Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nurkowanie.

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 29.05.2011 08:36

Cześć. Wizura w Świętajnie (druga nazwa J Narty jak i wioski) super. Polecam Ci bazę Tediego "Nurtur" wjazd od wsi Warchały atmosfera taż super. Fakt to nie Hańcza ( głębokość i ścianki)ale jeżeli chodzi o faunę i florę to jest bardzo bogata. Staram się co roku w lipcu nurać na tym akwenie i podglądać tarło lina, to coś pieknego. Przy odrobinie szczęścia możesz trafić na ławicę sielawy, w słoneczne dni przy dobrej wizurze jest na co popatrzeć Ponadto są wytyczone trasy nurkowe z zatopionym trampkiem, omegą, i posadzony las gdzie mają ostoję piękne szczupaki i okonie. Polecam jeziorko do pobytu z dziećmi , woda czysta, spadek dna bardzo łagodny, jedyny mankament to weckend gdzie nad jezioro sciąga masa ludzi i robi się bardzo głośno i tłoczno.


Pzd be-ja
consett0805
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1489
Dołączył(a): 18.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) consett0805 » 29.05.2011 08:48

be-ja napisał(a):Cześć. Wizura w Świętajnie (druga nazwa J Narty jak i wioski) super. Polecam Ci bazę Tediego "Nurtur" wjazd od wsi Warchały atmosfera taż super. Fakt to nie Hańcza ( głębokość i ścianki)ale jeżeli chodzi o faunę i florę to jest bardzo bogata. Staram się co roku w lipcu nurać na tym akwenie i podglądać tarło lina, to coś pieknego. Przy odrobinie szczęścia możesz trafić na ławicę sielawy, w słoneczne dni przy dobrej wizurze jest na co popatrzeć Ponadto są wytyczone trasy nurkowe z zatopionym trampkiem, omegą, i posadzony las gdzie mają ostoję piękne szczupaki i okonie. Polecam jeziorko do pobytu z dziećmi , woda czysta, spadek dna bardzo łagodny, jedyny mankament to weckend gdzie nad jezioro sciąga masa ludzi i robi się bardzo głośno i tłoczno.


Pzd be-ja

No i super czyli po raz kolejny ciesze się że nos mnie nie zawodzi :D
Właśnie o tym miejscu zdecydowaliśmy wszyscy (rodzinka i znajomi miałem w tym swój duży udział bo to ja znalazłem miejsce i zalety oni mieli zaakceptować) Jeśli chodzi o weekendowe tłumy sprawa rozwiązana domek niemal z własną linia brzegową. :D
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 29.05.2011 09:34

O. to fajnie zapewne od strony wsi Narty, tylko od tej strony jest dość spory kawałek do spadku i woda ma ciut mniejszą wizurkę. Proponuję korzystać z łodzi. Wybór bdb woda lazur z uwagi na wapienno marglowe dno, nawet w okresie zakwitu 4 do 6m bez problema, pierwsza termoklina na 9m.

Pzd be-ja
consett0805
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1489
Dołączył(a): 18.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) consett0805 » 29.05.2011 09:46

Nie mam pojęcia czy w samej miejscowości. W ogłoszeniu i jak i właściciel mówił dom położony w lesie 70m od lin i brzegowej to wszystko na fotach wygląda to obiecująco.
Do Cro jeżdżę w Ciemno ale tu jakoś na własnym terenie to jednak inaczej wygląda tak więc bukowałem wybrane miejsce. Od tyle dzięki za info.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 29.05.2011 16:13

be-ja napisał(a):Cześć. Wizura w Świętajnie (druga nazwa J Narty jak i wioski) super.
Przy odrobinie szczęścia możesz trafić na ławicę sielawy, w słoneczne dni przy dobrej wizurze jest na co popatrzeć Ponadto są wytyczone trasy nurkowe z zatopionym trampkiem, omegą, i posadzony las gdzie mają ostoję piękne szczupaki i okonie.


Już ci zazdroszczę :twisted:
Z naszego klubu nurkowego jest teraz możliwość wyjazdu na kilka dni nad Hańczę, ale niestety... możliwości urlopowe równe zeru :?

Właśnie wróciliśmy z niedzielnego nurkowania na tzw koparkach w Jaworznie.
Wizura taka se, bo coś tam kopią i woda trochę zamulona :roll:
Ale jak się nie ma co się lubi...
Nie ma co marudzić, polatałam i zrelaksowałam się na całego, akumulatory naładowane :lol:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 05.06.2011 21:07

Muszę, muszę się pochwalić... jednak Hańcza w lipcu się uda :lol:
Nie mogę się już doczekać! ;)
szolo78
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 31
Dołączył(a): 19.10.2009
Re: Nurkowanie Podgora Oleg?

Nieprzeczytany postnapisał(a) szolo78 » 09.04.2013 17:41

Witam. W tym roku po raz kolejny wybieram się do Chorwacji a konkretnie do Makarskiej. Po raz kolejny zamierzam przy okazji wypoczynku po nurkować. Wiem już jak wygląda sprawa pozwoleń i ceny nurków z bazy... szału nie ma:( Słyszałem coś o bazie nurkowej w Podgorze - kilka km od Makarskiej i o gościu o imieniu Oleg?? Czy ma ktoś może jakieś info na temat samej bazy, cen, terminów??? Wybieram się na początku czerwca wiec może ktoś też jedzie w tym terminie tam m.in ponurkować??
EBP
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 17.05.2013
Re: Nurkowanie i Pozwoleniea???

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 20.05.2013 12:02

Kłaniam
Od dość dawna dręczy mnie kwestia pozwolenia nurkowego w HR. Zazwyczaj przeważa opinia, że nurkować można z bazy po wykupieniu pozwolenia 100 kn, natomiast pozwolenie na nury indywidualne jest w cenie kosmicznej ~2500 kn. Dotarłem do przepisów, które określają w gdzie, za ile można nurkować. Mi wychodzi, że nurkować indywidualnie można bez żadnych baz nurkowych po wykupieniu winiety za 100kn, miejsce nurkowe należy oznaczyć boją, nurkować można do 40m z wyjątkiem miejsc określonych w "Rozporządzeniu". Nurkowałem w HR z bazy i winiety za 100 kn nie dostałem anie nie była ode mnie wymagana. Pytanie czy przytoczony w linku poniżej przepis jest przeze mnie źle rozumiany, czy czasem historie o opłacie za nury indywidualne nie są wymysłem baz nurkowych i ludzi z nimi związanymi? Jeżeli jest wymagana inna opłata za nury indywidualne to jakie przepisy to regulują?
Jest też szansa(nawet spora), że kompletnie nie zrozumiałem poniższego przepisu - wujek google mi to tłumaczył a wiadomo jak z nim jest.
Tu link to rozporządzenia określającego warunki w jakich można nurkować w HR:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/270657.html
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 20.05.2013 13:46

morphias w nurkowej relacji pytał mniej więcej o to samo.
Tutaj odpowiedź: Klik
Może coś pomoże :)
EBP
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 17.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 20.05.2013 14:06

Dzięki za odp. ale mało mnie przekonało tajemnicze 350 euro za rok, dalej nie wiem czy jest to oplata za nura indywidualnego płatne od osoby czy może opłata (a tak mi wychodzi z dostępnych przepisów) za grupy zorganizowane oraz szkolenia nurkowe. Napisaliśmy do ambasady - zobaczymy jaka będzie odpowiedź w miarę oficjalna.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 21.05.2013 06:02

Opłata za rok za jedną osobę. Po wykupieniu pozwolenia możesz nurkować cały rok, nawet codziennie po kilka razy ;) Oczywiście w dozwolonych miejscach.
Takich informacji udzielili nam właściciele bazy w Rovinj. Może coś się zmieniło, może oni coś pokręcili. Jeżeli dostaniesz odp. to proszę o informację.
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 21.05.2013 15:16

Roxi oni nas chyba wkręcają podobnie info miałem w Nautice i sam powielałem tę plotkę.
W rozporządzeniu nie ma takiego zapisu, jest oczywiście kara za brak pozwolenia ale tego za 100,00 kuna

Rozporządzenia Karne

ART 13
Osoba prawna może zostać ukarana kwotą w wysokości od 3.000.00 do 15.000.00 kuna jeżeli:
1) nie oznakuje miejsca nurkowania lub oznaczy go nieprzepisowo (art4)
2)organizuje zawody sportowe bez wcześniej uzyskanej zgody kapitanatu portu (art7)
3)organizuje zawody sportowe w miejscach, w których obowiązuje zakaz i bez pozwolenia (art10 i 11)
Za nie respektowanie zarządzeń z paragrafu 1 tego art, zostanie też ukarana osoba odpowiedzialna za
tę sytuację kwotą w wysokości od 2.000.00 do 5.000.00 kuna

ART 14

Karą pieniężną w wysokości od 1.000.00 do 4.ooo.oo kuna może zostać ukarana osoba
za nie przestrzeganie zarządzeń dotycżących ruchu morskiego jeżeli:
- nurkuje bez zezwolenia nurkowego
- nurkuje głębiej niż jest to dozwolone w nurkowaniu sportowo rek z powietrzem (art9)

ART 15

Karą pieniężną w wysokości od 2.ooo.oo do 5.000.00 kuna możę zostać ukarana osoba
za nie przestrzeganie zarządzeń dotyczących ruchu morskiego jeżeli nurkuje w miejscach
niedozwolonych bez zezwolenia (art 10-11)

ART 16

Za wykroczenia związane z ruchem morskim z art14 i 15 tego regulaminu osoba fizyczna
zostanie ukarana natychmiast po zatrzymaniu kwotą w wysokości 500.00 kuna

KOŃCOWE ROZPORZĄDZENIE

ART 17

Wraz z pojawieniem się tego regulaminu swoją ważność traci regulamin z dnia 29-09-1995r
(Narodne novine nr 91/95)
Zgłoszenia nurkowań zaakceptowane przez kapitanat portu zgodnie z regulaminem dotyczącym
nurkowania z 29-09-1995 (Narodne novine 91/95) obowiązują do końca ważnośći znajdującej się
w zgłoszeniu
Karty członków Chorwackiego Zwiążku Nurkowego ważne do dnia zmiany regulaminu zgodne z regulaminem z 29-09-1995 obowiązują jako zgłoszenia nurkowania do 31-12-1999r
Wraz z dniem zmiany regulaminu karty członków CH.Z.N. przestają być ważne jako zgłoszenia nurkowania
Regulamin ten nabiera ważności 8 dnia od dnia wydania go w Narodnih Novinah
Klasa 011-11/99-01/30
Numer530-01-99-4
Zagrzeb,3-1-199






Kolega Bosman wstawił tekst rozporządzenia tłumaczonego przez gogle w wątku Kontrole policyjne na wodzie nurkowanie łowienie itp
kontrole-policyjne-na-wodzie-nurkowanie-lowienie-itp-t38373-30.html

Pzd be-ja




Pzd be-ja
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 22.05.2013 12:04

Witam,
może to jest właściwe miejsce na poniższe pytania:

Jeśli faktycznie będzie można nurkować bez konieczności opłacania wariackiego haraczu oraz wykupywania nurków z bazami, to będzie rewelacja.
Znowu zacznę się przymierzać do kilku nurków podczas wakacji

Zastanawiam się nad dwoma wariantami:
- własny sprzęt i korzystanie z baz w celu napełniania butli,
- własny sprzęt, ale bez butli i pożyczanie butli z baz.

Proszę ludzi z doświadczeniem o informacje, ile kosztuje pożyczenie standardowej butli na dobę/ kilka dni?
A ile kosztuje napełnienie własnej butli?
Oczywiście chodzi mi o wartości orientacyjne.

Jeśli będziemy nurkować, to w okolicach Trogiru - może ktoś zna jakieś tamtejsze bazy godne polecenia?
A może jakieś fajne miejsca nurkowe w tych rejonach?

Z góry dziękuję za odpowiedzi...
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 29.05.2013 22:31

Hej. Bicie flaszki 15ki powietrze 3-5e, nitrox (32-36%) 6-10 zależy od bazy, gazy hel o,40k za 1litr, tlen 0,15k za 1litr, wypożyczenie 15ki od 3do5e, twin 7-10e, cały set w granicach 20e czasami nawet więcej. Ceny za dzień, podałem w przybliżeniu, podobnie sprawa się ma z gazami i absorbentem do reba np 40k za 1kg. Ja sprzęt wożę ze sobą choć Żonka (też nura) ma już dość ze względu na ilość, za każdym razem jak się pakuję na nura to sobie mówię koniec już z tym, to ostatni raz, ale choroba trwa prawie 40 lat i ciężko się z niej wyleczyć.
Trogir Diving Center. Pod Luku1... adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

Pzd be-ja
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 29.05.2013 22:54

Dzięki Be-Ja za konkrety,
Właśnie siedzę i oglądam sprzęt, bo się przymierzam do zakupu BCD, stopni itp.
No i kombinuję, żeby 2x15 pożyczyć na sierpień, bo mi się nie uśmiecha pożyczanie codzienne.
Planujemy sobie pływać (mamy na czym) i nurkować, kiedy nam przyjdzie ochota, więc raz butla starczy na jeden dzień, a innym razem na kilka lub będzie użyta za kilka dni.
W desperacji chyba kupię butle.
A może masz jakieś sugestie - rozwiązania godne polecenia?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone