Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Oddawanie paszportów

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011
zameldowanie, dowód osobisty/paszport

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 11.08.2016 08:45

Ostatnio kilka razy w telewizji widziałam wzmianki o tym, by uważać zanim damy komuś nasz dowód osobisty.

Chodzi o wypożyczanie sprzętu sportowego czy innych rzeczy, że wymagają żebyśmy zostawiali w zamian nasz dowód, i ostrzeżenia, że to nie zgodne z prawem i przede wszystkim niebezpieczne

no i teraz tak myślę.. w Chorwacji zawsze właściciel apartamentu prosił o nasze dowody, zabierał je na kilka godzin i potem oddawał

nigdy nie widziałam w tym nic złego

a teraz

sama nie wiem

czy też oddajecie, czy to normalne, nie obawiacie się

taki niepokój mnie lekki ogarnął :)

p.s ja z tych ufnych, ufam wszystkim i nigdzie nie wietrzę spisku :P wątek z ciekawości
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.08.2016 16:30

Przygotuj sobie przed wyjazdem ksero wszystkich dokumentów.
Podczas przyjazdu okaż oryginały (do wglądu, przy Tobie) i zostaw ksero.

Pzdr
Talaith
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 08.08.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Talaith » 08.08.2018 23:40

Hej:)
mój pierwszy post - odgrzebywanie tematu, wybaczcie. Jesteśmy troszkę spanikowani i pilnie potrzebuję rady związanej z tym wątkiem.
W drodze powrotnej z cudownych wakacji nocujemy w Karlovac. Wylądowaliśmy w dość... Dziwnym miejscu. Na wstępie właściciel poprosił nas o dowody osobiste i zrobił im zdjęcia (z obu stron). Nocleg załatwiony przez booking, wcześniej wymieniłam z właścicielem kilka smsów po angielsku. Przy robieniu zdjęć zaprotestowaliśmy (dotychczas wszędzie właściciele tylko spisywali potrzebne dane), ale państwo przestali rozumieć po angielsku, po polsku też coś im nie szło. Nasze protesty nie były wystarczająco mocne (pozytywne zmęczenie dało nam radę), ale teraz siedzimy w tym dziwnym... Miejscu i wzajemnie się nakręcamy. Czy ktoś mógłby potwierdzić, czy takie praktyki często mają miejsce w Chorwacji? Niby nikt nie zniknął nam z oczu z dokumentami ale fakt, że jakiś obcy gość posiada dane osobowe ponad te konieczne do rejestracji w Turistickom uredu mocno nas niepokoi.
Będę wdzięczna za wszelkie info.
anlama
Croentuzjasta
Posty: 321
Dołączył(a): 06.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) anlama » 08.08.2018 23:44

Jakaś co najmniej dziwna praktyka
CzechuXX
Croentuzjasta
Posty: 191
Dołączył(a): 19.07.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) CzechuXX » 09.08.2018 20:02

W żadnym wypadku jeśli to nie jest policja, bank lub urząd nie można dawać nawet do ręki dowodów osobistych, paszportów itp. nie mówiąc już o robieniu ksera lub zdjęć.
Na pocieszenie dodam, że na 99% zrobił to z lenistwa ponieważ nie chciało mu się spisywać danych.
Mimo wszystko po powrocie wyrobił bym nowy DO.
Klara197575
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 33
Dołączył(a): 16.07.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Klara197575 » 09.08.2018 20:18

Weszło RODO,więc wszelkie kopie,foto dowodów nie powinny mieć miejsca. Moim zdaniem wypełniamy przy właścielu odpowiednią "ankietę" i wsjo.Więcej nie powinno być ważne,zresztą płacę od razu i tematu nie ma :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.08.2018 22:53

CzechuXX napisał(a):W żadnym wypadku jeśli to nie jest policja, bank lub urząd nie można dawać nawet do ręki dowodów osobistych, paszportów itp.

W każdym apartamencie w którym byłem, zostawiałem właścicielowi dowody lub paszporty w celu meldunku.
Na kempingach też żądali okazania dokumentów w celach meldunkowych.
Na kempingach jest pobierana opłata meldunkowa - jednokratna prijava 1 euro po osobi.
Garo&Justa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Garo&Justa » 09.08.2018 23:00

Nowy DO?
Zwariowaliscie? Od dekad w ten sposób zabierano dowód czy paszport i nikt nie chciał źle. Nie rozumiem paniki.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.08.2018 23:32

Też nie rozumiem tej paniki. :roll:
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 10.08.2018 07:40

Cze!
...dwa słówka...
NIGDY nie pozwalam robić kopi moich dokumentów i NIGDY nie tracę "ich z oczu", i dotyczy się to zarówno paszportu/dowódu osobistego, jak i kart bankomatowych.
pozdro
fly
zablo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): 31.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zablo » 10.08.2018 07:50

Z robieniem zdjęć się nie spotkałem, ale z oddawaniem właścicielowi apartamentów lub na campach to tak (czy robili zdjęcia nie wiem).
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 10.08.2018 08:05

Janusz Bajcer napisał(a):Na kempingach też żądali okazania dokumentów w celach meldunkowych.

Janusz, to są dwie różne sprawy: okazanie dokumentów i pozostawienie ich do dyspozycji innej osoby.
Nigdy nie zostawiam żadnego dokumentu osobom do tego nieuprawnionym.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.08.2018 09:29

Z tego co pamiętam z pobytów na kampingach, na recepcji zostawiało się jeden paszport w depozycie.
Nigdy nie było potem problemu z tym dokumentem.

W tym roku w Bibinje dałem właścicielce kwatery dowody do meldunku, oddała po godzinie.
Nowych dowodów nie wyrabiam, bo obecne jeszcze są ważne.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 10.08.2018 10:05

W tym roku moja gospodyni oddała nam dowody po 2 dniach :wink: Może chciała wcześniej ale się mijaliśmy ?
Biorąc dowody mówiła, że musi zameldować nas jej wnuczka, a ta wnuczka raczej nie była u niej stale. To była starsza kobieta, możliwe, że nie umiała posługiwać się komputerem :wink:
tompakosc
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 13.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompakosc » 10.08.2018 11:02

wiolek_lp napisał(a):W tym roku moja gospodyni oddała nam dowody po 2 dniach :wink: Może chciała wcześniej ale się mijaliśmy ?
Biorąc dowody mówiła, że musi zameldować nas jej wnuczka, a ta wnuczka raczej nie była u niej stale. To była starsza kobieta, możliwe, że nie umiała posługiwać się komputerem :wink:

wiolek, bo Pani Marija sympatyczna, starsza kobitka mogła nie wiedzieć :D
A swoja drogą nie panikujcie. Zawsze w cenie zdrowy rozsądek. Przyjeżdżam na miejsce, widzę co i jak, jaki właściciel, ludzie, okolica .... Dodatkowo jak zamawiasz kwaterki i czytasz stos pozytywnych opinii to zawsze zostawiam właścicielowi paszporty np. rano i odbieram np. wieczorem. W Grecji miła pani oddała paszport ... z butelką wina własnej roboty :mrgreen: No problemo... :lol:
Gorzej z noclegami tranzytowymi, choć sytuacja raczej podobna jak wyżej.
W tym roku w drodze do Grecji spaliśmy w nieciekawym motelu przy autostradzie w Serbii i tam stałem przy gościu dopóki nie odda mi dokumentu.
Ale karty bankowej to już bym nikomu nie pozwolił zabrać ze sobą :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Oddawanie paszportów - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone