Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 11.04.2018 19:26

słoń napisał(a):Kolegom w osobówkach z boxami dachowymi nalicza kat.II czasami.


Kompletna bzdura z tym naliczaniem do kategorii II-ej.

Sam jeżdżę od kilku lat wanem z boxem na dachu (wysokość łączna 215cm) i nigdy nie miałem jakichkolwiek problemów z zaliczeniem do kategorii innej niż I-wsza, czy to w Chorwacji czy też jakimkolwiek innym kraju europejskim.

Zaznaczę przy tym, iż mając wątpliwości w tym temacie, przed pierwszym wyjazdem do Chorwacji z boxem na dachu, napisałem maila do zarządcy autostrad chorwackich skąd otrzymałem informację, iż do jakiej kategorii zostanie zaliczony pojazd decyduje jego wysokość (do 190cm) bez uwzględniania dodatkowo zamontowanych na dachu bagażników, boxów itp.

Uważam, że jest to rozwiązanie zdroworozsądkowe gdyż, przy założeniu uwzględniającym bagażniki, boxy itp. to nawet nasz poczciwy Maluch lub z nowszych pojazdów np. Smart, łapałyby się do kategorii II-ej. A to już byłby kompletny bezsens
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 11.04.2018 20:11

Janusz Bajcer napisał(a):
joajer napisał(a):Na Chorwackiej stronie o autostradach nie znalazłem opłat za A2 czyli od strony Mariboru do Zagrzebia, są inne a tej nie ma...a nie wierzę, że jest za darmo, nie w HR. Wie może ktoś dlaczego nie ma jej cen?

Źle szukasz :wink:
http://www.azm.hr/cestarine.asp?pageID=37
http://www.hak.hr/info/cestarine/

Dzięki, to chyba ktoś inny zarządza tym odcinkiem, dlatego jest gdzie indziej. Swoją drogą na opłatach za polskie autocesty jakiś zagraniczniak też się nie połapie :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 11.04.2018 20:29

joajer napisał(a):Dzięki, to chyba ktoś inny zarządza tym odcinkiem, dlatego jest gdzie indziej.

Tak, większościowym udziałowcem jest Pyhrn Concession Holding GmbH. W pozostałych Hrvatske autoceste d.o.o.
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 16.04.2018 09:39

lechocz napisał(a):
słoń napisał(a):Kolegom w osobówkach z boxami dachowymi nalicza kat.II czasami.


Kompletna bzdura z tym naliczaniem do kategorii II-ej.



Nie komentuj w ten sposób jak nie znasz szczegółów. Była kwestia poruszana. problem dotyczy automatycznych bramek czyli samodzielnej płatności kartą. Szczególnie często zdarza się na odcinku A1 Macelj-Zagrzeb. 4-krotnie jechałem małym C3 Picasso z boxem i zawsze wyskakiwała oplata za wyższa kategorię. Pierwszy raz zarejestrowałem to dopiero w domu widząc rachunek 72 zamiast 44 kun. Potem już byłem wyczulony. Wzywałem obsługę, zmieniało kategorię i płaciłem jak za osobówkę. Obsługa znała temat, w ogóle nie dyskutowali. Kamery im źle odczytują, a że naliczaja więcej a nie mniej to nikt nie jest zainteresowany by to dopracować. Pewnie połowa ludzi w ogóle tego nie rejestruje.

Zatem jak jedziecie nawet małym autem ale z boxem patrzcie co wam naliczają na bramkach, zwłaszcza tych automatycznych.
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 16.04.2018 10:08

Maciej napisał(a):Wzywałem obsługę, zmieniało kategorię i płaciłem jak za osobówkę.

Jak długo trwa taka 'operacja'? Nie zostałeś obtrąbiony?
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 16.04.2018 17:00

Raz musiałem podzwonić kilka razy (przyciski do wezwania obsługi sa na panelu do płatności), ale generalnie przychodzą szybko. Jak ktoś był niecierpliwy zmieniał kolejkę, jakieś klaksoniady nie pamiętam.
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 16.04.2018 18:10

Maciej napisał(a):
lechocz napisał(a):
słoń napisał(a):Kolegom w osobówkach z boxami dachowymi nalicza kat.II czasami.


Kompletna bzdura z tym naliczaniem do kategorii II-ej.



Nie komentuj w ten sposób jak nie znasz szczegółów. Była kwestia poruszana. problem dotyczy automatycznych bramek czyli samodzielnej płatności kartą. Szczególnie często zdarza się na odcinku A1 Macelj-Zagrzeb. 4-krotnie jechałem małym C3 Picasso z boxem i zawsze wyskakiwała oplata za wyższa kategorię. Pierwszy raz zarejestrowałem to dopiero w domu widząc rachunek 72 zamiast 44 kun. Potem już byłem wyczulony. Wzywałem obsługę, zmieniało kategorię i płaciłem jak za osobówkę. Obsługa znała temat, w ogóle nie dyskutowali. Kamery im źle odczytują, a że naliczaja więcej a nie mniej to nikt nie jest zainteresowany by to dopracować. Pewnie połowa ludzi w ogóle tego nie rejestruje.

Zatem jak jedziecie nawet małym autem ale z boxem patrzcie co wam naliczają na bramkach, zwłaszcza tych automatycznych.


Musisz zatem mieć niezłego pecha.

Do Chorwacji jeżdżę dokładnie tą samą drogą. Wracam natomiast zawsze drogą E61 przez Pasjak i dalej przez Krvavi Potok w Słowenii i Włochy. Tylko i wyłącznie przez bramki automatyczne oraz zawsze płacę kartą. Jak do tej pory nigdy i nigdzie nie zdarzyło mi się zaliczenie pojazdu do innej kategorii niż I-sza, pomimo tego, iż wysokość mojej Zafiry Tourer z boksem to 2,15m.

Przed dokonaniem opłaty, niejako dmuchając na zimne, zawsze zwracam uwagę na kategorię oraz kwotę do zapłaty.

Muszę również dodać, że w trakcie wakacji poruszamy się, zarówno po samej Chorwacji jak i BiH dosyć dużo i głównie autostradami, jeżeli się da oczywiście, gdyż mamy taki styl wypoczynku, iż jeździmy co drugi dzień na przemian z wylegiwaniem sie na plaży. A wszedzie jeżdżę z boksem ponieważ go nie ściągam.
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 17.04.2018 10:22

lechocz napisał(a):
Musisz zatem mieć niezłego pecha.


Raczej Ty masz szczęście albo akurat parametry auta/ ustawienie boxa powoduje u ciebie prawidłowy odczyt.U mnie zawsze zalicza kat.2 i kilkukrotna rozmowa z obsługą utwierdziła mnie w przekonaniu, że nie jestem wyjątkiem. Zresztą pamiętam na forum dyskusje sprzed roku, dwoch i wiele osób miało taka sytuację.

Pisze to tylko po to by ludzie patrzyli co wyświetla się na bramkach na ekranie: jaka opłata i kategoria - by niepotrzebnie nie przepłacać.
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 17.04.2018 15:49

Maciej napisał(a):
lechocz napisał(a):
Musisz zatem mieć niezłego pecha.


Raczej Ty masz szczęście albo akurat parametry auta/ ustawienie boxa powoduje u ciebie prawidłowy odczyt.U mnie zawsze zalicza kat.2 i kilkukrotna rozmowa z obsługą utwierdziła mnie w przekonaniu, że nie jestem wyjątkiem. Zresztą pamiętam na forum dyskusje sprzed roku, dwoch i wiele osób miało taka sytuację.

Pisze to tylko po to by ludzie patrzyli co wyświetla się na bramkach na ekranie: jaka opłata i kategoria - by niepotrzebnie nie przepłacać.


Możliwe, że mam szczęście.

A sprawdzam dlatego, iż niegdyś jeździłem bez boksu. Czytając wpisy podobne do twojego, kiedy po raz pierwszy jechałem z boksem zwracałem szczególna uwagę na kategorie. I tak mi jakoś zostało.

Jednakże, fakt faktem, że nigdy nie miałem żadnej przygody z zaliczeniem do innej kategorii niż I-sza. I to w obojętnie jakim kraju.

Natomiast, swoją drogą, ciekawe dlaczego takie przygody przytrafiają się jednym a omijają innych?

Może marka lub sylwetka pojazdu ma jakieś znaczenie, że automaty głupieją? Bo chyba człowiek tego nie robi?
Miril
Croentuzjasta
Posty: 274
Dołączył(a): 23.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miril » 17.04.2018 16:36

Szczęściarze ! moje autko ma 194 cm. Przed wakacjami nachodzą mnie myśli aby upuścić powietrze ew. dodatkowy worek ziemniaków pomoże. :smo:
Tadet
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 11.05.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tadet » 12.05.2018 19:21

Witam. Pierwszy raz wybieram sie na Chorwacje i to autkiem, moje pytanie to nieszczesne winiety, czy w danym kraju na pierwszej stacji moge je bezproblemowo kupic? chodzi mi o czechy, austrie i slowenie bo z tego co wyczytalem w chorwacji bez winiety tylko bramki, i o co chodzi z tymi kategoriami, bo tez bede jechal z boxem na dachu i wysokosc to bedzie ok 2m
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 12.05.2018 20:17

Witam. Tadet na Twoje pytania są odpowiedzi w tym wątku. Przekartkuj do tyłu kilka stron i będziesz miał odpowiedź. Nie ma sensu powielanie tych samych informacji co chwilę. :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.05.2018 20:22

Wystarczy przeczytać pierwszy post na tej stronie. :idea:
Tadet
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 11.05.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tadet » 12.05.2018 21:06

przestudiowalem kilka stron i znalazlem odpowiedzna druga czesc pytania, lecz dalej nie wiem co z tymi winietami, kupujac je na najblizszej stacji w danym kraju nie bede mial problemu przy przypadkowej kontroli? czy lepiej kupic (jak sie da) na jednej z ostatnich stacji w poprzednim kraju
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.05.2018 21:10

Tadet napisał(a):przestudiowalem kilka stron i znalazlem odpowiedzna druga czesc pytania, lecz dalej nie wiem co z tymi winietami, kupujac je na najblizszej stacji w danym kraju nie bede mial problemu przy przypadkowej kontroli? czy lepiej kupic (jak sie da) na jednej z ostatnich stacji w poprzednim kraju

Dwa przyklejone wątki. :idea:
gdzie-konkretnie-kupic-winiete-t43184-2070.html
winiety-online-w-cenie-winiet-portal-tolltickets-com-t31825-1140.html
Przeglądnij, poczytaj forum i staraj się pytać we właściwych wątkach.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ) - strona 172
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone