w wakacje, jeszcze przed wyjazdem do Chorwacji :D
goly
Croentuzjasta
Posty: 132
Dołączył(a): 07.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) goly » 11.03.2007 20:07

hmm to moze i ja cos zapodam pod ......krytyke

Obrazek

i może ....
Obrazek
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 11.03.2007 20:34

matkaboska napisał(a):Pozwolę sobie w ramach "rewanżu" skomentować Twoje zdjęcie :)
Też wydaje mi się trochę zachwiane, ale sam mówiłeś, że było robione z samochodu, więc jest to kwestia wykadrowania. Osobiście wolałabym, żeby linie mostu były widoczne tak jakby przecinały światło. Mogłoby dać to ciekawy efekt.


Właśnie zastanawiałem się kadrując, czy zachować pion podpory czy poziom drogi. Wybrałem pion ale rzeczywiście wydaje się, że linia drogi jest istotniejsza.

Obrazek
matkaboska
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 01.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) matkaboska » 11.03.2007 20:44

Rysio napisał(a):Właśnie zastanawiałem się kadrując, czy zachować pion podpory czy poziom drogi. Wybrałem pion ale rzeczywiście wydaje się, że linia drogi jest istotniejsza.

:sm:
Tak jak teraz bardziej mi się podoba. Wcześniej miałam wrażenie, że w miejscu gdzie słońce prześwietlało most zdjęcie jest jakby "przetarte". Podpora jest tak skonstruowana, że lekkie przechylenia nie rzucają się w oczy. Natomiast poziome elementy są wobec siebie tak ustawione, że nie przechyla się jedynie most, ale i horyzont :) Ja jak skończe robotę postaram się mój horyzont wyprostować.
A mam pytanko z ciekawości. Czy usuwałeś coś z górnego lewego rogu?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Pejzaże - uczymy się i dyskutujemy - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone