Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.05.2017 10:21

kbarann napisał(a):Mnie cały czas męczy tylko kwestia dzieci i Dowodu Osobistego ponieważ jednak nie jest to Paszport uważany często za dokument którym powinniśmy posługiwać się za granicą.. Bardzie mam obawy w sytuacji trafienia np. do jakiego lekarza czy tutaj nie będzie problemów...

Czasy się zmieniają, naprawdę. Dokument osobisty stwierdza tożsamość, poświadcza obywatelstwo i uprawnia do swobodnego przekraczania granic między państwami Unii Europejskiej. U lekarza w kraju należącym do EU tez nie będzie problemu, przerabiałem.
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1015
Dołączył(a): 13.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 31.05.2017 10:29

Szanowni Forumowicze czy przypadkiem pytanie zawarte w tytule wątku nie jest bezsensu? Moim zdaniem tak. Już spieszę w wyjaśnieniami. Biorąc pod uwagę, że oba dokumenty potwierdzają fakt, że jesteśmy obywatelami Najjaśniejszej a przez to UE dobrze jest mieć oba dokumenty. Ja od wielu lat przyjąłem zasadę, że za granicą posługuję się w pierwszej kolejności paszportem. Dowody wraz z np. kartami EKUZ są w apartamencie zabezpieczone wraz z dodatkowymi kartami itp, na tak zwany wszelki przypadek. Jeśli odpukać jeden dokument zaginie bądź zostanie skradziony mam jeszcze kolejny. Nie muszę marnować czasu i nerwów na wyrabianie dokumentów w ambasadzie czy konsulacie. Odpada dodatkowy stres. O tym że jedziemy za granicę na wakacje dowiadujemy się raczej z pewnym i to dużym wyprzedzeniem i możemy wyrobić wymagane dokumenty z odpowiednim wyprzedzeniem. Reasumując uważam że nie paszport czy dowód ale paszport i dowód należy zabrać ze sobą na wyjazd. Tak jak nie jedziemy na wakacje np. z jedną karta bankomatową.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.05.2017 10:41

Crocodyl napisał(a):Biorąc pod uwagę, że oba dokumenty potwierdzają fakt, że jesteśmy obywatelami Najjaśniejszej a przez to UE dobrze jest mieć oba dokumenty.

A to jest trochę inna kwestia, powiedziałbym pragmatyczna. Wielu ma obawy, czy można jechać z dowodem osobistym i w tym wątku mają uzyskać odpowiedź, że można, a nie że mają wyrabiać obydwa dokumenty. (chociaż sam posiadam również paszport).
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 31.05.2017 10:47

maxredaktor napisał(a):Dowód wystarczy.


+ karta EKUZ i jakieś ubezpieczenie. :wink:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1304
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 31.05.2017 10:56

To oczywiście także, ale paszportu mieć nie trzeba.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.05.2017 11:09

https://polakzagranica.msz.gov.pl/Repub ... i,HRV.html

Wklejam link z nadzieją, że pomocny dla tych co mają wątpliwości.
Również z nadzieją, że zechcą przeczytać. :idea:
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 31.05.2017 11:22

Tak się zastanawiam, czy w trakcie kontroli dowodu nie będą mi robić problemów w związku z datą ważności. Teoretycznie mieszczę się w zakresie 90 dni: wyjeżdżam 22 czerwca a dowód mam ważny do 27 września. Na wszelki wypadek biorę też paszport.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.05.2017 11:28

Jeśli posiada się dwa dokumenty, nic nie stoi na przeszkodzie aby je zabrać.
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 31.05.2017 11:29

Janusz Bajcer napisał(a):Jeśli posiada się dwa dokumenty, nic nie stoi na przeszkodzie aby je zabrać.

Tak też właśnie sobie pomyślałam ;)
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 31.05.2017 11:50

Crocodyl napisał(a):Tak jak nie jedziemy na wakacje np. z jedną karta bankomatową.

Ja jednak pojadę. Każdy ma inny poziom ostrożności. Jeżeli ktoś na wakacjach będzie spokojniejszy to niech zabiera dowody osobiste i paszporty. Jednak obowiązku takowego nie ma. Można również pojechać z plikami euro upchanymi po kieszeniach. Co kto lubi, podobno z gustami się nie dyskutuje.
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.05.2017 11:55

pablo2222 napisał(a):
Crocodyl napisał(a):Tak jak nie jedziemy na wakacje np. z jedną karta bankomatową.

Ja jednak pojadę. Każdy ma inny poziom ostrożności. Jeżeli ktoś na wakacjach będzie spokojniejszy to niech zabiera dowody osobiste i paszporty. Jednak obowiązku takowego nie ma. Można również pojechać z plikami euro upchanymi po kieszeniach. Co kto lubi, podobno z gustami się nie dyskutuje.
Pozdrawiam


Odbieram to tak, że bez jeździsz bez dokumentów ;)

Ja się nauczyłem, ze paszport nie zawadzi mieć - skitrany w bezpieczne miejsce.
Jestem zbyt leniwy, żeby się kopać z kimś niedouczonym albo tracić czas na wyprowadzanie kogoś z błędu.
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 31.05.2017 12:07

Pääkäyttäjä napisał(a):Odbieram to tak, że bez jeździsz bez dokumentów ;)

To dopiero byłaby przygoda. :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.05.2017 12:13

pablo2222 napisał(a):
Pääkäyttäjä napisał(a):Odbieram to tak, że bez jeździsz bez dokumentów ;)

To dopiero byłaby przygoda. :D


Pojechałem tak kiedyś z Brna do rodziców do Zabrza. Portfel został w mieszkaiu w Brnie. Jakież było moje zdziwienie na miejscu docelowym... a tu trzeba jeszcze wrócić :mrgreen:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 31.05.2017 13:38

Crocodyl napisał(a):... Biorąc pod uwagę, że oba dokumenty potwierdzają fakt, że jesteśmy obywatelami Najjaśniejszej a przez to UE dobrze jest mieć oba dokumenty...
... Jeśli odpukać jeden dokument zaginie bądź zostanie skradziony mam jeszcze kolejny. Nie muszę marnować czasu i nerwów na wyrabianie dokumentów w ambasadzie czy konsulacie. Odpada dodatkowy stres.
... Tak jak nie jedziemy na wakacje np. z jedną karta bankomatową.

Idąc tym tokiem należałoby brać jeszcze zapasowy samochód na wypadek gdyby ten pierwszy się popsuł :mrgreen: w końcu też jest niezbędny :lol:
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1015
Dołączył(a): 13.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 31.05.2017 13:41

gusia-s napisał(a):Idąc tym tokiem należałoby brać jeszcze zapasowy samochód na wypadek gdyby ten pierwszy się popsuł :mrgreen: w końcu też jest niezbędny :lol:

Dobry pomysł - rozważę :oczko_usmiech:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ - strona 30
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone