Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 14.07.2011 22:18

PREZENTUJEMY 07/2011

Opatija
Stuletnia promenada

Dwunastokilometrowa promenada nadmorska łącząca miejscowości na Riwierze Opatijskiej - Volosko, Ičići, Ikę i Lovran w tym roku obchodzi setne urodziny. W czasie kiedy otwierano pierwsze hotele w Opatiji, Kvarner w 1884 roku i Imperial w 1885 roku, zaczęła się budowa promenady opatijskiej (lungomare). Prace przy budowie promenady oficjalnie rozpoczęto w 1885 roku i zakończono w 1889, kiedy Opatija została uznana za uzdrowisko klimatyczne. Promenada później została przedłużona do Lovranu, a jej oficjalne otwarcie to rok 1911. Przez ostatnie sto lat po tej promenadzie, jednym z symboli znanej miejscowości turystycznej, Opatiji i jej riwierze przeszło wiele turystów. Kto przyjeżdża do Opatiji, nie pozostawia szansy na spacer po tej świetnej promenadzie nad samym morzem. Odwiedzana o każdej porze roku daje możliwości do rekreacji, z jedynym w swoim rodzaju widokiem na morze i przepiękną Zatokę Kavrnerską, jak również lecznicze właściwości lecznicze morskiego powietrza i wody. Piękna na swój sposób o każdej porze roku oferuje widok na piękny park, hotele, włącznie z "rówieśnikami" Kvarner i Imperial, górę Učka i inne atrakcje tego regionu. Odpoczynek na ławce, widok na morze czy przystanek na kawę, lody czy smaczny obiad na tarasie, nad samym morzem, to niezapomniane obrazy. Stuletnia promenada opatijska to jeden z najpiękniejszych symboli Opatiji.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Opatiji
www.opatija-tourism.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.08.2011 14:22

INFORMACJE 08/2011

Nowe kilometry chorwackich autostrad

Chorwacja kontynuuje budowę nowoczesnych dróg. Niedawno otwarte zostały dwa nowe odcinki autostrady: w Dalmacji 9,8 kilometrów drugi odcinek Ravča-Vrgorac na autostradzie A1 Zagrzeb - Split - Dubrownik i na Istrii odcinek istryjskiego Y od Kanfanaru do Umagu o długości 50 kilometrów.

Dzięki otwarciu odcinka Ravča-Vrgorac, autostrada A1 jest przejezdna obecnie na długości 467 kilometrów. W kolejnym roku oczekiwane jest zakończenie kolejnego odcinka do Ploče, a potem kontynuowana będzie budowa do Dubrownika, celu na skrajnym południu.

Opłata za przejazd na odcinku Ravča-Vrgorac wynosi cztery kuny, a od Zagrzebia do Vrgorca 191 kun dla pojazdów osobowych.

Osiem miesięcy przed ustalonzm terminem zbudowany został odcinek od Kanfanaru do Umagu na istryjskim Y, który powinien być w pełni ukończony do końca 2014 roku. Obecnie łączy Pulę i granicę ze Słowenią na odcinku 80 kilometrów. W październiku bieżącego roku oczekiwane jest zakończenie 18 kilometrowego odcinka Kanfanar - Rogovići.

Hrvatske autoceste
www.hac.hr

Bina Istra
www.bina-istra.hr


***

Atlas rzeki Savy dla żeglarzy

Na rynku niedawno pojawił się żeglarsko-turystyczny przewodnik "Atlas rzeki Savy dla turystyki żeglarskiej", przeznaczony dla żeglarzy, żeglarzy amatorów i turystów. Jest to wspólny projekt zrzeszenia 17 izb gospodarczych Regionu Ekonomicznego w dorzeczu rzeki Savy (ERUSRS) z Chorwacji, Słowenii, Serbii i Bośni i Hercegowiny. Chodzi o tereny, które obejmują 940 kilometrów cieku rzeki i wybrzeża, mieszka na nich 6,8 miliona mieszkańców, jest 140 firm i milion jednostek pływających na rzece Savie rocznie, napisano w przedmowie wydania.

Atlas zawiera teksty, około 7000 fotografii wszystkich miast i regionów wzdłuż Savy i ponad 100 map żeglarskich całego cieku rzeki. Jego podstawą jest podróż doświadczonych żeglarzy, którzy w 2010 roku płynęli po Savie od jej źródła do ujścia do Dunaju. Zawiera wiele informacji o ofercie turystycznej, potencjałach przedsiębiorczych, dziedzictwie kulturalno-historycznym i wszystkich kierunkach w dorzeczu Savy. Obok czterech krajowych wydań na rynku pojawiła się też wersja angielska atlasu.

Podróż po Savie przez Chorwację i kraje regionu to znaczy poznać setki wiosek i kilkadziesiąt miast. Ich wyjątkowość i piękno opisane jest w tym przewodniku żeglarsko-turystycznym w celu ożywienia turystyki żeglarskiej w całym regionie.

Chorwacka Izba Gospodarcza
www.hgk.hr


***

Split
Safari na morzu

W akwenie splitskim niedawno została przedstawiona nowa atrakcja ekstremalna - Safari na morzu, która od tegorocznego sezonu turystycznego będzie do dyspozycji turystów w Dalmacji. Prezentacja odbyła się w Kanale Bračkim i rozpoczęła się od rejsu na tradycyjnej, drewnianej żaglówce Jugo.

Mimo, że nowa ekstremalno - przygodowa wycieczka ma hasło "takes to the limit", to bezpieczeństwo uczestników jest jednak na pierwszym miejscu. Dlatego wybrano jedną z najlepszych jednostek pływających na rynku, Ponton Tornado, bezpieczny i solidny, zaprojektowany do ratowania i innych zadań profesjonalnych we wszystkich warunkach pogodowych. Przeżycie pływania pontonem Tornado najbliższe jest do przejażdżki na kolejce górskiej.

Poza wycieczkami organizatorzy tego wyzwania ekstremalnego, firma Adia Extreme, oferują turystom też usługi transportu w Dalmacji przez 24 godziny na dobę. Do dyspozycji gości są wykwalifikowani sternicy, z którymi pływa się między lądem i wyspami. W programie przewidziane jest odwiedzenie 15 lokalizacji w środkowej Dalmacji, od Šolty, Braču, Hvaru, Paklenich otoków, Visu, Biševa, Korčuli, Mljetu i Lastova, dokładniej, zwiedzanie malowniczych ukrytych zatok, latarni morskich i plaż. Oferowany jest też obiad w mniej znanych autentycznych knajpkach na wyspach.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Splitu
www.visitsplit.com


***

Konavle
pociągiem do dobrego trunku

"Pociągiem turystycznym przez winnice w Konavlach": to tytuł wycieczki, która w tym sezonie oferowana będzie na południu Chorwacji. Poza bogatą ofertą win, turyści mogą poznać zwyczaje i tradycyjne rzemiosła z terenów Konavli, w każdy wtorek, czwartek, sobotę i niedzielę. W wiosce Ljuta będzie można zobaczyć jak kiedyś produkowano mąkę i jak przędło się wełnę. Wycieczka obejmuje też odwiedzenie młyna, degustację niektórych z najlepszych win w tej części Chorwacji w trzech piwnicach winnych, a szczególnie ciekawym doświadczeniem jest "śniadanie chłopów" - boczek i cebula podane w tradycyjny sposób, jak to robili dawni Konavljanje podczas pracy w polu. Wycieczka kończy się w klasztorze franciszkańskim w wiosce Pridvorje i Muzeum Etnograficznym oraz kościele św. Mikołaja w Čilipach.

Należy również wymienić wycieczkę pod tytułem "I na górze i na dole", chodzi o zwiedzanie jaskini Vjetrenicy w regionie Dubrownika. Jest też "Żeglowanie przy zachodzie słońca", czyli wieczorny rejs Krakiem i "Sea kayaking: Dubrownik", czyli pływanie kajakami wokół murów miejskich, "Konavle biking", czy też jazda rowerem przez Konavle, wycieczka "Elafiti" na wyspy Elafaickie, gdzie można się delektować obiadem w knajpce i wykąpać w zatoce Vrbova.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr


***

Dubrownik
Seagwayem po wiekowych ulicach

Seagway City Tour Dubrownik to nowa usługa Jadranskih luksuznih hoteli, chodzi o możliwość zwiedzania miasta Seagwayem, pierwszym automatycznie balansującym środkiem transportu na świecie. Dziwaczny i wyjątkowo zabawny środek transportu, którym się łatwo kieruje zachwyci wszystkich użytkowników i gości, a jednocześnie będzie można zobaczyć piękno Dubrownika w zupełnie nowy sposób. Będzie można podziwiać piękną przyrodę miasta, przepiękne widoki w mieście, widok na morze i zabytki oraz szczegóły.

Dla uczestników Seagway City Tour zapewniony jest przewodnik/instruktor, który pomoże przy opanowaniu techniki jazdy i zapoznać z licznymi atrakcjami Dubrownika.

Seagway City Tour jest już w Zagrzebiu i Splicie. Stolica Chorwacji za tę usługę niedawno otrzymała wyróżnienia "TripAdvisor Certificate of Excellence 2011": od jednego z najważniejszych portali TripAdvisor (www.tripadvisor.com). Seagway City Tour już piąty sezon z rzędu zachwyca odwiedzających Zagrzeb i mieszkańców miasta. Odwiedzający portal Trip Advisor, jedną z największych stron internetowych, gdzie znajdują się porady dotyczące podróży, usługę Segway City Tour chwalą jako szczególne doświadczenie i najlepiej spędzony czas - "a must do" w Zagrzebiu.

Split możliwość poznawania i zwiedzania miasta na segwayu wprowadził dwa lata po Zagrzebiu.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

Segway City Tour Dubrovnik
www.segwaycitytourdubrovnik.com


***

Zagrzeb
Hotel Stella w sieci Best Western

Zagrzebski hotel Stella dołączył do jednej z największych sieci hotelowych na świecie, Best Western. Nowoczesny hotel trzygwiazdkowy od niedawna nosi nazwę Best Western Hotel. Hotel znajduje się niedaleko lotniska na głównej drodze prowadzącej do centrum miasta. Ze względu na wyjątkowo dobrą lokalizację, hotel jest idealny dla podróżujących biznesmenów i podróżnych tranzytowych. Hotel działa już cztery lata, są w nim 44 nowocześnie urządzone pokoje i sala konferencyjna na 100 osób, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt audio-wideo.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Hotel Stella
www.hotel-stella.hr

Best Western
www.bestwestern.com


***

Turyści w Dalmacji mają swoją gazetę

The Dalmatia Times, to tytuł tygodnika informacyjnego przeznaczonego dla turystów zagranicznych, którzy są na urlopie w Dalmacji. W tygodniku tym turyści mogą znaleźć liczne ciekawe informacje o miejscach, które odwiedzają i informacje o wszystkich ważnych wydarzeniach w Dalmacji, od kulturalnych i sportowych po rozrywkowe. Tygodnik przez całe lato będzie wychodził w języku angielskim i będzie rozdawany bezpłatnie w hotelach, marinach, na kempingach i w innych obiektach turystycznych oraz miejscach od miasta Pag na północy Dalmacji do Dubrownika i Cavtatu na południu.

Dalmacja znana jest z czarującej przyrody, licznych parków narodowych i zabytków z listy dziedzictwa światowego UNESCO, które każdy może poznać też dzięki The Dalmatia Times. Tygodnik odkrywa kierunki, które zapewniają przygodę i dobrą rozrywkę, autentyczne specjały i rzeczy, które obowiązkowo należy zobaczyć przy okazji odwiedzenia Dalmacji.

The Dalmatia TImes to projekt dziennika splitskiego Slobodna Dalmacije, największej gazety regionalnej w CHorwacji.

Slobodna Dalmacija
www.slobodnadalmacija.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.08.2011 17:36

CHORWACJA NA ŚWIECIE 08/2011

CNN
Chorwacja ojczyzna krawata

CNN iReport, część CNN.com portalu internetowego, niedawno opublikował ciekawy film o Dubrowniku i Chorwacji. Reportaż pod tytułem";Hej tato tu masz krawat, który pochodzi z..." oparta jest na historii o przedmiocie, który najczęściej dawany jest ojcom z okazji Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych.

Percy von Lipski, jeden z najczęściej nagradzanych prezenterów CNN i Jasna Đurković, dyrektor kultowego dubrownickiego Hotelu Excelsior, odkrywają szczegóły ze sławnej historii Dubrownika, jak opowieści o Dubrowniku, który w 1776 roku jako niezależne państwo uznał niezależność USA.

Dyrektor znanego hotelu podkreśla chorwackie pochodzenie krawata i daje prowadzącemu krawat, na którym narysowane są psy dalmatyńczyki, które pochodzą z Dalmacji. Właśnie ten prezent zainspirował prowadzącego, żeby widzom na całym świecie opowiedzieć historię krawata i pokazać piękno Dubrownika i Chorwacji.

Film nagrano na tarasie Excelsiora, z którego rozciąga się niezapomniany widok na Dubrownik i zabytkowe centrum.

CNN już kilka razy podawał informacje o dubrownickim hotelu Excelsior. W tym roku, w lutym został wpisany na prestiżową listę CNN "top 10 najsłodszych miejsc na świecie na Walentynki".

CNN iReports robi wielu reporterów i oparte są na historiach i nowościach z całego świata. Ciekawe jest, że tematy wszystkich reportaży pochodzą właśnie od widzów CNN-u i dlatego są inne, ciekawe i cieszą się dużą oglądalnością.

Reportaże autora Percy von Lipinskiego, dawnego konsula, często pojawiają się na pierwszej stronie portalu CNN i do tej pory wyświetlono je milion razy. Lipinski w dynamiczny i barwny sposób realizuje reportaże o prostych rzeczach, o których niewiele wiemy i przekazuje nam spostrzeżenia ze znanych kierunków jak również tych ukrytych i mniej znanych krajów. Jego programy osiągają ponad 5000 wyświetleń na godzinę i 160000 indywidualnych wyświetleń w ciągu dnia.

CNN iReport
http://ireport.cnn.com/


***

New York Timech chwali chorwackie wybrzeże i ludzi

Chorwackie wybrzeże zachwyca zagranicznych turystów, a wyspy chorwackie Mljet i Korčula zainspirowały niedawno dziennikarza The New York Times Setha Kugela. Amerykańskiego dziennikarza natchnęły wakacje spędzone w Dubrowniku, na Mljecie i Korčuli, które spędził z rodzicami, których nazywa wielkimi podróżnikami światowymi. Chorwacja ich zachwyciła. Napisał, że Chorwaci są świetnym narodem, ale może gwarantować tylko za ludzi z południa Dalmacji, ponieważ tam był na urlopie.

Jedzenie dziennikarza NYT pozostawiło bez komentarza i podobało mu się wszystko od najświeższych ryb, kalmarów i ośmiornic po domowy ser i szynkę wędzoną. O kwaterach prywatnych nad Adriatykiem napisał, że są świetne i oferują więcej niż hotel, najbardziej ze względu na możliwość poznawania życia gospodarzy, którzy pomagają gościom dobrymi radami.

Po przepięknym Dubrowniku, jak napisał, z rodzicami pojechał na Mljet, gdzie naprawdę wypoczął. Korčula go zachwyciła, szczególnie stare miasto, o którym napisał, że wygląda przepięknie i bardziej naturalnie niż sam Dubrownik. Urzekło go to, że był w miejscu, o którym "sądzi się, że urodził się Marco Polo". Jeszcze bardziej podobało im się Račišće, niewielka miejscowość rybacka.

Korčula dla niego i jego rodziców była bardziej żywa, ale tak samo przyjemna. Dziennikarz i jego koledzy wspólnie doszli do wniosku, że wybrzeże chorwackie jest prawdziwą perłą, a ludzie jedni z najprzyjemniejszych na świecie.

The New York Times
www.nytimes.com


***

Hotel.info:Poreč, Opatija i Zagrzeb najlepsze miasta turystyczne w Chorwacji

Porównując jakość usługi do cen, które oferują hotele, niemiecki portal internetowy "Hotel.info" ocenił Poreč jako najlepsze chorwackie miasto turystyczne, za nim jest Opatija i Zagrzeb.

"Hotel.info" to bezpłatny, niemiecki serwis internetowy, w którym można dokonać rezerwacji hotelu na całym świecie, gdzie użytkownicy oceniają hotele i miasta przy pomocy ocen od 1 do 10. Oceny wszystkich miast na świecie publikowane są kwartalnie i po drugim kwartale ma swoistą wagę, ponieważ publikowana jest przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

Zagrzeb według oceny niemieckiego portalu wyprzedził Dubrownik, który cztery miesiące wcześniej był lepiej oceniany od stolicy Chorwacji.

Poreč otrzymał średnią ocenę 7,38, Opatija 7,01, a Zagrzeb 6,89. Zagrzebiowi trochę brakuje, żeby się dostać na listę 20 najlepszych światowych metropolii i wyprzedzić Helsinki, które zajmują dwudzieste miejsce z oceną 6,93.

Poreč z podaną oceną uzyskał świetny wynik na skalę światową, biorąc pod uwagę, że pierwsze miejsce na świecie zajmuje estońskie miasto Tallin z oceną 7,86.

Hotel info
www.hotel.info


***

Morze na chorwackich plażach wśród najczystszych w Europie

Coroczny raport Europejskiej Agencji do spraw Ochrony Środowiska i Komisji Europejskiej pokazał, że chorwackie plaże należą do najczystszych w Europie z 97,3 procent czystości, zaraz po Cyprze, gdzie czystych jest 100 procent plaż. Za Chorwacją znajduje się Malta (95,4 procent), Grecja (94,2 procent) i Irlandia (90,1 procent). Dane o Chorwacji dotyczą 913 kąpielisk, z których 887 jest nad morzem. Na ani jednym z kąpielisk nie stwierdzono niedopuszczalnych ilości Escherichji coli i żadne nie musiało zostać zamknięte w trakcie sezonu, napisano w reporcie.

Wyniki pokazały, że czystość plaż europejskich pozostaje wysoka, ale 2010 rok w porównaniu z rokiem poprzednim zanotowano, że ilość wód, które spełniają przepisowe kryteria czystości spadła o 3,5 procent, a liczba tych, które spełniają zalecane kryteria zmniejszyła się o 9,5 procent.

Ogółem w całej Europie zbadano 21 plaż nadmorskich i wewnętrznych oraz kąpielisk na terenie Unii Europejskiej, Chorwacji, Czarnogóry i Szwajcarii.

To, że morze na chorwackich plażach jest wysokiej jakości i wśród najczystszych w basenie Morza Śródziemnego pokazują dane chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zagospodarowania Przestrzennego i Budownictwa za ubiegły rok, według których morze było świetnej jakości na 94 procentach plaż chorwackich.

Jakość morza w ubiegłorocznym sezonie kąpielowym od 15 maja do 30 września badana była systematycznie co dwa tygodnie w 913 miejscach. Ogółem pobrano 9203 próbki, z czego było 8866 próbek morza (93,54 procent) otrzymało ocenę świetne.

Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zagospodarowania Przestrzennego i Budownictwa
www.mzopu.hr


***

Chorwacja na dalekim wschodzie

Chorwacja staje się nowym europejskim kierunkiem dla koreańskich i innych azjatyckich odwiedzających, oferując to czego Francja i inne silne pod względem turystycznym kraje nie mogą zaoferować, opublikowano niedawno w The Korea Times, który opublikował wywiad z przewodniczącym Wspólnoty Turystycznej Zagrzebia Ameliją Tomašević. Powiedziała, że wielu Koreańczyków zapoznało się z najciekawszymi kierunkami europejskimi i że teraz przyszedł czas, żeby się zwrócili w kierunku Chorwacji, która jest inna, ma bogatą kulturę, historię i przede wszystkim jest w niej dobrze zachowana, nienaruszona przyroda. Poza tym Koreańczycy nie potrzebują wizy na wjazd do Chorwacji, a lotnisko w Zagrzebiu ze względu na swoje położenie jest idealne, żeby przyjechać do Europy, ponieważ Zagrzeb posiada połączenia lotnicze z innymi miastami europejskimi.

Powiedziała, że Wspólnota Turystyczna Zagrzebia niedawno opublikowała broszurę w języku koreańskim i że jest gotowa poczynić starania, żeby zadowolić różne potrzeby turystów koreańskich. Zapowiedziała, że poprosi władze o pozwolenie na pracę w Chorwacji dla Koreańczyków , żeby zatrudnili się jako przewodnicy turystyczni dla swoich rodaków, którzy odwiedzą Chorwację, ponieważ prawie w ogóle nie ma Chorwatów, którzy mówią po koreańsku.

Autor artykułu Lee Hyo-sik zapoznał czytelników z podstawowymi danymi i podaje, że Zagrzeb to stolica Chorwacji, która stała się nowoczesnym krajem w 1991 roku po rozpadzie Jugosławii. Pisze, że Chorwacja znajduje się w Południowowschodniej Europie między Bośnią i Hercegowiną, Słowenią, Węgrami, Serbią i Adriatykiem, który dzieli z Włochami. Podkreśla, że Chorwacja znana jest z licznych parków narodowych, że chorwackie prawo daje szczególną ochronę dziesięciu parkom przyrody i dwu rezerwatów przyrody i że około dziesięciu procent terytorium posiada specjalną ochronę prawną.

Autor artykułu w koreańskiej gazecie pisze też, że w Chorwacji panuje mieszany klimat. Na północy i wschodzie panuje klimat kontynentalny, wzdłuż wybrzeża śródziemnomorski, a górski na terenie południowo-centralnych.

The Korea Times
www.koreatimes.co.kr


***

Zagrzeb
Duży postęp w turystyce kongresowej

Zagrzeb na światowej mapie kierunków konferencyjnych zajmuje coraz wyższe miejsce, wskazują na to dane międzynarodowej organizacji ICCA (Internetional Congress and Convention Association), według których stolica Chorwacji w ubiegłym roku zajmowała 171 miejsce, a obecnie zajmuje 79 miejsce z ogółem 309 kierunków kongresowych. Według tych danych Zagrzeb uzyskał jeszcze lepszy wynik, zajął 42 miejsce w Europie według ilości organizowanych spotkań w ubiegłym roku i to wśród 159 miast europejskich.

Chorwacja jeśli chodzi o turystykę konferencyjną zajmuje 40 miejsce na świecie z 50 odbytymi międzynarodowymi spotkaniami, a Zagrzeb z 23 odbytymi spotkaniami zajmuje pierwsze miejsce w Chorwacji.

Stolica Chorwacji niedawno została zatwierdzony jako gospodarz corocznego spotkania organizacji European Cities Marketing - ECM w 2012 roku. Chodzi o organizację, która zrzesza europejskie wspólnoty turystyczne i biura kongresowe.

ICCA została założona w 1963 roku, przez grupę biur podróży, a dziś jest to jedna z najważniejszych organizacji międzynarodowych na rynku przemysłu kongresowego. Jest to zrzeszenie profesjonalistów, którzy zajmują się organizacją kongresów międzynarodowych i wydarzeń. Zrzesza około 900 członków z 86 krajów.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

ICCA
www.iccaworld.com


***

Merian ponownie w Chorwacji

Niemiecki magazyn Merian czerwcowe wydanie poświęcił Chorwacji i to jest od 1960 roku już siódme wydanie z radami i informacjami dla turystów, którzy wybierają się nad Adriatyk. Tym razem ten luksusowy, popularny miesięcznik na około 150 stronach opisuje miasta i tereny, które z pewnością przyciągną czytelników w Niemczech. Zawiera rady dla żeglarzy, artykuły o Kornatach, Istrii, ze szczególnym wyróżnieniem Puli i Brioni, o Jeziorach Plitwickich, Zagrzebiu, Splicie, latarniach morskich nad Adriatykiem i oczywiście Dubrowniku, włącznie z informacjami o zniszczeniach wojennych.

Osiem lat temu, w 2003 roku, Merian dużo pisał o tym jak na Velebicie i Plitwicach, według powieści Karola Maya kręcono filmy o indiańskim wodzu Winnetou. Tym razem opublikowany został obszerny artykuł o "Zielonym salonie pana Tity" i jego gościach na Brioni.

Maerian
www.merinan.de


***

Dwa chorwackie hostele wśród wybranych

Splitski hostel dizajnerski Goli&Bosi i dubrownicki Dubrownik Backpackers Club niedawno otrzymały ważne wyróżnienia. Splitski hostel na stronie internetowej "virtualturist.com", która ma ponad pół miliona użytkowników został uznany za drugi z dziesięciu najlepszych hosteli, a najbardziej znany portal hostelowy "hostelworld.com" uznał Dubrovnik Backapackers Club za najlepszy w Chorwacji.

Na liście 10 najlepszych na świecie hosteli, hostel Goli&Bosi został opisany słowami: "Jeżeli szukasz hotelu, którym będzie można się pochwalić i który oferuje nowoczesne i modne doświadczenie, po prostu musisz przyjechać do Goli&Bosi, dizajnerskiego hostelu w Splicie. Ten adaptowany dom handlowy oferuje jedyne w swoim rodzaju i futurystyczne doświadczenie, ponieważ drzwi twierasz przy pomocy aplikacji smartphone, po czym wsuwasz się do prywatnej kapsuły do spania. Żywe kolory, współczesna architektura i restauracja w samym hostelu zapewniły Chorwacji mocną pozycję na mapie światowych hosteli."

Hostel znajduje się w sercu starego miasta, wewnątrz murów miejskich rzymskiego pałacu, który w IV wieku zbudował rzymski cesarz Dioklecjan. Do dyspozycji turystów jest 28 pokoi - od dwuosobowych apartamentów z widokiem na morze po sypialnie ośmioosobowe. Pokoje nie mają zwykłych numerów, każdy ma numer jednego wydarzenia historycznego w Splicie, na przykład numer 1221 oznacza rok, w którym piraci napadli na Split, a numer pokoju 2010 oznacza początek działania hostelu.
"W ten oryginalny sposób goście zakwaterowując się w hostelu poznają Split i tym samym stają się mieszkańcami miasta przynajmniej na jeden dzień", wyjaśnił właściciel hostelu Ante Kotarac, opisując hostel, w którego urządzenie rok temu, w czasie światowego kryzysu turystycznego, zainwestowano cztery i pół miliona kun.

Ten design hostel o niezwykłej, śmiesznej i autoironicznej nazwie (goły i bosy) znajduje się w neoklasycystycznym budynku, w którym kiedyś znajdował się dom handlowy.

Dubrovnik Backpackers Club otrzymał wyróżnienie "virtualturist.com", które w ostatnich dziewięciu latach przyznaje wyróżnienia najlepszym hostelom na świecie według wyboru użytkowników. Wyróżnienia przyznawane są za najlepsze światowe hostele, najlepsze hostele na poszczególnych kontynentach, najlepsze hostele w poszczególnych krajach i dla dużych i małych hosteli.

W tym roku konkurowało ze sobą 20000 hosteli z 6000 miejsc na całym świecie, a głosowało ponad milion użytkowników według sześciu kryteriów: charakteru, bezpieczeństwa, lokalizacji, obsługi, oferty rozrywkowej i czystości. Za najlepszy hostel na świecie uznano Traveller's House w Lizbonie, a najlepszym hostelem w Chorwacji Dubrovnik Bacpackers Club. Znajduje się na półwyspie Lapad, oferuje przepiękny widok na morze, oddalony jest zaledwie pięć minut na piechotę od przepięknej plaży żwirowej i promenady z obiektami rekreacyjnymi, kawiarniami, restauracjami i sklepami.

Hostelworld
www.hostelworld.com

Goli&Bosi
http://gollybossy.com/

Dubrovnik Backpackers Club
www.dubackpackers.com


***

Wina chorwackie otrzymały 40 medali i 25 rekomendacji Decantera

Chorwackie wina znowu potwierdziły swoją jakość otrzymując 40 medali i 25 rekomendacji najbardziej znanego światowego, fachowego czasopisma Decanter i to jest o 11 wyróżnień więcej niż w roku ubiegłym. Najlepiej ocenione wina chorwackie to Broden Broden zbiór lodowy 2009, które otrzymało najbardziej prestiżowe wyróżnienie - trofeum regionalne i Krauthaker graševina zbiór suchych winogron 2009, które otrzymało złoty medal.

Czasopismo o winach Decanter z Wielkiej Brytanii co roku podaje wybór i rekomendacje najlepszych win na świecie, w tym roku wręczenie nagród odbyło się w ramach londyńskich targów wina, London Wine Fair, na których 1500 wystawców z 30 krajów świata prezentowało ponad 20000 różnych rodzajów win.

Na tegorocznych targach i ocenianiu było 25 chorwackich winiarzy z Istri, Dalmacji i Slawonii.

Vinarija Broden z Humu na Sutli obok trofeum regionalnego otrzymała dwa srebrne i jeden brązowy medal.

Poza złotym medalem za graševinę, wina Krauthaker zdobyły jeszcze dwa srebrne medale, dwa brązowe i dwie rekomendacje Decanter. Ta winnica z Kutjeva ponownie przyciągnęła uwagę sommelierów jednej z najbardziej prestiżowych restauracji, londyńskiej The Fat Duck, która w ubiegłym roku wykupiła cały zbiór deserowej graševiny Krauthakera. Kultowa restauracja w swojej ofercie ponownie chce mieć to świetne wino.

Pismo Decanter jest publikowane i czytane w 98 krajach na świecie i w dużej mierze ma wpływ na opinie i trendy w świecie win.

Decanter
www.decanter.com

Vinarija Bodren
www.uhdmo.hr/bodren

Krauthaker – Vinogradarstvo i podrumarstvo
www.krauthaker.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 06.08.2011 17:09

PROJEKTY 08/2011

Pula
Marina z hotelem czterogwiazdkowym

W pulskiej Marinie Veruda w niedługim czasie powstanie czterogwiazdkowy hotel, planowana jest też budowa dodatkowych miejsc do cumowania.

W marinie jest obecnie 630 miejsc do cumowania i flota czarterowa. W przygotowania do nowego sezonu turystycznego wiele zainwestowano w modernizację istniejących obiektów i pomostów. Zbudowano nowe suche miejsce do cumowania o powierzchni 3000 metrów kwadratowych przy wejściu do mariny, gdzie może się pomieścić 250 i 300 łodzi.

Na jednym z pomostów zbudowano platformę przyjmującą łodzie tranzytowe. Zakupiono nowy transporter do transportu jednostek pływających do 30 ton, jest też 30 tonowy dźwig.

Dla właścicieli, którzy posiadają umowy na miejsca do cumowania czekają kryte, darmowe miejsca parkingowe dla samochodów osobowych.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Wspólnota Turystyczna Puli
www.pulainfo.hr


***

Pula
Hotele Histria i ośrodki Punta Verudela są odnawiane

Po zakończeniu tegorocznego sezonu turystycznego, firma hotelarska Arenaturist planuje pełny remont znanego hotelu Histria, który w latach osiemdziesiątych był dumą Puli, wraz z apartamentami Punta Verudela. Dlatego te obiekty turystyczne w przyszłym roku będą czekały na gości z wyższym komfortem i większą ilością gwiazdek.

W hotel i ośrodek, włącznie z okoliczną infrastrukturą, przede wszystkim ogrody, zostanie zainwestowanych 25 milionów euro, a prace powinny zostać zakończone w ciągu pięciu do sześciu miesięcy. Hotel i ośrodek nie zmienią wyglądu zewnętrznego w odróżnieniu od wnętrza pokoi, które zostaną urządzone na podstawie 16 pokoi, które przerobiono w ubiegłym roku i okazały się być strzałem w dziesiątkę. Planowane jest urządzenie 233 pokoi i dziewięciu apartamentów.

W Histrii zostanie też urządzone centrum konferencyjne, które otwarte jest przez cały rok i może przyjąć 700 uczestników w sali głównej i 30 do 80 uczestników w trzech niewielkich salach. Wszystkie sale zostaną wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, a najniższy poziom hotelu zostanie przekształcony w całości. Tam obok krytego basenu zostanie urządzone też nowe centrum spa i wellness z różnymi saunami i pomieszczeniami kosmetycznymi, do masaży i relaksu oraz studio fitness i to wszystko na trochę ponad tysiąc metrów kwadratowych.

Po remoncie, apartamentowa część Punta Verudeli będzie liczyła 18 willi, 436 odnowione apartamenty i 123 studio. Poza częścią zakwaterowania zostanie też wyremontowany basen odkryty, strefa dla dzieci i centrum handlowe, zostaną wprowadzone nowe obiekty sportowe.

Hotel Histria znajduje się w przepięknej lokalizacji i wznosi się dumnie nad brzegiem morza. Oddalony jest cztery kilometry od historycznego centrum Puli w ośrodku Punta Verudela. Od urządzonej plaży, nagrodzonej prestiżową Niebieską Flagą, oddalony jest sto metrów. Z obiektów sportowo-rekreacyjnych jest tu 18 kortów tenisowych, dwa boiska do piłki nożnej ze sztuczną trawą, boiska do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, squasha, siatkówki plażowej, mini-golfa, tenisa stołowego, można wynająć rower, jest centrum nurkowe i centrum sportów wodnych. Hotelowy klub animacyjny dla dzieci i dorosłych oferuje całodzienną rozrywkę i animację.

Ośrodek turystyczny Punta Verudela jest prawdziwą śródziemnomorską osadą, która dzięki atmosferze nadmorskiej architektury oferuje wszystko co jest potrzebne do świetnego letniego wypoczynku. Apartamenty nad morzem to kombinacja świetnego komfortu i domowej atmosfery. Są idealnym miejscem do wypoczynku aktywnego i dla wszystkich, którzy chcą się delektować dziennym rytmem słońca i morza i życiem nocnym, przy dużym wyborze rozrywek i obiektów sportowych.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Wspólnota Turystyczna Puli
www.pulainfo.hr

Firma Hotelarska Arenaturist
www.arenaturis.hr


***

Koło Krki powstanie projekt turystyczny o wartości 100 milionów euro

W bezpośrednim pobliżu Parku Narodowego Krka, na terenie koło wioski Lozovac, na 150 tysiącach metrów kwadratowych planowana jest budowa kompleksu turystycznego. Projekt nazwany Ivana1 Plaza wykonała firma projektowa Gordan Resan architects & partners i przewidziana jest w nim budowa hotelu, obiektów sportowych, willi i apartamentów. Ze 150 tysięcy metrów kwadratowych, 32 tysiące zostałyby wykorzystane do budowy obiektów hotelowo-turystycznych i sportowych. Powierzchnie zielone zajęłyby 75 tysięcy metrów kwadratowych, a wodne ponad 30 tysięcy. Hotel w kształcie tarasowym miałby 200 oddzielnych apartamentów z własnymi tarasami i powierzchniami zielonymi. Na ostatnim piętrze hotelu znajdowałyby się kluby, restauracje i apartamenty typu penthouse. Przewidzana jest też budowa 20 do 30 luksusowych willi o powierzchni 200 metrów kwadratowych z własnymi tarasami, ogrodami i basenami. Z każdego z tych tarasów rozciągał by się widok na piękność krasową - rzekę Krkę.

W projekcie zaplanowana jest też budowa centrum konferencyjnego, kasyna i centrum spa i wellness.

Obok otwartych centrów sportowych zbudowana zostanie też wielozadaniowa hala sportowe, centrum medycyny sportowej, centrum sportowo-edukacyjne, muzeum, centrum edukacyjne Krka, centrum multimedialne i centrum handlowe.

Wszystko to byłoby otoczone lasoparkiem ze szlakami, stawami rybnymi i jeziorami. Planowana wartość projektu, który byłby budowany 15 kilometrów od Šibenika wynosi około sto milionów euro.

Żeby Park Narodowy Krka nie był znany na świecie niebawem tylko ze swojego piękna Skradinskiego i Roškiego wodospadui Jeziora Visovac, ale jako park narodowy, przed którego bramą jest bardzo atrakcyjny kompleks hotelowo-turystyczny i sportowy.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibensko-knińskiej
www.sibenikregion.com

Wspólnota Turystyczna Šibenika
www.sibenik-tourism.hr

Ivanal Plaza
www.ivanal-plaza.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 06.08.2011 17:17

INWESTYCJE 08/2011

Gradac
Hotel nazywany "Nostalgia"

Na samej plaży w Gradacu niedawno otwarty został hotel Saudade. Czterogwiazdkowy hotel dysponuje 26 pokojami dwuosobowymi, trzema dużymi apartamentami, restauracją a la carte, centrum wellness, fitness, dużym jacuzzi i wszystkimi pozostałymi atrakcjami zgodnie z jego standardem.

Nazwa hotelu po portugalsku to smutek, nostalgia. Hotel to eleganckie połączenie współczesnej wygody, świetnej usługi i doświadczenia śródziemnomorskiego. Znajduje się zaraz przy głównej plaży miejskiej i niedaleko od centrum miejscowości, z którym połączony jest nadmorską promenadą. Jest idealnych dla gości lubiących kąpiele i opalanie się, wycieczki po okolicy, wieczorne wyjścia i dobre jedzenie na letnim tarasie hotelu.

Gradac to najbardziej na południe położona miejscowość na Riwierze Makarskiej, znajduje się w połowie drogi ze Splitu do Dubrownika. Tereny Gradacu zamieszkałe były już w czasach prehistorycznych, a świadczą o tym liczne osady kamienne z ery brązu i żelaza. W czasach antycznych na terenach tych zapewne znajdował się rzymski civitas Biston, który jako centrum nadmorskie należał do kolonii Naroni, ważnego centrum rzymskiego, należącego dziś do chorwacji. Na terenie dzisiejszego Gradacu było średniowieczne miasto, Lapčan lub Labinac, który wymienia cesarz bizantyjski Konstatntym Porfroge w X wieku, jako Labineca. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1649 roku. Nazwa pochodzi od twierdzy, która znajdowała się na wzgórzu nad dzisiejszym kościołem św. Mihovila i zbudowana została zapewne podczas Wojny Kandyjskiej (1645-1669).

Piękno krajobrazu i połączenie gór i czystego, błękitnego morza z ponad siedmioma kilometrami plaż żwirowych przekształciły te tereny w ulubiony kierunek turystyczny. Jego symbol turystyczny to plaża żwirowa Gornja Vala, najpiękniejsza plaża na Makarskiej Riwierze i jedna z najpiękniejszych nad Adriatykiem. Pod zboczami góry Biokovo rozciągają się, zabytkowe, opuszczone wioski, gdzie widać dawną dalmatyńską architekturę. Połączone są wyznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi, które przebiegają przez gaje oliwne, lasy sosnowe i dlatego są idealne na wycieczki.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Gradac
www.gradac.hr


***

Opatija
Nowe miejsca noclegowe na Kvarnerze

"Stara dama" turystyki chorwackiej, Opatija, od niedawna ma nowy hotel. Chodzi o Villę Kapetanović, nowoczesny hotel czterogwiazdkowy, w którym jest 21 pokoi i trzy apartamenty. Do dyspozycji gości jest też basen odkryty, duża sala konferencyjna, strefa spa i świetna restauracja Laurus. Wartość inwestycji to około dziewięć milionów kun.

Villa Kapetanović znajduje się nad malowniczą miejscowością Volosko, a z tarasu hotelu rozciąga się widok na Kvarner i jego wyspy.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Villa Kapetanović
www.villa-kapetanovic.hr


***

Jeziora Plitwickie
Technologia i wiedza w służbie dla przyrody

Park Narodowy Jeziora Plitwickie niedługo wzbogaci swoją ofertę. Rozpoczęto budowę centrum prezentacyjnego, w którym będzie się znajdować wszystko co warto pokazać odwiedzającym, od filmów i fotografii po eksponaty muzealne. W centrum przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego, w sposób popularno naukowy będzie prezentowana geneza geologicznego powstania fenomenu przyrodniczego Jezior Plitwickich, jego podstawowe cechy biologiczne i trochę ukrytej wartości tego miejsca, jak również etno-kultura tej części Chorwacji.

Wartość projektu to 18 milionów kun, a jego zakończenie planowane jest do listopada bieżącego roku.

Jeziora Plitwickie to najstarszy chorwacki park narodowy, w 1979 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Piękno i wyjątkowość Jezior Plitwickich jest znana na całym świecie i prawie codziennie ten fenomen przyrody wpisywany jest na listy najpiękniejszych światowych kierunków. Niedawno je CNN Travel zaliczył do dziesięciu najpiękniejszych jezior na świecie, a Veliki Slap zajął trzecie miejsce na świecie. Magazyn Hello uznał je za "wodny raj", a amerykański LA Times niedawno przekazał informację Offbeat Traveler, który poprosił czytelników o świętowanie 20 rocznicy ogłoszenia niepodległości Republiki Chorwacji poprzez odwiedzenie najstarszego chorwackiego parku narodowego, uznając go za park, który "zapiera dech w piersiach".

Na stronie internetowej lonelyplanet.com Plitwice znalazły się na liście najpiękniejszych europejskich parków narodowych. "Trochę halucynogenne, złożone z 16 połączonych jezior, położonych w lesie, piękne wodospady, przy grze kolorów - turkusowego, zielonego, błękitnego i szarego... To wszystko - przeżycie dla oczu!", jest napisane w prestiżowym magazynie specjalizującym się w podróżach i dodaje, że Jeziora Plitwickie warto odwiedzić zimą.

Pięknu Plitwic nie oparł się też Yahoo Travel, który zalicza je między dziesięć najpiękniejszych miejsc na świecie obok indyjskiego Taj Mahal, Gradn Canyonu w USA, Pałacu Wersalskiego we Francji, peruwiańskiego Machu Picchu i Wielkiego Muru Chińskiego.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Licko-senjskiej
www.lickosenjska.com

Park Narodowy Jeziora Plitwickie
www.np-plitvicka-jezera.hr


***

Rovinj
Hotel Lone przyjął pierwszych gości

Pierwszy, pięciogwiazdkowy design hotel w Chorwacji, hotel Lone Maistrii w Rovinju, został niedawno otwarty dla gości. W budowę zainwestowano 339 milionów kun. Przygotowania zajęły trzy lata, a sama budowa trwała dziewięć miesięcy. Hotel Lone znajduje się bezpośrednio nad morzem i wraz z hotelami Monte Mulini, Eden i Park są częścią ekskluzywnej strefy Monte Mulini, która ostatecznie będzie liczyła 750 pokoi.

Niezwykły plan hotelu w kształcie litery Y, czyli ogona jaskółki. Hotel ma sześć poziomów i jest w nim 236 przestronnych, nowocześnie urządzonych pokoi i 11 apartamentów oraz jeden apartament prezydencki. Są też liczne obiekty dodatkowe, włącznie z kilkoma restauracjami, sushi i klub nocny, centrum spa i wellness na 2400 metrach kwadratowych, 10 sal wielofunkcyjnych, basen kryty i odkryty, osiem kortów ziemnych, odkrytych, cztery kryte korty tenisowe z tartanem, kręgielnia i fitness.

Wszystko w hotelu, od architektury po urządzenie wnętrza zostało zaprojektowane przez chorwackich architektów i wszystko wykonane jest wyłącznie dla Lone, który otrzymał nazwę od wysepki o takiej samej nazwie, a widok na nią rozciąga się z większości pokoi.
Hotel znajduje się nad morzem i lasoparkiem Zlatni rt, a od centrum Rovinja i mariny dzieli go zaledwie 15 minut drogi piechotą.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Wspólnota Turystyczna Rovinja
www.tzgrovinj.hr

Maistra
www.maistra.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 06.08.2011 17:31

WYDARZENIA 08/2011

Fažana
Lato pełne niespodzianek

Niewielka istryjska miejscowość Fažana, znajduje się niedaleko Puli i naprzeciwko archipelagu Brioni, tego lata przygotowało dla swoich gości wiele niespodzianek kulturalno-rozrywkowych.

W sierpniu co siedem dni na deptaku nad morzem odbywać się będzie wydarzenie o nazwie Wieczory Tradycyjne, jest to targ pamiątek i wyrobów istryjskich, idealnych jako wspomnienie z podróży.

Fažana to miejscowość rybacka, w której od dawna pielęgnowana jest tradycja polowań i przygotowywania seradeli, ryb, które spożywa się tu od pokoleń. Dlatego największa impreza w Fažanie to Festa sardeli, kiedy odwiedzający mogą spróbować tej błękitnej ryby przygotowanej na ponad sto sposobów. Odbywają się też zawody w noszeniu rybackich koszy, wiosłowaniu, przeciąganiu liny i inne imprezy sportowe, kulturalne i rozrywkowe. Można powiedzieć, że dziś prawie cała oferta gastronomiczna miejscowości oparta jest o te ryby.

Fažana w swoim czasie w latach dwudziestych ubiegłego wieku znana była z fabryki przetwórstwa i konserwacji seradeli, która w 1952 roku została przeniesiona. Na ile mieszkańcy związani są z morzem i sardelami pokazują dane, że przy promenadzie nad morzem otwarto galerię na świeżym powietrzu, to jest Park Sardeli, w którym można zobaczyć rzeźby tutejszych artystów poświęcone tym rybom.

Jest też droga sardeli, na której restauracje i knajpki oferują niezapomniane przeżycia dla podniebienia i Mała Rybacka Akademia Sardeli, która organizuje kurs solenia sardeli.
"Co wiedzą rybacy" to nazwa jeszcze jednej festy, na której rybacy na różne sposoby prezentują umiejętności ludzi morza, a odwiedzający mogą zobaczyć dawne narzędzia rybackie, regaty dawnych łodzi - batana i nawet popłynąć z rybakami na połów.

Ale poza ludowymi imprezami niewielka miejscowość koło Puli oferuje też Fažanskie sutony. Jest to festiwal muzyki klasycznej, na którym w pomieszczeniach sakralnych odbywają się liczne koncerty kameralne młodych akademickich talentów z Istrii.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Fažana
www.infofazana.hr


***

Sinj
Trzy wieki rycerstwa

Mało które miasto na świecie może się pochwalić tradycją jaką od trzech wieków pielęgnuje i zachowuje miasteczko dalmatyńskie Sinj, znajdujące się około czterdzieści kilometrów od Splitu. Chodzi o tradycyjny turniej rycerski Sinjska alka, jedyny w swoim rodzaju w Europie i na świecie, poprzez który Sinjanje od 1715 roku pielęgnują pamięć o zwycięstwie narodu Cetińskiego regionu nad Turkami. Na cześć bohaterskiego wydarzenia, kiedy 700 obrońców po piętnastodniowym oblężeniu odparło atak 6000 żołnierzy tureckich, Sinjanje wymyślili turniej, w którym co roku brali udział rycerze, którzy sami brali udział w walce. Potem v Alce brali udział ich potomkowie i dziedzice bohaterstwa i turniej odbywa się do dziś. W autentycznych lokalizacjach alkarze i pomocnicy dumnie pielęgnują tradycję, która symbolizuje męstwo i dążenie do wolności. Głównym wydarzeniem trzydniowej imprezy są zawody o alkę. Alkarze konkurują między sobą, jadąc konno, w pełnym galopie, trafiają trzymetrowa kopią w alkę zawieszoną na linie nad placem turniejowym. Alka to metalowe koło, które składa się z dwóch koncentrycznych obręczy z trzema metalowymi poprzeczkami, które dzielą przestrzeń na trzy jednakowe części.

Zdobywca Alki otrzymuje nagrodę, a Sinjanje i mieszkańcy regionu Cetińskiego do następnej Alki szanują go jako najlepszego rycerza.
Tegoroczna 296 Sinjska alka odbędzie się 7 sierpnia.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmacija.hr

Wspólnota Turystyczna Sinja
www.tzsinj.hr

Sinjska Alka
www.alka.hr


***

Varaždin
Kiedy ulice stają się zbyt "ciasne"

W Varaždinie, barokowym mieście w północnozachodniej Chorwacji, od 19 do 28 sierpnia po raz 13 odbędzie się Špancirfest. Wtedy ulice i place w mieście stają się centrum muzyki, teatrów i wszystkich pozostałych wyrazów sztuki, a uliczni artyści przejmują władzę.

Varaždinski uliczny festiwal Špancirfest nazywają też festiwalem pozytywnych emocji. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych festiwali w Chorwacji i regionie. W ubiegłych 12 latach odwiedziło go ponad dwa miliony odwiedzających i wystąpiło na nim ponad 11000 wykonawców z całego świata, wśró nich też liczne nazwiska światowej sceny muzycznej.

Przez dziesięć dni trwania festiwalu odbędzie się ponad 250 godzin programu: koncerty world music, rock, blues, etno muzyki, programy dla dzieci i przedstawienia, komedie teatralne dla dorosłych, występy wykonawców ulicznych, zabawiaczy i muzyków.

Na pięciu scenach na ulicach centrum miasta odbędzie się około 50 koncertów, 150 przedstawień teatrów ulicznych, 9 przedstawień teatralnych, 25 przedstawień dla dzieci i 6 warsztatów kreatywno-edukacyjnych. Na scenie MTV w starym mieście będą grać między innymi Asian DUb Foundation i Morcheeba.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Varaždińskiej
www.turizam-vzz.hr

Wspólnota Turystyczna Varaždiu
www. hrtourism-varazdin.hr

Špancirfest
www.spancirfest.com


***

W sierpniu ... to by było na tyle 8)
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 02.09.2011 20:55

INFORMACJE 09/2011

Goveđari
Na Mljecie jest pierwsza galeria

Na jednej z najpiękniejszych wysp na Adriatyku, "zielonej wyspie" Mljet, w malowniczej miejscowości Goveđari niedawno została otwarta galeria wielofunkcyjna, nosi nazwę Stara skula. Jest to budynek z początku ubiegłego wieku, gdzie wtedy znajdowała się szkoła dla uczniów z wyspy i potem miejscowa poczta. W tym miejscu przez cały rok będą się odbywały wystawy, projekcje filmowe, koncerty, instalacje wideo, prezentacje wykłądowców, wieczory literackie i inne ciekawe wydarzenia. Galeria zbudowana z kamienia dalmatyńskiego znajduje się w niezwykle zaprojektowanym budynku w centrum miejscowości Goveđari, na zielonym wzgórzu pokrytym sosnami i palmami, które wznosi się nad Velikim i Malim jeziorem i wraz z okolicznymi wioskami tworzy Park Narodowy Mljet.

Stara skula, pierwsza galeria na Mljecie, we wrześniu będzie gościła alternatywne grupy z Europy, które tutejszą ciszę, roślinność, morze i spokojne kolory przyrody uznały za idealne miejsce medytacji, jogi i innego sposobu życia.

Właściciele galerii oferują też zakwaterowanie boutique, a ich gościnność rozpoznali też zagraniczni goście, którzy ich polecili na najważniejszym portalu turystycznym, tripadvisor.com.

Mljet to ósma co do wielkości wyspa w Chorwacji i znajduje się niedaleko półwyspu Pelješac, Dubrownika i wyspy Korčula. Wyróżnia się klimatem śródziemnomorskim, suchymi latami i łagodnymi zimami z około 2500 godzinami słonecznymi w roku, co sprawia, że jest jedną z najbardziej słonecznych wysp na Adriatyku.

Według wielu jest to najpiękniejsza i najbardziej zalesiona wyspa na Adriatyku i jedna z najbardziej atrakcyjnych pod względem kulturowo-historycznym pereł w basenie Morza Śródziemnego. Odwiedzają ją zakochane pary, miłośnicy przygód, badacze przyrody i miłośnicy historycznych opowieści i legend.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Mljetu
www.mljet.hr


***

Zadar
Iadera już otwarta

Na skraju półwyspu Punta Skala koło Zadaru niedawno pierwszych gości przywitał nowy hotel Iadera, najbardziej ekskluzywny obiekt austriackiej grupy hotelowej Falkensteiner w Chorwacji.

Pięciogwiazdkowy hotel oferuje zakwaterowanie w 210 pokojach i apartamentach, jego główną atrakcją jest centrum spa i wellness, gdzie na powierzchni 6000 metrów kwadratowych jest pięć różnych rodzajów saun, leżaki z masażem, baseny kryte i odkryte, łaźnia turecka o powierzchni 700 metrów kwadratowych, szeroka oferta zabiegów pielęgnacyjnych, zdrowotnych i relaksacyjnych. Świetne restauracje oferują kuchnię alpejsko-adriatycką z regionalnymi specjałami, dopełniają ofertę hotelu, który wielu opisuje jako kombinację luksusu i świetnego wzornictwa.

W hotelu jest centrum konferencyjne o powierzchni 600 metrów kwadratowych, które wyposażone jest w najnowocześniejsze urządzenia i dlatego jest idealne dla turystyki konferencyjnej. Jest też siedem sal, które mogą pomieścić od 30 do 200 osób.
Na przyszły rok Falkensteiner zapowiada otwarcie rodzinnego hotelu w Crvenej luce koło Biogradu na Moru.

Dla gości lubiących aktywne spędzanie czasu Iadera oferuje baseny, centrum sportów wodnych, bazę nurkową, wynajem wyposażenia nurkowego, windsurfing i skutery wodne, wielofunkcyjne boisko odpowiednie do sportów indywidualnych i zespołowych, jak również możliwość organizacji wycieczek.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Zadaru
www.tzzadar.hr

Falkensteiner
www.falkensteiner.com


***


Zagrzeb
Turystyka i media

12. i 13 września stolica Chorwacji będzie gospodarzem pierwszej międzynarodowej konferencji poświęconej stosunkowi turystki i mediów. Konferencję pod hasłem "turystyka w głównych informacjach" organizuje Światowa Organizacja Turystyczna (UNWTO) i Chorwacja.

Zagadnieniem, które będzie rozpatrywane na konferencji to, dlaczego turystyka mimo faktu, że jest jednym z wiodących i najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki rzadko znajduje się na pierwszych stronach gazet czy w działach gospodarczych. W kategorii dobra eksportowego, turystyka zajmuje czwarte miejsce na świecie po przemyśle naftowym, chemicznym i motoryzacyjnym, ale jej rozwój gospodarczy i znaczenie często są przez media ignorowane.

Celami konferencji będzie rozwój stosunku i dokładności śledzenia turystyki, tego bardzo czułego sektora, dla którego negatywne medialne i sensacyjne historie mogą łatwo naruszyć wizerunek i w końcu doprowadzić do utraty miejsc pracy. Licząc na obecność wiodących fachowców ds. komunikacji, konferencja będzie jednocześnie szansą dla rzeczników turystycznych do przyjęcia dostępnych narzędzi i strategii, które pomogą im w dalszej pracy.

Konferencja organizowana jest we współpracy z chorwackim Ministerstwem Turystyki i CNN jako światowym partnerem medialnym, spotkają się na niej przedstawiciele wiodących spółek medialnych i wyspecjalizowanych mediów turystycznych oraz fachowcy ds. komunikacji z sektora turystycznego.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Ministrestwo Turystyki
www.mint.hr

UNWTO
www.unwto.org


***


Trbounje
Luksusowe Rokovi dvori

Ekskluzywna agroturystyka w ostatnich latach w Chorwacji przeżywa wzrost, a najlepszą tego rodzaju ofertę ma Istria, z której przykład wzięły niektóre inne regiony, na przykład zaplecze Dalmacji, gdzie niedawno otwarto nowy reprezentacyjny obiekt turystyczny. Są to Rokovi dvori, niedawno odnowiony majątek z 1890 roku, znajdujący się w Trbounju koło Drnišu, przy samym wejściu do Parku Narodowego Krka.

Posiadłość licząca prawie 16000 metrów kwadratowych z niewielkimi ruinami domu rodzinnego, opuszczonego 40 lat temu i fundamentami trzech budynków gospodarczych odnawiana była pod nadzorem konserwatora przez dwa i pół roku, a wynikiem jest luksusowa willa trzypiętrowa licząca 450 metrów kwadratowych, która gościom oferuje maksymalny komfort i spokój, daje trochę tradycyjnego komfortu.

Willa ma pięciogwiazdkowy standard, a do dyspozycji gości są następujące usługi: odbiór z lotniska, wynajem jachtu w którejś z marin w Skradinie, Vodicach i Primoštenie i wszystko do kucharza i obsługi. Posiadłość ma duży ogród z basenem i kortem tenisowym ze sztuczną trawą oraz winnicę ograniczoną murem.

W planach jest budowa lądowiska dla helikopterów, żeby Rokovi dvori były bardziej dostępne dla gości, którzy megajachtami będą przypływać do nowej mariny, która budowana jest w oddalonym o trzydzieści kilometrów Šibeniku.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibensko-knińskiej
www.sibenikregion.com

Wspólnota Turystyczna Drnišu
www.tz-drnis.hr


***


Buzet
Boutique hotel otoczony historią

Na dawnej promenadzie zabytkowego istryjskiego miasta Buzet niedawno otwarty został czterogwiazdkowy boutique hotel Vela Vrata. Hotel powstał dzięki odnowieniu starych budynków w historycznym centrum miasta, a roboty budowlane nadzorowali konserwatorzy. W hotelu jest 18 designersko zaprojektowanych i nowocześnie wyposażonych pokoi oraz trzy apartamenty, każdy pokój jest inaczej urządzony - jest to kombinacja starych mebli i mebli wykonanych na zamówienie. Planowana jest budowa wielofunkcyjnej sali konferencyjnej i basenu.

Restauracja hotelowa oferuje świetne potrawy kuchni istryjskiej o charakterze sezonowym z truflami, z których Buzet słynie.

Hotel nazwano według kamiennej bramy zbudowanej w 1547 roku na wejściu do starego miasta Buzetu, koło którego się znajduje i daje wypoczynek tym, którzy chcą uciec od przyspieszonego i głośnego stylu życia.

Buzet to zabytkowe miasto średniowieczne znajdujące się na samej północy Istrii w pobliżu granicy ze Słowenią, na wzgórzu nad urodzajną doliną największej rzeki istryjskiej Mirny. Znany jest jako "miasto trufli", ponieważ najlepsze "łowiska" tego boskiego grzyba na Istrii są właśnie w lasach nad doliną Mirny.

Na cześć istryjskiej białej trufli co roku od września do listopada organizowane są Dni trufli na Istrii i w Buzecie w drugi weekend września organizowane jest wielkie święto ludowe, kiedy na kilkumetrowej patelni przygotowywana jest wielka fritaja (lokalna nazwa jajecznicy) z ponad 2000 jaj (dokładniej 2011) i 10 kilogramów trufli i w ten sposób rozpoczynają się Dni trufli na Istrii.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.com

Wspólnota Turystyczna Buzetu
www.istria-buzet.hr

Hotel Vela Vrata
www.velavrata.net


***


Pula
Obok historycznego teatru powstał nowy

W centrum Puli niedawno powstał niewielki miejski boutique hotel ze świetną restauracją. Chodzi o hotel Amfiteatar, oddalony zaledwie sto metrów od Areny, rzymskiego amfiteatru, w hotel zainwestowano ponad trzy miliony euro. Hotel po rocznej budowie wynajął Denis Zembo, jeden z najlepszych kucharzy chorwackich i właściciel znanej restauracji Le Mandrać w Volosko.

W hotelu jest 18 pokoi ma trzy gwiazdki i urządzony jest w stylu minimalistycznym. Jednym z pierwszych gości była znana gwiazda włoska Zucchero, który miał koncert w pobliskiej Arenie.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.com

Wspólnota Turystyczna Puli
www.istria-pula.hr

Hotel Amfiteatar
www.hotelamfiteatar.com


***

Bale
Miasto hotel

W Bale, istryjskim miasteczku niedaleko Rovinju i Puli, niedawno w centrum starego miasta otwarty został hotel La Grisa, który powstał dzięki odnowieniu i połączeniu trzech zabytkowych ruin domów w jedną całość. Domy mają wspólne podwórze, które zostanie zamienione w taras restauracji. Przez podwórze i bramę przechodzi się z jednej ulicy na drugą, a bezpośrednio przy hotelu znajduje się centralna recepcja. Obecnie na gości czeka 12 pokoi i jeden apartament. Niedługo otwarta zostanie kawiarnia, kuchnia i restauracja, sklepy z winami i miejsca degustacji specjałów autochtonicznych. W ostatniej fazie otwartych zostanie jeszcze 12 pokoi i jeden apartament oraz luksusowe centrum wellness.

Hotel La Grisa jest częścią historii Bali jako miasta hotelu, w którym wejście do miasta to będzie recepcja, a jego zabytkowe, malownicze uliczki swojego rodzaju korytarze hotelowe.

Bale oferują gościom niecodzienne atrakcje turystyczne dzięki połączeniu różnych inicjatyw przedsiębiorczych. Na przykład goście przyjeżdżający do jednego z najbardziej luksusowych pensjonatów istryjskich Meneghetti mogą spróbować świetnej oliwy z oliwek, która w Chorwacji i zagranicą zdobywała wyróżnienia i produkowana jest przez Emanuela Grubića. Można zobaczyć też jego muzeum olejarstwa i dowiedzieć się jak przed stu laty produkowano oliwę, posłuchać jazzu w lokalnej knajpce, jak również koncertów muzyki klasycznej, odwiedzić wystawę w lapidarium oraz warsztaty artystyczne w dworze parafialnym oraz zwiedzić oazę lawendy i pozostałych roślin autochtonicznych, to jest arboretum pod nazwą Histria Aromatica.

To wszystko docenił dwa lata temu też Lonely Planet, który ze względu na wyjątkowość międzynarodowego "Last Minute Open Jazz Festiwalu" Bale wymienił jako miejscowość, którą trzeba odwiedzić poza Dubrownikiem.

Małe, malownicze, kamienne miasteczko Bale pochodzi z czasów cesarstwa Rzymskiego. Włoska nazwa Bala - Valle to dolina. Z rzymskiego kastrum w średniowieczu powstało miasteczko umocnione murami, a pierwsze wzmianki o Castrum Vallis czyli Valle pochodzą z 965 roku. Dziś jest to miasteczko, którego centrum pełne jest zabytków, od gotycko-renesansowego kasztelu Soardo-Bembo, wieży z XIX wieku w centrum miasta, po kościół parafialny i urząd miasta z loggią z XIV wieku.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.com

Wspólnota Turystyczna Gminy Bale - Valle
www.istria-bale.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.09.2011 17:54

CHORWACJA NA ŚWIECIE 09/2011

Pag
Zrće i Papaya najbardziej poszukiwane przez młodych

Ostatnie wydanie jednego z największych światowych tabloidów, brytyjskiego News of the World, uznało klub Papaya i plażę Zrće na wyspie Pag za jeden z najbardziej poszukiwanych celów turystycznych dla młodych ludzi.

Dziennikarz News of the World, tabloida, który zakończył swoją działalność po 168 latach z powodu afery podsłuchowej, niedawno był na Zrću i odwiedziły występy znanych na świecie DJ-ów, Armina Van Burrena i Fatboy Slima i zaliczył najbardziej popularną chorwacką plażę do najbardziej znanych na świecie miejsc imprezowych - grecki Mykonos i hiszpańska Ibiza.

Pochwały plaży na Pagu i tamtejszego klubu opublikowano wraz z atrakcyjnymi fotografiami na dwóch stronach ostatniego numeru tabloidu, którego nakład to pięć milionów egzemplarzy, w specjalnym dziale poświęconym najlepszym letnim kierunkom, pod tytułem "Wyspy lubiące rozrywkę".

W artykule jest napisane, że Pag, bałkańska wersja Hampton na Long Island koło Nowego Jorku - "śpi" przez dziewięć miesięcy snem zimowym, a kiedy zbliża się lato i wschodzi słońce, staje się miejscem świetnych imprez.

Strojem obowiązkowym jest kostium kąpielowy i kąpielówki "których nie zdejmuje się w dzień i w nocy", a jako wypoczynek po imprezowaniu polecana jest kąpiel na plaży Zrće lub filiżanka kawy w pobliskiej Novalji. Jak bardzo dziennikarzowi podobało się Zrće pokazuje też jego rekomendacja dla czytelników, że jeżeli odwiedzą plażę, za kilka lat będą się chwalić przyjaciołom, że byli tam pierwsi.

Obok tekstu są też wszystkie potrzebne informacje o tym jak dojechać i gdzie się zatrzymać na Pagu.

O fenomenie popularnej plaży Zrće niedawno pisał też magazyn tanich linii lotniczych Ryanair. Był to jeden z głównych tematów, zapowiadany też na stronie tytuowej. Na siedmiu stronach magazynu Pag nazywany jest "nową Ibizą", wyspą imprez, gdzie imprezy nigdy się nie kończą i gdzie są kluby cool, ponieważ nie ma godzin pracy.

Hwalony klub Papaya rozciąga się na 3 000 metrów kwadratowych i działa od 2002 roku.

Historia Zrća jako ulubionego miejsca rozrywki młodych ludzi z Chorwacji zaczęła się pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy obok już istniejącego klubu Kalypso otwarto Papayę i potem Aquarius. Zaczęły oferować rozrywkę jakiej nie można było wtedy znaleźć nigdzie indziej nad Adriatykiem. Organizowali różne programy, przyjeżdżali różni wykonawcy i DJ-e, programy wzbogacały liczne tancerki i hostessy, a z czasem coraz więcej cudzoziemców odkrywało czar plaży Zrće, która jest dziś jednym z najlepszych miejsc na letnią rozrywkę.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Licko-senjskiej
www.lickosenjska.com

Wspólnota Turystyczna Novalji
www.tz-novalja.hr

News of the World
www.newsoftheworld.com


***


Dubrownik i Hvar wśród najbardziej elitarnych miejsc wypoczynku

Dubrownik i Hvar niedawno znalazły się na liście najpiękniejszych i najbardziej ekskluzywnych miejsc wypoczynku w Europie na podstawie wyboru dziennikarzy hiszpańskiego pisma Hola. Dwie chorwackie perły turystyczne znalazły się obok St. Tropez i Monte Carlo oraz kilku hiszpańskich i włoskich miejscowości turystycznych. Hiszpańscy dziennikarze o Dubrowniku mówią, że jest in miejscem, a o Hvarze, że ma niesamowicie piękną przyrodę i szalone życie nocne i można tam zobaczyć wiele znanych osób.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Hvaru
www.tzhvar.hr

Hola
www.hola.com


***


"Sześć najpiękniejszych rzeczy, które trzeba przeżyć w Chorwacji"

Brytyjski The Daily Mail niedawno opublikował artykuł pod tytułem "Sześć rzeczy, które należy zrobić w Chorwacji", w którym napisane jest, że Chorwacja gotowa jest na to, żeby się stać jednym z najbardziej popularnych krótkich kierunków roku. We wstępie do artykułu jest wzmianka o tym, że Lonely Planet uznał Istrię za jeden z najlepszych kierunków turystycznych w 2011 roku i że jest ona jednym z przystanków w Chorwacji - kraju poza strefą euro, który nie jest drogi.

Na liście rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć dziennikarz The Daily Mail na pierwszym miejscu umieścił zwiedzanie murów miejskich Dubrownika. Przypomniał, że Dubrownik niedawno w USA został uznany za jedno z trzech najbardziej romantycznych miejsc na świecie obok Buenos Aires i wyspy Bora Bora, a znalazł się przed Paryżem i Wnecją. O Dubrowniku pisze, że jest "dobrze zachowanym i pięknym miastem kamienia i światła", znajduje się między Adriatykiem i Górami Dynarskimi, a jego długie mury z XIV wieku zalicza do najpiękniejszych w Europie. O starym mieście pisze, że jest pełne zabytków średniowiecznych, renesansowych i barokowych oraz sklepów dizajnerskih, restauracji i galerii.

Na drugim miejscu najlepszych miejsc w Chorwacji w ocenie brytyjskiej gazety są trufle i jazda rowerem po Istri, którą Lonely Planet porównał do Toskanii. Polecane jest istryjskie wybrzeże i zielona część kontynentalna półwyspu, gdzie po wąskich uliczkach można dojść do średniowiecznych miast i wsi na wzgórzach. Pisze, że Istria jest idealna dla miłośników jazdy rowerem, ponieważ jest tu wiele dobrze oznakowanych tras, a obok pochwał dla oferty gastronomicznej wyróżniane są dania z trufli.

Na trzecim miejscu są zadarskie organy morskie i instalacja "Pozdrowienie dla słońca", w której odbija się jeden z najpiękniejszych zachodów słońca. Autor podkreśla, że Zadar jest pięknym i zabytkowym miastem, dobrze dostępnym, ponieważ latają do niego tanie linie lotnicze.

Na czwartym miejscu znalazła się sztuka ręcznej produkcji zabawek w Chorwackim Zagorju, na północ od Zagrzebia, jako alternatywa dla masowej produkcji. Ręczna produkcja zabawek jest tu obecna od dawna, a mistrzowie wykonują 50 różnych rodzajów z drewna, które kobiety zdobią farbami ekologicznymi. W artykule jest napisane, że ta sztuka została wpisana na Listę Światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Jako najlepsze miejsca, żeby odwiedzić mistrzów wykonujących drewniane zabawki podawana jest Marija Bistrica i okoliczne wioski, a z pozostałego chorwackiego tradycyjnego dziedzictwa kulturowego wymieniane jest śpiewanie na dwa głosy w regionach nadmorskich i produkcja koronki w Lepoglavie i na wyspach Pag i Hvar, które wymienione są na piątym miejscu. Hvar opisywany jest jako czarująca wyspa, na której jest Starogradskie polje, które UNESCO wpisało na listę dziedzictwa światowego, rozpoznając je jako najlepiej zachowany antyczny krajobraz w basenie Morza Śródziemnego. Greccy osadnicy zaczęli tutaj uprawy 2400 lat temu i nic się od tego czasu nie zmieniło w spokojnej rutynie upraw winogron i oliwek na tych samych działkach, które dawno wyznaczyli greccy geodeci.

Przy okazji odwiedzin chorwackich wysp, The Daily Mail poleca wynajem apartamentów w latarniach morskich na całym wybrzeżu.

Na końcu listy znajduje się Split, który bogaty jest w atrakcyjne pozostałości rzymskie. Autor podkreśla, że Split i Wielka Brytania mają połączenia lotnicze i że jest to miasto, które warto odwiedzić przez cały rok. Jak szczególną atrakcję wymienia zakwaterowanie w boutique hotelu i apartamencie w 1700 letnim pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana.

Ubierz się najlepiej jak to możliwe i przespaceruj po Rivie, promenadzie nad brzegiem morza do zalesionego półwyspu, napisano w brytyjskiej gazecie i podkreśla, że zaledwie 20 mil dalej jest jeszcze jeden skarb, dobrze zachowane zabytkowe miasto Trogir z przepięknymi budynkami weneckimi.

The Daily Mail
www.dailymail.co.uk


***


Zagrzeb
Londyńskie projektantki zachwycone miastem u podnóża Sljeme

Znane projektantki Felder&Felder, które w tym roku, w maju zaprezentowały swoją kolekcję na Fashion Week w Zagrzebiu, niedawno pochwaliły piękno Zagrzebia w angielskim wydaniu czasopisma Harper's Bazaar.

Projektantki radziły, gdzie spać w Zagrzebiu, gdzie robić zakupy, pójść na obiad i oczywiście rozerwać się wieczorem. Jako zakwaterowanie polecają Palace Hotel, który opisują jako przepiękne miejsce blisko głównego placu, otoczone muzeami i przepięknym parkiem. Na zakupy wymieniają sklepy chorwackich projektantów. Jako świetne miejsce na obiad i kolację znane projektantki londyńskie chwalą Dubravkin put, restaurację z wieloma różnymi i kreatywnymi daniami.

Życie nocne w Zagrzebiu Felder&Felder opisały jako bardziej niż dobre, szczególnie są zachwycone chorwacką energią. Jako miejsce na drinka podały Hemingway lounge bar, potem Pepermint, w którym zachwyciła je muzyka.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.09.2011 20:45

INWESTYCJE 09/2011

Zagrzeb
Hilton otwiera hotel Doubletree

W listopadzie w Zagrzebiu zostanie otwarty hotel Doubletree by Hilton, marka znanej sieci hotelowej Hilton, w wieżowcu kompleksu Green Gold, w którym na około 80 000 metrów kwadratowych będą lokale biurowe, handlowe, gastronomiczne i rozrywkowe. Hotel Doubletree będzie miał cztery gwiazdki i na dziesięciu piętrach będzie oferował zakwaterowanie w około stu pokojach. W kompleksie będzie sala konferencyjna, wellness i fitness centrum oraz park ze sztucznymi jeziorami, wartość całego projektu to około 50 milionów euro.

Pod marką Doubletree na świecie działa około 220 hoteli, a najwięcej w Ameryce.
Większość tych hoteli działa na zasadzie franszyzy i tak też będzie w przypadku hotelu zagrzebskiego.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-tourisinfo.hr


***


Punat
Dawna rezydencja letnia biskupów otrzymała nową gwiazdkę

Hotel Kanajat w Punacie na wyspie Krk od niedawna ma więcej atrakcji, co dało mu czwartą gwiazdkę.

Ładny obiekt hotelowy, który już szereg lat działa w ramach Mariny Punat znajduje się przy samym wjeździe do Punatu, a podwyższenie standardu było konsekwencją dodatkowych inwestycji w kilka obiektów. Hotel w dużej mierze zadowalał już standardy, żeby stać się czterogwiazdkowym, tak więc inwestycje głównie dotyczyły części związanych z przygotowaniem, magazynowaniem i manipulacją jedzeniem, chodziło o wyposażenie i rozszerzenie pomieszczeń kuchennych. W niedalekiej przyszłości jest dobudowanie basenu odkrytego obok już istniejącego kortu tenisowego.

Hotel Kanajat znajduje się w budynku, w którym od XVI wieku znajdowała się letnia posiadłość biskupów. Dysponuje 22 luksusowymi pokojami, czynny jest przez cały rok, a ze względu na to, że w dużej mierze korzystają z niego żeglarze, tj. klienci pobliskiej Mariny Punat, duża część oferowanych usług poza zakwaterowaniem i wyżywieniem ukierunkowana jest na zadowolenie życzeń i potrzeb miłośników morza i żeglarstwa.
Miasto Punat, dawniej znana stocznia zabytkowych łodzi, znajduje się na południowym-zachodzie wyspy Krk, w jednej z najlepiej osłoniętych zatok Adriatyku, a od miasta Krk oddalony jest osiem kilometrów. Punat jest dziś znanym kierunkiem turystycznym, dzięki atrakcji turystycznej - małej zalesionej wysepce Košljun, która znajduje się na środku zatoki, naprzeciwko miasta i jednej z największych i najlepiej wyposażonych marin turystycznych na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.

Poza pięknem przyrody, wysepka Košljun znana jest z benedyktyńskiego i po XV wieku franciszkańskiego klasztoru, z którym związane są też początki turystyki w Punacie. Już na początku XIX wieku wysepkę i klasztor zaczęły odwiedzać ówczesne elity europejskie. Byli tu: wdowa po cesarzu austriackim Ferdynandzie I, cesarzowa Karolina, młodszy brat cesarza austriackiego Franciszka Józefa, Maksymilian Ferdynand, król rumuński Karol I i wiele innych osób.

Bracia franciszkanie przez wieki zachowali liczne wartościowe przedmioty i na wyspie znajduje się muzeum ze zbiorem etnograficznym, który zawiera liczne przedmioty krckich rybaków i wieśniaków oraz stroje ludowe z całej wyspy Krk. W klasztorze jest również bogaty zbiór zoologiczny, który składa się z dużego zbioru muszli i unikatowych okazów zwierząt, jak np. jagnię z jednym okiem. W klasztorze jest zbiór numizmatyczny i bogata biblioteka z około 30 000 książek. Jest wśród nich atlas Ptolemeusza wydrukowany w Wenecji w 1511 roku, który jest jednym z trzech zachowanych na świecie. Na wysepce są dwa kościoły, Najświętszej Marii Panny, w którym jest największy obraz w Chorwacji "Raj, czyściec, piekło" i kaplica św. Brnarda.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Punatu
www.tzpunat.hr


***


Wyspa Ugljan
Nowy wygląd apartamentów w Kukljicy

Apartamenty ośrodka turystycznego Zelena Punta w Kukljicy na wyspie Ugljan niedawno zostały odnowione, na co zostało przeznaczone 28 milionów kun. Pierwsza faza rekonstrukcji ośrodka apartamentowego położonego na ponad 65 000 metrach kwadratowych na półwyspie w lesie sosnowym objęła odnowę i wyposażenie 132 apartamentów z dodatkowymi obiektami. W drugiej fazie odnowy dobudowane zostaną nowe obiekty hotelowe i apartamentowe z wieloma atrakcjami rekreacyjnymi i ofertą turystyczną, a wartość robót w tej fazie oceniana jest na około 120 milionów kun.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna
www.kukljica.hr


***


Selce
Pierwsze pięć gwiazdek na riwierze Crikvenickiej

Amabilis to pierwszy hotel pięciogwiazdkowy na Riwierze Crikvenickiej, który niedługo zostanie otwarty. Hotel w miejscowości Selce, w miejscu dawnego hotelu Jadranka, zostanie otwarty w listopadzie.

Czteropiętrowy hotel nad samym morzem będzie miał 29 pokoi i dwa ekskluzywne apartamenty, z jaccuzi na tarasie, z którego rozciąga się widok na wyspę Krk. Amabilis będzie czynny przez cały rok i będzie mógł pomieścić 60 gości potrzebujących luksusu. Obok wellnessu i restauracji otwartej będzie w nim też przychodnia medycyny estetycznej i marina z dwudziestoma miejscami do cumowania dla większych jednostek.

Hotel otrzymał nazwę po dawnej willi Amabilis, która znajdowała się w tym samym miejscu.

Właściciele i inwestorzy na przyszły rok planują budowę jeszcze jednego, większego hotelu w sąsiedztwie.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiejwww.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Selce
www.tzselce.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.09.2011 20:52

WYDARZENIA 09/2011

Koprivnica
Renesans w Podravinie

W pierwszym dniu września w Koprivnicy zaczyna się "Festiwal Renesansowy - żywe obrazy z historii", największe wydarzenie turystyczno-historyczne w tej części Europy, które w ciągu czterech dni przyciągnie około 700 oryginalnie przebranych uczestników z Chorwacji, Słowenii, Węgier, Słowacji i Czech. Większość programu związana będzie z XV i szczególnie XVI wiekiem, kiedy powstały fortyfikacje renesansowe.

Spektakl historyczny rozpocznie się od pochodu rycerzy z centrum miasta w kierunku renesansowych murów, pod którymi ustawione będą średniowieczne namioty i obozowiska. Jedna z najbardziej atrakcyjnych części programu to pokaz nocnego ataku na miasto oświetlone setkami pochodni, a w tym roku na festiwalu wystąpi włoska grupa historyczna Storico e Sbandieratori, która po raz pierwszy wystąpi w Chorwacji.

Poza scenicznymi prezentacjami życia średniowiecznego, rycerstwa, oblężenia, muzyki i tańca, odwiedzający będą mogli delektować się daniami średniowiecznymi, przygotowanymi na miejscu według przepisów z dawnych czasów, z końca średniowiecza. Obok mięsnych dań z wieprza, dziczyzny będzie można spróbować też dań z pokrzyw. Jak dawniej pragnienie będzie można ugasić winem z pobliskich winnic i miodem pitnym.

Festiwal Renesansowy w 2010 roku został uznany za najbardziej atrakcyjne wydarzenie w Chorwacji i dlatego otrzymał wyróżnienie "Simply the best".

Festiwal odbywa się w Koprivnicy, w stolicy Podraviny. Koprivnica otrzymała status wolnego miasta królewskiego w 1356 roku. Poza pozostałościami twierdzy i fos wokół niej, ze starszych zabytków najciekawsze są obiekty barokowe - kompleks kościoła św. Antoniego Padwańskiego z klasztorem franciszkańskim i kaplicą Salvatora oraz budynek Oružana z 1714 roku. Dzisiejsze centrum Koprivnicy z placem, który graniczy z dużym parkiem z pawilonem muzycznym z końca ubiegłego wieku otrzymało ostateczny kształt na początku XX wieku. Centrum miasta, Plac Zrinski już wiele razy uznane zostało za najpiękniejsze w Chorwacji kontynentalnej.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Koprivnicko-krizevackiej
www.tz-koprivnicko-krizevacka.hr

Wspólnota Turystyczna Koprivnicy
www.koprivnicatourism.com


***


Dubrownik
Muzyka kameralna pośród starych murów

Sławny skrzypek Julian Rachlin również w tym roku, we wrześniu, w Dubrowniku będzie gościł przyjaciół muzyków już 11 raz z rzędu dźwiękami świetnej muzyki kameralnej i doda uroku murom starego miasta.

Julian Rachlin wpadł na pomysł zorganizowania festiwalu podczas Dubrownickiego Festiwalu Letniego 2000. Sławny skrzypek zachwycił się wtedy zabytkowym centrum miasta, najpiękniejszej sceny muzycznej i od tego czasu do Dubrownika przyprowadził licznych przyjaciół, muzyków, niektórych z najbardziej cenionych artystów muzyki klasycznej, jak wiolonczelista Mischa Maiski czy skrzypaczka Janine Jansen, pianista Itamar Golan i trębacza Radovana Vlatkovića. Rachlin i jego przyjaciele występują przed publicznością dubrownicką co roku tworząc w ten sposób Festiwal, który obok przyjacielskiej atmosfery oferuje gościom przeżycie muzyczne na najwyższym poziomie.

Na tegorocznym festiwalu wystąpi prawdziwa plejada gwiazd, nie tylko muzycznych, ale również filmowych. Po wielkim sukcesie w ubiegłym roku, John Malkovich z wybranymi muzykami wykona kontynuację śmiesznego i edukacyjnego programu o nazwie "Krytyk muzyczny". Najbardziej wierny gość z Hollywood, Sir Roger Moore, wystąpi na festiwalu w muzycznej humoresce, której autorem i reżyserem jest świetny pianista Hyung-ki Joo. Przy badaniu rozrywkowej i komicznej strony muzyki poważnej dołączy do nich znana brytyjska sopranistka Dame Felicity Lott. Wystąpią też świetni muzycy kameralni jak Misha Maiski, Janine Jansen, Itamar Golan, Boris Adrianov i austriacki baryton Florian Boesch. Na zaproszenie Rachlina przyjeżdża też cymbalista Martin Grubinger, mistrz bałałajki Alexey Arkhipovsky i Artemis Quartet, wraca też pianista Yefim Bronfam i orkiestra Academy of St. Martin in the Fields.

Pod patronatem UNICEFu 4 września odbędzie się też humanitarny mecz piłki nożnej między uczestnikami Festiwalu prowadzonymi przez Juliana Rachlina i przedstawicielami mediów, przy uczestnictwie znanych sportowców z Chorwacji i świata.

Urodzony w 1974 roku na Litwie Julian Rachlin wyemigrował z rodzicami, muzykami w 1978 roku do Austrii. Tam studiował na Konserwatorium Wiedeńskim, a w 1988 roku z dnia na dzień stał się sławny zdobywając nagrodę Eurowizji "Młody muzyk roku".

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

Festiwal Julian Rachlin & Friends
www.rachlinandfriends.com


***

Varaždin
Trash Film Festival

Z trzech europejskich festiwali poświęconych trashowi jeden odbywa się w Varaždinie. Oczywiście na varaždińskim Trash Film Festiwalu wyświetlane są filmy akcji, horrory i epopeje naukowo-fantastyczne, a wspólnym punktem wszystkich tych filmów jest przesada. Jednak sztuka filmowa to tylko pierwszy krok trzydniowej (8 - 10 września) zabawy estetyką trashu w Varaždinie. Przesada w gatunkach widoczna jest we wszystkich nie tylko filmowych wydarzeniach, a błyszczące garnitury, gwiazdy muzyczne z ubiegłych dziesięcioleci, czerwone dywany i białe limuzyny są tylko częścią autentycznej glamtrash atmosfery, którą festiwal przynosi do Varaždina.

W tym roku na festiwal zgłoszono 48 filmów, z których w konkursie o główne nagrody weźmie udział 28 - tzw. złote motory, które są hommage dla filmu kultowego "Teksańska masakra piłą mechaniczną": Jeden film pochodzi z USA, a pozostałe z krajów Unii Europejskiej, najwięcej z Hiszpanii i Chorwacji. Najwięcej jest horrorów i filmów SF.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Varaždińskiej
www.turizam-vzz.hr

Wspólnota Turystyczna Varaždiu
www.tourism-varazdin.hr

Trash Film Festiwal
www.trash.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.09.2011 21:04

PROJEKTY 09/2011

Šibenik
Plaża w centrum miasta

Šibenik, miasto w środkowej Dalmacji od przyszłego roku zaoferuje gościom nowe miejsce do kąpieli - plażę w samym mieście. Šibenik jest jedynym miastem nad Adriatykiem, które nie ma plaży miejskiej i na pobliskie kąpieliska jak Jadrija, Brodarica czy Solaris trzeba popłynąć łodzią, pojechać samochodem czy autobusem. To jednak się w przyszłym roku zmieni i w Šibeniku będzie nowoczesna plaża, która będzie się rozciągała na 12 000 metrach kwadratowych. Plaża oddalona pięć minut spacerem od centrum miasta będzie się nazywała Banj i na niej zostanie zbudowana promenada, obiekty gastronomiczne, przebieralnia, prysznice, plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, koszykówki, skatepark i ścianka do wspinaczki. Po zachodzie słońca plaża zmieni się w kino letnie i scenę koncertową i miejscem różnych imprez. Jednak na plaży będzie można korzystać nie tylko z kąpieli w czystym morzu, będzie można też podziwiać widok na zabytkowe centrum miasta i kopułę katedry św. Jakuba, która w 200 roku została w pisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest to jedyna katedra w Europie, która została zbudowana wyłącznie z kamienia, bez użycia cementu i drewnianych elementów konstrukcyjnych.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibensko-knińskiej
www.sibenikregion.com

Wspólnota Turystyczna Šibenika
www.sibenik-tourism.hr


***


Prelog
Chorwacki ogród w Draškovcu

W međimurskiej gminie Draškovec koło Prelogu pod koniec roku rozpocznie się budowa długo przygotowywanego projektu Terme Hortus Croatiae czy też Chorwacki Ogród. Jest to projekt turystyczny i uzdrowiskowy, w ramach którego zbudowany zostanie atrakcyjny spa/wellness i golf resort. Wartość pierwszej fazy projektu wynosi 30 milionów euro, a grupa inwestorów ze Słowenii i Chorwacji ogółem wyłoży nawet 140 milionów euro. Termy w Draškovcu są jednym z kluczowych elementów projektu "Rola turystyki uzdrowiskowej we wzmacnianiu konkurencyjności terenów wiejskich Węgier i Chorwacji", który współfinansowany jest z programu transgranicznego IPA Węgry - Chorwacja. Celem projektu, który został zapoczątkowany 16 miesięcy temu jest stwierdzenie możliwości turystyki uzdrowiskowej ze strony chorwackiej i węgierskiej.

Pierwsza faza Chorwackiego Ogrodu składa się z riwiery termalnej, wellness i parku uzdrowiskowego położonego na 12 hektarach. Później zostanie zbudowany Grand SpaHotel Draškovec, wille, apartamenty w stylu etno i pole golfowe, ogółem dostępnych będzie 1 400 miejsc noclegowych.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Međimurskiej
www.tzm.hr

Wspólnota Turystyczna Prelogu
www.tz-prelog.hr


***


Varaždinske Toplice
Regionalne centrum turystyki uzdrowiskowej

Specjalny szpital rehabilitacji medycznej Varaždinske Toplice dzięki projektowi odnowy istniejących i budowy nowych miejsc noclegowych w hotelach i uzdrowisku może stać się jednym z wiodących centrów turystyki uzdrowiskowej w regionie, to jest w Europie Południowo-wschodniej. Wartość projektu oceniana jest na około 200 milionów euro i dzięki niemu ilość miejsc noclegowych zwiększyłaby się z obecnych tysiąca na 1 600 miejsc noclegowych.

Projekt przewiduje odnowę istniejących miejsc noclegowych i budowę nowego hotelu uzdrowiskowego Jupiter, który będzie połączony z istniejącym kompleksem hotelowym Minerva, który również zostanie odnowiony oraz budowę nowego specjalistycznego skrzydła szpitala Junona. Po odnowie Hotel Minerwa otrzyma czwartą gwiazdkę, a jego kompleks basenowy zostałby przekształcony w nowoczesne centrum spa, które będzie połączone z hotelem Jupiter. Hotel będzie budowany na powierzchni 33 000 metrów kwadratowych i będzie w nim 480 miejsc noclegowych. W wielu pokojach będzie sauna, a w łazienkach będzie można korzystać z termalnej wody leczniczej.

Varaždinske Toplice w porównaniu z innymi centrami termalnymi w bliższej i dalszej okolicy mają liczne zalety. Przede wszystkim jest to termalna woda o jedynym w swoim rodzaju składzie ze źródłem, ponad 300 lat tradycji uzdrowiskowej, reputacja wiodącego szpitala specjalnego rehabilitacji medycznej w Chorwacji, gdzie pracują świetni specjaliści, lokalizacja w samym centrum miasta, piękno przyrody i ekologiczne jedzenie wyprodukowane w ekologiczny sposób.

Położenie Varaždinskich Toplic jest bardzo dobre, ponieważ znajdują się zaledwie 45 minut od Zagrzebia i około 10 minut od Varaždinu i ich lotnisk. Budowa lądowiska dla helikopterów w ramach nowego hotelu jeszcze bardziej ułatwi przyjazd gości.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Varaždińskiej
www.turizam-vzz.hr

Wspólnota Turystyczna Varaždiu
www.tourism-varazdin.hr

Wspólnota Turystyczna Varaždinskich Toplic
www.toplice-vz.hr


***


Božava
Nowe inwestycje na Dugim otoku

Kompleks turystyczny w Božavie na Dugim Otoku niedługo przekształci się w wielki plac budowy, ponieważ inwestorzy ze Słowacji planują zainwestowanie nawet 40 milionów euro w nowe obiekty i atrakcje. Planowana jest budowa nowego hotelu i wielu obiektów dodatkowych, jak basen kryty i odkryty i odnowa istniejących obiektów. W ten sposób powstanie czterogwiazdkowy kompleks turystyczny.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Dugi Otok
www.dugiotok.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.09.2011 21:23

PREZENTUJEMY 09/2011

Veli Iž
Hotel dla miłośników alternatywy

Hotel Korinjak na wyspie Veli Iž w archipelagu zadarskim jest pierwszym hotelem nad Adriatykiem, który specjalizuje się w programach ekologicznych, uzdrowiskowych i holistycznych oferując wyłącznie zdrowe, wegetariańskie jedzenie opartą o tradycyjną, domową kuchnię śródziemnomorską ze świeżymi składnikami bez konserwantów i dodatków. "Korinjak" od dzisięciu lat zwrócony jest na turystów, którzy prowadzą zdrowy tryb życia i w tym roku wprowadzono całą linię olejowo-białkowego żywienia wegetariańskiego.

Hotel znajduje się na wejściu do portu Veli Iž, w malowniczej zatoce, po środku lasu sosnowego otoczonego plażami, a nazwa pochodzi od pobliskiego wzgórza. Znajduje się w zielonej oazie spokoju z widokiem na morze, hotel stara się zadowolić potrzebę spokoju, relaksu i prostoty bez nacisku na luksus i piękno. W hotelu jest 80 pokoi, czyli 16 miejsc noclegowych, a większość z nich z balkonem i widokiem na morze lub park z sosnami. W pobliżu hotelu znajduje się kemping, którego goście mogą podziwiać przepiękny las sosnowy nad samym morzem. W skład hotelu wchodzą sale wykładowe i niewielka sala dla indywidualnych zabiegów. Obok restauracji, w której podawane jest zrównoważone jedzenie wegetariańskie, hotel ma barek na samej plaży.

Hotel reklamuje się hasłem "wypoczynek dla duszy" i obok idealnego zdrowego wypoczynku oferuje gościom codzienne warsztaty, na których uczestnicy od 30 fachowych wykładowców i prowadzących mogą się dowiedzieć i nauczyć jak praktykować klasyczne ćwiczenia jogi, opanować podstawy medytacji, dowiedzieć się więcej o różnych technikach uzdrawiania i zespalania, nauczyć się refleksologii stóp, a w ofercie się też kursy masażu tajskiego, tantra jogi i podstawowego kursu shiatsu.

Wypoczynek dla duszy na Velim Ižu uzupełniają też pobliska wysepka Rutnjak i wzgórze, od którego hotel otrzymał nazwę. Rutnjak otrzymał nazwę od leczniczego zioła ruta, której jest na niej wiele. Jest to wysepka z pięknymi plażami, gdzie można się opalać nago. Wzgórze Korinjak jest najwyższym punktem wyspy Iž, z którego rozciąga się niezapomniany widok na okoliczne wyspy.

Miejscowość Veli Iž leży w zatoce, w północnej części wyspy. Wioska ciągle żyje w tradycyjnym tempie wyspiarskim: młynarstwo, rybołówstwo i żeglarstwo to główne prace wykonywane przez jego niewielu mieszkańców. Veli Iž ma zachowane zabytkowe centrum, w którym odnowiony został kościół św. Piotra i Pawła. W zbiorze etnograficznym Velego Ižu zachowane są liczne eksponaty autentycznej ceramiki i tradycyjnych narzędzi rzemiosła garncarskiego. Kluczowe wydarzenie kulturalne lata na wyspie Iž to znana "Festa Iska". Mieszkańcy ubierają się w stroje tradycyjne, wykonują dawne wyspiarskie tańce i pieśni, przygotowywane są domowe dania dla licznych odwiedzających. Głównym punktem tego święta jest wybór "miejscowego króla" z roczną kadencją. Zwyczaj, który pochodzi z czasów antycznych.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Zadaru
www.tzzadar.hr


***


Wyspa Hvar

Znany magazyn Forbes w jednym ze swoich wydań porównał środkowodalmatyńską wyspę Hvar z Karaibami, Malediwami, Hawajami i Bahamami...

Jest to wyspa, która kilkakrotnie została uznana przez media światowe za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Znana jest z różnorodnego wybrzeża, czystych plaż i dużej ilości słońca, nienaruszonej przyrody, zapachu lawendy, oliwek i wina. Właśnie Hvar jest wyspą z największą ilością słonecznych godzin w Europie - 2 700 godzin rocznie.

Dla kolonizacji greckiej wyspa ta była ważnym centrum strategicznym i żeglarskim. Dzisiejsza nazwa wyspy pochodzi od greckiego Pharos - latarnia morska. Potem Rzymianie ukształtowali Pharię, dalmaccy Romanie przekształcili ją w Fara, a we wczesnym średniowieczu Chorwaci nazwali ją Hvar.

Najdłuższa wyspa na Adriatyku ma wiele plaż i każdy gość może dla siebie znaleźć plażę, która mu odpowiada.

Dla rodziców z dziećmi są idealne plaże Soline, Grebišće i Mina, dla większych grup i rozrywki Petarčica, Mlaska, Palmižana, Ivan Dolac i miejskie plaże Laterna i Banj, a dla par Maslinica, Dubovica, Pern i Bonj, którą brytyjski dziennik Times online zakwalifikował wśród najpiękniejszych plaż europejskich. Miłośnicy nudyzmu mogą korzystać z plaż Glavice, Zečevo, Stipanska i Šćedro.

Na wyspie Hvar zabronione jest rybołówstwo podwodne, a nurkom poleca nurkowanie koło wysepki Vodnjak i przylądka Stambeder. Kanał między Hvarem i Bračem jest idealny do uprawiania windsurfingu, a na południowej stronie wyspy Hvar znajduje się cliffbase, ścianki do wspinaczki nad morzem. Na Hvarze zadowoleni będą też miłośnicy gór. Do szczytu na wysokości 626 metrów, Sveti Nikola, można dojść po stromym szlaku przez winnice i gaje oliwne.

Hvar jest znany też z nocnych rozrywek, a światową sławę zyskał dzięki szalonym imprezom w klubach nocnych Carpe Diem - ulubionym miejscu spotkań ludzi z wyższych sfer, Club Veneranda, Beacch Bar Hula Hula, Nautica Bar, Kiva Bar, Splash Beach Bar i Vertigo Klub.

Naprzeciwko miejscowości turystycznych na wybrzeżu, w wewnętrznej części wyspy znajduje się zupełnie inny Hvar. Są to wioski z zachowaną architekturą wiejską z niewielkimi placykami, wąskimi, krętymi uliczkami, kamiennymi domami z niewielkimi podwórkami i znanymi wieżami kościołów. Na 20 kilometrowej drodze są wioski Pitve, Vrsnik, Svirče, Vrbanj i Dol.

Miejscowości na wyspie Hvar

Hvar
Z atrakcji miasta Hvar należy wymienić Pjacę czy też Plac św. Stjepana. Jest to jeden z najpiękniejszych i największych placów miejskich w Dalmacji. W północnej części Pjacy znajduje się hvarska katedra, której patronem jest papież i męczennik św. Stjepan, patron archidiecezji i miasta Hvar. Arsenal, stocznia i magazyn łodzi, zbudowany został w XVI wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych w basenie Morza Śródziemnego.

Klasztor benedyktyński z muzeum założony został w XVII wieku. Stał się znany na świecie ze względu na produkcję koronek z agawy, tradycja ta jest pielęgnowana od ponad wieku.
Mury miejskie z przełomu XIII i XIV wieku otaczają najstarszą część miasta i rozciągają się od twierdzy Fortica, która zbudowana została w połowie XVI wieku w miejscu średniowiecznego kasztelu.

Stari Grad
Najstarsze miasto w Chorwacji założyli Grecy z wyspy Parosw 384 roku przed Naszą Erą, w tym samym roku kiedy w Tracji urodził się gracki filozof Arystoteles. Zbudowany został w miejscu, gdzie zatoka morska zmienia się w urodzajne polje i od czasów antycznych są tu winnice i gaje oliwne. Przez wieki był schronieniem dla marynarzy, a dziś jest idealnym miejscem na długie spacery i spędzanie czasu na kąpielisku Lanterna. Muzeum, klasztor dominikański i liczne kościoły to tylko niektóre zabytki, które należy odwiedzić w Starim Gradzie, jednak najbardziej znany zabytek miejski to zamek Tvrdalj, jest to renesansowa rezydencja letnia chorwackiego poety i szlachcica Petra Hektorovića z pierwszej połowy XVI wieku. Mimo, że był budowany w czasie zagrożenia tureckiego, jako twierdza obronna, zamek ma piękny, romantyczny park i staw rybny.

Jelsa
Jelsa jest ważnym ośrodkiem turystycznym z bogatą ofertą, znajduje się na północnej stronie centralnej części wyspy. Jelsa od dawna znana jest ze świetnego wina, a gościom oferuje dobre zakwaterowanie, programy kulturalno-rozrywkowe i liczne atrakcje sportowo-rekreacyjne. Z zabytków najważniejsze są kościółek św. Jana z końca XVII wieku, wczesnogotycki kościół św. Marii, plac i promenada nadmorska, na których zapleczu w 1870 roku poprzez wysuszenie bagna powstał park, jeden z największych i najpiękniejszych w Dalmacji.

Vrboska
Miejscowość znajduje się w długiej krętej zatoce, która przypomina fiord. Koniec zatoki tworzy kanał z wysepką, który w kilku miejscach ma mosty, dlatego Vrboską nazywają Małą Wenecją. Znajduje się tu jeden z ciekawszych kościołów w Dalmacji i znak miejscowości, kościół Matki Boskiej od Miłosierdzia i muzeum rybackie, w którym pokazana jest bogata tradycja rybacka najbardziej rybackiej miejscowości na wyspie.

Dubovica
Ulubiony cel wycieczek na Havarze z dużą plażą żwirową i atrakcjami podmorskimi. Ma długą tradycję wypoczynkową.

Zabytki

Starogradsko polje
Starogradsko polje, największe i najbardziej urodzajne na wyspach Adriatyku, rozciąga się sześć kilometrów od zatoki Vrboska do zatoki Starogradskiej. Od 2008 roku znajduje się na liście Światowego dziedzictwa UNESCO. Podział polja jest jednym z arcydzieł greckiej kultury w basenie Morza Śródziemnego, które mimo burzliwych wydarzeń historycznych i dodatkowych wielokrotnych podziałów, zostało zachowane w prawie niezmienionym kształcie do dziś. Ten krajobraz zachował system dróg i dużych działek jeszcze z czasów greckiego miasta Faros (IV wiek przed naszą erą) i jest to najlepiej zachowany antyczny podział gruntów na świecie. Na terenie Starogradskiego polja znajduje się prawie 120 lokalizacji archeologicznych, od prehistorii do średniowiecza.

Ciekawostki

- w mieście Hvar w 1612 roku zbudowano jeden z najstarszych teatrów w Europie
- Ivan Vučetić, funkcjonariusz policji z Hvaru, jako pierwszy na świecie udoskonalił daktyloskopię, metodę
identyfikacji przez pobranie odcisków palców

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Hvaru
www.tzhvar.hr


***


Wyspa Brač

Najwyższa wyspa na Adriatyku i największa w Dalmacji - Brač ma świetne połączenia promowe ze Splitem, przyciąga odwiedzających różnorodnością, spokojnym wybrzeżem i surowymi krajobrazami w wewnętrznej części wyspy. Dawniej wyspa rolników, hodowców bydła, rybaków i kamieniarzy dziś zwrócony jest w kierunku turystyki, jednak nie zapomina i nie wyrzeka się swojej tradycji.

Najbardziej znany, turystyczny symbol wyspy to plaża Zlatni rat w Bolu. Jednak cała wyspa jest pełna przepięknych plaż (Banj, Bili rat, Lovrečina, Gumonca, Likva, Bunta, Mala Lozna, Lovrečina, Murvica, Luke) i zatok, a błękitne morze, jedyna w swoim rodzaju oferta gastronomiczna i gościnność lokalnych mieszkańców czynią ją rozpoznawalną, dzięki czemu co roku odwiedza ją coraz więcej gości. Brač jest idealny na wypoczynek rodzinny, jak również dla miłośników adrenaliny i rozrywki. Wewnętrzna część wyspy przenosi nas w zupełnie inny wymiar - bogate kulturalne i historyczne dziedzictwo.

Miłośnicy windsurfingu mogą pływać w Bolu, Supetarze i Povljach. Dla rowerzystów jest kilka tras przez piękne miejsca, a dla osób z już wyrobioną kondycją polecana jest przejażdżka do Vidovej Gory, skąd rozciąga się przepiękny widok na Bol i znaną plażę Zlatni rat.

Życie nocna na Braču jest też bogate, szczególnie w Supetarze w Havanna Club, Benny's Bar, Thriller Night Club i Paprazzo Bar.

Miejscowości na wyspie Brač

Supetar
Duszę największej miejscowości na wyspie tworzą promenada nadmorska i plac przed kościołem parafialnym Wniebowzięcia NMP z XVIII wieku przy którym jest dzwonnica i wieża zegarowa. Kościół został zbudowany na fundamentach bazyliki św. Piotra z VI wieku.

Bol
Poza plażą Zlatni rat, polecamy odwiedzenie klasztoru dominikańskiego z pałacem biskupów na półwyspie Glavica, kościołem parafialnym Matki Boskiej od Miłosierdzia z 1475 roku i kościołem prepromańskim św. Jana i Tudora z XI wieku, którego wnętrze zdobią freski.

Pučišća
"Kamienna" stolica wyspy, miejscowość z największą ilością kamieniołomów i domów z białymi, kamiennymi dachami. W miejscowości jest też szkoła kamieniarska ze stuletnią tradycją.

Postira
Rybacka miejscowość znana z ornamentowego bruku na ulicach i zielonych okiennicach.

Povlja
W miejscowości znajdują się pozostałości bazyliki św. Jana Chrzciciela z VI wieku.

Sutivan
Miejscowość z kilkoma umocnionymi pałacami szlacheckimi, gdzie dominuje dzwonnica bogato zdobionego kościoła Wniebowzięcia NMP z XVI wieku, a na wzgórzu nad nim dzwonnica i kościół św. Rocha.

Milna
Przykład harmonijnej urbanistyki z barokowymi znakami, w którym wyróżnia się bogato zdobiony kościół parafialny. W Milnej jest najbezpieczniejszy port na wyspie.

Nerežišće
Znajduje się tu kościół Matki Boskiej Karmelickiej, najbardziej monumentalny kościół na wyspie. Jest tu również kościół św. Piotra i Pawła z którego apsydy wyrasta sosna.


Zabytki

Pustelnia Blaca
Pustelnia zakonników z XVI wieku na zboczach doliny, w południowej części wyspy, jest mitycznym miejscem na wyspie. W piersiach dech zapiera niezwykły widok budynków klasztornych z białymi dachami z kamienia, które są niczym wkute w skałę.

Jaskinia Zmajeva
Jaskinia nad Murvicą i płaskorzeźby w niej są zabytkami jaskiniowego życia klasztornego księży głagoljaszy w XV wieku. Stąd pochodzi rzadki przykład chorwackiego pierwszego drukowanego mszału z 1483 roku, który obecnie znajduje się w Muzeum Dominikańskim w Bolu. Do dziś żywe są tu słowiańskie motywy o nimfach, wilkołakach i czarownicach oraz legendy o Orkomarinie, jednookim stworze z jaskini.

Lovrečina
Bogate znalezisko archeologiczne, które wskazuje na rozwinięte gospodarstwo rzymskie znajduje się niedaleko miejscowości Pastire. Widoczne są pozostałości wczesnochrześcijańskiego kościoła ze studnią w kształcie krzyża.

Klasztor dominikanów
Zbudowany w miejscu pałacu biskupów w Bolu w XV wieku. Na Glavivi znajdują się pozostałości architektury wczesnochrześcijańskiej, a uwagę przykuwa obraz na ołtarzu Matka Boska z dzieciątkiem, który wykonał malarz Tintoretto.

Most Franciszka Józefa
Zbudowany został na szycie Velikiego Dolca - wąwozu, w którym kiedyś zapewne płynęła rzeka Elafuza.

Ciekawostki

Kamień z wyspy Brač
Znak rozpoznawczy wyspy, który ją wsławił na całym świecie. Kamień ten wykorzystywany został do budowy dwóch budynków pod ochroną UNESCO: Pałacu Dioklacjana w Splicie i katedry św. Jakuba w Šibeniku, jak również Białego domu w Waszyngtonie, parlamentu w Wiedniu i Budapeszcie, pałacu namiestnikowskiego w Trieście i wielu innych.

Jagnięcina z wyspy Brač
Ma wyjątkowy smak dzięki aromatycznym trawom wymieszanych z solą morską.

Škrip
Najstarsza osada na wyspie, w której można zobaczyć kościół parafialny św. Heleny z XVIII wieku i zamek Cerinić z XVI wieku.

Rzeźby wielkich
Znajdują się w Selcach i właśnie w tej miejscowości w 1911 roku wzniesiony został pomnik rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Bol
www.bol.hr


***


Wyspa Šolta

Wyspa Šolta jest blisko lądu i Splitu, mimo wszystko daje uczucie bycia na oddalonej wyspie. Większość miejscowości znajduje się w wewnętrznej części wyspy i w północnej części, a południowa strona z wysokim, stromym i skalistym wybrzeżem jest niedostępna. Żeglarzy przyciągają zatoki Šolty, a rowerzystów jej trasy rowerowe. Symbolem wyspy jest ptak syczek, którego figurki zdobi wiele domów. Šolta znana jest ze świetnej oliwy z oliwek, o której wzmianki znajdują się nawet w Splitskim statucie z XIV wieku.

Miejscowości na wyspie Šolta

Grohote
Najstarsza i największa miejscowość, stolica wyspy, którą Grecy nazwali Olynta, a Rzymianie Solenta. Grohote znajdują się w wewnętrznej części wyspy, a z zabytków wyróżniają się fundamenty starochrześcijańskiej bazyliki z przełomu VI i VII wieku, kościół parafialny św. Stefana i wieka antycznych sarkofagów. W miejscowości jest też wieża obronna z XVII wieku, a w pobliżu kościół gotycki z freskami z XIV wieku.

Maslinica
Miejscowość powstała w 1703 roku, kiedy bracia Marchi dostali od Wenecjan pozwolenie na budowę wieży, wsi i kościoła, a pięć lat później też umocnionego zamku, który dziś przekształcono w hotel. Chętnie go odwiedzają żeglarze, ponieważ mogą rzucić kotwicę zaraz przy hotelu.

Gornje, Srednje i Donje Selo
Najlepszy sposób na poznanie wyspy i powrót do przeszłości to odwiedzenie Gornjego, Srednjego i Donjego Sela. Są to typowe śródziemnomorskie miejscowości, które obok Grohot tworzą duszę wyspy.

Stomorska
Rozwinęła się jako port Gornjego Sela. Znana była z floty żaglowców, które po całym Adriatyku woziły wino, oliwę z oliwek i wapno, które wykorzystano również przy budowie pałacu Dioklecjana w Splicie z Šolty.

Nečujam
Miejsce z największą ilością miejsc noclegowych na wyspie. Położona jest w szeregu zatok, a w jednej z nich rzymski cesarz Dioklecjan hodował ryby.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Šolta
www.solta.hr


***


Wyspa Vis

Niewiele wysp w swojej historii miało tylu różnych władców jak Vis. W czasach antycznych rządzili nim Grecy, Rzymianie i Bizancjum, później Chorwacki, Wenecjanie, Napoleon, Anglicy, Austria i po 1918 roku Włosi i Królestwo Jugosławii. Od 1945 roku do początku lat 90-tych ubiegłego wieku wyspa była wojskową bazą morską dawnej socjalistycznej Jugosławii, wtedy obcokrajowcy nie mieli na nią wstępu.

Vis, czyli antyczną Issę zasiedlili w 397 roku przed Naszą Erą Grecy z Syrakussy na Sycylii, który założyli osadę w miejscu dzisiejszego miasta Vis. Służyła im jako punkt wyjścia do dalszej kolonizacji Adriatyku.

Vis w XII wieku gościł tez jednego papieża. Był to papież Aleksander III, który w 1177 roku z powodu burzy ukrył się na wyspie Palagruža, gdzie gościli go rybacy z Visu, z miejscowości Komiža.

Wokół miasta Vis są liczne brytyjskie twierdze, a obok kościoła św. Jerzego znajduje się cmentarz brytyjskich marynarzy z bitwy morskiej w 1811 roku i z Drugiej Wojny Światowej. Nad miastem jest pomnik pilotów RAF.

W 1866 roku przed Visem odbyła się bitwa morska między Austrią i Włochami i wtedy po raz pierwszy w historii walczyły ze sobą statki pancerne.

Jedną z licznych atrakcji związanych z bitwami i wojnami na Visie jest jaskinia Tity.

Miejscowości na wyspie Vis

Vis
Jest to miasto o długiej i bogatej historii, które rozwinęło się z dwóch miejscowości - Kut i Luka W mieście jest wiele atrakcji i ciekawych zabytków, między innymi zbiór archeologiczny, który tworzą przedmioty odkryte na terenie antycznego miasta Issa, prehistoryczne znaleziska z wyspy i znaleziska hydroarcheologiczne z wraku, w zatoce na północ od miasta. Szczególnie ciekawe są amfory, są też znaleziska i zbiór etnograficzny, który prezentuje życie dawnych mieszkańców Visu. Miłośnicy historii mogą podziwiać lokalizację archeologiczną Martvilo, jedyny cmentarz starogrecki w Chorwacji i rzymskie termy z I i II wieku. Pozostałości teatru antycznego widoczne są w ogrodzie klasztoru na półwyspie Privor, a w morzu przy półwyspie znajdują się pozostałości budynków(1) portowych i portu antycznego.

Komiža
Komiža to synonim rybołówstwa w Dalmacji. Tutejsi znani rybacy udowodnili swoje umiejętności na całym świecie, szczególnie na Pacyfiku, gdzie jako wypędzeni tworzyli centra rybackie od Chile po USA. Muzeum Rybołówstwa w Komižy prezentuje tę tradycję.

Najbardziej rozpoznawalny budynek w miejscowości to czworokątny kasztel, zbudowany w 1585 roku pod rządami Wenecjan. Na wzniesieniu nad miejscowością jest klasztor benedyktyński z kościołem, znany jako Muster. Jest to rzadki przykład umocnionego kościoła.

Ciekawostki

Jaskinia Błękitna
Na wschodniej stronie wyspy Biševo, oddalonej pięć kilometrów od Komižy znajduje się Błękitna jaskinia, jedna z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych Adriatyku. Żeby można było się dostać do jaskini łodzią, w 1884 roku pogłębiony został mniejszy z dwóch otworów. Za piękno jaskini odpowiedzialny jest większy otwór, który znajduje się pod powierzchnią morza i przez niego wpada światło słońca, które się załamuje i odbija od białego dna.

Plaże
Dla wielu najpiękniejszą częścią wyspy Vis są jego trudno dostępne plaże i zatoki. Najbardziej znana jest Stiniva, do której prowadzi droga po kamieniach i makii. Srebrna to naturalna, żwirowa i częściowo skalista plaża przy miejscowości i zatoce Rukavac. Miasto Komiža ma dwie plaże - Gusarica i Kamenica, a pobliska wyspa Biševo znana jest z plaż piaszczystych. Z przepięknej plaży piaszczystej znana jest też Stončica, zatoka koło miasta Vis.

Gastronomia

Wyspiarska kuchnia śródziemnomorska zachwyca każdego, najbardziej dania miejscowe, jak na przykład bułęczki rybne, leczo i jęczmień z brudetem z kalmarów, langusty przyrządzane na wiele sposobów, sardele z grilla i hib - danie z suszonych fig z dodatkiem rakii travaricy i ziół aromatycznych. Po dobrym jedzeniu potrzebny jest też dobry napój, na Visie jest Vugava, wino ze szczepu o tej samej nazwie.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Visu
www.tz-vis.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 03.10.2011 18:20

INFORMACJE 10/2011


Liczne światowe gwiazdy i politycy również w tym roku przyjeżdżali nad Adriatyk

Piękno wybrzeża chorwackiego Adriatyku już dawno rozpoznali również członkowie światowych elit; międzynarodowe gwiazdy świata rozrywki i politycy. Wielu z nich również w tym sezonie letnim odwiedziło wybrzeże Adriatyku. W ten sposób jako gość jednej z głównych osób Formuły 1, Bernie Eccelstone, który od wielu lat przyjeżdża nad Adriatyk, piękno wybrzeża chorwackiego rozpoznał też aktualny mistrz Formuły 1, Sebastian Vettel. Główna postać Formuły 1 zaprosiła kierowcę Red Bulla na swój jacht i Vettel podczas pobytu spróbował windsurfingu. Niemiecki dziennik Bild opublikował fotografię zrobioną przez jednego z austriackich turystów, na której młody Niemiec "tnie" fale przed środkowodalmatyńską wyspą Šolta płynąc za motorówką.

Jedna z największych gwiazd Hollywood, Angelina Jolie odwiedziła archipelag Brioni, gdzie obejrzała sztukę teatralną swojego przyjaciela, chorwackiego aktora Rade Šerbedžiji. Zachwycona pięknem archipelagu, na którym dawny przywódca socjalistycznej Jugosławii Josip Broz Tito przyjmował światowych przywódców, aktorka zapowiedziała, że wróci do Chorwacji ze swoją rodziną.

"Brioni są przepiękne. Z pewnością wrócę ze swoją rodziną i spędzę tu trochę więcej czasu", powiedziała Angelina Jolie.

Jeszcze jedna gwiazda hollywoodzka była w Chorwacji - Matt Dillon. Najpierw żeglował po archipelagu Kornati w towarzystwie producenta z Hollywood, zdobywcy Oscara Branka Lustiga i potem odwiedził Zadar, gdzie był na zakończeniu Forum Film Festiwalu.

Piękno rajskiego archipelagu Brioni podziwiał też muzyk Jon Bon Jovi, który również tego lata postanowił zwiedzić przynajmniej część atrakcji turystycznych oferowanych przez Chorwację. Przed Brioni znany piosenkarz odwiedził ze swoją rodziną Dubrownik, wyspę Šipan, Cavtat, Korčulę, Trogir i Park Narodowy Krka.

W tajemnicy do Chorwacji przyjechał też brytyjski książę Harry, młodszy brat Williama, który niedawno się ożenił, ale dziennikarze go zauważyli w jednym klubie nocnym w mieście Hvar na wyspie o tej samej nazwie, znanej z szalonych nocnych zabaw. Książę, pokazują to opublikowane fotografie, się świetnie bawił do wczesnych godzin porannych, a w pewnym momencie nawet wskoczył do basenu w dyskotece Veneranda, o której brytyjskie media twierdzą, że jest jednym z najlepszych klubów na świeżym powietrzu na świecie.

Pięknu chorwackiego Adriatyku nie mógł się oprzeć nawet włoski projektant Valentino Garavani, który swoim jachtem wpłynął do przepięknej zatoki Telašćica na Dugim Otoku. Na jachcie, który nazywany jest też pływającym muzeum, ponieważ właściciel jest znanym miłośnikiem sztuki i ma na nim obrazy od Picassa po Andy Warhola, w ubiegłym roku w basenie Morza Śródziemnego pływała Elizabeth Hurley.

Poza gwiazdami świata mody i rozrywki, nad Adriatyk również w tym roku przyjechali liczni zagraniczni politycy. Słoweński premier Borut Pahor spędził lato w domu letnim koło Umagu.

Stałym gościem na wybrzeżu chorwackim jest premier Węgier Viktor Orban, który w tym roku również przyjechał na kilkudniowy urlop nad Adriatykiem, drugi rok z rzędu przyjechał prezydent Słowacji Ivo Gašparovič, który wybrał na wakacje Brioni. Słowacki Minister Gospodarki Juraj Miškov również w tym roku pływał swoim jachtem po Adriatyku. Czeski Minister Rolnictwa Ivan Fuksa również pływał po chorwackich wodach i jest zachwycony środkowym Adriatykiem. Chorwację jako ulubiony kierunek wymienia też były Minister Ochrony Środowiska Pavel Drobil i Minister Przemysłu i Handlu Martin Kocourek.

Tego lata wśró wielu chorwackich wysp żeglował były Prezydent Kolumbii Andres Pastrana Arango.

Niektórzy zagraniczni politycy kupili nieruchomości w Chorwacji, a wśród nich jest szwedzki Minister Spraw Zagranicznych Carl Bildt, który spędza wakacje w domu na Korčuli.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna
www.croatia.hr


***

Nin
Otwarto Muzeum Soli

W królewskim mieście Nin niedawno otwarto muzeum soli i sklep z pamiątkami nińskiej solanki, w ten sposób uzupełniono ofertę solanki. W ramach wystawy odwiedzający mogą się dowiedzieć o znaczeniu soli dla organizmu ludzkiego, zobaczyć proste narzędzia i wyposażenie, które używane są do tradycyjnej produkcji i zbierania soli, kupić autochtoniczny chorwacki słony produkt w części sklepu i spróbować Kwiat soli - "kawior soli", jak nazywają go smakosze, którzy go używają jako przyprawę w końcowej fazie przygotowania potrawy.

Solanka nińska obejmuje ponad 55 hektarów powierzchni w nińskiej lagunie, a jej historia sięga czasów Rzymskich. W solance nadal w tradycyjny sposób produkowano jest wiele produktów od soli przemysłowej, jadalnej po sól leczniczą, a w ostatnim czasie stała się atrakcją turystyczną, ze względu na to, że coraz więcej gości Ninu chce zobaczyć jak produkowana jest sól.

Muzeum oferuje ogólny wgląd w proces uzyskiwania soli, który jest taki sam jak w czasach rzymskich. Woda morska naturalnie przelewa się przez baseny solanki, z których paruje przy pomocy energii słonecznej i wiatru i krystalizuje się jako czysta, naturalna morska sól. Z czasów antycznych w Parku solanki widoczne są pozostałości kamiennej bramy, która przepuszczała morską wodę przez baseny.

Nińska sól właśnie ze względu na tradycyjną produkcję, niezanieczyszczone środowisko i specyficzne warunki, jak duża ilość godzin słonecznych i odpowiedniego położenia geograficznego, bardzo wysokiej jakości na skalę światową.

Celem kierownictwa Solanki Nin jest to, żeby solanka stała się jedną z uznanych na świecie eko-solanek, która będzie oferowała na rynkach światowych autochtoniczne i innowacyjne chorwackie słone produkty.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Ninu
www.nin.hr


***


Vrsar
Pierwszy komercyjny kemping naturystyczny obchodził 50 urodziny

W pobliżu Vrsaru na Istrii znajduje się największy i najstarszy park naturystyczny w Chorwacji i jeden z największych w Europie - Koversada, który niedawno obchodził 50 rocznicę. Od 1961 roku, kiedy został założony jako pierwszy kemping naturystyczny w Chorwacji do dziś osiągnął ponad 20 milionów noclegów. Pierwsi naturyści przyjechali do Koversady, osamotnionej i niezamieszkałej wysepki koło Vrsaru z inicjatywy Rudolfa Halbiga, nauczyciela pływania z Monachium i właściciela agencji turystycznej "Miramare", która jako pierwsza na świecie zajmowała się wyjazdami naturystycznymi. Koversada stała się pierwszym komercyjnym kempingiem naturystycznym typu otwartego na świecie, ponieważ prawo biwakowania kiedyś było wyłącznym prawem członków klubów naturystycznych (FKK). Pierwsi goście na wyspę przyjeżdżali łodzią, a w 1977 roku zbudowano most i można było się na nią dostać pieszo. Zaraz po otwarciu Koversada zdobyła wielką sławę w prasie krajowej i zagranicznej i znacznie zwiększyło się zainteresowanie gości z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch i Francji, dzięki czemu Vrsar stał się znanym kierunkiem naturystycznym dla gości ze wszystkich zakątków Europy.

Wyróżnienie za rozwój naturystyki zostało przyznane w 1972 roku, kiedy Międzynarodowa Federacja Naturystyczna (INF/FNI) z Antwerpii zorganizowała w Koversadzie 13 Międzynarodowy Kongres Naturystyczny. Po raz pierwszy taki kongres odbył się w ówczesnym kraju socjalistycznym, co wzbudziło wielkie zainteresowanie na całym świecie, a Koversada została zaliczona na szczyt europejskiej oferty naturystycznej.
Park Naturystyczny Koversada dziś w apartamentach, bungalowach i na kempingu może przyjąć ponad pięć tysięcy gości, a do ich dyspozycji są liczne atrakcje sportowe, kulinarne i handlowe.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.com

Wspólnota Turystyczna Gminy Vrsar
www.istria-vrsar.com

Maistra
www.maistra.com


***


Drugi sezon serialu "Game of Thrones" kręcony jest w Chorwacji

Piękno i wyjątkowość Dubrownik przyciągnęło producentów HBO, którzy tutaj zdecydowali się na kręcenie drugiego sezonu serialu "Game of Thrones" (Gra tronów), który zachwycił widzów. Pierwszy sezon serialu został nakręcony na podstawie powieści "Pieśń ognia i lodu" George R.R. Martina była kręcona w Belfaście, Irlandii Północnej i na Malcie, a drugi sezon poza Irlandią będzie kręcony na południu Chorwacji, dokładniej w Dubrowniku.

Zdjęcia będą trwały cztery tygodnie, a na liście lokalizacji jest też klasztor benedyktyński na wyspie Lokrum, części murów dubrownickich, wieże Bokar i Minčeta, Knežev dvor, pałac Sponza i twierdza Lovrijenac.

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr***


Hotele link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej otrzymały certyfikat za ochronę środowiska i skuteczność energetyczną

Kempingi Lanterna koło Poreču i Orsera w Vrsarze oraz hotele link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Bellevue w Rabacu i link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Dubrovnik President, którymi zarządza grupa hotelowa link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Hotels&Resorts, otrzymały certyfikat ISO 14001, który potwierdza ukierunkowanie działalności na ochronę środowiska i efektywność energetyczną. W ten sposób link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Bellevue i link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Dubrovnik President uzupełniły listę wyróżnień za wysoką jakość, ponieważ obok właśnie otrzymanego ISO 14001, posiadają też certyfikaty ISO 9001 i HACCP, które przyznano im ponownie w tym roku. O tym, że spełniają warunki otrzymania certyfikatu ISO 14001, stwierdzono w decyzji SGS Systems & Services Certification, międzynarodowej firmy akredytowanej do certyfikowania i to w trakcie sezonu turystycznego - w lipcu. Hotele te i kempingi w ten sposób zostały włączone do klubu obiektów link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej, które mogą się pochwalić tym certyfikatem. Obecnie 15 obiektów link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej, hoteli i kempingów posiada certyfikat ISO 14001, a 11 obiektów posiada certyfikat ISO 9001, który dotyczy Systemu zarządzania jakością, przy czym ukierunkowanie na gości, zarządzanie, włączenie wszystkich pracowników i stały rozwój usług to tylko niektóre z podstawowych zasad. Certyfikat HACCP, który gwarantuje prawidłowość zdrowotną jedzenia, jak również wysoki standard całego procesu zakupu, obróbki i podawania jedzenia ma aż 13 obiektów link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej.

link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej
www.link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej.com


***


Zagrzeb
Hotel Regent Esplanade gospodarz ceremonii World Luxury Hotel Awards

Zagrzebski Hotel Regent Esplanade został wybrany jako tegoroczny gospodarz ceremonii wręczenia wyróżnień w branży hotelowej - World Luxury Hotel Awards. Uroczysta ceremonia odbyła się 16 września w przepięknym wnętrzu Sali Szmaragdowej hotelu przy obecności licznych hotelarzy z różnych zakątków świata.

Hotel Regent Esplanade w ubiegłym roku został nominowany i dzięki licznym głosom ze strony fachowców i gości został uznany za najlepszy miejski hotel luksusowy w Chorwacji. Ze względu na wyróżnienie otrzymane w ubiegłym roku, tegoroczną ponowną nominację i wysokie standardy usług oraz nienaruszony wizerunek hotelu, organizatorzy World Luxury Hotel Awards postanowili, że w tym roku uroczysta ceremonia odbędzie się właśnie w tym zagrzebskim hotelu, który wzniesiono w 1925 roku na potrzeby pasażerów znanego Orient Expressu.

World Luxury Hotel Awards rozpoznaje wysoki standard jakości, świetną usługę i oddanie dla szczegółów. Wyróżnienie jest docenieniem oferty hotelu, gościnności personelu, doskonałości i świetnej usługi i jest znakiem uznania dla prawdziwej jakości. Uroczysta ceremonia wręczenia wyróżnień World Luxury Hotel Awards to jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń w światowego hotelarstwa. W ubiegłym roku odbyła się w Tajlandii w luksusowym hotelu Dusit Thani Hua Hin. Wręczono tam wyróżnienia dla najlepszych światowych hoteli, wśród których był też Hotel Regent Esplanade Zagreb.

The World Luxury Hotel Awards, prestiżowe wyróżnienie międzynarodowe, uważane jest przez luksusowe hotele na całym świecie za szczyt osiągnięć. Jest ono uznaniem branży dla osiągnięcia hotelu luksusowego, któremu udało się pozostawić swój ślad w hotelarstwie i w ten sposób wyróżnić spośród innych hoteli wysokiego standardu.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Regent Esplanade
www.regenthotels.com

Luxury Hotel Awards
www.luxuryhotelawards.com


***


Wszystkiego najlepszego z Chorwacji na wyświetlaczu komórki

Croatia Top 100 to nazwa aplikacji na smartphony, która w najprostszy sposób prezentuje najlepsze co ma Chorwacja do zaoferowania - restauracje, rozrywka, hotele, zwyczaje, jedzenia i kierunki.

Aplikacja, która od niedawna jest dostępna do darmowego ściągnięcia przez Google Android Market (market.android.com), dla wybranych obiektów i kierunków daje krótki opis i fotografie, dokładną lokalizację (GPS), drogę jak dojść do opisywanego miejsca, linki do innych atrakcji pod innymi adresami w internecie i inne.

Wyjątkowość aplikacji Croatia Top 100 polega na jej prostocie, jak również na tym, że jest to w tym momencie jedyna aplikacja turystyczna na świecie na android, smartphony i tablety. Dla użytkowników dostępna jest w aż 15 językach. chorwacki, angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, rosyjski, chiński, japoński, arabski, polski, czeski, węgierski, słoweński i serbski.

Aplikacja jest dostępna dla użytkowników smartphonów Google (Nexus One), HTC, Samsung, Motorola, Solny, Lg i inne. Dostępna jest też dla użytkowników tabletów Asus, Acer, Motorola, HTC, Samsung, Panasonic, Lenovo, LG i innych, aplikacji można używać też na komputerach PC i Mac (desktop, laptop, netbook), jeżeli zostanie zainstalowany Android Emulator, który bezpłatnie można ściągnąć na stronach Google.

W Croatia Top 100 są znane perły chorwackie jak Dubrownik i Jeziora Plitwickie, ale aplikacja zawiera też te mniej znane atrakcje Chorwacji, na przykład ukryte plaże ze snów albo dania regionalne.

Pojawienie się aplikacji miało dobre oceny w mediach światowych, a jako pierwszy informację o niej przekazał United Press International z Waszyngtonu. CBS Money Watch pisze, że aplikacja jest wyjątkowa dzięki swojej prostocie interfejsu, ale też z tego powodu, że jest to jedyna aplikacja na świecie działająca z Androidem, mająca 15 wersji językowych. O Croatia Top 100 pisało też około stu mediów w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Australii, Austrii, Słowenii, od Chicago Daily Herald, Houston Chronicle, Mobile Phone Industry Today, Travel News, Lifestyle Articles, Oklahoma News, po Newsday, Columbus Dispatch i inne.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna
www.croatia.hr


***


TripAdvisor
Wyróżnienia dla czterech hoteli dubrownickich

Jeden z najważniejszych światowych portali turystycznych, TripAdvisor (www.tripadvisor.com), przyznał wyróżnienie "TripAdvisor Certificate of Excellence 2011" dubrowniskim hotelom Kompas, More, link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Dubrovnik President i link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Lacroma Dubrovnik.

Oceniając trzygwiazdkowy hotel Kompas, goście na TripAdvisor.com najwyżej ocenili miłą obsługę, jakość usług, czystość hotelu, polecili dobre lody i świetną ofertę gastronomiczną na tarasie hotelu, ulubionego miejsca gości angielskich. Kompas ma 115 pokoi i należy do grupy hotelowej Jadranski luksuzni hoteli.

Hotel More to pięciogwiazdkowy boutique hotel, znajduje się w Zatoce Lapad, jednym z najpiękniejszych miejsc w Dubrowniku. Hotel oferuje 34 luksusowo wyposażone pokoje i trzy apartamenty, a niedawno otwarto wyjątkową atrakcję - "bar jaskinia". Kilka lat temu podczas budowy hotelu odkryto jaskinię, która teraz ma przeznaczenie gastronomiczne. Jaskinia dobrze skomponowana jest z wnętrzem hotelu, ma trzy poziomy i są w niej miejsca siedzące i stojące dla około 60 gości. Do jaskini jeździ winda hotelowa, a z zewnątrz schody na plażę, skąd przez tunel można dojść do jaskini.

Dwa hotele link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej, które wyróżniono mają cztery gwiazdki, a link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Lacroma Dubrovnik to największy hotel kongresowy i spa w Dubrowniku, który otwarto w 2009 roku i drugi rok z rzędu zaliczany jest do najlepszych hoteli na świecie.

Portal TripAdvisor skupia miliony miłośników podróży, którzy systematycznie zapisują swoje wrażenia o miastach, plażach, hotelach i restauracjach, a wyróżnienia przyznaje na podstawie ich ocen. Portal zawiera około 40 milionów recenzji i opinii turystów.
Bezstronne opinie i komentarze sprawiły, że TripAdvisor stał się kreatorem opinii, a komentarze na nim czytają turyści na całym świecie. Portal stał się prawdziwą stacją-internetową przy planowaniu podróży.

Trip Advisor
www.tripadvisor.com

Hotel Kompas
www.hotel-kompas.hr

Hotel More
www.hotel-more.hr

link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej
www.link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej.com


***


Ston
Odnowione dwie wieże na europejskim "Wielkim Murze Chińskim"

Zwiedzanie murów stońskich od niedawna jest ciekawsze z powodu dwóch odnowionych wież, Barbanaty i Arcimun. Odnowę wież prowadziło Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Dubrownickich, które już 60 lat zajmuje się murami. W wieży Barbanata będzie też galeria. Zakończona została też odnowa podziemi w wieży Arcimun, które będą świetnym miejscem organizacji różnych wydarzeń. Atrakcją drugiego podziemia jest ściana wideo i jego idea to centrum multimedialne ze sklepem z pamiątkami, kartkami pocztowymi, książkami o Stonie, filmami DVD o murach stońskich i innymi materiałami.

Mury stońskie to najdłuższy system fortyfikacyjny w Europie i drugi najdłuższy na świecie (większy jest tylko Wielki Mur Chiński), otwarte zostały dla zwiedzających dwa lata temu po wieloletniej odnowie.

Mury stońskie zostały zbudowane w XIV wieku, po tym jak Rzeczpospolita Dubrownicka w 1334 roku zdobyła Pelješac. W celu ochrony wzniesiony został monumentalny system obronny, Wielki Mur, największe przedsięwzięcie fortyfikacyjno-urbanistyczne ówczesnej Europy. Najpierw zbudowano mur obronny z jednej na drugą stronę półwyspu. Planowo umocniono dwa miasteczka, na południu Ston i na północy Mali Ston. Pelješac został oddzielony od lądu przy pomocy Wielkiego Muru o długości pięciu i pół kilometra. Dziś zostało pięć kilometrów murów, ponieważ pozostała część została zniszczona w trzęsieniach ziemi w XVII i XX wieku. Mury umocnione są czterdziestoma wieżami i pięcioma twierdzami. Według dawnych kronik dubrownickich budowa Wielkiego Muru trwała 18 miesięcy. Oczekiwane jest kandydowanie Stonu i Malego Stonu oraz solanki stońskiej jako jednej całości do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Ston
www.ston.hr

Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Dubrownickich
www.citywallsdubrovnik.hr
Ostatnio edytowano 03.10.2011 19:15 przez a to ja, łącznie edytowano 1 raz
FUX
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 13000
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 03.10.2011 19:11

a to ja napisał(a):


Liczne światowe gwiazdy i politycy również w tym roku przyjeżdżali nad AdriatykTacy sami ludzie, jak my, tylko troszkę bardziej znani gawiedzi i pospólstwu...

Ich bytności w Cro ani mnie nie zachęcą, ani nie zniechęcą...:wink:
Rozumiem, że te dane Rząd chorwacki publikuje...
:lol:

Trochę świeżości spojrzenia na bezkrytyczne kopiowanie i wklejanie... 8)

P.S. Pełen podziwu dla Twojego zaangażowania. Wiele rzeczy jest bardzo merytorycznych i pomocnych w rozumieniu tego, co dzieje się w Cro.

Dzięki.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 03.10.2011 19:22

FUX

Dla jasności - przecież ja tego nie tworzę.

Nie mam zgody na selekcję lub cenzurę :oczko_usmiech:
W tym temacie zachowuję ... można by rzec: bezkrytyczność.

A gwiazdy? Jak to gwiazdy: jedne jeżdżą do Międzyzdrojów, inne latają do nadmorskich kurortów w Saint-Tropez czy Marbelli 8)
Cóż ... wiadomość, jak inne.

Howgh!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczneNewsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Forum wykorzystuje oprogramowanie M 2.0. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2017