Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nurkowanie na wlasna reke pomocy

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kilu
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 25.09.2006
Nurkowanie na wlasna reke pomocy

Nieprzeczytany postnapisał(a) kilu » 29.07.2007 22:37

Witam wybieram sie z cala rodzinka pod koniec wrzesnia na cro. Jestem nurkiem i mam cazly sprzet. Moja zonka trez jest nurkiem i chcieli bysmy sobie ponurkowac ,ale mamy malego dzidziaka i jedno z nas musi go pilnowac wiec wypad z baza nurkowa na caly dzien raczej odpada. Mamy jeszcze 2 znajomych nurkuw i jada tez z nami. Zastanawiam sie czy nie lepiej ponurkowac na wlasna reke (wykupic pozwolenie i jazda...) bez przewodnika, ale wczesnie trzba sie do tego przygotowac i dlatego moje pytanie. Gdzie mozna cos fajnego zobaczyc najlepiej niedaleko brzegu. Co polecacie do zobaczenia pod woda. Myslimy o okolicach splitu, moze jakias wyspa co mi mozecie polecic. Pozdrawiam Kilu
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 29.07.2007 23:28

Dokładnych informacji o opłatach za nurkowanie poszukaj na forum za pomoca narzędia "szukaj" na niebieskiej belce
Możesz też ściągnąć broszurkę Diving/Ronjenje ze strony:
http://www.croatia.hr/Hrvatski/Multimed ... ureJW.aspx

W Chorwacji żeby sobie ponurkowac musisz wykupić licencję. Licencja indywidualna dla osoby fizycznej ma cene zaporową co ma na celu ukrócenie nurkowania bez kontroli żeby ludzie nie wyciągali z dna znalezisk archeologicznych których jeszcze w Adriatyku dużo lezy oraz żeby nie niszczyli korali i innych stworzeń ktore sobie powoli dogorywaja w głębinach
W zasadzie sterując cenami doprowadzono do tego że jedynie nurkowanie z baza nurkowa ma sens. Wtedy licencja kosztuje ok 100kun a za jednego nurka zapłacisz 20-25 euro. Za to dostanisz opieke bazy, ich miejsca, transport

Za nurkowanie bez licencji grozi przepadek sprzętu w całości i grzywna i to słona.
Bez licencji można nurkować na bezdechu. Też da się cos zobaczyć choć Wielka Rafa Koralowa, ani Egipt to to pod woda nie jest.

Baz nurkowych jest bez liku. Ja korzystałem z bazy http://www.moana.pl/indexpl.php
i moge ich polecić
kilu
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 25.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kilu » 30.07.2007 08:37

Juz sam nic nie wiem poszukalem o tym pozwoleniu i natknolem sie na wypowiedz grazka www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=4653&p ... c&start=10 ze z brzebu jest traktowane jako nurek rekraacyjny i nie trzeba miec pozwolenia za 2500 kun prawda to czy nie. Nie znam chorwackiego inie kumam tej stronki co mi wyslales. Ale dzieki za linka. Pozdrawiam Kilu
kilu
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 25.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kilu » 30.07.2007 13:07

Witam poraz kolejny postanowilem dalej drazyc temat nurkowania i pozwolen. Znalazlem w nwcie przewodnik nurkowy po chrwacji (cos jak to:http://www.allegro.pl/item219666735_vol_chorwacja_przewodnik_dla_nurkow_nowa_alm.html ) i poszlem do empiku obczic temat pozwolen. W tym przewodniku dane z roku 2006 pisze zetrzeba miec pozwolenie na nurkowanie ktore wydaje kier. portu za 100 kun i jest wazne 12 miesiecy od daty wydania. Takie pozwolenie mozna kupic tez w centrach nurkowych tylko ze jest wazne do konca roku. Szperalem dalej i wyszperalem strone: http://www.adriatyk.com.pl/44,Nurkowani ... wacji.html na ktorej pisze " Aby móc nurkować na terenach, które nie są zabronione każdy nurek musi posiadać specjalną legitymację wydawaną przez Chorwacki Związek Nurków, którą można kupić w klubach i centrach nurkowych, oraz w uprawnionych do tego agencjach turystycznych wzdłuż całego Adriatyku. Legitymacja nurka ważna jest 365 dni od daty wydania. Jej cena wynosi 100,00 kun, a wydawana jest tylko osobom posiadającym kwalifikacje potrzebne do nurkowania, potwierdzone dokumentami miądzynarodowo przyznawanych szkół nurkowania" Ciekawe jak to jest w rzeczywistosci. Mysle ze zeby nurkowac w strefach "Kontrolowanego nurkowania" samemu potrzebne jest pozwolenie 2500kun a zeby nurkowac przy plazy to mozna za te 100 kun. Jak myslicie, moze sa osoby ktore sie bardziej orjetuja jak to jest?? Wiem ze centra nurkowe tez chca zarobic i nie chca zeby sie im wparade wcinac ale moze tak jest. Prosze o odpowiedz osoby ktore mialy takie pozwolenia albo tych ktozy mieszkaja w cro bo i tacy tu sa. Pozdrawiam i wielie dzieki za pomoc.
toudee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 748
Dołączył(a): 03.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) toudee » 30.07.2007 16:38

Od kilku lat już nurkuję w Chorwacji - przed wprowadzeniem i po wprowadzeniu obecnych przepisów w dn. 01.01.2003 roku. Wspomnę, że wcześniej zezwolenie za 100 kun też było konieczne (jeśli dobrze pamiętam) ale nie wymagano korzystania z centrów nurkowych.
Przepisy chorwackie normują obecnie tę kwestię jednoznacznie. Nurkowanie z powietrznym (oczywiście mieszankowym też coby ustrzec się przed pytaniami osób dogłębnie analizujacych temat) aparatem oddechowym - czyli krótko mówiąc ze "szpejem" wymaga zezwolenia.
Kir napisał już niezbędne informacje na ten temat.
Niezależnie czy nurkujesz z łodzi czy z brzegu wymagane jest zezwolenie za 100 kun ewentualnie jeśli chcesz nurkować samodzielnie to droższe (z ceną zaporową dla nurków wakacyjnych).
Zezwolenie za 100 kun upoważnia Cię do nurkowania w CRO ale wyłącznie za pośrednictwem licencjonowanych centrów nurkowych.
Zezwolenie jest ważne rok licząc od daty kiedy zostało wykupione - kupisz w sierpniu będzie ważne do sierpnia 2008. jako, zę część naszych rodaków jeździ do CRO "na dowód" trzeba powiedzieć, ze do wydania zezwolenia niezbędny jest paszport - jak w centrum zareagują na dowód nie mam pojęcia przy ew. upierdliwości mogą być kłopoty.
Przychodzisz pokazujesz certyfikat CMAS, PADI lub innej organizacji, wykupujesz zezwolenie, umawiasz się na nurka i idziesz pod wodę. Kilka razy byłem świadkiem jak do łodzi podpływał "morski radiowóz" i policjanci sprawdzali dokumenty. zarówno skippera jak i osób nurkujących.
W tym roku nurkowałem w okolicy Orebiča i nic się nie zmieniło.
Każda inna forma nurkowania - poza wyznaczonymi przez posiadane zezwolenie może skończyć się (tak jak napisał Kir) konfiskatą sprzętu i sporymi kłopotami.
Pisząc o nurkowaniu z brzegu może Grażka miała na myśli pływanie i "nurkowanie" w ABC.
Słyszałem, że niektórzy z "naszych" ryzykują ale to już ich kłopot.

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone