Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Norwegia 2012 (powrót po latach)

Norwegia uzyskała niepodległość po rozwiązaniu unii ze Szwecją w dniu 7 czerwca 1905 roku. Norwegia jest jednym z największych na świecie eksporterów ropy naftowej i naturalnego gazu. Kierowca zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu trafia na 30 dni do więzienia, traci prawo jazdy oraz musi zapłacić 10% swoich rocznych dochodów. Wino i likier można kupić jedynie w specjalnych punktach monopolowych zwanych Vinmonopolet.
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 07.01.2013 09:12

Morski Pas napisał(a):Obrazek


Oooooo... jak cudnie :mrgreen:
Mało prawdopodobne, choć pewnie nie niemożliwe, żebym Norwegię odwiedziła więc chociaż sobie poobserwuję Twoją... :oczko_usmiech:
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 07.01.2013 10:43

Pięknie. :D I co już? :cry:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.01.2013 11:03

Witam
Dopiero teraz trafiłem na wątek i dodałem oczywiście do obserwowanych.
4 lata temu robiłem przymiarki do Skandynawii, ale nie wyszło.
Byłem pod wrażeniem m.in. tego widoku z półką skalną (11 i 12 zdjęcie).
Może kiedyś uda się tam dotrzeć, choć na pewno nie w tym roku. :)
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 07.01.2013 12:01

Morski, mam pytanie: ile Cię kosztował wynajem tego francuskiego samochodu?
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 07.01.2013 16:04

MRK napisał(a):Morski, mam pytanie: ile Cię kosztował wynajem tego francuskiego samochodu?

400 koron za dobę. Paliwo też nie jest drogie (jak na Norwegię), ok. 15 koron za litr.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 07.01.2013 16:50

Morski Pas napisał(a):
MRK napisał(a):Morski, mam pytanie: ile Cię kosztował wynajem tego francuskiego samochodu?

400 koron za dobę. Paliwo też nie jest drogie (jak na Norwegię), ok. 15 koron za litr.


Dzięki. Kalkuluję dalej. Chyba, że jesteś w stanie powiedzieć, ile kosztował jakiś mniejszy wózek, tudzież zareklamujesz wypożyczalnie, abym sobie pooglądał:).
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 08.01.2013 00:09

MRK napisał(a):Dzięki. Kalkuluję dalej. Chyba, że jesteś w stanie powiedzieć, ile kosztował jakiś mniejszy wózek, tudzież zareklamujesz wypożyczalnie, abym sobie pooglądał:).


Nie wiem ile mógł kosztować mniejszy wózek. Na początku była mowa o Clio, ale wszystkie formalności załatwiał mój kolega Norweg i wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że Meganka była w cenie Clio. Ta wypożyczalnia, to była mała firemka na zadupiu w samym środku Telemarku, ale ponieważ rozważałem tez opcję wypożyczenia auta na lotnisku i dojechania na to zadupie samochodem, zamiast pociągiem i autobusem, to zobaczyłem, że ceny w sieciowych wypożyczalniach niewiele się różnią.. Jeśli chcesz szukać okazji to wpisz w googla "rent a car" po norwesku, czyli "bilutleie". Wyskoczą Ci takie firmy jak ta. W tym przykładzie wklepałem 7 dni w lipcu tego roku.

Kalkulując, nie sugeruj się czasami przejazdu podawanymi przez programy nawigacyjne. Poza drogami szybkiego ruchu, których w interesujących nas rejonach praktycznie nie ma, możesz przyjąć średnią prędkość 50km/h i cieszyć się jeśli ją utrzymasz. Niektóre odcinki dróg z literą E przed numerem mają szerokość jednego auta i mijanki co kilkaset metrów, a ruch jest dość spory.

25.
N12_025.jpg
26.
N12_026.jpg
27.
N12_027.jpg


Śnieg w lipcu też nie jest niczym niezwykłym.

28.
N12_028.jpg
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 08.01.2013 10:45

Gdyby nie ten śnieg, to po drinku można by z Chorwacją pomylić. :wink:
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 08.01.2013 14:31

YACH!!! Wklejaj więcej fotek!!!!!!!

Tak sobie kalkuluję i powiem Ci, że za Chiny Twój wariat (lot + wypożyczenie samochodu), nie chce mi, póki co, wyjść taniej od wariantu jazdy samochodem, przy czym jeszcze walczę, bo o ile dojazd do Chorwacji to pikuś, tak tutaj rozwiązań jest o wiele więcej. Już mam mętlik w głowie, ale tak sobie planując marszrutę na Katowice-Oslo-Bergen-Stavanger-Kristianstand-Berlin, to łącznie w promami wychodzi mi jakie 2000 -2300zł i 4000km drogą lądową, licząc spalanie stałe, lekko zawyżone z uwagi na cenę paliwa w Norwegii, jednakże zrównoważone możliwymi osiągami na ichniejszych drogach, co przełoży się na mniejszą żarłoczność mojego samochodu (matko, ja napisałem to zdanie :lol: ).

Nie wiem, ile płaciłeś za lot, bo ja póki co, jakiejś sensownej propozycji nie znalazłem, ale ile byś nie płacił, to wynajęcie samochodu na np. 7 dni, to koszt ok. 1600zł. Trzeba jeszcze wlać i dolecieć. Plusem takiego rozwiązania jest "bycie" na miejscu w tempie błyskawicznym... ale z drugiej strony... sama podróż to już przygoda.

Żeby nie było... niczego nie kwestionuję, ani nie ganię. Po prostu pojawiła się iskierka nadziei, że w tym roku może tam będę, a ta, jak sie już pojawi "to po chłopie" :lol: :lol: :lol: . Część osób z forum wie, że na punkcie Norwegii mam totalnie zjechany mózg, a jeszcze nie byłem... i tak ślęczę w pracy od rana i kombinuję jak koń po górę :D .


EDIT: Promy liczone dla dwóch osób. No i doliczyłbym jeszcze jakieś 500-600zł na paliwo/opłaty do "objazdówek" na miejscu.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 08.01.2013 15:09

MRK napisał(a):Tak sobie kalkuluję

Weź może pod uwagę Gdynię.
Obrazek
Za nieduże pieniądze dostaniesz się samochodem do Karlskrony.
Obrazek
Potem grzejesz sobie jakieś 600 km do Oslo. Drogi bajka i coś można zobaczyć po drodze.
No i możesz mi podrzucić jakieś winko po drodze :oczko_usmiech:
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 08.01.2013 15:41

To jest jeden z dwóch najlepszych wariantów, z uwagi min. na rozłożenie noclegu. Jedynie droga Katowice-Gdynia mnie przeraża, dlatego drugim wariantem jest Katowice-Sassnitz-Trelleborg, a powrót i tak inną drogą.

Jakie winko? Takie piwniczne może być? :D
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 08.01.2013 15:54

MRK napisał(a): Jedynie droga Katowice-Gdynia mnie przeraża
Jakie winko? Takie piwniczne może być? :D

Znajomy wracał z Krakowa ostatnio i stwierdził, ze nie ma dramatu, to co gdzieś tam zgubił odrobił między Toruniem a Gdańskiem. Jechał chyba 7 godzin, więc spoko.

Wino najlepiej z winogron rosnących na zachodnich zboczach itd itd
W łeb ma iść i już :mrgreen:

A tak na poważnie, to na promach ostrożnie z alkoholem, trzepią przy wyjeździe z promu aż miło. :wink:
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 08.01.2013 16:09

kaszubskiexpress napisał(a):Znajomy wracał z Krakowa ostatnio i stwierdził, ze nie ma dramatu, to co gdzieś tam zgubił odrobił między Toruniem a Gdańskiem. Jechał chyba 7 godzin, więc spoko.


No to dobry wynik


kaszubskiexpress napisał(a):A tak na poważnie, to na promach ostrożnie z alkoholem, trzepią przy wyjeździe z promu aż miło. :wink:



Spoko. Będę pamiętał, jak uda mi się tam w tym roku być :lol:
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 08.01.2013 17:02

Sassnitz-Trelleborg to moim zdaniem najgorszy wariant ze wszystkich. Masz 100km więcej jazdy, a prom płynie tylko 4 godziny, więc nie odpoczniesz. Chyba, że decyduje cena, to popatrz jeszcze na opcję Rostock-Gedser (auto+2osoby=80Euro) i mostem do Szwecji (45Euro). Przy okazji odwiedzisz Kopenhagę.

Promy Swinoujście-Ystad i Gdynia-Karlskrona płyną całą noc i nie warto oszczędzać na kabinie, tylko porządnie się wyspać.

Z Ystad i Trelleborga masz prostą i komfortową drogę do Oslo, z Karlskrony większość trasy masz drogami lokalnymi, widokowo znacznie lepszymi od E6, ale dużo wolniejszymi.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Norwegia 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 08.01.2013 21:05

Ciekawa opcja to prom Kiel-Oslo...wprawdzie zajmuje to od 14:00 do 10:00 następnego dnia, ale...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Norwegia - Norge



cron
Norwegia 2012 (powrót po latach) - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone