Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PARYŻ - z drugiej strony okładki przewodnika

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 18.09.2013 13:03

Potter napisał(a):PS. Drobna wstawka do jan_s1: Twoja obecność tutaj jest dla mnie zaszczytem :D . Zdjęcia i informacje o Paryżu zawarte w Twoich relacjach były przeze mnie przeglądane wiele razy.


No nie wprawiaj mnie w zakłopotanie, chociaż to co przeczytałem jest dla mnie wielką przyjemnością. I zaszczytem. :D



Potter napisał(a):Wychodząc z kościoła w oczy rzuca mi się paskudna (wg mnie) budowla jaką jest wieża Monparnasse ...


Może i paskudna, ale na pewno efektowna. Niedługo w moim wątku parysko-szkockim postaram sie pokazać, że może nie taka paskudna. Ale moje kryteria były wyłącznie fotograficzne. :)



Potter napisał(a):Kolejnym etapem mojej wędrówki jest dzielnica Luxemburg. Pierwszy miał być Place St-Sulpice z imponującym kościołem St-Sulpice...



Ten niesamowity kościół zawsze robił na mnie wrażenie. Niestety masz rację - trudno go sfotografować, nie tylko ze względu na stragany, ale i inne przeszkadzajki. "Kod da Vinci", októrym wspomniał tony montana wydaje mi się marną pozycją, zawdzięczającą rozgłos raczej modnej tematyce.

Fajnie jest pooglądać jeszcze raz znajome miejsca... :)
mama_Kapiszonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2042
Dołączył(a): 30.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mama_Kapiszonka » 18.09.2013 13:52

Wieża kościoła St-Germain-des-Pres - tam Jack złożył ciało ukochanej Mirabelle...

Chętnie pozostanę czekając na słońce.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.09.2013 13:56

Potter, ile można siedzieć :roll:
idziemy dalej :smo: .
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 18.09.2013 14:33

Nie wszyscy mają takie wygodne czerwone adidasy ... :smo:
Póki co to idę na zebranie coby pozbyć się trochę kasy ... :roll: :roll:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.09.2013 14:41

Potter napisał(a):Nie wszyscy mają takie wygodne czerwone adidasy ... :smo:
Póki co to idę na zebranie coby pozbyć się trochę kasy ... :roll: :roll:


Jak masz za dużo, to zapraszam do mnie :smo: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.09.2013 17:01

Ja to się kaski wczoraj pozbyłam, wiec dziś przysiadam :)

Ogrody zwiedzałam w mega upale po dość długim spacerze i wiele sił nie mieliśmy, a potem kierunek fontanna... A to gdzie się tam schowało?
Potter napisał(a):Obrazek
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 23.09.2013 11:22

piekara114 napisał(a): A to gdzie się tam schowało?

Mniej więcej ... :D
Obrazek
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 23.09.2013 11:59

Dalej sobie spaceruję po tym "Luksemburgu" :D . Takich chętnych jak ja jest więcej ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ta obrzydliwa wieża wpycha się wszędzie :evil: ...

Obrazek

Obrazek

Idę w kierunku podkreślonej na grubo w przewodniku XVII wiecznej fontanny-groty Fontaine de Medicis.
Po prawej prześwituje mi Panteon - ale ten już "zaliczony" w ubiegłym roku :lol: ...

Obrazek

Jeśli takim "kształtom" stawiają pomniki to od razu lepiej się czuję :lol: ...

Obrazek

No i jestem na miejscu ...
Tę okazałą barokową fontannę zbudowano dla Marii Medycejskiej. Fontanna znajduje się na końcu basenu ze złotymi rybkami ...
Te, które ja widziałam to chyba jakieś brudasy były ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No wiem, że zdjęć dużo ale okolica mnie się podobała ... :D

Obrazek

Daksze swe kroki, że się tak literacko wyrażę :lol: , skierowałam do Dzielnicy Łacińskiej. Moim celem był najwęższy dom w Paryżu. Ale zanim go znalazłam trochę sobie pospacerowałam: czytaj - kiepsko poradziłam sobie z mapą ... :evil:

Obrazek

M.in. kilka razy obejrzałam gargulce na jednym z najpiękniejszych kościołów Paryża czyli St. Severin. W przewodniku napisane, że kościół jest przykładem gotyku płomienistego 8O .
Również z przewodnika: "Cmentarz przykościelny, obecnie ogród był miejscem pierwszej operacji kamieni żółciowych - w 1474 roku, za czasów Ludwika XI. Pewien łucznik, skazany na śmierć, miał odzyskać wolność, o ile podda się operacji i przeżyje. Operacja powiodła się :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Dzielnicy Łacińskiej jest mnóstwo klimatycznych kafejek ...

Obrazek

Obrazek


Po kilku rundkach wokół gargulców udaje mi się namierzyć ten najwęższy w Paryżu dom, który znajduje się pod adresem Rue St-Severin 22 ...

Obrazek

Obrazek

Idę sobie dalej chłonąc ten cudowny paryski klimacik ...

Obrazek

Obrazek

...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.09.2013 12:49

Z opóźnieniem, ale z największą przyjemnością, dosiadam się, żeby nacieszyć oczy Paryżem. Byłam tam dawno temu i na razie nie zanosi się, że w najbliższym czasie ponownie odwiedzę to miasto (chyba, że jakiś niespodziewany wyjazd, jak u Ciebie :))
Przynajmniej pospaceruję z Tobą wirtualnie :D
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 25.09.2013 09:07

maslinka napisał(a): Przynajmniej pospaceruję z Tobą wirtualnie :D

W miłym towarzystwie zawsze przyjemniej :papa: .
To dawaj maslinka rękę i idziemy dalej :wink: .

Następny "małoprzewodnikowy" pkt mojej wycieczki to znajdująca sie przy Rue de la Bucherie księgarnia Shakespeare & Co. Każda zakupiona tu książka otrzymuje stempel: Shakespeare&Co Kilometre Zero Paris. Tym razem nic nie kupiłam :D ...

Obrazek

Obrazek

Mijając takie przyjemne skwerki - których w Paryżu jest mnóstwo - idę w kierunku najsłynniejszej chyba paryskiej katedry ... Daleko nie mam ... tyle co przejść przez ulicę :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Paryż można też zwiedzać z poziomu Sekwany. Taki ok. godzinny rejs kosztuje 13 euro. Nawet chciałam skorzystać, ale chyba zabrakło mi czasu ...

Obrazek

Mostem Pont de Archeveche dostaję się na wyspę Ile de la Cite ...

Obrazek

Zwyczaj zawieszania kłódek w Paryżu rozpoczął się chyba na moście artystów Pont des Arts. Dzisiaj można je spotkać w bardzo wielu miejscach ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kłódki są różne, różniste :D ...

Obrazek

Nasi tu byli :mrgreen: /niebieska kłódka/

Obrazek

Co jakiś czas całe przęsła są wypaździerzane na złom coby zrobić miejsce dla następnych chętnych ...

Obrazek

Ponownie przechodzę obok katedry ...

Obrazek

Obrazek

Zabytek jest oczywiście obowiązkowym punktem wycieczek szkolnych, jednakże młodzież o wiele bardziej zainteresowana jest pobliskim placem zabaw :oczko_usmiech: ...

Obrazek

Obrazek

Kilka razy widziałam jak młode pary robią sobie zdjęcia na tle Notre Dame ... Ale czy to akurat miejsce jest jakieś szczególne ? No nie wiem ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z poprzedniej wizyty pamiętam, że również w środku katedra jest piękna. Początkowo mam zamiar wejść do środka, jednak widząc kolejkę (mimo, że przesuwa się dość szybko) rezygnuję ...

Obrazek

Obrazek

...
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.09.2013 09:27

Potter napisał(a):
maslinka napisał(a): Przynajmniej pospaceruję z Tobą wirtualnie :D

W miłym towarzystwie zawsze przyjemniej :papa: .
To dawaj maslinka rękę i idziemy dalej :wink: .

A dasz mi drugą :wink: ?

Potter napisał(a):Kłódki są różne, różniste :D ...

Obrazek

Dowiesiłaś swoją? :wink: :papa: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.09.2013 09:33

Potter a Ty tak sama po tym Paryżu chodziłaś?

Nie widziałaś filmu "TAKEN"?? 8O 8O 8O

:oczko_usmiech:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 25.09.2013 12:06

mysza73 napisał(a): A dasz mi drugą :wink: ?

Mówisz masz :papa: .
mysza73 napisał(a):
Dowiesiłaś swoją? :wink: :papa: .

Nieee ... Ale i bez tego zamierzam tam wrócić :oczko_usmiech: .
tony montana napisał(a):Potter a Ty tak sama po tym Paryżu chodziłaś?

Nie widziałaś filmu "TAKEN"?? 8O 8O 8O

:oczko_usmiech:

Widziałam ... I Uprowadzona 2 też :roll: .
A nie pamiętasz, że ja 18 lat w mafijnym Wołominie mieszkałam, hę :mrgreen: .
A poważnie to raz miałam stracha jak zagadał do mnie ten gościu ciemnoskóry co koło statuy/i czekał aż przestanie padać deszcz. Na szczęście nie za bardzo znał angielski i szybko się od niego uwolniłam :roll: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.09.2013 12:28

tony montana napisał(a):Potter a Ty tak sama po tym Paryżu chodziłaś?

Nie widziałaś filmu "TAKEN"?? 8O 8O 8O

:oczko_usmiech:

Potter napisał(a):Widziałam ... I Uprowadzona 2 też :roll: .
A nie pamiętasz, że ja 18 lat w mafijnym Wołominie mieszkałam, hę :mrgreen: .
A poważnie to raz miałam stracha jak zagadał do mnie ten gościu ciemnoskóry co koło statuy/i czekał aż przestanie padać deszcz. Na szczęście nie za bardzo znał angielski i szybko się od niego uwolniłam :roll: .


Tak tylko myślisz... on Ci pewnie lokalizator przypiął do ubrania i teraz z łatwością Cie odnajdzie ;)

:oops: 8O :smo: :smo:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 25.09.2013 12:33

Witaj Potter!
Miło pospacerować z Tobą oglądając znane i nieznane miejsca.
My byliśmy w Paryżu w 2011 roku z wycieczką, wiele miejsc niestety nie zobaczyliśmy. :x
Mamy pretekst, aby tam powrócić, może kiedyś............. :roll:
pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
PARYŻ - z drugiej strony okładki przewodnika - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone