Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2014

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Piter_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3835
Dołączył(a): 09.12.2011
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piter_M » 14.07.2014 08:05

Fajna relacja, piękna zdjęcia.
Korčula jeszcze będzie musiała na nas poczekać, ale jest tam pięknie i pewnie kiedyś tam też dojedziemy.
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 14.07.2014 12:46

andeo napisał(a):właśnie dotarłam ,jeju jeju ile już napisane,a jakie zdjęcia!!! koparka mi opadła ...odwiedziłam Korculę,miasto, niedawno,baaardzo mi się podobało.miejsce zajmuję i wrócę jutro poczytać :)


Kochana - dla Ciebie trzymałam tu miejsce VIPowskie :wink: :smo:
Miasto wyjątkowe - kradnie serca...

piotrf napisał(a):Ale straszna gapa ze mnie :oops:
Odrabiając forumowe zaległości wróciłem do "Lawendowego miesiąca. . ." , a tam , za sprawą Maslinki ( post z 21:27 ) - tutaj i muszę napisać , że pięknie u Ciebie :D
Jestem już na bieżąco i czekam na więcej


Pozdrawiam
Piotr


Piotrze,
witam Cię bardzo serdecznie :) Bardzo się cieszę, że Jesteś!
Dziękuję ślicznie!
Pozdrawiam cieplutko

Martyna

Piter_M napisał(a):Fajna relacja, piękna zdjęcia.
Korčula jeszcze będzie musiała na nas poczekać, ale jest tam pięknie i pewnie kiedyś tam też dojedziemy.


Dziękuję serdecznie za miłe słowa :)
Pozdrawiam
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 14.07.2014 12:55

Opatrzono etykietą: „ZAPIERAJĄCE DECH W PIERSIACH”
24.06.2014


Ogólnie rzecz ujmując, nie jestem śpiochem. Podczas wyjazdów stan bezsenności i wczesnych pobudek przekracza wszelkie granice przyzwoitości. Żal mi (czasami :wink: ) biednego M., którego wyrywam z fazy pomiędzy smacznym chrapnięciem a przerzuceniem się „na boczek”. Na szczęście z reguły jest na tyle zaspany, że nawet nie myśli o spojrzeniu na zegarek – wtedy ból porannej pobudki byłby jeszcze bardziej dotkliwy.

Stoję więc o świcie na tarasie – ja i moja przyjaciółka – „gęsia skórka” (noce, wczesne poranki i wieczory są chłodne) i obserwuję przetaczające się po niebie ciężkie chmury. Jakby nie można było dokleić przyjaźnie wyglądających obłoczków :roll:

Z Proizdu dzisiaj nici. Tam potrzebna jest pewna pogoda. No i lepiej, by z racji rejsu mało stabilną taksówką wodną mocno nie wiało.

Tak więc mój Kochany Mężu – los się do Ciebie uśmiechnął. Możesz pospać dłużej, a ja poczynię rytualne niemalże kontemplacje nad mapą.

Vaja i Samograd – plan na dziś.

Jedziemy w kierunku Žrnova. Przejeżdżamy przez Prvo Selo i niezwykle malowniczą drogą (to mój ukochany odcinek na wyspie :!: ), przy samym Kanale Pelješkim kierujemy się na Račišće. Potem drogą szutrową do zatok.

Uvala Vaja – bezpośrednia droga dojazdowa:

Obrazek

Obrazek

Parkujemy w zacienionym miejscu i schodzimy w dół. Zejście z kategorii: „w klapakach ostrożnie”. Strome, kamyki przesuwają się pod nogami. Z dzieciaczkami może być ciężko.

Nagrodą jest to:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cudnej urody zatoka. Duża. Szeroka. Piękne białe kamienie – lecz nie otoczaki, niemniej płaskie i do plażowania całkiem przyjemne.

Woda fantastyczna, pięknie „układa się” w idealne pasy barwne, co widać na zdjęciach. Jest tu dość głęboko i to bardzo szybko. Niestety dna nie poznałam, gdyż tego dnia wiało niemiłosiernie, a w takich falach nie snoorkuję.

Na plaży tłoku nie ma. Oprócz nas dwie grupki ludzi, w tym przesympatyczni Austriacy, którzy podeszli do nas z przewodnikiem po Polsce i wypytywali o nasze plaże.
Miłe urozmaicenie.

Po jakimś czasie zwijamy się z zamiarem poznania Samogradu, który zauroczył mnie w relacji Arlij (dzięki Arlij :) ).

Dojazd szutrem, ale takim sympatycznym, miejscami jest też asfalt.

Poniżej, ścieżka piesza, prowadząca do zatoki:

Obrazek

Obrazek

Sama zatoka… Zobaczcie sami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kolejne wielkie „woow!” :D I ta piękna roślinność dookoła. Ślicznie. Podobnie, jak i w poprzedniej zatoce – tłoku nie ma – po lewej stronie zatoki plażują nietekstylni.


Z godziny na godzinę plażowiczów ubywa. Nagle okazuje się, że na plaży oprócz nas plażują zaledwie 4 osoby. Potwornie wieje. Jadran szaleje. Coś wisi w powietrzu. Już wiemy, że ten zimny wiatr zwiastuje zmianę pogody. Po wyjeździe z zatoki sytuacja nad Pelješcem tylko nas w tym utwierdzi :evil:

Obrazek

Wyjazd z U. Samograd

Obrazek

Urokliwe Račišće

Obrazek

Zmieniająca się sytuacja pogodowa…


c.d.n.
jackuc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1272
Dołączył(a): 17.06.2009
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackuc » 14.07.2014 13:09

Super Martyna, my odwiedzilismy tylko Samograd, do Vaji chyba ciut lepsza droga... obie plaże super ehhh szkoda mi teraz o tym wspominać :?
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 14.07.2014 20:26

:smo: dziękuję :D
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 14.07.2014 20:41

Piękna plaża! :) Tam nie dotarliśmy... :( Ale to z racji właśnie tego "szybko pogłębiającego się dna" ;) Z dzieckiem raczej taka plaża odpada. Ale faktycznie jest tam pięknie :)
maluszek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1213
Dołączył(a): 07.08.2011
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) maluszek » 14.07.2014 20:44

Plaża rzeczywiście urokliwa... my w tym roku chcieliśmy spędzić wakacje na Korčuli, ale jakoś wyszło inaczej... i będzie Borak... :D ale może w przyszłym roku.... jak jeszcze pooglądam więcej tak pięknych zdjęć... to kto wie... :D
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 14.07.2014 20:46

Gwarantuję, że się zakochacie w Korculi :D
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 14.07.2014 22:26

jackuc napisał(a):Super Martyna, my odwiedzilismy tylko Samograd, do Vaji chyba ciut lepsza droga... obie plaże super ehhh szkoda mi teraz o tym wspominać :?


Tak Jacku, lepsza i krótsza. Natomiast zejście średnie. Vaja jakby bardziej surowa. Gdybym miała wybrać jedną z nich - nie wiem, która by to była... ;)

Eunike1984 napisał(a):Piękna plaża! :) Tam nie dotarliśmy... :( Ale to z racji właśnie tego "szybko pogłębiającego się dna" ;) Z dzieckiem raczej taka plaża odpada. Ale faktycznie jest tam pięknie :)


Może nie powiedziałabym, że odpada, ale na pewno utrudnienia są ;) Jeżeli miałabym polecić którąś z nich dla rodzin z dziećmi to bardziej Samograd.
Obie są rajskie... Dzikie.
Pozdrawiam serdecznie

maluszek napisał(a):Plaża rzeczywiście urokliwa... my w tym roku chcieliśmy spędzić wakacje na Korčuli, ale jakoś wyszło inaczej... i będzie Borak... :D ale może w przyszłym roku.... jak jeszcze pooglądam więcej tak pięknych zdjęć... to kto wie... :D


Borak cudne miejsce :) a Korčula nie odpłynie ;) poczeka! :)
Pozdrawiam serdecznie
maluszek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1213
Dołączył(a): 07.08.2011
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) maluszek » 14.07.2014 22:30

minimartini napisał(a):Borak cudne miejsce :) a Korčula nie odpłynie ;) poczeka! :)
Pozdrawiam serdecznie

Pewnie, że nie odpłynie :D Byliśmy już na Korčuli i teraz myślę, że też zrobimy sobie wycieczkę na cały dzień... ale może tym razem objazd po plażach... zobaczymy... :D
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 14.07.2014 22:39

To jest zaleta niewielkiej odległości między Pelješcem a Korčulą :) jeżeli zawitamy na jednym z nich, drugie też zostanie odwiedzone ;) sprawiedliwość musi być ;)
maluszek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1213
Dołączył(a): 07.08.2011
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) maluszek » 14.07.2014 22:53

minimartini napisał(a):To jest zaleta niewielkiej odległości między Pelješcem a Korčulą :) jeżeli zawitamy na jednym z nich, drugie też zostanie odwiedzone ;) sprawiedliwość musi być ;)

święta prawda.... :D
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 15.07.2014 15:33

SZLAKIEM WINNEJ AMBROZJI (cz. I)
24.06.2014
wieczór


Wieczorną porą obieramy kierunek na Čarę i Smokvicę. To urocze miasteczka, otoczone urodzajnymi winnicami. Podoba nam się tu tak bardzo, że w trakcie pobytu na Korčuli przyjedziemy tu jeszcze nie raz.

Obrazek

„Winne miasteczka” – to i klimat zachowany być musi. Bagażnik otwarty a w nim kobietka trzymająca beczkę wina :D Byłam w takim szoku, że nie zrobiłam ujęcia "od bagażnika"...

Obrazek

Kościół Św. Piotra (XV w.). Čara.

Obrazek

Obrazek

Čara:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Winnice Čara-Smokvica

Obrazek

Smokvica. Kościół Oczyszczenia Pańskiego.


Obrazek

W Smokvicy odwiedzamy winiarnię Toreta. Nie odmawiamy sobie degustacji. Być w ojczyźnie szczepu pošip – i wina nie spróbować, ogromna strata :) Pošip to białe wino z chronionym geograficznie pochodzeniem od 1967 r. Jest to wino mocne o ciekawym aromacie. Odmiana pošip stanowi 85-95 % upraw na terenach Čary i Smokvicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tradycyjne narzędzia winiarskie. Muzeum w winiarni Toreta.

W Torecie szczególnie smakuje nam pošip specjal (50 kn/butelka).

Obrazek

Udajemy się jeszcze do punktu widokowego, jednak wspinaczka boleśnie ukazuje coraz to mniej przyjazne chmury niechybnie zmierzające w kierunku naszej wyspy…
Niestety zdjęć z tego miejsca brak… Gdyż jak na złość siadły mi oba akumulatory.

Obrazek

Wracamy do siebie, Wieczorem racząc się ulubioną gazowaną Jamnicą z pomarańczą ze Smokvicy :lol: :

Obrazek

a na deser…

Obrazek

… i accuweather – wróżący paskudną pogodę na najbliższe dwa dni.

:evil:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 15.07.2014 15:49

Martyna, pięknie w tych interiorowych wioskach :mrgreen: Jakby czas się zatrzymał...

Co to za smak tego radlera: Laganini? ;) Limonka i mięta? Smaczne toto?
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010
Re: Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 15.07.2014 17:07

maslinka napisał(a):Martyna, pięknie w tych interiorowych wioskach :mrgreen: Jakby czas się zatrzymał...

Co to za smak tego radlera: Laganini? ;) Limonka i mięta? Smaczne toto?


Powiem Ci, że nie takie z nich wioski :lol: - Sklepy mają, w Čarze poczta jest :wink: Smokvica jest spora (część górna - kamienna klimatyczna, środkowa - "taka aktualna" i dolna - po prostu perełka :!: ).
Przeurocze są. Jednego dnia w Smokvicy spędziliśmy kilka godzin. Obeszliśmy chyba całą. Porzucone winiarnie, opuszczone domy... Coś fantastycznego. Jak dla nas lepszy klimat niż w hvarskich V. i M. Grablje. No i te winnice dookoła... Spacery po nich to też przyjemność :D
Oczywiście wrzucę zdjęcia w jednej z kolejnych części :)

A radler - tak limonka i mięta - mi średnio smakował, w przeciwieństwie do cytrynowego. Choć Marcin wolał właśnie tego limonkowego. W każdym razie... Oba jak takie lemoniadki :wink:

Pozdrawiam Cię serdecznie!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Niebiańsko, bezludnie, rajsko... - Korčula, Gršćica VI 2014 - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone