Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z. Lodowe ostatki.

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.05.2012 22:24

Ponurkujemy z Tobą :D
Chorwacja podwodna , czy nie - piękna jest przecież . . .


Pozdrawiam
Piotr
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 13.05.2012 14:13

andrzej.k napisał(a):roxi luknij sobie :D

mielismy fajne spotkanie, dobrze ze znajomi filmowali


Pięknie!
Żeby zanurkować na wraku Barona Gautscha trzeba płynąć łodzią około 1,5h. Po cichutku liczyłam na takie spotkanie. Niestety nie tym razem.

piotf napisał(a):Chorwacja podwodna , czy nie - piękna jest przecież . . .


Relacja już się tworzy :)
Chorwacja pod wodą jest piękna, to fakt.
Jest jeden problem, Chorwaci bardzo sobie cenią podwodne zwiedzanie i dyktują strasznie wysokie ceny.
Nic się na to nie poradzi, ceny są jakie są i można albo zanurkować albo nie zanurkować ;)
andrzej.k
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej.k » 13.05.2012 14:32

w cro placilem w 2011 25 juro za jedno wyplyniecie , moim zdaniem nie jest tak jeszcze zle :)
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 13.05.2012 19:32

No to wypłynięcie na nurkowanie wrakowe jest "trochę" droższe ;)
Co i jak opiszę w relacji :)
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 15.05.2012 07:59

30 kwiecień: Poniedziałek- Z wizytą w Rovinj-Sub

Witam serdecznie w równoległej relacji do Majowego tu i tam

Wyjazd na majówkę, nie miał być typowym wyjazdem nurkowym i takim nie był.Daleko nam było do robienia dwóch nurkowań dziennie i to codziennie. Chcieliśmy też nacieszyć się Chorwacją i zobaczyć parę ciekawych miejsc.

Stąd pomysł na dwie równoległe relacje, tutaj skupię się na nurkowaniu- pokażę parę podwodnych fotek, opowiem o tym co pod wodą i jak to wszystko wyglądało.

Poniedziałek był naszym pierwszym nurkowym dniem.
Trafiliśmy do centrum nurkowego Rovinj- Sub, które było oddalone od naszego apartamentu dosłownie o minutę lub dwie jazdy samochodem.

Tutaj strona internetowa: Klik

Całość robiła bardzo dobre wrażenie. Teren idealny, nad samym morzem. Dużo miejsca na suszenie rzeczy, dostępna słodka woda do płukania sprzętu i prysznice.

Obrazek

Obrazek

Około godziny 16 wypłynęliśmy na pierwsze nurkowanie taką jednostką pływającą.

Obrazek

Trzeba było sklarować sprzęt i ruszyliśmy.

Obrazek

Było trochę niepewności, czy tyle ołowiu ile wzięliśmy wystarczy do tego, żeby spokojnie się zanurzyć. Wzięłam 4kg więcej niż zwykle i okazało się, że strzeliłam w 10. Było idealnie :)

Pierwsze nurkowanie miało się odbyć na lokalnej rafie, przy którejś z pobliskich wysp.

Cdn :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.05.2012 08:19

Roxi napisał(a): Majowego tu i tam

... byłem tu ... idę tam ! 8)

pozdrawiam.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 15.05.2012 09:51

Mariusz, witam też tutaj :)

Poniedziałek cd- Lokalna rafa

Na miejsce nurkowe płynęliśmy może z pół godziny.
Zanurzyliśmy się i... trochę rozczarowaliśmy.
Pod wodą było jakoś tak ubogo. Chorwacja nie słynie z raf zapierających dech w piersiach, ale tutaj to nawet nie było ala rafy, a ryb trzeba było wypatrywać :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podwodna wycieczka dobiegła końca.
Jak na pierwsze nurkowanie i rozgrzewkę przed zejściem na Barona Gautscha było jak znalazł.
Wyważyliśmy się, opływaliśmy w słonej wodzie i już można było snuć plany o tym co wymyślić na jutro.

Obrazek

Zapraszamy na pokład.

Wejście nie było tak łatwe, jakby się mogło wydawać. To wszystko co miałam na plecach ważyło tyle, że ledwo dałam radę ;)

Obrazek

Po przypłynięciu pozostało już tylko uporządkowanie sprzętu i opłukanie go w słodkiej wodzie.
Trochę mozolna robota, bo wszystko trzeba po kolei wkładać i myć, ale ja to lubię :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:papa:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 15.05.2012 09:52

mariusz-w napisał(a):... byłem tu ... idę tam ! 8)

pozdrawiam.


Coś czuję, że się naskaczemy w tej lądowo-podwodnej relacji. :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.05.2012 09:53

Jestem tu i tam.

Pozdrawiam
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 15.05.2012 11:02

Roxi - hardrockowa kobieto !!!

Właśnie nadrobilam zaległości (a było co nadrabiac ;) ) i bardzo się cieszę, ze pokazujesz swoj podwodny swiat. Dla mnie to pełna egzotyka, i zapewne taką pozostanie - więc z wielką ciekawością oglądam to, co pokazujesz :)

Mam pytanie - biorąc pod uwagę stopień mojej nurkowej niewiedzy - zapewne nie za mądre - ale co tam ;) Czy do tego, żeby udźwignąć te wszystkie kilogramy na plecach, dodatkowo cwiczysz, jakiś mały lądowych trening? Czy tak prawie z marszu - hop z 20 kg na plecach do wody?

Pozdrawiam
:)
andrzej.k
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej.k » 15.05.2012 18:00

jaka temp. wody byla ??
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 16.05.2012 06:07

longtom napisał(a):Coś czuję, że się naskaczemy w tej lądowo-podwodnej relacji. :D


Jacek S napisał(a):Jestem tu i tam.
Pozdrawiam


Będzie przynajmniej ciekawiej... z tym skakaniem ;)
Witam Was i tutaj :)

Tymona napisał(a):Właśnie nadrobilam zaległości (a było co nadrabiac ) i bardzo się cieszę, ze pokazujesz swoj podwodny swiat. Dla mnie to pełna egzotyka, i zapewne taką pozostanie - więc z wielką ciekawością oglądam to, co pokazujesz


Miło mi to słyszeć.
Pod wodą jest rzeczywiście trochę inny świat i tylko ja wiem ile radości daje mi jego zwiedzanie.

Tymona napisał(a):Mam pytanie - biorąc pod uwagę stopień mojej nurkowej niewiedzy - zapewne nie za mądre - ale co tam Czy do tego, żeby udźwignąć te wszystkie kilogramy na plecach, dodatkowo cwiczysz, jakiś mały lądowych trening? Czy tak prawie z marszu - hop z 20 kg na plecach do wody?


Ja to ogóle nie lubię siedzieć w miejscu.
Kiedyś trenowałam piłkę ręczną, uwielbiam grać w koszykówkę, siatkówką też nie pogardzę, lubię pobiegać po parku, iść na aerobik czy na tańce. Czasami zwykłe porobienie brzuszków w domu sprawia mi przyjemność.

A więc tak, ćwiczę i to na pewno pomaga, ale nie robię tego dlatego żeby dać radę z tym wszystkim co mam na plecach, ale dlatego że bardzo lubię być w ruchu.

Sprzęt jest ciężki, ale tylko do momentu wejścia do wody, później nic już nie waży. Znam osoby, które nie lubią uprawiać innych sportów, a w nurkowaniu dają radę.

andrzej.k napisał(a):jaka temp. wody byla ??


Na 40m to było może coś z 10 stopni.
W niektórych miejscach wyraźnie widoczna była termoklina i czasami byo nawet zimniej.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.05.2012 06:18

Ładny ręcznik.

Ten w paski ;)


Dużo formalności musieliście załatwić?
Czytałem tu gdzieś, że indywidualne nurkowanie trzeba ustalać z miejscowymi klubami.
Nawiązaliście jakąś taką współpracę?
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 16.05.2012 10:35

weldon napisał(a):Ładny ręcznik.

Ten w paski ;)


:twisted:

weldon napisał(a):Dużo formalności musieliście załatwić?
Czytałem tu gdzieś, że indywidualne nurkowanie trzeba ustalać z miejscowymi klubami.
Nawiązaliście jakąś taką współpracę?


Formalności nie było praktycznie żadnych.
Nurkowanie w Chorwacji możliwe jest tylko za pośrednictwem baz nurkowych, wystarczyło przedstawić swoje certyfikaty i tyle.
Z dnia na dzień umawialiśmy się na nurkowania i proponowaliśmy lokalizacje.
Bardzo mili ludzie :)
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 16.05.2012 10:56

1 maj: Wtorek- Baron Gautsch podejście 1

W tym odcinku należałoby wspomnieć dlaczego właśnie Istria i dlaczego Rovinj.

Rovinj dlatego, że jest idealnym miejscem wypadowym do penetracji podwodnego świata.
W odległości kilku mil morskich od wybrzeża znajduje się kilka zatopionych podwodnych wraków będących niewątpliwą atrakcją dla nurków.

Do najciekawszych należy najlepiej zachowany i nadający się do penetracji wrak austriackiego statku pasażerskiego Baron Gautsch, który zatonął z pasażerami w 1914r, po zderzeniu z miną. Dobrze zachowany kadłub o długości 85 metrów spoczywa na głębokości 28-42 m.

Można też zanurkować na wraku włoskiego niszczyciela Giuseppe Dezza zatopionego torpedą w 1944 roku, długości około 70 m. Leży na głębokości 30-35 m i jest złamany na dwie części, które oddalone są od siebie o około 100 metrów.

Wrak austriackiego statku handlowego Istra obecnie znany jako Hans Schmidt zatopiony podczas I wojny światowej leży na głębokości około 28-42 metry.

Wrak statku handlowego Moana zatopionego w 1942 roku o długości 45 metrów i leży na głębokości 30-35 m.

Wrak Coreolanus - angielskiego statku szpiegowskiego z II Wojny Światowej spoczywa na głębokości 17-30 metrów. Częściowo pokryty jest sieciami, natomiast na pokładzie można znaleźć skorodowaną broń.

We wtorek miało zacząć się prawdziwe chorwackie nurkowanie.
Byliśmy w centrum nurkowym już po godzinie 8.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sklarowaliśmy sprzęt i zgrabnym Ribem popłynęliśmy na miejsce nurkowe.
Płynęliśmy około pół godziny, ubrani w skafandry. Całe szczęście, że nie było gorąco, bo byśmy się chyba ugotowali ;)

Przed wejściem do wody pojawił się ogromny problem.
Do aparatu nie włożyliśmy karty pamięci :evil:
Mogliśmy się pożegnać z podwodnymi fotkami z pierwszego nurkowania na Baronie :cry:

Humory na chwilę się pogorszyły, ale cóż było zrobić... usiedliśmy na skraju Riba i przekoziołkowaliśmy się do wody.
Podpięliśmy dodatkowe butle (stage) z gazem dekompresyjnym- w tym przypadku był to nitrox 50 i zaczęliśmy po linie schodzić na dziób Barona.

Wrażenia z nurkowania niesamowite. Co i jak opiszę w następnym odcinku, który będzie urozmaicony dużą ilością zdjęć ;)
Postanowiliśmy w środę zrobić powtórkę, tym razem z aparatem :)

A więc... do jutra Baronie :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Niezatapialny sen: Nurkowanie od A do Z. Lodowe ostatki. - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone