Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Parkingi i parkowanie w Chorwacji i na Bałkanach

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Darec
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 105
Dołączył(a): 10.02.2008
Parkingi i parkowanie w Chorwacji i na Bałkanach

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darec » 23.05.2010 20:17

Zaproponowałem ten temat w innym wątku ale chyba został niezważony lub zginął w forumowej otchłani więc pozwalam sobie założyć nowy temat bo moim skromnym zdaniem może być bardzo przydatny.
Mam nadzieję, że moderatorzy podzielą moje zdanie.

Informacje o parkingach i miejscach, w których można legalnie i bezpiecznie zostawić samochód, szczególnie w miejscach różnych atrakcji turystycznych to na etapie planowania pobytu bardzo cenne informacje.
Proponuję z tematu utworzyć bazę parkingów w miejscach najczęściej odwiedzanych przez Cromaniaków.

Sam w Cro byłem tylko raz (Istria i tylko Ropvinj) więc moje doświadczenie jest jeszcze niewielkie, ale są na tym forum prawdziwi Cromaniacy, którzy zjeździli ten kraj wzdłuż i wszerz i mogą się z nami podzielić informacjami jak i gdzie bezpiecznie parkować.

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 26.05.2010 21:23 przez Darec, łącznie edytowano 1 raz
Darec
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 105
Dołączył(a): 10.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darec » 23.05.2010 20:38

Rovinj

Parkowanie w centrum Rovinj jest możliwe wzdłuż ulic w miejscach do tego wyznaczonych wyznaczonych zaopatrzonych w parkomaty. Trzeba pilnować czasu parkowania bo służby miejskie bardzo tego pilnują.
Większy płatny parking w pobliży starego miasta znajduje się przy rondzie w ulicy Giordana Paliage oraz przy marinie wzdłuż tej samej ulicy.

Jest tez w Rovinj parking bezpłatny przy ulicy Stiepana Radica (po prawej stronie jadąc w kierunku centrum). Spokojnie można zostawić tam samochód i w 10 minut dojść do centrum piechotą.
jasio
Cromaniak
Posty: 747
Dołączył(a): 02.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jasio » 23.05.2010 20:40

Niezła baza parkingów jest w mapach GPS :lol:
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 23.05.2010 21:57

Parkingi w Puli

:roll:
waldeq
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 236
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldeq » 23.05.2010 22:11

Dobry temat i pewnie będzie przydatny dla wielu. Wybierałem się do Dubrownika i czytałem jak trudno jest znaleźć miejsce parkingowe. Polecam nie pchać się pod same mury tylko zostawić samochód na wielopoziomowym parkingu oznakowanym przy zjeździe do miasta. Jest o wiele taniej niż pod murami(pod warunkiem, że znajdzie się tam miejsce) i dojście do starówki bezproblemowe.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.05.2010 22:33

waldeq napisał(a):... i dojście do starówki bezproblemowe.

Też mi się podobał, dopóki nie musiałem wrócić ... :evil:

:wink:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: Parkingi i parkowanie w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 23.05.2010 23:12

Darec napisał(a):...ale są na tym forum prawdziwi Cromaniacy, którzy zjeździli ten kraj wzdłuż i wszerz i mogą się z nami podzielić informacjami jak i gdzie bezpiecznie parkować.


Mogą, tylko co z tego, skoro i tak część parkingów zmienia się co jakiś czas, a na to, że będą za darmo, to już nie ma co liczyć- poza paroma wyjątkami.
W tej materii dużo się zmieniło od lat 90-tych.
I ciągle zmienia, bo co rusz jakiś nowy odcinek ziemi przy brzegu morza zamieniany jest w parking, albo w teren prywatny- do skomercjalizowania.

Co do kwestii czy bezpiecznie, to powiedz- skąd mamy wiedzieć, czy akurat któregoś dnia przestanie być bezpiecznie, bo jakiś nawalony chuligan przywali komuś w lusterko czy szybę?
Na to nie ma rady i nie ma kalendarza.
Wczoraj na tym parkingu było bezpiecznie, a jutro jakaś oferma cofając rąbnie Ci w bok auta (nie życzę!) i sam dojdziesz do wniosku, że tworzenie regułek gdzie jest/nie jest bezpiecznie nie ma większego sensu.

Ogólnie w CRO jest bezpiecznie, nie ma napadów na turystów i ich auta, nie ma większej ilości włamań do aut - bo jak będzie z tym źle, to turyści nie przyjadą, a Chorwaci bardzo liczą na turystów.

Jakoś nie wierzę, że ludzie będą sprawdzać na forum gdzie jest jaki parking, a potem go szukać po przyjeździe. (nie dotyczy parkingów przy atrakcjach i dużych w miastach- za darmo).
A to dlatego, że NA MIEJSCU wszystko będzie jaśniejsze i będzie FAKTYCZNIE wiadomo co gdzie jest i jakie jest.
Jak potrzeba szybko zaparkować, to będziesz szukał tego parkingu z forum, czy wjedziesz na najbliższy dostępny? :wink:

Pomimo upływu lat- jedno się nie zmieniło- rano zawsze jest gdzie zaparkować... :lol:
Dlatego trzeba się szybciej ruszać z domu.

Jeżdżąc objazdowo tym bardziej trudno korzystać z tej bazy, bo skąd wiadomo gdzie nam przyjdzie ochota (lub będziemy zmuszeni) się zatrzymać? :roll:

Jedyne parkingi o których warto wiedzieć, to te w dużych miastach- gratisowe i te w pobliżu większych atrakcji.
Te mało znane, bo resztę albo masz oznakowaną, albo droga Cię do nich zaprowadzi. :)

Od siebie dodaję bardzo ważny i przydatny dla oszczędnych duży i darmowy parking w Zadarze- naprzeciwko szpitala miejskiego.
Bardzo pomocny w dłuższym zwiedzaniu miasta (godzinki kosztują...) i niemal zawsze ma jakieś miejsca. Łatwo dostepny, tyle że wygląda na opuszczony plac. Położony przy nadbrzeżnej ulicy Króla Dimitra Zvonimira - obok basenu miejskiego- (jest to brzeg cypla śródmiejskiego przeciwległy do przystani promów i statków wycieczkowych na Kornati).
Parkowanie po drugiej stronie- przy przystani i bulwarze nie dość, że kosztuje, to jeszcze poza rankiem brakuje miejsc- zwłaszcza wieczorem.
A czy jest bezpieczny?
A któż to wie?
Mnie i autu nic się tam nie wydarzyło.
Ale to jeszcze przecież niczego nie dowodzi.

Pozdr.
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005
Re: Parkingi i parkowanie w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 23.05.2010 23:19

Fatamorgana napisał(a):
Darec napisał(a):...ale są na tym forum prawdziwi Cromaniacy, którzy zjeździli ten kraj wzdłuż i wszerz i mogą się z nami podzielić informacjami jak i gdzie bezpiecznie parkować.


Mogą, tylko co z tego, skoro i tak część parkingów zmienia się co jakiś czas, a na to, że będą za darmo, to już nie ma co liczyć- poza paroma wyjątkami.
W tej materii dużo się zmieniło od lat 90-tych.
I ciągle zmienia, bo co rusz jakiś nowy odcinek ziemi przy brzegu morza zamieniany jest w parking, albo w teren prywatny- do skomercjalizowania.

Co do kwestii czy bezpiecznie, to powiedz- skąd mamy wiedzieć, czy akurat któregoś dnia przestanie być bezpiecznie, bo jakiś nawalony chuligan przywali komuś w lusterko czy szybę?
Na to nie ma rady i nie ma kalendarza.
Wczoraj na tym parkingu było bezpiecznie, a jutro jakaś oferma cofając rąbnie Ci w bok auta (nie życzę!) i sam dojdziesz do wniosku, że tworzenie regułek gdzie jest/nie jest bezpiecznie nie ma większego sensu.

Ogólnie w CRO jest bezpiecznie, nie ma napadów na turystów i ich auta, nie ma większej ilości włamań do aut - bo jak będzie z tym źle, to turyści nie przyjadą, a Chorwaci bardzo liczą na turystów.

Jakoś nie wierzę, że ludzie będą sprawdzać na forum gdzie jest jaki parking, a potem go szukać po przyjeździe. (nie dotyczy parkingów przy atrakcjach i dużych w miastach- za darmo).
A to dlatego, że NA MIEJSCU wszystko będzie jaśniejsze i będzie FAKTYCZNIE wiadomo co gdzie jest i jakie jest.
Jak potrzeba szybko zaparkować, to będziesz szukał tego parkingu z forum, czy wjedziesz na najbliższy dostępny? :wink:

Pomimo upływu lat- jedno się nie zmieniło- rano zawsze jest gdzie zaparkować... :lol:
Dlatego trzeba się szybciej ruszać z domu.

Jeżdżąc objazdowo tym bardziej trudno korzystać z tej bazy, bo skąd wiadomo gdzie nam przyjdzie ochota (lub będziemy zmuszeni) się zatrzymać? :roll:

Jedyne parkingi o których warto wiedzieć, to te w dużych miastach- gratisowe i te w pobliżu większych atrakcji.
Te mało znane, bo resztę albo masz oznakowaną, albo droga Cię do nich zaprowadzi. :)

Od siebie dodaję bardzo ważny i przydatny dla oszczędnych duży i darmowy parking w Zadarze- naprzeciwko szpitala miejskiego.
Bardzo pomocny w dłuższym zwiedzaniu miasta (godzinki kosztują...) i niemal zawsze ma jakieś miejsca. Łatwo dostepny, tyle że wygląda na opuszczony plac. Położony przy nadbrzeżnej ulicy Króla Dimitra Zvonimira - obok basenu miejskiego- (jest to brzeg cypla śródmiejskiego przeciwległy do przystani promów i statków wycieczkowych na Kornati).
Parkowanie po drugiej stronie- przy przystani i bulwarze nie dość, że kosztuje, to jeszcze poza rankiem brakuje miejsc- zwłaszcza wieczorem.
A czy jest bezpieczny?
A któż to wie?
Mnie i autu nic się tam nie wydarzyło.
Ale to jeszcze przecież niczego nie dowodzi.

Pozdr.

Miało być o parkingach. :D
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 23.05.2010 23:32

Darec
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 105
Dołączył(a): 10.02.2008
Re: Parkingi i parkowanie w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darec » 24.05.2010 10:16

Fatamorgana napisał(a):Co do kwestii czy bezpiecznie, to powiedz- skąd mamy wiedzieć, czy akurat któregoś dnia przestanie być bezpiecznie, bo jakiś nawalony chuligan przywali komuś w lusterko czy szybę?
Na to nie ma rady i nie ma kalendarza.
Wczoraj na tym parkingu było bezpiecznie, a jutro jakaś oferma cofając rąbnie Ci w bok auta...


Masz absolutną rację, ale podchodząc w ten sposób do kwestii bezpiecznego parkowania można dojść do wniosku, że bezpiecznie jest tylko we własnym garażu.
Jako bezpieczne miałem tutaj na myśli: parkingi strzeżone, choć oczywiście w przypadku stłuczki nawet one nie gwarantują bezpieczeństwa oraz miejsca, które na podstawie doświadczenia można uznać za prawdopodobnie bezpieczne, bo oczywistym jest, że nikt gwarancji nie da, ale też nikt o to nie będzie miał pretensji.

Fatamorgana napisał(a):Jakoś nie wierzę, że ludzie będą sprawdzać na forum gdzie jest jaki parking, a potem go szukać po przyjeździe.


Życie pokaże. Ja akurat planując swój pobyt w Cro skorzystałem z informacji o parkingach zaczerpniętych z tego forum.

Fatamorgana napisał(a):...Jak potrzeba szybko zaparkować, to będziesz szukał tego parkingu z forum, czy wjedziesz na najbliższy dostępny? :wink:


Jeżeli będę posiadał informacje z tego właśnie forum, że gdzieś dalej jest parking tańszy lub darmowy to na pewno będę szukał tego parkingu z forum. Nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził.


Fatamorgana napisał(a):Jedyne parkingi o których warto wiedzieć, to te w dużych miastach- gratisowe i te w pobliżu większych atrakcji.


I właśnie informacje o takich parkingach, w centrach miast i w pobliżu atrakcji turystycznych mogą być bardzo przydatne.

Fatamorgana napisał(a):Od siebie dodaję bardzo ważny i przydatny dla oszczędnych duży i darmowy parking w Zadarze...


Dzięki, że mimo swoich wątpliwości "dorzuciłeś" coś od siebie.
Pozdrawiam
rapez
Croentuzjasta
Posty: 456
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) rapez » 24.05.2010 13:46

Parkować samochód, motocykl, rower można wszędzie, gdzie nie ma zakazu. Puste i bezpłatne miejsca są przy sklepikach, w pobliżu "biwaków", w zatoczkach wdłóż głownych dróg itp.
Każde miejsce jest dobre, byle nie było to na trawniku i zakazie. Ja parkowałem swój samochód wszędzie, nawet tam gdzie podejrzewam nie można było (nie widziałem jednak zakazu parkowania), bo tak podpowiadał mi zdrowy rozsądek. Nie zdarzyło się mi aby ktoś zwrócił mi uwagę. Parkingi rok temu kosztowały srednio 10-20 kun za dzień.
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007
Re: Parkingi i parkowanie w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 24.05.2010 13:57

Fatamorgana napisał(a):Od siebie dodaję bardzo ważny i przydatny dla oszczędnych duży i darmowy parking w Zadarze- naprzeciwko szpitala miejskiego.
Bardzo pomocny w dłuższym zwiedzaniu miasta (godzinki kosztują...) i niemal zawsze ma jakieś miejsca. Łatwo dostepny, tyle że wygląda na opuszczony plac. Położony przy nadbrzeżnej ulicy Króla Dimitra Zvonimira - obok basenu miejskiego- (jest to brzeg cypla śródmiejskiego przeciwległy do przystani promów i statków wycieczkowych na Kornati).
Parkowanie po drugiej stronie- przy przystani i bulwarze nie dość, że kosztuje, to jeszcze poza rankiem brakuje miejsc- zwłaszcza wieczorem.

Parkowanie w Zadarze przy przystani i bulwarze jest bezpłatne w niedziele i święta.
Darec
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 105
Dołączył(a): 10.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darec » 25.05.2010 20:46

W bieżącym roku zaplanowaliśmy podczas naszego pobytu w Chorwacji jednodniową wycieczkę do Mostaru.

Będę wdzięczny za informacje na temat parkowania w tym mieście, tak aby wygodnie już na piechotę odwiedzić najciekawsze miejsca.
Jarek999
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 473
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek999 » 25.05.2010 21:28

W zeszłym roku dojechałem w Mostarze do następnego mostu za tym sławnym i przy drodze do tego mostu jakieś 100 m był płatny parking przy takim trochę zrujnowanym supermarkecie.
Za kilka godzin zapłaciłem 1 euro.
Pieszo z powrotem do starego mostu było może z 10 min. drogi.
Jedyny mankament to żebrzące Cyganki z dziećmi.

Pozdrawiam
Darec
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 105
Dołączył(a): 10.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darec » 25.05.2010 22:02

Dzięki serdeczne za odpowiedź.

Pamiętasz, a może masz gdzieś zapisaną nazwę ulicy?
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Parkingi i parkowanie w Chorwacji i na Bałkanach
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone