Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nowe elektroniczne winiety - Słowacja od 2016 roku.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.04.2016 21:42

Sol-Wagon napisał(a):czy jeżeli jakiś kraj posiada elektroniczne winiety, to oznacza iż każde auto z automatu jest na autostradzie "sprawdzane"?

Każde chyba nie. Możliwe, że jest to podobnie jak w systemie Eurowiniety (Eurovignette) wspólnego systemu opłat w krajach Beneluksu i Skandynawii.

Kontrola pojazdów odbywa się poprzez weryfikację ważności winiety za pomocą kamer, umieszczonych w punktach kontrolnych. Na podstawie numerów rejestracyjnych wszystkie auta przejeżdżające przez punkty kontrolne są automatycznie sprawdzane w systemie Eurowiniety. Podobną funkcję pełnią patrole mobilne, które weryfikują numery rejestracyjne mijanych pojazdów dzięki zdalnemu dostępowi do bazy, a w razie nieprawidłowości nakładają mandaty.

System działa tak sprawnie, że kontrola oraz wystawienie mandatów odbywają się najczęściej bez konieczności zatrzymywania pojazdu. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy brak ważnej winiety zostaje stwierdzony w pojazdach na zagranicznych tablicach. Wówczas kierowca takiego auta musi się liczyć z zatrzymaniem przez patrol mobilny, który na miejscu wyegzekwuje zapłatę mandatu.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 21.04.2016 07:34

czyli teoretycznie jak zostanę "kiedyś" skontrolowany to dostanę mandat "wstecz"?
czy przyjdzie mi do domu?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 21.04.2016 07:41

A tego to nie wiem. Nie płaciłem jeszcze mandatu za brak winiety. Jest tyle możliwości zakupu, cena niska w porównaniu z mandatem, że nigdy nie zapomniałem jej kupić, a już na pewno nie ryzykowałem, jak moi znajomi. :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.04.2016 07:43

Sol-Wagon napisał(a):czyli teoretycznie jak zostanę "kiedyś" skontrolowany to dostanę mandat "wstecz"?
czy przyjdzie mi do domu?

Czytając ostatnie zdanie z cytatu w poprzednim poście walpa - będziesz ścigany przez patrol mobilny i praktycznie mandat zapłacisz jeszcze na autostradzie.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 21.04.2016 07:51

Z tym, że ja napisałem o możliwości takiego sposobu. To konkretnie dotyczy egzekwowania mandatów za brak Eurowiniety,
a ta obowiązuje w Danii, Luksemburgu, Holandii i Szwecji. Lepiej kupić i się nie przejmować. :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.04.2016 08:39

walp napisał(a):Z tym, że ja napisałem o możliwości takiego sposobu. To konkretnie dotyczy egzekwowania mandatów za brak Eurowiniety,
a ta obowiązuje w Danii, Luksemburgu, Holandii i Szwecji. Lepiej kupić i się nie przejmować. :)

Na Słowacji ma być podobnie.
http://www.polskieradio.pl/42/273/Artyk ... 1-stycznia
Więc ryzyko dostania mandatu w razie braku opłaty jest wysokie.
jacek73
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 904
Dołączył(a): 24.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek73 » 21.04.2016 10:16

dobre to jest :) kolejne udogodnienie
Ostatnio edytowano 22.04.2016 08:10 przez jacek73, łącznie edytowano 1 raz
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 21.04.2016 20:10

walp napisał(a):A tego to nie wiem. Nie płaciłem jeszcze mandatu za brak winiety. Jest tyle możliwości zakupu, cena niska w porównaniu z mandatem, że nigdy nie zapomniałem jej kupić, a już na pewno nie ryzykowałem, jak moi znajomi. :D

ja jechałem okazjonalnie...omyłkowo przejechałem "kawałkiem" autostrady do pierwszego zjazdu...:/
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.04.2016 21:02

jacek73 napisał(a):dobre to jest :) kolejne udogodnienie,szkoda jak piszecie że w Polsce czegoś takiego niema...


Ja tam jestem zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia winiet w Polsce 8) 8)

Tylko z powodów lokalnych :wink:

Czesi je wprowadzili i skutek jest taki, że mieszkańcy Czeskiego Cieszyna, Trzyńca, całego Zaolzia aż po granicę ze Słowacją zamiast robić poważniejsze zakupy w Ostrawie, to jeżdzą do polskiego Cieszyna i Bielska.
Żeby dojechać do Ostrawy szybko i wygodnie muszą pojechać płatną ekspresówką.
Do Bielska mają dojazd za darmo :D

Różnice cenowe w sklepach w Polsce i w Czechach są niewielkie, ale 1500 koron (około 250 złotych )
za roczną czeską winietę to już coś :roll:

Ekspresówka z Czeskiego Cieszyna do Frydka-Mistka jest przeważnie pusta, za to równoległa do niej droga jest zapchana. :roll:
Kiedyś była tak zapchana droga z Cieszyna do Bielska. Teraz przy bezpłatnej ekspresówce są na niej pustki :roll:

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.04.2016 22:29

Lednice napisał(a):
jacek73 napisał(a):dobre to jest :) kolejne udogodnienie,szkoda jak piszecie że w Polsce czegoś takiego niema...


Ja tam jestem zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia winiet w Polsce 8) 8)

Przypominam Panom, że to wątek o winietach w Słowacji.
Proszę nie tworzyć OT :idea: jaki system ma być w Polsce, bo wątek będzie miał 100 stron ... :roll:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.04.2016 22:36

OK
100% racji 8)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 22.04.2016 07:12

Sol-Wagon napisał(a):
walp napisał(a):A tego to nie wiem. Nie płaciłem jeszcze mandatu za brak winiety. Jest tyle możliwości zakupu, cena niska w porównaniu z mandatem, że nigdy nie zapomniałem jej kupić, a już na pewno nie ryzykowałem, jak moi znajomi. :D

ja jechałem okazjonalnie...omyłkowo przejechałem "kawałkiem" autostrady do pierwszego zjazdu...:/

przy ewentualnej rutynowej kontroli dostanę mandat?
czy przyjdzie do domu?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 22.04.2016 07:27

Sol-Wagon napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):
walp napisał(a):A tego to nie wiem. Nie płaciłem jeszcze mandatu za brak winiety. Jest tyle możliwości zakupu, cena niska w porównaniu z mandatem, że nigdy nie zapomniałem jej kupić, a już na pewno nie ryzykowałem, jak moi znajomi. :D

ja jechałem okazjonalnie...omyłkowo przejechałem "kawałkiem" autostrady do pierwszego zjazdu...:/

przy ewentualnej rutynowej kontroli dostanę mandat?
czy przyjdzie do domu?

Już raz odpowiedziałem, że nie wiem, bo nie płaciłem mandatu za brak winiety. Te, które dostałem, płaciłem na miejscu.

Wydaje mi się oczywiste, że jeśli jesteś kontrolowany, to mandat dostajesz do ręki. Jeśli kontrola była przez system kamer, to mandat zostanie wysłany.
Alize 1800
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 252
Dołączył(a): 12.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alize 1800 » 22.04.2016 07:48

Ewentualnie znając "nasze dziurawe przepisy" zapuka do drzwi komornik. :oczko_usmiech:
euromissile
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 241
Dołączył(a): 19.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) euromissile » 22.04.2016 16:26

Sol-Wagon napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):
walp napisał(a):A tego to nie wiem. Nie płaciłem jeszcze mandatu za brak winiety. Jest tyle możliwości zakupu, cena niska w porównaniu z mandatem, że nigdy nie zapomniałem jej kupić, a już na pewno nie ryzykowałem, jak moi znajomi. :D

ja jechałem okazjonalnie...omyłkowo przejechałem "kawałkiem" autostrady do pierwszego zjazdu...:/

przy ewentualnej rutynowej kontroli dostanę mandat?
czy przyjdzie do domu?



NA miejscu musisz płacić, jak nie masz gotówki to do bankomatu Cię podwiozą a jak na karcie pusto to zatrzymują dowód od auta (nie wiem czy prawko oddają czy też zatrzymują) i do odbioru w Bratysławie :)

Do domu to najwyżej z fotoradaru może przyjść, stoją takowe przy autostradzie ale nie wiem czy to straszaki czy pstrykają.

Przenośnych nie zaobserwowałem.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nowe elektroniczne winiety - Słowacja od 2016 roku. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone