Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z. Lodowe ostatki.

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 31.07.2012 11:52

Roxi napisał(a)::)
Również serdecznie pozdrawiam.
Ja ostatnio tak delikatnie podchodzę do zanurzeń, niedawne 40 stopni gorączki trochę mnie wystraszyło i chcę w 100% dojść do siebie.

W przerwach od nurania złapałam bakcyla do ... fruwania? ;)

Obrazek



Gdzie diabeł nie może tam Roxi wyśle. Co za energiczna dziewucha. Nie usiedzi na miejscu. Żywioł nie baba. Jaka dynamika i odwaga. Winna chłopakiem sie urodzić, a nie babą. :) :) :) Ten jej chłop to nie za wiele ma do pogadania. Dziewuszysko :D :D :D wszechstronnie wysportowane. Ciekawe czy na salonach zachowuje się jak dziewucha czy dama :D :D :D
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 31.07.2012 12:22

Na salonach nie bywa, a jak bywa, to przychodzi w stroju nurka, albo dresie. Czasami z podbitym okiem... ;)

A chłop nie ma nic do powiedzenia, chodzi 5m za mną i składa pokłony ;)

Oj Darku nie każda kobieta musi nosić tipsy i robić sobie słit focie i nie każda wysportowana kobieta z pasją musi chodzić w przetartych gaciach 8)
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 01.08.2012 08:43

Roxi napisał(a):Na salonach nie bywa, a jak bywa, to przychodzi w stroju nurka, albo dresie. Czasami z podbitym okiem... ;)

A chłop nie ma nic do powiedzenia, chodzi 5m za mną i składa pokłony ;)
Oj Darku nie każda kobieta musi nosić tipsy i robić sobie słit focie i nie każda wysportowana kobieta z pasją musi chodzić w przetartych gaciach 8)


Nic dodać nic ująć. :D
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 07.08.2012 09:02

14. Sparmann, Niemcy

4, 5 sierpień- Sparmann, Kamenz- Niemcy

Ten wyjazd był planowany od dłuższego czasu. W końcu się udało.
Zapraszam na wirtualny spacer po kamieniołomie Sparmann.

Kamieniołom położony w środku Kamenz, jest kolejnym udostępnionym do nurkowania kamieniołomem w okolicy. Głęboki na 70m Sparmann wziął swoja nazwę od jednej z firm, która wcześniej korzystała z wyrobiska.

Historia kamieniołomu:

Wyrobisko granitu położone jest na we wschodniej części Kamenz /koło Drezna. Użytkownikiem kamieniołomu było w latach 1940-1959 przedsiębiorstwo Carl Sparmann i spółka. Od 1959 Firma VEB(K) Granit- und Grünsteinwerke Kamenz/Sachsen. Powstała w wyniku działalności kamieniołomu dziura miała wymiary 200 x 170 m i maksymalną głębokość 80 m.

W kamieniołomie wydobywano granit o strukturze grubokrystalicznej z dużą domieszką biotytu. Granit taki ma jednolitą barwę, strukturę i skład mineralny. Skały mają jasną szarobiałą barwę z czarnymi nakropieniami. Głównymi domieszkami są białawy skaleń, szary kwarcyt, biotyt, apatyt, cyrkon, piryt i pirotyn.
Urobek wydobywano w płaskich kawałkach o grubości od 0,5 do 4,5 m grubości. W miarę postępowania wydobycia pionowa otchłań rosła coraz bardziej. Dzięki temu, że materiał można było łatwo dzielić na duże bloki, często wydobywano bardzo duże kawałki.

Jeżeli wierzyć opowieściom to na dnie znajdują się wraki czołgów wschodnioniemieckiej armii lub skarby ukryte w czasach kiedy terenami tymi rządzili naziści.
Woda pojawiła się w kamieniołomie krótko po zaprzestaniu wydobycia i zamknięciu kamieniołomu w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W ten sposób powstał kolejny atrakcyjny akwen do nurkowania w rejonie Lausitz.

Droga od kamieniołomu do nadającego się do nurkowania akwenu była długa i ciężka. Stare zdjęcia z czasów czynnego wydobycia pokazują w jaki sposób powstało dzisiejsze „jeziorko”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Technika z tamtych czasów w żaden sposób nie daje się porównać z dzisiejszą. Dlatego też praca w kamieniołomie była żmudna i ciężka. Bloki granitowe, które wysadzono przy pomocy materiałów wybuchowych, są dzisiaj niemymi świadkami tamtych lat i tamtego przemysłu.

Obrazek

Obrazek

Będąc pod wodą można wyobrazić sobie jak naprawdę wyglądało wydobycie.
Granitowe bloki zastygły w dziwnych, „powykręcanych” kształtach.
Można zobaczyć granitowe półki oraz platformy, które wyglądają jak wieże strażnicze wiszące przy stromych ścianach skalnych lub napawające grozą podwodne urwiska. Poza tym zobaczyć można inne pozostałości przeszłych dni. Na przykład rurę, służącą kiedyś do odpompowywania wody z dna wyrobiska lub stary bunkier służący do ochrony przed wybuchami.
To wszystko przetrwało w ciszy dzięki ukryciu pod powierzchnią wody, a wiele rzeczy znajdujących się na dnie nie zostało poznanych i czeka na odkrycie w świetle nurkowych latarek.

Co jest zwykle typowe w zalanych kamieniołomach, w Sparmannie nurkuje się głównie przy opadających stromo skalnych ścianach. Najmniejsza głębokość wynosi 20m, a największa 70m. Nie oznacza to jednak, że początkujący nurkowie nie są u nas mile widziani – każdy kto dobrze radzi sobie z pływalnością nie powinien mieć żadnych problemów.

Informacje ze stronki http://sparmann-polska.sachsen-tauchen.de

Sama baza jest doskonale zorganizowana, przygotowane są domki, gdzie można się przespać i pole namiotowe, gdzie spokojnie można rozłożyć namiot. Oczywiście najwięcej chętnych jest na spanie w wygodnych łóżkach… ale to nie dla mnie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kamieniołom znajduje się praktycznie w centrum miasta, ale po wjechaniu na teren bazy nurkowej można poczuć się jak na jakimś totalnym odludziu. Cisza i spokój.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak już pisałam wcześniej Sparmann umożliwia wykonywanie dość głębokich nurkowań- koledzy znaleźli tam 65, 89m ;)
Ja do zaliczenia miałam nurkowanie na 45m w ramach kursu Advanced Nitrox Diver PSAI ;)
Udało się, chociaż woda nie była zbyt fajna. Poniżej 20m to już całkowicie nocne nurkowanie.

Obrazek

Obrazek

Przed…

Obrazek

… i po :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak wyglądał nurkowy weekend w Saksonii ;)
Bardzo przyjemnie było oderwać się od rzeczywistości, odprężyć, napić dobrego piwka w miłym towarzystwie. Akumulatory naładowane, można zacząć nowy tydzień :lol:

:papa:
Ostatnio edytowano 20.03.2013 11:32 przez Roxi, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z- Sparmann

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.08.2012 09:20

Kamenz, czyli na nasze Kamieniec :)

Tam, podobno, jest po środku gdzieś zatopiony bunkier.

Przypomniałem sobie o tej miejscowości, bo tam nasz "dzielny" generał, "co się kulom nie kłaniał"
strasznie zmasakrował chłopaków w czasie Operacji Łużyckiej o czym zbierałem niedawno informacje
- minęliśmy się niedaleko w czasoprzestrzeni :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 07.08.2012 09:54

Roxi napisał(a):Skały mają jasną szarobiałą barwę z czarnymi nakropieniami. Głównymi domieszkami są białawy skaleń, szary kwarcyt, biotyt, apatyt, cyrkon, piryt i pirotyn.


Bardzo fachowy opis :!: :D
A dzięki biotytowi (mika) łomy kamienia zapewne pięknie lśniły w słońcu.

pzdr :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.08.2012 13:21

longtom napisał(a):Bardzo fachowy opis :!: :D

... i bardzo ciekawy ! 8)

Pozdrawiam
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z- Sparmann

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 07.08.2012 19:23

weldon napisał(a):Przypomniałem sobie o tej miejscowości, bo tam nasz "dzielny" generał, "co się kulom nie kłaniał"
strasznie zmasakrował chłopaków w czasie Operacji Łużyckiej o czym zbierałem niedawno informacje
- minęliśmy się niedaleko w czasoprzestrzeni :)


Jeżeli chodzi o ciekawostki historyczne, to na Ciebie zawsze można liczyć :)
A jeżeli chodzi o bunkier, to jakiś bunkier na dnie jest, ale to bardziej bunkier strzałowego.

longtom napisał(a):Bardzo fachowy opis
A dzięki biotytowi (mika) łomy kamienia zapewne pięknie lśniły w słońcu.


Sama nie bardzo rozumiem co napisałam, ale jak ktoś w opisie kamieniołomu użył takich trudnych wyrazów, to pewnie wiedział co pisze ;)
Zresztą widzę, że Tobie temat kamyków nie jest chyba zupełnie obcy? :)

mariusz-w napisał(a):... i bardzo ciekawy !


Bardzo mnie to cieszy :)
Z tematu zrobiła się już mała baza nurkowisk, sama czasami tutaj zaglądam tylko po to, żeby doszukać się jakiegoś szczegółu na temat tego czy innego miejsca do nurkowania. :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z- Sparmann

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.08.2012 23:35

Roxi napisał(a):Z tematu zrobiła się już mała baza nurkowisk, sama czasami tutaj zaglądam tylko po to, żeby doszukać się jakiegoś szczegółu na temat tego czy innego miejsca do nurkowania. :)


I bardzo dobrze :D
Może kiedyś powstanie na podstawie Twojej relacji mapa nurkowisk na wzór tej :D



Pozdrawiam serdecznie
Piotr
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z- Sparmann

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 14.08.2012 09:47

piotrf napisał(a):I bardzo dobrze :D
Może kiedyś powstanie na podstawie Twojej relacji mapa nurkowisk na wzór tej


Witaj Piotrze.
Może uda się stworzyć małą mapkę, albo nawet trochę większą ;) W ten weekend mam zamiar dopisać do spisu Solinę, mam nadzieję, że się uda.
Miło, że ciągle tutaj zaglądasz ;)

Serdecznie pozdrawiam
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z- Sparmann

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.08.2012 00:30

Roxi napisał(a): W ten weekend mam zamiar dopisać do spisu Solinę,


W połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku ( 8O ale to brzmi :lol: ) nurkowaliśmy przy dość niskim stanie wody - zalane wioski , a raczej pozostałości po nich , jakieś kuchnie , kominy , kamienne schody , w Chrewcie ( zatoka Czarnego ) resztki kuźni . . .
Trochę padał deszcz , co mogło nieznacznie zmienić przejrzystość wody w zatokach . . .

Mam nadzieję , że się wszystko uda , wrócicie zadowoleni i dowiem się czegoś nowego o moim ulubionym akwenie :wink:

Pozdrawiam
Piotr
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z- Sparmann

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 20.08.2012 07:13

piotrf napisał(a):. Mam nadzieję , że się wszystko uda , wrócicie zadowoleni i dowiem się czegoś nowego o moim ulubionym akwenie :wink:


Wróciłam cała i zdrowa i do tego oczywiście zadowolona :)
Solina, że tak powiem- zaliczona ;)
Pewnie napiszę tutaj kilka słów, więc serdecznie zapraszam.

Bieszczady jak zawsze .... niesamowicie piękne, chociaż ludzi wszędzie pełno.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z- Sparmann

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 20.08.2012 23:39

Ja Cię z tym szwendaniem się pod wodą podziwiam; wolę takie zajęcia na lądzie, ew. na wodzie.
:mrgreen:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z- Sparmann

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 28.08.2012 11:27

FUX napisał(a):Ja Cię z tym szwendaniem się pod wodą podziwiam; wolę takie zajęcia na lądzie, ew. na wodzie.
:mrgreen:


Szwędanie pod wodą jest całkiem przyjemne, jeżeli jest dobrze przygotowane ;)
Do spisu w najbliższym czasie dołożę Solinę. Pod wodą nie jest tak ładna jak na powierzchni, ale byłam, zobaczyłam i głębokość zdobyłam ;)
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z- Sparmann

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 01.10.2012 10:43

14. Attersee 3, Austria

Dużo się ostatnio wydarzyło w moim nurkowym świecie i nawet nie było czasu, żeby zajrzeć do tematu :)

20-23 września: Attersee. Austria.

DSC05491.JPG

Ten wyjazd był dość spontaniczny, właściwie zaproponowałam go kilka dni wcześniej.
Pakowaliśmy sprzęt na wyjazd na nurkowanie, kiedy wpadła mi do głowy myśl, żeby na weekend wyskoczyć do Austrii nad nasze ukochane Attersee. Tutaj relacje z poprzednich pobytów: Klik i Klik
Na początku nastawienie do wyjazdu było dość sceptyczne, ale dzień po dniu coraz więcej ludzi wykazywało chęci do wyjazdu... i pojechaliśmy :)

Tym razem zabraliśmy ze sobą masę sprzętu, przewidywane były dwa bardzo głębokie nurkowania (60m i 100m). Takich głębokości nie robi się już na powietrzu, więc trzeba było zabrać ze sobą butle z helem, tlenem itp, żeby zrobić odpowiednie mieszanki. Do tego doszła jeszcze mała sprężarka, którą udało nam się podłączyć w garażu właściciela.

Mnie oczywiście dotyczyła głębokość 60m :lol:
Niesamowite doznania. Dużo było planowania przed, dużo było mieszania gazów, dużo przygotowań. Wszystko po to, żeby pod wodą nie było niespodzianek... i nie było. Piękne nurkowanie w zacnym towarzystwie :)

Z wyjazdu zmontowany jest króciutki filmik... zapraszam do oglądania.
Ostatnio edytowano 20.03.2013 11:33 przez Roxi, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z. Lodowe ostatki. - strona 27
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone