Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nasze regiony turystycznie (czyli co warto zobaczyć)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.11.2012 22:49

Z wiekiem też zaczęłam zwaracać większą uwagę na zabytki. Może dlatego, że sama jestem coraz bardziej "zabytkiem" :wink: ?

Kiedy "wieki temu" byłam w Lubiążu, do środka wejść się nie dało...
Kiedyś naszła mnie ochota, aby wybrać się tam w któryś weekend, ale... Dzięki Tobie wiedzę, że warto 8) :!:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.11.2012 10:12

Zapraszam do GRUDZIĄDZA.

To nasze drugie, po Lubiążu, tegoroczne odkrycie.
Blisko stutysięcznie miasto, którego początki sięgają X wieku, jest malowniczo położone nad Wisłą. Wjeżdżamy do miasta przez most im. Bronisława Malinowskiego, olimpijczyka, który zginął w wypadku drogowym na moście w 1981 r. Zbudowany w okresie zaboru pruskiego jest najdłuższym mostem kolejowo-drogowym w Polsce.

Obrazek


Z mostu można podziwiać panoramę Starego Miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Stare Miasto otaczają dobrze zachowane mury miejskie z XIV/XV w.

Obrazek


Kontunuujemy spacer. Uwagę przykuwa Pałac Opatek

Obrazek

Obrazek


Docieramy do Bramy Wodnej z początku XIV w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obok wznosi się Klasztor Benedyktynek, obecnie siedziba muzeum.

Obrazek


Witamy się z flisakiem …

Obrazek


… i kierujemy w stronę największej atrakcji miasta, zespołu spichrzy z XIII-XVII w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


CDN…
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.11.2012 10:15

Dość spichlerzy. Schodami w górę kierujemy się w stronę grudziądzkiego Ratusza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ratusz mieści się w budynku dawnego kolegium jezuickiego

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ulicą Spichrzową idziemy w stronę Rynku

Obrazek

Obrazek


Fotografowanie Rynku skutecznie utrudnia wielka scena kina letniego. Zrewitalizowany w 2010 roku Rynek mnie osobiście jednak nie zachwycił.

Obrazek

Obrazek


I jeszcze ciekawostka. Grudziądz jest najmniejszym miastem w Polsce, w którym kursuje komunikacja tramwajowa. Jest to jedna linia tramwajowa oznaczona numerem 2.
Uwaga Tramwaj.

Obrazek


Wracamy na wyjątkowo fotogeniczną ulicę Spichrzową

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I udajemy się jeszcze na Górę Zamkową, gdzie niegdyś stał Zamek Krzyżacki

Obrazek


Z Zamku nie zostało dziś praktycznie nic. Cały teren ze względu na prace rekonstrukcyjne i zabezpieczające otoczono niestety płotem. Posiłkuję się więc zdjęciem ze strony it w Grudziądzu.

Obrazek


Na koniec zapraszam jeszcze na krótki wieczorny spacer.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam oglądaczy!
Ostatnio edytowano 18.10.2013 13:19 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.11.2012 10:48

To może przez tę scenę na środku, ale na co dzień rynek jest bajka.

Kopernik, pomnik, pod którym siedzi młodzież liceum plastycznego i maluje kamienice, nagle pojawiający się na jednej pierzei tramwaj płoszący gołębię ...

Może to kwestia czasu, w którym byłem, ale za kazdym razem mi się tak samo podobało :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.11.2012 10:53

weldon napisał(a):To może przez tę scenę na środku, ale na co dzień rynek jest bajka.



Też myślę, że winna była w dużej mierze scena, wozy techniczne i setki rozkładanych właśnie krzesełek. To tak jak ze strefą kibica na wrocławskim rynku, uroku mu nie dodała :wink: .
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.11.2012 11:01

marze_na napisał(a):To tak jak ze strefą kibica na wrocławskim rynku, uroku mu nie dodała :wink: .

Ale za to jaki pocieszny widok z góry można było zobaczyć ;)

Grudziądzki, w porównaniu z waszym, to malutki.
To kino letnie, które rozkładali, bardzo nie rzutowało na ogólne postrzeganie, a tu każde rusztowanie czy płot okalający remontowaną kamienice rzucał się w oczy.

Ale, ogólnie, to sielanka.

Za każdym razem jak tam byłem, czy sam, czy z dziewczynami, lubiliśmy sobie posiedzieć w tej ciszy, jaka tam panowała.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.05.2013 07:19

marze_na napisał(a):Pocysterski Zespół Pałacowo-Klasztorny w Lubiążu

...

Spojrzenie z lotu ptaka, zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Fundacji Lubiąż.

Obrazek

...


Jeśli ktoś nie ma planów na weekend to jest to najlepszy moment, żeby odwiedzić Lubiąż.

"W weekend Fundacja Lubiąż zaprasza na imprezę "Poznaj Lubiąża tajemnice - od strychu, po piwnice". Każdy, kto przyjedzie wtedy do kompleksu obiektów pocysterskich w Lubiążu, będzie miał okazję zobaczyć i zwiedzić miejsca zwykle niedostępne
Zwiedzający klasztor w Lubiążu często pytają o możliwość obejrzenia dodatkowych miejsc w obiekcie, dlatego fundacja postanowiła raz w roku udostępniać bibliotekę, w której nadal trwają prace konserwatorskie, a także korytarze klasztorne, komnaty gościnne w pałacu, cele mnichów i wirydarz klasztorny. Nie zmieniają się przy tym ceny biletów.

Dla chętnych będzie dostępny jeden z trzech poziomów piwnic i ogromny strych, w którego więźbie nie ma ani jednego gwoździa. Można też zobaczyć pocysterski kołowrót windy napędzany siłą ludzkich stóp."

Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3577 ... z2SfvY5148
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 08.05.2013 08:16

marze_na napisał(a):Zapraszam do GRUDZIĄDZA.

To nasze drugie, po Lubiążu, tegoroczne odkrycie.
Blisko stutysięcznie miasto, którego początki sięgają X wieku, jest malowniczo położone nad Wisłą. Wjeżdżamy do miasta przez most im. Bronisława Malinowskiego, olimpijczyka, który zginął w wypadku drogowym na moście w 1981 r. Zbudowany w okresie zaboru pruskiego jest najdłuższym mostem kolejowo-drogowym w Polsce.

Pięknie przedstawiłaś to miasto w swoim fotoreportażu. Swego czasu miałem w Grudziądzu znajomych i byłem tam kilka razy, ale tak pięknych zdjęć nie posiadam. :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.05.2013 09:32

walp napisał(a):Pięknie przedstawiłaś to miasto w swoim fotoreportażu.


A to zasługa samego Grudziądza, bo ciekawy i mojego męża-fotografa, bo zdolny :wink: .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.05.2013 15:43

marze_na napisał(a):
Jeśli ktoś nie ma planów na weekend to jest to najlepszy moment, żeby odwiedzić Lubiąż.



Plany były co prawda inne, ale zostały lekko nagięte i Lubiąż wreszcie po wieeeeelu latach odwiedzony :) .
Marzenko, dzięki za przypomnienie :) :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.05.2015 21:17

Całe życie mieszkać na Śląsku i Nikisza nie widzieć - wstyd normalnie :oops:

No to już nie jest wstyd :D

Nikiszowiec został wybudowany na początku XX wieku dla pracowników śląskiej kopalni "Giesche".
Obecnie osiedle to znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Kilka fotek z dzisiejszego spaceru po Nikiszowcu - dawnym osiedlu górniczym uznanym w 2011 roku za pomnik historii:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obramowania okien są czerwone dlatego, że kiedyś górnicy mieli na kopalni dostęp wyłącznie do czerwonej farby i okazywało się, że służyła ona nie tylko do malowania instalacji przeciwpożarowych, ale i do prywatnych celów ;)
Dzisiaj jest to charakterystyczny element krajobrazu Nikisza :)

:D
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 23.05.2015 21:54

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zadziałała :) Bez browca w dłoni na ulicy ;) :oczko_usmiech:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.05.2015 22:07

Bocian napisał(a):Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zadziałała :) Bez browca w dłoni na ulicy ;) :oczko_usmiech:

Tak, tak, to na pewno zasługa ustawy ;) :mrgreen:
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 30.05.2015 20:27

No ładnie Maslinko, ja czekam na ciąg dalszy Pragi i "majową" relację (zdradziłaś,że wyjazd był tylko nie pisnęłaś dokąd), a Ty tu spacerujesz w innej relacji...
Poprzednia strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Nasze regiony turystycznie (czyli co warto zobaczyć) - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone