Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 13.09.2009 18:29

INWESTYCJE 09/09

Poreč

Odnowiono hotel Riviera w Poreču

Miasto Poreč od niedawna bogatsze jest o jeszcze jeden hotel. Po dwuipółrocznym remoncie dawny hotel Riviera w samym centrum znanego ośrodka turystycznego zabłysnął na nowo atrakcjami i nazwą.

Hotel ten, który w przyszłym roku będzie obchodził 100-lecie, od tej pory nosi nazwę Palazzio i odnowiony został zgodnie z rozwiązaniami architektonicznymi czasów, w których został zbudowany.

Dotychczas obok gości wypoczywających do hotelu przyjeżdżali goście biznesowi, co obecnie jeszcze bardziej się wzmocni dzięki obiektom konferencyjnym dla 120 osób.
W hotelu jest 70 pokoi i będzie otwarty przez cały rok.

Miasto Poreč - którego bazylika Eufrazjana znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest znanym istryjskim kierunkiem turystycznym z bogatą ofertą noclegową, gastronomiczną, sportowo-rekreacyjną, rozrywkową itd.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Wspólnota Turystyczna Poreču
www.to-porec.com



***


Vela Luka

Odnawiany jest hotel Korkyra w Vela Luka

Dla wielu turystów, dla których ulubionym celem podróży jest południowo-dalmatyńska wyspa Korčula, szczególnie dla tych, których celem jest miejscowość turystyczna Vela Luka, dobrą wiadomością jest to, że trwa remont hotelu Korkyra.

Po 12 latach oczekiwania na nowych właścicieli i niezbędną renowację, kiedy hotel nie działał, w trakcie jest jego gruntowny remont.

Po jego zakończeniu przed przyszłym sezonem turystycznym hotel będzie miał cztery gwiazdki, 59 pokoi ze 120 miejscami noclegowymi, kryty basen o powierzchni 80 metrów kwadratowych i inne atrakcje. Dzięki temu właściciele planują, że hotel będzie działał przez większą część roku.

Vela Luka znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy Korčula, na końcu zatoki, która wrzyna się głęboko w ląd.

Miejscowość opiewana jest w piosence śpiewanej przez miejscowe zespoły
wokalne "klapy", wielu przyciąga jej piękno i spokój, jak również umiarkowany klimat i lecznicze błota, dzięki którym obok turystyki wypoczynkowej rozwija się tutaj również turystyka uzdrowiskowa.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwiańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Vela Luka
www.tzvelaluka.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 13.09.2009 18:35

NOWOŚCI 09/09

Naturyzm

Portal internetowy o ofercie naturystycznej

W Chorwacji jest długa tradycja ruchu naturystycznego, posiada też solidną ofertę przeznaczoną dla turystów decydujących się na urlop bez ubrania.

To było powodem uruchomienia nowego portalu Naturyzm nad Adriatykiem, który wspiera holding turystyczny link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej i portal Kemping nad Adriatykiem.

Informacje o ofercie naturystycznej publikowane są w nowym portalu w języku chorwackim, angielskim, włoskim, niemieckim i słoweńskim.

Wyspecjalizowany portal, w którym można uzyskać informacje o lokalizacjach naturystycznych, kulturze ciała oraz o imprezach kulturalnych i rozrywkowych nad Adriatykiem, posiada również otwarty blog do wymiany doświadczeń związanych z naturyzmem w Chorwacji.

W Chorwacji jest 30 obiektów naturystycznych i plaż, ale są również liczne ukryte miejsca dla naturystów.

Za początek naturyzmu uważane jest lato 1936 roku, kiedy na wyspę Rab przyjechał angielski król Edward VIII i lady Wallis Smpson, którzy kąpali się tam nago.

Naturyzm nad Adriatykiem
www.naturism-adriatic.com

Kemping nad Adriatykiem
www.camping-adriatic.com

Hoteli link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej
www.link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej.com


***



Baranja

Powrót do przyrody i tradycji

Tradycja, bogactwo przyrody, możliwości aktywnego wypoczynku i bogata oferta gastronomiczna, to wartości, na których oparta jest oferta Baranji, regionu położonego na wschodzie Chorwacji.

W jej kształtowaniu jako produktu turystycznego ważną rolę odegrała Spółdzielnia Agroturystyczna Bilje plus. Oferując usługi agroturystyczne, turystyki uzdrowiskowej, konferencyjnej, sportowej i inne Spółdzielnia ta do tej pory gościła około dziesięciu tysięcy osób, głównie z zagranicy.

Obok pięciu obiektów z ogółem pięćdziesięcioma kwaterami, które członkowie tej Spółdzielni wynajmują turystom, wiele uwagi poświęca się tradycji, zdrowemu żywieniu i rekreacji.

Chcąc stworzyć dla gości jak najbardziej atrakcyjny produkt turystyczny, członkowie Spółdzielni nawiązują kontakty z restauracjami i gospodarstwami rolnymi i w ten sposób zapewniają wysokiej jakości, autentyczne usługi turystyczne.

Do zwiedzania zabytków, parku przyrody i terenów ornitologicznych - Kopački rit, Bilja i całej Baranji, najlepszym środkiem lokomocji jest oczywiście rower, który turyści mogą wynająć u swoich gospodarzy.

Jeżeli do tego dodamy bogatą tradycję tego regionu i gościnność, z której znani są mieszkańcy tego regionu, pochwały gości, którzy tam już byli, jak również coraz większe zainteresowanie nowych gości, to będzie to gwarancja świetlanej przyszłości turystycznej tego regionu.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Osjecko-baranjskiej
www.tzosbarzup.hr

Wspólnota Turystyczna gminy Bilje
www.tzo-bilje.hr

Park przyrody Kopački rit
www.kopacki-rit.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 08.10.2009 19:02

Jest już nowy, październikowy:
http://www.croatia.hr/English/Multimedi ... etter.aspx

Nowa szata graficzna = m.in. więcej zdjęć, dostępnych na stronie NOITRCHa.
Język przestawiamy w okienku na dole strony.

Czekam ... na polskie tłumaczenie.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 09.10.2009 22:44

PREZENTUJEMY 10/09

Kempingi

Ruch turystyczny lepszy od ubiegłorocznego

Ze względu na to, że większość, ponad 90 procent, ruchu turystycznego na kempingach - realizuje się do końca sierpnia, dziś już wiadomo: ten sezon był wyjątkowo dobry dla chorwackich kempingów i uzasadnił nowe inwestycje w jakość, potwierdził świetną reputację kempingów chorwackich, jak również Chorwacji jako kraju, który ma potencjał, by stać się najbardziej konkurencyjnym krajem pod względem kempingów w basenie Morza Śródziemnego.

Według danych zebranych z większości kempingów chorwackich, w tym roku liczba noclegów wzrosła o 2,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Jak mówią właściciele kempingów, jest to wynik, który ze względu na globalną recesję, przekroczył oczekiwania największych optymistów.

Na Istrii, najbardziej rozwiniętym regionie Chorwacji pod względem kempingów, tegoroczne wyniki przekroczyły ubiegłoroczne o 2,6 procent, a niektóre kempingi o wyższym standardzie w Dalmacji zanotowały nawet 10 procentowy wzrost.

Szczególnie dobre wyniki osiągnięto w miesiącach poprzedzających sezon, które pod względem liczby noclegów były lepsze od ubiegłorocznych nawet o 4,5 procent, jak również w sierpniu, kiedy to wzrost osiągnął 10 procent w stosunku do roku ubiegłego. Już tradycyjnie najwięcej gości przyjechało z Niemiec, Słowenii, Holandii, Austrii i Czech, na których przypada 82 procent ogółu noclegów na kempingach.

W Chorwacji jest 232 kempingów i 302 małych kempingów przydomowych, ogółem mogą one pomieścić 224 000 osób. Oferta kempingów to około jedna czwarta ogółu miejsc noclegowych w Chorwacji. Taki sam udział procentowy mają one w ilości noclegów.

KUH - Stowarzyszenie kempingów w Chorwacji
www.camping.hr


***

Stari Grad na Hvarze

Przeplatanie się historii i współczesności - klucz do turystycznej popularności

Wyspa Hvar również w tym roku była dla wielu turystów najbardziej atrakcyjnym punktem na Adriatyku. Spędzało tu czas wiele osób ze światowej śmietanki towarzyskiej, jak również innych turystów.

Na tak wielką popularność Hvar sobie zasłużył dzięki swojej przyrodzie, bogatej i dobrej ofercie turystycznej, jak również ofertą gastronomiczną i wieloma atrakcjami rozrywkowymi.

Wyspa Hvar znana jest również z bogatej historii, której zabytki przyciągają uwagę gości i nadal są przedmiotem badań historyków, którzy do dotychczasowych wiadomości dodają nowe.

Najnowsze badania archeologiczne, prowadzone na Starogradskim Polju na wyspie Hvar mogą dowieść, że historia Starego Gradu sięga jeszcze dalej niż do tej pory sądzono. Podczas wykopalisk w lokalizacji Remete na krawędzi Starogradskiego Polja, przy wschodnim wejściu do Starego Gradu, odkryto osadę starszą o trzy wieki od Faros. Do tej pory uważano, że pierwszą osadę w miejscu, gdzie dziś znajduje się Stari Grad założyli osadnicy z Paro w 385 roku p.n.e. i nazwali ją Faros.

Ze względu na wartość Starogradskiego Polja, z greckiego hore i łaciny ager, gdzie zachował się starogrecki podział ziemi z końca IV w. p.n.e., w ubiegłym roku UNESCO wpisało tę urodzajną dolinę, jako krajobraz kulturalny na Listę światowego dziedzictwa. Rozciąga się ona od Starego Gradu do Jelsy i Vrboskiej, a od 24 wieków uprawiane są tu prawie takie same rośliny. Na Starogradskim Polju jest również około 120 lokalizacji archeologicznych z okresów od prehistorii do średniowiecza. Najnowsze badania archeologiczne prowadzone są na dziedzińcu kamiennego domu z XVIII wieku, który przekształcany jest w siedzibę Urzędu Ager, który będzie administrował tymi chronionymi terenami i zajmował się ich waloryzacją i prezentacją.

W Muzeum Starego Gradu zostaną wystawione nowo znalezione przedmioty: iliryjsko-liburnijskie igły i wędki z brązu, czarna ceramika, jak również grecka, malowana ceramika, wiadomo też, że w przyszłości dołączą do nich liczne inne eksponaty z dotąd niezbadanych lokalizacji w okolicy.

Najnowsze wykopaliska archeologiczne ponownie potwierdziły, że tereny dzisiejszego Starego Gradu, który o miano najstarszego miasta na wschodnim wybrzeżu Adriatyku rywalizował z Visem, są jedynym w swoim rodzaju skarbcem kultury, który na wyspę Hvar przyciąga wielu miłośników dziedzictwa kulturowego z najbardziej oddalonych zakątków świata.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splicko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Stari Grad
www.stari-grad-faros.hr


***


Żupania Splitsko - dalmatyńska

Grab - ulubiony cel licznych wycieczkowiczów

Przepiękne krajobrazy z zachowaną tradycyjną architekturą i atrakcjami, które oddają ducha przeszłości, to tylko część obrazu miejscowości w kontynentalnej części Żupanii Splicko-dalmatyńskiej.

Na terenie całego regionu otwarte zostały liczne gospodarstwa agroturystyczne z lokalną ofertą gastronomiczną, gdzie gospodarze pielęgnują dawne rzemiosła i oferują gościom wiele możliwości aktywnego wypoczynku.

Goście swój urlop mogą spędzić również w dwóch eko-etno wioskach - Kokorići i Veliki Godinj, znajdujących się w okolicach Vrgorca, na granicy parku przyrody Biokovo albo po prostu wybrać się na wycieczkę do jednego z tych miejsc i miło spędzić dzień.

Do takich atrakcyjnych miejsc wycieczkowych należy zaliczyć miejscowość Grab w Sinjskiej Dolinie, która znajduje się pod górą Kamešnicą i jest ulubionym celem wycieczek licznych turystów z Chorwacji i z zagranicy.

Do Grabu dziś przyjeżdża wiele wycieczek szkolnych, ponieważ uwagę przyciąga jego zachowana architektura tradycyjna, stare młyny, w których do dziś na rzece o tej samej nazwie mielone jest zboże, przepiękne krajobrazy i oferta gastronomiczna.

Ze Splitu do Grabu można dojechać w dwadzieścia minut, znajduje się on w bezpośrednim pobliżu atrakcyjnego pod względem turystycznym Trilja i Sinja, a nowoczesne drogi łączą go również z pozostałymi miejscowościami w Dalmatyńskiej Zagorze.

Gospodarze zaoferują licznym wycieczkowiczom tradycyjne potrawy, przygotowane według dawnych przepisów. Jest tu wiele przysmaków przyrządzonych z raków rzecznych i pstrągów, ale również znany brudet z żab, pachnący chleb z pieca, gorące bliny podawane z serem, szynka wędzona na zimno i dobre domowe wino.

Jeżeli dodamy do tego wielką serdeczność i gościnność gospodarzy, którą wyczuwa się przy każdym kontakcie z gośćmi, to Grab jest świetnym wyborem dla miłośników tradycji, która pielęgnowana jest w wielu miejscowościach Dalmatyńskiej Zagory.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splicko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr


***


Opatija

Przyjeżdżają goście hotelowi

Opatija, znana miejscowość turystyczna na Kvarnerze, ma długą tradycję turystyki kongresowej. Dlatego w jesieni klasycznych gości wypoczynkowych zastępują goście biznesowi, który w tym mieście znajdują wszytko, co potrzebne, by zorganizować kongres, spotkanie, prezentację.

Opatija posiada świetną infrastrukturę kongresową, fachowy personel i przepiękne otoczenie. Opatijska infrastruktura kongresowa to 55 sal, wśród których najstarsza i najbardziej znana to Sala Kryształowa hotelu Kvarner, ale poza nią są również inne sale, które znajdują się w licznych tutejszych hotelach. Wspomnijmy o niektórych: hotel Ambasador ma dziewięć sal, Milenij Grand Hotel posiada siedem sal, Grand Hotel Adriatic - sześć, hotele Milenij, Admiral i Bristol po cztery sale, a Hotel Mozart ma dwie sale.

Przyjęcia lub mniejsze spotkania można również organizować w reprezentacyjnych pomieszczeniach w Willi Angiolina, Pawilonie Sztuki Juraj Šporer i Willi Antonio.

Ze względu na to, że w najlepszych terminach opatijskie sale kongresowe są zarezerwowane nawet na kilka lat z góry, również tej jesieni życie kongresowe jest tu wyjątkowo bogate, a cała oferta turystyczna dostosowana do potrzeb gości.

Obok części roboczej będą oni mogli korzystać z bogatej oferty gastronomicznej i rozrywkowej. Nie zapomniano oczywiście o rekreacji i programach wellness i spa, które są częścią tradycji Opatiji, wyróżnia je świetna infrastruktura, bogata oferta programów dostosowana do wymagań gości oraz fachowy personel.

Nie należy zapominać też o tutejszej promenadzie. Spacer po 12 kilometrowym nadmorskim lungo mare jest niezapomnianym przeżyciem. W Opatiji jest ogółem 2600 pokoi hotelowych, z czego 1500 znajduje się w hotelach cztero i pięciogwiazdkowych.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Opatiji
www.opatija-tourism.hr


***

Supetar

Festival winogron i wina - Dni varenika 2009

W Supetarze na wyspie Brač pod koniec września i na początku października odbędzie się tradycyjny jesienny "Festiwal winogron i wina".

Jest to tydzień lokalnej kuchni, gdzie szczególne miejsce zajmuje varenik - tradycyjny dodatek z młodego wina, z którym potrawy dalmatyńskie są jeszcze smaczniejsze i ciekawsze.

Varenik to dodatek do potraw otrzymywany poprzez długie gotowanie młodego wina - moszczu, znany był już w czasach Greków i Rzymian. O Vareniku mówią, że jest afrodyzjakiem, wiadomo też, że rzymscy żołnierze używali go jako napoju energetycznego, który przywracał im siłę. Ze względu na wysoką zawartość naturalnego cukru, używany był też zamiast cukru.

Niewiele jest miejsc w Dalmacji, gdzie do dziś pielęgnowana jest tradycja przygotowania Varenika, a mieszkańcy wyspy Brač jako pierwsi wznowili tę tradycję. Poprzez "Dni varenika" mieszkańcy wyspy Brač chcą uchronić od zapomnienia tradycyjny dodatek do potraw, który przez wieki był ważną i niezbędną częścią kulinarnych przepisów śródziemnomorskich, jak również poszczególnych przepisów, zachowanych tylko w niektórych gospodarstwach domowych.

Na Braču varenik jest przygotowywany z ciemnych winogron, a na wyspie Korčula z tamtejszych szczepów białych winogron. Używany jest jako dodatek do różnych sosów, przy przygotowaniu brudetu, pašticady i potraw z dziczyzny.

Varenik jest też podstawą produkcji octu balsamicznego, obok przyjemnych właściwości smakowych, przyspiesza również trawienie. W "Dniu varenika" w supetarskich restauracjach można skosztować licznych potraw z dodatkiem varenika i to w promocyjnych cenach.

Organizatorzy przygotowują prezentację i degustację oryginalnych tutejszych tortów (tort Hrapačuša, škripska torta, bračka torta) i soków z szałwii, znane winnice będą prezentowały swoje wina, a goście lubiący aktywny wypoczynek będą mogli wziąć udział w zbiorze winogron, po czym na ranczu "Palute" będzie gotowany varenik.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splicko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Supetaru
www.supetar.hr


***

Chorwacja

Popularny kierunek wellness

Chcąc dogodzić ciału i duszy, w Chorwacji znajdziesz bogatą ofertę wellness połączoną z jedynym w swoim rodzaju klimatem i niewyczerpaną energią kamienia lub lasu.

Jako cel sam w sobie albo świetne uzupełnienie Twojego urlopu w Chorwacji, wellness da Ci wyjątkową przyjemność.

Każdy chorwacki region turystyczny jest na swój sposób jedyny w swoim rodzaju.
Ponad tysiąc wysp i wysepek i wybrzeże są źródłem niewyczerpanej energii tysiącletniego kamienia, aromatycznych ziół, słońca i morza. Zielone góry albo równiny kontynentalnej części Chorwacji napełnią Cię siłą świeżego powietrza, zdrowego jedzenia i serdecznego powitania. Kiedy odpoczywasz - chorwackie miasta i hotele dzięki swojej bogatej ofercie wellness uprzyjemnią Twój pobyt i poprawią zdrowie.

Dbanie o zdrowie, piękno i siłę ducha jest stare jak świat i w tym sensie także wellness - najkrócej definiowany jako stan doskonałej harmonii zdrowia ciała i ducha oraz zdrowia społecznego - ma długą historię, mimo że samo pojęcie po raz pierwszy pojawiło się w połowie XX wieku.

Połączenie dwóch słów - well being (zadowolenie, dobre samopoczucie) i fitness (sprawność fizyczna) to synonim harmonijnego stanu ducha i ciała, który opiera się o świadome działanie w celu poprawy zdrowia, sprawności i dobrego wyglądu.

Bogata oferta wellness w Chorwacji wywodzi się z długiej tradycji uzdrowisk klimatycznych, które dzięki łagodnemu klimatowi, otoczeniu i bogactwu źródeł termalnych były na pierwszym miejscu w Europie.
W ubiegłych stuleciach przyjeżdżali tu liczni królowie i cesarze, świadomi właściwości leczniczego klimatu, który dobrze wpływał na ich zdrowie i ducha.
Wtedy, tak jak i dziś, aromatyczne zioła i przyjemny klimat czyniły z Chorwacji idealny kierunek pobytu i relaksu w harmonii z klimatem, sposobem życia i bogatą ofertą wellness. Łącząc to, co najlepsze zapewniane przez fachowców i technologie, z najlepszym co daje przyroda, w Chorwacji będzie Ci naprawdę przyjemnie, jeżeli zdecydujesz się na któryś z zabiegów wellness.

W Chorwacji tradycja turystyki uzdrowiskowej w jedyny w swoim rodzaju sposób została połączona z osiągnięciami ruchu wellness, jak również z wyjątkowymi cechami klimatu, który działa na ciało i ducha w kojący sposób. Prawie każdy lepszy hotel w Chorwacji posiada w swojej ofercie wiele zabiegów wellness. Przedstawiamy ofertę wellness po jednym hotelu z każdego regionu turystycznego - nad morzem i w części kontynentalnej.....

Chorwacka Wspólnota Turystyczna
www.hrvatska.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 10.10.2009 23:53

Post scriptum do poprzedniego artykułu czyli oferta wellness: po jednym hotelu z każdego regionu turystycznego - nad morzem i w części kontynentalnej.

Istria - Rovinj
Art Wellness
Hotel Monte Mulini

Centrum Art Wellness znajduje się w nowo wybudowanym boutique hotelu Monte Mulini (*****), w parku leśnym Zlatni Rt, położonym nad samym morzem, w otoczeniu bujnej roślinności śródziemnomorskiej.

W hotelu jest 99 pokoi i 14 apartamentów. Posiada on bogatą ofertę gastronomiczną oraz piwnicę win, a goście mogą wybierać spośród szerokiej palety ofert sportowo-rekreacyjnych.

Centrum Art Wellness hotelu Monte Mulini, które zajmuje powierzchnię 500 m2, działa na zasadzie Art Wellness czyli wizualnej atmosfery sztuki, wzornictwa, naturalnych walorów śródziemnomorskich, tradycji, oryginalności i doświadczenia wszystkich zmysłów.

W ośrodku znajduje się basen, solarium, sauny, Whirlpool, pomieszczenie do relaksu oraz pomieszczenia, w których odbywają się zabiegi na twarz i ciało.

Znajduje się tu również VIP Wellness room do zabiegów indywidualnych, dla par oraz grup specjalnych.

Art Wellness jest częścią większego centrum wellness, które łączyć będzie hotel Monte Mulini z nowo powstającym hotelem Lone.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Wspólnota Turystyczna Rovinja
www.istria-rovinj.com

Hotel Monte Mulini
www.maistra.hr



Kvarner - Opatija
Five Elements Wellness&Spa Ambasador
Five Elements Wellness & Spa Ambasador znajduje się w hotelu Ambasador (*****), nad samym morzem i przy słynnej promenadzie (Lungo Mare), która łączy go z niedalekim centrum Opatiji.

W hotelu jest 180 pokoi i apartamenty, obiekty gastronomiczne oraz nowoczesne sale kongresowe, w których można organizować większe i mniejsze spotkania.

Z hotelem Ambasador połączona jest wyremontowana Willa Ambasador (****) z 49 pokojami i apartamentami, których goście mogą korzystać ze wszystkich usług hotelowych.

Five Elements Wellness Spa Ambasador opiera swoje działanie na jedynej w swoim rodzaju koncepcji połączenia starożytnej chińskiej filozofii feng shui ze współczesnymi zabiegami wellness. Symbolem centrum wellness jest żywioł wody, symbol życia.

Centrum zajmuje powierzchnię 1.300 m2 na dwóch poziomach. Poza zabiegami przy wykorzystaniu najwyższej jakości kosmetyków, bogatą ofertą programów wellness i pomieszczeń przeznaczonych dla osób lubiących luksus i prywatność, centrum posiada różnorodne atrakcje związane z wodą - duży basen kryty i jacuzzi oraz eleganckie pomieszczenia do pielęgnacji i masażu.

Wspólnota Turystyczna Kvarneru
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Opatiji
www.visitopatija.net

Hotel Ambasador
www.liburnia.hr



Dalmacja - Zadar
Acquapura Thalasso&Spa Centar Borik
Centrum Acquapura Thalasso & Spa Borik Zadar położony jest w hotelu Funimation Borik (****, all inclusive), w ośrodku Falkensteiner Hotele Borik, w którym znajduje się 546 pokoi.
Oddalony jest o 3,5 km od zabytkowego centrum Zadaru, położony nad samym morzem i przy długiej plaży, otoczony ogrodami kwiatowymi.

Goście mogą wybierać spośród dań kuchni wegetariańskiej lub przeznaczonej nawet dla osób, które mają przepisaną specjalną dietę.

W hotelu Funimation Borik i na terenie całego kompleksu hotelowego znajdują się liczne atrakcje rekreacyjne.

Centrum Aquapura Thalasso & Spa Borik zajmuje powierzchnię 2.500 m2.
Posiada basen okryty/kryty z efektami wodnymi. Oprócz tego zewnętrzny, podgrzewany whirlpool, kompleks różnego rodzaju saun, pomieszczenia relaksacyjne, itd. W centrum są również pokoje do pielęgnacji oraz masażu ciała i twarzy, gabinet stomatologiczny oraz vital bar.

Aquapura Thalasso & Spa Borik oferuje bogate pakiety od dwudniowych do siedmiodniowych.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Acquapura Thalasso&Spa Centar Borik
www.falkensteiner.com



Dalmacja - Šibenik
Wellness spa centar Solaris
Solaris Hotel Resort

Centrum Wellness Spa Solaris zajmuje powierzchnię 2.500m2 i znajduje się w ośrodku hotelowym Solaris - w sercu Dalmacji, niedaleko miasta Šibenik, na przepięknym półwyspie, nad samym morzem, w otoczeniu bujnej roślinności śródziemnomorskiej i przy czterokilometrowej plaży, otoczonej szeregiem wysp.

Centrum Wellness Spa składa się z kompleksu basenów krytych i odkrytych, z podgrzewaną wodą morską i słodką, z basenem typu Whirlpool, jacuzzi oraz świata saun (śródziemnomorska grota z aromaterapią, sauna fińska z gwiaździstym niebem i muzykoterapią, tepidarium z koloroterapią i muzykoterapią oraz pomieszczenie do relaksu).

Część oferty stanowią liczne masaże wschodnie i zachodnie, zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało, z wykorzystaniem kosmetyków renomowanych światowych producentów, sala fitness, salon fryzjerski, solarium, jedyny w swoim rodzaju ogród śródziemnomorski z barem wellness.

Cały wellness oddaje niepowtarzalną atmosferę SPA!

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibensko-kninskiej www.sibenikregion.com

Wspólnota Turystyczna Šibenika
www.sibenik-tourism.hr

Wellness spa centar Solaris
www.solaris.hr



Dalmacja - Split
Diocletian SPA
Hotel Le Meridien Lav

Kompleks hotelowy Lav z hotelem Le Meridien Lav (*****), otwarty został pod koniec 2006 roku.

Położony jest w odległości 8 km na południe od Splitu, jest w nim 381 pokoi i apartamentów. Powierzchnia obiektów w kompleksie wynosi około 60.000 m2, a tereny zielone, miejsca do spacerów, plaże i wielka, luksusowa przystań jachtowa zajmują 40.000 m2.

Kompleks hotelowy oferuje liczne atrakcje, łącznie z organizacją kongresów. Na jego terenie jest centrum rozrywki z kasynem, przystań jachtowa z 80 miejscami; oferowane są usługi uzdrowiskowe, rekreacyjne, itd. Diokletian Spa w hotelu Le Meridien Lav nazwany został na cześć cesarza Dioklecjana, który panował w Splicie od 235 do 316 roku p.n.e. i w luksusowych pałacach miał przepiękne łaźnie. Kontynuując tę tradycję stworzono wyjątkową kombinację dawnych zwyczajów rzymskich i luksusowych zabiegów.

W centrum wellness o powierzchni 3.000 m2 znajduje się: basen kryty i odkryty z podgrzewaną wodą, sauny, łaźnie parowe, strefy relaksu, Whirlpool, aroma grotto (Grota z aromaterapią), pomieszczenia do medytacji i masażu, łóżko wodne i siłownia.

Goście mogą wybierać spośród bogatej oferty zabiegów i masaży, w tym ayuverda oraz specjalnych programów pielęgnacji ciała i twarzy.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splicko-dalmatyński
www.dalmatia.hr

Hotel Le Meridien Lav
www.lemeridien.com/split



Dalmacja - Dubrownik
Rixos Royal Spa
Rixos Libertas Dubrovnik

Rixos Royal Spa znajduje się w hotelu Rixos Libertas Dubrovnik, oddalonym 15 minut spacerem od starówki Dubrownika.

W obiekcie, wybudowanym w 2007 roku, są 254 pokoje oraz liczne atrakcje dodatkowe: obiekty gastronomiczne, ekskluzywne sklepy i centrum konferencyjne z dużą salą kongresową oraz 4 salami do spotkań.

Dla gości VIP zarezerwowane są dwa piętra hotelowe, na których pokoje są urządzone i wyposażone tak, by spełniały wymagania i zaspokajały potrzeby gości biznesowych.

W pobliżu hotelu znajdują się atrakcje sportowe, rekreacyjne i rozrywkowe. Rixos Royal Spa o powierzchni 2.200 m2, zajmuje dwa piętra hotelu i urządzony jest w stylu dalekowschodnim.

Centrum posiada bogatą ofertę beauty centrum, oferuje zabiegi wodne, znajduje się tu pomieszczenie z kilkoma różnymi saunami, łaźniami i prysznicami oraz centrum fitness.

Z myślą o gościach opracowywane są specjalne pakiety dwu, trzy, pięcio- i siedmiodniowe. Do filozofii wellness dostosowana jest również oferta soków i koktajli owocowych.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretvańskiej www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzg-dubrovnik.hr

Rixos Libertas Dubrovnik
www.rixos.com


Lika - Karlovac
Studio masażu i saun Frankopan znajduje się w hotelu Frankopan (****), w centrum miasta Ogulin, w zalesionym regionie Gorski Kotar, w kontynentalnej części kraju.

Położony jest w pobliżu kasztelu Frankopanów z XVII wieku, który w 2007 roku został odnowiony i zrekonstruowany. W hotelu jest 16 pokoi i 4 apartamenty.

Obiekt posiada bogatą ofertę gastronomiczną, w tym piwnicę win z 1800 roku oraz centrum kongresowe i atrakcje sportowo-rekreacyjne.

Studio masażu i saun Frankopan zajmuje powierzchnię 80 m2. Oferuje usługi różnego rodzaju masaży i saun.

Bogata oferta pakietów dostosowana jest do indywidualnych potrzeb gości. Hotel oferuje także zdrowe wyżywienie typu wellness.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Karlovackiej
www.tzkz.hr

Hotel Frankopan
www.hotel-frankopan.hr


Chorwacja Centralna
Wellness centar Spa & Golf
Resorta Sveti Martin
Spa & Golf Resort Sveti Martin

Spa & Golf Resort Sveti Martin to jedyne w swoim rodzaju miejsce rozrywki i wellness w Chorwacji kontynentalnej. Można tu organizować konferencje i team building, delektować się specjałami gastronomicznymi i przepiękną przyrodą.

Znajduje się w otoczeniu chronionej przyrody górnego Međimurja, ale też blisko miasta, ciekawych wydarzeń, festiwali i zabytków.Daj się wciągnąć rytuałom relaksującym w kompleksie dwóch centrów wellness i licznych basenach, gdzie możesz otrzymać leczniczą dawkę wody termalnej!. Wellness centar Spa Golfer Hotel to jedyna w swoim rodzaju oaza spokoju i relaksu, która oferuje ucieczkę od codziennego pełnego napięcia i szybkiego życia.

Holistyczne programy i indywidualne podejście są odbiciem chęci i ambicji zadowolenia każdej potrzeby i życzenia gościa, a nowoczesne wyposażenie, proste linie, najwyższej klasy wzornictwo świetnie uzupełniają naturalną atmosferę hotelu.

Oferowane jest uczucie całkowitej przyjemności poprzez zabiegi SpaBody, SpaBeuty i SpaRelax. Przygotuj się na przeżycia tradycyjnego, egzotycznego, ekskluzywnego, energetycznego i inspirującego wellness.

Można również ćwiczyć w najwyższej klasie siłowni albo zagrać w golfa! Wykorzystaj moment, niech będzie inspiracją do niezapomnianych wypraw zmysłów poprzez relaksujące czary Spa & Golf Resorta Sveti Martin.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Međimurskiej
www.tzm.hr

Toplice Sveti Martin
www.toplicesvetimartin.hr



Zagrzeb
Wellness & Spa centar Coner
Sheraton Zagreb Hotel

Centrum Wellness & Spa centar Coner, centrum zdrowia i urody wchodzi w skład Hotelu Sheraton (*****), w którym znajduje się 306 pokoi i apartamentów, posiada bogatą ofertę gastronomiczną i siedemnaście sal konferencyjno-bankietowych.

W Centrum Wellness znajduje się oaza wellfeeling, która składa się z sauny fińskiej i parowej, pryszniców z zimną rozpylaną wodą, deszczem tropikalnym, hydromasażem, fontanna lodową i zewnętrzny taras do opalania z whirlpoolem i basen.

Relaksująca pielęgnacja twarzy i ciała, manicure i pedicure, solarium, nowocześnie urządzony salon fryzjerski oraz technologia IPL, stanowią tylko część bogatej oferty, centrum Wellness Coner.

Luksusowe przyrządy Air Machine są całkowicie zautomatyzowane i komputerowo połączone z programem, który nadzoruje każdego użytkownika, trening obwodowy, Kiklos i sala do grupowych ćwiczeń aerobowych, a wszystko to pod fachowym nadzorem kinezologa, są częścią programu fitness.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Wellness & Spa centar Coner
www.coner.hr



Slawonia
Wellness centar
Hotel Osijek

Nad brzegiem rzeki Dravy, w sercu miejskiej strefy pieszej, znajduje się w pełni odnowiony Hotel Osijek (****), uśmiech miasta i symbol z widokówek.

Pod względem oferty i obiektów, hotel przystosowany jest dla gości biznesowych, jak również dla turystów. Do ich gości jest 140 pokoi i 7 apartamentów. Obok bogatej oferty gastronomicznej i sali konferencyjnej na 450 osób, na 14 piętrze hotelu, z najpiękniejszym widokiem na Dravę i Osijek oraz okoliczne równiny, kryją się uroki bogato wyposażonego centrum wellness.

Obok gorącej łaźni tureckiej, spienionego jacuzzi, sauny fińskiej, goście bez dodatkowej dopłaty mogą się zrelaksować w nowocześnie wyposażonym studio fitness.

Pod hotelem znajduje się centrum piękności z licznymi programami pielęgnacji twarzy i ciała, wieloma rodzajami masażu, manicure i pedicure, profesjonalnego makijażu, salonem fryzjerskim i solarium.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Osjecko-baranjskiej
www.tzosbarzup.hr

Hotel Osijek
www.hotelosijek.hr


p.s. naczytałam się o tych spa i teraz tylko wzdycham :wink: :lol:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 16.10.2009 19:03

Wiadomość "zdziś" :wink:

MAKŁOWICZ W PODRÓŻY - OSIJEK, BARANJA, VUKOVAR i HRVATSKO PODUNAVLJE

Premiery: 18.10., 25. 10. oraz 1.11. 2009
Godz. 09.40
TVP 2


Kolejne odcinki autorskiego programu Roberta Makłowicza pt. "Makłowicz w podróży" poświęcone będą Chorwacji. Będzie to już kolejna seria programów prezentujących Chorwację.

Programy będą tym bardziej interesujące, ponieważ tym razem Robert Makłowicz przedstawi regiony kontynentalnej Chorwacji.

W ciągu trzech kolejnych odcinków będzie można zobaczyć ciekawe miejsca oraz poznać bliżej regiony Slawonia i Baranja. Programy będą oczywiście wzbogacone i o ciekawostki kulinarne.

Miasto Osijek to temat najbliższego programu "Makłowicz w podróży", którego premierowa emisja ukaże się w niedzielę, 18 października 2009 roku (TVP 2, godz. 09.40)

Kolejny odcinek będzie poświęcony regionowi Baranja. Premiera 25 października 2009 roku, TVP 2, godz. 09.40

Natomiast, w niedzielne przedpołudnie 1 listopada 2009 roku będzie można obejrzeć program poświecony miastu Vukovar i regionowi Hrvatsko Podunavlje (TVP 2, godz. 09.40).

Serdecznie zapraszamy do oglądania !
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 04.11.2009 22:42

Listopadowy newsletter w oryginale.
Dla ćwiczących język chorwacki :)

Inni muszą poczekać ...
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 12.11.2009 23:43

INWESTYCJE 11/09

Trwa budowa i modernizacja statków turystycznych i wycieczkowych

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej niedawno podpisali umowy z 12 armatorami turystycznymi i wycieczkowymi, którym wypłacą około 3,3 miliona kun bezzwrotnych subwencji państwowych na budowę lub modernizację statków.

Prawie 2,9 miliona kun subwencji na budowę otrzymają właściciele 10 firm z miejscowości: Krila Jesenice, Suhi Potok, Babino Polje na wyspie Mljet, z Biogradu, Solina i Viroviticy. Około 340 tysięcy kun zostanie przeznaczone na modernizację statków dla firmy z Povlja i firmy turystycznej z Privlaki.

Projekt wspierania rozwoju i modernizacji floty turystycznej rozpoczął się pięć lat temu; od tego czasu państwo przeznaczyło prawie 12 milionów kun na budowę 33 i modernizację 16 statków.

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa żeglugi morskiej, ochrona środowiska naturalnego Adriatyku oraz rozwój turystyki i przedsiębiorczości na wybrzeżu i wyspach.

Chorwacka flota turystyczna posiada 405 zarejestrowanych statków, właścicielami 336 z nich są prywatni armatorzy - mali przedsiębiorcy, a ich statki mogą przyjąć na pokład około 5 000 pasażerów.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Komunikacji i Infrastruktury
www.mmpi.hr


***


Etno-eko wioski dla rozwoju agroturystyki

Na wyspie Hvar realizowany jest projekt modernizacji agroturystyki poprzez rozwój etno-eko wiosek, w który włączyły się miasta i gminy na tej wyspie.

Żupania Splicko-dalmatyńska zgłosi ten projekt do finansowania w ramach europejskiego programu IPA - adriatyckiej współpracy transgranicznej.

Do programu obudowy starych, opuszczonych, kamiennych wiosek i ich włączenia w ofertę turystyczną wyspy, poza miastem Hvar, które odbudowuje wioski Velo i Malo Grablje, Brusje i Zoraće, miastem Stari Grad, które odnawia wieś Male Rudine i Jelsą, która wiele już zrobiła na terenie Humca, dołączył także Sućuraj.

Należy przypomnieć, że właśnie wyspa Hvar była gospodarzem pierwszej krajowej konferencji o agroturystyce w 2007 roku, na której - na wniosek Żupanii Splicko-dalmatyńskiej - uchwalono Deklarację z klauzulą o odnowie eko-etno wiosek. Podpisało ją 16 chorwackich żupanii i oczekujemy, że niedługo zostanie ona zatwierdzona przez Chorwacki Sabor.

Żupania Splicko-dalmatyńska
www.dalmacija.hr

Wspólnota turystyczna Miasta Hvar
www.tzhvar.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 12.11.2009 23:56

PREZENTUJEMY 11/09

Powstaje największy rzeczny obszar chroniony w Europie

Chorwacja i Węgry uzgodniły utworzenie transgranicznego rezerwatu biosfery Mura-Drava-Dunaj w ramach programu UNESCO "Man and Biosphere".

Rezerwat biosfery jest reprezentatywnym obszarem biologicznym z trzema podstawowymi zadaniami: zachowanie wartości przyrodniczych, inicjowanie rozwoju i prac naukowych związanych z poprawą jakości życia i zrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych.

Z bardzo rzadkimi, ale dużymi lasami łęgowymi, wyspami rzecznymi, brzegami żwirowymi i piaszczystymi, rozlewiskami, teren ten obejmuje 500 kilometrów cieków trzech rzek i około 630 000 hektarów jedynego w swoim rodzaju krajobrazu naturalnego i kulturalnego.

Rezerwat jest również siedliskiem największej populacji orła bielika w Europie i innych zagrożonych gatunków zwierząt, jak rybitwa białoczelna, czarny bocian, wydra czy czeczuga. Jest to również bardzo ważny teren corocznego odpoczynku i zimowania dla ponad 250 000 ptaków bagiennych.

W ocenie przedstawicieli światowego funduszu ochrony środowiska (WWF), biologiczna różnorodność gatunków w tym regionie należy do najbogatszych w Europie. Ten rzeczny ekosystem ma istotne znaczenie dla rozwoju społeczno-ekonomicznego regionu transgranicznego. Jest głównym źródłem wody pitnej, służy do efektywnej ochrony przed powodziami, zrównoważonej gospodarki leśnej, rolnictwa i rybołówstwa, odgrywa również dużą rolę w rozwoju eko-turystyki i zwiększenia świadomości potrzeby ochrony przyrody i środowiska w całym regionie.

Ze względu na utworzenie chorwacko-węgierskiego transgranicznego rezerwatu biosfery, powstała również dwustronna grupa robocza do przygotowania formalnego proklamowania rezerwatu biosfery Mura-Drava-Dunaj.

W związku z tym Chorwacja utworzy park regionalny Mura-Drava, co zapewni skuteczne zarządzanie strefą środkową przyszłego rezerwatu biosfery, którego powstanie spodziewane jest w 2010 roku.
Powinno też dodatkowo aktywizować mieszkańców i władze na rzecz rozwoju w harmonii z przyrodą i środowiskiem.

Zagadnienie ochrony rzeki Dravy jest bardzo znaczącą inicjatywą w Europie, ponieważ jest to już jedyny, pozostały naturalny odcinek cieku tej rzeki. W innych krajach czynione są wielkie wysiłki na rzecz przywrócenia naturalnego wyglądu koryta rzeki i odnowy biologicznej różnorodności, natomiast w Chorwacji tereny te są nadal zachowane.

Chorwacja ze względu na wyjątkowe wartości przyrodnicze rzeki Dravy wybrała prowadzenie aktywnej ochrony na tym terenie poprzez utworzenie Parku Regionalnego Mura- Drava, który będzie obejmował teren tego ekosystemu na terytorium Chorwacji. Poza tym teren ten jest wpisany do Narodowej Sieci Ekologicznej, jako potencjalny teren NATURA 2000.
Dodając do tego również współpracę transgraniczną z Węgrami przy tworzeniu Rezerwatu Biosfery Mura-Drava-Dunaj, ochroną zostałby objęty cały teren ekosystemu rzek między dwoma krajami, co jest bardzo ważne dla ochrony przyrody.

Chorwacko-węgierska deklaracja o utworzeniu transgranicznego rezerwatu mogłaby być podstawą dla utworzenia międzynarodowego rezerwatu biosfery, do którego dołączyłyby również Austria, Słowenia i Serbia.

Byłby to pierwszy rezerwat znajdujący się na terenie pięciu państw europejskich i największy rzeczny obszar chroniony w Europie. Dlatego przedstawiciele chorwackich i zagranicznych organizacji ekologicznych zaprosili Austrię, Słowenię i Serbię do włączenia się w projekt rezerwatu biosfery i razem z Chorwacją i Węgrami zakończenia procesu ochrony tego zielonego pasa w sercu Europy.

Ministerstwo Kultury
www.min-kulture.hr


***


Perły doliny Dravy

Rzeka Drava o długości 720 kilometrów łączy kraje i kultury od włoskich Alp w Południowym Tyrolu, austriackiej doliny Pustertal, gór Słowenii, aż do środkowoeuropejskiej Niziny Panońskiej.

Płynąc przez Chorwację i wzdłuż południowej granicy Węgier, zasilana wodami rzeki Mury, koło Osijeka wpada do Dunaju. Na tej drodze Drava przepływa przez tereny Donjego Miholjca do miejscowości Belišće, co zainspirowało Wspólnotę Turystyczną Donjego Miholjca do realizacji projektu o nazwie "Perły doliny Dravy", którego celem jest poznawanie kultury i dziedzictwa turystycznego doliny Dravy, ochrona jej brzegów, poprawa warunków pobytu turystów i życia społeczeństwa, poznawanie miejscowej kuchni i win, jak również promocja i prezentacja wyrobów autochtonicznych.

Cały projekt powinien być zlokalizowany na prawym brzegu Dravy, na granicy z Węgrami, w Donjem Miholjcu i miejscowościach Sveti Đurađ, Podgajci Podravski, Rakitovica i Miholjački Poreč.

W ramach programu dla turystów przewidziano atrakcyjny rejs po Dravie, weekend skauta i spanie w namiotach. W gospodarstwach rodzinnych czeka na nich degustacja i zakup wina, zwiedzanie plantacji, degustacja koziego sera.
Zwiedzić też będzie można zabytki: zamki Prandau-Mailath, pomnik Franciszka Józefa I, sześć kościołów, chroniony park i inne.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Osjecko-baranjskiej
www.tzosbarzup.hr

Wspólnota Turystyczna Donjego Miholjca
www.tz-donjimiholjac.hr


***


Liburnija - Szlakami Frankopanów

Liburnija to region o bogatej historii, w którym powstał pierwszy w Chorwacji alfabet, kodeks i drukarnie, a częścią tej historii są dzieje rodu Frankopanów, szlachty, która pozostawiła głęboki ślad w historii całej Chorwacji.

Pozostały po nich twierdze, zamki, wieże obronne i inne budowle. Dziesięć z ogółem 19 kaszteli i zamków odnowiono w ramach projektu "Szlakami Frankopanów" i zaoferowano turystom, którzy chcą poznać historię i delektować się przepięknymi krajobrazami wybrzeża i gór.

Celem projektu jest zachowanie i prezentacja bogatego dziedzictwa kulturowego. Jest to najbardziej kompleksowy tego rodzaju projekt, który rozpoczęła Żupania Primorskogoranska w 2005 roku.

Dobrze zachowanym zabytkiem i świadkiem historii na tym szlaku jest miasto Grobnik i przepiękny kasztel w kształcie trójkąta, otoczony murami, umocniony wieżami i bastionami i dodatkowo wzmocniony pasem murów obronnych. Miasto Grobnik od dziesiątego wieku należało do państwa chorwackiego, a własnością Frankopanów było od 1225 do1671 roku, kiedy na mocy umowy przeszło w posiadanie ich kuzynów Zrinskich. W tym samym roku w Wiener Neustadt Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan zostali straceni, a kasztel obrabowany.

Dla osób, które chcą się wybrać "Szlakiem Frankopanów" kolejnym celem jest Kasztel w Bakarze, znajdujący się na wzniesieniu na północnozachodnim krańcu miejscowości, zbudowany na fundamentach prehistorycznej i rzymskiej fortyfikacji. Dzisiejszy kształt kasztel otrzymał w XVIII wieku po odbudowie ze zniszczeń na skutek dwóch trzęsień ziemi. Kasztel Hreljin zbudowany został w wyjątkowo dobrym punkcie strategicznym, dominował nad szlakami komunikacyjnymi łączącymi kontynentalną część Chorwacji z morzem i Bakarcem przez Gorski Kotar. Przepiękny widok uświadamia, dlaczego w czasie najazdów Osmańskich w kierunku Istrii i Słowenii był znacząca przeszkodą dla oddziałów tureckich. Mury kasztelu, który został opuszczony w 1790 roku, są tylko częściowo zachowane.

W Kraljevicy zaprasza turystów zamek Frankopan i Stary zamek Zrinskich oraz kompleks budynków Dolnego i Górnego Kasztelu. Zamek Frankopan jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obiektów projektu. Znajduje się na wzgórzu, na cyplu, nad samym morzem, dominuje nad okolicą i wejściem do zatoki oraz do portu w Kraljevicy. Zamek zaczął budować Petar Zrinski w połowie XVII wieku dla swojej żony Katariny Frankopan, której rodzina była kiedyś właścicielem tych terenów i dlatego zamek do dziś się nazywany jest Frankopański. Za życia Zrinskich i Frankopanów posiadał status rezydencji, a w późniejszych okresach wykorzystywany był jako szpital, koszary i klasztor. Zbudowany był jako późnorenesansowa twierdza z wieloma barokowymi detalami.

Stary zamek w miejscowości Drivenik jest twierdzą robiącą wrażenie, wzniesioną w średniowieczu do obrony i kontroli szlaku komunikacyjnego przez Vinodol. Zbudowano ją na planie czworoboku z narożnymi okrągłymi wieżami, jedną basztą i romańską wieżą obronną, która jest najstarszą częścią twierdzy. Swój obecny wygląd kasztel otrzymał w XV wieku, zaś w połowie XVIII wieku mieszkańcy podgrodzia zeszli w dolinę i przy wtedy wybudowanej drodze Bakar - Novi Vinodolski założyli dzisiejsza osadę.

Niedaleko Drivenika jest miejscowość Grižane, gdzie można znaleźć pozostałości grodziska na kamiennym klifie. Do dziś zachowała się tylko część murów z okrągłą wieżą.

W znacznie lepszym stanie jest Wieża Frankopańska w miejscowości Bribir, jedyna pozostałość dawnego kasztelu, który początkowo miał podwójne mury, wąski dziedziniec, budynek mieszkalny i administracyjny oraz dwie wieże. Pod koniec XIX wieku kasztel został zburzony, a na jego
miejscu zbudowano szkołę i urząd gminy. Dlatego do dziś zachowała się tylko kwadratowa wieża i część murów w północnej i zachodniej części dawnego Kasztelu.

Ostatnia z dziesięciu twierdz frankopańskich znajduje się w Novim Vinodolskim i Ledenicach. Do pozostałości twierdzy, z której najlepiej zachował się romańsko-gotycki kościół św. Szczepana Męczennika, prowadzi wąska ścieżka górska, po której można obejść wszystkie mury i wnętrze twierdzy.
W Novim Vinodolskim, w samym centrum starego miasta, znajduje się wieża Kvadrac, część dawnej twierdzy, wokół której powstało miasto. Dziś z architektury tamtych czasów zachowała się tylko wieża Kvadrac, która pod koniec XIX i na początku XX wieku była wielokrotnie przebudowywana.
Dawny Kasztel Vinodolski był jedną z najpotężniejszych i najstarszych siedzib Frankopanów, gdzie w 1288 roku został spisany i uchwalony Kodeks Vinodolski, najważniejszy tekst prawny napisany po chorwacku alfabetem głagolickim. Jest to jeden z najlepszych i najnowocześniejszych aktów prawnych w feudalnej Europie, a w szczególności ciekawa jest ochrona chłopów pańszczyźnianych i kobiet.

Ministerstwo Kultury
www.min-kulture.hr

Wspólnota Turystyczna Kvarneru
www.kvarner.hr


***


Projekt "Szlak tradycyjnych potraw"

Żupania Varaždińska postanowiła, że swoją bogatą ofertę gastronomiczną przedstawi turystom w inny, nowy sposób - poprzez :Szlak tradycyjnych potraw".

Chodzi o projekt, w którym turyści będą mogli nie tylko delektować się tradycyjnymi specjałami regionu varaždińskiego, alem również brać udział w ich przygotowaniu w 11 rodzinnych gospodarstwach rolnych.

Dzięki temu zostanie wzmocniona oferta turystyczna, połączą się producenci wyrobów tradycyjnych, z których niektóre są chronione, jak na przykład kapusta varaždińska, klipić, miód i rakija na miodzie, olej z dyni i inne.

Do końca roku gospodarstwa biorące udział w projekcie otrzymają tablice informacyjne ze swoimi danymi, położeniem na mapie i ciekawą opowieścią o wyrobie, który produkują. W ramach projektu została
ustawiona sygnalizacja w kolorze brązowym, opracowany został Katalog wyrobów tradycyjnych i producentów w języku chorwackim i angielskim z mapą, na której oznaczeni są wszyscy producenci.

W budowie jest również strona internetowa www.put-tradicionalnehrane.com, a w planach jest też otwarcie sklepu internetowego, tak by mieszkańcy bardziej odległych terenów mogli kupować tradycyjne
wyroby z terenów Żupanii Varaždińskiej.

Poza promocją tradycyjnych potraw i wyrobów szczególnej jakości, jednym z celów projektu jest inspirowanie gospodarstw rolnych, które jeszcze nie mają chronionych produktów, by wzięły udział w procesie certyfikacyjnym i promocji wybranych produktów rolnych.

"Szlak tradycyjnych potraw" w niedługim czasie powinien się
połączyć z drogami winnymi Żupanii Varaždińskiej.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Varaždińskiej
www.varazdinska-zupanija.hr

Wspólnota Turystyczna Varaždina
www.tourism-varazdin.hr


***


Droga winna regionu Daruvar

Znawcy wina wiedzą, że region Daruvaru znany jest ze świetnych szczepów winogron i dobrych win. Uprawa winogron ma tutaj kilkuwiekową tradycję, a tym samym też bogatą historię, ponieważ nasłonecznione stoki wzgórz Papuk oferują świetne warunki uprawy winorośli.

Wiedzieli o tym już celtyccy założyciele Daruvaru. Rzymianie poza korzystaniem ze źródeł termalnych delektowali się również świetnymi winami, o czym świadczy znaleziony w 1789 roku szklany puchar na wino - puchar cesarski, znany "Vas diatretum Daruvanese".

W średniowieczu o uprawę winorośli dbały dwa opactwa benedyktyńskie, a pod zaborem tureckim zabroniono produkcji i picia wina. Po klęsce Turków wznowiona została uprawa winogron, a winiarstwo przeżywa swój rozkwit, w czym wielka jest zasługa rodziny szlacheckiej Jankovićów.
Ciekawostką jest, że w beczkach dębowych hrabiego wino po raz ostatni fermentowało w 1990 roku, a w 1995 roku odnowiono piwnice win w centrum miasta i przekształcono je w reprezentacyjne miejsce degustacji świetnych win.

W tym historycznym miejscu przechowywane są wysokiej jakości wina Graševina, Rajnski rizling, Sauvignon i Chardonnay, których każdy miłośnik wina może spróbować.

Droga winna prowadzi przez urodzajne tereny winnic z piwnicami winnymi, w których można spróbować win i dowiedzieć się wszystkiego o ich pielęgnowaniu. Droga ma prawie 12 kilometrów, a jej atrakcją jest to, że z samego centrum miasta prowadzi przez daruvarskie winnice i lasy w kierunku Petrovego Vrhu, gdzie kończy się na wysokości 615 metrów. Na szczycie znajduje się schronisko górskie i stok narciarski z wyciągiem.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Bjelovarsko-bilogorskiej
www.tzbbz.hr

Wspólnota Turystyczna Daruvaru
www.daruvar.hr


***


Szlak edukacyjny na virovitickiej Bilogorze

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc wycieczkowych w Viroviticy jest Szlak edukacyjny na virovitickiej Bilogorze.

Szlak ma cztery kilometry długości, kształt serca i prawie w całości przebiega przez las dębowy i lipowy, a spokojnym spacerem z przerwami można go pokonać w ciągu dwóch godzin.

Wzdłuż szlaku ustawione zostały tablice informacyjne, na których można przeczytać o historii regionu bilogorskiego i o przyrodniczych i kulturowych ciekawostkach, które mijamy - o kompleksie leśnym dębów i jednym z najpiękniejszych kompleksów leśnych lipy srebrzystej w Europie, chronionych gatunkach wydr, czarnych bocianach, o źródle, z którego pił baron Trenk, o miejscu, gdzie znaleziono grób rzymskiego żołnierza z pierwszej połowy IV wieku...

Na virovitickiej Bilogorze jest też około dwudziestu źródeł wody wysokiej jakości, a Szlak edukacyjny przebiega w pobliżu takiego źródła, z którego codziennie wypływa ponad 10 000 litrów wody.

Szlak został otwarty cztery lata temu na Światowy dzień ochrony środowiska i do tej pory odwiedziły go dziesiątki tysięcy osób, uczniów, grzybiarzy z całej Chorwacji i zagranicy. Obok tego szlaku jest około 12 km oznaczonych rekreacyjnych tras pieszych.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Viroviticko-koprivnickiej
www.tzvpz.hr

Wspólnota Turystyczna Viroviticy
www.virovitica.hr


***


Centrum autochtonicznych gatunków ryb i raków wód krasowych jako ciekawa oferta turystyczna

Chorwackie centrum autochtonicznych gatunków ryb i raków wód krasowych znajduje się nad źródłem Kostelke w Ličkim Lešću, a założone zostało w celu naukowego badania i fachowej hodowli autochtonicznych gatunków.

W ciągu niecałego roku, jako wyjątkową lokalizację turystyczną, odkryli je turyści i biura podróży. Przedstawiciele miasta Otočac i Programu rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP) niedawno podpisali porozumienie o wspólnym finansowaniu rozbudowy, której celem jest zapewnienie centrum pomieszczeń prezentacyjnych, by coraz liczniejszym odwiedzającym coraz lepiej i bardziej atrakcyjnie przedstawiać autochtoniczne gatunki ryb i raków wód krasowych, szczególnie w rzece Gacka.

Władze lokalne widzą ten projekt jako pierwszy krok w prezentowaniu wagi ochrony wód, a w przyszłości założenia Centrum do spraw wód na terenie opuszczonej elektrowni wodnej w Švici. Są pewne, że Centrum pokaże, jak turystyka i ochrona przyrody mogą iść ręka w rękę i udowodni, że można chronić przyrodę i żyć dzięki niej.

Chorwackie centrum autochtonicznych gatunków ryb i raków wód krasowych, którego budowę finansowała Unia Europejska, jako jeden z pierwszych projektów w ramach programu PHARE 2005, zostało oficjalnie otwarte w listopadzie ubiegłego roku, a założycielami byli: miasto Otočac, Chorwacka Izba Gospodarcza, Instytut Ruđer Bošković i Gacka d.o.o.

Piękno Gackiej niedawno zobaczyło dwóch amerykańskich dziennikarzy Ashley Colburn i John Nedden, którzy przy źródle tej rzeki kręcili autentyczne sceny na potrzeby dwóch odcinków programów TV "Vicarious Escapes" i "Wow Croatia".

UNPD finansowo wspiera projekt "Każda kropla jest ważna - rzeka Gacka", w ramach którego niedawno został wydrukowany folder z dwiema mapami rowerowymi, zatytułowany "Szlak drogi i krasu - Odkryj rowerem Gackę i Velebit", ponieważ zawiera mapę trasy rowerowej wzdłuż Gackiej i u podnóża Velebitu. Jest to kolejne wydanie mapy Szlaku Barkana, który ma prawie 43 kilometry, ciągnie się wzdłuż Gackiej od Otočca do źródła rzeki i z powrotem, a na mapie są nowe trasy nazwane "Szlak trzech jezior".

Wspólnota Turystyczna Żupanii Licko-senjskiej
www.lickosenjska.com

Chorwackie centrum autochtonicznych gatunków ryb i raków wód krasowych - Otočac
www.pastrveituristi.otocac.hr

Program Rozwoju Narodów Zjednoczonych - UNDP
www.undp.hr


***


Rocznik Baranji (Baranjski godišnjak)

"Baranjski godišnjak" to nowa publikacja, przy pomocy której miejscowaspołeczność stara się pokazać wszystkie możliwości i potencjał turystyczny regionu Baranji.

Z wieloma fotografiami i mapami, obok kalendarza wszystkich ważniejszych wydarzeń, publikacja ma charakter promocyjny.
Książka podzielona jest na cztery części.
Pierwsza ma tytuł "Moja Baranja", zawiera krótki wstęp i opis historii regionu, obecny stan z adresami i telefonami wszystkich ważnych instytucji oraz plany na przyszłość i kierunki rozwoju.
Druga część to "Baranjski kalendarz", w którym wszystkie gminy i Beli Manastir, obok podanych kontaktów do organizatorów, zamieściły przegląd ważnych wydarzeń kulturalnych i turystycznych, świąt kościelnych i podobnych w nadchodzącym 2010 roku.
"Baranjski mądrala" to trzecia część publikacji. Jest to właściwie słownik tradycyjnych nazw baranjskich, związanych z elementami strojów ludowych, narzędzi, wyposażenia i mebli.
Czwarta część książki "Baranja na talerzu" przedstawia potrawy tego regionu wraz z dawnymi przepisami i opisem nawyków żywieniowych mieszkańców.

Najlepsze tradycyjne smaki i zapachy związane z kulinarnymi specjałami tego wielonarodowego regionu i jego różnorodnością od zawsze były atrakcyjne dla przypadkowych gości i turystów przyjeżdżających tu celowo.

Kilka tysięcy egzemplarzy "Baranjskiego godišnjaka" będzie dostępnych pod koniec listopada.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Osjecko-baranjskiej
www.tzosbarzup.hr

Wspólnota Turystyczna Baranji
www.tzbaranje.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Bilje
www.tzo-bilje.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Draž
www.draz.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 14.11.2009 19:02

OFERTA 11/09

Martinje - Dzień św. Marcina

W kalendarzu katolickim 11 listopada obchodzony jest dzień św. Marcina, a w Chorwacji, szczególnie w jej północnozachodniej części, dzień ten obchodzony jest jako święto wina, dojrzewania moszczu.

Jest to okazja do wielu imprez, na których winiarze i ich przyjaciele dziękują św. Marcinowi za dobry urodzaj i młode wino.

Kim jest św. Marcin i dlaczego jest łączony ze zwyczajami "chrzczenia moszczu"?
Sama postać św. Marcina, który od wieków pokazywany jest jako asceta, jest zupełnie odmienna od wesołego, ludowego święta młodego wina.

Święta te pochodzą z czasów przedchrześcijańskich i oznaczają okres, kiedy kończą się prace na roli i rozpoczynają przygotowania do zimy.

Właśnie na dzień św. Marcina kończy się też fermentacja moszczu, który staje się młodym winem.

Dzień św. Marcina jest też ostatnim ze świąt w roku, które łączone są z pracami w winnicach. Z pracami tymi związane są cztery święta:
- św. Jerzy (w kwietniu), kiedy wykonuje sie pierwsze prace na winnicach,
- św. Jan (w czerwcu), kiedy pojawiają się pierwsze winogrona,
- św. Michał (we wrześniu), kiedy trwa winobranie i przygotowywany jest
moszcz
- i wreszcie św. Marcin, kiedy moszcz dojrzewa i staje się młodym winem.

Historia mówi, że św. Marcin urodził się w Panonii w IV wieku, za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego. Jego ojciec był trybunem wojskowym i na jego życzenie Marcin wstąpił do artylerii cesarskiej i służył w ówczesnej Francji. Pewnego zimowego dnia w Amiens Marcin spotkał przemarzniętego żebraka ubranego w szmaty, zdjął swój płaszcz, rozciął na pół i połowę oddał biedakowi. Tej nocy we śnie objawił mu się Jezus i powiedział - "to, co zrobiłeś dla żebraka, zrobiłeś dla mnie". Wtedy Marcin odszedł z wojska i wstąpił do zakonu. W IV wieku był w Panonii, Dalmacji, Włoszech i Galii, a w 372 roku został biskupem Tours. Był pierwszym
świętym, który nie zmarł śmiercią męczennika.

Kult świętego Marcina w średniowieczu rozszerzył się z Francji do Europy Środkowej i dotarł do Chorwacji, gdzie jest wiele kościołów pod jego wezwaniem.

Dzień św. Marcina szczególnie wesoło obchodzony jest w Żupanii Zagrzebskiej, gdzie tradycyjne i bogate programy proponują miejscowości: Dugo Selo, której patronem jest święty Marcin, Samobor, gdzie jednocześnie obchodzi się święto kasztanów jadalnych, Sveti Ivan Zelina, Velika Gorica, gdzie jednocześnie odbędzie się tradycyjny festiwal gastronomiczny 8. Gastro Turopolja i 10. Wystawa Dni Jabłek oraz Jastrebarsko, gdzie dzień św. Marcina poza centralnym placem, gdzie jest bogaty program, obchodzony jest również w większości gospodarstw Pleševickiej drogi winnej.
W Koprivnicko-križevackiej Żupanii moszcz będzie chrzczony w Križevcach i Kalniku, a v Međimurskiej Żupanii na drodze winnej Štrigova.

Młode wino będzie chrzczone również w innych miastach i regionach północno-zachodniej Chorwacji. Tradycja ta jest również jest ważna dla Istrii, w miejscowościach Tar, Vrsar, Momjan i Sv. Martin!

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zagrzebskiej
www.tzzz.hr

Wspólnota Turystyczna Samoboru
www.tz-samobor.hr

Wspólnota Turystyczna Velikiej Goricy
www.tzvg.hr

Miasto Dugo Selo
www.dugoselo.hr

Wspólnota Turystyczna Sveti Ivan Zelina
www.tz-zelina.hr

Wspólnota Turystyczna Jastrebarsko
www.tzgj.hr

Wspólnota Turystyczna Żupanii Koprivnicko-križevačkiej
www.tz-koprivnicko-krizevacka.hr

Wspólnota Turystyczna Żupanii Međimurskiej
www.tzm.hr

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr


***


Również na zaplecze Šibenika dotarła agroturystyka

Agroturystyka w miejscowości Miljevci do wczoraj była nie do pomyślenia, ponieważ na zapleczu Šibenika turystyka była czymś zupełnie nieznanym.

Po otwarciu kilku gospodarstw agroturystycznych w miejscowości Pakovo Selo, zbudowaniu dwóch dużych wędzarni prszutu w Miljevcach i otwarciu większej liczby firm, gdzie produkowany jest miód, oliwa z oliwek i ser, powoli przeciera się droga do rozwoju agroturystyki na tym terenie.

W jednej z siedmiu wiosek w okolicy, w Brištine, rodzina Ante i Danicy Bačić niedawno otworzyła gospodarstwo agroturystyczne "Peace", które znajduje się w pobliżu rzeki Krki, przy granicy Parku Narodowego.
W domu rodzinnym w Brištine urządzili trzy pokoje i apartament dla gości, którzy zainteresowani są tradycyjnymi wartościami i dobrą domową kuchnią, winem z własnej piwnicy, leczniczymi rakijami, figami, migdałami, orzechami... Specjalnością domu jest mięso pieczone, na przekąskę serwowany jest prszut i ser, a sałatę goście zbierają sami w ogrodzie. Właściciele gospodarstwa agroturystycznego w Brištine uprawiają 2000 sadzonek winorośli i oliwki, tak więc ich goście mogą spacerować po winnicach.
W pobliżu jest też punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na atrakcyjną rzekę Krkę. Widać również wysepkę Visovac z klasztorem franciszkanów, w pobliżu jest też wodospad Roški slap.

W regionie tym jest również prawosławny monastyr Krka i wodospad
Skradinski buk, a w pobliskich Otavicach Mauzoleum Ivana Meštrovića, wybitnego rzeźbiarza, niedaleko znajduje się też pierwszy tematyczny park w Chorwacji Etnoland Dalmati w Pakovo Selo koło Drniša.
Park ma powierzchnię 15 000 metrów kwadratowych. Odwiedzający mogą zobaczyć, jak się dawniej żyło w Dalmatyńskiej Zagorze, poznać zwyczaje, tradycję i sposób życia w tym regionie. Kompleks składa się ze starego domu dalmatyńskiego, budynków gospodarczych, warsztatów dawnych rzemiosł, restauracji z wiatą i sklepu z pamiątkami - niewielkiego targu dalmatyńskiego, który jest jednocześnie skansenem, piwnicy z beczkami wina i pozostałymi narzędziami do produkcji i przechowywania wina. Na parterze znajduje się dawna sypialnia, warsztat tkacki, jadalnia i czarna kuchnia, a na strychu jest wędzarnia prszutu i mięsa.
W ofercie Etnolandu jest również ogród z autochtonicznymi krzewami i warzywami oraz część gospodarcza dla zwierząt: owiec, kóz, kur i osłów. W warsztatach dawnych, już prawie zapomnianych rzemiosł odwiedzający mają możliwość zobaczyć na przykład kamieniarza, tkacza, drwala i w ten sposób poznać, jak pracowali i żyli ludzie w tym biednym, kamienistym regionie.

W ofercie Etnolandu jest jedyne w swoim rodzaju "Kolarište", arena, gdzie odwiedzający mogą poczuć czar historii Dalmacji. Tutaj poprzez śpiew itaniec gościom pokazuje się, jak się dawniej bawiono.

Żupania Šibensko-kninska
www.sibensko-kninska-zupanija.hr

Wspólnota Turystyczna Šibenika
www.sibenik-tourism.hr


***


Istria - raj dla rowerzystów

Istria już dawno dostrzegła możliwość wzbogacenia swojej oferty turystycznej o turystykę rowerową, która staje się coraz bardziej popularna na świecie.

Istria pod tym względem wyprzedza również inne regiony Chorwacji; na największym półwyspie chorwackim znajduje się dziś około 40 tras, w większości terenowych, na których rocznie odbywa się około 20 zawodów, a niektóre z nich są międzynarodowe.

Niedawno odbył się 50 wyścig juniorów Przez Istrię, jak również 13 maraton rowerowy Istra MTB Tartufi Tour - Parenzana, jeden z najlepszych maratonów MTB w tej części Europy.

Istniejące trasy są stale modernizowane, przygotowywane są nowe, a niedługo wszystkie trasy powinny być oznaczone przy pomocy zunifikowanych znaków.

W Pazinie budowany jest bike-park, który powinien być ukończony do końca tego roku, a w planach jest również opracowanie standaryzowanych map rowerowych i broszury, w której w przyszłym roku na targach turystycznym przedstawiono by miłośnikom turystyki rowerowej ofertę Istrii.

Na Istrii jest 14 licencjonowanych przewodników rowerowych i oczekujemy, że niedługo będzie ich więcej, ponieważ odbędzie się kolejny kurs.

Intensywna promocja turystyki rowerowej przyciągnęła niedawno na Istrię dziesięciu rekreacyjnych rowerzystów z USA i Kanady, przez biuro podróży (Sacred Rides). Miłośnicy rekreacyjnej cyklistyki z Ameryki Północnej przejechali po trasach w okolicach Pazina i Buzetu, które przebiegają przez niektóre z najpiękniejszych lokalizacji w środkowej Istrii, jak Zarečki krov, Hum, Roč i Kotli.

Tego lata istryjskie trasy rowerowe wypróbowali rowerzyści, których sprowadziły również inne wyspecjalizowane biura podróży z zagranicy, jak włoskie biuro Prokulus Reisen.

Rowerzystom rekreacyjnym, którzy poza istryjskim krajobrazem poznają również miejscową ofertę win i gastronomii, oferujemy zakwaterowanie w około trzydziestu obiektach Bike&Bed w kwaterach prywatnych, małych boutique hotelach i bike hotelach.

Miłośnicy cyklistyki w listopadzie mogą wziąć udział w Winnym maratonie rowerowym w Momjanie, który odbędzie się na dzień św. Marcina, przy chrzczeniu moszczu, co gwarantuje dobrą zabawę.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr
www.istria-bike.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 15.11.2009 15:38

MY NA ŚWIECIE 11/09

Chorwacja, kraj z największa liczbą chronionych "obiektów" kultury niematerialnej w Europie

Na liście niematerialnego światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO od niedawna znajdują się
- "Festa św. Błażeja", patrona Dubrownika,
- koronki z Lepoglavy, Hvaru i Pagu,
- tradycyjny śpiew z Istrii i chorwackiego Primorja,
- sztuka wyrobu drewnianych zabawek tradycyjnych z regionu Zagorje,
- coroczny, wiosenny pochód królowej albo ljelje z Gorjanów,
- wielkanocna procesja "Za krzyżem" na wyspie Hvar
- i coroczny korowód przebierańców z regionu Kastavu.

Chorwacja na konferencji UNESCO w Abu-Dhabi wpisała na listę chronionego światowego dziedzictwa siedem swoich "obiektów" kultury niematerialnej i w ten sposób stała się krajem z największą ich liczbą w Europie.

Na świecie dłuższa listę mają tylko Chiny, Japonia i Korea.

Do wpisania na listę UNESCO zgłoszono ponad sto obiektów, a Chorwacja zgłosiła ich 16.
Tym razem na listę nie został wpisany bećarac - tradycyjna przyśpiewka wokalno-instrumentalna, warsztat produkujący reklje (część stroju ludowego) z Gradište, taniec "nieme dynarskie kolo", "ličko prelo" (posiady w Lice), tradycyjne zwyczaje związane z dniem św. Jerzego z Turopolja, produkcja miodu w Chorwacji północnej, korowody karnawałowe z Međimurja, przygotowanie tradycyjnego dania "sopranik" i zawody w trafianiu w pierścień "sinjska Alka".

Tradycja uroczystości ku czci św. Błażeja ma ponad tysiąc lat, dokładniej 1037 lat i rozpoczęła się w 972 roku, rok po tym, kiedy - według legendy święty uratował Dubrownik przez atakiem Wenecjan. Św. Błażej żył w IV wieku, był biskupem w Sebastii w Armenii. Wyróżniał się jako lekarz, dobroczyńca biednych i chorych.

Najbardziej znani przebierańcy w Chorwacji pochodzą z regionu Kastavu, a obok nich działa jeszcze kilka grup z Bregu, Brgudu, Mučići, Mun, Rukavca, Zametu, Zvoneća i Žejanu. Różnią się tym, że zachodni przebierańcy mają więcej mniejszych dzwonków przy pasie, odkryte twarze, a na głowie noszą kapelusz z różnokolorowymi kwiatami (krabujosnica), a wschodni noszą duże (teriomorficzne) maski i jeden duży dzwon.

Tradycyjna procesja "Za krzyżem" na wyspie Hvar odbywa się w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, kiedy kilka tysięcy wiernych z tej wyspy i gości przechodzi drogę 27 kilometrów. Procesje ze wszystkich sześciu hvarskich parafii wyruszają wieczorem, każda swoją drogą. Na czele procesji idzie osoba niosąca krzyż z pomocnikiem, dwoma osobami niosącymi duże świeczniki, dwoma głównymi śpiewakami, a pielgrzymi śpiewają Gospodin plač (Gorzkie żale). Wszystkie osoby towarzyszące ubrane są w białe tuniki. Proboszcz w kościele parafialnym błogosławi osobę niosąca krzyż i dodaje jej odwagi.
Początki procesji związane są ze Świętym Krzyżykiem, który od 1510 roku przechowywany jest w Katedrze w Hvarze. W archiwum istnieje zapis o tym, że krzyżyk znajdujący się w domu Nikoli Bevilaqua, w czasie zamieszek między mieszczanami i szlachtą 6 lutego 1510 roku zaczął krwawić. Od tego czasu na Hvarze zaczęto intensywnie czcić krzyż, a pierwsze pisemne wzmianki o procesji datowane są na 16 lutego 1658 roku.

Tradycyjny śpiew na Istrii i chorwackim Primorju był przedmiotem zainteresowania chorwackich badaczy przez cały XX wiek. Ivan Matetić Ronjgov określił go w latach 20 jako skalę istryjską, rozróżniając cztery podstawowe typy, ale od lat 80 poszczególni badacze wprowadzili pojęcie interwałów, ponieważ lepiej oddaje ono kompleksowość stosunków tonowych w tej tradycji. Specyficzne cechy mają cztery podstyle w ramach tradycji interwałów: kanat, tarankanje, bugarenje i diskatni dwugłos, zaś typowe instrumenty muzyczne to sopele (sopile, roženice), mih (miech), pive, dvojnice, šurle i cindra, a najbardziej charakterystyczne tańce to balon i polka.

Coroczny wiosenny korowód królowej albo ljelje z Gorjanów niedaleko Đakova wykonywany jest na Zielone świątki. Zakładane są wtedy malownicze stroje ludowe z bogato zdobionymi wysokimi czapkami na głowach i szablami w rękach.

Po wpisaniu na listę UNESCO, koronki z Lepoglavy, Hvaru i Pagu powinny znaleźć swoje zasłużone miejsce w przyszłym Ekomuzeum koronek i koronkarstwa w Lepoglavie. Projekt tego muzeum przedstawiony został pół roku temu w Domu Europejskim w Zagrzebiu. W muzeum tym miałyby być prezentowane lepoglavskie, chorwackie i europejskie koronki i dziedzictwo koronkarskie. Jest pomysł, żeby na potrzeby tego muzeum odnowić jeden z budynków w pobliżu klasztoru Paulinów w Lepoglavie, gdzie trzy piętra będzie zajmowała ekspozycja stała, galeria wystaw czasowych, muzeum koronek dla dzieci, warsztat renowacji koronek i tkanin oraz inne atrakcje.
Pierwsze muzeum koronek w Chorwacji powinno przyczynić się do promocji i zachowania koronek z Lepoglavy, Hvaru i Pagu jako dziedzictwa chorwackiej kultury niematerialnej. Poza tym koronki będą przedstawione również jako dziedzictwo europejskie, które powstało na terenie dzisiejszych Włoch i Belgii w XV wieku.

Ministerstwo Kultury
www.min-kulture.hr


***


Promocja obiektywem i piórem Kanadyjki Carmen Grenier

Fotograf z Ottawy przez pięć miesięcy podróżowała po Chorwacji, przejechała 8300 kilometrów wzdłuż wybrzeża chorwackiego, po wyspach, górach i kontynentalnej części w poszukiwaniu nowych pomysłów i wyzwań gastronomicznych.

Fotograf, dyrektor artystyczny, smakosz i somelier, Carmen Grenier zbadała terytorium kulinarne Chorwacji, a swoje odkrycia związane z chorwackim jedzeniem i winem opublikowała na stronie internetowej www.carmencuisineandtravel.com, gdzie w języku angielskim i francuskim można znaleźć tradycyjne chorwackie przepisy, a wiele fotografii ilustruje typowe chorwackie dania i składniki potrzebne do ich przyrządzenia, jak ser z wyspy Pag, dalmatyński prszut, slawoński kulen, krewetki z grilla i karp.
Szczególne miejsce zajmuje oliwa z oliwek, wina: graševina, grk. malvazija istryjska, plavac mali, teran, žlahtina i rakije: śliwowica, loza, travarica i komovica.

Kanadyjska miłośniczka chorwackiej gastronomii przedstawiła internautom również targowiska ośmiu chorwackich miast.

Chorwację po raz pierwszy odwiedziła za namową przyjaciół w październiku 2007 roku. Przejechała od Zagrzebia do Lovranu, od wyspy Pag do Trogiru, Malego Stonu i Dubrownika i zafascynowała ją chorwacka tradycja kulinarna, którą kształtowały różne okresy historyczne, wpływy sąsiadów i zaborców.

W kwietniu 2008 roku wybrała się na pięciomiesięczną podróż po Chorwacji, którą przejechała wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu świetnego jedzenia. Wynikiem tego jest strona internetowa, na której jak zapowiedziała, będzie umieszczać nowe artykuły i fotografie poświęcone gastronomii chorwackiej.

Zachwycona Chorwacją, kanadyjska fotograf nie była w stanie wybrać regionu, który jej się najbardziej podobał, ale jeśli chodzi o jedzenie, to faworytami są mule ze Stonu, prszut, kulen, kremówki, mięso pieczone, ser z wyspy Pag, krewetki z grilla, zupa grzybowa, oliwa z oliwek tłoczona na zimno z Istrii i białe wina ze Slawonii.

O kuchni chorwackiej mówi, że jest odpowiednia dla klimatu w jakim się znajduje, że dania są bardzo smaczne i przyrządzone w prosty sposób i mają smak śródziemnomorski.
"Jeżeli jedziesz do Slawonii, będziesz mógł się delektować kulenem o smaku papryki i czosnku albo spróbować dziczyznę z grilla, gdzieś przy otwartym ogniu. A na Istrii będziesz mógł spróbować trufli białych lub czarnych, dzikich szparagów albo makaronu z owocami morza." - mówi Carmen Grenier, która ma nadzieję, że z jej strony wiele osób się dowie, czym Chorwacja naprawdęjest, przybliży jej tradycję i gastronomię.

Chorwackie Centrum Informacyjne
www.hic.hr


***


Chorwackie wina to hit

Wina chorwackie swoją jakością ujęły sędziów i ogłoszone zostały hitem tegorocznego konkursu znanego londyńskiego pisma Decanter, na którym uzyskały osiem złotych i pięć srebrnych oraz 11 brązowych medali, a trzy wina otrzymały rekomendacje.

Wszystkie wina nagrodzone najwyższym wyróżnieniem pochodzą z Chorwacji kontynentalnej, a największy sukces odniosła winnica Bodren z Zagorja, której właścicielem jest Boris Drenški, a produkowane są w niej wyjątkowe słodkie wina. Aż cztery wina z tej winnicy otrzymały najwyższe wyróżnienie (Château Bezanec Chardonnay, Cóuve i Rajnski rizling z 2007 roku oraz Pinot Sivi 2006).

Dwa złote medale otrzymał Vlado Krauthaker za Graševinę ze zbiorów 2007 i Zelenac Kutjevo zbiór 2007, a po jednym złotym medalu otrzymali Badel 1862 z Graševiną Daruvar 2007 i Iločki podrumi ze słodkim Tramincem 2006.

Angela Muir, przewodnicząca jury dla win z Europy Środkowej i Wschodniej, która już od 38 lat jest wielbicielką win, powiedziała, że Chorwacja przedstawiając niektóre białe wina wytrawne i deserowe oraz całą paletę szczepów z wieloma charakterystycznymi cechami i stylami, jest największą niespodzianką i odkryciem tegorocznego
konkursu.
"To naprawdę wpisuje Chorwację na mapę winiarską. Jeżeli jesteś miłośnikiem słodkich białych win, bardzo chciałbyś ich spróbować. Chorwacja teraz może zająć swoje miejsce poważnego gracza w świecie win" - powiedział dyrektor Decanteru Adam Lemerche.

Sukces chorwackich winiarzy jest tym większy, że otrzymali więcej złotych medali niż inne kraje znane z win, jak USA (tylko dwa złote medale), Nowa Zelandia i Chile (po cztery złote), Argentyna (siedem złotych medali), Grecja (sześć), Słowenia (trzy).

W dużej konkurencji największy sukces odniosły wina francuskie, które otrzymały aż 50 złotych medali, to jest 20 procent.

Decanter jest swojego rodzaju biblią światowych znawców i miłośników wina, a konkurs pod jego patronatem jest największy i najbardziej szanowany na świecie. Tegoroczny konkurs był szóstym z rzędu.

Decanter
www.decanter.com


***


Lipicanery do Korei Południowej a zupa rybna (fisz) do Brytanii

12 milionów Koreańczyków oglądających południowokoreańską telewizję EBS z Seulu, na początku listopada pozna kowala z Đakovo Franja Vinkovića (35), jednego z trzech mistrzów tego rzemiosła w Chorwacji, który zaprezentuje im swoje umiejętności oraz pokaże, jak wyprodukował pierwszy slawoński rower wodny na cztery osoby.

Widzowie z Dalekiego Wschodu w czterech odcinkach filmu dokumentalnego zobaczą też stadninę lipicanerów i architekturę katedry v Đakovie.

Ekipa TV EBS kręciła tradycyjne, przyrodnicze i architektoniczne atrakcje Chorwacji, a przede wszystkim ludzi. Na koreańskich dziennikarzach wielkie wrażenie zrobiło rzemiosło kowalskie i sposób pracy kowala z Đakova, ponieważ w tym wysoko rozwiniętym technologicznie kraju takiej umiejętności niemożna zobaczyć.
Z Chorwacji dziennikarze wracają nie tylko z ciekawym materiałem telewizyjnym, ale również z podkowami, które im podarował kowal Franjo.

Kiedy Koreańczycy będą oglądać slawońskie atrakcje, Brytyjczycy na Kanale 4 będą oglądać odcinek reality show "Coach Trip", nagrany w osadzie nad rzeką Savą w Slavonskim Brodzie i w kompleksie basenów na pobliskich Migalovcach.
Po Włoszech i Szwajcarii ekipa telewizji brytyjskiej zdecydowała się, że w dziale "podróże w nieznane po Europie" odwiedzi Chorwację.
W odcinku reality show, nagranym w Slavonskim Brodzie, siedem par brało udział w zawodach wędkarskich, gotowaniu zupy rybnej - fiszu i trafianiu do glinianych gołębi na Migalovcach.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Osjecko-baranjskiej
www.tzosbarzup.hr

Wspólnota Turystyczna Żupanii Brodsko-posavskiej
www.tzbpz.hr


***


W przyszłym sezonie Dubrownik jeszcze
bardziej dostępny


Pięciu tanich przewoźników lotniczych niedawno zapowiedziało, że w kwietniu i maju przyszłego roku wprowadzi nowe bezpośrednie loty do Dubrownika.

Niemiecka linia lotnicza Germanwings uruchomi 2 maja bezpośrednie połączenie z Hamburgiem, a brytyjska linia Jet2.com tego samego dnia zacznie latać z Edynburga.

Fińska spółka Blue1 wprowadzi loty z Helsinek do Dubrownika wczesną wiosną, od 3 kwietnia w soboty i od 4 maja we wtorki. Samoloty linii, które od 1998 roku należą do grupy SAS będą latały do Dubrownika dwa razy w tygodniu do końca października. Loty z Helsinek do Splitu będą obsługiwane od 30 kwietnia, dwa razy w tygodniu, w piątki i niedziele.

Brytyjskie linie lotnicze Bmibaby planują loty na linii East Midlands od 30 maja dwa razy w tygodniu, w czwartki i niedziele, a szkocki przewoźnik Flyglobespan zapowiedział, że pierwszy samolot z Aberdeen do Dubrownika wystartuje w przyszłym roku 5 maja i będzie tę linię obsługiwał w każdą środę.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Germanwings
ww.germanwings.com

Jet2
www.jet2.com

Blue1
www.blue1.com

Bmibaby
www.bmibaby.com

Flyglobespan
www.flyglobespan.com


***


Dubrownik wśród 10 najlepszych portów na świecie

W jesiennym wydaniu czasopisma Dream World Cruise Destinations Dubrownik znalazł się na liście 50 najbardziej uczęszczanych portów na świecie, zajmując godne pozazdroszczenia 10 miejsce pod względem liczby pasażerów tranzytowych podróżujących statkami wycieczkowymi.

Wśród portów śródziemnomorskich wyprzedziły go tylko Neapol i Livorno. Wśród pierwszych dziesięciu najbardziej uczęszczanych portów na świecie, z których wyruszają podróżni, pięć to porty śródziemnomorskie (Barcelona, Civitavecchia, Pireus, Wenecja i Palma), co potwierdza znaczenie cruisingu dla tego regionu.

Od stycznia do października 2009 roku po chorwackim Adriatyku pływało 790 statków wycieczkowych, tj. 33,4 % więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego, zaś liczba pasażerów wzrosła o 38,2 % i wynosiła ponad 890 tysięcy.

Według danych Chorwackiego Urzędu Statystycznego zagraniczne statki wycieczkowe i ich pasażerowie w ciągu 10 miesięcy przebywali na wodach chorwackiego Adriatyku 1.527 dni, a więc 63,5 % dłużej niż w roku ubiegłym.

Średni czas pobytu w Chorwacji wynosi dwa dni. Większość zagranicznych statków wycieczkowych przypływa do portów w żupanii Dubrownicko neretvanskiej, głównie do Dubrownika, gdzie cumowały 642 statki.

Morska turystyka wycieczkowa (Cruising) pojawiła się na świecie stosunkowo późno w stosunku do innych form turystyki.
Pierwszy statek zbudowany do tego celu w Ameryce Północnej, Oceanic, wodowany został w 1965 roku dla armatora Home Lines. Z kolei 19.12.1966 roku Norwegian Caribbean Line jako pierwsze zaproponowały całoroczny rozkład rejsów wycieczkowych na statku Sunward.

Cruiser to pływający hotel, który przewozi podróżnych od portu do portu, przy czym niezwykle bogata jest oferta na samym statku (mobile or floating resort). Podróżni zawijający do portów uważani są za gości jednodniowych, jeżeli nocują na statku, nawet gdy statek zatrzymuje się w porcie na kilka dni.

Chorwacja oferuje dla międzynarodowych statków wycieczkowych 20 miejscowości na wybrzeżu i wyspach.

W ostatnich latach liczba takich statków i podróżnych stale wzrasta. W ostatnich czterech latach liczba podróżnych wzrosła czterokrotnie. Statki wycieczkowe zawijają na wybrzeżu chorwackim do portów, które mają po temu warunki, a równocześnie są atrakcyjne dla zwiedzających. Są to przede wszystkim Dubrownik, Split, Korčula i Zadar.

Wspólnota Turystyczna żupanii Dubrownicko-neretvanskiej
www.visitdubrovnik.hr

Zarząd Portu Dubrownik
www.portdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

Chorwacki Urząd Statystyczny
www.dzs.hr


***


fine :)
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 16.11.2009 19:44

Garść statystyki:

"Udany 2009 rok!

Dane statystyczne na temat liczby zarejestrowanych turystów z Polski w Chorwacji we w październiku 2009 roku oraz w okresie styczeń-październik 2009 roku. Źródłem poniższych danych jest Dział Informacji Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

październik 2009:

7 236 zarejestrowanych turystów z Polski (wzrost o 2% w do tego samego okresu w 2008 roku)

27 047 zrealizowanych noclegów przez turystów z Polski (wzrost o 22% do tego samego okresu w 2008 roku)



***


styczeń-październik 2009:

446 431 zarejestrowanych turystów z Polski (wzrost o 8% w stosunku do tego samego okresu w 2008 roku)

2 786 356 zrealizowanych noclegów przez turystów z Polski (wzrost o 10% w stosunku do tego samego okresu w 2008 roku)"
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 18.11.2009 20:25

"Dzisiaj wieczorem 18.11.2009 w chorwackiej telewizji HTV program 1 o godz. 20.10 bedzie program o Polsce autora Gorana Milicia, z cyklu jego reportarzy "A teraz do Europy".

Dziesiejsza edycja jest poświęcona Polsce, a główna częsć programu, około 15 minut będzie się odnosiła do relacji ze zlotu polskich cromaniaków.


Powtórkę programu bedzie mozna obejrzeć jutro (19.11.2009) o godz. 3.50 rano.


Program nie jest kodowany i ten który posiada np. platformę n, albo cyfrę plus, albo inne, będzie go mógł zobaczyć na żywo."




Napisali już o tym na forum mirko i Katarzyna Głydziak - Bojić - TU

P.s. Dziś ... rocznica, o której TU wspomniał dziś Biker_HR
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 02.12.2009 00:19

INFORMACJE 12/09

Nik Račić, dyrektor Chorwackiego Biura Kongresów i Incentive Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej wybrany na Prezesa Skarl International

Nik Račić, dyrektor Chorwackiego Biura Kongresów i Incentive Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej wybrany na Prezesa Skarl International, prestiżowej międzynarodowej organizacji menedżerów turystyki.

Mr.sc. Nik Račić, dyrektor Chorwackiego Biura Kongresów i Incentiv Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej został na 70 kongresie Skarl w Budapeszcie wybrany na prezesa prestiżowej, światowej organizacji menedżerów turystycznych.

Wybór ten jest wyrazem uznania za wieloletnią pracę Nika Račića na rzecz rozwoju turystyki chorwackiej i międzynarodowej.
Zaszczyt to tym większy, że w tajnych wyborach uczestniczyło 1000 delegatów ze wszystkich pięciu kontynentów, a jego konkurentem był przedstawiciel Australii, którą reprezentowało 170 delegatów, a w samym tylko Sidney są trzy kluby Skarl.

Tak więc Nik Račić zdobył 235 z 266 głosów elektorskich, a zgodnie ze Statutem Skarl International funkcję prezesa pełnić będzie 12 miesięcy.

Skarl International powstał w 1934 roku w Paryżu. Obecnie ma 500 klubów w 90 krajach i zrzesza ponad 20 000 członków - menedżerów turystyki ze wszystkich sektorów działalności turystycznej (DMC, hotelarzy, przewoźników, agencje turystyczne, touroperatorów itd.).

Główne kierunki działalności Skarl International to rozwijanie kontaktów zawodowych i przyjaźni pomiędzy członkami, promowanie i wspieranie zrównoważonego rozwoju turystycznego oraz doskonalenie jakości w turystyce.

Skarl International jest członkiem i wiceprzewodniczącym Rady Biznesu UNWTO-a (United Nations World Tourism Organization), członkiem grupy roboczej d/s zwalczania wykorzystywania dzieci w turystyce oraz członkiem Komitetu Zarządzającego Kodeksu Etycznego będącego efektem pracy tej grupy.

Sekretariat Generalny Skarl International znajduje się w Torremolinos w Hiszpanii.
W Chorwacji działają dwa kluby Skarl, w Dubrowniku i Zagrzebiu, tu w 2005 roku odbył się 66 Kongres Skarl - część oficjalna w Zagrzebiu, a uroczyste zakończenie w Dubrowniku.

W tych niełatwych dla turystyki światowej latach Nik Račić jako Prezes Skarl Internationala będzie najlepszym ambasadorem turystyki chorwackiej, promując ją na całym świecie.

Chorwackiego Biura Kongresów i Incentive
www.croatia.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 02.12.2009 00:42

WYDARZENIA 12/09

Po 20 latach pierwszy duży samolot wylądował na lotnisku na wyspie Lošinj

Na lotnisku na wyspie Lošinj niedawno wylądował samolot z Innsbrucka z czterdziestoma pasażerami. Austriaccy dziennikarze i przedstawiciele agencji turystycznych uczestniczyli w ten sposób w promocji linii czarterowej Innsbruck - Mali Lošinj, która od maja do końca września przyszłego roku będzie dwa razy w tygodniu łączyć oba miasta.

Ostatnio samolot tej wielkości wylądował na Lošinju przed 20 laty.

Tym razem organizatorem podróży była agencja Idealtours, która wybrała Lošinj ze względu na stosunkowo niewielką odległość od Austrii. Agencja ta współpracuje z firmą Jadranka hoteli, do której należą czterogwiazdkowe hotele Aurora i Vespera, świadczące usługi na wysokim poziomie.
Jadranka hoteli spodziewa się, że dzięki lotom czarterowym z Innsbrucka na wyspę przybędzie około tysiąca turystów na tygodniowe pobyty.

Władze lokalne prowadzą rozmowy z partnerami zainteresowanymi inwestowaniem w rozbudowę pasa startowego, jest to bowiem warunek rozwoju komunikacji lotniczej na Lošinju.

Ze względu na długość pasa startowego lotnisko w Lošinju nie może przyjmować większych samolotów, dlatego lądują tu głównie awionetki z 4 - 6 pasażerami.

Potrzeba rozbudowy pojawiła się wkrótce po powstaniu lotniska w 1985 roku. Projekt rozbudowy przewiduje przedłużenie pasa startowego do 1.260 metrów, a także budowę nowego, dwupiętrowego budynku o powierzchni 2.400 metrów kwadratowych, w którym znajdą się pomieszczenia do obsługi ruchu lotniczego i pasażerów oraz pomieszczenia biurowe.

Inwestycja ta jest warunkiem rozwoju czterogwiazdkowej turystyki na wyspie, gdzie już jest kilka hoteli tej kategorii.

Na lotnisku będzie także przejście graniczne, co podnosi jego znaczenie dla infrastruktury archipelagu Cres-Lošinj.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna wyspa Mali Lošinj
www.tz-malilosinj.hr

Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury
www.mmpi.hr


***


Pożegnanie Starego Roku w samo południe

Miejscowość Fužine w Gorskim Kotarze już dziesiąty rok z rzędu oferuje oryginalne, na skalę chorwacką rozpoznawalne wydarzenie - pożegnanie Starego Roku w godzinach przedpołudniowych, na rynku miasteczka.

Zainteresowanie tą imprezą turystyczną przekroczyło wszelkie oczekiwania, a liczba jej uczestników wzrasta z roku na rok.

W roku ubiegłym było ich prawie 3000 ze wszystkich części Chorwacji. Także w tym roku w samo południe toastem i fajerwerkami pożegnany zostanie Stary i powitany Nowy Rok.
Gospodarze będą oferować grzane wino i znakomite, regionalne kiełbaski.

Jednak poza tym oryginalnym Sylwestrem Fužine oferują turystom także inne atrakcje. Jest to bowiem miejscowość, której tradycja turystyczna sięga 1874 roku, kiedy przybyła tu pierwsza grupa wycieczkowiczów, którzy przyjechali specjalnymi pociągami z Sušaku, Rijeki i okolicznych miejscowości nadmorskich.

Również wcześniej przy Drodze Karolińskiej zbudowanej w 1737 roku istniały zajazdy dla karawan. Dlatego właśnie Fužine zaliczane są do najstarszych miejscowości turystycznych Kvarneru, Chorwacji, a nawet Europy Środkowej.

Główną atrakcją turystyczną są tu jeziora przyciągające miłośników przyrody, wędkarzy i innych. Fužine mają największą w Chorwacji ilość opadów w skali roku. Właśnie dlatego powstały tu trzy sztuczne jeziora akumulacyjne.
Najstarsze z nich, Bajer powstało w latach 50 ubiegłego wieku w dawnej, atrakcyjnej dolinie rzeki Ličanki, blisko Fužine. Wokół jeziora, po którym można pływać łódką, kajakiem, surfować na desce dzięki sprzyjającym wiatrom, prowadzi atrakcyjna ścieżka spacerowa.
Największe jezioro, Lepenica zbudowano w 1988 roku. Jest ono znacznie większe niż Bajer, ma też opinię znakomitego kąpieliska.
Najmłodszym i najmniejszym jeziorem jest Potkoš, położony u stóp góry Bitoraj, między miejscowościami Fužine i Lič, ulubione miejsce do organizacji pikników.

Kolejną atrakcją Fužine jest jaskinia Vrelo położona przy drodze Fužine-Rijeka i blisko ścieżki spacerowej nad jeziorem Bajer, a więc łatwo dostępna.
Odkryto ją przypadkiem, podczas budowy jeziora Bajer. Jej wiek szacuje się na 3,5 - 4 miliony lat. Chociaż ma zaledwie 300 metrów długości, jest bardzo piękna, ma liczne stalaktyty i stalagmity.
Jest tu też górskie źródło, jeziorko i ponor. Jaskinia Vrelo nazywana jest często "Postojna w miniaturze". W porze deszczowej zalewana jest przez bystry, zimny górski potok z dorzecza rzeki Ličanki. Jaskinia przystosowana jest do zwiedzania, oświetlona, a łagodna konfiguracja terenu sprawia, że jako jedyna jaskinia w Europie dostępna jest dla turystów w każdym wieku oraz dla osób niepełnosprawnych. Rocznie jaskinię Vrelo odwiedza ponad 10 tysięcy osób.

Fužine znane są także ze swej oferty gastronomicznej.
Znakomite restauracje oferują szeroki wybór dań kuchni lokalnej, przede wszystkim z grzybów, dziczyzny i owoców leśnych, przyrządzanych według tradycyjnych przepisów.

Fužine mają bardzo dobre połączenia komunikacyjne.
Od wybrzeża - Rijeki i riwiery Crikvenica - Vinodol oddalone są zaledwie 30 kilometrów, a od wyspy Krk - 22 kilometry.

W pobliżu jest autostrada Zagrzeb - Rijeka, można też tu dojechać pociągiem.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Fužine
www.tz-fuzine.hr


***


Dni górnictwa w Ivancu

W Ivancu, w zachodniej części Varaždinskiej županii, na zboczach Ivančicy w dniach 4 i 5 grudnia odbędą się Dni górnictwa.

Impreza ta prezentuje tradycje górnicze, stanowiące fundament współczesnego Ivanca, tradycje życia społecznego i kulturalnego, jest formą edukacji młodzieży, zapoznawania jej z dziedzictwem kulturalno - historycznym miasta.

Impreza odbywa się w dniu św. Barbary, patronki górników. Można będzie obejrzeć wystawę dawnych narzędzi górniczych, wystawę rysunków dziecięcych z tematyką górnictwa oraz wystawę rzeźb.

Największą atrakcją będzie przemarsz oddziału górników w historycznych mundurach,którzy będą także witać gości i dbać o ich dobry nastrój.

Kolejną atrakcją w okolicy jest Gradišče na szczycie wzgórza Cukovec. Znajdują się tam ruiny tajemniczej budowli nieznanego pochodzenia i przeznaczenia. Fundamenty świadczą o tym, że znajdowała się tu niegdyś imponująca budowla o długości 150 i szerokości 25 metrów. Nie wiadomo, czy pochodziła ona z czasów późnego antyku, czy średniowiecza.
Podczas pierwszej fazy badań archeologicznych w 2004 roku znaleziono naczynia ceramiczne z epoki brązu, a także kawałki zlepionej gliny i trzciny, z której w czasach prehistorycznych budowano siedziby ludzkie.

Z opowieści mieszkańców okolicznych wsi można się dowiedzieć, że
twierdza należała prawdopodobnie do templariuszy, poprzedników Joannitów na tych terenach.
Legenda mówi też o wielkich skarbach ukrytych w podziemnych korytarzach.
Jest tu też wielki kamień w kształcie tronu, który miejscowa ludność nazywa "diabelskim tronem", a nad nim rośnie świerk, który nie zmienia swojej wysokości.

Na północnym stoku Ivančicy znajdowały się złoża cynku i ołowiu. W kopalni Kraševi zviri w połowie XIX wieku wydobywano węglan cynku, sfaleryt i galenit. Eksploatację zakończono ze względu na przenikanie wody i coraz mniejsze ilości rudy.

Niedaleko Ivanca znajduje się także ufortyfikowany zamek Bela (obecnie Pusta Bela), siedziba Joannitów od początku XIII wieku. Potwierdza to bulla króla Beli IV z 1238 roku.
Joannici (Ivanovci) posiadali ogromne dobra wokół Ivančicy i Ivanca. Z ich dawnej siedziby pozostało niewiele, zaledwie ruiny po pożarze w 1481 roku.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Varaždinskiej
www.turizam-vzz.hr

Wspólnota Turystyczna Ivanca
www.ivanec-turizam.hr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone