Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Valdi1102
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 20.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Valdi1102 » 27.07.2014 11:53

nie mylić UE ze strefą Schengen, :lol:
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 27.07.2014 12:19

giba0909 napisał(a):Swoją drogą HR jest już przecież w UE. Mogliby wreszcie otworzyć granicę. Przez inne kraje po drodze przejeżdża się przecież bez zatrzymywania samochodu.

może się przejeżdża "bez zatrzymywania przecież", ale przekraczając granicę jakiegokolwiek Państwa, nawet w strefie Schengen, trzeba mieć i tak ważne dowody tożsamosci. a dla dzieci przede wszystkim, bo inaczej w razie zwykłej kontroli będą niebotyczne kłopoty :papa:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 27.07.2014 12:38

giba0909 napisał(a):Swoją drogą HR jest już przecież w UE. Mogliby wreszcie otworzyć granicę. Przez inne kraje po drodze przejeżdża się przecież bez zatrzymywania samochodu.


Bo inne kraje należą już do Strefy Schengen, a Chorwacja jeszcze nie.

Ale widzę, że na niektórych przejściach granicznych połączono 2 posterunki graniczne w jeden (np. w Letenye) i odprawa idzie trochę szybciej.

Chociaż akurat w Letenye nigdy korków nie było.
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 27.07.2014 22:14

giba0909 napisał(a):Swoją drogą HR jest już przecież w UE. Mogliby wreszcie otworzyć granicę. Przez inne kraje po drodze przejeżdża się przecież bez zatrzymywania samochodu.


...ale wcale nie ze względu na fakt przynależności do Unii Europejskiej. Jeżeli chcesz przeczytać jak potrafi wyglądać przekroczenie granicy między dwoma państwami unijnymi, to zapraszam do mojej relacji z podróży:
www.cro.pl/dalmacja-poludniowa-2014-kle ... 46135.html
Tam opisałem jedno z granicznych przejść wewnątrz unijnych i porównałem do innego między tymi państwami. Jak zdążę, to jutro opiszę to przejście jeszcze raz, relacjonując moją drogę powrotną z wycieczki.

Fakt, że przejścia Pl-Cz, Cz-A, A-Slo wyglądają dzisiaj tak, a nie inaczej wynika z przystąpienia tych państwa do grupy stowarzyszonej w Schengen, a nie z faktu bycia w Unii Europejskiej. Aby przystąpić do Schengen dane państwo musi, o ile pamiętam, być minimum 5 lat w Unii, więc przed Cro jeszcze prawie 4 lata, choć i tak trzeba przyznać, że odprawa Slo-Cro jest w znacznym stopniu uproszczona. Jak przekraczałem tę granicę jeszcze 6 lat temu odprawy graniczno-celne wyglądały inaczej i zapewne domyślasz się, że to inaczej, nie znaczy lepiej, szybciej, sprawniej...
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 29.07.2014 11:35

nie chcę ponawiać pytania, ale ciężko odnaleźć się w tym gąszczu a potrzebuje czarno na białym napisane:

czy parumiesięczne dziecko potrzebuje paszportu by przejechać przez odcinek bośniacki na południe Chorwacji, czy świeżo wyrobiony dowód osobisty wystarczy?
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 29.07.2014 11:48

rocker napisał(a):nie chcę ponawiać pytania, ale ciężko odnaleźć się w tym gąszczu a potrzebuje czarno na białym napisane:

czy parumiesięczne dziecko potrzebuje paszportu by przejechać przez odcinek bośniacki na południe Chorwacji, czy świeżo wyrobiony dowód osobisty wystarczy?

wystarczy
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 29.07.2014 11:50

rocker napisał(a):
czy parumiesięczne dziecko potrzebuje paszportu by przejechać przez odcinek bośniacki na południe Chorwacji, czy świeżo wyrobiony dowód osobisty wystarczy?


Powinien wystarczyć, zgodnie z informacjami tutaj:
http://poradnik.poland.gov.pl/

Moi znajomi w tym miesiącu przekraczali granice z BiH zarówno w Neum jak i Metkowic, dzieci w wieku od 2 do 12 lat przejechały na dowody osobiste.
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 29.07.2014 13:24

Mikromir napisał(a):


Dziękuję Wam Ita i Mikromir, dokładnie o to mi chodziło.
cronaturki
zbanowany
Posty: 2196
Dołączył(a): 10.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) cronaturki » 14.08.2014 22:16

Czy małym dzieciom w wieku przedszkolnym lub młodszym także wystarcza dowód osobisty by przekroczyć granice Chorwacji ?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.08.2014 22:36

Oczywiście :!: :D

Dziecku można wyrobić dowód bezpłatnie i taki dowód jest tak samo ważny jak dowód dorosłej osoby :!: :D
cronaturki
zbanowany
Posty: 2196
Dołączył(a): 10.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) cronaturki » 14.08.2014 22:43

dzięki :) :)
balkanyrudej
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 01.07.2014
Re: Jak wrócić? Pomocy!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) balkanyrudej » 27.08.2014 07:13

Generalnie odkąd zaczął się sezon urlopowy, moja skrzynka utonęła od maili pod tytułem, czy jadąc na Bałkany muszę mieć paszport. Generalnie za każdym razem robię duże oczy, bo do tej pory wydawało mi się, że zasadniczo jeśli się wyjeżdża za granicę (niekoniecznie mam tu na myśli strefę Shengen), to powinno się mieć dwa dokumenty, pozwalające przekroczyć granicę - paszport i dowód. Moje doświadczenie jest takie, że kiedyś będąc na wycieczce, zapodziałam gdzieś paszport w paryskim hotelu, a akurat byłam w drodze powrotnej do Polski. Gdybym nie miała wtedy paszportu, to nie wjechałabym do kraju (to było przed Shengen). Pomna tego doświadczenia zawsze mam przy sobie paszport i dowód, gdy jadę na Bałkany. Trochę nie mieści mi się w głowie, że osoby podróżujące nie uważają posiadanie paszportu za coś koniecznego i wielce się oburzają gdy piszę, że w sumie to może powinny go sobie wyrobić i jeszcze mają pretensje do mnie, że Bałkany nie są w Shengen, tak jakby to ode mnie zależało. Ot takie poranne przemyślenia.
Pozdrawiam,
ruda z Bałkanów według Rudej
gakako
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 27.08.2010
Re: Jak wrócić? Pomocy!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) gakako » 27.08.2014 07:19

z tego co wiem... przepis obowiązywał jeszcze całkiem niedawno... jadąc za granicę powinniśmy mieć ze sobą tylko JEDEN dokument tożsamości. Nie wolno wywozić dwóch....
Użytkownik usunięty
Re: Jak wrócić? Pomocy!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.08.2014 07:22

balkanyrudej napisał(a): Moje doświadczenie jest takie, że kiedyś będąc na wycieczce, zapodziałam gdzieś paszport w paryskim hotelu, a akurat byłam w drodze powrotnej do Polski. Gdybym nie miała wtedy paszportu, to nie wjechałabym do kraju (to było przed Shengen).

Pomna tego doświadczenia zawsze mam przy sobie paszport i dowód, gdy jadę na Bałkany. Trochę nie mieści mi się w głowie, że osoby podróżujące nie uważają posiadanie paszportu za coś koniecznego i wielce się oburzają gdy piszę, że w sumie to może powinny go sobie wyrobić


No tak, zgubić paszport w hotelu i na szczęście wrócić na paszport do Polski, ten drugi zapasowy :wink:

NIE TRZEBA PASZPORTU na Bałkany, z wyjątkiem Kosowa :!:
ruda przestań siać panikę, całkowicie wystarczy WAŻNY dowód osobisty :!: :!: :

Informacje z MSZ :
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy/
maluszek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1213
Dołączył(a): 07.08.2011
Re: Jak wrócić? Pomocy!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) maluszek » 27.08.2014 07:26

balkanyrudej napisał(a):Generalnie odkąd zaczął się sezon urlopowy, moja skrzynka utonęła od maili pod tytułem, czy jadąc na Bałkany muszę mieć paszport. Generalnie za każdym razem robię duże oczy, bo do tej pory wydawało mi się, że zasadniczo jeśli się wyjeżdża za granicę (niekoniecznie mam tu na myśli strefę Shengen), to powinno się mieć dwa dokumenty, pozwalające przekroczyć granicę - paszport i dowód. Moje doświadczenie jest takie, że kiedyś będąc na wycieczce, zapodziałam gdzieś paszport w paryskim hotelu, a akurat byłam w drodze powrotnej do Polski. Gdybym nie miała wtedy paszportu, to nie wjechałabym do kraju (to było przed Shengen). Pomna tego doświadczenia zawsze mam przy sobie paszport i dowód, gdy jadę na Bałkany. Trochę nie mieści mi się w głowie, że osoby podróżujące nie uważają posiadanie paszportu za coś koniecznego i wielce się oburzają gdy piszę, że w sumie to może powinny go sobie wyrobić i jeszcze mają pretensje do mnie, że Bałkany nie są w Shengen, tak jakby to ode mnie zależało. Ot takie poranne przemyślenia.
Pozdrawiam,
ruda z Bałkanów według Rudej

Sam dowód albo sam paszport wystarczy aby poruszać się po Bałkanach, nie ma obowiązku posiadania dwóch dokumentów. My wjeżdżaliśmy na dowód i na paszport (zamiennie) bez żadnego problemu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone