Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 16.05.2011 14:36

WYDARZENIA 03/2011

Maratończycy łączą dwie katedry


Zawody lekkoatletyczne "Od Kaptolu do Kaptolu" to nazwa tradycyjnego międzynarodowego supermaratonu, który co roku w marcu łączy Zagrzebski i Čazmański kaptol. Początek trasy, której długość wynosi 61 kilometrów i 350 metrów, znajduje się na Placu Bana Josipa Jelačića w Zagrzebiu, a cel jest na rynku Čazmańskiego Kaptolu w Čazmie. Ze względu na trasę przebiegającą przez przepiękny krajobraz, zawody są szczególnie cenione wśród biegaczy długodystansowych. Chodzi o wydarzenie sportowe z tradycją zapoczątkowaną 29.11.2976 i wyjątkowo cenione w chorwackich i międzynarodowych kręgach sportowych.

Čazma to dawna osada, która w przeszłości miała duże znaczenie. Na podstawie burzliwej i świetnej historii, Čazma stała się centrum regionalnym północnowschodniej Moslaviny.

Obecnie znana jest z nienaruszonej przyrody - raju dla miłośników rekreacji, polowania i wędkowania. Bogata jest w dziedzictwo kulturalne, stałe ekspozycje i ludzi, którzy pielęgnują dawne zwyczaje, a znana jest z jednego z najpiękniejszych kościołów w Chorwacji - Kościół św. Marii Magdaleny, jednym z rzadkich kościołów parafialnych z dwoma wieżami. Jest to jedyna zachowana budowla ze średniowiecznego, żłotego okresu Čazmy. Badania pokazały, że kościół został zbudowany w późnoromańskim stylu w 1245 roku, odnowiony został we wczesnogotyckim stylu i wnętrze jest bogate w barokowe wyposażenie z XVIII wieku.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Bjelovarsko-bilogorskiej
www.tzbbz.hr

Wspólnota Turystyczna Čazmy
www.tz-cazma.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 16.05.2011 14:44

PROJEKTY 03/2011

Makarska
Latarnia morska św. Petar luksusowa oaza turystyczna

Latarnia morska Sveti Petar z widokiem na makarską plażę i Biokovo niedługo stanie się oazą wypoczynku dla turystów chcących luksusu. Makarska latarnia morska, z której jak na dłoni rozciąga się Makarska z kilometrową plażą żwirową i Biokovo w tle i wyspami od strony południowej, jest wyjątkowo ciekawa dla turystów. Dlatego inwestorzy od lata tego roku planują odnowę obiektu, który do tej pory można było wynająć i był jednym z rekordzistów pod względem zapełnienia.

Latarnia morska św. Petar zbudowana została w 1884 roku na półwyspie o tej samej nazwie, która znajduje się w centrum Makarskiej, w pobliżu jednej z najpiękniejszych plaż nad Adriatykiem. Składa się z niewielkiej czworokątnej wieży kamiennej i budynku parterowego o powierzchni ogółem 90 metrów kwadratowych, otoczonego kamiennym tarasem. Latarnia morska jest automatyczna i włączona do systemu nadzoru zdalnego i nie ma w niej latarników. Latarnia znajduje się kilkadziesiąt metrów od morza. W otoczeniu latarni są naturalne plaże z prostymi skałami, na których można się opalać. Około stu metrów na północ zaczyna się jedna z najpiękniejszych plaż żwirowych nad Adriatykiem, która posiada Błękitną Flagę, a chodzi o makarską plażę miejską, na której jest wiele obiektów gastronomicznych i atrakcji.

Latarnia morska oddalona jest od centrum miasta około 10 minut piechotą i można do niego dojść asfaltową drogą. Makarska to jeden z najbardziej znanych kierunków nad Adriatykiem, który poza plażami oferuje liczne atrakcje sportowe i kulturalne. Bogate życie nocne sprawia, że obiekt ten jest ekskluzywnym miejscem wypoczynkowym.

Kto nazwał latarnię morską imieniem pierwszego apostoła i męczennika, który pilnował kluczy do bram Raju, nie wiadomo. Jednak ten przepiękny półwysep i latarnia morska na nim w pełnym tego słowa znaczeniu wyglądają jak dziedziniec raju. Przepiękny żwir z krystalicznie czystym morzem, zielone oazy z Biokovem w tle, pozostawiają wrażenie czegoś co by mogło przypominać raj.

Dla gości, którzy przyjeżdżają własnym samochodem polecamy jednodniową wycieczkę na Biokovo, na najwyższy szczyt Sveti Jure, z którego można oglądać przepiękne wschody i zachody słońca.

Nad Adriatykiem jest 45 latarni morskich, z których 13 może przyjmować turystów. Zainteresowanie wypoczynkiem w tych specyficznych obiektach, które są zabytkami jest bardzo duże i często trzeba je rezerwować na rok wcześniej.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Makarskiej
www.makarska-info.hr

Chorwackie Latarnie Morskie
www.lighthouses-croatia.com


***


Pag
Turystyka uzdrowiskowa

Wyspa i miasto Pag niedługo wzbogacą ofertę turystyczną o kryty basen, który oprócz funkcji rekreacyjnej i rozrywkowej będzie wykorzystywany do leczenia przy pomocy talasoterapii. W ofercie będzie też lecznicze błoto z Pagu, co jest dobrą podstawą rozwoju turystyki uzdrowiskowej. Basen będzie budowany na jednej z plaż w pobliżu znaleziska błota leczniczego.

Miasto Pag, które znajduje się na wyspie o tej samej nazwie znane jest z rękodzieła - koronki i wydobycia soli morskiej, dzięki której powstało w XV wieku. Na Pagu można jeszcze zobaczyć stary sposób produkcji soliw niewielkich glinianych basenach, do których wpuszczana jest woda morska (solanki).

Produkcja koronek pielęgnowana jest tutaj przez wieki. Każda koronka jest unikatowa, a ta wolna i ciężka praca ręczna żyje również dziś na uliczkach starego miasta średniowiecznego, którego centrum to zabytek.

Wyspa Pag jest piątą wyspą co do wielkości w Chorwacji, a 270 kilometrowa linia brzegowa jest najdłuższa wśród wysp na Adriatyku, jest pełna zatok, przylądków i plaż. Największą Zatokę Paską otacza 20 kilometrów plaż żwirowych.

Wyspa Pag jest jedyna w swoim rodzaju dlatego, że na niej nie ma prawie w ogóle drzew. To jest królestwo kamienia poprzecinane długimi kamiennymi murami.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Licko-senjskiej
www.lickosenjska.com

Wspólnota Turystyczna Pagu
www.pag-tourism.hr


***


Lun
Gaje oliwne, które zapierają dech w piersiach

Lun to mała miejscowość na wyspie Pag znana z gajów oliwnych i ze względu na ich ochronę władze lokalne rozpoczęły inicjatywę zakładania specjalnej instytucji publicznej, która będzie o nie dbała. Poza tym w toku jest realizacja projektu "Ogrody Oliwek Luńskich", która jest bardzo ważna dla zachowania, wyrobienia marki i przyszłego rozwoju tradycyjnej, autochtonicznej produkcji oliwek. Ten projekt przewiduje budowę recepcji, sklepu z pamiątkami, pomieszczeń instytucji publicznej i budowę około siedmiu kilometrów dróg przez gaje oliwne, kilku niewielkich domów autochtonicznych, miejsc wypoczynkowych i punktów widokowych, a odwiedzających by po gajach oliwnych woziła kolejka turystyczna.

Na terenie Lunu jest około 80 000 drzew oliwnych, a szczególnie wyróżnia się około 1 500 drzew oliwek obłych. Istnieje założenie, że niektóre z dzikich luńskich drzew mają ponad tysiąc lat, co sprawia, że są jednymi z najstarszych na świecie.

W całym basenie Morza Śródziemnego nie ma tak zachowanych dzikich drzew oliwnych w naturalnym otoczeniu.

Lun to miejscowość w północnej części wyspy Pag, która z wyglądu przypomina palec wskazujący. Według niektórych informacji jej nazwa pochodzi od dawnej nazwy znalezionej w dokumentach: Punta Loni, jednak jest też wersja, że nazwa pochodzi od łacińskiej i włoskiej nazwy przylądka Lun: Punta Longa, lunga, Lun.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Licko-senjskiej
www.lickosenjska.com

Lun
www.lun.hr


***


Vukovar
Na dwóch kółkach

Żupania Vukovarsko-srijemska rozpoczęła modernizację międzynarodowej, dunajskiej trasy rowerowej "Cycling Danube", przez co będzie promować rekreacyjną cyklistykę wśród lokalnej ludności i na poziomie międzynarodowym będzie promować te tereny jako region przyjazny dla rowerzystów.

Międzynarodowa trasa Dunaj, która w Chorwacji przebiega przez Żupanię Vukovarsko-srijemską i Osjecko-baranjską, na długości 138 kilometrów jest częścią międzynarodowej trasy rowerowej Euro Velo 6 - europejskiej sieci rowerowej "European Cycle Route Network". Trasa rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego do Morza Czarnego.

W 2005 wyznaczona została Trasa Dunaj przez Żupanię Vukovarsko-srijemską i Osjecko-baranjską o długości 138 km i ustawiona została sygnalizacja. Trasa przez Żupanię Vukovarsko-srijemską ma długość 54 kilometrów.

Żupania Vukovarsko-srijemska to najbardziej na wschód wysunięta żupania, przez którą przepływa siedem rzek. Dunaj, Sava, Vuka, Bosut, Bič, Studva i Spačva.

Tereny Żupanii Vukovarsko-srijemskiej mają długą historię i dziedzictwo. Jest tu lokalizacja archeologiczna Vučedol, nad brzegiem Dunaju, niedaleko od Vukovaru, który jest jedną z najważniejszych lokalizacji archeologicznych w Chorwacji. Ze względu na wartości znaleziska cała jedna kultura eneolityczna otrzymała jej nazwę i jest jej punktem wyjściowym. Vučedol był osadą rolników, hodowców bydła i ludzi przetwarzających miedź, która swój "złoty" wiek przeżywała od 3 000 do 2 200 roku przed naszą erą.

Na terenie Żupanii Vukovarsko-srijemskiej znajduje się miasto Vinkovci, najstarsze zamieszkałe tereny w Chorwacji. Potwierdza to szereg znalezisk archeologicznych, a najciekawszy wśród nich jest Orion. Chodzi o najstarszy europejski kalendarz, wydrukowany na naczyniu sprzed ponad 8 000 lat.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Vukovarsko-srijemskiej
www.tzvsz.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 16.05.2011 14:54

INWESTYCJE 03/2011

Umag
Nowe inwestycje w kemping Park

Jeden z największych chorwackich kempingów, Park Umag, spółki hotelarskiej Istraturist, zostanie powiększony, a w jego otoczeniu planowana jest budowa hotelu i ośrodka apartamentowego. W poprawę jakości zakwaterowania i usług Istraturist w 2012 roku planuje zainwestować około 20 milionów euro. Zwiększenie ilości miejsc noclegowych planowane jest w ramach istniejącego kempingu, który wykorzystuje obecnie 70 procent swojego potencjału. Po realizacji inwestycji Park Umag miałby na 82 hektarach 8 550 miejsc noclegowych, zamiast dotychczasowych 6 000. Poza inwestycjami w zakwaterowanie planowane jest dodatkowe urządzenie plaż, budowa basenów i restauracji oraz urządzenie miejsc na samochody kempingowe i przyczepy. Planowana jest budowa promenady przez kemping.

Kemping Umag jest jednym z najlepiej znanych i najczęściej wyróżnianych kempingów w Chorwacji, a międzynarodowe wyróżnienia ADAC i pozostałych zrzeszeń potwierdzają, że jest jednym z najlepszych kempingów w Chorwacji. Wieloletnia tradycja tego "hotelu na świeżym powietrzu", znajdującego się nad morzem, obok przepięknej zatoki, w harmonijnym otoczeniu naturalnym, oferuje najlepszy wypoczynek rodzinny w przyrodzie. Na kempingu znajduje się też jedyny w swoim rodzaju Eko Park, w którym goście mogą poznać istryjski styl życia, zwyczaje i roślinność autochtoniczną.

Kemping Park Umag znajduje się 9 kilometrów od centrum Umagu.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Istraturist
www.istraturist.com
www.istracamping.com


***


Opatija
Hotel Milenium ma nowe atrakcje

Opatijski hotel Milenium zaczął wzbogacać swoje atrakcje. Ten pięciogwiazdkowy hotel rozpoczął od zmian i powiększenia kawiarni Wagner, w której będzie ekskluzywny champagne & wine bar z bogatą ofertą win. Dzięki powiększeniu tarasu kawiarni hotel będzie dysponował też nowym salonikiem VIP, który będzie odpowiadał potrzebom i gustowi wymagających gości. Również zostanie zmienione i odświeżone wnętrze hotelu, właściwie pokoje w głównej willi hotelu Milenium.

Hotel Milenium, najbardziej luksusowy hotel w Opatii, znajduje się w samym centrum miasta, otwarty został na początku 2000 roku. Tradycja hotelu pochodzi z czasów austrowęgierskich, kiedy willę, która została zmieniona na hotel, jako swój ulubiony kierunek odwiedzali królowie europejscy i liczna ówczesna arystokracja.

Pierwsza, najbardziej południowa część hotelu Milenium zbudowana została w 1836 roku jako luksusowa willa Benedykta Hasslingera, na początku znana jako Hasslinger, a potem jako Al mare. Ówczesna willa przeżywała rozkwit w 1898 roku, kiedy urządzono jej taras, który szybko został przekształcony w znaną kawiarnię. W czasie królestwa Włoskiego nazywała się Cafe Principe Umberto, właśnie na cześć księcia Umberto, który pewnego razu był tutaj gościem. W kolejnych latach willa zmieniała się i przeżywała wiele przekształceń. 1908. rok jest ważny ze względu na znanego wtedy architekta Carla Seidla, który zaprojektował część dzisiejszego hotelu Milenium jako nadbudowę już istniejącej willi. Jej adaptacja została zakończona w 1910 roku, kiedy stworzona została nowa budowla, która nie była bardzo podobna do poprzedniej. Końcowa faza budowy hotelu to 1924 rok, kiedy dobudowano salę balową, dzisiejsza restauracja Argonauti. Ściany sali pomalował wiedeński malarz Karl Ludwig Hassman, a tematem była mitologia grecka.

Do dyspozycji gości jest 129 pokoi i apartamentów luksusowych w różnych stylach, w których mogą wygodnie odpocząć.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Opatiji
www.opatija-tourism.hr

Milenij hoteli
www.milenijhoteli.hr


***


Slano
Marina z 200 miejscami do cumowania

W zatoce Slano, po zakończeniu tegorocznego sezonu turystycznego, rozpocznie się budowa mariny z 200 miejscami do cumowania. Marina będzie się znajdowała po południowej stronie zatoki, a wartość budowy oceniana jest na przynajmniej pięć milionów euro. Marina będzie pontonowa, tak więc nie będzie zbyt wielkiego betonowania i dużych ingerencji w przestrzeń, a na ten projekt przewidziano powierzchnię 10 hektarów na morzu i lądzie. Zakończenie prac planowane jest do początku sezonu 2012.

Zatoka Slano oddalona jest około trzydzieści kilometrów od Dubrownika, jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w regionie Dubrownika, w zatoce o długości ponad dwóch kilometrów z przepiękna plażą, w gęstych zagajnikach sosnowych i gajach oliwnych z długą tradycją kulturalną i licznymi zabytkami.

Z atrakcji miejscowości Slano należy wymienić kościół franciszkański św. Hieronima, jeden z najpiękniejszych w tym regionie, potem Dwór Książęcy z czasów Rzeczypospolitej Dubrownickiej, rezydencję letnią znanej rodziny Ohmučević, a 14 kilometrów od Slanego jest znana jaskinia krasowa "Vjetrenica".

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr


***


Split
Hotel Hilton

Hotel Hilton Marjan Split zostanie otwarty w 2011 roku. Będzie w nim 276 luksusowych pokoi, 27 apartamentów i 2 apartamenty prezydenckie. Na parterze będzie lobby, recepcja, restauracja, pub, piano bar, plac i kasyno. W hotelu będzie centrum wellness na około 2 500 m2 (masaż, sauna i sala gimnastyczna) oraz kryty basen ze szklanym otwieranym dachem. Będzie w nim centrum konferencyjne o powierzchni około 3 000 m2, w którym będą sale konferencyjne o powierzchni około 900 m2, 280 m2, 147 m2 i 10 mniejszych sal.

Splitski hotel Marjan na podstawie umowy franczyzowej stał się częścią znanej sieci hoteli Hilton juz dwa lata temu.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Splitu
www.visitsplit.com

Hotel Hilton Marjan Split
www.hotelhiltonmarjan.com


***


Ilok
Otwarcie Srijem Visitor Centar

Malownicze miasteczko w Srijemie, Ilok, cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów, którzy w przyszłości wszystkie informacje o wydarzeniach i ofercie w mieście będą mogli uzyskać w Srijem Visitor Centrum. Centrum będzie w Posiadłości Brnjaković - obiekcie o bogatej historii, który znajduje się w kompleksie zamku w dawnym centrum miasta. W centrum informacyjnym odwiedzający będą mogli otrzymać wszystkie lokalne informacje turystyczne, kupić pamiątki i obejrzeć wystawy, w Srijem Visitor Centrum będą pomieszczenia edukacyjne, względnie pomieszczenie szkoleniowe dla 30 osobowych grup odwiedzających oraz pomieszczenia biurowe dla Wspólnoty Turystycznej i Vinskiego Klasteru Srijem.

Dzięki urządzeniu posiadłości, które współfinansuje Unia Europejska, parki i targ dawnego centrum Iloku, będą miały nowy blask. Planowane jest też oświetlenie ekologiczne w parkach dawnego centrum.

Ilok to najbardziej na wschód położona miejscowość w Chorwacji, miasto połączenia wschodu i zachodu, które harmonijnie wznosi sie nad Dunajem. Otoczone jest zboczami Fruškiej Gory i przepięknymi winnicami. Jest to miasteczko o długiej historii, miejsce wielu przeciwieństw kulturowych, znajdujących się w jego średniowiecznym centrum, jednym z największych i miejskich, ważnych kompleksów urbanistyczno-fortyfikacyjnych w północnej Chorwacji. Ilok od zawsze znany też jest jako królestwo wina, które dzięki swojemu tramincowi i innym szczepom , zdobywa każdego odwiedzającego.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1267 roku, nazywana jest wtedy Wjolk, Wylhoc i Iwnlak. Status wolnego miasta królewskiego Ilok otrzymał w XV wieku, a oficjalny statut miasta potwierdzony został w 1525 roku. Historię Iloku można poznać w zamku Odescalchi, w którym jest też Muzeum Miasta Iloku, gdzie znajduje się bogaty zbiór archeologiczny, historyczny i etnograficzny.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Vukovarsko-srijemskiej
www.tzvsz.hr

Wspólnota Turystyczna Iloku
www.turizamilok.hr


***


Erdut
Muzeum Wina

Slawońska miejscowość Erdut, znajduje się w znanym regionie winiarskim, planowana jest tam budowa Muzeum wina, które byłoby częścią Parku Archeologicznego w Dalju. Obok drogi winnej, którą tutaj codziennie odwiedza coraz więcej miłośników dobrych win i przyrody, Muzeum Wina wzbogaci ofertę turystyczną tego regionu znanego z przyrodniczego piękna i bogatej spuścizny kulturalno-historycznej.

Winnice Erdut między rzeką Dravą na północy i Dunajem na wschodzie, uważane są za jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów winiarskich w Slawonii. Większość winnic znajduje się na zboczach góry erdutsko-daljskiej. Chodzi o chroniony malowniczy krajobraz, w którym winorośle zaczęto uprawiać już w czasach rzymskich.

W regionie Erdutu jest coraz więcej gospodarstw rodzinnych, w których turyści mogą sie delektować autochtoniczną kuchnią, jest też wiele winiarzy, którzy w swoich piwnicach oferują świetne wina: erdutską graševinę, pinot sivi, traminac, chrdonnay, zeleni silvanac, rajnski rizling, zweigelt.

W Erducie ze 150 letniego drewna dębowego wykonano jedną z największych beczek o pojemności 75 000 litrów, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa.

Na terenie gminy Erdut jest kilka bardzo atrakcyjnych lokalizacji łowieckich i wędkarskich.

Pierwsze wzmianki o Erducie pochodzą z 1335 roku, nazywany był wtedy Erdod, a w 1472 roku Castelum Erdeed. Nazwa Erdut pochodzi od lokalnej nazwy węgierskiej i oznacza drogę leśną.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Osjecko-baranjskiej
www.tzosbarzup.hr

Gmina Erdut
www.opcina-erdut.com


***


Biograd na Moru
Pierwszy hotel uzdrowiskowy w Dalmacji

Hotel Adria w Biogradzie na Moru oczekuje na wartą cztery miliony euro rekonstrukcję, dzięki której stanie się pierwszym hotelem uzdrowiskowym w Dalmacji.

Lecznicze groty solne, łaźnie parowe, siłownia, bio-wellness, centrum medycyny regeneracyjnej z najnowoczesniejszymi metodami terapeutycznymi, to tylko niektóre z atrakcji, jakie będą w hotelu. W pierwszej fazie prac, które powinny być zakończone do połowy kwietnia, na powierzchni 1 200 metrów kwadratowych parteru i suteryny hotelu będzie bio-wellness i prywatne centrum medyczne z fizjoterapią. W drugiej fazie rekonstrukcji planowanej na jesień w hotelu dobudowane będą 54 nowe pokoje, założone zostanie centrum medyczne i podniesiona zostanie kategoria o jedną gwiazdkę. Inwestycja o wartości 3,85 miliona euro powinna hotelowi zapewnić, to że sezon turystyczny 2012 rozpocznie jako pierwszy hotel uzdrowiskowy w Dalmacji, z ogółem 200 pokojami w standardzie czterogwiazdkowym. Bio-wellness będzie wyposażony w groty solne ze ścianami i podłogami wyłożonymi grubą warstwą kamiennej soli. Takie pokoje pomagają w leczeniu chorób skóry i chorób dróg oddechowych. W ofercie wellness wymienia się: talasoterapię, masaże, łaźnię parową, saunę, basen kryty i odkryty oraz dużą siłownię.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Biogradu na moru
www.tzg-biograd.hr

Hotel Adria
www.hoteladria.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 16.05.2011 15:00

CHORWACJA NA ŚWIECIE 03/2011

National Geographic Traveler poświęcony Chorwacji

Znane czasopismo National Geographic Traveler swoje wydanie marcowe, na 317 stronach, w pełni poświęci Chorwacji. Popularne czasopismo będzie pełne świetnych fotografii i tekstów autora Rudolfa Abrahama poświęconych chorwackiemu pięknu przyrody, dziedzictwu kulturalnemu i pozostałym atrakcjom turystycznym Chorwacji.

Ta świetna promocja Chorwacji w jednym z najbardziej cenionych czasopism turystycznych to w dużej mierze zasługa dziennikarki i redaktora National Geografic Traveler, Caroline Hickey, dla której Chorwacka Wspólnota Turystyczna zorganizowała wyjazd studyjny do Chorwacji w maju 2010.

National Geografic Traveler w wydaniu dla Holandii i Belgii niedawno opublikował reportaż fotograficzny o Zadarze. Fotograf Christophe Vander Eecken swój reportaż zatytułował Zalig Zadar (Błogosławiony Zadar). Fotografie powstały podczas jego pobytu w Zadarze w czerwcu ubiegłego roku, a z licznych motywów zadarskich wybrał Rivę, Narodni Trg, Forum, Pozdrowienie dla Słońca, Kalelargę z wieży św. Stošije, Trg Pet Bunara (pl. Pięciu Studni) i wiele innych atrakcji.

Obok wymienionych fotografii wpisano podstawowe dane o Zadarze i różne przydatne informacje.

Zadar to miasto z historią sięgającą trzech tysięcy lat i wyjątkowo bogatym dziedzictwem kulturowym. Znajduje się w samym środku wybrzeża Adriatyku i jest centrum urbanistycznym Dalmacji jako administracyjne, gospodarcze, kulturalne i polityczne centrum regionu.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Zadaru
www.tzzadar.hr

National Geographic Traveler
www.travel.nationalgeographic.com


***


Latarnia morska Porer w austriackim Minimundus

Latarnia morska Porer na wysepce na samym południu Istrii w ubiegłym roku została umieszczona w parku budowli miniaturowych Minimundus w Austrii w pobliżu Klagenfurtu. W parku mówi się, że Porer wybrali, ponieważ jest to znany widok z Chorwacji. Model latarni morskiej wykonano w ich warsztacie. Użyto 4 000 sztuk cegły wapiennej i budowa zajęła pół roku.

Latarnia morska Porer została zbudowana w 1833 roku na wysepce o tej samej nazwie, dwa i pół kilometra od południowego przylądka Istrii i miejscowości Premantura. Wysepka to grzbiet morski o szerokości 80 metrów z trzema niewielkimi miejscami do cumowania dla łodzi. Potrzeba trochę więcej niż minutę, żeby ją obejść. Wieża latarni morskiej ma wysokość 35 metrów i znajduje się w środku kamiennej budowli z parterem i betonowanym dziedzińcem.

Do 2005 roku w Minimundusie stała makieta kościoła św. Marka w Zagrzebiu i przeniesiona została do drugiego parku miniatur.

Co roku w parku dodawanych jest kilka nowych modeli światowych budowli, a w tym roku będzie to piramida przed paryskim Louvrem i znany napis Hollywood.

W parku jest ogółem 150 miniatur, wśród których najbardziej znana wieża Eiffla i Łuk Zwycięstwa, Krzywa Wieża w Pizie, Wielki Mur Chiński, budynek Opery w Sydney, katedra Sagrada Familia w Barcelonie, świątynia Taj Mahal, Pomnik Wolności i Meczet Sulejmana w Stambule. Park obejmuje też liczne makiety pociągów i linii kolejowych, jak również miejsce skąd startują statki kosmiczne.

Minimundus założony został w 1958 roku i znajduje się nad jeziorem Woerther w pobliżu Klagenfurtu.

Minimundus
www.minimundus.at


***


Dubrownik
Tajlandczycy też lubią "perłę Adriatyku"

"Jeżeli nie wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia, to musisz odwiedzić Dubrownik.

Jeżeli nigdy nie przeżyłeś chwili, która na zawsze pozostanie w Twojej pamięci, Perła Adriatyku Ci to z pewnością umożliwi". Tymi słowami w tajskim dzienniku Bangkok Post zaczyna się niedawno opublikowany tekst o Dubrowniku i Chorwacji, który przyciąga coraz więcej turystów z Dalekiego Wschodu. Artykuł dziennikarzy Pongpet Mekloya opublikowany w angielskim wydaniu tajskiego dziennika, którego nakład to 75 tysięcy, na kilku stronach, obok piętnastu fotografii, prezentuje ofertę turystyczną "Perły Adriatyku". Opowiadanie o Dubrowniku opublikowane jest też w wydaniu internetowym tego pisma. Ten artykuł prasowy jest potwierdzeniem zainteresowania Chorwacją jako kierunkiem turystycznym dla osób z dalekowschodnich krajów, z których w ostatnich latach notowany jest wzrost liczby gości, szczególnie z Japonii, Chin i Korei Południowej, ale też Indii, Tajlandii, Malezji, Tajwanu i Indonezji.
Obok tekstu w Bangkok Post niedawno o Dubrowniku opublikowano teksty też we francuskim magazynie "Meet and Travel", holenderskim portalu "DePers.nl", a wydarzenia zimowe w Dubrowniku systematycznie śledzi też hiszpański portal turystyczno-informacyjny "Votravia.com".

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
http://visitdubrovnik.hr/hr-HR/Naslovna

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
http://www.tzdubrovnik.hr/

Bangkok Post
www.bangkokpost.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 16.05.2011 15:07

PREZENTUJEMY 03/2011

Zagrzeb
Muzeum przerwanych związków

Podróżujący projekt artystyczny "Muzeum przerwanych związków", który w ubiegłych latach przejechał pół świata prezentując materialne dziedzictwo byłych stosunków emocjonalnych, znalazł swoje miejsce na parterze Pałacu Kulmera na zagrzebskim Gornjim Gradzie. Muzeum to zbiór przedmiotów miłosnych i wspomnień pozostałych po przerwaniu związków miłosnych i wspomnień, które są z nimi związane. Na 300 metrach kwadratowych wystawiono około sto przedmiotów anonimowych darczyńców z całego świata. Każdy eksponat składa się z przedmiotów, które wahają się od odważnych do banalnych, jedynych w swoim rodzaju i wzruszającej, bolesnej albo śmiesznej historii miłosnej, która jest z nimi związana i napisana po chorwacku albo angielsku. Chodzi o ekspozycję, która każdego dnia jest coraz większa i zmienia się, ponieważ publiczność sama bierze udział w kreowaniu i ustawianiu wystawy, tak że każda osoba, jeżeli chce, może przynieść jakiś przedmiot, dar czy pamiątkę, list czy sms, który jest związany z jakąś dawną miłością.

Sto niezwykłych przedmiotów jak siekiera, pluszowe tygrysy, suknia ślubna i inne, jest tematycznie podzielonych na pokój zapowiedzi zerwania, potem pokój namiętności, gniewu, furii...

Muzeum przerwanych związków po raz pierwszy zaprezentowane zostało na 40 Zagrzebskim Salonie Sztuki Stosowanej i Wzornictwa, a w ubiegłych czterech latach dziewiętnaście razy było w Ameryce, Europie i Azji.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Muzeum przerwanych związków
www.brokenships.com


***


Zlatna Greda
Jedyna chorwacka agencja eko-turystyczna

Zlatna Greda to nazwa pierwszej chorwackiej eko agencji turystycznej specjalizującej się w programach zwiedzania chronionych i cennych terenów przyrodniczych. Podstawowym celem agencji jest ochrona i promocja naturalnych i tradycyjnych wartości poprzez edukację i zwiedzanie, zgodnie z założeniami eko turystyki. Agencja, którą założyło Zrzeszenie ochrony przyrody i środowiska Zeleni Osijek, zainteresowanym oferuje zupełnie inne wycieczki po Slawonii i Baranji. Programy agencji to kombinacja najlepszych kierunków przyrodniczych i kulturalnych Kopačkiego ritu, Dunaju, Dravy, Srednjego Podunavlja, piwnic winnych Baranji, szałasów, gospodarstw wiejskich, miasta Osijeka i innych ciekawych miejsc. Agencja oferuje szkoły w przyrodzie, team building, pływanie kanu i drewnianymi łódkami przez Kopački rit, pływanie łodziami po Dunaju, Dravie i dopływami, jazdę rowerem przez Kopački rit, fotosafari, obserwację ptaków i świata roślin oraz zwierząt, który jest na tych terenach niezwykle bogaty.

Bazą wyjściową wszystkich programów eko turystycznych jest Eko centrum Zlatna Greda, zbudowane w 2003 roku, w otoczeniu lasów Kopačkiego ritu, jednego z największych terenów bagiennych w Europie. W Kopačkim ricie do dziś zanotowano ponad 285 gatunków ptaków, ponad 400 bezkręgowców i 44 gatunki ryb. Wiele z nich to zagrożone gatunki na skalę światową, na przykład orzeł bielik, czarny bocian i sokół stepowy.

Zrzeszenie ochrony przyrody i środowiska Zeleni Osijek finansuje swoją działalność z dochodów agencji.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Osjecko-baranjskiej
www.tzosbarzup.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Bilje
www.tzo-bilje.hr

Wspólnota Turystyczna Baranji
www.tzbaranje.hr

Wspólnota Turystyczna Osijeku
www.tzosijek.hr

Zrzeszenie ochrony przyrody i środowiska Zeleni Osijek.
www.zeleni-osijek.hr

Agencja Zlatna Greda
www.zlatna-greda.org


***


Żupania Brodsko-posavska

Żupania Brodsko-posavska znajduje się w południowej części niziny slawońskiej, na terenie między górą Psunj, Požeškim i Diljskim pasem gór na północy i rzeką Savą na południu, która jest jednocześnie granicą państwa między Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną. Jest to jedna z najwęższych i najdłuższych żupanii, którą można podzielić na trzy całości: górską, równinną i nizinną. Tereny górskie to łagodne wzgórza, w największej części pokryte lasami, a najwyższy punkt to 984 metrów (Psunj). Tereny równinne zajmują największą część żupanii i jest to pas urodzajnej slawońskiej równiny. Tereny nizinne nad Savą przeplecione są potokami, siecią kanałów i bagnami. Na terenach tych panuje umiarkowany klimat kontynentalny, łagodne zimy i ciepłe lata.

Żupania Brodsko-posavska to całoroczny kierunek wycieczkowo-rekreacyjny z bogatą historią, tradycją, dziedzictwem kulturalnym i religijnym, zachowana przyrodą i wyjątkowymi krajobrazami. Żupania ta jest szczególnie atrakcyjna dla miłośników łowiectwa i wędkarstwa, ponieważ są to tereny, na których reprezentowana jest różnorodna fauna. Tutaj są największe stawy rybne w tej części Europy, które nad rzeką Savą, Orljavą, Mrsunją i innymi rzekami oraz bystrymi potokami są bardzo dobre na polowania na dzikie kaczki i gęsi oraz uprawiania wędkarstwa sportowego. Również należy powiedzieć o licznych miejscach wycieczkowych (Strmac, Ljeskove vode, Migalovci, Petnja) oraz krajobrazach chronionych (Gajna, Prašnik, Muški bunar, Lonjsko polje). W rozwoju turystyki ważne miejsce zajmują lokalizacje archeologiczne, dziedzictwo zabytkowo historyczne, galerie, muzea i obiekty sakralne.

Na terenie Żupanii Brodsko-posavskiej odbywają się liczne imprezy, z których należy wymienić Brodsko kolo, jako najstarszy festiwal folkloru w Chorwacji, potem uroczystości odpustowe i spotkania oldtimerów w Novej Gradišce, zbiory winogron w Stupniku, spotkania tamburaszy w Slavonskim Kobašu, kolonia malarzy akwareli Sava, impreza jeździecka w Trnjanskih Kutach "Razigrane grive", międzynarodowy festiwal harmonijkowy i Dni grzybów.

Slavonski Brod

Slavonski Brod, centrum Żupanii Brodsko-posavskiej, jest historycznym miastem, na którego terenie 2000 lat temu znajdowała się rzymska Marsonia. Miasto położone jest na ważnych szlakach komunikacyjnych, kolejowym, drogowym, rzece Savie, jest tu lotnisko sportwe, poza tym że jest centrum komunikacyjnym i tranzytowym, jest miastem granicznym. Kiedy w 1997 roku znaleziono oryginalny rzymski dyplom z 71 roku z pierwszym zapisem antycznej nazwy MARSVNNIA, otrzymano kolejne potwierdzenie na to, że miasto ma bardzo długą historię i bogata tradycję.

Brod, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1244 roku, od zawsze miał szczególne znaczenie strategiczne - od twierdzy średniowiecznej po cele obronne w Vojnej Krajinie na granicy Cesarstwa Austrowęgierskiego. W tym celu Austria w 1715 roku w Brodzie zbudowała dużą twierdzę graniczną, największą w tej części Europy. Po likwidacji granicy wojskowej w 1871 roku, Bord staje sie miastem. Z atrakcji miejskich najważniejszy jest kościół franciszkański i klasztor, wspomniana już twierdza Brod, która wraz z umocnionymi barokowymi miastami Osijekiem i Starą Gradišką należała do dużego systemu obronnego na granicy z Cestarstwem Tureckim. Twierdza mogła pomieścić 4000 żołnierzy i 150 armat. Dziś twierdza Brod jest zabytkiem kategorii zerowej i jedynym w swoim rodzaju i monumentalnym przykładem architektury fortyfikacyjnej.

Slavonski Brod rozciąga się też na zboczach góry Dilj, na której jest schronisko górskie.

Od niedawna Slavonski Brod ma nowy slogan, którym przyciąga turystów. "Wpłyń w krainę bajek", slogan, który większością głosów wybrali sami mieszkańcy miasta.
Zakwaterowanie w mieście i okolicach można znaleźć w licznych kwaterach prywatnych, apartamentach, pensjonatach oraz w hotelach Savus, Central, Zovko, Orljava i Zdjelarević.

Nova Gradiška

Nova Gradiška ma tytuł "najmłodszego miasta w Chorwacji", które założono w 1748 roku jako Friedrichsdorf czy Újgradiska. Powstało i rozwinęło się przy Vojnej Krajinie. Już w 1754 roku rozpoczęto budowę pierwszego budynku murowanego - kościoła św. Teresy, który ze względu na swoje cechy budowlane należy do ważnych zabytków budownictwa sakralnego póxnego baroku w Slawonii. Dawne centrum miejskie tworzą kościół św. Teresy, dawny sąd i więzienie z XVIII wieku i kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z początku XIX wieku.

Turystyka w Novej Gradišce zaczęła się rozwijać bardzo wcześnie i w 1892 roku założono Towarzystwo dla Upiększenia Miasta, które od 1930 nosi nazwę Towarzystwo Turystyczne. Wśród pierwszych w Chorwacji, Nova Gradiška na początku XX wieku, miała asfaltowe chodniki i energie elektryczną.

Z atrakcji miejskich najważniejsze są: wspomniany kościół św. Teresy, kościół Niepokalanego Poczęcia, cmentarz żydowski.

Odwiedzającym miasto oferuje różne atrakcje sportowe, a w lecie ochłodę w basenach miejskich. W Novej Gradišce i jej okolicach turyści mogą się zatrzymać w hotelach Kralj Tomislav i Slaven, w pensjonatach Slavvonski Biser, Maksimilijan i w As.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Brodsko-posavskiej
www.tzbpz.hr

Wspólnota Turystyczna Slavonskiego Brodu
www.tzgsb.hr

Wspólnota Turystyczna Novej Gradiški
www.tzgng.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 18.05.2011 14:40

INFORMACJE 04/2011

Nowe połączenia Croatia Airlines

Croatia Airlines, chorwackie linie lotnicze, niedawno oficjalnie potwierdziły, że w letnim rozkładzie lotów wprowadzą liczne, nowe, bezpośrednie loty.

Wprowadzone zostają sezonowe loty z Zadaru do Monachium i Zurichu. Pierwszy lot z Zadaru do stolicy Bawarii planowany jest na 3 maja i do 29 września samoloty na tej linii będą kursowały dwa razy w tygodniu - we wtorek i czwartek. Bezpośrednie połączenie Zadaru i Zurichu rozpocznie się 20 maja i będzie obsługiwane do 30 września. To połączenie będzie obsługiwane również dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki.

W letnim rozkładzie lotów Croatia Airlines przewidziane są również loty z Zagrzebia do Stambułu we wtorki, czwartki i niedziele. Do tej pory na tej linii Croatia Airlines miały wykupione miejsca na lotach Turkish Airlines.

Od 19 maja do 23 października bieżącego roku zostanie otwarte połączenie między Dubrownikiem i Wenecją, dwa razy w tygodniu - w czwartki i niedziele. Samolot, który będzie obsługiwał te dwie perły Adriatyku to Dash 8-Q400 z 76 miejscami na pokładzie. Również z Dubrownika wprowadzone zostanie połączenie do Aten (wtorki, czwartki i niedziele) i z Dubrownika do Belgradu (poniedziałki i środy). Będzie lot ze Splitu do Hamburga (wtorki i soboty) i ponownie wprowadzono loty z Rijeki do Londynu (w środy).

Nowością jest to, że Croatia Airlines od tego lata, we współpracy z SASem będzie latała przez Kopenhagę do Nowego Jorku i Waszyngtonu.

Włoski przewoźnik Air One, którego właścicielem jest Alitalia, od 25 września bieżącego roku wprowadza bezpośrednie loty Mediolan Malpensa - Zagrzeb. Lot będzie obsługiwany trzy razy w tygodniu, we wtorki, czwartki i niedziele.


Croatia Airlines
www.croatiaairlines.com

Air One
www.flyairone.it


***


Nowe hotele nad Adriatykiem

Chorwacja rozpocznie sezon turystyczny z trzema nowymi dużymi i jednym mniejszym hotelem z ponad 700 pokojami ogółem. Maistra w Rovinju otwiera pięciogwiazdkowy hotel Lone, a w Kvarnerze, w miejscowości Selce na riwierze crikvenickiej w miejscu starego hotelu Jadranka otwarty zostanie niewielki hotel Amabilis, też pięciogwiazdkowy. W regionie Zadaru, w ramach projektu Punta Skala, otwarty zostanie hotel Iadera, też pięciogwiazdkowy, a w regionie Dubrownika otwarty zostanie czterogwiazdkowy hotel Lafodia.

Pierwszy hotel, który zostanie otwarty na samym początku sezonu to odnowiony hotel Lafodia na wyspie Lopud. Wartość inwestycji to około 40 milionów euro, a odnowa zajęła prawie trzy lata.

Drugi zgodnie z zapowiedzią zostanie otwarty Falkensteiner Hotel & Spa Iadera w miejscowości Petrčane koło Zadaru, który jest inwestycją austriackiej grupy Falkensteiner Michalaer. Po hotelu rodzinnym Diadora otwartym w 2009 roku, Iadera jest drugim z trzech zapowiadanych hoteli w projekcie Punta Skala. Dotychczasowa inwestycja grupy wraz z budową Iadery to około 160 milionów euro, a otwarcie Iadery zapowiedziane zostało na początek lipca bieżącego roku.

W Selcach do połowy czerwca planowane jest ukończenie niewielkiego hotelu Amabilis z 60 miejscami noclegowymi i obiektami dla turystyki uzdrowiskowej. Jest to inwestycja o wartości siedmiu milionów euro, a inwestorem jest chorwacka spółka MGL.

We wrześniu otwarty zostanie hotel spółki Maistra, Lone, który obok 248 pokoi i apartamentów będzie oferował liczne atrakcje jak fine dining restauracje i bary, klub jazzowy, sale konferencyjne, wellness i centrum sportowe. W budowę hotelu zainwestowano 45 milionów euro, co sprawia, że jest jedną z największych inwestycji typu greenfield w turystyce chorwackiej w ostatnich kilku latach.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr
www.istra.com

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 18.05.2011 14:54

WYDARZENIA 04/2011

Hvar
Procesja "Za Krzyżem"

Już od pięciu stuleci mieszkańcy Hvaru w szczególny sposób obchodzą Wielkanoc procesja "Za Krzyżem". Jest to jedyny w swoim rodzaju rytuał i wyraz tożsamości religijnej i kulturowej lokalnych mieszkańców, który został wpisany na Listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Rytuał rozwinął się z procesji, która odbywała się jako znak kajania po niepokojach społecznych na wyspie w 1510 roku, kiedy jeden mały krzyż w mieście Hvar zapłakał krwawymi łzami.

Procesje rozpoczynają się w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek z sześciu kościołów w Jelsie, Pitvie, Vrsniku, Svirču, Vrbanju i Vrboskiej i to w tym samym czasie w kierunku wskazówki na zegarze, tak że podczas ośmiogodzinnej procesji nigdy się nie spotykają, co według wierzeń ludowych było znakiem wielkiego nieszczęścia. Ośmiogodzinną procesję, której orszak przechodzi 22 kilometry, prowadzą wybrane osoby niosące krzyż, wielokrotnie idące boso, niosą krzyż ważący 18 kilogramów. Procesja "Za Krzyżem" przyciąga wielu wiernych z całej wyspy, a z roku na rok też coraz więcej gości i turystów, którzy podczas Świąt Wielkiej Nocy znajdują się na najdłuższej i najbardziej nasłonecznionej wyspie chorwackiej. W tym roku procesja odbędzie się 21 kwietnia.

Dzięki łagodnemu klimatowi, ciepłym zimom i przyjemnym latom, pięknej przyrodzie śródziemnomorskiej, bogatej tradycji historycznej i kulturalnej, jedynej w swoim rodzaju kuchni, przepięknym plażom i zatokom i krystalicznie czystemu morzu, wyspa Hvar została uznana przez światowe czasopisma turystyczne za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp.

Życie nocne i architektura miasta Hvar, wycieczki statkiem na Paklene Otoki, piaszczyste plaże koło Jelsy, połączenie antyku i współczesności w Starim Gradzie, rajskie plaże pod lasami sosnowymi Zavali, egzotyka południowych zboczy wyspy w miejscowościach Ivan Dolac, Svaeta Nedjelja i Milna, atmosfera "małej Wenecji" w Vrboskiej, przejażdżka po polach lawendowych koło Gdinja, Zastražišća i Bogomolji, spokojne zatoki koło Sućuraja, to tylko część atrakcji Hvaru.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Hvaru
www.tzhvar.hr

Miasto Hvar
www.hvar.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Jelsa
www.tzjelsa.hr


***


Zagrzeb
Rozśpiewana wiosna w chorwackiej metropolii

Zagrzeb przez cały rok oferuje turystom liczne atrakcje, ale na wiosnę ta oferta dodatkowo "kwitnie" dzięki tradycyjnemu Festiwalowi św. Marka i imprezie Zagrebački vremeplov (Zagrzebski Wehikuł Czasu).

W czasie trwania Festiwalu św. Marka liczne muzea, kościoły i place zagrzebskiej starówki na Gornim i Donjim Gradzie stają się scenami dla muzyków. Również tegoroczny 13 z rzędu festiwal będzie gościł licznych krajowych i zagranicznych solistów i zespoły.

Festiwal powstał dzięki pomysłowi, żeby poprzez występy świetnych muzyków ożywić "uśpione" miejsca, przede wszystkim Gornjego Gradu. Festiwal co roku zaczyna się 25 kwietnia, w dzień św. Marka, od którego pochodzi jego nazwa. Ten dzień osiemset lat temu został ustalony jako dzień targu miejskiego, głównego wydarzenia w roku w życiu społecznym i handlowym.

Świetni artyści, różnorodny program i piękne przestrzenie, na których odbywają się koncerty sprawiają, że Festiwal św. Marka, dzięki imprezom muzycznym, zaliczany jest do wydarzeń na poziomie europejskim.

Pod koniec kwietnia zaczyna się też Zagrebački vremeplov, impreza w trakcie której w każdą sobotę do końca września lub początku listopada na ulicach i placach miasta odbywają się liczne muzyczne i sceniczne spektakle, które przypominają o historii Zagrzebia.

Na centralnym placu miasta występują członkowie zespołów folklorystycznych, a w parku Zrinjevac odbywają się koncerty promenadowe i spacerowicze mogą słuchać dźwięków walca, przyśpiewek z operetek i ulubionych evergreenów. Gornji Grad zarezerwowany jest dla grajków ulicznych i pieśni staromiejskich.


Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Festiwal św. Marka
www.festivalsvmarka.hr


***


Lokve
Na cześć żab

Lokve to niewielka wioska w Gorskim Kotarze, znajduje się na terenach podmokłych pełnych zbiorników wodnych, mieszkańców wioski nazwano żartobliwie żabiarzami. Mimo że kiedyś mieszkańcy nie byli zadowoleni z tego przezwiska, to z czasem nie tylko nauczyli się akceptować żarty pod swoim adresem, ale również przekształcili to w swój znak rozpoznawczy. Dlatego co roku na wiosnę organizują imprezę o nazwie Noce Żab, jest to święto nie tylko żab, ale wszystkich ludzi z tych terenów.

W tym roku pod koniec kwietnia odbędą się 35 Noce Żab, tradycyjna impreza, której kulminacyjnym punktem są zawody w żabich skokach. Właściciele żab przyprowadzają swoje zwierzęta i ku ogólnej radości zebranych namawiają je do jak najdłuższego skoku. Należy podkreślić, że po zakończeniu zawodów żaby wracają do ich naturalnych siedlisk.

Na cześć żab w Lokvach otwarte zostało Muzeum Żab, w którym odwiedzający mogą się nauczyć wszystkiego o żabach, historii hodowli żab w Lokvach i Żabich Nocach oraz polowaniu na żaby. W muzeum wystawiony jest zbiór ponad tysiąca żabich eksponatów z całego świata, a program muzeum uzupełniany jest o filmy dokumentalne i zapisy audio i wideo związane ze światem żab, jest tu też sklep z pamiątkami pełen ciekawych artykułów. Na końcu zwiedzania jedynego w swoim rodzaju muzeum odwiedzający mają możliwość spróbowania jedynego w swoim rodzaju likieru z owoców leśnych, który nazywany jest Żabia krew.

Lokve znajduje się w sercu Gorskiego Kotaru, pod szczytami Risnjaku, w przepięknym otoczeniu i klimacie górskim, poza Nocami Żab, jest tu wiele możliwości rekreacyjnych, wypoczynkowych i ochłody. Miłośnicy sportu i rekreacji znajda coś dla siebie na Jeziorze Omladinskim, w jaskini Lokvarka - największej jaskini w Chorwacji, która została urządzona dla turystów i wszystkich odwiedzających i oczarowuje swoim bogactwem podziemnym, jest też lasopark Golubinjak z urządzonymi i oznaczonymi szlakami pieszymi.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Lokve
www.tz-lokve.hr



***


Mali Lošinj
Dni Apoksiomena i antyku

Na świecie jest zaledwie siedem zachowanych pomników starogreckiego Apoksiomena i jedna z nich została znaleziona właśnie w Chorwacji. Antyczna statua z brązu, nieznanego autora, która ma ponad dwa tysiące lat znaleziona została w 1999 roku w morzu w pobliżu wyspy Lošinj, między dwiema morskimi skałami na głębokości 45 metrów. Statua atlety ma ponad dwa tysiące lat, wyciągnięta została z morza i po siedmioletniej odnowie zwrócono jej dawny blask.

Statua przedstawia atletę, młodego sportowca w chwili kiedy czyści dłuto, którym ze swojego ciała zestrugał olej, kurz i pot po zawodach. W trakcie odnowy, która trwała prawie siedem lat, w badaniach materiału i sposobu wykonania, stwierdzono, że statua pochodzi z II - I wieku przed naszą erą, a prototyp, na podstawie którego został wykonany jest o wiele starszy, z połowy IV wieku przed naszą erą.

Z ośmiu dotychczas znanych wersji prototypów Apoksiomena, statua z Lošinja jest najlepiej zachowana. Autor statuy jest nieznany, ale klasyczne piękno i sztuka wykonania wskazują na mistrza.

Statua Apoksiomena, która została wydobyta z morza 27 kwietnia 1999 będzie na stałe wystawiona w muzeum w Malim Lošinju w pałacu Kvarner od końca 2013 roku. Mieszkańcy Lošinja również w tym roku wracają do czasów Apoksiomena i antyku, od 22 do 29 kwietnia, kiedy będzie można uprawiać nurkowanie archeologiczne, podziwiać antyczną biżuterię i prezentacje antycznych fryzur, a dla gości hotelu organizowane będą rzymskie łaźnie i masaże. W muzeum Lošinja odbędą się wykłady i prezentacje o chorwackim Apoksiomenie, a 10 maja zorganizowane zostanie spotkanie naukowe na temat "Archeologia podwodna i znalezisko brązowej statuy Apoksiomena".

Lošinj to kvarnerska wyspa z długą tradycją turystyczną. Jest tu wiele tras pieszych nad brzegiem morza, które przechodzą przez liczne zatoki i stuletnie lasy sosnowe. Obok licznych kościołów na wyspie jest wieża wzniesiona w XV wieku w celu obrony przed atakami piratów z morza. Jest też port rybacki Rovenska z przepiękna plażą, falochronem i przyjemną atmosferą rybacką, lasopark i uzdrowisko klimatyczne "Podjavori". Dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu, czystemu powietrzu i zachowanej przyrodzie oraz środowisku Lošinj juz pod koniec XIX wieku został rozpoznany jako idealne miejsce wypoczynku i uzdrowisko, dlatego został nazwany wyspą zdrowia.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Malego Lošinja
www.tz-malilosinj.hr


***


Split
Croatia Boat Show

Miasto Dioklecjana od 12 do 17 kwietnia po raz 13 będzie gospodarzem targów żeglarskich Croatia Boat Show (CBS), obowiązkowej imprezy dla wszystkich, dla których łodzie są ulubiony środek komunikacji, a żeglowanie jest pasją. Z roku na rok CBS przyciąga coraz więcej firm z kraju i zagranicy oraz konstruktorów łodzi. Od targów o charakterze lokalnym CBS przekształcił się w największe targi żeglarskie w Europie południowowschodniej i wspiął się na 7 miejsce w rankingu targów żeglarskich na świecie, gdzie spotykają się najwięksi światowi producenci jednostek pływających. Można tu znaleźć łodzie wszystkich rodzajów i wielkości oraz wyposażenie do pobytu na morzu, a odwiedzający mogą się dowiedzieć o ofertach i programach o charakterze żeglarsko-turystycznym.

Widok setki łodzi przycumowanych przed fascynującym pałacem Dioklecjana jest dobrym powodem żeby odwiedzić Split, miasto o bogatym dziedzictwie historyczno-kulturalnym, które obchodziło 1700 lat swojego istnienia.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Splitu
www.visitsplit.com

Croatia Boat Show
www.croatiaboatshow.com


***


Starigrad
Pójdź "Śladami Winnetou"

"Śladami Winnetou" to nazwa imprezy kulturalno-turystycznej, która odbędzie się od 16 do 24 kwietnia na terenie parków narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwickie, Park Przyrody Velebit i kanion rzeki Zrmanji, gdzie ponad 40 lat temu, na podstawie powieści przygodowych niemieckiego pisarza Karola Maya, kręcono filmy fabularne o indiańskim wodzu Winnetou. Przepiękne miejsca, w których kręcono filmy, również dziś są zachowane, co licznym miłośnikom Karola Maya umożliwia pójście śladami Winnetou.

W trakcie imprezy "Śladami Winnetou" z fachowym przewodnikiem zwiedza się miejsca, gdzie między 1962 i 1968 rokiem kręcono filmy o Winnetou i organizowane są projekcje filmów, spotkania z członkami ekipy filmowej i wieczory literackie. W ofercie dla odwiedzających jest jazda konna i strzelanie z łuku, program rozrywkowy w stylu country, wieczór na świeżym powietrzu przy ognisku i muzyce country oraz zapoznawanie uczestników z chorwackim dziedzictwem kulturalnym.

Z ogółem 10 filmów kręconych w Chorwacji na podstawie powieści Maya, połowa powstała na terenie parków narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwickie, Park Przyrody Velebit i kanion rzeki Zrmanji. W tym czasie członkowie ekipy filmowej mieszkali w starym motelu Alan w Starigradzie, dlatego hotel o tej samej nazwie jest miejscem, które odwiedzają miłośnicy Winnetou. Hotel został w pełni odnowiony i oferuje wysokiej jakości usługi, a w jednej jego części odwiedzający mogą obejrzeć wystawę oryginalnych rekwizytów używanych w filmach o Winnetou.

Legendarnego wodza indiańskiego grał Pierre Brice, który w czerwcu 2007 odwiedził Riwierę Paklenica i przypomniał sobie o miejscach, gdzie w latach 60-tych ubiegłego wieku zagrał w roli życia.

Starigrad, który powstał na fundamentach dawnego antycznego miasta Argyruntum, znajduje się w pobliżu zachwycającego kanionu Velikiej Paklenicy i u podnóża największej góry chorwackiej Velebit, który został uznany przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Dziś Starigrad to centrum Riwiery Paklenica, która gościom oferuje krystalicznie czyste morze, naturalne plaże żwirowe, szczyty górskie, wartkie rzeki, zachowane ślady dawnych czasów, wycieczki przygodowe, wycieczki górskie, alpinistykę, rafting, pływanie kanoe, śledzenie ptaków, wellness, off-road, bogate dziedzictwo przyrodnicze i kulturalne oraz wiele rozrywki.

Riwiera Paklenica znajduje się w skrajnej północno-zachodniej części regionu Zadarskiego i geograficznie należy do północnej Dalmacji. Rozciąga się wzdłuż 20 km wybrzeża Adriatyku i w całości znajduje się chronionym otoczeniu, ponieważ Velebit wraz z wybrzeżem ma statut parku przyrody. Kaniony Velikiej i Malej Paklenicy z otaczającymi lasami w 1949 roku zostały uznane za park narodowy.

W bezpośrednim pobliżu znajduje się pięć z ośmiu chorwackich parków narodowych (Paklenica, Kornati i Krka, Jeziora Plitwickie, Północny Velebit) i trzy parki przyrody (Velebit, Telaščica i Vransko jezioro).


Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Starigrad
www.rivijera-paklenica.hr


***


Zrmanja
Coś dla rafterów

Zrmanja to jedna z najczystszych rzek europejskich, pod koniec kwietnia w swoim jedynym w swoim rodzaju kanionie ponownie będzie gościła miłośników raftingu. Chodzi o tradycyjne regaty, które promują tę krasową rzekę poza granicami Chorwacji. Regaty trwają dwa dni, a spływ trwa 2-3 godzin. Dwudniowa impreza kończy się wieczorem humanitarnym i tradycyjnymi wyborami Miss Zrmanji. Jednak poza regatami i rozrywką organizatorzy przygotowują też wiele ciekawych wykładów o krasie, hydrologii Zrmanji, ekologii krasu, obiektach speleologicznych, florze i faunie rzeki i jej porzeczu oraz rozwoju kanionu Zrmanji.

Rzeka Zarmanja znajduje się w północnej Dalmacji pod Velebitem. Jej źródło znajduje się pod górą Poštak w południowej części Liki i wpada do Novigradskiego Morza 12 kilometrów od Obrovca. Ma długość 69 kilometrów i dzięki bliskości morza można na niej uprawiać rafting przez cały rok. Zrmanja zachwyca pięknem i według wielu osób ze względu na przepiękne kaniony i wodospady jest najpiękniejszą rzeką w Chorwacji. Jej krystalicznie czysta woda wije się w kanionie o wysokości dwudziestu metrów. Rzeka w nim stworzyła wiele wodospadów wapiennych, z których należy wymienić 11 metrowy wodospad Velili Buk. Zrmanja ze względu na położenie i trudna dostępność nazywana jest też "ukrytą pięknością", a miłośnicy raftingu nazwali ją "piękna i bestia", ponieważ kiedy staje się rwąca, oferuje niesamowite przeżycia, a kiedy się uspokaja spokojnie niesie przez krajobrazy, które zapierają dech w piersiach.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Miasto Obrovac
www.obrovac.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 19.05.2011 14:32

PREZENTUJEMY 04/2011

Slavonski Brod
Więzienie jako atrakcja turystyczna

W ramach programu rewitalizacji w Twierdzy w Slavonskim Brodzie otwarta została replika austrowęgierskiego więzienia, które znajduje się w Brnie, w Czechach. W urządzaniu pomieszczeń więzienia nie było wiele interwencji. Wszystko wykonano w cegle i bez tynków. Wykonano tylko ścianki działowe karceru, strażnika i narzędzia tortur. Replika więzienia austrowęgierskiego jest jednym z szeregu programów żywej historii, który realizuje Wspólnota Turystyczna Slavonskiego Brodu. Poza więzieniem w twierdzy do tej pory urządzono aptekę, kuźnię, tradycyjną kuchnię, rozlewnię napojów i galerię z pierwszą stałą ekspozycją chorwackiej sztuki współczesnej drugiej połowy XX wieku. W galerii można zobaczyć ponad 400 dzieł sztuki, wśród których jest też makieta Twierdzy, która w pełni pokazuje życie wojska na granicy Monarchii Austrowęgierskiej w XVII i na początku XIX wieku.

Austria zbudowała Twierdzę w Brodzie, jednym z najważniejszych strategicznych i komunikacyjnych miejsc, które kontrolowało przejście graniczne z Turcją i łączyło główne szlaki komunikacyjne, w okresie między 1715 i 1780 rokiem. Ta królewska slawońska twierdza graniczna na rzece Savie wraz z umocnionymi barokowymi miastami Osijekiem i Starą Gradišką należała do dużego systemu obronnego na granicy z Cesarstwem Tureckim. Twierdza mogła pomieścić 4000 żołnierzy i 150 armat.

Mimo że była twierdzą wojskowa na granicy, Twierdza prawie nigdy nie miała możliwości udowodnienia i pokazania swojej siły ognia, a o dawnych czasach codziennego życia wojskowego, które sie w niej toczyło przypominają liczne zachowane obiekty fortyfikacyjne.

W centralnym miejscu placu znajduje się barokowy kościół św. Anny. Na placu turyści mogą obejrzeć programy historyczne, w których biorą udział ludzie przebrani w mundury 12 slawońskiego regimentu husarskiego z drugiej połowy XVIII wieku.

Twierdza Brod jest zabytkiem kategorii zerowej i jedyny w swoim rodzaju i monumentalny przykład architektury fortyfikacyjnej XVIII wieku w Slawonii. W pomieszczeniach budynku dawnego Pawilonu Oficerskiego, a dziś Urzędu Miasta Slavonski Brod odwiedzający mogą zobaczyć też mundury żołnierzy pogranicza.

Slavonski Brod jest szóstym co do wielkości miastem w Chorwacji, znajduje się w centralnej Slawonii, przy samej granicy Chorwacji i Bośni i Hercegowiny.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Brodsko-posavskiej
www.tzbpz.hr

Wspólnota Turystyczna Slavonskiego Brodu
www.tzgsb.hr


***


Rijeka
Historia torpedy

W Muzeum Miasta Rijeki niedawno otwarto ekspozycję o pierwszych 100 latach rijeckiej torpedy - doskonałym i najbardziej skomplikowanym osiągnięciu rijeckich wynalazców, techników i przemysłowców. Wystawa, która będzie otwarta do połowy września, jest pierwszym krokiem do stworzenia zbioru muzealnego - Muzeum Przemysłu, Gospodarki i Transportu.

Historia torpedy zaczyna się w latach 60-tych XIX wieku, kiedy Rijeka szybko się rozwijała i stała się nowoczesnym miastem europejskim.

Wynalazca torpedy Giovanni Luppis, urodzony w Rijece, w rodzinie bogatego armatora. Przed odejściem na emeryturę jako kapitan fregaty austrowęgierskiej myślał o nowej broni zwanej "obrońca wybrzeża". Chodziło o jednostkę pływająca o długim kształcie napełnioną materiałami wybuchowymi i niewidocznymi szklanymi żaglami, którymi można było sterować z brzegu.

Luppis w 1861 roku przedstawił projekt Technicznemu Komitetowi Austriackiej Marynarki Wojennej. Reakcja nie była pozytywna, jednak Luppis się nie poddał i wrócił do Rijeki, gdzie spotyka się z przemysłowcem Giovannim Ciottą, który później został prezydentem Rijeki, w czasie jej największego wzrostu. Ciotta trzy lata później skontaktował Luppisa z dyrektorem Rijeckiego Zakłądu Technicznego, Robertem Whitheadem, z którym ustalił współpracę w udoskonaleniu modelu Luppisa. Jednak w pewnym momencie Whitehead rezygnuje z podejścia Luppisa i decyduje o tym, że jednostkę pływającą trzeba zanurzyć pod powierzchnię wody, żeby zmniejszyć jej widoczność i wpływ na kurs.

W grudniu 1866 roku zaprezentował swój prototyp. W celu próbnych wystrzałów w 1868 roku, na niszczycielu Gemse montuje swój wynalazek, wyrzutnię. Ukończony w rijeckiej stoczni braci Schiavon, Gemse staje się pierwszym statkiem torpedowym na świecie.

Whitehead w 1875 roku otwiera fabrykę torped z roczną produkcją 800 sztuk.

Rijeckie torpedy zamawiają Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy, Szwecja, Japonia, Argentyna, Rosja i inne kraje. Fabryka otwiera zakłady zagranicą i z czasem sprzedaje licencje na produkcję na świecie. Produkcja torped w Rijece trwała do 1966 roku. Obok hal dawnej fabryki znajduje się jeszcze wyrzutnia z lat trzydziestych. Według dostępnych informacji, w Rijece od 1866 roku do sierpnia 1943 roku wyprodukowano 20323 torpedy, 1053 wyrzutnie i 1368 kompresorów wysokociśnieniowych. Produkcję torped w rijeckiej fabryce zakończono w 1966 roku.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Rijeki
www.tz-rijeke.hr


***

Prywatne muzeum i ogród zoologiczny w Dalmatyńskiej Zagorze

Mała wioska za Biokovem, Grabovac w środkowej Dalmacji oferuje turystom muzeum łowieckie i ogród zoologiczny. Na pomysł wzbogacenia oferty turystycznej w niestandardowy sposób wpadł Ante Dundić, który w swoim muzeum łowiectwa posiada ponad 650 eksponatów. W ramach majątku rodzinnego otworzył też ogród zoologiczny z ponad 260 zwierzętami, kilkoma gatunkami koni, sarn, jeleni, muflonów, kozic, świń wietnamskich, dzików, niedźwiedzi, po różne gatunki drobiu i ptaków. Wstęp do muzeum jest darmowe. W majątku odwiedzający mogą zobaczyć i wypróbować różne rodzaje narzędzi z dawnych czasów, zaprzęgów, a w ofercie jest też jazda konna i przejażdżki w zaprzęgach. Wiadomość o tym jedynym w swoim rodzaju muzeum i ogrodzie zoologicznym w Grabovcu znalazła się na stronach 24 zagranicznych pism.

Wieś Grabovac znajduje się w gminie Šestanovac. Są to tereny z wieloma szlakami pieszymi, idealnymi dla turystyki rekreacyjnej, które prowadzą do wielu atrakcyjnych lokalizacji, z których rozciąga się widok na ten piękny i idylliczny region zaplecza dalmatyńsko-śródziemnomorskiego. Z atrakcji przyrodniczych należy wymienić Park Przyrody Biokovo, który jest bogaty w endemiczne gatunki roślinności śródziemnomorskiej. Na południu rozciąga się kanion rzeki Cetiny. Skały nad rzeką są odpowiednie do wspinaczki, a istnieją też lokalizacje do skoków na bungee i paralotniarstwa. Wzdłuż kanionu znajdują się dawne młyny, w których kilkadziesiąt lat temu mielono zboże, a same młyny są świetnie wkomponowane w krajobraz, tworząc jedyną w swoim rodzaju atmosferę.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Gmina Šestanovac
www.opcina-sestanovac.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 19.05.2011 14:53

CHORWACJA NA ŚWIECIE 04/2011

CNN i Corriere della Sra
Dubrownik wśród najbardziej romantycznych kierunków

"Dubrownik to nowe Saint Tropez", opublikowano niedawno w największej włoskiej gazecie Corriere della Sera, która centrum turystyczne na południu Chorwacji poleciła na romantyczną ucieczkę w dniu zakochanych. W drukowanym wydaniu pisma, którego dzienny nakład wynosi 700 tysięcy egzemplarzy i na portalu internetowym, który odwiedza codziennie ponad milion czytelników, w artykule pod tytułem "Walentynki: 72 godziny miłości", polecane jest odwiedzenie Rzymu i Monsummanu w Toskani oraz Dubrownika.

"Skok na drugą stronę Adriatyku i jesteśmy w Dubrowniku czy Ragusie jak wolisz. Dubrownik uważany jest za nowe Saint Tropez, żywy i nowoczesny i nawet w połowie lutego panuje tu łagodny klimat. Dubrownik zimą oferuje historyczną elegancję, ale bez tłumów turystów, które są tu w sezonie i przyjemne relaksujące spacery po dwukilometrowych, wiekowych murach miejskich", napisał dziennikarz turystyczny Corrado Ruggeri.

Autor poleca picie kawy na tarasie Kawiarni Miejskiej, delektowanie sie stońskimi ostrygami albo innymi specjałami w restauracji Nautika, w której jadł Papież Jan Paweł II i zakwaterowanie w Hotelu Excelsior, o którym mówi, że jest najlepszym hotelem w Chorwacji i ulubioną rezydencją Rogera Moore, aktora, który grał najlepiej znanego światowego tajnego agenta Jamesa Bonda.

CNN niedawno umieścił hotel Excelsior w Dubrowniku na ósmym miejscu na liście najbardziej poszukiwanych kierunków w Dniu Zakochanych. Excelsior jest jedynym hotelem z tej części Europy, który znalazł się na tej prestiżowej liście.

"Richard Burton całował Elizabeth Taylor w apartamencie kultowego hotelu Excelsior w Dubrowniku. To hotel, w którym bawili się królowie i królowe, księżniczki i przywódcy państw. Teraz to może być miejsce, w którym dacie wyraz swojej miłości", opublikował CNN opisując Excelsior jako spektakularny.

W swojej długiej, 98 letniej historii, hotel był świadkiem licznych miłości i wydarzeń, w których brała udział elita społeczna i polityczna.

Autor artykułu Tiffany Lam poleca zwiedzanie romantycznego centrum Dubrownika, które jest pod ochroną UNESCO, kościoła renesansowego i barokowego, pałaców i fontann oraz wyspy zakochanych - Lokrum.

Pierwsze miejsce na liście najbardziej romantycznych miejsc według CNN zajęła Anglia i North Less Hall, drugie Chiński Mur, a trzecie "różowe miasto" Jaipur w Indiach. Dalej jest bajeczny zamek irlandzki Lismore, indyjski hotel "360° Leti", Malediwy, Shiraz w Iranie, a za dubrownickim Excelsiorem jest Nowa Zelandia z wyspą Otago i na końcu egzotyczne miasto Petra w Jordanii.

CNN i Corriere della Sera nie są jedynymi, którzy zauważyli atrakcyjność Dubrownika. Brytyjski Guardian w ubiegłym roku uznał Dubrownik za drugi najbardziej poszukiwany kierunek na Walentynki wśród 20 wybranych miast na całym świecie.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr


***

Split
CNN nazwał miasto Dioklecjana "najbardziej szalonym na świecie"

Obchody setnej rocznicy klubu piłkarskiego Hajduk Split zanotowały też liczne światowe media, a na licznych portalach internetowych opublikowano filmy z niedawnego pokazu sztucznych ogni nad Splitem i wokół murów Dubrownika. Przy tym liczni czytelnicy w komentarzach wyrazili zachwyt spektaklem, który się odbył na niebie.

Amerykański CNN opisując obchody w mieście wtrącił zdanie "Split potwierdził swój statut najbardziej szalonego miasta na świecie", obok filmu z gorącego Splitu, przypominając o sławnej historii miasta i klubu, dla którego to miasto żyje.

"Pod spektaklem podpisała się Torcida, największa grupa kibiców w Europie, która istnieje już ponad 50 lat. Podziwiaj widoki najbardziej szalonego miasta na świecie, ten przydomek jest rzeczywiście uzasadniony", powiedziano w CNN.

Francuski dziennik sportowy :'Equipe również poinformował o setnej rocznicy Hajduka, pisząc, że Hajduk w swojej historii trzy razy grał w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

Podczas obchodów setnej rocznicy klubu, miłośnicy Hajduka wspominali grupy studentów, które z Pragi przywieźli pomysł na założenie klubu piłkarskiego, który został założony 13 lutego 1911 roku.

Dwie główne organizacje piłkarskie, światowa i europejska brały udział w obchodach Hajduka. FIFA na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformowała, że obchody rozpoczęły się od "spektakularnego pokazu sztucznych ogni nad stadionem na Poljudzie".

Na tytułowej stronie UEFA znalazł się tytuł: "Obchody rocznicy Hajduka w pięknym stylu".

Portal "Yahoo Sports" poświęcił szczególną uwagę spektakularnemu pokazowi sztucznych ogni i pochodniom, dodając dwa zdjęcia i film z Dubrownika, na którego murach kibice Hajduka zapalili setki pochodni.

"Kibice Hajduka - znani jako Torcida, najstarsza grupa kibiców w Europie, dali wszystko od siebie, żeby Split i kilka sąsiednich miast stało się widocznych z kosmosu dzięki pochodniom" napisał Yahoo Sport, żartobliwie kończąc "to nie był świetlany dzień tylko dla Hajduka i jego kibiców, ale dla każdego w Chorwacji, kto sprzedaje pochodnie".


Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Splitu
www.visitsplit.com


***

Chorwacja kraj dla nudystów

Strona internetowa HotelsCombined, która między innymi prezentuje oceny hoteli na całym świecie, zakwalifikowała Chorwację na dziewiątym miejscu na liście najbardziej poszukiwanych miejsc przez turystów i to ze względu na program, który w Chorwacji zorganizowała brytyjska agencja eWaterways. Ta agencja, wyspecjalizowana w rejsach, oferuje nudystom siedmiodniową wycieczkę po chorwackim wybrzeżu pod nazwą "Goły rejs". Rejs planowany jest na sierpień bieżącego roku, a nudyści będą mogli spędzać cały czas nago, poza czasem kolacji. Rejs obejmuje odwiedzenie wyspy Rab, Molat, Olib i Mali Lošinj oraz Zadaru.

Na liście HotelsCombined znalazły się tez Japonia, Indonezja, Austria, Niemcy, Floryda, Newada, a wszystko dzięki nudyzmowi, na przykład na nudystycznych zawodach rowerowych, "nudystycznym wiosennym prysznicu", festiwalu malowania ciała, a jednym z ciekawszych miejsc jest "gołe miasto" w Cap d'Agdeu we Francji, gdzie mieszkańcy nago wykonują swoje codzienne zadania.


Hotels Combined
www.hotelscombined.com


***

Šolta
Jedna z sześciu najpiękniejszych wysp w Europie

Brytyjski Telegraph zaliczył Šoltę do sześciu najpiękniejszych mniej znanych europejskich wysp, które należy odwiedzić. Dziennikarka Francesca Syz, która już od lat zajmuje się wyłącznie podróżami i reportażami z podróży, napisała, że obok Šolty należy odwiedzić niewielką szwedzką miejscowość Marstrand, grecką miejscowość Monemvasia, Isola la Maddalena na Sardynii, Ile de Porquerolles, region Saint Tropez i Sylt, jedną z największych niemieckich wysp, która znajduje sie na Morzu Północnym.

Brytyjska dziennikarka napisała, że częściowo ze względu na kras, a częściowo na bliskość Splitu, turyści często wybierają te najbardziej oddalone wyspy, niesprawiedliwie omijając Šoltę, która w środku archipelagu dalmatyńskiego pozostała "przepięknie nienaruszona i jest nadal domem żywej rybackiej społeczności oraz winiarzy i ludzi uprawiających oliwki".

W tekście napisane jest, że mieszkańcy Splitu często uciekali na Šoltę, a jako przykład podaje rzymskiego cesarza Dioklecjana, "którego pałac z IV wieku w centrum Splitu jest jedną z najważniejszych budowli historycznych w mieście", a który często wybierał się łowić ryby w Nečujamie na Šolcie, gdzie zbudował uzdrowisko. Jako najpiękniejsze miejsce na wyspie dziennikarka wymieniła Maslinicę, która znajduje się w "jednej z najlepiej osłoniętych zatok nad Adriatykiem".

Šolta jest idealna dla wszystkich tych, którzy poszukują spokojnego, prostego życia wyspiarskiego, napisała dziennikarka brytyjskiego Telegraphu.

Šolti należy do grupy środkowodalmatyńskich wysp. Znajduje się między Bračem na wschodzie, Hvarem na południowym wschodzie i lądem na północnym wschodzie. Chodzi o wyspę o powierzchni 52 kilometrów kwadratowych z bogata flora i fauną. Zamieszkała jest od prehistorii, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z IV wieku przed naszą erą, kiedy nazywała się Olyntha. Na wyspie jest wiele pozostałości budowli z czasów antycznych i starochrześcijańskich, ale poza wieloma zabytkami, oferta turystyczna jest o wiele bogatsza. Wyspa jest idealnym miejscem dla miłośników długich spacerów i jazdy rowerem w przepięknej przyrodzie. Miłośnikom specjałów rybnych polecamy odwiedzenie zatoki Šešuli i Maslinicy, gdzie można podziwiać najpiękniejszy zachód słońca. Dobre wino i oliwa z oliwek jest na całej wyspie, najlepsze zakwaterowanie jest w Nečujamie, a korty tenisowe w Stomorskiej.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Šolta
www.solta.hr

Teh Telegraph
www.telegraph.co.uk


***

Zagrzeb
Le Figaro chwali stolicę Chorwacji

"Stolica Chorwacji jest świetnym kierunkiem weekendowym", niedawno napisano w znanym francuskim dzienniku Le Figaro.

Zagrzeb dzięki swojej podwójnej tożsamości - unikalnemu połączeniu kultury słowiańskiej i śródziemnomorskiej jest jedyny w swoim rodzaju i należy go odkryć. Tradycyjny wygląd, historia miasta i jego jedyna w swoim rodzaju atmosfera, według artykułu Le Figaro, w ostatnich latach zostały wzbogacone przez budynek Muzeum Sztuki Współczesnej, dzięki któremu Zagrzeb należy teraz uważać za centrum artystyczne całego regionu.

"W Muzeum Sztuki i Rzemiosła właśnie otwarto fascynująca wystawę poświęconą Art deco między 1925 i 1939 rokiem w Europie środkowej", pisze Le Figaru i wśród eksponatów znajdują się rzeźby "wielkiego Meštrovića".

W artykule francuski dziennik chwali "czarujące piękno" Gornjego Gradu, a Donji Grad nazywa "manifestem historycyzmu", gdzie należy odwiedzić Galerię Strossmayera dawnych mistrzów w pałacu neorenesansowym.

Le Figaro poleca niektóre zagrzebskie restauracje i bary oraz zakup sera i śmietany na targu, a wśród zagrzebskich hoteli wspomina Regent-Esplanade, jako "najpiękniejszy hotel w Zagrzebiu", któremu poświęcono między innymi część Art deco.

Zagrzeb, napisano dalej w artykule, wygląda na bardzo dobrze zachowany dzięki swojej podkowie ogrodów i parków, które otaczają zabytkowe centrum miasta. Poza standardowymi informacjami, w których autorka wyraża swoje spostrzeżenia ze spaceru po Gornjim Gradzie albo targu Dolac, mówi jak miasto szczególnie w ciepłych miesiącach jest bardzo żywe. Z punktu widzenia gastronomii jako miejsce, gdzie można poznać wina lokalne wymieniono winotekę Bornstein, Restaurację Baltazar i Bistro Amfora pod arkadami na Dolcu, w którym w ciągu dnia spotykają się starzy mieszkańcy Zagrzebia.

Na zakupy poleca dwa miejsca - bazar staroci w niedzielę na Britanskom trgu oraz sklep Sheriff & Cherry, gdzie można kupić oryginalne chorwackie tenisówki Startas.


Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Le Figaro
www.lefigaro.fr


***

Dubrownik
Dziewczyna Bonda oczarowana "perłą Adriatyku"

W brytyjskim The Guardian, w wydaniu drukowanym i internetowym, niedawno opublikowany został duży reportaż podróżniczy aktorki Gemmy Arterton o pięknie Chorwacji. W tekście pod tytułem "Byłam dziewczyną Bonda, ale to był mój największy bondowski moment w życiu", aktorka przekazuje wrażenia z ubiegłorocznego urlopu na Hvarze i w Dubrowniku, który opisała jako jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie.

Brytyjska aktorka wsławiła się rolą w 22 filmie o Jamesie Bondzie pod tytułem "Quantum of solace" i rolami w amerykańskich hitach: "Książę Persji: Pisaki czasu", "Starcie Tytanów" i "Tamara i mężczyźni". W Dubrowniku wraz z przyjaciółką zatrzymała się w hotelu Excelsior, kiedy zrobiono fotografię na "Ścianie sław", galerii znanych osób, które w ubiegłym wieku tutaj przebywały.

Aktorka była zachwycona pięknem i widokami miasta i zapowiedziała, że przyjedzie ponownie, tym razem z mężem na romantyczne wakacje, dla których Dubrownik jest stworzony. Najbardziej ze wszystkiego zachwyciło ją, że mogła bez przeszkód wypoczywać z dala od fleszy aparatów. Poza romantycznym i eleganckim wypoczynkiem w Dubrowniku, Gemma Arterton poleciła czytelnikom też piękno wyspy Hvar i jej osłoniętych zatok.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

Teh Guardian
www.guardian.co.uk
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 19.05.2011 14:57

BADANIA 04/2011

Chorwacja zamiast Egiptu i Tunezji

Niepokoje i przewroty polityczne w Afryce północnej miały wpływ na zmianę planów turystów z Niemiec i dlatego jako alternatywa dla Egiptu i Tunezji promowana jest Turcja, Hiszpania, Włochy i Cypr, a szczególnie Bułgaria i Chorwacja, jak wynika z badania GfK "GfK Travel Insights".

Podstawa badania są dane o rezerwacjach, które zebrano od 1200 agencji turystycznych w Niemczech. GfK podaje, że niepokoje w północnej Afryce dla większości niemieckich turystów oznaczały odłożenie planowanych wyjazdów do Egiptu i Tunezji, przed latem spada też popyt na wakacje w tych krajach. Po Hiszpanii i Turcji, Egipt jest trzecim najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów zorganizowanych wśród Niemców i prawie jedna trzecia ogólnej rocznej sprzedaży wycieczek do Egiptu sprzedawana jest w Niemczech w styczniu, podano w raporcie.

Niemcy w znacznej mierze teraz wykorzystują możliwość wolnego przebukowania, właściwie wyboru alternatywnego kierunku na wypoczynek, którą oferują agencje turystyczne. Szczególnie dużo na tym zyskuje Turcja i Hiszpania, ze wzrostem rezerwacji między 35 i 45 procent w pierwszych kilku tygodniach tego roku. Pozostałe kierunki alternatywne to Włochy i Cypr, a szczególnie Bułgaria i Chorwacja, podane jest w raporcie.

Niemcy sa bardzo ważni dla turystyki chorwackiej, ponieważ znajdują sie na pierwszym miejscu jeśli chodzi o przyjazdy i noclegi zagranicznych gości w Chorwacji. Według danych Państwowego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku do Chorwacji przyjechało ponad 1,5 miliona turystów z Niemiec, którzy wykupili 11,5 miliona noclegów, to jest 22,5 procentowy udział w ogólnej liczbie noclegów turystów zagranicznych w Chorwacji w 2010 roku.


GfK - Centrum Badania Rynku
www.gfk.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 20.05.2011 00:25

INWESTYCJE 04/2011

Dubrownik
Hotel Dubrownik ma nowy wygląd

Zagrzebski, czterogwiazdkowy hotel Dubrovnik, niedawno został odnowiony, dostosowując swoje pokoje i apartamenty do życzeń i potrzeb klientów. Nowoczesne i luksusowe pokoje i apartamenty wyposażone są w najwyższej jakości tkaniny dekoracyjne, telewizory LCD, pościel antyalergiczną, wysokie łóżka anatomiczne ze skórzanymi zagłówkami i wygodne fotele. Przebudowana została też sala kongresowo-bankietowa.

W ostatniej fazie prac latem bieżącego roku planowana jest przebudowa dachu, fasady i budowa nowego przestronnego wejścia do hotelu, z nową recepcją i lounge barem oraz dziedzińcem hotelu.

Hotel Dubrovnik został zbudowany w 1929 roku. Znajduje się w samym centrum miasta, z jego 237 pokoi i apartamentów rozciąga się przepiękny widok na zabytkowe centrum, Gornji Grad i Kaptol, zbocza Medvednicy i na strefę pieszą znana jako zagrzebska "špica". Kilka kroków od hotelu znajdują się najważniejsze zabytki i instytucje kulturalne, państwowe i gospodarcze, sklepy, otwarty targ, parki i promenady.


Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Hotel Dubrovnik
www.hotel-dubrovnik.hr


***

Stubičke Toplice
Nowy kompleks uzdrowiskowo-turystyczny

W Stubičkich Toplicach niedługo rozpocznie się budowa kompleksu uzdrowiskowo-turystycznego, a wartość inwestycji oceniana jest na 105 milionów euro. Kompleks będzie się rozciągał na około 120 000 metrów kwadratowych, gdzie zostaną zbudowane trzy hotele, jeden pięciogwiazdkowy i dwa czterogwiazdkowe, potem kompleks termalny strefa wellness i spa, duży park wodny i centrum konferencyjne, handlowo-biznesowe i medyczne. W większym hotelu Grand będzie 450 miejsc noclegowych, a pozostałe dwa, Stubaki i Maksimilijan, po 250 miejsc noclegowych. Planowana jest tez budowa ekowilli i skansenu z młynem jaki kiedyś istniał oraz specjalistycznego szpitala zajmującego się urazami sportowymi z około 50 łóżkami.

Stubičkie Toplice znajdują się 40 kilometrów na północ od Zagrzebia, a 80 procent terenów gminy jest w Parku Przyrody Medvednica, terenach nienaruszonej i niezwykle cennej przyrody. Jest to region zielonych wzgórz, z których wyróżnia się góra Kamenjak, bezpośrednio nad kąpieliskiem z leczniczą wodą termalną. Pierwsze wzmianki Stubičkich Toplicach pochodzą z 1567 roku, a istnieje też prawdopodobieństwo, że wykorzystywali je Rzymianie. Pierwszy basen został zbudowany w 1776 roku, Stubičkie Toplice stały się kąpieliskiem termalnym i uzdrowiskiem w XIX wieku, a na początku XX wieku znane były w całej Europie jako modne kąpielisko.

Hotel "Matija Gubec" i Specjalny szpital rehabilitacji medycznej to główne elementy oferty turystycznej, rekreacyjnej, uzdrowiskowej i konferencyjnej z wieloletnia tradycją.

W hotelu jest 220 miejsc noclegowych i basen kryty i półodkryty z termalna wodą leczniczą. Łagodny klimat, bogactwo przyrody i termalna woda umożliwiają kąpiele w ośmiu odkrytych basenach od wiosny do jesieni.

Specjalny szpital rehabilitacji medycznej znany jest jako centrum turystyczno-uzdrowiskowe w Chorwacji. Obok podstawowej działalności związanej z leczeniem i rehabilitacją, szpital rozwija następujące programy: program aktywnego wypoczynku medycznego, program dla emerytów, program antystresowy, program dla menadżerów, odchudzanie i programy korekcyjne.

Woda termalna Stubičkich Toplic wyróżnia się wysoka temperaturą 43 do 63 stopni, a jej jakość jest porównywalna do wody termalnej w Karlovych Varach.


Wspólnota Turystyczne Żupanii Krapińsko-zagorskiej
www.tz-zagorje.hr

Stubičke Toplice
www.stubicketoplice.hr


***

Umag
Ośrodek apartamentowy Stella Maris wzbogacił ofertę

Ośrodek apartamentowy Stella Maris v Umagu na Wielkanoc przyjmie gości w nowym wydaniu, w które planuje zainwestować około 26 milionów kun. Projekt przewiduje odnowę 134 apartamentów i obiektów dodatkowych, jak odnowa basenu, urządzenie miejsca do opalania oraz boisk i placów zabaw dla dzieci. Ośrodek, który przeznaczony jest przede wszystkim dla rodzin, będzie miał cztery gwiazdki.

Stella Maris już od wielu lat znane jest z turnieju tenisowego ATP Croatia Open Umag. Ośrodek ma 207 nowocześnie wyposażonych apartamentów, liczne obiekty gastronomiczne, niewielki port na 80 łodzi, basen odkryty z morska wodą i brodzik dla dzieci. Ośrodek oferuje duży wybór dla miłośników sportu, znany jest z centrum tenisowego z 14 kortami ziemnymi i jednym betonowym.

Stella Maris oddalone jest dwa kilometry od centrum Umagu, miasta na północno-zachodnim wybrzeżu Istrii i znanym kierunku sportowym i turystycznym. Odkryli go rzymscy szlachcice i postanowili z niego zrobić swoją rezydencje letnią. Blask, piękno i wzniosłość tamtych czasów zachowane są do dziś w domach z czasów weneckich, których pełne jest zabytkowe centrum Umagu. Zaplecze Umagu kryje do tej pory mało znane atrakcje turystyczne jako wycieczki górskie, speleologia i inne aktywności dla miłośników przygód.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Istraturist
www.istraturist.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 20.05.2011 00:29

PROJEKTY 04/2011

Ston
Muzeum winiarstwa

W miejscowości Putniković, która oddalona jest 20 km od Malego Stonu, niedługo zostanie otwarte chorwackie Muzeum Winiarstwa. W muzeum będą nie tylko wystawione eksponaty, ale będzie organizowane zwiedzanie winnic i degustacje wina, a tam będzie wino archiwizowane jak w swojego rodzaju banku. W muzeum o powierzchni 750 metrów kwadratowych, prezentowane będą i sprzedawane wina i pamiątki związane z winiarstwem, planowane jest też otwarcie apteki zielarskiej i akademii wina, gdzie będą kształceni sommelierzy i wszyscy ci, którzy zajmują sie uprawą winorośli i winiarstwem. W muzeum będzie wystawiony zbiór archeologiczny, narzędzia i przedmioty do uprawy winorośli i produkcji wina, zbiór etnograficzny i zbiór etykiet wina i butelek.

Muzeum zostanie otwarte w sercu regionu winnego Pelješac, znanego z produkcji świetnych czerwonych win, z których najbardziej ceniony jest Dingač i Postup.

(Mali Ston w XIV wieku założyli Dubrowniczanie, którzy zbudowali mury w kształcie kąta prostego wokół miejscowości od strony lądu i morza. Na południowej stronie w XIV wieku rozpoczęto budowę twierdzy z pięcioma wieżami, którą nazwano Koruna. Od twierdzy rozciąga się Duży mur z odnogą prowadzącą do twierdzy Podzvizd, która została zbudowana do celów obronnych v XIV wieku. Mury mają długość 5,5 km i umocnione są 40 wieżami i siedmioma strażnicami. Ze względu na ich długość nazywane są "europejskim murem chińskim". Mali Ston znany jest z hodowli skorupiaków. Jest idealnym miejscem na wakacje, jest tu wiele zatok i plaż. Dla miłośników wędkarstwa Mali Ston jest prawdziwym rajem, a miłośnicy dobrych i świeżych ryb mogą odwiedzić znane malostońskie knajpki i restauracje.)


Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Ston
www.ston.hr


***

Novi Vinodolski
Wysepka San Marino wzbogaca ofertę

Znana kvarnerska miejscowość turystyczna Novi Vinodolski tegoroczny sezon otworzy z kolejną atrakcyjną ofertą. Planowane jest urządzenie wysepki San Marino, oddalonej zaledwie 200 metrów od plaży miejskiej w Novim Vinodolskim. Chodzi o wysepkę, która bardzo często jest motywem materiałów promocyjnych ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Na wysepce do tej pory nie było żadnych atrakcji i służyła ona głównie jako motyw dla fotografów i do opalania, jednak projekt o nazwie "Osiem wiatrów wysepki świętego Marina" przewiduje urządzenie istniejącego niewielkiego gotyckiego kościółka św. Marina, od którego wysepka otrzymała nazwę, oraz rybackiego domku, które są w bardzo złym stanie. Planowane jest też urządzenie dwóch miejsc do cumowania dla niewielkich łodzi, dróg i promenady, ośmiu ławek położonych w kierunku ośmiu wiatrów i miejsca, gdzie będą się odbywały imprezy.

Novi Vinodolski rozwinął się z dawnej twierdzy frankopańskiej zwanej Novigrad. Dzięki całorocznej roślinności i łagodnemu klimatowi śródziemnomorskiemu, czystemu morzu i powietrzu, Novi Vinodolski w 1878 roku, po Opatiji został zaliczony do turystycznych pionierów Primorja.

Novi Vinodolski charakteryzuje nadmorska architektura białych frontów i czerwonych dachów, które wznoszą się w zabytkowym centrum miasta od poziomu morza do kościoła i wieży na wzgórzu. Duszą miasta są pozostałości dziedzictwa kulturowego. rzymskie mury twierdzy Lopsica, pozostałości klasztoru paulinów, kasztel Frankopanów z wieżą, kościół, kościółek św. Trójcy i św. i wspomniany kościółek św. Marina na wysepce o tej samej nazwie, Muzeum Regionalne i galeria oraz zabytkowe centrum miasteczka, jak również autentyczny folklor tego miasta.


Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Novego Vinodolskiego
www.tz-novi-vinodolski.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 20.05.2011 17:23

INFORMACJE 05/2011

Współpraca marketingowa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej i ECTAA

Chorwacka Wspólnota Turystyczna niedawno podpisała umowę o współpracy marketingowej z Europejskim Stowarzyszeniem Krajowych Stowarzyszeń Agencji Turystycznych i Touroperatorów (ECTAA), które liczy 31 krajów i skupia ponad 80 tysięcy agencji turystycznych. Umowa umożliwi lepszą promocję Chorwacji, jako kierunku, większą konkurencyjność w porównaniu z innymi krajami basenu Morza Śródziemnego i jako kierunku roku polecanego przez ECTAA (ECTAA's preferred Destination 2012) we wszystkich publikowanych materiałach promocyjnych i informacyjnych, które będą dystrybuowane wśród członków tego stowarzyszenia i szerszej publiczności. W ten sposób Chorwacja będzie promowana, jako polecany kierunek na rok 2011/2012, na przykład poprzez specjalny banner na stronach internetowych ECTAA (www.ectaa.org i www.ectaa.eu) oraz poprzez pokazywanie logo Chorwacji w całej korespondencji elektronicznej z członkami stowarzyszenia, elektronicznych informacjach dla mediów, raportach i prezentacjach.

W Ministerstwie Turystyki i Chorwackiej Wspólnocie Turystycznej uważa się, że podpisana umowa jest wielkim uznaniem dla Chorwacji, która jest członkiem ECTaa od 2000 roku i że jej realizacja jeszcze bardziej wesprze promocję kierunków chorwackich na coraz bardziej konkurencyjnym rynku turystycznym.

Ustalona kampania marketingowa będzie trwała przez rok, do końca marca 2012 roku.

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr

Chorwacka Wspólnota Turystyczna
www.croatia.hr

ECTAA
www.ectaa.org


***

Zagrzeb
Nagroda za film promocyjny

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia niedawno na jednych z najważniejszych targów turystycznych ITB w Berlinie zdobyła pierwsze miejsce za film turystyczny. W konkursie The Golden City Gate 2011, w którym przyznawane są wyróżnienia w ogółem 12 kategoriach, Wspólnota Turystyczna Zagrzebia zajęła pierwsze miejsce w kategorii muzyczny film reklamowy "Moonlight Sonata Zagreb". Film promuje zagrzebski Gornji Grad. Ana Rucer na białej wiolonczeli wykonuje sonatę Beethovena a w tle tańczony jest Azamat Nabiullin, najlepszy balet zagrzebskiego Teatru Narodowego. Producent filmu to Jakov Sedlar, a choreografem była Almira Osmanović, dyrektor zespołu baletowego splitskiego Teatru Narodowego.

Fachowe jury składające się z 45 członków uznało "Moonlight Sonatę Zagreb" za najlepszy film, uważamy, że było to dzięki znanej muzyce i atrakcyjnym widokom nocnym chorwackiej metropolii.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr


***

Brytyjski Telegraph opublikował przewodnik po Zagrzebiu

Brytyjska gazeta The Telegraph niedawno opublikowała przewodnik turystyczny z przydatnymi danymi dla turystów z Wielkiej Brytanii, jak ceny taksówek, najlepszych hoteli i restauracji, muzeów i galerii. Równie podane są adresy internetowy najpiękniejszych miast na wybrzeżu, wysp i miejscowości w kontynentalnej części Chorwacji.

Przewodnik na czterech stronach pokazuje gościom stolicę Chorwacji od lotniska Pleso do centrum miasta na Plac Bana Josipa Jelačića. Zaraz za placem, napisano w artykule, znajduje się Dolac, "najlepszy targ miejski - miejsce, gdzie sprzedający będą Was chcieli namówić na kupno ich wielkiego słoika śmietany".

Spacer po Gornjim Gradzie kontynuowany jest w "tanich i smacznych" restauracjach w poszczególnych dzielnicach, a dla miłośników muzyki i darmowych koncertów polecany jest spacer do pawilonu na Zrinjevcu. I na koniec autor przewodnika przekazuje Brytyjczykom w Zagrzebiu, niech Was nie wprowadza w błąd to, że nazwy ulic na mapie różnią się od rzeczywistych - ulica Pavla Radić na mapie to Radićeva ulica.

Przewodnik, który został opublikowany przed rozpoczęciem sezonu turystycznego wymienia też użyteczne strony internetowe dla wszystkich regionów Chorwacji.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

The Telegraph
www.telegraph.co.uk


***

Travel.ru
wyróżnienia dla Dubrownika i hotelu Dubrovnik Palace

Najbardziej popularny portal turystyczny w Rosji, Travel.ru, niedawno, na targach turystycznych MITT w Moskwie przyznał coroczne wyróżnienia dla najlepszych światowych kierunków, linii lotniczych, hoteli i biur podróży na podstawie wyboru rosyjskich turystów(i), z ogółem 70 wyróżnień kilka dotarło też do Chorwacji.

Dubrownik został uznany za najlepszy kierunek wypoczynkowy w basenie Morza Śródziemnego, a Hotel Dubrovnik Palace zdobył wyróżnienie "The best beach hotel in Croatia". W tej kategorii były między innymi, luksusowe hotele jak Madinat Jumeriah w Dubaju, Four Seasons w Limasol i hotel Kempinski w Goi.

Travel.ru przyznaje wyróżnienia od 2003 roku na podstawie wyników głosowania internetowego turystów rosyjskich.

Hotel Dubrovnik Palace to luksusowy hotel pięciogwiazdkowy i jest częścią grupy Adriatic Luxury Hotels. Znajduje się nad samym morzem na półwyspie Lapad, 4, 5 kilometra od zabytkowego centrum miasta. Otoczony lasem sosnowym oferuje zakwaterowanie w 308 pokojach i apartamentach z widokiem na morze, plażę hotelową, trzy odkryte baseny i jeden kryty, kort tenisowy, 8 sal konferencyjnych, świetny wellness i centrum fitness, centrum nurkowe, szlak do biegania i spacerów(ii) w parku przyrody Petka. Bogata oferta gastronomiczna znajduje się w kilku restauracjach i barach.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

Hotel Dubrovnik Palace
www.alh.hr

Travel.ru
www.travel.ru


***

Zagrzeb
Pierwsze prywatne muzeum przeniosło się do metropolii

Pierwsze prywatne Muzeum w Chorwacji, Muzeum Marton, po ośmiu latach istnienia w Samoborze, otwarte zostało w zagrzebskim pałacu na Gornjim Gradzie, Kulmer na placu Katariny.

Dawne mieszkanie szlacheckie na pierwszym piętrze późnobarokowego pałacu, do niedawna pomieszczenie zagrzebskiego Muzeum Sztuki Współczesnej, to idealny nowy dom Muzeum Marton. Jego szlachecka atmosfera wyjątkowo dobrze współgra z artystami z przełomu XVIII i XIX wieku. Popiersie Marii Teresy (porcelana), talerze Ferdynanda Habsburga i Katarzyny Wielkiej, to tylko niektóre z eksponatów Muzeum Marton.

Przeniesione do pałacu Kulmer, Muzeum Marton jest prawie trzy razy większe, co przyczyniło się do przedstawienia publiczności poszczególnych zbiorów, które ze względu na brak miejsca nie były na stałej ekspozycji, jak zbiór fajansu czy niemieckiej i włoskiej porcelany.

Szczególną wartość nowej ekspozycji daje też trzynaście historycznych witryn, które w ubiegłym roku Muzeum Marton podarowało londyńskie Victoria & Albert, Museum. Ta darowizna najlepszego muzeum świata sztuki stosowanej jest wyjątkowym wyróżnieniem dla dotychczasowej pracy Muzeum Marton.

Na ponad 600 metrach kwadratowych wystawiono około tysiąc przedmiotów od obrazów i porcelany po meble, srebra i szkło. Muzeum dysponuje zbiorami, które są niezwykle ważne pod względem wartości, co zostało potwierdzone w światowych centrach kultury, jak Londyn, Paryż, Wiedeń i Wenecja. W kolekcji znajdują się meble najbardziej poczytnej chorwackiej pisarki, Mariji Jurić Zagorki, drogie przedmioty z Ermitażu, zbiór niemieckiej porcelany z Miśni i kolekcja porcelany wiedeńskiej.

Założenie muzeum było wynikiem chęci i dążenia kolekcjonera i przedsiębiorcy Veljka Martona do tego, żeby swój wyjątkowo cenny zbiór dzieł sztuki, który zbierał przez 40 lat zrobić dostępnym dla publiczności.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Muzeum Marton
www.muzej-marton.hr


***

Kutina
Przewodnik elektroniczny dla centrum Moslaviny

Kutina, jako jedno z pierwszych miast chorwackich otrzymała przewodnik elektroniczny. Adria Guide Kutina w 55 punktach przedstawia atrakcje i ofertę gastronomiczną. Obok wszystkich informacji o 55 lokalizacjach, aplikacja prowadzi turystów do odpowiedniej lokalizacji. Przewodnik elektroniczny może być używany w urządzeniach GPS do nawigacji oraz iphonach i smartfonach.

Kutina w promieniu zaledwie kilku kilometrów graniczy z królestwem bagiennym Lonjskim Poljem i pięknymi zboczami z winnicami na Moslavačkiej gorze. Kutina może opowiedzieć historię sławnych czasów, w lokalizacji Lipe są znaleziska antyczne, tradycyjna architektura znajduje się na Ulicy Crkvena i Radićeva, Muzeum Moslaviny przedstawia ekspozycję archeologiczną, etnograficzną i historyczno-kulturalną, jest tam też galeria i instytucje z dziełami licznych artystów.

Kutina przechowuje chronione zabytki architektury typowe dla XVIII i XIX wieku, a na jej długą historię wskazują lokalizacje Kutinec grad, Plovdin grad i Marić osada.

Kutina znana jest z zamku Erdody, w którym dziś znajduje się muzeum Moslaviny i pięknego kościoła Matki Boskiej Śnieżnej. Pierwsze wzmianki o Kutinie pochodzą z 1256 roku z ustawy węgiersko-chorwackiego króla Beli IV, pod tytułem Kotynnam.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Sisacko-moslavačkiej
www.turizam-smz.hr

Wspólnota Turystyczna Kutiny
www.turizam-kutina.hr


***

Krka
Park Narodowy na dłoni

Park Narodowy Krka otrzymał darmowy przewodnik turystyczny na telefony komórkowe, przez co dał odwiedzającym możliwość dowiedzenia się wszystkiego o ofercie i atrakcjach parku.

Przewodnika można używać w języku chorwackim i angielskim, jest on niezwykle funkcjonalny i zawiera wiele treści.

W mobilnym przewodniku mobiEXPLORE NP Krka wystarczy jedno "kliknięcie" i odwiedzający może się zorientować w przestrzeni, dzięki interaktywnej mapie parku narodowego. Odwiedzający może się dowiedzieć wszystkiego o atrakcyjnej florze i faunie, która zamieszkuje te tereny. Użytkownik może też otrzymać informacje o obiektach gastronomicznych i rozrywkowych dzięki bezpośredniemu połączeniu. Do dyspozycji są też informacje ważnych służb i instytucji.

Aplikacja MobiEXPLORE dostępna jest za darmo na oficjalnych stronach Parku Narodowego Krka www.npkrka.hr.

Park Narodowy Krka rozciąga się na ponad 14 000 hektarów w środkowym i dolnym cieku rzeki Krki, której siedem wodospadów zapiera dech w piersiach odwiedzających. Szczególnie wyróżniają się Roški slap i Skradinski buk. W parku można zwiedzić dwa atrakcyjne zabytki - Klasztor Franciszkański na wysepce Visovac i monastyr Krka.

Oddział Wojewódzki Wspólnoty Turystycznej: Šibenicko-knińska
www.sibenikregion.com

Park Narodowy Krka
www.npkrka.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 20.05.2011 17:36

WYDARZENIA 05/2011

Skradin
Eko-etno targi

W miejscu, gdzie rzeka Krka wpada do Adriatyku znajduje się miasteczko Skradin, piękne i romantyczne miasteczko dalmatyńskie. Jego mieszkańcy znani są z gościnności, o czym się każdy może przekonać podczas wizyty na skrdińskim eko-etno targu. Prezentowane są skradińskie rzemiosła tradycyjne, produkcja biżuterii i strojów ludowych oraz rękodzieła i produktów spożywczych. Targi zostały założone w celu zachowania produktów autochtonicznych i pielęgnowania dawnych rzemiosł, które sprawiają, że region Skradinu jest wyjątkowo atrakcyjny. Pięknu Skradina i okolicy nie mógł się kilkakrotnie oprzeć nawet jeden z najbogatszych ludzi na świecie, założyciel Microsoftu, Bill Gates, który sam o tym powiedział w wywiadzie dla czasopisma Forbes.

Więź Skradina i jego mieszkańców z morzem i rzeką utrzymuje się w ich gościnności, tak twierdzą żeglarze, którzy znajdą bezpieczny port, posilą się i znajdą rozrywkę w marinie Skradin. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych marin na wybrzeżu chorwackim. Znajduje się w spokojnym ujściu rzeki Krki, w zatoce, gdzie również dawni Rzymianie mieli port. Właśnie ze względu na piękno Krki, co roku liczne jachty i żaglówki z całego świata zawijają do mariny skradińskiej. Park Narodowy Krka rozciąga się na ponad 14 000 hektarów w środkowym i dolnym cieku rzeki Krki, której siedem wodospadów zapiera dech w piersiach odwiedzających. Szczególnie wyróżniają się Roški slap i Skradinski buk. W parku można zwiedzić dwa atrakcyjne zabytki - Klasztor Franciszkański na wysepce Visovac i monastyr Krka.

Praca na roli i wykorzystywanie bogactwa głębin rzeki i morza od zawsze były podstawową działalnością mieszkańców tutejszych terenów, a świadczą o tym znaleziska z czasów antycznych. Rolniczą tradycję tubylców najlepiej pokazuje znana rodzina winiarzy Bedrica. Ich debit otrzymał w 1932 roku grand prix na targach wina w Tuluzie we Francji i został uznany za jedno z sześciu najlepszych win na świecie. W domu rodziny Bedrica od ponad dwustu lat tworzony jest i przechowywany jeden z najbogatszych europejskich zbiorów narzędzi, maszyn i urządzeń do produkcji napojów alkoholowych.

Winiarstwo i uprawa winorośli nie są wyjątkiem, tak samo jest z uprawą oliwek, produkcją miodu i rybołówstwem - wieki życia w rytmie przyrody i pór roku stworzyły prawdziwą sztukę.

Jak kiedyś tak i dziś - w niewielkich gospodarstwach rodzinnych produkowane są wyroby ekologiczne, które można znaleźć na bogatym stole skradińskim i targach eko-etno.

Skradin znajduje się około piętnaście kilometrów od Šibenika, w środkowej Dalmacji i jest jednym z najstarszych chorwackich miast. Jest to miasto z bogatym dziedzictwem, które sięga ponad dwóch tysięcy lat, a pierwsze wzmianki o Skradinie pochodzą z dziesiątego wieku.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibensko-knińskiej
www.sibenikregion.com

Skradin
www.skradin.hr

Park Narodowy Krka
www.npkrka.hr


***


Samobor
Świetne miejsce dla miłośników słodyczy

Samobor to ulubione miejsce wypadów mieszkańców Zagrzebia i północnozachodniej części Chorwacji, dla swoich gości w maju przygotował prawdziwy specjał, imprezę pod nazwą Dni Samoborskich Kremówek, które odbędą się 14 i 15 maja 2011. Są to pyszne ciastka ze spienionego kremu. Kremówki samoborskie są bardzo znane, a poza świetną jakością są wyjątkowe ze względu na to, że je się je na ciepła, gdzie indziej podawane są wyłącznie na zimno. Przy okazji organizacji 7 Dnia Samoborskich Kremówek w najbardziej znanych samoborskich cukierniach będą serwowane te ciastka, które zgodnie z tamtejszym zwyczajem otwierają wszystkie drzwi. Mieszkańcy Samoboru wierzą, że podarowana kremówka może rozwiązać każdy problem czy spór między ludźmi.

Poza skosztowaniem specjału, z którego dumni są tutejsi mieszkańcy (napisali nawet hymn na cześć tego ciastka), w Dniach Samoborskich Kremówek na głównym placu miejskim będą organizowane liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Wymieniamy zawody w przyrządzaniu kremówek i pisaniu poezji haiku o kremówkach.

Samobor znajduje się w północnozachodniej części Chorwacji przy granicy ze Słowenią, od której oddalony jest 5 kilometrów. Od Zagrzebia dzieli go 20 kilometrów, a od lotniska pół godziny jazdy samochodem.

Wspólnota Turystyczna Samoboru
www.tz-samobor.hr

Samoborskie kremówki
www.samoborske-kremsnite.com


***

Rijeka
Bogata oferta wiosenna w Kvarnerze

Wiosna w Rijece to wiele wydarzeń o charakterze międzynarodowym, ale najciekawszy jest 18 Międzynarodowy Festiwal Małych Scen (3 - 11 maja). Rijecki festiwal jest jednym z najbardziej ulubionych miejsc spotkań europejskich teatrów, które pielęgnują niekonwencjonalne podejście do myślenia scenicznego. Jego nazwa jest na międzynarodowej scenie symbolem prowokacyjności. Niezależna produkcja teatralna już od wielu lat się rozwija i rozpoznała to publiczność i dlatego nie dziwi, że właśnie z kreatywnych rąk małych scen teatralnych dziś wychodzą niektóre z najlepszych sztuk. Poza teatrami ze wszystkich sąsiednich krajów, w Rijece do tej pory gościły teatry z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Niemiec i innych krajów Europy.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Rijeki
www.tz-rijeka.hr

Międzynarodowy Festiwal Małych Scen
www.theatrefestival-rijeka.hr


***

Zagrzeb
Festiwal filmów żydowskich

Zagrzeb jest gospodarzem jedynego w swoim rodzaju festiwalu filmowego na świecie, jedynego, który dzięki swojemu bogatemu programowi poprzez projekcje filmów, wydarzenia muzyczne, spotkania ze znanymi światowymi reżyserami, producentami i aktorami promuje kulturę żydowską, jak również dialog między narodami. W tym roku festiwal się odbędzie od 22 do 28 maja w kinie Europa, jednym z najpiękniejszych i najstarszych art-kin na tych terenach. Miłośnicy filmów żydowskich i kultury przez cały dzień mogą oglądać darmowe projekcje najlepszych filmów, a wieczorem posłuchać muzyki. W tym roku organizatorzy przygotowali projekcje 40 filmów w kategoriach filmu krótkometrażowego, dokumentalnego i fabularnego. Wszystkie projekcje przystosowane są dla gości z zagranicy, filmy są wyświetlane z napisami w języku angielskim. Piąty festiwal filmu żydowskiego poświęcony jest kobietom w czasie Holokaustu i historiom życiowym dziewczynek, kobiet, matek i żon w czasie Drugiej Wojny Światowej i ich sile, miłości, wierze i poświęceniu. Odwiedzający będą mogli obejrzeć filmy związane ze zwyczajami żydowskimi i kulturą oraz wydarzenia z ich historii.

W ramach programu festiwalu od 2009 roku prowadzony jest specjalny projekt nauczania młodych o Holokauście, nosi on nazwę "Poranki Edukacyjne", do tej pory brało w nim udział 3500 uczniów i studentów.

Honorowy Prezes Festiwalu Filmów Żydowskich, Branko Lustig, producent, który zdobył dwa Oscary za filmy "Lista Szindlera" i "Gladiator".

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Festiwal Filmów Żydowskich
www.jff-zagreb.hr


***

Gorjani
Coroczna wiosenna procesja królowej czy ljelje

Chorwacja jest krajem z największa liczbą chronionych fenomenów kulturalnych w Europie, a na świecie dłuższą listę posiadają tylko Chiny, Japonia i Korea. Na liście światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO znajduje się coroczna, wiosenna procesja królowej czy też ljelje z Gorjan, wioski we wschodniej Slawonii w pobliżu Đakova.

Zwyczaj ljelja, który pielęgnowany jest w Gorjanach w dniu Duchów pochodzi z początku ubiegłego wieku. Pierwsze wzmianki pisane o tym zwyczaju pochodzą z 1898 roku. Wiejskie dziewczyny ubrane w malownicze stroje ludowe z bogato zdobionymi wysokimi czapkami na głowach i szablach w ręku spotykają się na mszy, po której przed kościołem tańczą kolo przy akompaniamencie tamburaszy. Z dziedzińca kościoła potem wyruszają na procesję po wsi i odwiedzają domy mieszkańców, którzy wyrazili chęć, żeby ich odwiedzono. Ljelje po wsi roznoszą dobry humor, śmiech i śpiew. Zwykle jest z nimi jeden muzyk, gra na kobzie i dwóch żebraków.

Zwyczaj pochodzi od legendy z czasów podbojów tureckich. Turcy dostali sie do Gorjan i uwięzili wszystkich mężczyzn. Ich kobiety założyły kolorowe stroje, na głowę założyły męskie kapelusze ozdobione sztucznymi kwiatami i do rąk wzięły sierpy i kosy i tak ubrane poszły do obozu tureckiego. Turcy myśleli, że przyszły duchy, przestraszyli się i uciekli. I w ten sposób kobiety z Gorjan uwolniły swoich mężów, ojców i braci. Od tego czasu się tak samo ubierały na dzień Duchów, na pamiątkę tego wydarzenia, które do dziś pielęgnowane jest w takim właśnie kształcie. Jedyna zmiana jest taka, że dziewczęta, które się przebierają zamiast sierpów i kos noszą szable.

Odwiedzającym, którzy 12 czerwca zdecydują się poznać bogatą tradycję i piękno strojów ludowych, gospodarze oferują też jednodniowe polowanie na bażanty i przejażdżkę w zaprzęgu końskim, a do tego wszystkie podawane są specjały kuchni slawońskiej.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Osjecko-baranjskiej
www.tzosbarzup.hr

Wspólnota Turystyczna Đakova
www.tz-djakovo.hr


***

Sveta Helena
Międzynarodowy turniej rycerski

Na terenie wokół kaplicy św. Heleny i zamku w miejscowości Sveta Helena 21 i 22 maja odbędzie się tradycyjny Międzynarodowy Turniej Rycerski. Obok dziesięciu średniowiecznych obozowisk, makiet twierdz, średniowiecznych maszyn wojennych i walk rycerzy, wydarzenie oferuje liczne warsztaty, na przykład kuchni średniowiecznej, kucia pieniędzy, strzelnictwa i inkwizycji średniowiecznej. Turniej organizowany jest jako wspomnienie bitwy pod św. Heleną, które prezentuje jedno z najważniejszych zwycięstw Chorwatów nad zdobywcami tureckimi. Bitwa miała miejsce 19 sierpnia 1557 roku na równinie nad rzeką Lonją pod Svetą Heleną, kiedy wojsko chorwackie pod dowództwem kapitana Ivana Lenkovića zwyciężyło wojsko tureckie i doprowadziła do jego odwrotu.

W programie zostanie zaprezentowany wieczór przed bitwą i jeden dzień z życia chorwackich wieśniaków, rzemieślników i żołnierzy w tym decydującym roku dla obrony tej części Chorwacji przed najazdami Turków. W tym dniu spotkają się rzemieślnicy i pokażą swoje produkty i sztukę, a chronić ich będzie obozowisko wojskowe i żołnierze wyposażeni w repliki średniowiecznej broni.

W rycerskich obozach odwiedzający będą mogli zobaczyć cały arsenał średniowiecznej broni, kolorowych tarcz i zbroi. Przed oczami odwiedzających odegrane zostanie oblężenie miasta, kamienie polecą z katapult, a bramy miejskie będą forsowane. Głodni będą się mogli posilić gorącą kaszą z zapomnianych zbóż albo gęsią na miodzie przygotowaną według średniowiecznych przepisów.

Na turnieju rycerskim Svete Helene odwiedzający, którzy nie chcą być tylko widzami mogą się dołączyć do turnieju, sprawdzić się w strzelaniu z łuku, przejechać się powozem czy pojeździć na koniu.

Sveta Helena to wioska znajdująca się koło miasta Sveti Ivan Zelina w północnowschodniej części Żupanii Zagrzebskiej, oddalona 15 kilometrów od Zagrzebia.

Wspólnota Turystyczna: Zagreb
www.tzzz.hr

Wspólnota Turystyczna Sveti Ivan Zelina
www.tz-zelina.hr

Vitezovi Zelingradski
www.vitezovi-zelingradski.hr


***

Biograd na moru
Dni Harleya Davidsona

Po Barcelonie, Saint Tropez, Berlinie, Hamburgu, Villach i Wiedniu miłośnicy Harleya Davidsona przyjadą do Biogradu na moru od 26 do 29 maja. Oczekujemy, że na 20 Dniach Harleya Davidsona spotka się ponad 20 000 motocyklistów z całej Europy. Będzie to jedno z największych tegorocznych wydarzeń tego typu w Europie. Organizatorzy zapowiadają występy licznych znanych zespołów muzycznych na trzech dużych scenach i spektakularny pokaz sztucznych ogni. Główne wydarzenie to parada motocykli, prezentacja przerobionych motocykli i Harley Davidson demo-ciężarówka z całą flotą najnowszych motocykli tej legendarnej marki "dwukołowców", które odwiedzający będą mogli wypróbować.

Czterodniowa impreza organizowana jest przez firmę Harley Davidson Motor Company i miasto Biograd na moru.

Dawniej Biograd był miejscem koronacji królów chorwackich, dziś jest znanym centrum turystycznym i żeglarskim. Miasteczko położone jest na półwyspie otoczonym nowoczesnymi marinami i promenadą, z której rozciąga się niezapomniany widok na Kanał Paszmański i wysepki, które są w nim rozrzucone.

Biograd znajduje się po środku wybrzeża chorwackiego, a w jego pobliżu znajduje się aż pięć parków narodowych i dwa parki przyrody.

Oddział Wojewódzki Wspólnoty Turystycznej: Zadarska
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Biogradu na moru
www.tzg-biograd.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 20.05.2011 17:41

PROJEKTY 05/2011

Brač
Centrum turystyki uzdrowiskowej na Vidovej gorze

Vidova gora na środkowodalmatyńskiej wyspie Braču ma 778 metrów wysokości i jest najwyższym szczytem na wyspach Adriatyku. Na gorze znajduje się największy las czarnej sosny w basenie Morza Śródziemnego, a ze względu na mieszanie się powietrza górskiego z morskim, Vidova gora znana jest jako miejsce o naturalnych cechach leczniczych. Zostało to rozpoznane w jednej firmie szwajcarskiej, która zdecydowała się na otwarcie tutaj centrum turystyki uzdrowiskowej o wartości około 300 milionów euro. Centrum będzie pierwszą oazą turystyki całorocznej na wyspie Brač. Planowana jest budowa czterech klinik, hotelu z 850 miejscami, willi o wysokim standardzie, centrum wellness i handlowego, wielu obiektów sportowych i gastronomicznych oraz lądowiska dla helikopterów.

Vidova gora otrzymała nazwę od kościoła św. Vita, który kiedyś wznosił się na szczycie góry, a dziś jest ruiną. Mieszkańcy Braču już od dawna łączyli tę górę, o której jest wiele fantastycznych historii, ze starosłowiańskim bogiem Svevidem.

Ze szczytu Vidovej gory rozciąga się jedyny w swoim rodzaju widok w kierunku południa. U podnóża jest urodzajna i zielona bolska równina z charakterystycznym Zlatnim rtem, znaną plażą, która zaliczana jest do najpiękniejszych na świecie. Zimą Vidova gora często jest pokryta śniegiem i jeżeli drogi są przejezdne staje się zimowym miejscem wycieczek.

Wyspa Brač otrzymała swoją nazwę przawdopodobnie od jelenia, kultowego zwierzęcia plemion iliryjskich, które ją zamieszkiwały - brentos. Grecy nazywali ją Elphusa i Bretanide, od elaphos - jeleń.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr


***

Chorwacja pisze największe powitanie

Czterech chorwackich miłośników przygód w swojej dwumiesięcznej podróży pisze największe powitanie na świecie. Autor projektu "Welcome", Daniel Lacko, operator kamery Marko Rukavina, organizator Čedo Jospiović i fotograf Luka Tambač na początku kwietnia wyruszyli na 62-dniową wyprawę, która liczy ponad 2500 kilometrów wzdłuż wybrzeża chorwackiego. Chodząc, jeżdżąc rowerem, wiosłując kajakiem, wspinając się czy zjeżdżając po skałach i kanionach, latając na spadochronie itd., bez żadnego pojazdu silnikowego, od Savudriji na Istrii do Dubrownika na południu piszą słowo "welcome".

Celem projektu jest promocja Chorwacji jako idealnego kierunku dla turystyki przygodowej i wycieczkowej, pokazywanie turystom nieodkrytego piękna i gościnnego kraju.

Czterech miłośników przygód przejedzie przez osiem parków narodowych, trzy parki przyrody, cztery chronione krajobrazy i zabytki geomorfologiczne, sześć rzek i 11 szczytów górskich.

W ciągu dwóch miesięcy, całą tę drogę przejadą i przeżyją bezpośrednio, poprzez osobiste doświadczenia, wykorzystując tylko siłę mięśni - chodzenie, jazda rowerem, kajakarstwo, wspinaczka i pływanie.

Ciekawe jest to, że wszyscy, którzy chcą wziąć udział w tym projekcie, mogą się przyłączyć do czterech organizatorów, w którymkolwiek miejscu na drodze, wyprawa rozpoczęła się 4 kwietnia w savudrijskiej zatoce Gamboz.

Tę niecodzienną wycieczkę, która powinna się zakończyć 5 czerwca, można śledzić poprzez stronę internetową www.welcome.hr, twittera na ww.twitter.com/welcomehr i na Facebooku facebook.com/welcomehr The World's Biggest Welcome. Ekipa przez cały czas kręci i rejestruje wydarzenia, ludzi, miejsca i regiony przez które przejeżdża.

Projekt Welcome
www.welcome.hr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone