Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 24.08.2017 13:14

Pääkäyttäjä napisał(a):
gusia-s napisał(a):A do czego? przecież to nie dokumenty i nie mają żadnej wartości.

Mnie tam kiedyś uczyli, ... skserować dokumenty ...

To było kiedyś ... teraz zupełnie nieprzydatne o czym zaraz napiszę.

bigredone napisał(a):Jednak mają wartość. Ułatwiają wyrobienie tymczasowych dokumentów. I zawsze, choć nieformalnie, potwierdzają twoją tożsamość. Zawsze mam skany wydrukowane i na poczcie.

Wiesz to z autopsjii? Niczego nie ułatwiają a wręcz sprowadzają na Ciebie kolejne kłopoty i ryzyko o jakim pisze kolega Pääkäyttäjä.
Pääkäyttäjä napisał(a):
gusia-s napisał(a):A do czego? przecież to nie dokumenty i nie mają żadnej wartości.

... Zaś pozwolę się nie zgodzić z twierdzeniem, że z kopią dokumentów nie da się nic zrobić. Oj, da się - dokładnie to samo, co z oryginałami :) Kradzież tożsamości, zaciągnięcie kredytu, etc....


Tożsamość konsulat potwierdzi po podaniu imienia i nazwiska, bez żadnego problemu i to zupełnie formalnie. Nie potrzebuje do tego żadnych kopii dokumentów. Jest coś takiego jak system Zródło - tam jest Twoja facjata ;) twoje ostatnie dowody osobiste i wszystko co Ciebie dotyczy. System paszportowy ma swój odpowiednik.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2017 13:32

Czy placówki konsularne wszystkich państw UE mają dostęp do systemu Źródło ? To pytanie retoryczne do gusi.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2017 13:40

gusia-s napisał(a):Tożsamość konsulat potwierdzi po podaniu imienia i nazwiska, bez żadnego problemu i to zupełnie formalnie. Nie potrzebuje do tego żadnych kopii dokumentów. Jest coś takiego jak system Zródło - tam jest Twoja facjata ;) twoje ostatnie dowody osobiste i wszystko co Ciebie dotyczy. System paszportowy ma swój odpowiednik.


Człowiek uczy się całe życie, kompletnie zapomniałem o SRP :)

Źródło to może i fajny system ale raczej niedostępny w innych placówkach dyplomatycznych oraz poza UE 8) Z drugiej strony, gdzieś w branżowym periodyku czytałem raport NIK, z marca bodajże tego roku, że system jest dziurawy, wybrakowany (zbyt duże rozbieżności z tym, co jest w systemie a w rzeczywistości) a sama aplikacja od strony urzędu - też nie bardzo działa ;) Także pomimo działającego już SRP (interesowałem się tym tematem, gdy na początku 2015 roku zmieniane były systemy stanu cywilnego i ewidencji ludności) i jej apce do przetwarzania danych - dziękuję Ci za przypomnienie - jednak znając bylejakość zamówień rządowych, wstrzymam się z hura optymizmem :)

To, co było kiedyś a teraz... nie jestem preppersem ale pewne nawyki ze szkoleń z zakresu bezpieczeństwa OC zostają ;)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 24.08.2017 14:33

bigredone napisał(a):Czy placówki konsularne wszystkich państw UE mają dostęp do systemu Źródło ? To pytanie retoryczne do gusi.

Pääkäyttäjä napisał(a):Człowiek uczy się całe życie, kompletnie zapomniałem o SRP :)

Źródło to może i fajny system ale raczej niedostępny w innych placówkach dyplomatycznych oraz poza UE ...

Placówki konsularne są placówkami polskiego MSZ i nie ma znaczenia czy w kraju UE czy nie. Dostęp do systemu mają organy administracji publicznej a takim jest konsulat przecież. Tam gdzie sięga internet sięga Źródło ;)

Pääkäyttäjä napisał(a): ... Z drugiej strony, gdzieś w branżowym periodyku czytałem raport NIK, z marca bodajże tego roku, że system jest dziurawy, wybrakowany (zbyt duże rozbieżności z tym, co jest w systemie a w rzeczywistości) a sama aplikacja od strony urzędu - też nie bardzo działa ;) ...
Owszem występują czasem błędy ale to raczej w danych archiwalnych i stanowią element zawodu czynnika ludzkiego ;) natomiast bieżące dane są ok. Na początku system działał bardzo słabo teraz jest ok. Mam w zasadzie bieżący kontakt. W razie niezgodności jest też możliwość szybkiej weryfikacji poprzez kontakt konsulatu z gminą ostatniego zameldowania.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2017 16:46

Placówki konsularne nie są wszędzie a wątpię, by np. konsul Szwecji miał dostęp do naszego Źródła. Ale i got your point, NWM ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2017 17:44

gusia-s napisał(a):
bigredone napisał(a):Czy placówki konsularne wszystkich państw UE mają dostęp do systemu Źródło ? To pytanie retoryczne do gusi.


"Placówki konsularne są placówkami polskiego MSZ i nie ma znaczenia czy w kraju UE czy nie. Dostęp do systemu mają organy administracji publicznej a takim jest konsulat przecież. Tam gdzie sięga internet sięga Źródło ;)"

[/quote]

Nie oczekiwałem odpowiedzi, ale skoro padła to proszę przeczytaj moje pytanie jeszcze raz. Nie dotyczy to w zasadzie krajów europejskich.
Czy w razie problemu lepsze będzie oświadczenie, że nazywam się jak się nazywam czy okazanie choćby skanu dokumentu ?

PS.
Coś mi cytowanie wielokrotne szwankuje. Znów trzeba się czegoś uczyć ;)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 24.08.2017 20:30

Pääkäyttäjä napisał(a):Placówki konsularne nie są wszędzie a wątpię, by np. konsul Szwecji miał dostęp do naszego Źródła. Ale i got your point, NWM ;)
A dlaczego wątpisz? :mrgreen: Pisząc o placówkach konsularnych mam na myśli również ambasady ... ogólnie Polskie placówki.

bigredone napisał(a):
gusia-s napisał(a):
bigredone napisał(a):Czy placówki konsularne wszystkich państw UE mają dostęp do systemu Źródło ? To pytanie retoryczne do gusi.

"Placówki konsularne są placówkami polskiego MSZ i nie ma znaczenia czy w kraju UE czy nie. Dostęp do systemu mają organy administracji publicznej a takim jest konsulat przecież. Tam gdzie sięga internet sięga Źródło ;)"

Nie oczekiwałem odpowiedzi, ale skoro padła to proszę przeczytaj moje pytanie jeszcze raz. Nie dotyczy to w zasadzie krajów europejskich.
Czy w razie problemu lepsze będzie oświadczenie, że nazywam się jak się nazywam czy okazanie choćby skanu dokumentu ...

No przecież pytałeś o kraje europejskie? Dyskusja toczy się w wątku paszport czy dowód na forum o Chorwacji. Może używam zbyt wielu skrótów myślowych.
To inaczej ... zapewne tam gdzie możesz wjechać na dowód nie ma problemu z potwierdzeniem tożsamości w razie zgubienia. W celu wyrobienia dokumentu tak czy inaczej musisz trafić do polskiej placówki. Tam złożysz zawiadomienie o utracie dokumentu, który zostanie unieważniony w systemie natychmiast po złożeniu zawiadomienia. Musisz to zrobić osobiście. Następnie wszczyna się procedurę wyrobienia nowego dokumentu. Tak to mniej więcej działa. Na świecie ... poza krajami Unii naprawdę niewiele państw nie ma polskich placówek ale też niewiele z nas się tam zapuszcza a jeszcze mniej gubi dokumenty więc problem prawie nie występuje ale zdarzyć się może wiadomo.
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_kon ... a_swiecie/

Tam gdzie nie ma polskiej placówki korzystamy z placówki któregokolwiek kraju unijnego, który taką placówkę ma i tam faktycznie Źródła nie będzie.
Jak zgubisz paszport w Czadzie to jego ksero na nic się nie przyda, bo nikt na jego podstawie nie będzie potwierdzał tożsamości i nie wyda nowego dokumentu. Aby dostać dokument na powrót, procedura będzie taka sama - tyle że między tamtejszą placówką a krajem zamieszkania. Trwa to oczywiście dłużej. Pstrykną Ci fotkę, pobiorą odcisk i będziesz weryfikowany w kraju zamieszkania, choćby po to czy figurujesz jako żywy 8O .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2017 21:05

Pytałem o placówki krajów UE. Ale mniejsza z tym, bo szkoda klawiatury tak twojej jak i mojej.
Ale nie potrzeba przykładu Czadu, bo już w Kosowie nie mamy swojego przedstawicielstwa dyplomatycznego.
tomek887
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 18.06.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomek887 » 19.06.2018 00:26

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć czy przy wjeździe do Chorwacji rzeczywiście jest sprawdzany dowód osobisty pod względem ważności 90 dni od daty powrotu. Pytam gdyż wyjeżdżam autokarem za tydzień i wracam na początku lipca a mój dowód jest ważny do połowy sierpnia (czyli tylko ok 45 dni od powrotu). Czy mogę mieć jakieś problemy na granicy z tego tytułu ?
eranet
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 30.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) eranet » 01.08.2018 22:56

Witam, czy na granicy węgiersko-chorwackiej jest kontrola dokumentów? Skończyła się ważność paszportu dziecku i pewnie nie uda sie juz wyrobić przed wyjazdem temat pilny
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 01.08.2018 23:12

eranet napisał(a):Witam, czy na granicy węgiersko-chorwackiej jest kontrola dokumentów? Skończyła się ważność paszportu dziecku i pewnie nie uda sie juz wyrobić przed wyjazdem temat pilny

Tak. Jest kontrola.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 01.08.2018 23:16

eranet napisał(a):Witam, czy na granicy węgiersko-chorwackiej jest kontrola dokumentów? Skończyła się ważność paszportu dziecku i pewnie nie uda sie juz wyrobić przed wyjazdem temat pilny
Są kontrole, jak się postarasz to paszport załatwisz. Jutro z rana do kietownika wydziału paszportowego ... podanie z prośbą o przyspieszenie. Jak dobrze trafisz to na piątek będzie ... o ile mają w piątki dostawę i kier.będzie przychylny.
eranet
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 30.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) eranet » 01.08.2018 23:28

gusia-s napisał(a):
eranet napisał(a):Witam, czy na granicy węgiersko-chorwackiej jest kontrola dokumentów? Skończyła się ważność paszportu dziecku i pewnie nie uda sie juz wyrobić przed wyjazdem temat pilny
Są kontrole, jak się postarasz to paszport załatwisz. Jutro z rana do kietownika wydziału paszportowego ... podanie z prośbą o przyspieszenie. Jak dobrze trafisz to na piątek będzie ... o ile mają w piątki dostawę i kier.będzie przychylny.

W ciągu 1 dnia? Mówimy o tym piątku czy za tydzień?
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 01.08.2018 23:59

O tym, o ile mają dostawę w piątek właśnie.
U mnie dostawy są np. 2x w tyg. Kierowniczka wydziału przychylna i jak widzi, że nóż na gardle ktoś ma, nawet przez swoje niedopatrzenie to przychylna i pomaga. Trzeba tylko oficjalnie podanie złożyć o priorytet. Jest to jednak wyłączenie jej dobra wola a nie obowiązek, nie wiem czy w Twojej najbliższej placówce możesz liczyć na podobne zrozumienie. Faktem jest, że takie możliwości są tak więc ja bym pobiegła z samego rana, 2 rodziców musi być przy skladaniu wniosku i dziecko. Wniosek, zdjęcie, opłata wniesiona.
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010
Paszport lub dowód dla rocznego dziecka

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 01.09.2018 09:53

Witam serdecznie,
Planujemy za rok wybrać się samolotem z 13 miesięcznym dzieckiem na 2 tygodnie do Włoch. Będziemy lecieć liniami Ryanair z Polski. Wiem, że niemowlęta muszą mieć wyrobiony paszport lub tymczasowy dowód osobisty. Czy półrocznemu dziecku można już wyrabiać paszport? Przepraszam może za głupie pytanie ale nie mamy doświadczenia. jak to wygląda w praktyce?
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ - strona 33
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone