Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Oobywatelstwo Republiki Chorwackiej

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kam_pl
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 02.11.2008
Oobywatelstwo Republiki Chorwackiej

Nieprzeczytany postnapisał(a) kam_pl » 02.11.2008 21:40

Witam, chciałabym zwrócić się do osób, które przyjęły chorwackie obywatelstwo z prośbą o kilka słów na temat załatwiania formalności i spełnienia warunków - z tego co zauważyłam, na forum wypowiada się wiele osób mieszkających na stałe w Hr, więc może ktoś już ma za sobą to doświadczenie.... ja jestem nowym użytkownikiem, ale z pasją śledzę niektóre wypowiedzi ;) wracając do obywatelstwa, czy dobrze zrozumiałam, że trzeba zrzec się polskiego obywatelstwa? proszę o pomoc i pozdrawiam!
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 03.11.2008 00:21

Tutaj Ustawa http://www.mup.hr/main.aspx?id=1070#2

Co do konieczności zrzekania się polskiego obywatelstwa, to wedle mojej interpretacji, w przypadku, kiedy jest się współmałżonkiem obywatela RH, nie jest to warunkiem koniecznym do uzyskania chorwackiego obywatelstwa.
Pozdrawiam
kam_pl
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 02.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kam_pl » 04.11.2008 22:49

dzięki za info - ustawę to znam juz na pamiec... w przypadku malzenstwa ten przepis nie jest sformulowany jednoznacznie i tak się właśnie zastanawiałam, czy dobrze go zrozumiałam...
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.11.2008 08:20

Jeszcze 2-3 lata i HR będzie w UE. Wtedy mieszkasz gdzie chcesz...

Pozdrawiam
Jacek
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 05.11.2008 08:26

Ale może koleżance się spieszy i nie będzie czekać aż Chorwacja wejdzie do UE :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.11.2008 08:47

-Yaro- napisał(a):Ale może koleżance się spieszy i nie będzie czekać aż Chorwacja wejdzie do UE :wink:

Jeżeli cała procedura, którą teraz trzeba przejść jest skomplikowana i trwa to może i warto poczekać.

Pozdrawiam
Jacek
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 05.11.2008 08:58

Ale chyba nie aż tak długo.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 05.11.2008 11:38

Panowie, a co ma obywatelstwo do możliwości mieszkania na terytorium obcego kraju?
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 05.11.2008 12:10

Ja z kolei nie rozumiem, co ma obywatelstwo do kultury :roll: (ten temat jest postawiony na podforum "Kultura Chorwacka").
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.11.2008 12:11

Tylko tyle, że mając obywatelstwo można spokojnie mieszkać, a ubiegając się o zgodę tymczasową można ją raz dostać a raz nie. We wniosku o wyrażenie zgody na tymczasowy pobyt należy podać cel/powód pobytu (np.: praca, łączenie rodziny, studia, nauka itp.). Czyli już tu jest selekcja.
Zgoda na pobyt stały to 5 letni okres przebywania na tymczasowym-więc tylko małżeństwo albo Unia przyspieszy ten fakt.

Czy coś przeoczyłem?

Pozdrawiam
Jacek

P.S. Nives - Bo trzeba kulturalnie poprosić :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.11.2008 12:14

Sprawdzić czy nie ksiądz :)
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 05.11.2008 12:17

JacYamaha napisał(a):Sprawdzić czy nie ksiądz :)


Co ksieza maja do obywatelstwa? :lol:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.11.2008 12:22

Zgodnie z postanowieniami ustawy o obcokrajowcach dotyczącymi tymczasowego pobytu zgody na pracę nie muszą posiadać następujący obcokrajowcy (art. 95 ustawy o obcokrajowcach):
pkt. 8 Przedstawiciele wspólnot religijnych wykonujący obowiązki wyłącznie związane ze służbą religijną...
Więc nie potrzebują obywatelstwa do legalnego pobytu.
Ale się porobiło.

Pozdrawiam
Jacek
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 05.11.2008 14:26

JacYamaha napisał(a):Tylko tyle, że mając obywatelstwo można spokojnie mieszkać, a ubiegając się o zgodę tymczasową można ją raz dostać a raz nie. We wniosku o wyrażenie zgody na tymczasowy pobyt należy podać cel/powód pobytu (np.: praca, łączenie rodziny, studia, nauka itp.). Czyli już tu jest selekcja.
Zgoda na pobyt stały to 5 letni okres przebywania na tymczasowym-więc tylko małżeństwo albo Unia przyspieszy ten fakt.

Czy coś przeoczyłem?

Pozdrawiam
Jacek

P.S. Nives - Bo trzeba kulturalnie poprosić :wink:


Jacku, z wypowiedzi Kam_pl wynika (dla mnie jasno, choć mogę się mylić), że interesuje ją wariant dotyczący współmałżonków obywateli RH.
W takim razie naprawdę nie ma obawy, by ktokolwiek mógł odmówić prawa do pobytu (oczywiście pod warunkiem, że dopełnia się wszystkich przewidzianych procedur na czas, ale tu RH nie jest żadnym wyjątkiem, bo tak jest wszędzie). Fakt posiadania obywatelstwa oczywiście daje pewne przywileje ułatwiające nieco życie, ale i bez tego można, na co ja jestem chodzącym dowodem (choć niestety istnieje cała lista "upierdliwości" krzyżujących plany życiowe pewnym grupom zawodowym np.: brak możliwości zdawania egzaminów państwowych dla tłumaczy przysięgłych, pilotów wycieczek, przewodników turystycznych itp, czy niemożność wykonywania zawodu nauczyciela w szkolnictwie publicznym, gdzie pracować mogą tylko i wyłącznie obywatele RH; z tym że niestety nie ma gwarancji, iż po akcesji RH do U.E. te przepisy ulegną zmianie, bo nie muszą wcale). Ale te 5 lat okresu oczekiwania na możliwość ubiegania się o obywatelstwo to standard praktycznie w całej Europie. Bardziej martwią beznadzieje przepisy związane z ubezpieczeniem zdrowotnym...
Ważniejsze tak naprawdę dla obcokrajowca jest pozwolenie na pobyt stały. Tu niestety ustawodawca znowu nam dokopał i wydłużył okres oczekiwania...
kam_pl
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 02.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kam_pl » 05.11.2008 21:39

Chciałabym podziękować za tak liczną reakcję i wyjaśnić kilka spraw: 1. nie jestem księdzem :lol: 2. zapytanie wpisałam na "kultura", gdyż przyznanie obywatelstwa chorwackiego kojarzy mi się tylko i włącznie z pełną akceptacją chorwackiej kultury 3. bezbłędnie zrozumiała mnie pani Katarzyna - pomieszkuje sobie już jakiś w Chorwacji, tylko chciałam zdobyć legalne uprawnienia i zacząć pracować właśnie w szkole, nie mówiąc już o tłumaczeniu... a do tego wszystkiego jest niezbędne obywatelstwo, które można zdobyć po 5 latach, ale trzeba zrzec się polskiego lub można wyjść za mąż i dostać je szybciej bez zrzekania się swojego ojczystego, czyż nie tak?
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Oobywatelstwo Republiki Chorwackiej
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone