Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

nikon d3000

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.10.2012 07:40

bluesman napisał(a):no i na razie jestem rozczarowany. Aparat w trybie auto przekłamuje kolory, a czasem trzeba coś szybko bez zbędnych ustawień cyknąć :(

Pcheły? ;)

Wiesz, 3K, to taka zabawka na pokaz, że się ma lustro, ale spokojnie można się cieszyć
robieniem nią zdjęć, pod jednym warunkiem - że będziesz z nią współpracował.

Jeżeli ograniczysz się do celowania i wciskania spustu migawki,
to musisz zdać się "na to co puszka wypluła i cześć." ;)

Jeśli ty jesteś rozczarowany, to postaw się teraz na miejscu aparatu :roll:

:D
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 07.10.2012 08:32

weldon napisał(a):
bluesman napisał(a):no i na razie jestem rozczarowany. Aparat w trybie auto przekłamuje kolory, a czasem trzeba coś szybko bez zbędnych ustawień cyknąć :(

Pcheły? ;)

Wiesz, 3K, to taka zabawka na pokaz, że się ma lustro, ale spokojnie można się cieszyć
robieniem nią zdjęć, pod jednym warunkiem - że będziesz z nią współpracował.

Jeżeli ograniczysz się do celowania i wciskania spustu migawki,
to musisz zdać się "na to co puszka wypluła i cześć." ;)

Jeśli ty jesteś rozczarowany, to postaw się teraz na miejscu aparatu :roll:

:D


A jak się ma 3K do D90?ten drugi łatwiejszy w obsłudze,choć droższy?Jadę starym HP-ekiem i chciałbym jakieś lustro,ale za stary jestem na nauki.A D90 już powoli wyprzedają,więc trzeba się spieszyć.
Pozdrav
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.10.2012 09:05

jara napisał(a):A jak się ma 3K do D90?

Mz aparat jest w tym wypadku rzeczą drugorzędną, bo nie on decyduje o jakości wykonanego zdjęcia.

Każdy jest dobry.
Do nauki można kupić tanio zestaw: Nikon D50 (w bardzo dobrym stanie) - 500 zł + Nikkor AF 50/1.8D - 350 zł, albo jakiegoś Canona 350, który z obiektywem kitowym można kupić za 500 zł (ale to trzeba zdawać sobie sprawę z pewnego dyskomfortu trzymania tego maleństwa ;)) i będzie całkowicie wystarczający, tym bardziej, że są do niego tanie i dobre obiektywy z analogów, pod jednym warunkiem - że się zapamięta, że to nie aparat robi zdjęcia, a fotograf i od tego zacznie naukę, a nie poleci fotografować pchły :lol:

Tak mi się zdaje, w każdym razie, dlatego wole kompakty ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.10.2012 09:07

bluesman napisał(a):no i na razie jestem rozczarowany. Aparat w trybie auto przekłamuje kolory, a czasem trzeba coś szybko bez zbędnych ustawień cyknąć :(


Tryb automatyczny i lustrzanka, to nieporozumienie.
Przejdź od razu na preselekcję przysłony, czyli A (ktoś radził to wcześniej).

Moje rozczarowanie po zakupie lustrzanki było nie mniejsze niż Twoje.
Wieki temu żaliłem się Leszkowi Skupinowi z podobnych problemów. Zalecił cierpliwość i pstrykanie. :)

O trybie automatu zapomnij, nie masz kontroli nad niczym.
W kompaktach głębia ostrości jest tak duża, że gdziekolwiek nie złapiesz ostrości zdjęcie jest w miarę wyraźne. W lustrze trzeba to kontrolować. Najważniejsze to poczytaj o zależności: przysłona - czas naświetlania - ISO. Proponuję takie zabawy z rozmyciem tła, zdjęciami w ruchu, dłuuugimi czasami naświetlania wieczorem - raz dwa połapiesz o co chodzi i będzie łatwiej.

No i obiektyw. Nie wiem co masz, ale to najważniejsze by nie był to jakiś plastik :), gdyż to może skutecznie rozczarować.
Ja nie robię zbyt dużo zdjęć lustrzanką, w zasadzie wyciągam ją na urlopowe wyjazdy i czasem na jakąś rodzinną imprezę, ale kiedyś to w minimalnym stopniu połapałem, jakoś leci i czasem daje dużo frajdy.

Pozdrawiam i życzę cierpliwości, bo na szybkie zdjęcia w górach tym aparatem musisz zapracować. :wink:

Pozdrawiam.
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 07.10.2012 10:46

weldon napisał(a):
bluesman napisał(a):no i na razie jestem rozczarowany. Aparat w trybie auto przekłamuje kolory, a czasem trzeba coś szybko bez zbędnych ustawień cyknąć :(

Pcheły? ;)

Wiesz, 3K, to taka zabawka na pokaz, że się ma lustro, ale spokojnie można się cieszyć
robieniem nią zdjęć, pod jednym warunkiem - że będziesz z nią współpracował.

Jeżeli ograniczysz się do celowania i wciskania spustu migawki,
to musisz zdać się "na to co puszka wypluła i cześć." ;)

Jeśli ty jesteś rozczarowany, to postaw się teraz na miejscu aparatu :roll:

:D


Co aparat o mnie sądzi mam głęboko ............. :mrgreen:
Jako, że zacząłem wczoraj, na pierwszy ogień poszedł trybu automat, a skoro dotychczas miałem do czynienia z Canonem Power Shoot 100 IS więc trudno uniknąć porównań które wychodzą na korzyść tańszego o połowę Cannona. W trybie auto C oddaje w miarę naturalne kolory Nikon niestety nie :) Zajmę się teraz trybem P gdzie część rzeczy za mnie robi aparat natomiast ja pewne ustawienia sam definiuję :) Obiektyw mam AF-S Nikkor 18-55mm VR. Przykładowo wstawiłem jesienne zdjęcia.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.10.2012 11:12

bluesman napisał(a):Przykładowo wstawiłem jesienne zdjęcia.


1, 2 - robione pod słońce rzadko wychodzą, chyba, że zastosujesz statyw i pewne triki,
a tak skazany jesteś na porażkę.
Poza tym przysłona 4 - 5,6 w krajobrazie się nie sprawdza.
Przymknij do 11, to będziesz miał większą głębię ostrości.

Zresztą tutaj też z ostrością jest kiepsko: na pierwszym poszła na pierwszy plan, a na drugim nie ma jej wcale.

Na trzecim masz niby tryb landscape, ale znów przysłonę 5,6 - aparat próbował złapać ostrość gdzieś na niebie, w związku z czym skały się rozmyły całkiem.

Poza tym, zwykłe "automatyczne dopasowanie kolorów" w IrfanView i wyostrzenie już by ci coś dało, a tak jest mydło.

Pozdrawiam
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 07.10.2012 11:22

A gdzie te zdjęcia?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.10.2012 11:26

ebolec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1432
Dołączył(a): 05.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ebolec » 07.10.2012 11:40

Przepraszam za wtręt, ale jak rozumiem jako fotograficzny amator robiący zdjęcia od przypadku do przypadku- lepiej jest mieć kompakt, który trochę spraw uprości przy fotografowaniu niż silić na tańszą lustrzankę, z którą nie poradzę sobie bez wykonania sporej ilości zdjęć dla wprawy?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 07.10.2012 11:53

bluesman napisał(a):
Co aparat o mnie sądzi mam głęboko ............. :mrgreen:


Jeśli jesteśmy na etapie tak intymnej szczerości, to powiem Ci że aparat ma jeszcze głębiej to co Ty o nim sądzisz, tyle że to Ty w założeniach liczyłeś na odwzajemnienie miłości wydając ciężko zarobione pieniądze :wink:

A na poważnie. Przywykniecie do siebie, bo inaczej być nie może. Jak zaczniesz odkrywać możliwości puszki zagłębiając się poza tryb Auto, to dojdziesz że ten 100IS to tylko fajna zabawka a Nikon to aparat. Oba są stworzone do innych celów. Moja droga sprzętowa wygląda mniej więcej tak, że zacząłem od małpki, potem miałem hybrydę, potem przyszedł czas na lustra i worek przyzwoitych szkieł. Kiedy zacząłem rozumieć o co chodzi w fotografii kupiłem analoga by znów wrócić do małpki, co nie znaczy że kiedy chcę zrobić zdjęcie a nie tylko pstrykać wracam do luster bo nie dają reszcie żadnych szans. Flagowym efektem jest slajd zrobiony na Velvii :mrgreen:
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 07.10.2012 11:55

ebolec napisał(a):Przepraszam za wtręt, ale jak rozumiem jako fotograficzny amator robiący zdjęcia od przypadku do przypadku- lepiej jest mieć kompakt, który trochę spraw uprości przy fotografowaniu niż silić na tańszą lustrzankę, z którą nie poradzę sobie bez wykonania sporej ilości zdjęć dla wprawy?


Też tak to zrozumiałem.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.10.2012 15:05

jara napisał(a):
ebolec napisał(a):Przepraszam za wtręt, ale jak rozumiem jako fotograficzny amator robiący zdjęcia od przypadku do przypadku- lepiej jest mieć kompakt, który trochę spraw uprości przy fotografowaniu niż silić na tańszą lustrzankę, z którą nie poradzę sobie bez wykonania sporej ilości zdjęć dla wprawy?


Też tak to zrozumiałem.


Nie do końca.

Najlepiej, to nauczyć się posługiwać aparatem, jakimkolwiek, a najlepiej takim, jakim posiadasz, a potem szukać czegoś, co najlepiej odpowiada waszym potrzebom.

Dla jednych to będzie lustro, dla drugiego bezlusterkowiec, dla innego kompakt.
Tyle, że zaawansowane kompakty (z mojego podwórka to będzie X100, X10) mają zalety nieosiągalne dla luster nie tylko amatorskich czy entry level.
Dla moich potrzeb to one są za mało uniwersalne, dlatego po lustro sięgam bardzo rzadko, robiąc fotki kompaktem którego wymienię pewnie na inny kompakt.

Z aparatem jest dokładnie tak samo, jak z rowerem - jak kto nie umie jeździć, to kupno bardziej skomplikowanego roweru tylko utrudni mu naukę, zamiast pomóc. Tak samo zakup kolarki nie spowoduje, że zaraz "szybko" przejadę 100 kilometrów.

Najpierw trzeba nauczyć się jeździć, potem zdecydować, jaki rodzaj terenu mi odpowiada, a potem dopiero dobieramy sobie sprzęt.

Dlatego, w pierwszej kolejności, spytałem do czego ma służyć ten aparat, bo może lepiej sprzedać te lustro i kupić coś w stylu S100 czy X-S1 Fujifilm, które są dość uniwersalne, mają sporą matrycę, pozwalająca na kontrolowanie GO, zakres ogniskowych nieosiągalny przez większość luster, jakość zdjęć w porównywalnym zakresie cenowym również, a obsługa nie jest zbyt skomplikowana i nawet w opcjach auto daje przyjemność fotografowania.

Ale, podstawa, to trzeba uczyć się i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć ... Tak samo, jak z budowaniem kondycji na rowerze :D

Pozdrawiam


bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 07.10.2012 20:55

weldon napisał(a):
jara napisał(a):
ebolec napisał(a):Przepraszam za wtręt, ale jak rozumiem jako fotograficzny amator robiący zdjęcia od przypadku do przypadku- lepiej jest mieć kompakt, który trochę spraw uprości przy fotografowaniu niż silić na tańszą lustrzankę, z którą nie poradzę sobie bez wykonania sporej ilości zdjęć dla wprawy?


Też tak to zrozumiałem.


Nie do końca.

Najlepiej, to nauczyć się posługiwać aparatem, jakimkolwiek, a najlepiej takim, jakim posiadasz, a potem szukać czegoś, co najlepiej odpowiada waszym potrzebom.

Dla jednych to będzie lustro, dla drugiego bezlusterkowiec, dla innego kompakt.
Tyle, że zaawansowane kompakty (z mojego podwórka to będzie X100, X10) mają zalety nieosiągalne dla luster nie tylko amatorskich czy entry level.
Dla moich potrzeb to one są za mało uniwersalne, dlatego po lustro sięgam bardzo rzadko, robiąc fotki kompaktem którego wymienię pewnie na inny kompakt.

Z aparatem jest dokładnie tak samo, jak z rowerem - jak kto nie umie jeździć, to kupno bardziej skomplikowanego roweru tylko utrudni mu naukę, zamiast pomóc. Tak samo zakup kolarki nie spowoduje, że zaraz "szybko" przejadę 100 kilometrów.

Najpierw trzeba nauczyć się jeździć, potem zdecydować, jaki rodzaj terenu mi odpowiada, a potem dopiero dobieramy sobie sprzęt.

Dlatego, w pierwszej kolejności, spytałem do czego ma służyć ten aparat, bo może lepiej sprzedać te lustro i kupić coś w stylu S100 czy X-S1 Fujifilm, które są dość uniwersalne, mają sporą matrycę, pozwalająca na kontrolowanie GO, zakres ogniskowych nieosiągalny przez większość luster, jakość zdjęć w porównywalnym zakresie cenowym również, a obsługa nie jest zbyt skomplikowana i nawet w opcjach auto daje przyjemność fotografowania.

Ale, podstawa, to trzeba uczyć się i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć ... Tak samo, jak z budowaniem kondycji na rowerze :D

Pozdrawiam




w takim razie wolę rower i zdjęcia przy jego pomocy robione, zapamiętane tylko w mojej głowie ..............

Masz na myśli dowcip: Pytanie skierowane do pijaczka w wielkim miecie......... Panie !! jak trafić do opery ???
.... ćwiczyć trzeba ... ku........a ćwiczyć
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 07.10.2012 20:59

....
Ostatnio edytowano 01.06.2013 14:45 przez AndrzejJ., łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.10.2012 21:20

AndrzejJ. napisał(a):A jaki ma ten d3000 obiektyw?

Tutaj.

bluesman napisał(a):Masz na myśli dowcip: Pytanie skierowane do pijaczka w wielkim miecie......... Panie !! jak trafić do opery ???
.... ćwiczyć trzeba ... ku........a ćwiczyć


Dobre :D

Stare, ale dobre :D

Dodałbym jeszcze, ze 14 to marna pora na robienie fotek, chyba, że w pomieszczeniach.
Ćwiczyć, ale też się bawić, bo na tym to ma polegać.
Spróbuj podejść w te same miejsca rano albo wieczorem, zdjęcia rób ze słońcem, ustaw przysłonę na 8-11 w trybie A, pomiar ostrości na wielosegmentowy, WB na Auto.

I nie śpiesz się. Szybko to się robi panoramowanie, a krajobraz fotografujesz najpierw wybierając odpowiednie miejsce, potem parametry, potem kadr.

Pozdrawiam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
nikon d3000 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone