Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

O tym jak to w czerwcu na Hvarze bywa...

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 08.08.2017 14:23

Roxi napisał(a):
majeczka napisał(a)::D dwa, czy trzy razy, przebywając na Hvarze mieliśmy podobną "kipiel".


Aż sobie zaraz kalendarze przejrzę. :D


:D myślę, że mógł to być przedział czasu; 2006 - 2010, jedna, duża karta ściennego kalendarza, z poszczególnymi miesiącami oraz małymi i większymi fotkami na niej.

Fotka z uwidocznioną przeze mnie kipielą, umieszczona była w prawym, dolnym rogu kalendarza, na pewno, zatytułowana Hvar oraz podpisana moim nickiem;
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 08.08.2017 14:33

O pierona, jakie fale! We wrześniu 2011 roku w Povlji były podobne ale 2x mniejsze - fajnie się pływało, ale trochę skóry poździerałem... Mam też pytanie co do plaży pod kempingiem - czy w czerwcu jest zawsze takie spore obłożenie ludźmi, czy tez plaża jest dość mała i nawet niewielka ilość ludzi przekłada się na tłok ?
007man
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 29.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) 007man » 08.08.2017 15:43

Roxi napisał(a):Z samego rana przywitał nas 007man, który przyniósł nam porcję pysznego rosołku z rozmarynem... to tak na wzmocnienie po wczorajszej kolacji. ;) I jak tu nie uwielbiać takich sąsiadów. :hearts:

Dzięki Roxi za miłe słowa :D
Rosołek jak rosołek, ale ten hvarski rozmaryn... :wink:
Uwielbiać to my Was możemy :hearts: ;
raz, że uczyliśmy się Hvaru na Waszych relacjach,
dwa, że mieliśmy to szczęście Was poznać i być tam razem!!! :D
Z pewnością jednak przyjdzie czas na "szersze" dla Was podziękowania już na koniec Twojej relacji, która mimochodem :wink: stała się choć troszkę z naszym udziałem :D
007man
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 29.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) 007man » 08.08.2017 16:47

Roxi napisał(a):

Obrazek

007man możesz Ty powiedzieć jak tyś tam wlazł? :twisted: :mrgreen:

Sam nie wiem jak wlazł :wink: :D
Wiem, że chciałem zrobić fajne zdjęcie żonie w falach. Nadeszła jednak taka ponad dwumetrowa w moją stronę i nie wiedziałem wtedy czy chronić głowę, czy aparat... i fala nagle rzuciła mną o skałę tłukąc porządnie piszczel 8O
Tanio jednak skóry nie sprzedałem, bo zdążyłem zrobić zdjęcie :D (co prawda już nie najlepsze, bo żona wystraszyła się chyba bardziej ode mnie)
Załączniki:
rsz_2014_0103_024434_001.jpg
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 08.08.2017 18:41

Roxi napisał(a):Toż to rosołkowe śniadanie było. :mrgreen:
Znajomi w tym samym czasie byli w Rogoznicy i też podobno mocno falowało.


Chodziło mi o obiad z poprzedniego odcinka :wink: ale rosołek też super. Nie jadłam jeszcze takiego z rozmarynem, muszę spróbować :)
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 09.08.2017 08:59

Hercklekot napisał(a):O pierona, jakie fale! We wrześniu 2011 roku w Povlji były podobne ale 2x mniejsze - fajnie się pływało, ale trochę skóry poździerałem... Mam też pytanie co do plaży pod kempingiem - czy w czerwcu jest zawsze takie spore obłożenie ludźmi, czy tez plaża jest dość mała i nawet niewielka ilość ludzi przekłada się na tłok ?


Fale rzeczywiście były pierońsko bycze. :oczko_usmiech:
Jeżeli chodzi o ilość ludzi na plaży, to w tym roku było ich zdecydowanie więcej niż np dwa lata temu. Ciężko powiedzieć jaka jest reguła...

007man napisał(a):Tanio jednak skóry nie sprzedałem, bo zdążyłem zrobić zdjęcie :D (co prawda już nie najlepsze, bo żona wystraszyła się chyba bardziej ode mnie)


Zdjęcie pierwsza klasa! :)

Magda O. napisał(a):Chodziło mi o obiad z poprzedniego odcinka :wink: ale rosołek też super. Nie jadłam jeszcze takiego z rozmarynem, muszę spróbować :)


A to taaaak. :)
Rozmaryn na Lili rośnie wszędzie. Cala alejka w kierunku "portu" jest nim porośnięta. Mało tego, że był rozmaryn w rosole... ja już teraz rozmaryn dodaję praktycznie do wszystkiego i pewne będzie tak dopóki mi się ten z Cro nie skończy. :oczko_usmiech:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 10.08.2017 08:04

29 czerwca, czwartek: O Starym Gradzie.

Stary Grad to moje ulubione miasteczko na Hvarze. Większe od Jelsy i Vrboskiej, ale pełne pięknych wąskich, kamiennych uliczek ze sporym portem, gdzie można pooglądać naprawdę wypasione jachty. :wink:

Zostawiamy samochód pod supermarketem Tommy. W tym roku parkowanie jest płatne i kosztuje 10 kun za godzinę (o ile dobrze pamiętam).
Sporo opisów zabytków i miejsc będzie zaczerpniętych z przewodnika po Starym Gradzie, który był tłumaczony przez Kasię Głydzik- Bojić.

Zaczynamy. :D

Obrazek

Spacer zaczynamy od palcu Škor.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wśród licznych miejskich placów ten jest chyba najbardziej malowniczy. Plac powstał w miejscu zasypanej płycizny po nieczynnej szkutni. Stąd też jego nazwa- Škor od słowa škver, które w dalmatyńskim dialekcie oznacza szkutnię, stocznię. Plac ze wszystkich stron otaczają kamienice.

Obrazek

Obrazek

;)

Obrazek

Idziemy dalej i dochodzimy do palcu św. Stefana.

Obrazek

Obrazek

Jest to jedno z najważniejszych miejsc w St. Gradzie, to tutaj przed wiekami ogłaszano wyroki i zawierano wszelakiego rodzaju umowy. Dziś , kiedy gwar życia codziennego przeniósł się na nabrzeżna promenadę, plac stal się spokojnych i cichym miejscem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znajdujemy wymieniony w przewodniku antyczny pomnik kultury- fragment rzymskiego pomnika nagrobnego- Skrzydlaty Erot.

Obrazek

Snujemy się po kamiennych uliczkach szukając kolejnych punktów z przewodnika. ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przechodzimy obok kościoła św. Rocha, patrona Starego Gradu. Naprzeciwko kościoła znajduje się jedno z wejść pałacu Hektorovića, ale tam będziemy za chwilę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zbliżamy się do klasztoru dominikańskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Udaje nam się też znaleźć kościół św. Mikołaja, kościół starogradzkich marynarzy i rybaków. W dniu patrona- 6 grudnia kultywuje się tradycję ofiarnego spalenia starej łodzi, co ludziom morza ma zapewnić opiekę świętego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powoli wracamy w stronę centrum, oczywiście w planach mamy jeszcze pałac Hektorovića. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jesteśmy na miejscu.

Obrazek
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 10.08.2017 08:13

Ale nie stoimy pod drzwiami :roll: Pukamy i wchodzimy, pokazuj pałac :mrgreen:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 10.08.2017 10:43

beatabm napisał(a):Pukamy i wchodzimy, pokazuj pałac :mrgreen:


Pukamy, pukamy... narazie nikt nie otwiera. ;)
007man
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 29.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) 007man » 10.08.2017 12:00

Ależ Ty to pięknie potrafisz opisać i pokazać :hearts:
Bardzo chętnie jeszcze raz pospaceruję z Wami po Starym Gradzie :D
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 10.08.2017 12:16

007man napisał(a):Bardzo chętnie jeszcze raz pospaceruję z Wami po Starym Gradzie :D


Będzie jeszcze odcinek o wieczornym St. Gradzie. ;)
Belluna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 426
Dołączył(a): 01.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Belluna » 10.08.2017 12:36

Roxi, a ten przewodnik tłumaczony przez Kasię to skąd wziąć?
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.08.2017 12:42

Roxi napisał(a):Stary Grad to moje ulubione miasteczko na Hvarze. ...

Pełna zgoda :!: :)

pzdr :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 10.08.2017 12:57

Piękny ten Stari Grad :) Jakoś mało po nim chodziliśmy. Następnym razem ;) musimy się tam koniecznie wybrać wieczorem :)

Roxi napisał(a):Sporo opisów zabytków i miejsc będzie zaczerpniętych z przewodnika po Starym Gradzie, który był tłumaczony przez Kasię Głydzik- Bojić.

A propos Kasi, wiesz, co się z nią dzieje? Wiem, że już nie pracuje w wypożyczalni... Można ją jakoś "namierzyć" na wyspie?
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 10.08.2017 13:15

Belluna napisał(a):Roxi, a ten przewodnik tłumaczony przez Kasię to skąd wziąć?


Wyślij mi swojego maila na pw. :)

longtom napisał(a):Pełna zgoda :!: :)


:)
Szkoda, że nie udało nam się spojrzeć na St. Grad ze wzgórza... ale na pewno następnym razem nie odpuszczę. :)

maslinka napisał(a):Piękny ten Stari Grad :) Jakoś mało po nim chodziliśmy. Następnym razem ;) musimy się tam koniecznie wybrać wieczorem :)


W tym roku właśnie po raz pierwszy zaliczyliśmy nocny spacer. Rzeczywiście port i uliczki robią wtedy niesamowite wrażenie.

maslinka napisał(a):A propos Kasi, wiesz, co się z nią dzieje? Wiem, że już nie pracuje w wypożyczalni... Można ją jakoś "namierzyć" na wyspie?)


Kasia pracuje teraz w centrum nurkowym Nautica w St. Gradzie. Nautica jest w hotelu (tym po prawej stronie portu).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
O tym jak to w czerwcu na Hvarze bywa... - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone