CHORWACJA ONLINE

forum

 
Opisy wybranych miejscowości i regionów Paklenica
reklama


Rozmiar: 8797 bajtów Park Narodowy Paklenica znajduje się we wschodniej części pasma górskiego Velebit. Góry te rozciągają się wzdłuż wybrzeża chorwackiego na przestrzeni niemalże 145 km. Velebit jest oczywiście częścią Gór Dynarskich, a jego obszar ogranicza przełęcz Vratnik 698 m (zachód), od południa Adriatyk, od północy obniżenie śródgórskie Licko Polje, a od wschodu obniża się w okolicach Knina i rzeki Zrmanja i niemalże łączy się z nadgranicznym pasmem Pljesevica. Samo pasmo Velebit wraz z parkiem narodowym jest miejscem niezwykłym i unikatowym nie tylko ze względu na swoje położenie, gdzie góry spotykają się z morzem, ale także na ciekawostki, które chroni park narodowy.

Rozmiar: 16149 bajtów 10 stycznia 1978 roku na terenie parku Velebit został utworzony rezerwat biosfery zgodnie z programem MaB (Man and Biosphere) pod auspicjami UNESCO. Sama idea tworzenia parków biosfery polega na wyznaczeniu przez każdego z członków organizacji obszarów ważnych dla tego kraju, które mogłyby służyć jako centra badań i ewentualnego monitoringu środowiska (takim rezerwatem w Polsce jest np. Babiogórski Park Narodowy). Utworzenie rezerwatu biosfery na terenie pasma Velebit stanowi oczywiście o jego unikatowości.

Rozmiar: 13473 bajtów Park Narodowy Paklenica został utworzony już w roku 1949, natomiast sam projekt istniał już wiele lat wcześniej. Park objął ochroną trzy zasadnicze elementy: wąwóz Dużej i Małej Paklenicy (stąd nazwa parku) oraz las, który jest główną przyczyną ochrony tego rejonu. Należy także zauważyć, że park nie objął swoimi terenami głównej grani (odległej od parku niecały 1 km) z takimi szczytami, jak: Vaganski vrh (1757 m n.p.m.) czy Sveto Brdo (1751 m), a jedynie w skład parku wchodzi szczyt Crljeni kuk (1661 m), co wiąże się z ochroną wyżej wymienionych elementów (w tym roku jednak uległo to zmianie i obszar parku powiększono).

Rozmiar: 14262 bajtów Wielka i Mała Paklenica to dwa wielkie wąwozy, które wychodzą niemal z Adriatyku, przecinają pierwsze pasmo gór (Velebit składa się z pasemek górskich ułożonych równolegle do głównego grzbietu, które są przedzielone niewielkimi obniżeniami; poszczególne pasma osiągają wysokość ok. 300, 750, 1000 m + grań główna, oczywiście nie musi to być reguła dla całego pasma Velebit, a jedynie dla P.N. Paklenica) i w tym miejscu osiągają obydwa wąwozy największą głębokość, która wynosi dla dużego wąwozu ok. 400 m, a dla małego ok. 350 m. Długość obydwu wąwozów jest podobna i wynosi około 4,5 - 6 km. Wąwozy są ciekawe nie tylko ze względu na swoje unikatowe położenie i wygląd, ale także ze względu na zamieszkujące je rzadkie gatunki ptaków do których należą min: sępy, których rozpiętość skrzydeł osiąga nawet 2,5 - 3 metrów!, a także orły i kilka innych rzadkich gatunków. Obydwa wąwozy są wspaniałą drogą dla penetracji pozostałej części parku narodowego. Wielka Paklenica po kilku kilometrach kończy się rozdzielając się na kilka dosyć okazałych dolin. W miejscu rozdzielenia się czy też jak ktoś woli połączenia się dolin stoi jedyne w parku schronisko Dom Paklenica.

Rozmiar: 21860 bajtów Mniej więcej w połowie długości Wielkiej Paklenicy zaczynają się wspaniałe lasy bukowe, które są niezwykłym kontrastem dla bardzo ubogiej roślinności wybrzeża i niższej części gór Velebit. Pojedyncze drzewa i większe lub mniejsze skupiska występują już nawet na wysokości ok 400 m (w wąwozach), jednak właściwe piętro zaczyna się dopiero na wysokości ok. 900 - 1200 m. Największą część piętra lasu stanowią: buki 72% i sosna 18%, ponadto występuje parę odmian dębu. Natomiast powyżej lasu występują górskie łąki (pow. 1600 m), które odpowiadają naszemu piętru hal. Wszystkie te przyrodnicze rewelacje świadczą o unikalnej wartości Parku Narodowego Paklenica.


Dawid Sadulski      


Artykuł był publikowany na serwisie podróżniczym http://www.globtroter.pl

Bibliografia: Folder Parku Narodowego Paklenica /wydawnictwo chorwackie w wersji angielskiej/.


  Powrót na poprzednią stronę


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl