Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
barti75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 729
Dołączył(a): 15.04.2010
Re: Jak wrócić? Pomocy!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) barti75 » 29.05.2015 09:42

balkanyrudej napisał(a):Generalnie odkąd zaczął się sezon urlopowy, moja skrzynka utonęła od maili pod tytułem, czy jadąc na Bałkany muszę mieć paszport. Generalnie za każdym razem robię duże oczy, bo do tej pory wydawało mi się, że zasadniczo jeśli się wyjeżdża za granicę (niekoniecznie mam tu na myśli strefę Shengen), to powinno się mieć dwa dokumenty, pozwalające przekroczyć granicę - paszport i dowód. Moje doświadczenie jest takie, że kiedyś będąc na wycieczce, zapodziałam gdzieś paszport w paryskim hotelu, a akurat byłam w drodze powrotnej do Polski. Gdybym nie miała wtedy paszportu, to nie wjechałabym do kraju (to było przed Shengen). Pomna tego doświadczenia zawsze mam przy sobie paszport i dowód, gdy jadę na Bałkany. Trochę nie mieści mi się w głowie, że osoby podróżujące nie uważają posiadanie paszportu za coś koniecznego i wielce się oburzają gdy piszę, że w sumie to może powinny go sobie wyrobić i jeszcze mają pretensje do mnie, że Bałkany nie są w Shengen, tak jakby to ode mnie zależało. Ot takie poranne przemyślenia.
Pozdrawiam,
ruda z Bałkanów według Rudej


Jak Twoja skrzynka pęka w szwach od tego typu informacji to średnio dobrze świadczy to inteligencji Twoich znajomych, że pisza do Ciebie, bo od takich informacji są ambasady danych krajów, żeby w razie wątpliwości się dowiedzieć u źródła. Poza tym co ty za bzdury wypisujesz i wprowadzasz ludzi w błąd że wybierając się Bałkany potrzebne są dowód i paszport 8O , na Bałkanach za wyjątkiem Kosova wystarczy dowód osobisty. Na stronie ambasady Bośni i Herzegoviny jak WÓŁ jest to napisane, dzwoniłem w marcu w tym roku bo tez nam się skończył okres ważności paszportu, aby potwierdzić informację ze strony ambasady i Pani z ambasady jasno powiedziała iż informacja na stronie aktualna, i w zupełności wystarcza dowód , ale obowiązkowo trzeba mieć zieloną kartę, paszport nie jest wymagany ani dla dorosłego ani dla dziecka.
Pozdrawiam
barti75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 729
Dołączył(a): 15.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) barti75 » 29.05.2015 10:03

ołowiany napisał(a):
endryu napisał(a):
ołowiany napisał(a):Jeszcze jeden aspekt dotyczący "wyższości" paszportu nad dowodem osobistym:

W paszporcie nie ma nr pesel. Użycie danych z DO przez osobę nie uczciwą może spowodować pewne problemy.

W paszporcie występuje nr pesel :!:


Upss, sorry.

W paszporcie nie ma nr DO /oczywista oczywistość/ i adresu. To ogranicza nadużycia.


Nie ma żadnej "wyższości" paszportu nad dowodem. Paszport uprawnia jedynie do podróżowania po krajach gdzie nasz DO nie jest honorowany i potwierdza że jesteś obywatelem Polski. Jeżeli idzie o jak piszesz " pewne problemy " to w przypadku dostania się w niepowołane ręce paszport niczego nie ogranicza, bo każdy paszport posiada serię i numer i tak samo jak dowód osobisty potwierdza nasze obywatelstwo i identyfikuje daną osobę, jeśli paszport dostanie się w ręce niepowołane, to ma się tak samo przesra.....ne jak w przypadku utraty DO, to że w paszporcie nie ma adresu zameldowania to nic nie daje, bo adres w PL zawsze można podać z głowy. Poza tym będąc za granicą czy to na terenie UE czy poza nią w przypadku utraty DO czy paszportu zawsze zgłaszasz to w polskiej ambasadzie lub konsulacie w kraju w którym jesteś a nie dzwonisz do Polski na Policję, więc jaką Ty różnicę widzisz w wyższości paszportu nad dowodem w przypadku utraty któregokolwiek dokumentu???
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.05.2015 21:33

barti75 napisał(a):
ołowiany napisał(a):
endryu napisał(a):
ołowiany napisał(a):Jeszcze jeden aspekt dotyczący "wyższości" paszportu nad dowodem osobistym:

W paszporcie nie ma nr pesel. Użycie danych z DO przez osobę nie uczciwą może spowodować pewne problemy.

W paszporcie występuje nr pesel :!:


Upss, sorry.

W paszporcie nie ma nr DO /oczywista oczywistość/ i adresu. To ogranicza nadużycia.


Nie ma żadnej "wyższości" paszportu nad dowodem. Paszport uprawnia jedynie do podróżowania po krajach gdzie nasz DO nie jest honorowany i potwierdza że jesteś obywatelem Polski. Jeżeli idzie o jak piszesz " pewne problemy " to w przypadku dostania się w niepowołane ręce paszport niczego nie ogranicza, bo każdy paszport posiada serię i numer i tak samo jak dowód osobisty potwierdza nasze obywatelstwo i identyfikuje daną osobę, jeśli paszport dostanie się w ręce niepowołane, to ma się tak samo przesra.....ne jak w przypadku utraty DO, to że w paszporcie nie ma adresu zameldowania to nic nie daje, bo adres w PL zawsze można podać z głowy. Poza tym będąc za granicą czy to na terenie UE czy poza nią w przypadku utraty DO czy paszportu zawsze zgłaszasz to w polskiej ambasadzie lub konsulacie w kraju w którym jesteś a nie dzwonisz do Polski na Policję, więc jaką Ty różnicę widzisz w wyższości paszportu nad dowodem w przypadku utraty któregokolwiek dokumentu???


Miałem na myśli kradzież tożsamości. Wypożyczając narty, kajak, czy buty w kręgielni wolę dać paszport, albo prawo jazdy niż DO. Ciężko wziąć kredyt na paszport.
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 29.05.2015 21:43

Wypożyczając narty, kajak, czy buty w kręgielni wolę dać paszport, albo prawo jazdy niż DO. Ciężko wziąć kredyt na paszport.
Ale dawanie w zastaw w/w dokumentów, jak i innych dokumentów tożsamości w Polsce jest nielegalne :!: :mrgreen:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.05.2015 22:01

endryu napisał(a):
Wypożyczając narty, kajak, czy buty w kręgielni wolę dać paszport, albo prawo jazdy niż DO. Ciężko wziąć kredyt na paszport.
Ale dawanie w zastaw w/w dokumentów, jak i innych dokumentów tożsamości w Polsce jest nielegalne :!: :mrgreen:

W zastaw tak. Skrót myślowy- okazuję, a nawet daję skserować, ale nie DO.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 29.05.2015 23:20

Tak! w Cro ktoś ci weźmie kredyt na polski DO. Nie widzę tu logiki, w takim razie w Pl też dla bezpieczeństwa poslugujesz się paszportem?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.05.2015 23:22

Tak. Jak nie muszę DO.
matekogon
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 12.08.2012
Re: PODACA 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) matekogon » 01.08.2015 10:10

drodzy forumowicze a podpowiecie mi czy trzeba mieć paszport żeby dostać się przez BiH do dubrownika i czy odwiedzając wodospady w BiH tez trzeba mieć paszport. Czy wystarczy tylko dowód
signum69
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 03.04.2010
Re: PODACA 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) signum69 » 01.08.2015 10:23

matekogon napisał(a):drodzy forumowicze a podpowiecie mi czy trzeba mieć paszport żeby dostać się przez BiH do dubrownika i czy odwiedzając wodospady w BiH tez trzeba mieć paszport. Czy wystarczy tylko dowód

Do Dubrownika tranzytem może się udać bez paszportu natomiast wjeżdżając do BiH w kierunku wodospadów Kravica, Mostaru czy gdziekolwiek bez paszportu i zielonej karty nie ma czego szukać.
Nie wpuszczą Was bez tych dokumentów
matekogon
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 12.08.2012
Re: PODACA 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) matekogon » 01.08.2015 10:28

Kurcze bo czytam i czytam i jedni piszą że na dowody można a inni że nie. Oczywiście zielona karta podstawa tylko jak z tymi dowodami. Podobno chorwacja ma jakaś umowę z BiH ale potrzebuje aktualnej informacji
kibic hr
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 21.12.2013
Re: PODACA 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) kibic hr » 01.08.2015 10:34

W miniony poniedziałek jechaliśmy do Dubrownika i na granicy pokazywaliśmy tylko dowody bo paszportów nie mieliśmy. Nikt o nie nie pytał.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: PODACA 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.08.2015 11:05

matekogon napisał(a):Kurcze bo czytam i czytam i jedni piszą że na dowody można a inni że nie. Oczywiście zielona karta podstawa tylko jak z tymi dowodami. Podobno chorwacja ma jakaś umowę z BiH ale potrzebuje aktualnej informacji


No to zajrzyj na stronę MSZ, zakładka "Polak za granicą":
http://polakzagranica.msz.gov.pl/
Znajdź sobie BiH i już wiesz.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: PODACA 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.08.2015 13:26

matekogon napisał(a):Kurcze bo czytam i czytam i jedni piszą że na dowody można a inni że nie.

Gdzie wyczytałeś, że na dowód nie można :?:
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011
Re: PODACA 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 01.08.2015 13:42

signum69 napisał(a):
matekogon napisał(a):drodzy forumowicze a podpowiecie mi czy trzeba mieć paszport żeby dostać się przez BiH do dubrownika i czy odwiedzając wodospady w BiH tez trzeba mieć paszport. Czy wystarczy tylko dowód

Do Dubrownika tranzytem może się udać bez paszportu natomiast wjeżdżając do BiH w kierunku wodospadów Kravica, Mostaru czy gdziekolwiek bez paszportu i zielonej karty nie ma czego szukać.
Nie wpuszczą Was bez tych dokumentów


Do BIH nie jest konieczny paszport, może być dowód,

zielona karta obowiązkowa
grzeslaw
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 142
Dołączył(a): 09.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzeslaw » 02.08.2015 07:53

Witam!

Mam spory problem. Za niecałą godzinę wyjazd do Chorwacji. Pakuję paszporty dzieciom i zauważyłem że paszport starszej córki to tymczasowy paszport. Nieco się przeraziłem, nie mam tam żadnej daty ważności tylko wydania 20 lipca 2013. Czy wpuszczą mnie na ten dokument? Czy mogę mieć problemy? Z góry dziękuje za pomoc.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone