Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

nalewka figowa

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
nalewka figowa

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.09.2015 21:19

W zeszłym roku kupiłam w okolicach Neum figi suszone, takie niewielkie. Niestety nie są za dobre, a w tym roku mamy pyszne i soczyste i wpadłam na pomysł przerobienie tych fig na nalewkę figową. I tu pytanie: może ktoś z forumowiczów ma przepis na nalewkę z suszonych fig? W necie znalazłam kilka przepisów, ale wolałabym skorzystać z jakiegoś sprawdzonego....

Podzielcie się swoim doświadczeniem....
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 26.09.2015 21:35

piekara114 napisał(a):W zeszłym roku kupiłam w okolicach Neum figi suszone, takie niewielkie. Niestety nie są za dobre, a w tym roku mamy pyszne i soczyste i wpadłam na pomysł przerobienie tych fig na nalewkę figową. I tu pytanie: może ktoś z forumowiczów ma przepis na nalewkę z suszonych fig? W necie znalazłam kilka przepisów, ale wolałabym skorzystać z jakiegoś sprawdzonego....

Podzielcie się swoim doświadczeniem....


Robić nie robiłam, ale piłam i kupiłam - wyglądało to jak wciśniete do butelki rakiji pokrojone figi ;)
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7944
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 26.09.2015 21:54

Kilka lat temu dostałem od gospodarzy u których mieszkaliśmy dosyć sporo suszonych fig. Na Moczkę starczyło na kilka wigilii :oczko_usmiech: :mrgreen: a resztę zalałem wysokoprocentowym alkoholem, dodałem do tego kawy i nalewka była bardzo smaczna. Tylko trzeba uważać bo suszone figi są bardzo słodkie i może wyjść z tego likier :wink:
Próbowaliśmy też te "wymoczone" figi jeść, ale niestety w smaku były okropne, została tylko skórka i pestki w środku :? :oczko_usmiech: :mrgreen:
TomKinS
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 30.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) TomKinS » 26.09.2015 22:10

Nalewka jak nalewka, zasada zawsze podobna. Jeśli figi są suszone, sugeruję zalać je (figi muszą zajmować ok 3/4 naczynia) 1/2 litra spirytusu i 1/2 litra wódki. Ilość alkoholu zależna od baniaczka :)). Powiedzmy po miesiącu zlać figówkę ( powstrzymując się nadprzyrodzonymi siłami, przed wypiciem) a figi zasypać cukrem, lub miodem do rozpuszczenia, powiedzmy cukru. Następnie połączyć oba płyny. Najlepiej wlać figówkę do słodkiego soku i czekać. Im dłużej tym lepiej, ale kto to wytrzyma :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.09.2015 22:12

Tylko jakie proporcje zachować?
Czytałam też, że figi lepiej zalewać wódką niż spirytusem, aby w pełni wydobyć ich aromat i że warto dodać miód. Ale właśnie w jakich proporcjach i co ze zlewaniem i filtrowaniem? Może odezwie się jeszcze ktoś, kto robił ją samodzielnie...

Edit: o TomKinS się odezwał w między czasie. Muszę pokroić i zobaczyć ile tego będzie i próbujemy...
A słoik zakręcać?
kolia
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 27.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) kolia » 27.11.2015 15:43

Także piłam i uważam że to jeden z najlepszych smaków nalewki jaki może być. Niestety sama jeszcze nie trudziłam się ze zrobieniem takiej, moja mama zna się na tym najlepiej. Jak bedę w PL to poproszę o przepis :)
dekiero
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 18.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dekiero » 18.05.2016 11:29

Witam!
Pierwszą nalewkę figową degustowałem na Korculi w 2007r na regionalnym targu,od razu zakupiłem 2l gąsiorek. W kolejnych wyjazdach na Chorwację zawsze kupowałem suszone figi i rakiję i robiłem sam nalewkę. Około 0,5 kg suszonych fig kroiłem na połowę wsypywałem do w/w gąsiorka i zalewałem do pełna rakiją, po kilku dniach zaczyna puszczać piękny złocisty kolor, oczywiście trzeba codzienne zamieszać gąsiorkiem, nigdy nie dodawałem cukru ponieważ figi są bardzo słodkie i nie ma potrzeby ich dosładzać. Można też do nalewki dodać 1 liść laurowy i powinna leżakować kilka miesięcy, im dłużej tym jest lepsza.
Pozdrawiam! Janusz

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone