Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wojtekmzks
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 16.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtekmzks » 17.08.2016 09:11

Koledzy, to jeszcze raz ja z wątpliwościami co do autostrady :) Jedziemy wcześniej wspomnianym Renault Trafficiem. Za radą kolegi będziemy płacić kartą na bramkach w Chorwacji. Słyszałem, że auta typu Traffic raz liczone są w kat. I, raz w kat. II, zależnie od "widzi mi się" obsługi. Czy przy bramkach do płatności kartą sami sobie wybieramy kategorię pojazdu, czy jednak auto jest w jakiś sposób mierzone i automat odpowiednio sam dobiera opłatę? Kolejne pytanie, czy bramki do płacenia kartą są odpowiednio wcześnie oznakowane czy muszę się przyglądać i wypatrywać napisów nad bramkami? pozdrawiam!
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 17.08.2016 11:04

wojtekmzks napisał(a):Koledzy, to jeszcze raz ja z wątpliwościami co do autostrady :) Jedziemy wcześniej wspomnianym Renault Trafficiem. Za radą kolegi będziemy płacić kartą na bramkach w Chorwacji. Słyszałem, że auta typu Traffic raz liczone są w kat. I, raz w kat. II, zależnie od "widzi mi się" obsługi. Czy przy bramkach do płatności kartą sami sobie wybieramy kategorię pojazdu, czy jednak auto jest w jakiś sposób mierzone i automat odpowiednio sam dobiera opłatę? Kolejne pytanie, czy bramki do płacenia kartą są odpowiednio wcześnie oznakowane czy muszę się przyglądać i wypatrywać napisów nad bramkami? pozdrawiam!

Automatycznie jesteś mierzony ... kategorię, do której jesteś zaliczony i wysokość opłaty pojawia się na wyświetlaczu przy bramce po stronie kierowcy. Automat ma to do siebie że czasem się pomyli ... tak jak nam się to przytrafiło właśnie w tym roku, już o tym pisałam na forum ale powtórzę, zamiast zaliczyć nas do II kat. zaliczyło do III. Wiem pierdoły z nas ... :D płaciliśmy kartą oczywiście i nawet bym pewnie nie wiedziała bo nie przyszło mi do głowy spojrzeć na wyświetlacz :D ale przejeżdżając przez bramkę jakoś kątem oka rzuciłam na niego a tam kat. III i 110 kun 8O
Dobrze że to było za ten krótki odcinek od granicy do Zagrzebia, to różnica tylko 38 kun ale gdyby to było za całą autostradę od południa do Lucko to już no no ...
W sumie można było się zatrzymać zaraz za bramką i lecieć obok po obsługę ale już nie chcieliśmy robić korka, za nami już następny stał na bramce. Jadąc dalej na kolejnym zjeździe już nas dobrze policzyło wg. II kat, na powrocie przez Rupe też, poprzednie lata z tą samą budka na haku nie było nigdy pomyłek.
Bramki karciane i gotówkowe na wjeździe są w tym samym szeregu i nad nimi się wyświetla jakiego typu jest ta bramka, na powrocie bramki karciane są sporo wcześniej i są na nie oznaczenia na trasie, gdzie zjechać :).

Kurcze nie pamiętam czy na tych karcianych na Lucko kręci się jakaś obsługa? już 2 lata nie wracałam tamtędy z Cro i jakoś nie kojarzę hmmm :?
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 17.08.2016 11:11

Kręci się kręci...wracałem w niedzielę to walczyli z tymi co na ENC wjeżdżali zamiast na karciane :twisted:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.08.2016 11:12

wojtekmzks napisał(a):Kolejne pytanie, czy bramki do płacenia kartą są odpowiednio wcześnie oznakowane czy muszę się przyglądać i wypatrywać napisów nad bramkami? pozdrawiam!


Jak na załączonym obrazku.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 17.08.2016 11:29

słoma79 napisał(a):Kręci się kręci...wracałem w niedzielę to walczyli z tymi co na ENC wjeżdżali zamiast na karciane :twisted:


Kręci, dość szybko reaguje na dzwonek i pomaga jak karta nie chce działać co u mnie przytrafia się od lat podczas każdych wakacji co najmniej raz. CZy to Visa czy MAstercard często mamy problem. Żona ma identyk, mniej używaną i ją lepiej czyta
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013
Re: Autostrady w HR-info o parkingach, wiaduktach, tunelach

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 19.08.2016 18:00

wojtekmzks napisał(a):Według stronki https://map.hak.hr oraz informacji wcześniej udzielonych mi na forum, opłaty autostradowe w kierunku Tucepi miały wynieść 408,00 kn. Jednak parę dni temu kolega wrócił z Chorwacji i mówi, że za opłaty w jedną stronę do Podgory zapłacił 250,00 kn. Ktoś może ma pewne info ile teraz kosztują autostrady? Dodam tylko, że to Renault Traffic. Pozdrawiam.

Skoro do Tučepi to możesz zjechać wcześniejszym zjazdem (Šestanovac czy jakoś tak)-zamiast oglądać tunel będziecie mieć piękne widoki :)
wojtekmzks
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 16.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtekmzks » 21.08.2016 11:10

Czy to ten zjazd? I czy to jest ten słynny zjazd dzięki któremu zobaczymy napis "RIWIERA MAKARSKA"? :)
Załączniki:
zjazd chorwacja.jpg
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 21.08.2016 11:13

Tiaaaa.......

Obrazek

I pozbierajcie szczęki...........

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.08.2016 11:18 przez maniust, łącznie edytowano 1 raz
wojtekmzks
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 16.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtekmzks » 21.08.2016 11:17

Damy radę! :D
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 21.08.2016 23:27

wojtekmzks napisał(a):Damy radę! :D

Oby! ;)
Ale może być trudno, na dodatek w oklicach Šibenika rownież możecie natknąć się na niebezpieczne widoki ;)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 04.11.2016 20:51

Dziś w radio usłyszałem :arrow: KE zgadza się na niemieckie opłaty za autostrady.
Alexander Dobrindt powiedział, że opłaty zaczną obowiązywać dopiero po wyborach parlamentarnych, które mają odbyć się jesienią 2017 roku. Dobrindt tłumaczył, że w nadchodzących miesiącach trzeba będzie przeprowadzić zmiany obowiązujących przepisów.
klopot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1618
Dołączył(a): 22.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) klopot » 05.11.2016 11:15

Niemcy wprowadzą opłaty za autostrady dla cudzoziemców.
http://finanse.wp.pl/kat,1033781,title, ... omosc.html
AlAn_K
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 279
Dołączył(a): 18.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) AlAn_K » 29.11.2016 20:07

Witam szanowne forum. Jak już pisał ktoś na początku autostrady i opłaty to temat rzek. Mnie natomiast interesuje coś co było delikatnie poruszone wcześniej na forum, ale do końca i wyczerpująco nie było odpowiedzi. Chodzi mi o przypadek gdy jadę zestawem powyżej 3,5t, a nawet 4,25t (SUW + przyczepa). O ile w Polsce na pewno VIATOLL (Słowacja podobne urządzenie, lub w moim przypadku "krajówki"), to zupełnie nie mam pojęcia jak sprawa przedstawia się na Węgrzech i Chorwacji? W cennikach nigdzie nie widziałem samochodu osobowego + przyczepa > 3,5t
lichy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 381
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lichy » 01.12.2016 15:07

Jaką masz DMC samochodu?
Jaką masz wysokość samochodu?
Ile osi ma przyczepa?

Rozumiem, że samochód masz dwuosiowy.
AlAn_K
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 279
Dołączył(a): 18.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) AlAn_K » 01.12.2016 19:43

DMC samochodu - 2650 kg, zatem każda jedna przyczepa gdzie DMC > 850 kg podlega już pod zwiększoną kategorię ( co najmniej B96). Przyczepki nie mam jeszcze (rozglądam się), ale na 90% będzie to jednoosiówka. Wysokość auta 1,8m (tylko nie wiem co to ma do rzeczy?), no i 2 osiowy samochód. Zatem jak opłacam drogi w krajach tranzytowych? Czy płacę tylko za autostrady, czy za drogi tzw. krajowe również?

P.S. Zakładam, że przyczepka będzie miała DMC ok 1300 kg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ) - strona 147
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone