Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Jak wrócić? Pomocy!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 27.08.2014 13:26

gakako napisał(a):z tego co wiem... przepis obowiązywał jeszcze całkiem niedawno... jadąc za granicę powinniśmy mieć ze sobą tylko JEDEN dokument tożsamości. Nie wolno wywozić dwóch....


8O 8O 8O 8O 8O

Skąd takie durne informacje :?: :?: :?:

Zarówno paszport, jak i dowód, są twoimi dokumentami tożsamości i możesz je sobie wozić obydwa gdzie tylko chcesz (chociaż przyznaję, że do niektórych miejsc branie dowodu jest bez sensu).

Od lat biorę do Chorwacji i dowód, i paszport.

Przydaje sie, kiedy np. musisz dać dokument gospodarzowi w celach meldunkowych, a w tym czasie chcesz wyskoczyć do BiH czy Czarnogóry.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Jak wrócić? Pomocy!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 27.08.2014 14:07

Raul73 napisał(a):Od lat biorę do Chorwacji i dowód, i paszport.

Przydaje sie, kiedy np. musisz dać dokument gospodarzowi w celach meldunkowych, a w tym czasie chcesz wyskoczyć do BiH czy Czarnogóry.


Przynajmniej jak zgubisz to oba naraz :wink:

My wozimy dowody skoro nie trzeba paszportów. Na kempingach różnie bywa z zostawianiem dokumentów. Bywało tak, że okazywało się tylko do zameldowania ale również i tak że się zostawiało w recepcji. Jak chcieliśmy do BiH jechać to nam oddali bez problemu. Odrazu zaznaczyli, że jak będziemy chcieli gdzieś jechać to dokumenty oddadzą.
Na marginesie - to raczej nikt nie powinien przetrzymywać naszych dokumentów - potrzebne są one tylko do zameldowania a potem powinny być zwrócone.
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007
Re: Jak wrócić? Pomocy!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 27.08.2014 14:42

gakako napisał(a):z tego co wiem... przepis obowiązywał jeszcze całkiem niedawno... jadąc za granicę powinniśmy mieć ze sobą tylko JEDEN dokument tożsamości. Nie wolno wywozić dwóch....

Rozbawiłeś mnie :) .
Kto ci takich głupot naopowiadał? :)

Co do paszportów to już gdzieś wspominałem o tym na forum. Nie jeden raz, kilka lat wstecz, kiedy chciałem sprzedać amerykańskie dolary w kantorach chorwackich żądano ode mnie okazania paszportu i spisywano z niego dane. Do tej pory nie wiem z jakiego powodu?
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 27.08.2014 19:02

W lipcu sprzedawałem euro w banku w Dubrowniku. Poproszono mnie o dokument tożsamości, okazałem dowód osobisty, z którego kobieta spisała dane do kompa i złożyłem podpis na ekranie małego skanera. W zamian dostałem "paragon" z moimi danymi i podpisem (oraz oczywiście kuny po 7,55/e i bez prowizji) To był chyba Deutchebank na ul.Vukovarskiej.
piotr68
Croentuzjasta
Posty: 290
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr68 » 27.08.2014 19:07

To nie głupoty. Tak było dawno temu, w czasach PRL. A co do wymiany kasy to np. na Wegrzech w bankach żądają dokumentu tożsamości.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Jak wrócić? Pomocy!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 27.08.2014 19:20

gusia-s napisał(a):
Raul73 napisał(a):Od lat biorę do Chorwacji i dowód, i paszport.

Przydaje sie, kiedy np. musisz dać dokument gospodarzowi w celach meldunkowych, a w tym czasie chcesz wyskoczyć do BiH czy Czarnogóry.


Przynajmniej jak zgubisz to oba naraz :wink:


Na pewno nie oba naraz - bo te dokumenty trzymam w zupełnie innych miejscach :D :D :D
]
A w przypadku zgubienia jednego - pozostaje zawsze drugi.

Na marginesie - to raczej nikt nie powinien przetrzymywać naszych dokumentów - potrzebne są one tylko do zameldowania a potem powinny być zwrócone.


Czytaj uważniej - wyraźnie napisałem "w tym samym czasie".
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Jak wrócić? Pomocy!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 27.08.2014 19:30

Raul73 napisał(a):
gusia-s napisał(a):
Raul73 napisał(a):Od lat biorę do Chorwacji i dowód, i paszport.

Przydaje sie, kiedy np. musisz dać dokument gospodarzowi w celach meldunkowych, a w tym czasie chcesz wyskoczyć do BiH czy Czarnogóry.


Przynajmniej jak zgubisz to oba naraz :wink:


Na pewno nie oba naraz - bo oba dokumenty trzymam w zupełnie innych miejscach :D :D :D

Na marginesie - to raczej nikt nie powinien przetrzymywać naszych dokumentów - potrzebne są one tylko do zameldowania a potem powinny być zwrócone.


Czytaj uważniej - wyraźnie napisałem "w tym samym czasie".



Wiem, wiem... :-)
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 27.08.2014 19:31

piotr68 napisał(a):To nie głupoty. Tak było dawno temu, w czasach PRL.

Być może. Ale na szczęście to było co najmniej ćwierć wieku temu. Pewne rzeczy z tych czasów jeszcze pamiętam ale wolę znać aktualne przepisy. A jeśli ktoś pisze
gakako napisał(a):z tego co wiem... przepis obowiązywał jeszcze całkiem niedawno... jadąc za granicę powinniśmy mieć ze sobą tylko JEDEN dokument tożsamości. Nie wolno wywozić dwóch....

To brzmi jakby tak było dzisiaj.
Co jest bzdurą i może kogoś wprowadzić w błąd.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 29.08.2014 07:27

W czasach PRL raczej był problem z posiadaniem Dowodu Osobistego i Paszportu razem :wink: Z tego co pamiętam Paszport leżał sobie na milicji i żeby go dostać (oprócz spełnienia innych warunków i odczekania w kolejce) trzeba było tam zostawić DO, ale może źle pamiętam bo to już dawno było :oczko_usmiech: :mrgreen:
Onlyhope
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 12.05.2015
Re: Spis rzeczy do zabrania + zbawienny wpływ używek spożywc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Onlyhope » 28.05.2015 16:23

W sierpniu jadę do Szybenika mamy w planach odwiedzić Trogir, Krka, ogólnie okolice miasta w promieniu 20-30km :) jedziemy autem z Wrocławia. W maju kończy mi się paszport, wiem, że nie trzeba go zabierać i wystarczy dowód osobisty, ale wolę jeszcze się was zapytać czy na 100% mogę jechać na samym dowodzie. Nie bardzo chce mi się wyrabiać paszport, bo rzadko podróżuję w miejsca gdzie jest on wymagany. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Użytkownik usunięty
Re: Spis rzeczy do zabrania + zbawienny wpływ używek spożywc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.05.2015 16:27

Na 100% :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.05.2015 20:24

Jeszcze jeden aspekt dotyczący "wyższości" paszportu nad dowodem osobistym:

W paszporcie nie ma nr pesel. Użycie danych z DO przez osobę nie uczciwą może spowodować pewne problemy.
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 28.05.2015 20:30

ołowiany napisał(a):Jeszcze jeden aspekt dotyczący "wyższości" paszportu nad dowodem osobistym:

W paszporcie nie ma nr pesel. Użycie danych z DO przez osobę nie uczciwą może spowodować pewne problemy.

W paszporcie występuje nr pesel :!:
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 28.05.2015 21:30

ołowiany napisał(a):Jeszcze jeden aspekt dotyczący "wyższości" paszportu nad dowodem osobistym:
W paszporcie nie ma nr pesel.

Może w dyplomatycznym? :mrgreen:

W takim klasycznym - turystycznym oczywiście jest.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.05.2015 22:46

endryu napisał(a):
ołowiany napisał(a):Jeszcze jeden aspekt dotyczący "wyższości" paszportu nad dowodem osobistym:

W paszporcie nie ma nr pesel. Użycie danych z DO przez osobę nie uczciwą może spowodować pewne problemy.

W paszporcie występuje nr pesel :!:


Upss, sorry.

W paszporcie nie ma nr DO /oczywista oczywistość/ i adresu. To ogranicza nadużycia.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone