Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.12.2009 00:40

PREZENTUJEMY 12/09

Starigrad-Paklenica - "Śladami Winnetou"

"Śladami Winnetou" to nie tytuł westernu, ale imprezy kulturalno-turystycznej, która odbędzie się pod koniec maja i na początku czerwca w parkach narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwidkie, parku przyrody Velebit, w kanionie rzeki Zrmanji oraz w innych miejscach w Chorwacji, gdzie ponad 40 lat temu kręcono filmy o indiańskim wodzu Winnetou, według powieści niemieckiego pisarza Karola Maya.

Miejsca te nie zmieniły się ani na jotę, co wielbicielom Karola Maya i filmów przygodowych pozwoli wyruszyćśladami Winnetou.

Wspólnota Turystyczna gminy Starigrad, zainspirowana zainteresowaniem turystów, we współpracy z Jadran filmem dwa lata temu zorganizowała w miejscowości Starigrad-Paklenica pierwsze w Chorwacji spotkanie miłośników Karola Maya, na które przybyli wielbiciele Winnetou, osoby należące do ekipy filmowej (aktorzy, kaskaderzy, scenarzyści), autorzy książki "Śladami Winnetou w Chorwacji" i inni, zaś miejscem spotkań były oryginalne plany filmowe.

Tak zrodził się projekt turystyczny "Śladami Winnetou", w ramach którego rozpoczęto ustawianie tablic w miejscach, gdzie rozgrywała się akcja filmów, opracowano mapę turystyczną z opisem tych miejsc, powstał punkt informacyjny w Starigrad-Paklenica i wystawa, organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem miejsc, gdzie w latach 1962 - 1968 kręcono filmy o Winnetou, spotkania z osobami należącymi do ekipy filmowej, projekcje filmów, wieczory literackie, jazda konna i strzelanie z łuku, programy rozrywkowe w stylu country przy ognisku i muzyce, a także poznawanie chorwackiego dziedzictwa kulturowego.

Z 10 filmów, jakie według powieści Karola Maya nakręcono w Chorwacji, połowa powstała w parkach narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwickie oraz w Parku Przyrody Velebit i nad rzeką Zrmanja.

Członkowie ekipy filmowej byli wówczas zakwaterowani w starym motelu Alan. Dlatego dzisiaj hotel o tej samej nazwie odwiedzają licznie miłośnicy Winnetou, którego grał wówczas Pierre Brice.

Pomysł imprezy turystycznej pod nazwą "Śladami Winnetou" zrodził się, gdy stwierdzono, że do Starigradu od lat przyjeżdżają wielbiciele Winnetou, którzy pragną poznać oryginalne miejsca akcji filmów, zachowane w niezmienionym stanie, które wygrały w konkurencji z pejzażami Hiszpanii, Portugalii i kilku innych krajów w Europie.

Ożywienie legendy indiańskiego wodza ma także na celu przedstawienie młodym pokoleniom części historii filmu chorwackiego, ukazanie piękna przyrody w niecodzienny sposób, a przede wszystkim zapewnienie gościom niezwykłych przeżyć.

Gmina Starigrad, gdzie morze styka się z górami, ma znakomite warunki dla rozwoju turystyki, a przede wszystkim dla aktywnego wypoczynku. Obok już istniejącej oferty turystyki górskiej, wspinaczkowej, rowerowej, raftingu i kanuingu, projekt "Śladami Winenetou" stara się oferować także jazdę konną i łucznictwo i przedłużyć w ten sposób sezon turystyczny.

Tak więc legenda literacka i filmowa - indiański wódz Winnetou staje się promotorem chorwackiej turystyki.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna gminy Starigrad
www.rivijera-paklenica.hr


***


"Marco Polo" z miejscowości Gradac najlepszy wśród małych hoteli rodzinnych

Hotel "Marco Polo" w miejscowości Gradac uznano za najlepszy mały hotel rodzinny wśród 123 hoteli zgłoszonych w tym roku do konkursu "Adriana 2009" organizowanego przez dziennik Slobodna Dalmacija ukazujący się w Splicie.

Klucz sukcesu właścicieli "Marco Polo", młodego małżeństwa Tiny i Stipe Milišić i ich wspólnika Feđi Avdića to połączenie roli dobrego gospodarza z wprowadzaniem licznych innowacji, jak np. system komputerowy zapamiętujący życzenia i przyzwyczajenia gości wyrażone podczas pobytu
w hotelu.
Dzięki temu personel wie nawet bez zamawiania, jaką na przykład kawę czy sok pije gość, który przyjechał tu po raz kolejny, jakie lubi potrawy, czy woli większe, czy mniejsze poduszki, zna wiele innych ważnych szczegółów zapewniających jak najprzyjemniejszy urlop.

Podstawowe motto "Marco Polo", hotelu, w którym już od 15 lat obecna jest legenda sławnego żeglarza, to "zawsze do usług" i "tak, bardzo prosimy".

Od przybycia gościa do hotelu, który znajduje się w samym centrum Gradaca, właściciele osobiście zajmują się nim, zapoznają z historią i współczesnością, a także regionalną kuchnią i znakomitymi winami z półwyspu Pelješac, jakie degustują podczas wycieczek.

Gdy gość zapragnie łowić ryby, Stipe natychmiast wyrusza swoją barką w morze, zarzuca sieci, a finałem jest wspólna kolacja rybna.

W "Marco Polo" , jednym z pierwszych prywatnych boutique hoteli na Riwierze Makarskiej, wiele uwagi poświęca się szczegółom związanym ze Śródziemnomorzem, co widoczne jest w architekturze hotelu, doborze książek w hotelowym salonie, który z czasem stał się małą biblioteką.
Jest tu także restauracja regionalna "konoba", sklep z pamiątkami, galeria, pokój zabaw dla dzieci, centrum spa z masażem, siłownia z jacuzzi na ostatnim piętrze, z którego wychodzi się na słoneczny taras, jest ogród i restauracja sąsiadująca z plażą, na którą hotel ma koncesję.

Położenie hotelu umożliwia gościom zwiedzanie znajdujących się "w zasięgu ręki" Dubrownika, Parku Narodowego Mljet, Međugorja, delty Neretvy, a także rafting i kanuing w kanionie Cetiny, wycieczki statkiem na wyspy Korčulę, Hvar oraz do Jezior Baćinskich.

Wśród 123 hoteli uczestniczących w organizowanym po raz czwarty konkursie na najlepszy mały hotel rodzinny "Adrian 2009", obok zwycięzcy z Gradaca, finalistami zostały hotele: Valsabbion z Puli, Mozart z Opatiji, Bastion z Zadaru, Skradinski buk ze Skradina, Villa Marija z Tučepi, Villa dvor z Omiša, Villa Pattiera z Cavtatu, Waldinger z Osijeka i Savus ze Slavonskiego Brodu.

Slobodna Dalmacija organizuje konkurs wspólnie z Krajowym Stowarzyszeniem Małych Hoteli Rodzinnych pod patronatem Ministerstwa Turystyki.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splicko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna gminy Gradac
www.gradac.hr


***


Opowieść wigilijna rodziny Salajów

Każdy, kto pragnie poczuć atmosferę świąt Bożego Narodzenia powinien odwiedzić gospodarstwo rodziny Salajów w Grabovnicy koło Čazmy. Odlat przyciąga ono uwagę sposobem dekoracji domu i zagrody, a w latach 2004 i 2005 otrzymało nagrody w konkursie "Kocham Chorwację - Zielony Kwiat".

Podczas świąt ich gospodarstwo rozświetlają setki tysięcy różnokolorowych lampek, jest też szopka i żłobek.

W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 40 tysięcy osób. Rachunek za prąd, jaki Salajowie otrzymają w styczniu, wynosić będzie kilkadziesiąt tysięcy kun, jednak to nic, w porównaniu z zadowoleniem, jakie dają zachwycone spojrzenia gości.
Część pieniędzy pochodzi ze sprzedaży biletów wstępu, a część refundują władze miasta, żupanii i Wspólnota Turystyczna. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 15 kun, a dzieci nie płacą nic. Właśnie dla dzieci w tym roku od
14 do 19 grudnia Salajowie udostępnią swoje iluminowane gospodarstwo.

W ubiegłym roku były tu sztuczne ognie, 700.000 lampek zainstalowanych na kablu o długości 150 kilometrów. Przy dekorowaniu domu, drzew i krzewów pracowało sześć osób przez dwa miesiące. W tym roku zagrodę rozświetlać będzie ponad milion lampek.

Zlatko Salaj, właściciel gospodarstwa, pierwszą choinkę udekorował przed 20 laty, a potem co roku dodawał po kilka drzewek. W tym roku będzie ich już 8000. Jego pomysł w 2003 roku przekształcił się w duży projekt "Opowieść Wigilijna z Čazmy", który stał się turystyczną wizytówką regionu.

Wspólnota Torystyczna Żupanii Bjelovarsko-bilogorskzej
www.tzbbz.hr

Miasto Čazma
www.cazma.hr

Rodzina Salajów
www.salaj.net


***


Chorwackie Muzeum Turystyki

Chorwacja, kraj o bogatej tradycji turystycznej, ma od 2007 roku własne Muzeum Turystyki, wyspecjalizowaną instytucję zajmującą się historią turystyki i dziedzictwem, której założycielami były Republika Chorwacji i "dama chorwackiej turystyki" - Opatija.

Muzeum bada, gromadzi, przechowuje i prezentuje materialne i niematerialne dziedzictwo turystyczne na obszarze całej Chorwacji.

Zbiory podzielono tematycznie - przewodniki, prospekty, widokówki i fotografie, wyposażenie hoteli, plaż, przedmioty osobistego użytku, dokumenty, rękopisy, materiały audiowizualne i inne.

Muzeum będzie prezentować historię turystyki chorwackiej w kilku stałych ekspozycjach tematycznych - historia chorwackich hoteli i pensjonatów, rozwój gastronomii, turystyka uzdrowiskowa i lecznicza, kąpiele i infrastruktura kąpielowa, rozwój agencji turystycznych, turystyka żeglarska, turystyka pielgrzymkowa, komunikacja i inne.

Przewiduje się utworzenie stałych ekspozycji także w innych regionach
i uczęszczanych miejscowościach turystycznych.

Muzeum mieści się w willi Angiolina i w pobliskim pawilonie "Juraj Šporer" w Opatiji, w centrum kurortu, w parku obok deptaku nadmorskiego. Willa Angiolina została zbudowana w stylu historycyzmu, ma reprezentacyjne pomieszczenia parteru. Na pierwszym piętrze jest stała ekspozycja "Opatija - złote początki chorwackiej turystyki".

W muzeum można też obejrzeć przewodniki turystyczne, prospekty i filmy z innych regionów Chorwacji.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Opatiji
www.opatija-tourism.hr


***


Slavonski Brod - Ruszył pierwszy statek turystyczny

Niedawno w rejs po rzece Savie w żupanii Brodsko-posavskiej wyruszył pierwszy statek turystyczny, "Graničarka", którego konstrukcja przypomina katamaran, a właścicielem jest Ivan Kereković z Živika, który agroturystyczną ofertę swego gospodarstwa "Kleidini kućari" i ofertę turystyczną województwa (županii) postanowił wzbogacić rejsem po Savie od Pričca do Slavonskiego Brodu.

"Graničarka" pływać będzie przede wszystkim w weekendy, a jej właściciel i inicjator projektu zatroszczy się o to, by podróżni nie byli głodni. Na pokładzie lub w salonie będąmogli skosztować domowych specjałów: kulin, szynka, słonina, sum na gorąco, pączki, a do tego napoje: rakija, nalewka orzechowa lub wino z własnej piwniczki gospodarza.

Zorganizowane grupy turystów przyjeżdżające do Slavonskiego Brodu mają od teraz możliwość żeglugi po Savie, obserwacji jej brzegów, gdzie m. in. znajduje się największa rzeczna plaża Poloj.

Projekt wart 550 tysięcy kun wsparło miasto Slavonski Brod i Ministerstwo Turystyki.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Brodsko-posavskiej
www.tzbpz.hr


***


Zagrzeb bogatszy o ciekawe doświadczenie gastronomiczne

Zagrzeb ma od niedawna pierwszą restaurację, w której goście mogą sami przyrządzać potrawy na czarnym, wulkanicznym kamieniu rozgrzanym do temperatury 400 stopni Celsjusza.

Lokal nazywa się "Black Rock", znajduje w centrum miasta, koło Cibony, a gościom oferuje surowce najwyższej jakości.

W przyszłości przewiduje się w godzinach wieczornych przekształcenie restauracji w nocny klub z muzyką latino.

Do przyrządzania zdrowych potraw w restauracji Black Rock nie używa się oliwy ani innych tłuszczów. Wszystkie składniki do przygotowania posiłku przynoszone są w ciągu 5 minut od zamówienia, a więc nie czeka się, jak w większości restauracji.

Pomysł przyrządzania potraw "Black Rock" zrodził się w 2005 roku w Wielkiej Brytanii jako sposób na przyciągnięcie nowych klientów. Bardzo szybko stał się popularny na Wyspie i rozszerzył się na cały świat. Jest
wykorzystywany w wielu restauracjach, pubach i hotelach pięciogwiazdkowych, a zagrzebski Black Rock to pierwsza tego rodzaju restauracja w Chorwacji.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr



***


Valalta jako pierwsza w Europieotrzymała certyfikat INF

Kemping dla naturystów Valalta w Rovinju to chorwacki czterogwiazdkowy kemping, który niedawno jako pierwszy wEutopie otrzymał certyfikat naturystycznego systemu jakości, nadawany przez Międzynarodową Federację Naturystyczną (INF) i Stowarzyszenie Naturystów Chorwacji (DNH).

Certyfikat ten gwarantuje gościom spędzenie urlopu zgodnie z zasadami naturyzmu, co nie zawsze jest przestrzegane w kempingach naturystycznych.

Pomysłodawcą certyfikacji kempingów było Holenderskie Stowarzyszenie Naturystów, a inspirację stanowiły krytyczne uwagi większości członków INF, dotyczące różnic w rozumieniu naturyzmu i oferty naturystycznej, dalekich od zasad naturyzmu.

Postanowiono więc opracować standardy unifikacji podstawowych potrzeb naturystycznych. Pomysł ten przedstawiono na kongresie INF w Valalta w 2004 roku, a następnie potwierdzono na kongresie w Hiszpanii w 2006 roku i w roku ubiegłym w Brazylii.

W całej Europie certyfikacja kempingów naturystycznych powinna zakończyć się w ciągu najbliższych trzech lat.

Zgromadzone w tym okresie doświadczenia stanowić będą podstawą wydania dyrektywy w sprawie certyfikacji dla wszystkich członków INF-a na kongresie w 2012 roku w miejscowości Koversada, w Chorwacji.

Kemping naturystyczny Valalta powstał pod koniec lat 60 ubiegłego wieku, położony jest na łagodnych pagórkach w północnej części wybrzeża w Rovinju. Pierwsi naturyści przyjeżdżali tu na dziki kemping już od 1954 roku, a w roku 1968 otwarto Valaltę, wówczas drugi naturystyczny kemping w Chorwacji; pierwsza była Koversada. Wówczas trzeba było rezerwować miejsca z 10-letnim wyprzedzeniem. W 2003 roku kemping otrzymał nagrodę ADAC za wysoki poziom zarządzania, a w 2003 roku był gospodarzem kongresu INF, zaś w roku ubiegłym tu właśnie odbyło się wręczenie nagród, jakie Ministerstwo Turystyki otrzymało od Prezesa INF z okazji 75 rocznicy oferty naturystycznej w Chorwacji.

Na rok przyszły zapowiedziano czerwoną i żółtą tablicę ADAC
jako potwierdzenie najwyższej europejskiej jakości kempingi.
Przewodnik ADAC stwierdza, że Valalta pod względem jakości jest o 50 % lepsza niż przeciętne francuskie kempingi naturystyczne.

Obecnie kemping ma 4600 miejsc i może zrealizować 500 tysięcy noclegów rocznie, co stanowi 4% noclegów w kempingach ogółem i 15% wszystkich noclegów naturystycznych w Chorwacji, a także 1,5% noclegów
kempingów europejskich (około 40 milionów noclegów).Do INF należy 26 krajów europejskich i 12 pozaeuropejskich.

W Chorwacji jest 12 kempingów naturystycznych, które mogą przyjąć 28 tysięcy gości, a rocznie realizują około 3,5 miliona noclegów. Szacuje się, że w Europie jest około 25 milionów naturystów.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr
www.istria-bike.com

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 06.12.2009 18:36

CHORWACJA NA ŚWIECIE 12/09

Istryjskie restauracje w europejskim stowarzyszeniu "Jeunes restaurateurs d'Europe" (JRE)

Pięć znanych i cenionych restauracji z Istrii dołączyło do prestiżowego europejskiego stowarzyszenia młodych kucharzy Jeunes Restaurateurs d'Europe (JRE), stanowiącej pierwszy krok do zdobycia gwiazdki Michelina.

Są to restauracje San Rocco z Brtonigli, Damir i Ornela oraz Pepenero z Novigradu, Milan z Puli i Batelina z Banjola.

Nie przyjęto dwóch zaproponowanych restauracji - Valsabbion z Pješčanej Uvali i Monte z Rovinja, ponieważ JRE uznało, że ich kucharze reprezentują poziom wyższy niż kryteria stowarzyszenia.

JRE zrzesza 350 zakładów gastronomicznych z 10 krajów, promuje poszanowanie tradycji, kreatywność i innowacyjność wśród młodych kucharzy, a jego mottem jest "talent&passion".

Procedury obowiązujące w JRE wymagały, by Istrię i jej restauracje zarekomendowały dwa kraje członkowskie, w tym przypadku Słowenia i Włochy.

Mamy tu też do czynienia z sytuacją precedensową, bowiem istryjskie restauracje są jedynymi spoza Unii Europejskiej.

Członkostwo w JRE wymaga, by restauracja opisana została w co najmniej trzech międzynarodowych i krajowych przewodnikach dla smakoszy, a właściciele muszą się mieścić w przedziale wiekowym od 23 do 37 lat i muszą promować motto stowarzyszenia.

W przyszłym roku pięć restauracji z Istrii na czele z Teo Fernetichem z San Rocco, którego kandydaturę zgłosiło Walne Zgromadzenie JRE, uczestniczyć będzie w seminariach i warsztatach oraz współpracować z pozostałymi restauracjami z innych krajów. Zostaną one także włączone do przewodników sekcji narodowych JRE. Ponieważ w Chorwacji sekcja taka jeszcze nie istnieje, istryjskie restauracje są indywidualnymi członkami tego stowarzyszenia. Planują jednak utworzenie sekcji narodowej do 2011 roku i włączenie do niej restauracji z pozostałych regionów Chorwacji.
Restauracje z Istrii jako pierwsze wstąpiły do JRE, ponieważ turystyka dla smakoszy jest tu najbardziej zaawansowana.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr


***


Cztery Oskary turystyczne dla hotelu Le Meridien Lav w Splicie

Hotel Le Meridien Lav zdobył cztery wyróżnienia w międzynarodowym konkursie World Travel Awards w kategoriach: Najlepszy europejski hotel konferencyjny, Europejski casino resort, Najlepszy hotel w Chorwacji i Chorwacki hotel Spa.

Nagroda World Travel Awards potwierdza status i doskonałość w poszczególnych sektorach przemysłu turystycznego.

W roku bieżącym wyróżnienia przyznano po raz 16. W głosowaniu uczestniczy 165.000 osób pracujących w turystyce oraz przedstawiciele agencji z ponad 175 krajów.

Dlatego nagroda ta uważana jest za turystycznego Oskara, a tym samym za jedną z najlepszych rekomendacji produktów turystycznych.

Oceny dokonywane są w ośmiu regionach geograficznych: Europie, Azji/Pacyfiku, Karaibach, Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce, Bliskim Wschodzie i Ameryce Północnej tak, by zapewnić obiektywizm w odniesieniu do wszystkich segmentów tego najszybciej rozwijającego się na świecie przemysłu.

Podobnie, jak w roku ubiegłym, kiedy Le Meridien Lav zdobył trzy nagrody, również w tym roku wśród nominowanych znalazły się znane hotele europejskie: Evian Royal Resort , hiszpański Torrequebrada hotel i casino, Kempinski St Moritz, Conrad Istanbul, grecki Divani Apollon, Conference Centre and Spa Grand Hotel Stockholm, Hotel Gothia Towers ze Szwecji, Hotel Okura Amsterdam, Renaissance Zurich Hotel, Ritz Carlton Berlin, Sheraton Hotel & Convention Centre Ankara i Sheraton Roma Hotel & Conference Center.

Nagroda w kategorii najlepszego europejskiego hotelu konferencyjnego to rezultat strategii wieloletniego planowania, utrzymywania odpowiedniego poziomu cen, szybkiego dostosowywania się do trendów na rynku oraz wprowadzania nowych i innowacyjnych usług w segmencie korporacyjnym, zaś nagroda w kategorii Najlepszy Europejski Casino Resort to sukces, jeżeli chodzi o pozycjonowanie Chorwacji jako kierunku poszukiwanego przez gości, którzy korzystają z nocnego życia i dodatkowych rozrywek.

Wyróżnienia są ukoronowaniem udanego sezonu turystycznego, w którym - pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej - osiągnięto wyniki na poziomie roku ubiegłego.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splicko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Hotel Le Méridien Lav
www.lemeridienlavsplit.com

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr

World Travel Awards
www.worldtravelawards.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 06.12.2009 20:27

ANALIZY 12/09

Instytut Turystyki: oczekuje się, że wydatki turystów zagranicznych będą o 3% mniejsze

W warunkach globalnej recesji od stycznia do końca sierpnia 2009 roku, 2% spadku liczby przyjazdów i 1% spadku liczby noclegów w stosunku do roku ubiegłego, turystyka chorwacka odnotowała dobre wyniki, uważa zagrzebski Instytut Turystyki.

Szacuje się, że turyści zagraniczni, którzy stanowią ponad 85% z ogólnej liczby turystów, pozostawią w tym roku w Chorwacji około 1% mniej pieniędzy niż w 2008 roku.
Przewidywania te wynikają przede wszystkim ze zmiany struktury gości w 2009 roku, biorąc pod uwagę rodzaj zakwaterowania.
Obliczenia te oparte są na metodologii oceny wydatków turystycznych do opracowania Satelitarnego (ogólnego) konta turystyki Republiki Chorwacji, zaś równocześnie Instytut wskazuje, że w roku ubiegłym, według danych Narodowego Banku Chorwacji przychody z turystyki wyniosły 7,5 miliardów euro.

Instytut przeprowadził także badania na temat "Aktywność turystyczna krajowa w latach 2008 i 2009". Ich wyniki wskazują, że wydatki turystów krajowych w Chorwacji będą w tym roku na poziomie około miliarda euro, a więc o 19% mniej niż w roku ubiegłym. Tłumaczy się to mniejszą liczbą wyjazdów, zmianą struktury zakwaterowania, a także zmniejszeniem średnich wydatków turystów krajowych.

Stowarzyszenie Hoteli Chorwackich przeprowadziło ankietę w 35 przedsiębiorstwach. Jej wyniki wskazują, że pomimo spadku liczby noclegów w hotelach, dzięki wzrostowi liczby noclegów na kempingach, wpływy przedsiębiorstw hotelarskich spadną tylko o 1% w stosunku doroku poprzedniego.

Instytut Turystyki
www.iztzg.hr

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr


***


GfK: Zachwyceni i zadowoleni turyści wracają i rekomendują

Turyści, którzy podczas pobytu w jakimś miejscu byli czymś zachwyceni i zadowoleni z większości oferty, zapewne wrócą tam i/lub polecą to miejsce innym - wynika z badań zagrzebskiego ośrodka GfK, poświęconym zadowoleniu turystów z miejsca pobytu na przykładzie Opatiji.

We wrześniu 2009 roku ankietowano 300 turystów zagranicznych i krajowych, którzy wykupili co najmniej trzy noclegi w Opatiji. Zapytano ich o zadowolenie z elementów oferty oraz o to, czym najchętniej zajmują się podczas urlopu.
Około 95 % ankietowanych wymieniło pływanie i wypoczynek na plaży, natomiast osoby poniżej 30 roku życia wymieniały także nocne życie,sport i rekreację, osoby w wieku 30 - 40 lat odwiedziny w klubach, a osoby starsze - spacery, zwiedzanie zabytków i udział w imprezach kulturalnych.

Wszyscy ankietowani wśród przyjemności wymieniali delektowanie się miejscową kuchnią i napojami, a większość była zadowolona z pobytu w Opatiji, w tym jedna trzecia bardzo, 51% średnio, a tyle samo poleciłoby wyjazd do Opatiji rodzinie i znajomym. Nieco więcej niż jedna czwarta ankietowanych zamierza przyjechać tu ponownie.

Najwyżej oceniono piękno przyrody, czyste morze i porządek w mieście, a także wysoki poziom bezpieczeństwa i uprzejmość gospodarzy.

Niższe oceny otrzymały: zakres oferty towarzyszącej (kultura, sport, rekreacja), relacja między ceną a jakością. Stwierdzono, że utrzymanie cen na obecnym poziomie wymaga poprawy jakości i rozszerzenia oferty.

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 06.12.2009 20:33

INWESTYCJE 12/09

Ilok - Odnowiono letnią rezydencję Principovac

Firma "Iločki podrumi" kosztem około 20 milionów kun zakończyła niedawno odbudowę zniszczonej podczas ostatniej wojny letniej rezydencji Odescalchi na Principovcu.

Dobra te wraz z innymi podarował włoskiej rodzinie szlacheckiej cesarz Leopold w 1697 roku.

Rezydencja znajduje się wśród winnic, na wzgórzu, które miejscowa ludność nazywa "dachem" zachodniego Srijemu.
Rezydencję otaczają 87-hektarowe winnice i 15.000 metrów
kwadratowych powierzchni trawiastych.
Wewnątrz znajduje się czterogwiazdkowy hotel z pięcioma dwuosobowymi apartamentami i 120-metrowym apartamentem prezydenckim, a także restauracja na 100 miejsc, jest też sklep z pamiątkami i winem.

Wkrótce powinna się rozpocząć budowa sali wielofunkcyjnej wielkości 850 metrów kwadratowych.
Goście Principovca mają także do dyspozycji korty tenisowe, boisko do kometki, czterokilometrową, asfaltową ścieżkę rowerową, ścieżki spacerowe przez winnice, kolejkę turystyczną.
A w jesieni mogą uczestniczyć w zbiorach winogron i degustacji znakomitych miejscowych win.

Specjalna atrakcja to winda panoramiczna do punktu widokowego, skąd widać cały Ilok, a także część Srijemu i Bačkiej w Vojvodinie.

Dzięki stworzeniu oferty turystycznej adresowanej do gości o bardziejzasobnych portfelach, Ilok znalazł się na mapie elitarnych miejscowości turystycznych.

Firma "Iločki podrumi" kupiła także oficynę pałacuOdescalchich w Iloku, którego obecny kształt to efekt przebudów starszej rezydencji feudalnej w XVIII i XIX wieku.
Cesarz Leopold w 1697 roku podarował Ilok papieżowi Innocentemu XI w dowód wdzięczności za pomoc finansową udzieloną podczas wojny z Turkami.

Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Iloku.
W przebudowanej oficynie znajduje się 18 pokoi hotelowych.
Miejscem najczęściej odwiedzanym są zabytkowe piwnice win, w których rocznie gości około 25.000 turystów.

Firma "Iločki podrumi" w ciągu ostatnich dwóch lat oraz dwóch kolejnych zainwestuje ogółem w rozwój obiektów turystycznych i gastronomicznych w Iloku 35 milionów kun.

Polscy turyści powinni też wiedzieć, że najwybitniejszym mieszkańcem Iloku był Julije Benešić (1883-1957), człowiek równie zasłużony dla kultury chorwackiej, jak i polskiej.
Studiował w Krakowie, był wieloletnim dyrektorem Teatru Narodowego w Zagrzebiu, lektorem języka chorwackiego na Uniwersytecie Warszawskim, przetłumaczył niemal wszystkie wybitne dzieła klasyki literatury polskiej na język chorwacki.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Vukovarsko-srijemskiej
www.tzvsz.hr

Wspólnota Turystyczna Iloku
www.turizamilok.hr

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr

Program UNDP
www.undp.hr


***


Vodice - 40-letni hotel "Olympia" w nowej szacie

W ciągu ostatnich czterech lat w przebudowę czterogwiazdkowego hotelu "Olympia" w Vodicach zainwestowano około 12 milionów euro, a planowana jest jeszcze inwestycja za pięć milionów euro, co zagwarantuje, że obiekt będzie otwarty nie tylko w sezonie, ale przez11 miesięcy w roku.

Niedawno powstały nowa sala wielofunkcyjna i pomieszczenia wellness "Olympia life" z szeregiem zabiegów spa.
Sala wielofunkcyjna została zaprojektowana w taki sposób że salę kongresową na 500 miejsc z pełnym wyposażeniem audiowizualnym, kabinami dla tłumaczy, można szybko i sprawnie zamienić w halę sportową.

Już wcześniej przebudowano 100 pokoi hotelowych, recepcję, uporządkowano i zagospodarowano plażę i tereny zielone.

W tym roku hotel oferował liczne atrakcje na plaży, począwszy od baru "Kouha", gdzie przez cały dzień organizowane były programy rozrywkowe, aż po nowe restauracje i sklepy z pamiątkami.

Pod koniec roku rozpocznie się ostatnia już faza przebudowy, która obejmie drugi budynek hotelowy i będzie kosztować około 5 milionów euro. Dzięki temu w 2010 roku wszystkie 215 pokoi, 26 apartamentów i pozostałe pomieszczenia uzyskają taki sam standard.

Inwestycja ta szczególnie zasługuje na podkreślenie w czasach recesji, kiedy większość firm turystycznych wyraźnie ograniczyła inwestycje w bazę noclegową.

"Olympia" dotychczas nastawiona była na turystykę rodzinną i klasyczną, natomiast po przebudowie zamierza stać się hotelem, którego jakość usług przyciągać będzie gości z grubym portfelem.
W tym celu dyrekcja hotelu rozpoczęła dodatkową edukację kucharzy, kelnerów, sommelierów, cukierników i recepcjonistów.

Zmodernizowany hotel "Olympia" to nowy impuls dla wszechstronnego rozwoju Vodic.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibensko-kninskiej
www.sibenikregion.hr

Hotel Olympia
www.olympiavodice.com

Wspólnota Turystyczna Vodic
www.vodice.hr


***


Ston - odnowiono mury miejskie, najdłuższy system fortyfikacyjny w Europie

Mury miejskie Stonu, najdłuższy system fortyfikacyjny w Europie, a drugi na świecie (dłuższy jest tylko Mur Chiński), niedawno zostały udostępnione dla zwiedzających po kilkuletnich pracach rewitalizacyjnych.

Było to największe tego rodzaju przedsięwzięcie w Chorwacji.
Pierwsze prace konserwatorskie rozpoczął pięćdziesiąt lat temu Lukša
Beritić (1889 - 1969), konserwator i historyk z Dubrownika, zaś przyspieszono je w 2003 roku.

Wszystkie roboty wykonywane są w taki sam sposób, jak wtedy, gdy mur
budowano. Od 1952 roku murami opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Dubrownika, które sfinansowało także rewitalizację kosztem 3 - 5 milionów kun rocznie.

Po otwarciu wstęp na mury będzie za biletami, co pozwoli na ich utrzymanie i dalszą rewitalizację, a także przyczyni się do rozwoju kulturalnego i turystycznego Stonu.

Mury miejskie Stonu zbudowano w XIV wieku, gdy w 1334 roku Półwysep Pelješac wszedł w skład Rzeczypospolitej Dubrownickiej. Dla jej obrony i ochrony zbudowano Wielki Mur, największe przedsięwzięcie fortyfikacyjnourbanistyczne w ówczesnej Europie.
Najpierw wzniesiono mur łączący oba brzegi półwyspu, ufortyfikowano dwa miasta - Ston od południa i Mali Ston od północy.

Pelješac oddzielony został od lądu Wielkim Murem o długości 5,5 kilometra. Dziś długość ta wynosi 5 kilometrów, reszta uległa zniszczeniu podczas trzęsień ziemi w XVII i XX
wieku.

Mury wzmocnione są 40 wieżami i 5 twierdzami. Na ich początku i końcu znajdują się dwie twierdze: Koruna w Małym Stonie i Veliki kaštio w Stonie.

Najpotężniejsza jest twierdza Bartolomeo na wzgórzu nad Stonem. Ze starych kronik dubrownickich dowiadujemy się, że budowa Wielkiego Muru trwała 18 miesięcy.
Wewnątrz, w Stonie znajdują się cztery kwartały domów mieszkalnych i budynków publicznych (Pałac Rektorów - Knežev dvor, budynek Kancelarii Rzeczypospolitej Dubrownickiej, Kordegarda, fontanna wodociągu z 1581 roku), kościół św. Błażeja (sv. Vlaha), Pałac Biskupi i Klasztor Franciszkanów.

Z kolei Mali Ston zbudowano po stronie północnej murów, nad brzegiem Małego morza, również według planów urbanistycznych z lat 1335 i 1358, które zachowały się w Dubrownickim Archiwum Historycznym.
Są to najstarsze zachowane plany w Europie.

Port z falochronem, magazyny soli, arsenał, kościół parafialny i plebania, wieża zegarowa z dzwonnicą oraz monumentalna twierdza Koruna to główne obiekty budowlane Małego Stonu.

Ministerstwo Kultury informuje, że mury miejskie Stonu, Ston i Mali Ston oraz saliny będą jako jedna całość zgłoszone jako kandydat na
listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, na którą niedawno wpisamo siedem obiektów chorwackiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wspólnota turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretvanskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Stonu
www.ston.hr

Ministerstwo Kultury
www.min-kulture.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 11.12.2009 23:47

PROJEKTY 12/09

Podmorskie muzeum na wyspie Silba

W zatoce Pocukmarak na wyspie Silba, gdzie w roku ubiegłym znaleziono sarkofag i fragmenty jeszcze jednego, niedawno rozpoczęła się druga faza badań archeologicznych i przygotowania do otwarcia podmorskiego muzeum, w którym sarkofag będzie dostępny dla wszystkich, którzy umieją pływać.

Kamienny zabytek o długości prawie dwóch metrów znajduje się na głębokości 2,5 - 3 metrów, jest porośnięty algami i pokryty odłamkami kamieni.

Zdobienia na pokrywie pozwalają przypuszczać, że powstał on w IV lub
V wieku. Zapewne nie pochodzi z Silby i został na wyspę przetransportowany z jednego z warsztatów kamieniarskich na wybrzeżu Adriatyku.

Znalezienie sarkofagu w morzu jest rzadkością, więc odkrycie w zatoce Pocukmarak zaskoczyło specjalistów, którzy dopiero odkrywają przeszłość Silby, w szczególności w czasach starożytności.

Sarkofag i pozostałe elementy archeolodzy oczyszczą, udokumentują zastany stan oraz oznaczą ich lokalizację na lądzie i na morzu.

Znajdujący się w przepięknej zatoce, w kryształowo czystej wodzie morskiej, zabytek ten będzie zapewne atrakcją przyszłego muzeum przyciągającą licznych gości krajowych i zagranicznych. Ponieważ znajduje się na głębokości zaledwie dwóch metrów, jest dostępny dla prawie wszystkich, którzy umieją pływać, nie tylko dla nurków, jak ma to miejsce w przypadku większości podmorskich znalezisk archeologicznych, leżących na większych głębokościach.

Planuje się, że sarkofag prezentowany będzie jako obiekt archeologiczny z wyposażeniem dydaktycznym. Wydany też zostanie specjalny przewodnik.
Podmorskie muzeum wzbogaci ofertę turystyczną wyspy Silba położonej w północnej części wybrzeża regionu Zadaru.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr
Ministerstwo Kultury
www.min-kulture.hr


***


Baranja - Nowe możliwości zakwaterowania

Choć w Baranji nowe miejsca noclegowe pojawiają się jak grzyby po deszczu, nadal jednak ich liczba nie jest wystarczająca, by przyjąć wszystkich turystów przybywających na tereny między Dunajem, Dravą i Węgrami.

W gospodarstwach agroturystycznych Baranji znajduje się około 1000 miejsc noclegowych, brak jednak większych obiektów, z wyjątkiem hotelu Patria w Beli Manastir z 300 miejscami.

Sytuacja powinna się wkrótce zmienić dzięki budowie nowych
hoteli w Kneževi Vinogradi i w Lugu.
Przygotowywany jest przetarg na zakup około 9 ha w strefie rekreacyjnej w Kneževi Vinogradi, przeznaczonej do budowy właśnie tego typu obiektów. W pobliżu planuje się budowę kolejnego, reprezentacyjnego hotelu.

Nowe inwestycje powinny przyczynić się do rozwoju turystyki w kontynentalnej części Chorwacji.

Miejscowe przedsiębiorstwo przemysłu spożywczego na terenie swych winnic zbudowało szlak winny prowadzący do wieży telewizyjnej i Willi na Banovo brdo, przyszłej elitarnej piwnicy win z restauracją.

Z kolei w Lugu przygotowywana jest adaptacja starego domu i przekształcenie go w mały hotel rodzinny, którego fasada i parter zachowają styl autochtonicznej architektury regionu Baranji, a w restauracji podawane będą miejscowe potrawy.

Na 10 000 metrów kwadratowych obok hotelu z restauracją i salą konferencyjną znajduje się część rekreacyjna z już istniejącymi kilkoma altanami z przyłączami do Internetu.

Zachowano także stary sad, z którego mogą korzystać goście, planuje się zbudowanie kortów tenisowych i toru do jazdy konnej.

Nowe miejsca noclegowe są konieczne dla rozwoju turystyki w Baranji, która ma wielki potencjał turystyczny - dziewiczą przyrodę, Kopački rit, ofertę gastronomiczną i znakomite wina, tereny łowieckie, wędkarskie, agroturystykę i wiele innych atutów.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Osječko-baranjskiej
www.tzosbarzup.hr

Wspólnota Turystyczna Baranji
www.tzbaranje.hr

Wspólnota Turystyczna gminy Bilje
www.tzo-bilje.hr

Wspólnota Turystyczna gminy Draž
www.draz.hr


***


Hrvatski ferijalni i hostelski savez (HFHS), mimo światowego kryzysu gospodarczego, odnotował w tym roku znakomite wyniki

Hrvatski ferijalni i hostelski savez (HFHS), mimo światowego kryzysu gospodarczego, odnotował w tym roku znakomite wyniki.

Coraz większa liczba gości w hostelach, zwłaszcza grup zorganizowanych, wymaga zwiększenia liczby hosteli we wszystkich regionach Chorwacji.

Zwiększenie przyjazdów grupowych to wynik pięcioletnich inwestycji HFHS w poprawę jakości hosteli. W tym roku zorganizowano kilka projektów dla młodzieży, finansowanych przez Ministerstwo d/s Rodziny, Kombatantów i Solidarności Międzypokoleniowej oraz przez Ministerstwo Nauki, Edukacji i Sportu.

W seminariach, obozach letnich i międzynarodowej wymianie młodzieży uczestniczyło w tym roku około 300 osób z kraju i z zagranicy.

Obecnie hostele istnieją w Dubrowniku, Puli, Rijece, Velim Lošinju, Zadarze i Zagrzebiu, a HFHS planuje budowę nowych w Splicie, w Parku Narodowym Jeziora Plitwickie, w Vukovarze, Osijeku i Varaždinie, dzięki czemu cała Chorwacja pokryta byłaby siecią dużych hosteli.

Na początku przyszłego roku HFHS zamierza we współpracy z lokalnymi władzami znaleźć lokalizacje dla hosteli w Splicie i Vukovarze, prowadzone są też rozmowy z Dyrekcją Parku Narodowego Jeziora Plitwickie w sprawie budowy nowoczesnego centrum edukacji ekologicznej z hostelem.

Po wejściu Chorwacji do UE oczekuje się jeszcze większej liczby przyjazdów.

Rozwój turystyki młodzieżowej realizowany jest w Chorwacji w ramach programu "Inspiracja dla sukcesu".

Znakomite wyniki osiągnęły w tym roku hostele w Zadarze i Puli, natomiast hostel w Dubrowniku, który w ostatnich latach pod względem obłożenia i popularności należał do czołówki w Europie, najbardziej dotknęły skutki kryzysu.

Średnio pobyt gości w hostelach trwa 1,7 dnia, a w Zagrzebiu 1,34 dnia. HFHS prowadzi 6 hosteli (w Puli, Rijece, Velim Lošinju, Zadarze, Dubrowniku i Zagrzebiu), zaś członkami stowarzyszonymi HFHS są jeszcze cztery hostele prywatne (Carpe Diem w Zagrzebiu, Tufna w Osijeku, Eklata w Zaostrogu i Jedro w Gradacu), które w tym roku także odnotowały pozytywne wyniki.

Wymienionych 10 hosteli dysponuje 1.030 łóżkami. Realizują one około 30% noclegów spośród wszystkich 39 hosteli działających w Chorwacji.

Hrvatski ferijalni hostelski savez
www.hfhs.hr

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr


***


Grižane - Dom Juraja Julije Klovića jako turystyczny atut

Gmina Vinodolski przygotowuje projekt waloryzacji dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego regionu, z którego pochodził wybitny malarz - miniaturzysta, Juraj Julije Klović (1498 - 1578).

Przewiduje się więc utworzenie Domu Juraja Julije Klovića w miejscowości
Grižane, promocję bogatego dziedzictwa historycznego z czasów Frankopanów, jakie zachowało się w miejscowościach Bribir, Grižane, Tribalj i Drivenik, utworzenie szlaku punktów widokowych, rozwój agroturystyki i rozszerzenie oferty produktów eno - gastro.

Osią przedsięwzięcia jest promocja dzieła ostatniego z wielkich miniaturzystów, Juraja Julija Klovića - Croaty, który urodził się w Grižane w 1498 roku.

Projekt przygotowywany jest we współpracy z żupanią Primorsko-goranską - Wydziałem turystyki, działalności gospodarczej i rolnictwa. W zabytkowym budynku dawnej szkoły podstawowej w Grižane z 1887 roku urządzono "Stałą wystawę reprodukcji miniatur Klovića i dokumentów związanych z jego życiem i twórczością".

Obecnie zamierza się unowocześnić ekspozycję i stworzyć rozpoznawalny
produkt turystyczny.

Stara szkoła poddana zostanie adaptacji i przebudowie, a otaczający jąogród przystosowany do organizacji imprez w ramach Dni Klovića.

Projekt Juraj Julije Klović uczestniczy w konkursie ogłoszonym w ramach Programu IPA - Adriatyckiej współpracy transgranicznej na temat " N&CHTAR - Turystyka i dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu Adriatyku", a przygotowywany jest we współpracy ze Wspólnotą Turystyczną gminy Vinodolski, Urzędem Gminy, Agencją Rozwoju Regionalnego PORIN oraz Ośrodkiem Przedsiębiorczości Vinodol.

Część zespołu realizującego projekt uczestniczyła w spotkaniu roboczym
w Rimini z przedstawicielami Prowincji Rimini, która jest wiodącym partnerem, w ramach tego projektu.

Juraj Julije Klović był jednym z najwybitniejszych miniaturzystów swoich czasów. Urodził się w dzisiejszej gminie Vinodol w 1498 roku, pierwsze nauki pobierał w klasztorze w Crikvenicy, w 1516 roku wyjechał do Wenecji, a następnie do Rzymu, gdzie uczył się malarstwa. W 1523 roku wyjechał na Węgry, gdzie pracował dla króla Ludwika Jagiellończyka. Po jego śmierci w 1526 roku wraca do Włoch, w Matui przyjmuje święcenia kapłańskie, często zmienia miejsca pobytu - Rzym, Perugia, Florencja, Parma - wszędzie kontaktuje się z wybitnymi artystami, Michałem Aniołem. P. Breuglem, Rafaelem, El Greco (namalował dwa portrety Klovića), Tycjanem ..... . Jego dzieła znajdują się w największych muzeach i galeriach świata, a w zbiorach chorwackich jest jedynie "Gloria in excelsis deo".

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Vinodolski
www.tz-vinodol.hr


***


Obrotowy hotel na wyspie Šolta

W miejscowości Nečujam na wyspie Šolta, niedaleko Splitu, w przyszłym roku powinna rozpocząć się budowa trzypiętrowego hotelu, który w ciągu dnia obracać się będzie1,3 raza wokół własnej osi.

Pomysłodawcą jest brytyjski architekt Richard Hywel Evans ze studia RHE, laureat wielu nagród międzynarodowych za projekty obiektów hotelowych realizowane na całym świecie.

W obrotowym hotelu wszyscy goście będą mieli z okna widok na morze, nie będzie więc tańszych, mniej atrakcyjnych pokoi, jak to bywa zazwyczaj w hotelach.

Obrotowa część hotelu otoczona będzie basenem z wodospadem, z którego woda przelewać się będzie do kompleksu kąpielisk pod hotelem.

Przewidziano tu także luksusowe obiekty wellness. W części statycznej hotelu znajdować się będzie recepcja, windy i klatki schodowe oraz centralna oś o szerokości 22 metrów, podczas gdy pozostała część budynku o średnicy 61 metrów będzie się niezauważalnie obracać.

Chorwacki przedsiębiorca Vicence Blagaić planuje obok hotelu budowę willi i mariny ze 170 miejscami do cumowania, jacht-klubem i "wioską żeglarską".

Projekt wart 80 milionów euro przedstawiono na Real Expo u Monachium, a informacja o budowie obrotowego hotelu na wyspie Šolta została niedawno opublikowana ma stronie tytułowej portalu World Architecture News.

Projekt powinien zostać zrealizowany do 2012 roku.

Ciekawostka: pierwszymi turystami na wyspie Šolta byli w latach międzywojennych polscy turyści z Wilna. Do dziś w Nečujmie jest kapliczka u obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, a w Rogaču, wkościele tablica pamiątkowa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu.

Wspólnota Turystyczna żupanii Splicko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr
www.worldarchitecturenews.com
www.rhe.uk.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 04.01.2010 19:03

PROJEKTY 01/10

Zagrzeb - Miniatura Chorwacji

"Miniatura Chorwacji" to nazwa niedawno zaprezentowanego projektu - parku tematycznego, który powinien powstać w ciągu dwóch lat w Nowym Zagrzebiu, między ulicami Islandska i Većeslava Holjevca.

Na 12 hektarach każda żupania chorwacka będzie miała swój "kącik" o powierzchni 5000 metrów kwadratowych, gdzie zbuduje obiekty, parki czy inne atrakcje, które najlepiej symbolizują i są charakterystyczne dla danego regionu.

Studium opracował Zakład Polityki Przestrzennej, który dla każdej lokalizacji dał swoją propozycję.
Na przykład w części splitsko-dalmatyńskiej została zaprojektowana Riva splitska (deptak), a w części istryjskiej kamienny dom, który symbolizuje architekturę tej części Chorwacji.

Celem projektu jest, jak sama nazwa wskazuje, możliwość zwiedzenia całej Chorwacji. W ten sposób zostanie wzbogacona oferta turystyczna stolicy Chorwacji.

Odwiedzający Zagrzeb będą więc mieli szansę na zobaczenie licznych replik, na przykład twierdzy Nehaj, murów obronnych w Stonie, Kopačkiego ritu, Lasoparku Papuk i innych atrakcji znajdujących się w żupaniach chorwackich.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Miasto Zagrzeb
www.zagreb.hr


***


Zagrzeb - Odnowa "Kraljičinog zdenca" (Studni królowej)

Park Przyrody Medvednica i Rotary Klub Zagrzeb Medvedgrad rozpoczęli projekt odnowy i urządzenia Kraljičinog zdenca (Studni królowej), którego głównymi celami są urządzenie źródła tej studni zgodnie z historycznymi planami, oczyszczenie i urządzenie jeziora do hodowli pstrągów, odnowa obiektu gastronomicznego i bezpośredniej okolicy, oczyszczenie koryta potoku Kraljevec i rekonstrukcja dwóch zniszczonych stawów rybnych.

W planach jest również odnowa kamiennego muru źródła, zostanie też wmurowana tablica pamiątkowa.

Cały projekt będzie kosztował około 250 000 kun, część środków przekazało Ministerstwo Turystyki.

Kraljičin zdenac jest wielką atrakcją przyrodniczą i jednym z ulubionych miejsc wycieczek mieszkańców Zagrzebia.
Położony jest na wysokości 529 metrów i jest jednym z najsilniejszych źródeł zasilających potok Kraljevac (w dolnej części cieku nazywa się Medveščak).

Chłodne źródło znajdujące się w gęstym lesie i od dawien dawna przyciągało spacerowiczów kochających przyrodę.

Najbardziej popularną drogą do Studni jest przyjemny szlak od Šestinskiego lagvića wzdłuż potoku Kraljevec.
Szlak został zbudowany w XIX wieku na polecenie hrabiego Miroslava Kulmera, żeby mogła po nim spacerować jego żona Elvira, wtedy szlak nazywał się według jej imienia.
Obecnie szlak znany jest pod nazwą Miroslavec. Wzdłuż szlaku ustawione są tablice, na których opisane są fenomeny geologiczne i historia Medvednicy.

Sama nazwa Studni pochodzi od Czarnej Królowej, zapewne Barbary Celjskiej, drugiej żony króla Sigismunda.
Legenda mówi, że była straszną i złą panią Medvedgradu. Przed Pierwszą Wojną Światową hrabia Kulmer z Šestin zbudował schronisko, a pod nim hodowlę pstrągów.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Park Przyrody Medvednica
www.pp-medvednica.hr


***


Šibenik-Knin - Prvić się budzi

Projekty urządzenia punktu widokowego, budowy Domu Kultury i Centrum Fausta Vrančića, gdzie znajdą się repliki prawie wszystkich znaczących wynalazków tego znanego mieszkańca Šibenika, powinny spopularyzować wyspę Prvić jako kierunek turystyczny.

Obok wymienionych projektów, w promocji turystyki na wyspie dużą rolę odegra odnowa i urządzenie zaniedbanych gajów oliwnych, winnic i pól, na których rosną aromatyczne zioła oraz rewitalizacja miejscowości na wyspie i przywrócenie lepszego życia do wiosek, przy jednoczesnym zachowaniu i przywróceniu dawnej atmosfery i dziedzictwa.

Liczne punkty widokowe na Prviću połączone są ze sobą drogami i świetnymi trasami rowerowymi wzdłuż całej wyspy. Dają one nieopisaną przyjemność z pobytu w przyrodzie i widoku na pobliski archipelag.

Obok regat dawnych tradycyjnych łodzi z łacińskim żaglem - Burtiž, punkty widokowe będą nową atrakcją turystyczną.

Duży wkład w promocję Prvića powinno mieć Centrum Fausta Vrančića z jego wynalazkami w miejscowości Prvić Luka. Znajduje się ono zaraz przy kościele parafialnym, w którym jest grób wielkiego wynalazcy, który często przebywał w swojej letniej rezydencji na wyspie. Budowa tego reprezentacyjnego obiektu jest w końcowej fazie.

Przedstawiciel renesansu, pisarz, leksykograf i wynalazca Faust Vrančić żył na przełomie XVI i XVII wieku, a jednym z jego największych wynalazków jest spadochron.

Genialny pomysł Leonardo da Vinci opadania człowieka na spadochronie wywołał niewielkie zainteresowanie aż do 1595 roku. Wtedy Vrančić namalował szkic człowieka skaczącego z wieży. Mimo że spadochron był kwadratowy to miał wszystkie podstawowe części: czaszę, linki nośne i system mocowania. W notatkach istnieją informacje o tym, że skok naprawdę się odbył, a samo wydarzenie opisane zostało 30 lat później w książce angielskiego biskupa Johna Willkinsa, sekretarza Royal Society w Londynie.

Vrančić jest też autorem pierwszego chorwackiego słownika drukowanego.

Wyspa Prvić, pokryta jest makią śródziemnomorską, winnicami i gajami oliwnymi z malowniczymi zatokami, znajduje się w archipelagu šibenickim w pobliżu Vodic.
Wyspa ma powierzchnię 2,4 kilometrów kwadratowych i znajdują się na niej tylko dwie miejscowości Prvić Luka i Šepurine, w których mieszka nieco ponad 400 mieszkańców.

Nazwa Prvić (Prvi - pierwszy) pochodzi o tego, że wyspa jest pierwsza od lądu, oddalona od niego o około 1000 metrów.
Nazwa Prvić po raz pierwszy została wspomniana w XI wieku. Tak jak na pozostałych wyspach archipelagu šibenickiego tutaj historia też pozostawiła swoje ślady w postaci zabytków. Różne ołtarze barokowe, wczesnochrześcijańskie pozostałości ze śladami krzyża, kościół św. Marii z klasztorem, który został zbudowany przez braci głagoljaszy i wiele innych zabytków świadczących o bogatej historii tej niewielkiej wyspy, której plaże, czyste morze i stare kamienne domy przyciągają odwiedzających i czynią idealnym kierunkiem dla wszystkich potrzebujących wypoczynku w prawdziwym środowisku śródziemnomorskim.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibenicko-knińskiej
www.sibenikregion.com

Wspólnota Turystyczna Vodic
www.vodice.hr


***


Karlovac - Studium stałego rozwoju Twierdzy Dubovac

Studium stałego rozwoju atrakcji kulturalnej - Twierdzy Dubovac, odnowionego kasztelu renesansowego, niedawno zostało zaprezentowane publicznie.
Chodzi tu o studium pokazujące duże możliwości tego zabytku, którego wieloletnią odnowę finansowało Ministerstwo Kultury.

Twierdza Dubovac znajduje się na wzgórzu nad rzeką Kupą, skąd rozciąga się widok na miasto Karlovac. W XV i XVI wieku twierdza należała do książąt Frankopanów i Zrinskich.

Twierdza została odnowiona po względem statycznym i konstrukcyjnym, trzeba jeszcze urządzić wnętrza. Odnowa kasztelu renesansowego z elementami gotyckimi, z trzema okrągłymi wieżami i basztą obronną w kształcie czworokąta, jest całościowa i daje wysoki poziom inwestycji.

W studium zawarte są również informacje co i jak powinno być zaplanowane w przyszłości w tym zabytkowym obiekcie.
Poza urządzeniem kilku pokoi/apartamentów i obiektów gastronomicznych, można zrobić salę wielofunkcyjną i jedyny w swoim rodzaju plac zabaw do "obrony twierdzy".

W ten sposób Dubovac znalazłby się w europejskiej sieci starych twierdz.
Pracownicy turystyczni i inwestorzy publiczo-prywatni powinni w dzielnicy Karlovca Dubovac na podstawie Studium, urządzić muzeum piwowarstwa, deptaki i szlaki tematyczne po lesie Dubovackim do pobliskiej rzeki Kupy i miejscowości Jezerce, zaktywizować prywatne inwestycje na eko majątku Petrovac i w innych miejscach, jak również opracować programy wzdłuż historycznych dróg Karoliny i Lujziany.

Ważną częścią programu w Twierdzy Dubovac powinny być również atrakcje kulturalno-turystyczne, przedstawienia teatralne, koncerty i festiwale.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Karlovackiej
www.tzkz.hr

Wspólnota Turystyczna Karlovca
www.karlovac-touristinfo.hr

Ministrstwo Turystyki
www.mint.hr



***


Dubrownik - Golf na Srđu

Najbardziej znany projektant pól golfowych i profesjonalny golfista Australijczyk Greg Norman oraz zagrzebska firma Razvoj Golf niedawno zaprezentowali w Dubrowniku projekt Golf Parku o wartości 6,5 miliarda kun.

Przy pierwszej prezentacji powiedziano, że na 310 hektarach na górze Srđ przewidziano budowę dwóch pól golfowych z 18 i 6 dołkami o najwyższych profesjonalnych standardach i akademii golfa z miejscem do ćwiczeń, którą będzie prowadził Greg Norman.

Zaplanowano również budowę licznych atrakcji sportowo-rekreacyjnych jak stadnina koni, centrum wellness, trasy piesze i rowerowe, amfiteatr otwarty, odnowa twierdzy Imperial na Srđu, jak również obiekty typu wille, hotele, apartamenty i restauracje, które zajmowałyby 27 hektarów.

W trakcie opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego zostanie rozwiązany dylemat, czy na terenach tych będzie 250 czy 300 luksusowych obiektów.

Na podstawie planów Razvoj Golfu budowa mogłaby się rozpocząć w lutym 2011 roku, jeżeli zostaną spełnione warunki do rozpoczęcia tak dużego projektu. Obok wspomnianych 6,5 miliarda kun inwestycji, w nieistniejącą infrastrukturę Srđa należałoby zainwestować około 640 milionów kun.
Inwestorzy i władze miasta wierzą, że ten projekt przedłuży sezon turystyczny w Dubrowniku do 10 a nawet 11 miesięcy i w ten sposób stwarzane są warunki do zmiany struktury przyjeżdżających gości.

Greg Norman powiedział, że Srđ jest jedną z trzech najpiękniejszych lokalizacji, na których pracował i stwierdził, że Dubrownik jako "perła Adriatyku" ma świetną możliwość rozwoju z Golf Parkiem, na którym dwa lata po jego zbudowaniu mógłby się odbyć pierwszy turniej golfowy przy udziale największych gwiazd tego sportu.

Wspólnota Turystyczna Żupanii DUbrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Miasto Dubrownik
www.dubrovnik.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 08.01.2010 00:33

CHORWACJA NA ŚWIECIE 01/10

CNN: Dubai out, Chorwacja in

Pod tytułem "Dubai jest out a Chorwacja in dla celebrytów", amerykańska stacja telewizyjna CNN niedawno wyemitowała program, w którym postawiła Chorwację na pierwszym miejscu wśród "nowych" kierunków, gdzie będą wyjeżdżały sławne osoby w tym roku.

Z wysokiej klasy hotelami, słońcem przez cały rok, świetnymi możliwościami zakupów, malowniczymi plażami i najwyższym budynkiem na świecie, Dubai szybko stał się ulubionym celem podróży celebrytów, ale obecny kryzys nasuwa pytanie - dokąd w 2010 i jednym z celów podróży jest właśnie Chorwacja, jak poinformowało CNN w rozrywkowej części swojej ramówki "CNNEntertainment".

Nie tylko małżeństwa Beckahmów i Jolie-Pitt byli częstymi gośćmi turystycznej mekki Zatoki Perskiej, ale wiele gwiazd inwestowało tam również w nieruchomości dopóki tamtejszy rząd nie ogłosił, że nie może spłacić 80 miliardów dolarów długu.

Teraz, kiedy Dubai znalazł się w tarapatach, gdzie ukryją się gwiazdy przed prostymi ludźmi, pyta CNN i jako jedną z odpowiedzi proponuje Chorwację, co więcej stawia ją na pierwszym miejscu wśród "nowych"kierunków, dokąd wybiorą się gwiazdy w 2010 roku.

Chorwacja jest jedynym krajem europejskim, który CNN uważa, że będzie in wśród celebrytów.

Wojna dawno się skończyła i sławni ludzie teraz odkrywają to, co turyści znali już w latach 80-tych. Chorwacja leżąca nad Adriatykiem, konkuruje z pozostałymi europejskimi miejscami nadmorskimi plażami, żeglarstwem i świetną kuchnią, która przyciągnęła super-gwiazdy takie jak Steven
Spielberg, Andree Agassi, Gwyneth Paltrow, Robert De Niro, Clint Eastwood i Sharon Stone, podano w CNN.

Z pozostałych krajów, które konkurują, żeby zając miejsce Dubaju, CNN wymienia Maroko, gdzie na otwarciu hotelu La Mamounia w Marakeszu pojawili się miedzy innymi Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, Orlando Bloom, Salma Hayek, Miranda Kerr, Juliette Binoche.
CNN mówi również o wyspach karaibskich Turks i Caicos, na których plażach wypoczywały Donna Karan, Barbra Streisand i Britney Spears.

Potem Republika Południowej Afryki, gospodarz Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2010 roku, które przyciągną licznych turystów i już ją odwiedziły Oprah Winfrey, Beyonce i Kim Kardashian.

Bora Bora, jedna ze 118 wysp Polinezji Francuskiej jest ulubionym miejscem Janet Jackson, Piercea Brosnana, Drew Barrymore i Cameron Diaz.

Kenia jest również świetnym miejscem dla ukrycia się śmietanki towarzyskiej, dokąd chętnie wyjeżdżają Bill Gates, Naomi Campbell, Serena i Venus Williams i Oprah Winfrey.

W przypadku wyjazdów narciarskich konkurencją dla znanego Aspen w Kolorado jest Whistler w Kanadzie, na którego stokach widziano Sandrę Bullock i Harrisona Forda, a w 2010 roku odbędą się tam niektóre konkurencje Zimowej Olimpiady.

Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej
www.croatia.hr

CNN
www.cnn.com


***


Zagrzeb - Hotel Esplanade wśród najlepszych w Europie Południowej

Na podstawie wyboru czytelników prestiżowego czasopisma turystycznego "Conde Nast Traveller", zagrzebski hotel The Regent Esplanade zajął 33 miejsce wśród stu najlepszych hoteli Europy Południowej.

Jest to drugi rok z rzędu kiedy hotel ten, jako jedyny z Chorwacji został wpisany do przewodnika najlepszych obiektów turystycznych na świecie, na Złotą listę roku.
Hotele oceniane są na podstawie szeregu elementów - zakwaterowania, usług, lokalizacji, jakości jedzenia i napoi oraz wzornictwa, a w głosowaniu wzięły udział prawie 33 tysiące czytelników.

Hotel The Regent Esplanade znajduje się w centrumZagrzebia, otwarty został w 1925 roku. Został zbudowany jako obiekt dla bogatych turystów, którzy do Zagrzebia przybywali legendarnym pociągiem Orient Express. Hotel o ponad 80-letniej tradycji gościł wiele sławnych osób z całego świata. Wiele znanych osób, które odwiedziły hotel Esplanade wpisały się w historię XX wieku, wśród nich są Josephine Baker, Charles Lindbergh, Orson Wells, Liv Ullman, Louis Armstrong i Woody Allen.

Hotel, który odegrał ważną rolę w życiu towarzyskim Zagrzebia, oferuje gościom 209 przestronnych i pięknie urządzonych pokoi i apartamentów.
Tradycja i luksus pokoi oraz przepiękne marmurowe łazienki uzupełniają najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne, jak szybki internet bezprzewodowy, które czynią każdy pokój oazą relaksu.
Hotel oferuje wiele możliwości organizacji konferencji, przyjęć i innych imprez. Odnowiona legendarna sala Szmaragdowa jest jedynym w swoim rodzaju miejscem w tej części Europy, odpowiednim miejscem na organizację uroczystości i konferencji na najwyższym poziomie.
W hotelu znajduje się również restauracja Zinfandel's, której nazwa pochodzi od kalifornijskiego szczepu winogron, który pochodzi z Chorwacji (kaštelanski crljenak). Właśnieszczep zinfandela jest znakiem rozpoznawczym personelu hotelowego.

Z wielu atrakcji hotelu należy wymienić legendarne LE Bistro, gdzie można spróbować również sławnych i znanych štrukli Esplanade.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

The Regent Esplanade Zagrzeb
www.theregentzagreb.com

Conde Nast Traveller
www.cntraveller.com


***


Gospić - Film o stolicy Liki otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu

Multimadialny film Wpsólnoty Turystycznej Gospića otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii multimedia na 42 międzynarodowym festiwalu filmów turystycznych "Tourfilm" w Karlowych Varach w Czechach, brało w nimudział 136 krajów.

Celem wspomnianego festiwalu jest promocja filmów poprzez programy audiowizaualne i multimedialne oraz wyróżnianie filmów, które poprzez treść i jakość artystyczną przyczyniają się do rozwojuturystyki krajowej i międzynarodowej.

Konkurs odbywa się w czterech kategoriach, a film o Gospiću, a właściwie cyfrowa widokówka otrzymała nagrodę w czwartej kategorii - programy multimedialne w internecie i na CD poświęcone podróżom i turystyce.

W kategorii, w której Gospić otrzymał wyróżnienie , brały udział 352 projekty, a stolica Liki wygrała ze stroną internetową stanu Idaho, która zajęła drugie miejsce i ekwadorską multimedialną płytą CD o Galapagos, która zajęła trzecie miejsce.

Materiały, fotografie i teksty sfinansowało miasto Gospić i Wspólnota Turystyczna Żupanii.

Gospić znajduje się w środku Lickiego pola, jednego z największych pól krasowych w Chorwacji, na wysokości 562m nad poziomem morza, na skrzyżowaniu dróg i na trzech rzekach Lika, Novčica i Bogdanica.

Nazwa Gospić zapewne pochodzi od łacińskiego "Hospitium", co oznacza, gospodę, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1604 roku.

Miasto otoczone jest zielenią, a jako kierunek turystyczny oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku poprzez programy team building, w których goście mogą być aktywnymi uczestnikami absailingu, trekkingu, paintballa, jeep safai, jazdy konnej, olimpiady wiejskiej, strzelnictwa, powożenia powozami konnymi, wycieczek pieszych, wycieczek po Velebicie włącznie z atrakcjami parku, kanu safari, pływania pontonami w kanionie rzeki Liki i po jeziorze Kruščica oraz w atrakcji speleologicznych.

Miłośnicy łowiectwa, wędkarstwa i wycieczek górskich na tym terenie na pewno przeżyją przyjemne chwile i zachwyci ich bogactwo flory i fauny oraz harmonia życia człowieka i przyrody.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Licko-senjskiej
www.lickosenjska.hr

Wspólnota Turystyczna Gospića
www.tz-gospic.hr

Tourfilm
www.tourfilm.cz



***


Parking "Krka" wśród najlepiej urządzonych w Europie

Parking "Krka - zapad" na autostradzie A1 Zagrzeb-Split koło Skradińskiego mostu jest drugim najlepiej urządzonym parkingiem europejskim, a w konkurencji 101 parkingów jeszcze dwa chorwackie znalazły wśród 11 takich obiektów: "Modruš - zapad" i "Lički Osik - istok".

Pierwsze miejsce w projekcie oceny jakości parkingów organizowanym przez europejskie automobilkluby EuroTest zajął austriacki parking "Herzogberg, a najgorzej został oceniony włoski parking "Castagnolasca".

W programie EuroTest wzięło udział 18 automobilklubów z 17 krajów, w większości członków Unii Europejskiej, a oceny dokonała niezależna agencja, którą zaangażowałyautomobilkluby.

Wyniki były porażające, bo 17 parkingów oceniono jako bardzo złe, 22 jako złe, tyle samo było zadowalających, 29 dobrych i tylko 11 bardzo dobrych, wśród nich są również trzy chorwackie.

Chodzi o stwierdzenie jakości usług i oferty na 101 parkingu na terenie Unii Europejskiej, włącznie z oceną wjazdu i sygnalizacji, higieny i wyposażenia sanitariatów, urządzenia ścieżek, bezpieczeństwa i usług gastronomicznych na otwartych przestrzeniach parkingu.

Na parkingach sprawdzanych w Chorwacji pozytywnie oceniono stan i czystość obiektów, sanitariaty, place zabaw dla dzieci, bezbarierowy dostęp do obiektów, ilość i wygląd stołów piknikowych, oświetlenie i inne właściwości.

Nagrodzony parking "Krka" znajduje na lewym brzegu rzeki Krki obok mostu, z którego rozciąga się widok na Prokljansko jezero, most velebni, rzekę Krkę i miasteczko Skradin.

Na parkingu znajduje się wiele miejsc parkingowych, sklep, kantor, restauracja samoobsługowa, restauracja a la carte, kawiarnia, plac zabaw dla dzieci i wiele innychszczegółów.

"Krka" znajduje się wśród przyrody, gdzie w polu nieśmiertelnika, rozmarynu i szałwii rośnie stuletnia oliwka. Po drugiej stronie parkingu znajduje się sklep z pamiątkami, gdzie można kupić ręcznie wykonane produkty.

Parking "Krka" w 2007 roku otrzymał wyróżnienie za świetne usługi dla zmotoryzowanych turystów.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibenicko-knińskiej
www.sibenikregion.com

Chorwacki Automobilklub
www.hak.hr

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr



***


Hotele Maistrini otrzymały wyróżnienie brytyjskiego touroperatora Thomson Holidays

Wiodący brytyjski touroperator Thomson Holidays niedawno przyznał hotelom Maistrini Eden, Istra i Park złote medale za ich jakość i usługi.

Wyróżnienie "4T Best Thomson Summer Accomodation" przyznane zostało Edenowi już po raz jedenasty, Istrii po raz drugi, a wyróżnienie "3T Best Thomson Accomodation" hotel Park otrzymał szósty raz z rzędu.

Thomson Holidays jest częścią grupy TUI, jednej z największych firm turystycznych na świecie i co roku przyznaje wyróżnienia "Golden Medal" na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród swoich gości.

Oceniana jest lokalizacja, jakość usług, czystość obiektu, komfort pokoi, jakość jedzenia, oferta aktywności, stosunek ceny do jakości oraz ogólne zadowolenie gości, co jest decydujące w celu przyznania wyróżnienia.

W Maistrii podkreślają, że znaczenie wyróżnienia jest o tyle większe, ponieważ brytyjscy goście i ich udział w poszczególnych kierunkach turystycznych na świecie są swojego rodzaju wyznacznikiem jakości.

Turyści z Wielkiej Brytanii w ubiegłym sezonie w porównaniu z gośćmi z
innych rynków w wyróżnionych hotelach mieli średni udział w przyjazdach na poziomie 17 procent.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Maistra
www.maistra.com


***


Valsabbion, Le Mandrać i Gil's otrzymały trzy kropelki kucharskie austriackiego Gault Millau

Restauracja Valsabbion - Pula, Gil's - Dubrowanik i Le Madrać - Volosko otrzymały trzy kucharskie kropelki na możliwe cztery i 17 z 20 punktów w austriackim wydaniu przewodnika gastronomicznego Gault Millau na 2010 rok.

W ten sposób zajęły pierwsze miejsce wśród zakwalifikowanych restauracji chorwackich.

Kryterium oceny kuchni tego prestiżowego austriackiego przewodnika gastronomicznego jest świeżość i jakość produktów, szczególnie sezonowych, zachowanie smaku składników, kreatywność i przygotowanie, jakość zup i sosów, precyzyjność i czas gotowania oraz fantazja przy tworzeniu nowych kompozycji.

Jego gastro "inspektorzy" odwiedzają poszczególne obiekty anonimowo i kilka razy zanim wystawią ostateczną ocenę, która dotyczy wyłącznie kuchni, jakości składników i dań, nie wyposażenia i obsługi w restauracjach.

Punkty przydzielane są od 12 do 20, odpowiadają francuskiej skali ocen szkolnych, a obok nich oceniane obiektyotrzymują również kropelki kucharskie, najmniej jedną i najwięcej cztery.
Otrzymanie dwudziestki jest prawie niemożliwe, a w 28 letniej historii przewodnika, maksymalną ilość punktów przyznano tylko dwa razy.

Według systemu punktacji, 19 jest najwyższą oceną dla najlepszych restauracji światowych, a 17 i 18, względnie trzykropelki kucharskie przydzielane są za największą kreatywność i jakość przy najwyższym poziomie przygotowania dań, 15 i 16 przydzielane jest za wysoki poziom sztuki kulinarnej obok kreatywności i jakości, 13 i 14 za bardzo dobrą kuchnię, która oferuje więcej niż codzienne przeżycia, a 12 i 12,5 za dobra kuchnię, jakiej można się spodziewać w dobrych restauracjach.

Le Mandrać w ubiegłym roku otrzymał 19 punktów za danie "Nova fritaja".

Gault Millau jest jednym z najbardziej wpływowych, światowych przewodników dla smakoszy. Wydawany jest w Wiedniu nakładem 30 000 egzemplarzy i już wiele lat zawiera około dziesięciu stron z opisem najlepszych chorwackich restauracji na Istrii, w Dalmacji, w części kontynetalnej i na poszczególnych wyspach.

Początki tego przewodnika dla smakoszy sięgają 1969 roku, kiedy Henry
Gault, Christian Millau i Andre Gayot założyli "Le Nouveau Guide", miesięcznik o winie i jedzeniu, jak mówi Gayot była to reakcja na konserwatywne ocenianie i rozumienie kuchni przez Michelina.

"Nouvelle cuisine" tak założyciele nazwali swoją filozofię według, której poza końcowym wynikiem w przygotowaniu jedzenia, ważna jest kreatywność i odwaga oraz chęć kucharza do stworzenia czegoś nowego.

Filozofia ta z czasem stała się ruchem, który wspierali dziennikarze Gault i Millau.

Hotel Valsabbion
www.valsabbion.hr

Restauracja Le Mandrać
www.lemandrac.com

Restauracja Gil's
www.gilsdubrovnik.com

Gault Millau
www.gaultmillau.at


***


Brač wśród dziesięciu najbardziej atrakcyjnych wysp do życia na świecie

Amerykańskie czasopismo "Islands" (Wyspy) niedawnowpisał chorwacką wyspę Brač wśród dziesięciu najbardziej atrakcyjnych wysp do życia.

Jest to wyspecjalizowane pismo, które ma milionowy nakład i czytane jest na całym świcie.

Na liście obok Braču znajdują się wyspy Big Pine Key na Florydzie, Kreta w Grecji, Waiheke w Nowej Zelandii, Curacau na Antylach Holenderskich, Maui na Hawajach, Nevis na Karaibach, Langkawi w Malezji, GrandCayman
na Morzu Karaibskim i Palau na Oceanie Spokojnym.

Wszystkie wymienione wyspy są wyspami snów, gdzie można prowadzić komfortowe i dobre życie.

Brač jest atrakcyjny z powodu czystości powietrza i morza.
Jest to jedna z najpiękniejszych i największych wysp w Dalmacji, z wieloma drzewami oliwnymi i przepięknymi piaszczystymi i kamiennymi plażami pisze "Islands".

Połączenie z lądem jest świetne, a bogata oferta gastronomiczna składasię ze świeżych ryb, skorupiaków, jagnięciny domowej i sera. Chwalone jest również czerwone wino Plavac. Ludzie są zrelaksowani, a ich życie nie jest tylko pracą, ale w odróżnieniu od Amerykanów, potrafią się relaksować pijąc kawę na deptaku nad morzem, tak ocenili dziennikarze czasopisma i stwierdzili, że życie na Braču płynie spokojnie, właśnie tak jak trzeba.

Zauważyli, że wszystkie nadmorskie miejscowości mają kościół znajdujący się w samym centrum, niedaleko od morza, ale każdy jest na swój sposób wyjątkowy i ciekawy.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr

Czasopismo "Islands"
www.islands.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 08.01.2010 23:15

PREZENTUJEMY 01/10

Dubrownik - Siedem hoteli pięciogwiazdkowych nie zapada w sen zimowy

Siedem dubrownickich hoteli pięciogwiazdkowych pozostaje otwartych przez całą zimę.
Do dyspozycji gości są więc hotele Excelsior, Rixos Libertas, Hilton Imperial, More i trzy obiekty wchodzące w skład Resort Importanne, tj. Hotel Ariston, Villa Elita i Importanne Suites.
Importanne Resort zostawia otwarte również czterogwiazdkowy Hotel Neptun i hotel Park o takim samym standardzie.

Tej zimy w Dubrowniku zakwaterowanie znajdą również mniej wymagający goście, ponieważ również część hoteli trzygwiazdkowych jest czynna, na przykład hotele Ivka, Petka i Lero.
Trzygwiazdkowy Hotel Kompas wchodzący w skład Jadranskih Luksuznih Hotela również będzie działał całą zimę z wyjątkiem lutego.

Najpóźniej do połowy lutego oczekiwane jest ponowne otwarcie Dubrovačkih Vrtova Sunca. Poszczególne hotele będą działały w krótkich okresach, zależnie od ilości rezerwacji, czy przyjeżdżających grup.

Vis, Komodor i Adriatic wchodzące w skład Hoteli Maerstral
zostaną otwarte na Wielkanoc.

Hotele z grupy link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej, Hotel Dubrovnik President, link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Club Dubrovnik i Argosy zostaną otwarte na wiosnę, a na początku kwietnia pierwsi goście będą mogli przyjechać do Hotelu Sumratin, Hotelu Zagreb i Hotelu Sumratin w Zatoce Lapad.

Luksusowe hotele Bellevue i Dubrovnik Palace będą zamknięte tej zimy.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretvańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr


***


Ozalj - Otwarta została Ozaljskovivodinska droga winna

Żupania Karlovacka otrzymała nowy produkt turystyczny - 30 kilometrową Ozaljsko - vivodinską drogę winną, projekt który połączył w jedną całość jedenastu najbardziej znanych producentów win tego winiarskiego regionu.

Droga winna rozciąga się na 30 kilometrach od Vivodine do Vrhovca. Projekt opracowało i zrealizowało ozaljskie Stowarzyszenie hodowców winorośli, winiarzy i sadowników we współpracy ze Wspólnotą Turystyczną Żupanii Karlovackiej.

Stowarzyszenie w poprzednich miesiącach pracowało nad produktem, który niedługo mógłby się stać jednym z głównych atutów Żupanii Karlovackiej.

Na terenach ozaljsko-vivodińskich obecnie jest około 80 hektarów winnic, a głównymi atutami tamtejszych winiarzy są szczepy graševina, sauvignon, rajnski rizling, chardonnay, žuti muškat, crni pinot, frankovka, zweiglt i młode wino portugizac.

Życzeniem inicjatorów projektu drogi winnej, jest to żeby wszyscy goście ich regionu obok oferty gastronomicznej w 11 gospodarstwach rodzinnych spróbowali wina i przy tym podziwiali przepiękny krajobraz.

Winiarstwo w tym regione ma bardzo długą i bogatą tradycję i z dotychczas znanych źródeł można stwierdzić, że Vivodińczycy zajmowali się winiarstwem już w średniowieczu.
Z 70 vivodińskich dokumentów z okresu 1550 do 1776 roku, które zachowane są w archiwum w Zagrzebiu, 32 to umowy kupna, w których Vivodińczycy sprzedają lub przekazują jeden drugiemu winnice.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Karlovackiej
www.tzkz.hr

Miasto Ozalj
www.ozalj.hr


***


Turystyka podziemna - Chorwacja ma wiele do pokazania również pod ziemią

W Chorwacji znanych jest około 11500 jaskiń i grot, na lądzie i na wyspach, pod morzem, obok rzek, w górach...

Jest jeszcze wiele terenów w Chorwacji, gdzie nie prowadzono systematycznych badań i rozpoznań speleologicznych.

Dlatego zasadnie uważa się, że ich liczba jest o wielewiększa, ponieważ wiele z nich nie ma naturalnych wejść na powierzchni i odkrywane są wyłącznie podczas prac budowlanych.

W ten sposób przy budowie autostrad, mostów, wiaduktów i tuneli w Chorwacji do tej pory odkryto ponad 1000 jaskiń i grot, o których istnieniu nie wiedziano, ponieważ nie miały wejścia na powierzchni.

Pod względem liczby odkrytych i zbadanych jaskiń Chorwacja jest na pierwszym miejscu na świecie. Speleolodzy z Chorwacji zajmują wysokie miejsce w unii speleologicznej (Unio Internationale de Speleologie - UIS).

Szczególne erozyjne, korozyjne czy inne formy jaskiniowe (stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, helektyty, botroidy, konolity itd.), endemiczne gatunki zwierząt (ryby ludzkie, podziemne gąbki słodkowodne, pijawki podziemne, raki podziemne itd.), znaleziska archeologiczne i paleontologiczne - to wszystko obrazy środowiska jaskiniowego, samodzielnego ekosystemu chronionego przed słońcem, który znajduje się pod ziemią i dostępny jest tylko dla speleologów.

Chorwacki krasowy świat podziemny pełen jest takich atrakcji jaskiniowych, które mogą być zaoferowane gościom jako turystyczny odpoczynek pod ziemią, ale prawdziwi turyści mogą odwiedzić stosunkowo niewielka liczbę jaskiń i grot, które zostały przystosowane do takich odwiedzin.

Szlaki, przewodnicy i oświetlenie dla turystów znajdują się w Gornjej i Donjej Jaskini Cerovackiej koło Gračaca, Jaskini Veternicy na Medvednicy, Jaskini Vrelo koło miejscowości Fužine, jaskini Lokvara, jaskini Vranjača koło Kotlenic u północnego podnóża góry Mosor, jaskiniach Grgosova koło Samoboru, jaskini Vrlovka koło Ozalja, jaskiniach Baračeve koło Rakovicy, jaskini Samogradska koło miejscowości Perušić, jaskini Biserujka koło Dobrinja na wyspie Krk, Grocie Beredine koło Poreču, jaskini Mramornica koło miejscowości Brtonigla na Istrii, jaskini Feštinsko kraljevstvo koło miejscowości Žminj na Istrii, jaskini Đurovića v miejsocowści Ćilipi koło Dubrownika.

Wyjątkową atrakcją jest błękitna jaskinia na wyspie Biševo, do której można dopłynąć wyłącznie łódką.

Niektóre jaskinie obok swojego piękna posiadają też inne atrakcje turystyczne. W jaskini Vaternica na przykład można zobaczyć ślady i pozostałości wymarłego niedźwiedzia jaskiniowego, w niektórych miejscach skamieliny, nietoperze, w jaskini Đurovića pod lotniskiem dubrownickim wystawione są również lokalne wina z Konavli, a w Błękitnej
jaskini na wyspie Biševo naturalnie odbite światło powoduje, że woda ma błękitny kolor, w Grocie Beredine, jedynej grocie przygotowanej dla turystów w Chorwacji, zobaczyć można żywą rybę ludzką w swoim środowisku...

Chorwacka Wspólnota Turystyczna
www.htz.hr

www.speleo.hr
www.speleologija.hr


***


Paklenica - 60 urodziny parku narodowego

Park Narodowy Paklenica niedawno obchodził 60 rocznicę ogłoszenia za teren chroniony.

Park rozciąga się na 95 kilometrach kwadratowych i znajduje się na nadmorskich stokach Velebitu, nad osadą Marasovići, do strefy najwyższych szczytów górskich - Vaganski vrh, Babin vrh i Sveto brdo.

Do parku należą również rzeki Velika i Mala Paklenica, właściwie ich rozpoznawalne kaniony, które się pionowo wrzynają w południowe stoki Velebitu oraz okoliczne tereny.
Tutaj na stosunkowo niewielkiej powierzchni spotkać można wyjątkowe bogactwo zjawisk i rodzajów geomorfologicznych,różnorodny świat roślin i zwierząt, atrakcyjne krajobrazy i nienaruszoną przyrodę.

Jednak najbardziej atrakcyjne i najbardziej wartościowe części południowego Velebitu to zachwycające kaniony Velikiej i Malej Paklenicy.

Kanion Velikiej Paklenicy ma 14 kilometrów długości i 500 do 800 metrów szerokości. W najwęższej części, w okolicach bunkra, szerokość kanionu wynosi zaledwie 50 metrów. Z obydwu stron kanionu znajdują się pionowe ściany, niektóre z nich mają ponad 700 metrów. Kanion rocznie odwiedza ponad 110 000 turystów.

Kanion Malej Paklenicy jest niewielki i rzeka, która w nim płynie jest o wiele bardziej spokojna. Ma długość 12 kilometrów, szerokość od 400 do 500 metrów, a w najwęższym miejscu zaledwie 10 metrów, okalające go skały mają wysokość 650 metrów.

Dla środkowej części parku reprezentacyjny jest kompleks reliefów Borovniku i Crnego Vrhu, a w jego pobliżu znajdują się rozszerzenia dolin Mala i Velika Močila.

Wschodnia część Parku jest zróżnicowana pod względem geomorfologicznym, niedostępna i dzika.

Dalej na wschódta strefa dziczy zmienia się w bardziej łagodne formy w części Malego i Velikiego Libinja, tworzone przez wypłaszczenia krasowe z licznymi zapadlinami, których dna zostały w większości zbadane.

Górne partie Parku Narodowego Paklenica tworzy wąski grzbiet Velebitu, szerokości od jednego do trzech kilometrów.
Tutaj znajduje się najwyższy szczyt Velebitu - Vaganski vrh (1757 metrów).

Wycieczka piesza to jedyny sposób na poznanie Parku, na jego terenie znajduje się 150 - 200 kilometrów szlaków idróg, od turystycznych, które z kanionu Velikiej Paklenicy prowadzą do jaskinii Manita, leśniczówki "Lugarica" i schroniska, po górskie prowadzące do najwyższych szczytów Velebitu.

Szlaki w Parku oznaczone są tablicami i przy pomocy oznaczeń górskich.

W Parku znajduje się schronisko górskie "Paklenica", w którym jest 50 miejsc noclegowych w pokojach wieloosobowych.
Z kanionu Velikiej Paklenicy do schroniska idzie się około dwie godziny. Schronisko czynne jest codziennie od czerwca do września, a w pozostałych miesiącach tylko w weekendy.

Park Narodowy Paklenica jest największym chorwackim centrum alpinistycznym, znanym również poza granicami Chorwacji. Szczególny urok temu miejscu dodaje bliskość wybrzeża i dlatego Riwiera Paklenicka jest świetnym miejscem do połączenia wspinaczki i sportów wodnych.

Historia wspinaczki w Paklenicy zaczęła się w 1938 roku.
Obecnie w miejscach wspinaczkowych na Paklenicy jest ponad 360 wyposażonych tras o zróżnicowanym poziomie trudności, tak więc każdy wspinacz może znaleźć coś dla siebie.

Główny sezon wspinaczkowy na Paklenicy zaczyna się na wiosnę i trwa do późnej jesieni.

W Parku są trzy szlaki edukacyjne i jedna trasa rowerowa.

Nazwa Parku pochodzi od nazwy żywicy czarnej jodły "paklina", którą lokalni mieszkańcy wykorzystywali w leczeniu ludowym do zasklepiania ran i jako paliwa do oświetlenia oraz do lakierowania dawnych łodzi.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Licko-senjskiej
www.lickosenjska.com

Park Narodowy Paklenica
www.paklenica.hr


***


Firmy czarterowe założyły stowarzyszenie
"4 Stars Charter Quality Pool"


"4 Stars Charter Quality Pool" to nazwa stowarzyszenia niedawno założonego przez 24 krajowe firmy czarterowe i jednakową liczbę agencji czarterowych z krajów niemieckojęzycznych.

Firmy czarterowe, które założyły stowarzyszenie dysponują około 700 jednostkami pływającymi.

Celem zrzeszania się firm czarterowych i agencji jest rozwój jakości usług i stosunków z klientami i partnerami, przyciągnięcie lepszych klientów i zrównoważenie stosunków między firmami i agencjami.

Inicjatorem założenia poolu są Yacht-Pool International z Austrii, Yacht-pool Hrvatska z Poreču i Agema z Koprivnicy.

Członkowie nowo założonego stowarzyszenia uchwalili swój kodeks zachowania, który zaleca jak należy się odnosić w stosunku do klientów, ale również reguluje zasady współpracy członków stowarzyszenia.
Kodeks między innymi reguluje minimalne standardy zakwaterowania gości, wyposażenia i zniżkę na ceny usług, poniżej której nie można schodzić.

Planowane jest również założenie wspólnej bazy informatycznej, przy pomocy której gość będzie miał wgląd w ogólną ofertę jednostek pływających Four stars oraz wspólne kampanie na rynkach.

Przygotowywana jest też Four Stars Loyalty Card, która klientom czarterowym, którzy wynajmą jednostkę pływającą z floty "Four stars", da dodatkowe bezpieczeństwo i liczne udogodnienia tym, którzy często będą pływać jachtami z tej floty.

"4 Stars Charter Quality Pool"
www.4stars-charter.com


***


Konavle - najbardziej wysunięte na południe

Konavle są najbardziej wysuniętym na południe miejscem w Chorwacji w południowo-zachodniej części riwiery dubrownickiej, jest to teren kupiony w XV wieku przez Rzeczpospolitą Dubrownicką.

Nazwa Konavle pochodzi od łacińskiego "canale", w języku lokalnym "konali", "kanali" (kanały), co związane jest zwodociągiem, który w czasach rzymskich doprowadzał wodę z Vodovađi do Epidaurum, dzisiejszego Cavtatu.

Konavle to teren wyjątkowego piękna i kontrastów przyrody: górskiej i nizinnej, niebieskiej i zielonej albo jakby to powiedzieli miejscowi Gornje i Donje bande.

Na północy znajdują się góry, na południu Adriatyk, na wschodzie rozciągają się aż do wejścia do zatoki Kotorskiej i półwyspu Prevlaka, a na zachodzie schodzą do zatok Cavtatu i Obodu. Część centralna to urodzajne pole Konavaoskie.

Zachowana przyroda, jedyna w swoim rodzaju, cenna architektura wiejska, liczne zabytki tysiącletniej historii, wielowiekowej tradycji zachowanej dzięki folklorowi, jedyny w swoim rodzaju tutejszy strój ludowy i haft, harmonia życia człowieka z przyrodą...za sprawą tego wszystkiego Konavle są wyjątkowe i rozpoznawalne.

Siedziba Gminy Konavle to średniowieczne miasteczko Cavtat, położone jest 19 kilometrów na południe od Dubrownika.

Antyczne Epidaurum było ważną kolonią rzymską na tych terenach, została jednak zniszczona przez Słowian i Awarów.
Mieszkańcy Epidaurum uciekli do sąsiedniej osady Laus Rave Ragusa, z której powstał Dubrownik.

Bliskość Dubrownika, bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne i różnorodna oferta turystyczna czyni z Cavtatu jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc nad Adriatykiem.
Z zabytków, które należy zobaczyć jest dom rodzinny VlahoBukovca, muzeum, pracownia i galeria jednego z najbardziej znanych chorwackich malarzy, mauzoleum rodziny Račić na cmentarzu św. Rocha, arcydzieło rzeźbiarza Ivana Meštrovića, pinakoteka w kościele parafialnym św. Mikołaja, gdzie przechowywane są przedmioty kultu i zbiór Baltazara Bogišića z cennymi kolekcjami grafik, numizmatyki, rzadkich książek, obrazów i mebli.
W mieście można zobaczyć również liczne pałace i zabytki z czasów rzymskich, jak również pozostałości teatru villa rustica i murów miejskich.

W Cavtacie jest dziewięć hoteli, z czego jeden pięciogwiazdkowy (Croatia), dwa czterogwiazdkowe, a pozostałe mają po trzy gwiazdki.

W niewielkiej miejscowości rybackiej Molunat, 20 kilometrów na południe od Cavtatu są cztery kempingi oferujące wypoczynek wśród nienaruszonej przyrody.

Życie podmorskie wokół Cavtatu i Molunatu jest wyjątkowo bogate i atrakcyjne dla nurków.

W bezpośrednim pobliżu Cavtatu, obok wysepek Mrkana, Bobara i Supetar jest kilka znalezisk antycznych, największych i najbardziej atrakcyjnych na Adriatyku.
Szczególnie cenne są znaleziska z ponad 1800amfor i pitosów, które pochodzą z I wieku przed naszą Erą i z I oraz II wieku.

W morzu w okolicach Cavtatu jest również wiele skał, których wysokość sięga nawet 100 metrów, jaskiń podwodnych i zatopionych statków z czasów antycznych do niedawnej przeszłości.

O miejscowości Čilipi można powiedzieć, że jest centrum kulturalnym Konavli, znane z wydarzeń folklorystycznych, na których turyści najlepiej mogą poznać tutejszą tradycję i stroje ludowe z charakterystycznym haftem jedwabnym.
Tutejszy strój ludowy i haft znane są nie tylko w Chorwacji, ale również na świecie.
Strój był wyznacznikiem materialnego i społecznego statusu tutejszych mieszkańców, w szczególności kobiet. Haft z konavli jest podstawowym elementem dekoracyjnym stroju ludowego kobiet, który wykonywano na klatce piersiowej i rękawach. Wykonywany jest przy pomocy nici jedwabnej, którą uzyskiwano z jedwabnika morowego, hodowanego w każdym domu, a barwiony był naturalnie.

W miejscowości Čilipi znajduje się też Skansen Konavli, gdzie jest ekspozycja etnograficzna tych terenów.

Dla miłośników przyrody między Čilipami i Cavtatem urządzony jest szlak pieszy i trasa rowerowa, wzdłuż której można zobaczyć endemiczne gatunki roślin i chronione gatunki zwierząt.

W wiosce Pridvorje u podnóża najwyższej góry Konavli Snježnicy (1 234 metry) w XV wieku zbudowano dwór książęcy.

Konavoski Dvori to krajobraz chroniony przy źródle i górnym cieku rzeki Ljuta, przy której znajdują się liczne młyny z okresu Rzeczpospolitej Dubrownickiej. Po 1550 roku został zbudowany system "donji mlinovi", który zachował się do dziś i prezentuje chroniony zabytek kultury.

Na przełęczy w kierunku Bośni znajduje się twierdza Sokol, również pochodząca z czasów Rzeczpospolitej Dubrownickiej.
Twierdza została odnowiona i odwiedzającym umożliwia przepiękny widok na całe Konavle.

Półwysep Prevlaka, który zamyka wejście do Boki Kotorskiej, ze względu na swoje właściwości przyrodnicze i mikroklimatjest pod szczególną ochroną.

Twierdza na przylądku Oštro została wzniesiona w połowie XIX wieku i jest jedną z najważniejszych twierdz austrowęgierskich na wybrzeżu
chorwackim.

Dla aktywnych turystów w Konavlach znajdują się trzy trasy rowerowe o długości 60 kilometrów, a miłośnicy przygód też znajdą tu coś dla siebie.

Ściana do wspinaczki znajduje się nad wioskami Mihanići i Pridvorje, organizowane są również wycieczki Konavle Jeep Safari, ATV Safari i programy jeździeckie w miejscowości Popovići.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dobrownicko-neretvańskiej
www.tzdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Konavle
www.tzcavtat-konavle.hr

Gmina Konavle
www.opcinakonavle.hr

Ośrodek kultury i sztuki Čilipi
www.cilipifolklor.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 10.01.2010 12:33

WYDARZENIA 01/10

Zagrzeb - światowa elita narciarska ponownie przyjeżdża na Sljeme

Stolica Chorwacji już po raz szósty z rzędu będzie gospodarzem najlepszych narciarek i po raz trzeci narciarzy alpejskich na świecie.

Slalom kobiet odbędzie się 3 stycznia, na kiedy przewidziane są zawody legend, a zawody mężczyzn odbędą się trzy dni później na oświetlonym stoku.

Zawody mężczyzn i kobiet Audi FIS Pucharu Świata "VIP Snow Queen Trophy" odbywają się na Sljeme, najwyższym szczyciegóry Medvednica, nad Zagrzebiem.

Od pierwszego roku, kiedy Zagrzeb gości Puchar Świata zawody organizowane są na świetnej trasie, organizacja jest na najwyższym poziomie, a nagrody są jedne z najbardziej atrakcyjnych, ale przede wszystkim panuje tu jedyna w swoim rodzaju atmosfera, którą w trakcie i po zawodach tworzy duża liczba widzów z Zagrzebia i innych części Chorwacji, którzy tak samo gorąco dopingują wszystkich narciarzy.

Zawody na Sljeme są wyjątkowe ze względu na to, że odbywają się w bezpośrednim pobliżu miasta. Zagrzeb jest jedyną metropolią europejską goszczącą światową śmietankę narciarstwa alpejskiego.

Należy podkreślić, że zawody zagrzebskie miały w ubiegłym roku największą oglądalność w TV w jednym kraju ze wszystkich zawodów FIS Pucharu Świata.

Konkretnie w Niemczech zawody kobiet oglądało 4,72 miliona widzów w stacji ZDF i 4,67 milionów widzów zawody mężczyzn w stacji ARD.

Na Sljeme swoje pierwsze narciarskie kroki stawiali również brat i siostra Janica i Ivica Kostelić, narciarze znani na całym świecie. Janica w swojej karierze zwyciężyła 30 razy w zawodach FIS Pucharu Światowego, trzykrotnie zdobyła Wielki Kryształowy Globus, Puchar Świata i tyle samo małych globusów za zwycięstwa w slalomie, jest pięciokrotną mistrzynią świata i jedną z niewielu sportsmenek, która zdobyła cztery złote medale olimpijskie na olimpiadach w Salt Lake City w 2002 roku i w Turynie w 2006 roku.

Jej brat Ivica nadal bierze udział w zawodach Pucharu Świata, gdzie do tej pory dziewięć razy stawał na podium. Jest zdobywcą małego Kryształowego Globusa dla zwycięzcy slalomu, ale największe jego sukcesy to tytuł mistrza świata w slalomie na Mistrzostwach Świata w St. Moritz w 2003 roku i zdobycie srebrnego medalu w kombinacji alpejskiej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turynie w 2006 roku.

Sama Medvednica jest Parkiem Przyrody, który z największym szczytem Sljeme (1033 metrów) jest ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców Zagrzebia, którzy wykorzystują to miejsce do pobytu w przyrodzie i rekreacji.

W zimie na Medvednicy można jeździć na nartach, sankach relaksować się na świeżym powietrzu i delektować się zimą, w leciepanuje tu o wiele bardziej łagodny klimat, temperatura jest o kilka stopni niższa od tej w mieście i dlatego przyciąga wiele osób potrzebujących wypoczynku.

Na Medvednicy jest 11 schronisk, dwa hotele i osiem obiektów gastronomicznych, 15 tras rowerowych o długości 110 kilometrów i cztery szlaki edukacyjne, jest tu również jaskinia Veternica, która od roku 1979 jest ustawowo chroniona jako geomorfologiczny zabytek przyrody. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 320 metrów. Ogólna długość do tej pory zbadanych korytarzy wynosi 7128 metrów, a dla odwiedzających przygotowano 380 metrów jaskini.

Tajemnicze podziemia Medvednicy odwiedzający mogą poznać dzięki zwiedzaniu kopalni Zrinski.
Górnictwo na Medvednicy datowane jest od 1463 roku, kiedy król Mateusz Korwin udzielił hrabiemu Petru Zrinskiemu królewskiego zezwolenia górniczego, które jemu i jego potomkom umożliwiało otwarcie kopalń złota, srebra i innych metali. To zezwolenie umożliwiło Zrinskim otwarcie kopalni na Medvednicy.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Park Przyrody Medvednica
www.pp-medvednica.hr

VIP Trofej Snježne kraljice
www.zlatnimedvjed.hr

VIP Snow Queen Trophy
www.snowqueentrophy.com

Strona oficjalna Janice Kostelić
www.janica.croski.hr

Strona oficjalna Ivice Kostelića
www.ivica.kostelic.hr



***


Rijeka - Międzynarodowy karnawał

Od końca stycznia aż do połowy lutego Rijeka, po raz 27 będzie gospodarzem jednego z największych międzynarodowych karnawałów.

Rijeckie szaleństwo karnawałowe w tym roku rozpocznie się 22 stycznia,kiedy zostanie wybrana królowa karnawału, a Burmistrz odda klucze do miasta mistrzowi Karnawału, przebierańcy będą rządzili miastem prawie przez miesiąc.

W tym czasie w Rijece i w całym Kvarnerze będą się odbywały liczne imprezy, koncerty, wystawy, przedstawienia, które z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów.

30 stycznia w centrum Rijeki odbędzie się Carnival Snowboard Session,
międzynarodowe zawody snowboardowe, w których weźmie udział około dwudziestu najlepszych snowboardzistów z dziesięciu krajów.
Te europejskie zawody są jedyne w swoim rodzaju ze względu na trasę, która znajduje się zaledwie 200 metrów od morza. W celu zorganizowania tych zawodów do Rijeki przywiezionych zostanie 70 metrów sześciennych
śniegu.

Dni karnawałowe będą kontynuowane 6 lutego, kiedy po rijeckim Korzo przejdzie karnawałowy pochód dzieci, który odbył się samodzielnie po raz pierwszy w 1997 roku.

Punkt kulminacyjny karnawału jest 14 lutego, kiedy dokładnie w południe w tym samym miejscu rozpocznie się Międzynarodowy Pochód Karnawałowy.
Konkurs, w którymoceniana jest fantazja, humor i oryginalność, eksplozja kolorów i kształtów, czego wynikiem jest parada tańca, tysięcy masek i dużej ilości widzów.

Według niektórych ocen na ulicach Rijeki przy tej okazji jest ponad 150 000 widzów z kraju i ze świata.

Sześć wieków tradycji odpustowej tego regionu i wpływ weneckiego i austriackiego karnawału mieszczańskiego, to podstawy na których został w 1982 roku wznowiony Karnawał Rijecki i zaczął budować swoją wszechstronną tożsamość.
Zaczynając od trzech grup karnawałowych i około stu uczestników przekształcił się w imprezę międzynarodową, w której bierze udział ponad dziesięć tysięcy uczestników z dziesięciu krajów świata.
Liczba uczestników i widzów dała Karnawałowi Rijeckiemu pełnoprawne członkostwo w Europejskim Zrzeszeniu Miast Karnawałowych (FECC)i Rijeka dzięki temu została zaliczona do najważniejszych miast karnawałowych w Europie.

Karnawał Rijecki dzięki swojej wyjątkowości jest w Regionie i w Chorwacji piątą porą roku, a bogaty program sportowy, rozrywkowy i kulturalny zadowoli wszystkie pokolenia i gusty.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnoat Turystyczna Rijeki
www.tz-rijeka.hr

Reijecki Karnawał Międzynarodowy
www.ri-karneval.hr


***


Zagrzeb - Elita tenisowa na turnieju ATP

Zagrzeb pod koniec stycznia będzie gospodarzem tenisowego turniej ATP PBZ Zagreb Indoors.

Jest to turniej singlowy i deblowy rozgrywany w hali na twardej nawierzchni. Od tego roku jest częścią ATP 250 World Tour, serii turniejów, których zwycięzca otrzymuje 250 punktów.

Pierwszy Zagreb Indoors odbył się w 1996 roku i wtedy wygrał chorwacki tenisista Goran Ivanišević.
Turniej był rozgrywany również w kolejnym roku, po czym nastąpiła dziewięcioletnia przerwa i trzeci raz odbył się w 2006 roku.

W ubiegłym roku fundusz nagród turnieju wynosił 450 000 Euro, a w chorwackim finale Marin Čilić pokonał Marija Ančića.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

PBZ Zagreb Indoors
www.zagrebindoors.com



***


Zagrzeb - Otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej (MSU) to największe i najbardziej nowoczesne muzeum w Chorwacji, jak również największa inwestycja kulturalna, która niedawno została otwarta w Nowym Zagrzebiu.

Nowy budynek architekta Igora Franića, pierwsza większa instytucja kulturalna po tej stronie rzeki Savy, umożliwi odpowiednie przechowywanie i wystawianie zbiorów, jak również zostaną stworzone warunki do organizacji różnego rodzaju odczytów, warsztatów edukacyjnych, projekcji filmowych i przedstawień teatralnych, poprzez które będzie można dotrzeć do jak najszerszego kręgu publiczności i zrobić z tej części miasta nowe zagrzebskie centrum kultury, miejsce spotkań rodzinnych, rozrywki i zdobywania nowych wiadomości.

Ogółem muzeum ma 14 500 metrów kwadratowych, z czego 3 500 przeznaczone jest na ekspozycję stałą, 1 500 na wystawy czasowe, a 700 metrów na wystawy na dachu. W muzeum znajduje się sala multimedialna, biblioteka, sala pedagogiczna, sklep muzealny z księgarnią, kawiarnia, restauracja, apartamenty dla artystów i kustoszy oraz hall o powierzchni 725 metrów.

Po pięćdziesięciu latach uważnego zbierania, opracowywania i przedstawiania części zbiorów, pierwsza wystawa, którą muzeum przedstawiło publiczności to ekspozycja stała "Zbiory w ruchu".

Druga duża wystawa to Akwizycje 2004-2009, a na odwiedzających czekała również wystawa Muzeum przed Muzeum, wybrane fotografie Jasenka Rosola, który fotografował budynek w czasie powstawania.

Dzieła sztuki chorwackich i zagranicznych autorów, które znajdują się w zbiorach MSU świadczą o różnych stylach i wyrazach jak ekspresjonizm abstrakcyjny, abstrakcja geometryczna i iliryjska, enformea, minimalizm,
protokonceptualizm, malarstwo analityczne i pierwotne, Flexus, sztuka koncepcyjna, malarstwo pomalowanego pola, sztuka optyczna, transawangarda...odzwierciedlając cel Muzeum, który jest: śledzenie nowych ruchów w sztuce.

Zbiory MSU składają się z: malarstwa, rzeźby, rysunków, grafik, plakatów i prac na papierze, fotografii, filmu i video oraz zbioru sztuki medialnej.

Muzeum zarządza i opiekuje się zbiorem Richter, który liczy 182 dzieła, zbiór Józefa Seissla liczący 1358 dzieł, zbiór Benka Horvata liczący 611
dzieł, archiwum Tošy Dabca, w którym jest 200 000 pozycji, a w zbiorze Ivana Kožarića jest 6000 prac.

Pomieszczenia muzealne zostały wzbogacone przez kilka instalacji, "Zjeżdżalnia" Carstena Höllera, "Oczy oczyszczenia" polskiego artysty Mirosława Balke.

Na tarasie na dachu zainstalowano "Artystę przy pracy" Dalibora Martinisa, a przed muzeum "Ramy" Ivany Franki, Lee Pelivan i Tomy Plejića.

Na dachu znajduje się instalacja "Pole walki" Ivana Božičevića, a w sklepie muzealnym "Poliptyk alchemiczny" Silvio Vujčića.

Program muzeum na 2010 rok to wystawy: Para ładnych butów - Reality Check w Europie Wschodniej, wystawa Danicy Dakić, wystawa Aleksandra Srneca, projekt Gilberta & Georga, dzieła ze zbiorów FRAC, wystawa Zlatka Kopljara i Donacije Murtić.

MSU w Zagrzebiu powstało w grudniu 1954 i od razu stało się ważnym miejscem na mapie kulturalnej miasta i Europy.
Chęć rozbudowy Muzeum Sztuki Współczesnej istnieła już od lat sześćdziesiątych, najpierw ze względu na narodowe i międzynarodowe znaczenie zbiorów, które były przechowywane w nieodpowiednich warunkach i nie byływ pełni dostępne dla publiczności.

Na międzynarodowym konkursie w 1999 roku wygrał projekt architekta Igora Franića. Budowa zaczęła się w 2003 roku i była finansowana wspólnie przez miasto Zagrzeb i Ministerstwo Kultury.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Muzeum Sztuki Współczesnej
www.msu.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Program "A teraz do Europy"

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 10.01.2010 13:07

"Drodzy bracia Cromaniacy!

Przede wszystkim zycze Wam dużo zdrowia i szczęścia w 2010 roku!

Bardzo się cieszę, ze mogę Was poinformować, ze dysponujemy płyta z programem "A teraz do Europy", chorwackiego dziennikarza, pana Gorana Milicia, który ukazał się w 1 PR Telewizji Chorwackiej (HRT 1).

Duża cześć tego programu poświęcona jest XI Zlotowi Cromaniaków w Toporni.


Wszyscy, którzy chcieliby otrzymać płytę mogą zgłosić się do nas i przesłać swój adres. Płytę wysyłamy na nasz koszt.


Prosimy o przesyłanie informacji (adresu korespondencyjnego) na e-mail: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

Serdecznie pozdrawiam,


Bojan Baketa
Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji "
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008
Re: Program "A teraz do Europy"

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 13.01.2010 16:54

a to ja napisał(a):"Drodzy bracia Cromaniacy! ...Bardzo się cieszę, ze mogę Was poinformować, ze dysponujemy płyta z programem "A teraz do Europy", chorwackiego dziennikarza, pana Gorana Milicia, który ukazał się w 1 PR Telewizji Chorwackiej (HRT 1).
Duża cześć tego programu poświęcona jest XI Zlotowi Cromaniaków w Toporni.
Wszyscy, którzy chcieliby otrzymać płytę mogą zgłosić się do nas i przesłać swój adres. Płytę wysyłamy na nasz koszt...
Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji "


Zamówiłem sobie tę płytę i właśnie dotarła. Dzisiaj o 20 wielkie, uroczyste oglądanie :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 14.01.2010 13:55

Ja też chętnie oglądnę płytę.
Wysłałam swoje namiary.

SVIBANJ, długo czekałeś?
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 14.01.2010 20:50

Lidia K napisał(a):Ja też chętnie oglądnę płytę.
Wysłałam swoje namiary.

SVIBANJ, długo czekałeś?


Czekałem dosłownie dwa dni.Płytkę przywiozła firma kurierska. Widziałem wprawdzie jakieś fragmenty tego programu na "jutubie" ale na płycie jest wszystko tak jak poszło w cro- telewizji, od Makłowicza począwszy :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 16.01.2010 17:13

Ooo, a ja dostałam już wczoraj czyli zaraz następnego dnia po wysłaniu maila. Też kurierem.
Oglądnęliśmy dzisiaj w wolnym czasie - po obiedzie tak na spokojnie.
:D :D :D
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 01.02.2010 22:26

PREZENTUJEMY 02/10

Ravna Gora - Aktywny wypoczynek i zimowe przyjemności

W samym centrum Gorskiego kotaru, zaledwie czterdzieści kilometrów od morza, otoczona górami, znajduje się miejscowość Ravna Gora, która licznymi możliwościami aktywnego wypoczynku przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów, szczególnie zimą.

Na średniej wysokości 800 metrów nad poziomem morza Ravna Gora otoczona jest dziewiczą przyrodą, jest tu czyste powietrze i pitna woda źródlana.
To raj dla miłośników wycieczek górskich, rowerzystów i wszystkich miłośnikówprzyrody.

Z jednej strony Ravną Gorę otaczają góry Bjelolasica, wzniesienia Višnjevac i Suhi Vrh, a z drugiej strony Javorova kosa, Kosica i szereg niższych wzgórz.
Poza ciekawymi widokami wszystkie oferują wiele możliwości aktywnego wypoczynku na szlakach górskich z 12 głównymi obiektami do zwiedzania.

Trasy rowerowe i nowa, piękna kręgielnia, to nowe atrakcje, które przyciągają coraz więcej osób, które chcą uprawiać turystykę sportową.

W Ravnej Gorze są również miejsca, gdzie można uprawiać sporty zimowe, tak więc tu i w okolicznych miejscowościach są trasy do uprawiania dyscyplin nordyckich - biegu na nartach po równym terenie, zjeżdżania na sankach i miejsca do zabaw dzieci na śniegu.

W miejscowości Šije niedaleko Ravnej Gory znajduje się niewielki wyciąg narciarski, który czynny jest również po zmroku.

Dla miłośników wycieczek górskich przeznaczony jest jużwspomniany szlak turystyczny, który przechodzi przez tereny wokół Ravnej Gory. Trasa zaczyna się na wysokości 970 metrów nad poziomem morza i kończy na najwyższym szczycie Gorskiego Kotaru, Bjelolasicy. Na szlaku
przewidziane jest również zwiedzanie jaskiń Kicljeve jame, jednego s największych kompleksów jaskiń w Chorwacji i okolicznych szczytów - Javorovej kosy, Vijenca, Turmina, Višnjevicy i Bjelolasicy.

Na szlaku można oczywiście również odpocząć w przygotowanych do tego miejscach, punktach widokowych, gdzie turyści mogą podziwiać liczne atrakcje przyrodnicze, kulturalne i zabytki sakralne.

Na przejście całego szlaku potrzeba około 24 godzin,co oczywiście zależy od woli i siły turystów, a osoby zainteresowane mogą przejść cały szlak z profesjonalnym przewodnikiem.

Domowych specjałów tutejszej kuchni można spróbować w restauracjach, gdzie oferowane jest również zakwaterowanie.

Schroniska górskie oferują możliwość noclegu i spędzenia czasu na łonie przyrody.

Podczas pobytu w Ravnej Gorze należy zwiedzić tutejsze obiekty zabytkowe, Javorovą kosę ze schroniskiem, obok którego według legendy znajduje się lecznicze źródło Božiji studenac, można wybrać się na wycieczkę po ravnogorskim szlaku górskim, pojeździć po trasach rowerowych lub poszukać innych możliwości rekreacji.

Na terenach łowieckich "Višnjevica" istnieje możliwość polowania i łowów z aparatem fotograficznym.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Ravna Gora
www.tz-ravnagora.hr



***


Lokve - Żaba jako maskotka

Lokve, miejscowość w zachodniej części Gorskiego Kotaru, została tak nazwana ze względu na wiele kałuż i małych zbiorników wodnych, które są naturalnym środowiskiem żab.

Tutejszych mieszkańców ironicznie nazywano żabiarzami, a oni uczynili z tego swoją markę i żaba jest ich znakiem rozpoznawczym, który widać na każdym materiale reklamowym.

Żabami ozdobione są również kontenery na śmieci, jest tu też Muzeum Żab, jedyne w swoim rodzaju w Europie. Można tu zobaczyć ponad
tysiąc eksponatów, od żywych i wypchanych żab z całego świata, po pamiątki związane z tym zwierzęciem. Można zobaczyć i nauczyć się wszystkiego o żabach, ich życiu, historii hodowli żab w Lokvach i polowaniu na żaby. Poza akwarium z żywymi okazami miejscowych gatunków żab lub ich kijanek, w muzeum znajdują się tablice edukacyjne, filmy dokumentalne, filmy wideo, jak również pamiątki i zabawki z różnych stron świata oraz dzieła literackie i dzieła sztuki, których tematem są żaby.

Na koniec można zjeść żelka w kształcie zielonej żaby albo spróbować "żabiej krwi", jedynego w swoim rodzaju likieru o niezwykłej nazwie i przyjemnym smaku, zrobionego z owoców leśnych; niektórzy mówią, że ma on właściwości afrodyzjaku.

Ponieważ w Lokvach wszystko jest pod znakiem żaby, również wydarzenia i imprezy organizowane są tak, żeby żaba, która jest maskotką dla mieszkańców Lokv, była w centrum uwagi.

Na wiosnę odbywa się Żabi Tydzień, potem Festiwal Żab i Żabia Noc, podczas której głównym wydarzeniem są zawody w żabich skokach, swojego rodzaju żabia "olimpiada".

Obecność tych zwierząt w przyrodzie jest dowodem na to, że jest ona dobrze zachowana.
Dlatego należy być szczęśliwym, kiedy słyszymy ich głośne skrzeczenie.

Lokve to jedna z najstarszych miejscowości w Gorskim kotarze, u podnóża Risnjaka. Mimo, że jest niedaleko od wybrzeża, panuje tu prawdziwie górski klimat - lata są krótkie, chłodne i przyjemne w przeciwieństwie do długich i ostrych zim z dużą ilością śniegu.

Jedną z atrakcji turystycznych jest także Jezioro Lokvarskie, zbiornik retencyjny, zbudowany w 1954 roku, świetniewkomponowany w otoczenie. Jezioro daje wiele przyjemności wszystkim miłośnikom sportu i rekreacji. Tu odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w podwodnej orientacji, wiele międzynarodowych regat wioślarskich, a od roku 1978 w sierpniu odbywa się tradycyjne spotkanie miłośników gór, rowerzystów i innych uczestników o nazwie "POJ" i "BOJ" (Na piechotę lub Rowerem dookoła jeziora).

Jezioro jest prawdziwym wyzwaniem dla miłośników wędkarstwa. W 1973 roku złowiono tutaj największego na świecie pstrąga żyjącego w jeziorze; ważył 25,40 kilograma.
Jezioro zamieszkują klenie, karpie, karasie i inne gatunki ryb.

Laso-park Golubinjak jest przepięknym miejscem na spacery i relaks. Ciekawostką jest rosnąca tu największa jodła w Gorskim Kotarze. Królowa lasu ma 250 lat, 37 metrów wysokości i 140 centymetrów szerokości.

Jeśli chodzi o inne atrakcje, są tu jeszcze dwie jaskinie: Ledena i Golubinja oraz Paklena vrata - otwór w skale.

Poza spacerami w przepięknej przyrodzie, w regionie Lokve jest również kilka tras rowerowych o długości 35 kilometrów.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Lokve
www.tz-lokve.hr



***


Zagrzeb - Odkryj "kobiecą stronę Zagrzebia" i naucz się chorwackiego

Stolica Chorwacji niedawno wzbogaciła swoją ofertę turystyczną o projekt "Zagreb Inside", za którym kryją się dwa nowe tematyczne programy zwiedzania chorwackiej metropolii pod nazwą "Kobieca strona Zagrzebia" i "Czy mówisz po chorwacku?" ("Do you speak Croatian?").
Projekt opracowały Dora Fila i Iva Čaleta, dwie nauczycielki języka, które są jednocześnie przewodnikami turystycznymi.

Pierwszym przystankiem jest Manduševac, gdzie turyści mogą poznać legendę o Mandzie.
Dalej jest katedra, przed którą opowiada się o inkwizycji i ostatniej spalonej na stosie czarownicy w Europie, skazanej właśnie w Zagrzebiu. Na targu Dolac turyści poznają legendarne kumoszki i życie pierwszej chorwackiej dziennikarki Marii Jurić Zagorki.
Na trasie zwiedzania są jeszcze ulica Taklčićeva, Krvavi most i Kamenita vrata (Kamienna brama), goście poznają sukcesy sportowe Janicy Kostelić oraz wielkich chorwackich artystek, jak Milka Trnina czy Mija Čorak Slavenska.

Kiedy Iva pokazuje gościom "Kobiecą stronę Zagrzebia", a właściwie znane lub mniej znane mieszkanki Zagrzebia, które pozostawiły jakiś ślad w historii miasta, Dora w czasie swojego półtoragodzinnego zwiedzania "Czy mówisz po chorwacku?" w niezwykły sposób przedstawia Zagrzeb i język chorwacki.
Opowiada, że w Zagrzebiu normalne jest picie kawy przez półtorej godziny i uczy, jak zamówić kawę, jak brzmi "kocham Cię", "dzień dobry", "co słychać" i jeszcze około 20 wyrażeń po chorwacku, czy jak napisać swoje imię głagolicą, pierwszym pismem chorwackim.

W trakcie zwiedzania zabytków turyści również dowiedzą się, dlaczego mieszkańcy Zagrzebia pozdrawiają się słowem "bok".

Obecnie zwiedzanie organizowane jest raz w tygodniu:
"Kobieca strona Zagrzebia" w piątki, a "Czy mówisz po chorwacku?" w soboty.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr


***


Trbounje - Rokovi dvori

Rokovi dvori to niedawno zbudowany kompleks w miejscowości Trbounje, niedaleko od Drniša, jeden z najpiękniejszych przykładów architektury wiejskiej w Chorwacji.
Budowę reprezentacyjnego kompleksu rozpoczęto dwa lata temu w miejscu, gdzie znajdowały się opuszczone kamienne domy. Cztery z nich połączone zostały w jedyny w swoim rodzaju kompleks, z zewnątrz wiernie odrestaurowane z najstarszymi szczegółami z zachowanego kamienia, a wewnątrz z szacunkiem dla tradycji, ale odpowiednio dopotrzeb współczesnego życia.

Przepiękne kamienne budowle otoczone są 320 metrowym murem budowanym bez zaprawy, a szczególna uwagę poświęcono urządzeniu ogrodu, na przykład trawę w rolkach przywożono ze Slawonii. Cały kompleks został wykonany przy ścisłej współpracy z konserwatorami, przy
maksymalnym zachowaniu autochtonicznego charakteru.

Dzięki temu powstał najwyższej jakości kamienny kompleks, który wewnątrz oferuje pełny komfort. W całość wkomponowana została winnica, basen i kort tenisowy. Rokovi dvori wielkością i luksusem przerosły podobne obiekty na Istrii, a przeznaczone są dla turystów
zagranicznych.
W luksusowych warunkach jednocześnie może przebywać dziesięć osób, a do ich dyspozycji jest 480 metrów powierzchni mieszkalnej. Dom wynajmowany jest tylko w całości, a gościom oferuje się również kompleksową obsługę, począwszy od odebrania z lotniska, do stałej obsługi na życzenie, w której skład wchodzą kierowca, skiper na
atrakcyjne wycieczki morskie.

Rokovi dvori znajdują się przy samym wjeździe do Parku Narodowego Krka, w pobliżu jest prawosławny Monastyr Krka, klasztor franciszkański Visovac i Skradinski buk, a w promieniu 20 kilometrów jest Šibenik, Vodice i największy kompleks wodospadów w Chorwacji "Manojlovački slapovi."

W niecałą godzinę jazdy można się dostać do parków narodowych Plitvice, Paklenica i Velebit Północny.

W zasięgu ręki jest morze i archipelag Kornaty, gdzie miłośnicy wędkarstwa mogą się bawić przy big game fishing, a za Rokovimi dvorami wznosi się szczyt Promina.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibenicko-knińskiej
www.sibenikregion.com

Miasto Drniš
www.drnis.hr


***


Latarnie morskie - strażnicy Adriatyku

Na wyspach i wysepkach Adriatyku, których jest 1244, na początku XIX wieku zbudowano 48 latarni morskich, a przy nich na pustkowiach, na otwartym morzu budowano domy, w których przez lata mieszkali latarnicy ze swoimi rodzinami.

Dziś niektóre latarnie morskie zostały odnowione, a 11 z nich dostosowano do pobytu turystów, którzy chcą uciec od przepełnionych plaż i poszukują spokoju.

Pobyt na pustkowiu, z dala od pośpiechu, jest marzeniem prawie
każdego pracującego człowieka, a pobyt w apartamentach latarni morskich to prawdziwa przygoda z błękitem Adriatyku w tle.

Za jedną z najpiękniejszych latarni morskich na Adriatyku uważany jest Veli rat, który znajduje się wśród przepięknej roślinności śródziemnomorskiej nad kryształowo czystym morzem na wyspie Dugi otok.
Zapewne ze względu na widok, jaki rozciąga się z 40 metrowej wieży, nazywana jest "odźwiernym" Dalmacji. Veli rat i latarnie morskie Savudrija, Rt Zub i Struga można odwiedzić również w zimie, ponieważ są one ogrzewane.
Latarnia morska Veli rat została wzniesiona w 1849 roku na północno zachodnim przylądku wyspy Dugi otok, 35 kilometrów na zachód od Zadaru.
W odległości 3 kilometrów znajdują się wioski Veli Rat, Verunić i Polje, a
do przystani promowej w Brbinju jest około 20 kilometrów.
Są tu apartamenty - czteroosobowy i trzyosobowy, można dojechać samochodem. Ze względu na połączenie drogowe z osadami możliwe jest regularne zaopatrzenie w potrzebne produkty. Zwiedzanie pobliskiego Parku Narodowego Kornati czy Parku Przyrody Telaščica możliwe jest z
miejscowości Sali, po drugiej stronie wyspy.

Pośrodku południowej strony wyspy Lastovo, na wejściu do zatoki Skrivena luka znajduje się przylądek Struga, gdzie w 1839 roku zbudowano latarnię morską o tej samej nazwie, która może pomieścić 15 osób.
Lastovo jest słabo zaludnioną wyspą, oddaloną 55 mil morskich od Splitu i Dubrownika, a jej archipelag liczy ponad 40 wysp i wysepek.
Latarnia morska znajduje się na wysokości 70 metrów nad poziomem morza, na samej krawędzi stromej skały, z której rozciąga się wyjątkowy widok na otwarte morze.
Przepiękne punkty widokowe i łatwy dostęp do morza przez las sosnowy od strony południowej czynią z tego miejsca atrakcyjny cel podróży.

Wyspa Sušac znajduje się poza korytarzami żeglugi, 23 mile morskie na południe od wyspy Hvar i 13 mil na zachód od wyspy Lastovo.
Wokół rozciąga się otwarte morze, które stwarza jedyne w swoim rodzaju wrażenie oderwania od świata zewnętrznego. To uczucie jest nawet większe niż na wyspie Palagruža, skąd czasami można zobaczyć wybrzeże włoskie. Z daleka Sušac wygląda jakby to były dwie wyspy.
Latarnia morska Sušac została wzniesiona w 1878 roku w najwyższej południowej części wyspy, która jest wyjątkowo stroma, a skały opadają w głębokie i krystalicznie czyste morze, które przy wietrze "bura" ma przejrzystość nawet do 30 metrów.
Południowo-wschodnia strona wyspy łagodnie opada w kierunku morza i pełna jest pięknych zatoczek i ścieżek spacerowych.
Budynek latarni morskiej znajduje się na wysokości 100 m, skąd rozciąga się widok na bezkresny horyzont.
Sam budynek to kamienny dom jednopiętrowy, w którym znajdują się dwa apartamenty czteroosobowe.

Latarnia morska Palagruža została zbudowana w 1875 roku na wyspie o tej samej nazwie, na samym środku Adriatyku, między wybrzeżem włoskim a chorwackim, 68 mil morskich na południe od Splitu i 26 mil morskich od wyspy Lastovo.
Jest to najbardziej wysunięta w morze chorwacka wyspa,wyjątkowo piękna, z bogatą historią.
Budynek latarni morskiej znajduje się pośrodku wyspy, na wysokości 90 metrów i dlatego obiekt ten nie jest polecany do wypoczynku dla osób starszych czy słabego zdrowia.
W dużym budynku znajdują się dwa apartamenty czteroosobowe. Morze wokół Palagružy jest najbogatszym łowiskiem na Adriatyku, ale indywidualne nurkowanie wokół Palagružy jest zabronione.

Latarnia morska Porer zbudowana została w 1833 roku na wyspie o tej samej nazwie, na południowy zachód od południowego przylądka Istrii. Wysepka ta to skała o szerokości 80 metrów, oddalona 2,5 kilometra od lądu i miejscowości Premantura.
Wieża o wysokości 35 metrów znajduje się w samym środku kamiennego budynku mieszkalnego.
W parterowym budynku z wybetonowanym podwórzem znajdują się dwa apartamenty czteroosobowe. W pobliżu znajdują się ładne zatoki i wysepki.

Latarnia morska Sveti Ivan została zbudowana w 1853 roku, znajduje się na najbardziej wysuniętej w morze wysepce niewielkiego archipelagu przed Rovinjem.
Jest to goła skała z płaskim brzegiem i płytkim morzem, tak więc Sveti Ivan jest świetnym miejscem dla współczesnych Robinsonów z małymi dziećmi.
Wieża latarni morskiej, z której rozciąga się przepiękny widok, ma wysokość 23 metrów, a w samym budynku znajdują się dwa czteroosobowe apartamenty.

Latarnia morska Sveti Petar wzniesiona została w 1884 roku na półwyspie o takiej samej nazwie, który znajduje się na wejściu do Makarskiej, w pobliżu jednej z najpiękniejszych plaż nad Adriatykiem.
Latarnia morska oddalona jest od centrum Makarskiej 20 minut piechotą, 85 kilometrów od lotniska w Splicie.
Kamienny budynek jest parterowy i znajduje się w nim jeden apartament z pięcioma miejscami noclegowymi.
Okolice latarni morskiej często odwiedzają goście z Makarskiej, tak więc w sezonie nie będzie ona miejscem, gdzie panuje spokój. Latarnia morska jest częścią promenady.

Wysepka Prišnjak oddalona jest zaledwie trzysta metrów od zachodniego brzegu wyspy Murter. W 1886 roku została na niej zbudowana latarnia morska, by kapitanowie mogli się w nocy łatwiej orientować przy dopływaniu z południa i zachodu do archipelagu murterskiego.
Tutejsze morze bogate jest w ryby, a budynek latarni morskiej oddalony jest od plaży zaledwie 15 metrów.
Prišnjak to jedna z najpiękniejszych wysp Murteru.
W latarni znajduje się przestronny apartament z dużym kamiennym tarasem.
Otoczona lasem sosnowym jest świetnym miejscem dowypoczynku sportowo-rekreacyjnego. Pobyt na Prišnjaku jest tak samo ciekawy na wiosnę, kiedy jest najlepszy czas na wędkarstwo sportowe, jak również w lecie, kiedy można się kąpać w ciepłym morzu i podziwiać gwiaździste niebo oraz jesienią, kiedy można zobaczyć najpiękniejsze zachody
słońca za Kornatami. W pobliżu znajduje się cały szereg niewielkich wysepek, a Park Narodowy Kornati oddalony jest o 6 mil morskich.

Latarnia morska Savudrija została zbudowana w 1818 roku, jest najstarszą latarnią nad Adriatykiem i najbardziej na północ wysuniętą chorwacka latarnią morską, przy granicy ze Słowenią, zaledwie 56 kilometrów na południe od Triestu.
Najbliższym ośrodkiem turystycznym jest znane miasto tenisa - Umag, oddalony 9 kilometrów od Savudriji.
Obiekt posiada bardzo dobre połączenia komunikacyjne z okolicą.
Latarnia ma 36 metrów wysokości. Do dyspozycji gości jest jeden apartament czteroosobowy. Od morza oddalona jest 30 metrów, a w pobliżu znajdują się liczne restauracje.

Latarnia morska Rt Zub zbudowana została w 1872 roku i znajduje się na półwyspie Lanterna. Od Poreča z jednej strony i od Novigradu z drugiej dzieli ją 13 kilometrów. Sam półwysep Lanterna znajduje się między dwiema zatokami, Tarska i Lunga, obie znane z ładnych plaż żwirowych,odpowiednich dla dzieci.
Budynek latarni oddalony jest 10 metrów od morza, wśród bujnej roślinności, znajduje się w nim apartament dla sześciu osób.
Budynek składa się z parteru i pierwszego piętra, otacza go ogrodzony plac.
Bliskość Poreča, znanego centrum kulturowego (Bazylika Eufrazjana wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO) i Novigradu z licznymi obiektami sportoworekreacyjnymi oraz mariną oferuje gościom wiele możliwości, jak również duży wybór restauracji, winiarni i miejsc rozrywki.
Latarnia ta jest wyjątkowa, ponieważ mimo, że dostępna dla wszystkich środków lokomocji, zapewnia gościom spokojny i bezpieczny wypoczynek i jest odpowiednim miejscem dla rodzin z małymi dziećmi.

Plovput
www.plovput.hr
www.lighthouses-croatia.com



***


Cres - Największa wyspa na Adriatyku

Wyspa Cres znajduje się w północnej części Zatoki Kvarnerskiej.
Na południu, w miejscowości Osor, połączona jest mostem zwodzonym z wyspą Lošinj.
Wybrzeże wyspy, której długość wynosi 66 kilometrów, jest różnorodne i bogate w liczne zatoki i plaże żwirowe w zachodniej i południowej części, a w części wschodniej i północnej skaliste.

Szczególną atrakcją wyspy jest słodkowodne jezioro Vransko, którego powierzchnia znajduje się nad poziomem morza, a dno na głębokości 74 metrów.
Woda w jeziorze jest wysokiej jakości i pitna, zaliczana do najczystszych w Europie i dlatego podchodzenie do jeziora jest zabronione.

W północnej części Cresu znajdują się lasy, w których rosną dęby, graby, wiązy górskie i kasztanowce, w środkowej części wyspy znajdują się pastwiska i gęsta makia.
Badania potwierdziły obecność 1100 gatunków roślin, z których 939 to rośliny endemiczne.

Na wyspie jest szczególnie pięknie na wiosnę, kiedy budzi się przyroda, a w powietrzu czuć zapachy ziół leczniczych.

Jednym z najlepszych dowodów na czystość morza wokół Cresu są siedliska delfinów. Uważa się, że żyje tu od 100 do 150 delfinów.

Na stromych i niedostępnych częściach wybrzeża, które są ornitologicznym parkiem przyrody, swoje siedlisko znalazł rzadki ptak - sęp białogłowy.

Antyczna nazwa Cres i Lošinj to Apsytrides Nesoi albo Wyspy Osorskie, ponieważ do momentu wykopania kanału niedaleko Osoru, była to właściwie jedna wyspa.

Miasto Cres to ufortyfikowane miasteczko na zachodnim wybrzeżu wyspy pod wzniesieniem, gdzie znajdowała się prehistoryczna osada i twierdza antyczna (Crexa, Crepsa).
Cres był zamieszkany od czasów prehistorycznych, a zaczął się rozwijać w średniowieczu.
Jednym z najważniejszych zabytków w mieście jest najstarszy pałac patrycjuszy zbudowany w XV wieku w stylu późnogotyckim, należący do rodziny Petris (Petrić).
Obecnie znajduje się tu muzeum.

Jednym z najciekawszych i najbardziej wyjątkowych miejsc na wyspie jest miejscowość Lubenice, znajdująca się na skale położonej 382 metry nad morzem.
Malownicza osada ze średniowiecznymi zabytkami i starymi kamiennymi domami znajdującymi się w trzech krętych rzędach wzdłuż grzbietu wapiennego, jest skarbem chorwackiej architektury.
Obok pozostałości średniowiecznego systemu umocnień i kilku budowli sakralnych, niezwykły jest widok na morze i zatokę św. Ivana z przepiękną plażą żwirową.

Miejscowość Beli to jedna z najstarszych i w historii najważniejszych miejscowości na wyspie.
Osada typu "akropol" znajduje się na wysokim wzgórzu nad wschodnim wybrzeżem północnej części wyspy.
W miejscowości działa Eko centrum "Caput Insulae", które zajmuje się zachowaniem różnorodności przyrodniczej, wartości i dziedzictwa historycznego i kulturowego, prowadzi też integralną ochronę sępa białogłowego.

Miejscowość Martinščica jest względnie młodą miejscowością w najlepiej zagospodarowanej części wybrzeża Cresu, obok przestronnej zatoki wychodzącej na południowy-zachód.
Ładna osada z bujną roślinnością śródziemnomorską nastawiona jest wyłącznie na turystykę rodzinną i kempingową.
Obok przepięknych plaż na północ od miejscowości, wśród nienaruszonej przyrody jest wiele możliwości aktywnego spędzenia urlopu.

W południowej części zatoki Valuńskiej między dwoma przepięknymi plażami żwirowymi znajduje się miejscowość Valun, malownicza osada przy niewielkim porcie, która również nastawiona jest na turystykę rodzinna i kempingową.

Obok licznych apartamentów prywatnych do dyspozycji gości jest również zakwaterowanie w dwóch hotelach:Kimen w Cresie i Zlatni lav w Martinščicy oraz cztery kempingi w Cresie, Martinščicy, Beli i Valunie.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Cresu
www.tzg-cres.hr



***


Hum - Najmniejsze miasto na świecie

Hum, najmniejsze miasto na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa, ma 17 mieszkańców.

Znajduje się w sercu Istrii, w gminie Buzet, a od Buzetu oddalony jest14 kilometrów.
Do Humu można dojechać samochodem, autokarem wycieczkowym, a wiele osób przychodzi tu na piechotę, żeby lepiej zobaczyć atrakcje i podziwiać krajobraz.

Najciekawsza droga do Humu to tzw. Aleja Głagoljaszy, droga między Humem i Ročem, przy której na polach znajdują się duże kamienne rzeźby, a każda z nich to jedna litera alfabetu głagolickiego. Zaczyna się od Kolumny Saboru Čakavskiego zbudowanej w 1977 roku, a kończy przy bramie miejskiej w Humie.

Hum był jednym z najbardziej znanych ośrodków pisma głagolickiego od XI wieku. Głagolicy używano tu również na początku XX wieku, w dzisiejszych czasach jest ona widoczna w Humie i okolicach na zabytkach i współczesnych tablicach pamiątkowych.

Obecny wygląd Hum otrzymał już w XI wieku. W tym czasie na pozostałościach dawnej twierdzy zbudowany został kasztel, a obok niego pierwsze domy przyszłego miasteczka.

W tamtych czasach Istria była częścią wielkiego państwa Franków. Margraf Ulrich I na granicach swojego państwa odnowił i zbudował szereg kaszteli, wśród których był również ten w Humie.
W 1102 roku Ulrich II oddał Hum i kilka innych kaszteli w posiadanie patriarchatowi z Akwilei. W dokumencie o darowiźnie napisane jest "castrum Cholm".
Jest to pierwsza pisana wzmianka o Humie i jego długiej historii.

Do XVII wieku Hum wspominany jest jako "castrum", czyli twierdza, a dziś jest miastem - zabytkiem i jednym z rzadkich zachowanych przykładów rozwoju miasta wyłącznie wewnątrz średniowiecznych murów miejskich.

Od powstania miasta do dziś w Humie nie zbudowano prawie nic poza murami miejskimi, osada pozostała w granicach wyznaczonych we wczesnym średniowieczu.

W Humie zachowane są freski z drugiej połowy XII wieku, kiedy miasto należało do Patriarchatu z Akwilei, który zapewne zamówił ich wykonanie. Autor ich jest nieznany, ale jego dzieło świadczy o tym, że był to świetny znawca malarstwa fresków i bardzo utalentowany artysta.
Freski z Humu są wyjątkowym dziełem artystycznym, któregonie można porównać z niczym podobnym na Istrii. Namalowane zostały w duchu romańskiego zachodu i pod wpływem malarstwa bizantyjskiego.
W romańskiej kaplicy św. Hieronima na cmentarzu zostały po części zachowane dawne malowidła ścienne.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Wspólnota Turystyczna Buzetu
www.tz-buzet.hr



***


Krapje - Wioska dziedzictwa architektonicznego

W Lonjskim polju, jednym z największych, bogatych w florę i faunę, naturalnych terenów bagiennych w tej części Europy, kryje się perła dziedzictwa architektonicznego - wioska Krapje.

Znajduje się na lewym brzegu rzeki Savy, niedaleko Jasenovca, jest świetnym miejscem do poznania architektury tradycyjnej środkowej Posaviny i dlatego we wrześniu 1995 roku została uznana za Wioskę dziedzictwa architektonicznego i zabytek kultury europejskiej kategorii A.

Krapje znajduje się na bogatych terenach łowieckich i wędkarskich, ze względu na to otrzymała nazwę (krap to jedna z nazw karpia).

Tutejsze domy mają nawet 200 lat. Wioska oczarowuje gości swoją malowniczością i wyjątkową czystością ekologiczną, ponieważ w okolicy nie ma przemysłu ani większych szlaków komunikacyjnych.
Tradycyjne domy, budowane poprzez poziome układanie bali dębowych połączonych klinami drewnianymi, są wybitnym osiągnięciem chorwackiej wiejskiej architektury drewnianej.

Z powodu niebezpieczeństwa powodzi, na początku budowane były na palach drewnianych lub kamiennych podmurówkach, które później zamieniono na fundamenty z ceramiki.
Dachy ze słomy czy gontu zostały na początku XX wieku zamienione na dachówki.

Malowniczość domów podkreślają zadaszone zewnętrzne schody, dawne wiaty, daszki ochronne i bogato zdobione detale ogrodzeń i słupów, zdobione ramy okienne i podłużne belki oraz ogrodzenia parterowych i piętrowych domów.

Drewniane domy zazwyczaj zwrócone są frontem do drogi, a na podwórzach znajdują się budynki gospodarcze - stajnie, stodoły, magazyny, kosze na kukurydzę, kurniki itd.

Potencjał turystyczny miejscowości rozpoznali również tutejsi mieszkańcy oferując gościom wypoczynek i relaks w wyjątkowej atmosferze.
Wśród nich jest również rodzina Palaić, w której gospodarstwie znajduje się skansen, Etno dom z 1912 roku o zachowanym kształcie ze zbiorem tradycyjnych przedmiotów.

Przy wjeździe do wioski znajduje się centrum informacyjne i edukacyjne, w którym pracownicy Parku przyrody, poza dziedzictwem kulturowym zapoznają licznych gości z bogatą historią regionu.

Pobyt wśród dawnych drewnianych domów oraz przyjemny i zdrowy wypoczynek, jak również zapoznanie się z historią, architekturą i folklorem Posaviny, to nie wszystko, co może zaoferować Krapje.

Niedaleko wioski znajduje się dawne koryto Savy, Krapje-đol, które w 1963 roku zostało uznane za pierwszy chorwacki rezerwat ornitologiczny, znany jako siedlisko ptaków bagiennych, jak czapla i warzęcha.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Sisacko-moslavackiej
www.turizam-smz.hr

Park Przyrody Lonjsko polje
www.pp-lonjsko-polje.hr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone