CHORWACJA ONLINE

forum

 
Opisy wybranych miejscowości i regionów Pašman
reklama


Wyspa Pašman należy do Archipelagu Zadarskiego, leży w północnej Dalmacji, w okolicach miasta Biograd na Moru. Ma 63 kilometry kwadratowe powierzchni i 65 km wybrzeża. 10 miejscowości leżących na wyspie liczy razem niewiele ponad 3 tys. mieszkańców. Pašman jest połączony mostem z sąsiednią wyspą Ugljan oraz promem ze Biogradem na lądzie. Malowniczy Kanał Pašmański z wieloma małymi wyspami odziela wyspę od lądu. Silny prąd, zmieniający kierunek co 6 godzin, powoduje, iż Adriatyk w Kanale Pašmańskim jest czysty, pomimo sąsiedztwa Biogradu oraz Zadaru.

Ludzie osiedlili się na wyspie bardzo dawno temu. Pewne odkycia mówią o zamieszkiwaniu przez rolników tych terenów w epoce kamiennej. Szczątki ilirskich miast, prymitywne fortyfikacje, wreszcie rzymskie ruiny, stare wille, mozaiki czy figura Św. Michała z XII w. stanowią świadectwo długiej historii cywilizacji na wyspie.

Ponad miasteczkiem Tkon, na malowniczym wzgórzu Cokovac, znajduje się klasztor Benedyktynów, założony w 1125 roku. Klasztor był przed wiekami centrum liturgicznym oraz literackim. Obecny kształt kościoła tworzy budowla gotycka, zbudowana na przełomie XIV i XV wieku na miejsce starszej, romańskiej formy. W niedalekiej odległości znajduje się też klasztor Franciszkanów, utrzymany w stylu renesansowym.

Wyspa jest pokryta typową śródziemnomorską roślinnością - lasami piniowymi, gajami oliwnymi, winnicami oraz wiecznie zielonymi zaroślami, wśród których można znaleźć też zioła lecznicze. Morze wokół wyspy jest bogate w ryby i skorupiaki. Mieszkańcy do niedawna żyli z rolnictwa i rybołówstwa, obecnie głównym źródłem utrzymania staje się turystyka. Na Pašmanie znajduje się kilka plaż piaszczystych oraz wiele cichych zatoczek, które jednak są zwykle trudno dostępne z lądu.
  Powrót na poprzednią stronę


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl