Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.03.2008 18:09

Lechu67 napisał(a):Mam pytanie do jeżdżących trasą Barwinek - Budapeszt. Czy kupujęcie winietę na Słowacje czy omijacie ten odcinek 32 km autostrady między PRESOV a KOSICE ?....

Ja nie kupuję. Nie z powodu sknerstwa tylko znam te rejony a poza tym nie widze sensu płacić za tak krótki odcinek. Czasowo nic mi nie da przejazd tą autostradą, więc jadę równoległą drogą, która jest pusta jak większość dróg we wschodniej Słowacji.

Lechu67 napisał(a):.... Czy warto?

odczucie czysto subiektywne :wink: dla jednego tak dla drugiego nie
Lechu67
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 471
Dołączył(a): 02.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechu67 » 26.03.2008 21:52

Dzięki Piotr, o to właśnie mi chodziło :D . "Czy warto" - odnosiło się do stanu drogi, ewentualnego tłoku itp. Teraz jak dla mnie - warto.
Ponieważ wg twoich sugestii obrałem tą drogę (przez Barwinek) pozwolę sobie poprosić o rozpiskę jak jechać tą równoległą drogą (do Presov - Kosice) - na co się kierować na poszczególnych krzyżówkach? Moje obecne mapy niestety nie przedstawiają tego jednoznacznie.
Renatka66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 306
Dołączył(a): 04.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Renatka66 » 26.03.2008 22:02

Piotrek_B napisał(a):
lokis01 napisał(a):...Niby racja ale nie do końca. Mi chodzi bardziej o to żeby ktoś, kto już był napisał mi ile wyszło mu wszystkich opłat. Bo mi wychodzi, że niby ok 120-130 zł zapłacę w jedną stronę. Nie wiem czy to dobrze policzyłem i potrzebuje pomocy kogoś kto już jechał i wie ile płacił po drodze za całe te opłaty, winiety itd....

A jak KTOŚ Ci ma pomóc nie wiedząc choćby tego na ile dni jedziesz ?
Winiety w CZ i A są terminowe: 7, 10, 60 dni etc.
Ale....w czeskiej miesięcznej i tak pewnie się zmieścisz w obie strony więc 330 koron sie należy. Austrie opędzasz w obie strony na 2 winietach 10-cio dniowych czyli 2 x 7,70 ojro się należy.
Słowenia do 30.06.2008 to grosze chyba ojro z kawałkiem albo i mniej (jeżeli jedziesz z Mariboru na Zagreb). Natomiast po tej dacie, o ile Słoweńcy się nie opamietają, zapłacisz 35 ojro za półroczną winiete.
Do tego co wyżej dodajesz cenę za autostrade w HR i masz gotową wycenę

A do tego wszystkiego należałoby doliczyć opłatę za autostrady w samej Chorwacji. Jeżeli ktoś jedzie autostradą na Riwierę Makarską lub dalej to doliczamy 2x206 KUN = ok.226 zł ( w obie strony i samochodem osobowym).
W Słowenii było 0,75 E. :D :evil:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.03.2008 22:30

Lechu67 napisał(a):....Ponieważ wg twoich sugestii obrałem tą drogę (przez Barwinek) pozwolę sobie poprosić o rozpiskę jak jechać tą równoległą drogą (do Presov - Kosice) - na co się kierować na poszczególnych krzyżówkach? Moje obecne mapy niestety nie przedstawiają tego jednoznacznie.

Dojazd jest bajecznie prosty jak wiesz gdzie skręcić :lol:
Wjeżdzasz do Presova i wypatrujesz pierwszego drogowskazu KOSICE. Jak go zobaczysz to skręcasz zgodnie z jego sugestią. Drogowskaz jest mały ale widoczny. I jedziesz dalej nigdzie nie skręcając. Jak dojedziesz do drugiego drogowskazu KOSICE to go ignorujesz i jedziesz prosto przed siebie. W pewnym momencie dojedziesz do paskudnego osiedla z 10-cio piętrowymi blokowiskami, które będziesz miał po swojej lewej stronie. Jak się bloki skończą to będziesz miał przed sobą 4 pasmówkę - w lewo wjazd na autostradę w prawo do miasta a Ty nie skręcasz tylko przecinasz ją prostopadle i wjeżdzasz w drogę równoległą. Oznaczenie, że to droga do Koszyc. będzie po kilku kilometrach.

Wariant awaryjny: - Jak się zagapisz, pojedziesz inaczej, tj tak jak drogowskazy kierują i w pewnym momencie zobaczysz wjazd na autostradę to nie panikuj :wink: parę metrów przed autostradą jest zjazd na BUDIMIR i to jest kierunek do drogi równoległej.

Wracając do RP na drodze ekspresowej (bezpłatnej) za Koszycami szukasz drogowskazu BUDIMIR i zgodnie z nim skręcasz na równoległą. W drodze powrotnej uważaj z tym Budimirem bo jak przegapisz to jesteś na autostradzie i nie masz odwrotu jak w przypadku wjazdu w Preszowie.
Pozdrav
Lechu67
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 471
Dołączył(a): 02.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechu67 » 26.03.2008 23:11

Dzięki Piotr :D . Teraz to pozostaje mi już tylko odliczanie dni do wyjazdu 8) , no jeszcze Smoczy Zlocik na podkręcenie "apetytu" :lol: .
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 27.03.2008 12:04

Piotrek-B ..... nadal jesteś " 2 km od Rzeszowa" czy już Rzeszów Cię wchłonął. ??? :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.03.2008 12:18

woka napisał(a):Piotrek-B ..... nadal jesteś " 2 km od Rzeszowa" czy już Rzeszów Cię wchłonął. ??? :D

Podobno od 1.01.2009 mnie wchłonie tak, że znowu będę miastowy jak przed przeprowadzką :D ;-)
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 27.03.2008 14:37

Piotrek_B napisał(a):
woka napisał(a):Piotrek-B ..... nadal jesteś " 2 km od Rzeszowa" czy już Rzeszów Cię wchłonął. ??? :D

Podobno od 1.01.2009 mnie wchłonie tak, że znowu będę miastowy jak przed przeprowadzką :D ;-)


:D :D :D ... znajoma uciekła z miasta ale miasto przyszło do niej. :wink:
grzesis
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzesis » 30.03.2008 16:39

Koledzy mam takie pytanie techniczne. Mianowicie jadąc przez Węgry do HR na 10dni najkorzystniej jest kupić dwie winiety 4-dniowe, czy można kupić dwie od razu gdzieś na stacji paliw między Koszycami a Miszkolcem na dwa różne terminy, ewentualnie przy powrocie przed wjazdem na autostradę węgierską gdzie w Letenye można kupić (prosiłbym o dokładny opis).
Badi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 118
Dołączył(a): 21.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Badi » 30.03.2008 17:08

Ja z kolei mam inne pytanie: czy do/z przejścia w Letenye prowadzi już tylko autostrada? Przejeżdżałem tam 3 lata temu i autostrady nie było. Jadę przez Węgry słynną trasą 86 i nie wiem czy mam kupować winietę na węgierskie autostrady czy nie?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.03.2008 17:41

Badi napisał(a):.... czy do/z przejścia w Letenye prowadzi już tylko autostrada? Przejeżdżałem tam 3 lata temu i autostrady nie było. ....

M7 na odcinku Balaton-Letenye nie jest jeszcze skończona. Do samego miasteczka można dojechac "normalną" drogą tym bardziej 86-tką
Badi napisał(a):... Jadę przez Węgry słynną trasą 86 i nie wiem czy mam kupować winietę na węgierskie autostrady czy nie?

nie musisz kupować
korfu01
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 181
Dołączył(a): 01.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) korfu01 » 30.03.2008 17:48

Moje pytanie -- i prosze bez linczowania

Odcinek Żylina do Povazka Bystrica na stronie pierwszej pokazany jest jako płatny droga E 50 w Słowacji - ale juz ta sama droga od Sverepec zaraz za Povazka Bystrica ( gdzie zaczyna sie autostrada) jest juz nie płatna-- dla samochodów poniżej 3,5t więc jak to jest.

Ta sama droga i mały kawałek płatny a reszta nie

Przepraszam -- sprawdziłem tamta to juz droga 61, czyli dobrze rozumując chcąc nie płacić za winietke bo i tak zatrzymuje sie na Słowacji i nie ma pośpiechu skoro zabawie jeden dzień można by z Żyliny jechać na Rajec 64 a nastepnie do Povazka Bystrica 517 a nastepnie 507 i 49 i wjeżdżam na 61 która jest juz nie płatna?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.03.2008 18:21

korfu01 napisał(a):....Odcinek Żylina do Povazka Bystrica na stronie pierwszej pokazany jest jako płatny droga E 50 w Słowacji - ale juz ta sama droga od Sverepec zaraz za Povazka Bystrica ( gdzie zaczyna sie autostrada) jest juz nie płatna-- dla samochodów poniżej 3,5t więc jak to jest....

E50 (ciągnie się wzdłuz SK od granicy słowacko/ukraińskiej) i na odcinku Povazska B-Trencin jako równoległa do autostrady dla sam. poniżej 3,5 t. jest bezpłatna.
Autostrada zaczyna się w okolicy Zyliny - bardziej czytelna mapka przebiegu autostrad w SK.
Odcinek kilkukilometrowy z Sverepca jest wprawdzie bezpłatny ale żeby na niego wjechac jadąc wcześniej autostrada i tak musisz mieć winietę. Wprawdzie to Słowacja ale tzw "czeski film" :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.03.2008 18:23

korfu01 napisał(a):.... można by z Żyliny jechać na Rajec 64 a nastepnie do Povazka Bystrica 517 a nastepnie 507 i 49 i wjeżdżam na 61 która jest juz nie płatna?

Można tylko czy ma sens kombinowanie za 150 SK ? Będziesz jechał objazdami i na paliwo wiecej wydasz niz zaoszczędzisz na winiecie.
Póki co słowackie autostrady nie są drogie. I oby jak najdłużej.
Pozdrav
Badi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 118
Dołączył(a): 21.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Badi » 30.03.2008 19:45

Piotrek_B napisał(a):
Badi napisał(a):.... czy do/z przejścia w Letenye prowadzi już tylko autostrada? Przejeżdżałem tam 3 lata temu i autostrady nie było. ....

M7 na odcinku Balaton-Letenye nie jest jeszcze skończona. Do samego miasteczka można dojechac "normalną" drogą tym bardziej 86-tką
Badi napisał(a):... Jadę przez Węgry słynną trasą 86 i nie wiem czy mam kupować winietę na węgierskie autostrady czy nie?

nie musisz kupować

Dzięki za szybka odpowiedź. Na którejś z węgierskich stron widziałem mapę, na której był zaznaczony fragment autostrady do Letenye i stąd mój niepokój ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ) - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone