Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

NAJ i MICRO z Paryżem w tle

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.03.2017 17:16

Potter napisał(a):Mnie na zawsze kojarzyć się będzie z piosenką Zespołu Reprezentacyjnego "Margot" :mrgreen: .

Warto może nadmienić, że autorem jest Georges Brassens.

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.03.2017 20:44

Potter widzę, że dostałaś przyspieszenia ale moich ALIENS olałaś.... :oops: :evil: :twisted: :roll:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 10.03.2017 09:05

CroAna napisał(a):ooooo, Paris jak Paris, ale ulubionym zamkom nad Loarą nie przepuszczę! :papa:

:lol:
Pääkäyttäjä napisał(a):...Zdjecia są chyba z 2011 - więc nie wiem, czy ma sens. Ale rozumiem, ze to zachęta? :mrgreen:


Od 2011 chyba niewiele się w Paryżu zmieniło :D . Tak, to zdecydowanie jest zachęta :mrgreen: .

Franz napisał(a): ...Warto może nadmienić, że autorem jest Georges Brassens.


Mnie nie musisz przypominać :lol: . A temat tego wymienionego wyżej pana mam zaplanowany na mój 4 (przyszłościowy ciągle jeszcze :lol: ) wyjazd do Paryżewa ...

tony montana napisał(a):Potter widzę, że dostałaś przyspieszenia ale moich ALIENS olałaś.... :oops: :evil: :twisted: :roll:


A co tu komentować... Skojarzenie jest raczej oczywiste :mrgreen: .
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.03.2017 16:40

Potter napisał(a):Mnie nie musisz przypominać :lol: .

Myślę, ze nie każdy czytelnik Twojego wątku o tym wie.

Potter napisał(a):A temat tego wymienionego wyżej pana mam zaplanowany na mój 4 (przyszłościowy ciągle jeszcze :lol: ) wyjazd do Paryżewa ...

Swego czasu odwiedziłem jego grób w Sete.

Pozdrawiam,
Wojtek
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 23.06.2017 15:12

... następnie udałam się na uważanych przez niektórych za najpiękniejszy plac Paryża - place des Vosges. Mieści się tam dom/muzeum Victora Hugo ...

Obrazek

Plac jest faktycznie przyjemny całkiem ...

Obrazek

... ale żeby płacić ok. 900 tys. euro za mieszkanie w jego okolicy (bo takie ponoć są ceny) to już lekka przesada.

Victor mieszkał sobie pod nr 6 ...

Obrazek

Obrazek

Długo tam nie pobyłam gdyż za muzeami nie przepadam i do środka nie weszłam ... Zresztą i tak bardziej ciekawiły mnie okoliczne uliczki ...

Obrazek

Następnym pktem jest kolejne naj. Ale to takie moje prywatne jedno z wielu naj-ów w Paryżewie. Gmach nowoczesnej opery na Placu Bastylii. Jedno z naj-większych nieporozumień ... Pasuje do Paryża jak pięść do nosa :| ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No a teraz kolejne...niepozorne.... a dla mnie totalnie symboliczne miejsce, czyli naj- starszy dom w Paryżu. Dom, w którym mieszkał Nicolas Flamel - wynalazca kamienia filozoficznego. Kto ma jako takie pojęcie o książkach, w których głównym bohaterem jest Harry Potter doskonale wie o kogo chodzi. Kto nie ma pojęcia - niech żałuje :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: .
Niestety uliczka, przy której znajduje się ten dom jest okrutnie wąska i zrobienie przyzwoitego zdjęcia jest niemożliwe (a przynajmniej ja nie umiem :P ) ... Dodatkowo przed samym domem stoją kosze na śmieci ... :evil:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przyznaję, że w tym momencie czuję się, jakbym to ja była na tym zdjęciu ... Wysoka temperatura i km w nogach dają znać ...

Obrazek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.06.2017 15:21

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O


Potter napisał(a):Przyznaję, że w tym momencie czuję się, jakbym to ja była na tym zdjęciu ... Wysoka temperatura i km w nogach dają znać ...

Obrazek

Nie przesadzaj :roll: ... odpoczywałaś pół roku prawie :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.06.2017 16:20

mysza73 napisał(a):8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O


Potter napisał(a):Przyznaję, że w tym momencie czuję się, jakbym to ja była na tym zdjęciu ... Wysoka temperatura i km w nogach dają znać ...

Obrazek

Nie przesadzaj :roll: ... odpoczywałaś pół roku prawie :oczko_usmiech:


Mój kot robi jeszcze lepsze pozy.....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15644
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.06.2017 19:14

Naj..... że wróciłaś.... :mrgreen:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 26.06.2017 15:32

Po krótkiej regeneracji sił ...

Obrazek

... poczłapałam w kierunku całkiem lubianego przez Paryżan parku czyli :

Park Buttes Chaumont z krętymi alejkami, tajemniczym jeziorem oraz dziką przyrodą często uważany jest za najładniejszy park w Paryżu. To miejsce, w którym Paryżanie chętnie spędzają weekendy oraz letnie popołudnia.

Park Buttes Chaumont został urządzony w latach 60-tych w miejscu dawnego kamieniołomu i wysypiska śmieci. Nierówny teren obsadzono lasem oraz stworzono sztuczne jezioro, na środku którego usypano kamienne wzgórze. Na jego szczycie stoi stylizowana na rzymską świątynia Sybille. Znajduje się tam również 32-metrowy wodospad oraz sztuczna grota. Ze wzgórza rozpościera się przepiękna panorama miasta i widok na Bazylikę Sacre Coeur.

Do wzgórza prowadzą dwa mosty: wiszący oraz ceglany zwany mostem samobójców. 63-metrowy, wiszący most został zaprojektowany przez samego Gustawa Eiffla. Z kolei ceglany potocznie nazywany jest mostem samobójców (Pont des Suicidés) po serii głośnych samobójstw.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to już wspomniana świątynia "prawie" Sybilli ... :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stamtąd widać słynną bazylikę ...

Obrazek

... tu widać lepiej nieco ...

Obrazek

... a tu widać już całkiem dobrze :D

Obrazek

I inne rzeczy też widać ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

"Oznaczona" :wink: wycieczka szkolno-przedszkolna. Tylko ja z zaciekawieniem zauważałam, że są tam dzieci różnych narodowości. I tylko mój wzrok to przyciągało. Dla nich było to zupełnie normalne ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako, że wieczór już był całkiem blisko ... nogi bolały niemiłosiernie ... obrałam kierunek na kwaterkę ...
Ale po drodze ... Paryż codzienny ...

Obrazek

I "zaliczone" już nie raz nie dwa punkty obowiązkowe Paryża mijane bez większego zainteresowania (rozpuszczona jestem chyba :roll: ) ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie mogło oczywiście zabraknąć na trasie mojego ulubionego paryskiego mostu Aleksandra III ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.06.2017 15:52

Potter napisał(a):
I "zaliczone" już nie raz nie dwa punkty obowiązkowe Paryża mijane bez większego zainteresowania ( rozpuszczona jestem chyba :roll: ) ...
Jak dziadowski bicz ... :oczko_usmiech:


Potter napisał(a):
Obrazek
Słodziak ... :oczko_usmiech:
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9098
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 26.06.2017 16:31

mysza73 napisał(a):
Potter napisał(a):
I "zaliczone" już nie raz nie dwa punkty obowiązkowe Paryża mijane bez większego zainteresowania ( rozpuszczona jestem chyba :roll: ) ...
Jak dziadowski bicz ... :oczko_usmiech:


Z ust mi to wyjęłaś :lol: , czytając relacje, o tym samym pomyślałam :mrgreen:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 28.06.2017 16:15

elka21 napisał(a):
mysza73 napisał(a):
Potter napisał(a):
I "zaliczone" już nie raz nie dwa punkty obowiązkowe Paryża mijane bez większego zainteresowania ( rozpuszczona jestem chyba :roll: ) ...
Jak dziadowski bicz ... :oczko_usmiech:


Z ust mi to wyjęłaś :lol: , czytając relacje, o tym samym pomyślałam :mrgreen:


Oj tam, oj tam :mrgreen: ...

Kolejny i ostatni dzień w Paryżewie ....

Ja wiem, że to może dziwnie zabrzmi, ale jednym z moich ulubionych miejsc w Paryżu jest cmentarz ... Cmentarz Père-Lachaise ... Bardzo lubię tam spacerować.

Chyba nigdy nie przytoczyłam bliższych informacji o tym miejscu (a jeśli - to nie pamiętam :wink: ) ... A historia cmentarza jest fajna całkiem ...

Père-Lachaise powstał na początku XIX w. na terenach, które Ludwik XIV („Król Słońce”) podarował swojemu spowiednikowi, francuskiemu jezuicie, Francois d’Aix de la Chaise. Stąd wzięła się nazwa cmentarza: z francuskiego „père” oznacza „ojciec”, a Lachaise to nazwisko zakonnika (pisane łącznie). Dziś w 100 tyś. grobach spoczywa tu blisko milion osób 8O .

Najstarsze szczątki pochowane na Père-Lachaise należą do Heloizy i Abelarda, dwunastowiecznych nieszczęśliwych kochanków. Pikanterii dodaje fakt, że Abelard (filozof i teolog) był nauczycielem Heloizy, a oprócz statusu społecznego dzieliła ich spora różnica wieku. Gdy Heloiza zaszła w ciążę, kochankowie potajemnie pobrali się. Z zemsty, na rozkaz wuja dziewczyny, Abelarda napadnięto i wykastrowano. Kochankowie oddaleni od siebie, wstąpili do klasztoru, jednak przez wiele lat korespondowali ze sobą. Ich listy są dziś dowodem wielkiej miłości i należą do najpiękniejszych dzieł światowej literatury. Grób Heloizy i Abelarda jest oblegany w Walentynki.


Ja jednak wizytę na cmentarzu rozpoczynam patriotycznie - czyli u Chopina ...

Obrazek

Niektóre groby są ... interesujące :lol: .

Obrazek

Kolejny obowiązkowy pkt to grób Jima Morrisona ... Z wątpliwymi dekoracjami na drzewku obok :( ...

Obrazek

Grób, mimo, że przez wiele lat nie był oznaczony na mapie, jest celem pielgrzymek hippisów, narkomanów i innych skonsternowanych życiem fanów. Krążą legendy o libacjach i orgiach odbywających się w miejscu pochówku. Na grobie pozbawionym popiersia (które skradziono) można było znaleźć sterty butelek, strzykawek i petów (dowodów sympatii fanów). By zapobiec profanacji nagrobek ogrodzono metalowym płotkiem, a nawet postawiono strażnika, jednak zwyczaj porzucania śmieci pozostał do dziś. Prosty granitowy nagrobek z grecką inskrypcją „Kata ton daimona eautou” („Przeciw swoim demonom”) nadal jest miejscem pielgrzymek tysięcy fanów, zwłaszcza 3 lipca, w rocznicę śmierci muzyka.

Obrazek

Obrazek

To co mnie tak ciągnie na ten cmentarz (hm, ... to brzmi podejrzanie co najmniej ) to wspaniałe, klimatyczne alejki ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tym razem wyszperałam sobie w necie miejsce, które odwiedzam po raz pierwszy ...
Grób gościa, który nazywał się Victor Noir.

Do dnia dzisiejszego istnieje legenda, iż dotknięcie rzeźby poniżej pasa oraz pozostawienie przy niej kwiatów przynosi kobietom szczęście w miłości. Ogromne zainteresowanie nagrobkiem zmusiło administrację cmentarza do czasowego zagrodzenia dostępu do niej, by zapobiec uszkodzeniom zabytku.

Obrazek

Obrazek

Długo zastanawiałam się, dlaczego w moim przypadku legenda się nie sprawdziła :evil: :roll: :evil: ?!
Już wiem .... Co prawda obmacałam gościa tam gdzie trzeba, ale kwiatków żadnych mu nie zostawiłam ...

Obrazek

Z cmentarza obieram kierunek na piękną dzielnicę Montmartre (czy jest coś co mi się w Paryżu nie podoba :D ?)...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przypominam, że jest to dzielnica artystów ...

Obrazek

Obrazek

Tradycyjnie muzeum Salvadora Dali mijam przeglądając się jedynie w szybie ... Bilety jakieś mocno drogie są ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naprawdę przyjemnie spaceruje się po Paryżu przy takiej pogodzie ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najstarsza winnica w Paryżu (a są podobno 4 i wszystkie czynne) mieści się właśnie w dzielnicy Montmartre ... Pochodzi z 1932 roku.

Obrazek

Jedno z niewielu zdjęć dokumentujących, że tam byłam i to ja piszę :D ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O dwóch pozostałych w Paryżu wiatrakach i moich ich poszukiwaniach pisałam już, więc przynamniej tym razem się nie powtórzę ... Jeden znaleźć dość łatwo ...

Obrazek

Obrazek

...drugi wypatrzeć dużo trudniej ...

Obrazek

Jak Paryż to oczywiście muszą być śmierdziuchy :D . Ja osobiście je uwielbiam !!! Żebyście wiedzieli jak w tym sklepie cudnie "capiło" :mrgreen: ...

Obrazek

Obrazek

Nabywszy po kilka kawałków różnych smrodów + małą buteleczkę wina udałam się z osobą natenczas mi towarzyszącą do takiego oto mini parku by ...

Obrazek

... w warunkach luksusowych, czyli na ławeczce :lol: , oddać się błogiemu lenistwu ...

Obrazek

Po krótkiej (bo buteleczka za duża nie była, a gęby dwie :P ) regeneracji odnalazłam kolejne naj. Najmniejszą kapliczkę w Paryżu ... Ciekawostką jest fakt, że znajduje się ona praktycznie na Placu Pigalle :D , naprzeciwko Moulin Rouge ... Czyli w centrum dzielnicy erotycznej, że tak powiem ...
Ale wygląda nieciekawie ... Praktycznie wcale nie wygląda ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ja tam czułam się nieswojo przyglądając się okolicznym wystawom :oops: ... Ale inni nie mieli takich obiekcji ...

Obrazek

Obrazek

Na dziś do odwiedzenia pozostało tylko jeszcze jedno miejsce. Czy wiecie, że prawie do końca XIX w. południkiem zerowym był tzw. południk paryski, a nie jakieś tam Greenwich ? Ja oczywiście nie wiedziałam .

Południk, który przechodził przez obserwatorium w Paryżu, przez wiele lat funkcjonował jako południk zerowy. Na międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie pod koniec XIX w. zdecydowano o „przeniesieniu” południka do Greenwich. Do dzisiaj południk paryski zaznaczany jest w niektórych francuskich atlasach.

...i jeszcze ...

W 1994 r. we francuskiej stolicy zrealizowano nietypowy projekt – pomnik ku czci francuskiego astronoma, geodety, (a także przez 50 dni głowy państwa) Françoisa Arago. Pomnik składa się z 135 okrągłych płytek z brązu umieszczonych na ulicach, w parkach i na placach Paryża. Ich układ tworzy linię południka zerowego wyznaczonego na początku XIX w. przez F. Arago.
Każda z płytek ma 12 cali średnicy, na środku umieszczono nazwisko astronoma oraz naniesiono kierunki: N i S. Płytki rozmieszczono na długości ok. 9 km. Pierwszą umieszczono na av. de la Porte-Montmartre, ostatnią na terenie kampusu uniwersyteckiego.
Medaliony znajdują się w różnych miejscach m. in.: blisko obserwatorium astronomicznego -gdzie zmarł Arago, w ogrodzie Luksemburskim, na terenie Luwru.
Ten obok szklanej piramidy, najłatwiej odnaleźć.
(Akurat ! Ja nie znalazłam :evil: !)
Służby zajmujące się paryskimi ulicami i placami są zobowiązane do wymiany medalionów podczas prac remontowych, niestety nie zawsze wywiązują się z tego zadania. Niektóre z płytek zostały skradzione, inne wymienione na większe. Podobno odnaleźć można 121 brązowych medalionów. Wg Philipa Freriksa, który opisuje swoją wędrówkę po francuskiej stolicy tropem płytek, na odnalezienie ich potrzeba 2 dni.

Ja znalazłam dopiero ten na Montmartrze :evil: ... No ale ja to ślepa jestem :oczko_usmiech: ...

Obrazek

Obrazek

Od jutra już zamki nad Loarą :D .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 28.06.2017 16:43

Potter napisał(a):Od jutra już zamki nad Loarą :D .

Do tego Paryżewa to se w sumie możesz po raz 49 jechać sama :wink: ,
ale jak jeszcze raz zamki nad Loarą będziesz oglądać beze mnie, to biada Ci :evil:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15644
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.06.2017 17:35

Trzeba kolejny raz, trzeci, wybrać się do tego Paryżewa, bo wiele, wiele mam zaległości....
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.06.2017 18:00

Co tak pusto u Jima?
A tak, ten starszy pan kilka zdjęć wcześniej to chyba ten strażnik i wszystkich przegonił....

:papa:

Czy tu się odpowiada na komentarze CZYTELNIKÓW'?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France

cron
NAJ i MICRO z Paryżem w tle - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone