Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nurkowanie.

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 30.05.2013 13:53

Jeżeli zakładasz indywidualne nurkowanie to cały złom musisz taszczyć ze sobą. Butle wypożycz w kraju przy długoterminowym rencie będzie taniej, zainwestuj w I i II stopień. Nie będę Ci sugerował jakiej firmy masz kupić bo co nuras to inna preferencja. Ja mam kilka zestawów Mares, AquaLung, Apex, Żonka gustuje w Apexie, ja wolę starego Maresa Voltrexa, poczytaj FN albo Sektę ba może nawet podkupisz z komisu coś fajnego za rozsądną kasę.

Pzd be-ja
Ostatnio edytowano 31.05.2013 21:55 przez be-ja, łącznie edytowano 1 raz
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 30.05.2013 14:24

Dziękuję za informacje.

Co do butli:
zakładam, że wypożyczenie będzie tańsze, ale pytanie o ile.
Znalazłem do kupienia: Cena butli stalowej 15l z zaworem poj. typu DIN, to ok. 1000pln.
Np: http://divezone.pl/butla-15l-poj-zawor- ... -1247.html - w zestawie zawór, stopa, siatka.
Producent FABER - to ponoć dobra firma.

A może zechcesz coś polecić? 15l, powietrze, rzadko nitrox.
Z butlami wiąże się konieczność ich corocznych przeglądów - legalizacji, czy wiesz coś o tym?
No i są też butle ALU - czy to nie byłoby lepsze? (lżejsze, trwalsze)
No i myślę kupić I st. DIN (bo w HR to podobno standard) z redukcją na Yoke - nurkuję też poza HR i tam YOKE.
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 30.05.2013 18:35

Jeżeli w twoim budżecie mieści się flaszka to kup, nie musi być koniecznie Faber ale zwróć uwagę aby atest był na 300atm, np Eurocylinder (stal) 12l śr 171mm z ciśnieniem roboczym 300 cena do 1100zł,trafiają się też 15ki. Faber zazwyczaj robi 200atm Scubapro 232atm. Aluminiowe najczęściej jako stage`a(boczne) z uwagi na małą wagę. Legalizacja jest ważna 2 lata, ale przegląd można robić nawet raz w roku to zależy od użytkownika. Din ok. Odnośnie wypożyczenia to zadzwoń do najbliższego centrum w twojej okolicy i się zapytaj o koszt. Do nitroksu to używam osobną butlę i automaty.
Jeżeli już zdecydujesz się na zakup butli to bierz z podwójnym zaworem da Ci to w przyszłości możliwość zdublowania automatów co poprawi Twoje bezpieczeństwo i ewentualnie partnura w przypadku awarii.
Pzd be-ja
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 01.06.2013 09:12

CroMarek napisał(a):Dziękuję za informacje.

Co do butli:
zakładam, że wypożyczenie będzie tańsze, ale pytanie o ile.
Znalazłem do kupienia: Cena butli stalowej 15l z zaworem poj. typu DIN, to ok. 1000pln.
Np: http://divezone.pl/butla-15l-poj-zawor- ... -1247.html - w zestawie zawór, stopa, siatka.
Producent FABER - to ponoć dobra firma.

A może zechcesz coś polecić? 15l, powietrze, rzadko nitrox.
Z butlami wiąże się konieczność ich corocznych przeglądów - legalizacji, czy wiesz coś o tym?
No i są też butle ALU - czy to nie byłoby lepsze? (lżejsze, trwalsze)
No i myślę kupić I st. DIN (bo w HR to podobno standard) z redukcją na Yoke - nurkuję też poza HR i tam YOKE.



CroMarek kto to wygina się na Avatorku :roll: :roll: :roll:
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 01.06.2013 10:41

Moja Pani, a co?
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 01.06.2013 10:43

Masz dobry gust. Nic więcej :roll: :roll: :roll:

Uważaj tam w Chorwacji abyś nie wrócił sam :D
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 01.06.2013 11:06

Uważam, uważam, dbam, opiekuję się i szanuję.
I to się opłaca jak widać ;-)
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 02.06.2013 14:16

Widać, widać i to dobrze widać. Uważaj w Chorwacji na cudzoziemców i użytkowników Cro forum :D :wink:
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 02.06.2013 15:30

be-ja napisał(a):Jeżeli...
Pzd be-ja

@Be-ja
Proszę o informację, jakie temp wody są w HR, chodzi mi o jakieś orientacyjne. Nurkowałem sporo free, przechodziłem przez nieraz mroźne wręcz termokliny.
Ale pewnie wiesz, z logów komputera, jak to mniej więcej wygląda tam niżej, 10-20m.
Interesuje mnie przedział 5-10-15-20m, głębiej nie będziemy nurkować.
Albo inaczej: jaką grubość kombinezonu/ zestawu mam kupić, żeby móc nurkować pod termokliną w sierpniu, zakładam - normalnym, czyli gorącym.
Jakiej grubości używasz, jakiej Twoja żona (chyba wspomniałeś, że nurkuje)?
Choć w zeszłym roku temp. wody w lipcu była wyższa niż w sierpniu, ot tak, na odwyrtkę, a co!
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 02.06.2013 17:47

Temperatura wody zależy od wielu czynników np. zatoka, otwarte morze, prądy, pora roku, głębokość akwenu, można jeszcze wymienić i dla tego w różnych rejonach wybrzeża może się wahać nawet o kilka stopni 22-26C np Hvar lipiec 2008r 24C, wrzesień 2009 23C, Mliet 2010 sierpień 22C ale Istria już 25C (Kamieniak) mimo że na północy. Nurkując na Hvarze zazwyczaj termoklina jest na 15-16m i wynosi 16C natomiast na Istrii gdzie jest dość płytko występuje na 18m i temperatura nie zmienia się prawie do dna, są miejsca (południe) gdzie jest druga termoklina np na 30m albo ponad 40m, ale jak piszesz będziesz wykonywał nurki rec do 20max metrów to nie ma co się rozwodzić na ten temat. Ja na nurki do HR zabieram dwa zestawy 3/4mm na nurki do 20m, na głębsze 7mm semi dry + żyleta pod spód i to mi starcza, Żonka 5mm do 20m a powyżej 5+5mm.

Pzd be-ja
Ostatnio edytowano 02.06.2013 17:59 przez be-ja, łącznie edytowano 1 raz
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 02.06.2013 17:59

Dzięki, o to chodziło, wiem, że sporo zmiennych, chodziło mi o dane z kompa i praktyczne ubranka. Znajomi instruktorzy doradzają 7mm wspominając szczegółowo, co im odmarzało po 40 min. w morzu śródziemnym ;-)
Ja myślę, że 5 będzie dosyć plus ew. docieplenie pod spód. Ale - to ma być przyjemność, a nie przeziębienie i zapalenia pęcherza.
A jak z kapturkami, butkami, rękawiczkami? Pływacie w nich, czy można odpuścić. Dotychczas pływałem w wodach, gdzie na dole było około 28-30 i nigdy nie nurkowałem w HR.
I jeszcze jedno - to mityczne uprawnienie za 100Kun - gdzie się je wykupuje?
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 02.06.2013 18:08

Rękawiczki jak najbardziej a skarpeta na banię obowiązkowo to nie Akwarium, butki też, będziesz sporo czasu w wodzie o temp ok 16C to i się można wychłodzić. Ja wykupię w Zagrzebiu bo mi będzie po drodze w ich Związku Nurkowym.

Pzd be-ja
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 02.06.2013 23:11

A jak się to zezwolenie nazywa po ichniemu?
Adres ichniego związku nurkowego znajdę.
Pasowałyby mi gdzieś na miejscu, bo nie bardzo mam ochotę pakować się z łódką w Zagrzeb.
A może ktoś kupował gdzieś - w jakimś urzędzie lokalnie nad wodą? Kapitana portu? Tam gdzie viniety na łodzie?
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 04.06.2013 16:14

I jeszcze mam pytania praktyczne: jak z bezpieczeństwem łódki i nurków:
- mamy zamiar nurkować koło wysp - płyniemy łódką, cumujemy koło wyspy, nurkujemy. W tym czasie na 30 minut, łódź zostaje bez opieki. No i tu rodzi sięobawa, czy to aby bezpieczne? Masz jakieś doświadczenia?
- nurkujemy sobie bez boi, bo przemieszczamy się poniżej 5m. Przed wypłynięciem wyrzucamy bojki przystanku 5m jako oznaczenia, że będziemy się tam wynurzać. No i mam obawę, że jacyś goście na skuterach zapragną zobaczyć, co to tam pływa i mnie rozjadą.
Jak to w praktyce wygląda z doświadczenia osób nurkujących w Chorwacji?
simonka
Odkrywca
Posty: 116
Dołączył(a): 20.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) simonka » 04.06.2013 20:55

mityczne uprawnienie za 100Kun- znosi rozporządzenie 96/2010. Już nawet szkoły nurkowe jej nie pobierają.
A to dla tych, którzy lubią wnikać:
http://www.vitezwrecks.com/data/ukidanj ... 0tekst.pdf
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone