Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PARYŻ - z drugiej strony okładki przewodnika

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 20.11.2013 15:42

mysza73 napisał(a):jak mnie najdzie, to nawet lubię sprzątać ( choć za często mnie nie nachodzi :oops: ) :smo: :papa: .

Mysza jesteśmy umówione ! Bo ja z kolei zmywać lubię :mrgreen: .
Posiadłość w sam raz !
Tony chyba zgłosił się do zamieszkania w Chambord ! Tam jest 440 pokoi i 365 kominków ! Ale On najwyraźniej okrutnie pracowity jest i lubi takie wyzwania :smo: :mrgreen: ...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.11.2013 16:26

Potter napisał(a):
mysza73 napisał(a):jak mnie najdzie, to nawet lubię sprzątać ( choć za często mnie nie nachodzi :oops: ) :smo: :papa: .

Mysza jesteśmy umówione ! Bo ja z kolei zmywać lubię :mrgreen: .
Posiadłość w sam raz !
Tony chyba zgłosił się do zamieszkania w Chambord ! Tam jest 440 pokoi i 365 kominków ! Ale On najwyraźniej okrutnie pracowity jest i lubi takie wyzwania :smo: :mrgreen: ...


Te pokoje to jeszcze jakoś ogarnę, chyba jakieś DZIEWCZĘTA tam będą no nie? :oops: 8O :devil: :lool:

Tylko jestem w rozterce co z tymi kominkami....jeden ciężko czasem rozpalić ... ;)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.11.2013 17:42

tony montana napisał(a):Te pokoje to jeszcze jakoś ogarnę, chyba jakieś DZIEWCZĘTA tam będą no nie? :oops: 8O :devil: :lool:

Tylko jestem w rozterce co z tymi kominkami....jeden ciężko czasem rozpalić ... ;)



:lol: :lol: :lol:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 20.11.2013 18:02

tony montana napisał(a):Te pokoje to jeszcze jakoś ogarnę, chyba jakieś DZIEWCZĘTA tam będą no nie? :oops: 8O :devil: :lool:

Tylko jestem w rozterce co z tymi kominkami....jeden ciężko czasem rozpalić ... ;)


W kominku musisz subtelnie rozpalić żar, to wymaga małej wprawy, gdy ten zacznie przygasać, to wykorzystaj pogrzebacz, mało wybredne, ale powinno zadziałać. :mrgreen: :oczko_usmiech:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 21.11.2013 10:15

kaszubskiexpress napisał(a):
tony montana napisał(a):Te pokoje to jeszcze jakoś ogarnę, chyba jakieś DZIEWCZĘTA tam będą no nie? :oops: 8O :devil: :lool:

Tylko jestem w rozterce co z tymi kominkami....jeden ciężko czasem rozpalić ... ;)


W kominku musisz subtelnie rozpalić żar, to wymaga małej wprawy, gdy ten zacznie przygasać, to wykorzystaj pogrzebacz, mało wybredne, ale powinno zadziałać. :mrgreen: :oczko_usmiech:

Czy to aby napewno o rozpalaniu w kominku ? :wink:
Bo ja na ten przykład najpierw staram się żeby ogień był wielki, a potem go umiejętnie podtrzymuję ... :mrgreen:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.11.2013 10:18

Potter napisał(a):
kaszubskiexpress napisał(a):
tony montana napisał(a):Te pokoje to jeszcze jakoś ogarnę, chyba jakieś DZIEWCZĘTA tam będą no nie? :oops: 8O :devil: :lool:

Tylko jestem w rozterce co z tymi kominkami....jeden ciężko czasem rozpalić ... ;)


W kominku musisz subtelnie rozpalić żar, to wymaga małej wprawy, gdy ten zacznie przygasać, to wykorzystaj pogrzebacz, mało wybredne, ale powinno zadziałać. :mrgreen: :oczko_usmiech:

Czy to aby napewno o rozpalaniu w kominku ? :wink:
Bo ja na ten przykład najpierw staram się żeby ogień był wielki, a potem go umiejętnie podtrzymuję ... :mrgreen:


Podsycasz znaczy?> ;)
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 21.11.2013 10:24

tony montana napisał(a):
Potter napisał(a):
kaszubskiexpress napisał(a):W kominku musisz subtelnie rozpalić żar, to wymaga małej wprawy, gdy ten zacznie przygasać, to wykorzystaj pogrzebacz, mało wybredne, ale powinno zadziałać. :mrgreen: :oczko_usmiech:

Bo ja na ten przykład najpierw staram się żeby ogień był wielki, a potem go umiejętnie podtrzymuję ... :mrgreen:


Podsycasz znaczy?> ;)


Przypomnijcie mi, ile tam jest tych izb z kominkami ?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.11.2013 10:29

kaszubskiexpress napisał(a):
tony montana napisał(a):
Potter napisał(a):
kaszubskiexpress napisał(a):W kominku musisz subtelnie rozpalić żar, to wymaga małej wprawy, gdy ten zacznie przygasać, to wykorzystaj pogrzebacz, mało wybredne, ale powinno zadziałać. :mrgreen: :oczko_usmiech:

Bo ja na ten przykład najpierw staram się żeby ogień był wielki, a potem go umiejętnie podtrzymuję ... :mrgreen:


Podsycasz znaczy?> ;)


Przypomnijcie mi, ile tam jest tych izb z kominkami ?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Nie pomnę, ale na kilku chłopa starczy ....

:oczko_usmiech:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.11.2013 13:55

Potter napisał(a):Jako, że dzień się jeszcze nie skończył, a w najbliższej okolicy znajduje się co najmniej kilka zamków postanawiamy odwiedzić jeden z nich, a mianowicie zamek w VilleSavin ...[/url]

W tym nie byłem. A na swój sposób całkiem miły.

Pozdrawiam,
Wojtek
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 21.11.2013 14:21

Będzie już tej dyskusji o rozpalaniu ... :lol:

Czas kończyć nasz nieco "wyładowany" wrażeniami 3 dzień pobytu we Francji ...
Do wieczora już blisko ale zdążymy jeszcze skoczyć do zupełnie odmiennego klimatycznie od poprzednich zamku w Cheverny.
O ile poprzednie (szczególnie Chambord) wydawały nam się surowe, ten jest typu dostojno-pałacowego.
Jako, że zwiedzać go można było do 19, a my dotarliśmy na miejsce o 18.30 to za dużo nie zobaczyliśmy, ale zawsze coś :lol: .

Gdzieś po drodze ...

Obrazek

Na terenie ...

Obrazek

To już sam zamek ...

Obrazek

Obrazek

Za przewodnikiem: "Zamek w Cheverny jest słynny z organizowanych do dziś polowań. Zwiedzający posiadłość mogą zobaczyć psiarnię, liczącą około 100 żywych psów i Salę Trofeów (Salle de Trophées) z około 2 tys. poroży."

... a ile jest psów martwych ?

"...W 1922 roku zamek został udostępniony zwiedzającym przez prywatnego właściciela - był to pierwszy taki przypadek we Francji..."

Do wspomnianej psiarni trafiamy po zapachu :lol: ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tym budyneczku odbywa się właśnie wesele ... Jako, że nas nie zaproszono :wink: idziemy sobie dalej ...

Obrazek

Obrazek

Do zamku prowadzi dłuuuga alejka ... Właściciel widząc z okna przybywających ma jeszcze chwilkę na "ogarnięcie" chałupy ...

Obrazek

Obrazek

Wchodzimy do środka. Wita nas 2 sympatycznych kamerdynerów i pyta skąd my ... Już nie mówimy Poland bo Francuzi często słyszą Holand. Na nasze Polonia z uśmiechem odpowiadają nienaganna polszczyzną "Zapraszamy na prawo" :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamek/pałac nie jest zbyt duży i po chwili jesteśmy dokładnie po drugiej jego stronie ...

Obrazek

Jesteśmy zaskoczeni roślinnością ... Od frontu były tylko trawniki ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nieco romantycznie ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo podobał mi się ten czosnek :D ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzień się powoli kończy. Wpadamy jeszcze na wyborny kieliszek czerwonego wina do przyzamkowej knajpki (tym razem ja nie prowadziłam :mrgreen: ) i oczywiście lokalnego sklepiku. Bardzo podoba mi się tutejszy zwyczaj produkowania lokalnego wina ... Wychodzimy bogatsi o kilka butelek z wizerunkiem zamku w Cheverny ...
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13061
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 21.11.2013 14:28

Potter napisał(a):
Do zamku prowadzi dłuuuga alejka ... Właściciel widząc z okna przybywających ma jeszcze chwilkę na "ogarnięcie" chałupy ...

Obrazek
.
.
.
Obrazek



No całkiem nieźle "ogarnięta" :oczko_usmiech: .
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.11.2013 14:38

Potter napisał(a):Wchodzimy do środka. Wita nas 2 sympatycznych kamerdynerów i pyta skąd my ... Już nie mówimy Poland bo Francuzi często słyszą Holand. Na nasze Polonia z uśmiechem odpowiadają nienaganna polszczyzną "Zapraszamy na prawo" :D .

Też nas często za Holendrów brali. ;)
A w Cheverny zaskoczyli nas, ze dołączyli do biletów folderek w języku polskim.

Pozdrawiam,
Wojtek
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 21.11.2013 14:40

Franz napisał(a):Też nas często za Holendrów brali. ;)
A w Cheverny zaskoczyli nas, ze dołączyli do biletów folderek w języku polskim.


To prawda. My we wszystkich 3 dostaliśmy polskie folderki :D . W ogóle wydawało nam się, że jesteśmy "dobrze odbierani" :papa: .
morgana
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 519
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) morgana » 15.12.2013 14:47

Nie wiem, jakim cudem przegapiłam tę potterową relacyjkę, ale lepiej późno niż później...
Bardzo żałuję, że nikt mi nie proponuje takich znienackowych wyjazdów do Paryża, niewątpliwie byłabym zachwycona :mrgreen: .

Co do paryskiego słońca, to ono rzeczywiście mocno złośliwe jest. Podczas tygodniowego lipcowego pobytu świeciło raz - w dzień, gdy zwiedzaliśmy Wersal :roll: (tak, tak, postaliśmy w kolejeczce :P ).

A zamki nad Loarą kuszą bardzo...
Poprzednia strona

Powrót do Francja - France



cron
PARYŻ - z drugiej strony okładki przewodnika - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone