Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

NAJ i MICRO z Paryżem w tle

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.02.2017 17:06

TO Ty pól roku z takimi fajny mi fotami z from above czekałas?????
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 21.02.2017 17:17

Czepiacie się :oczko_usmiech: ...trudno wybrać dobre zdjęcia...to i trochę zeszło :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.02.2017 18:09

Potter napisał(a):
piekara114 napisał(a):Chyba właśnie wczoraj lub w niedzielę, oglądałam relację w TV z lodowiska urządzonego na dachu wieżowca i chyba właśnie to był M. takie podobne balustrady szklane miał....


A nie była to Moskwa przypadkiem :D ... bo tez cos takiego widziałam niedawno ...

Nie wiem, bo coś w kuchni robiłam i wpadłam po coś do pokoju i już w trakcie patrzyłam jak paryżanie relaksują się w ferie.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 22.02.2017 16:42

tony montana napisał(a):TO Ty pól roku z takimi fajny mi fotami z from above czekałas?????


Czy to aby nie sarkazm :evil: ?!

słoma79 napisał(a):Czepiacie się :oczko_usmiech: ...trudno wybrać dobre zdjęcia...to i trochę zeszło :mrgreen:


Taaa... z naciskiem na "dobre" :evil: :mrgreen: ...

No to idziemy se dalej po tym Paryżewie ...

Po drodze mijam jakże kuszące wyglądem :lol: , ceną niestety już mniej :roll: wystawy sklepów gdzie wszystko zrobione jest z czekolady ...

SAM_0932.jpg


SAM_0934.jpg


SAM_0935.jpg


SAM_0938.jpg


SAM_0941.jpg


Powoli dochodzę do kolejnego wyznaczonego na ten dzień pkt-u a mianowicie najstarszej w Paryżu i będącej symbolem dla Francuzów kawiarni Cafe Procope - gdzie Napoleon Bonaparte nie mając czym zapłacić za rachunek zostawił swój kapelusz :oczko_usmiech: ...

SAM_0928.jpg


W tym samym momencie ulicą przejeżdża parada typowo francuskich autek ... :mrgreen:

SAM_0927.jpg


SAM_0922.jpg


Za przewodnikiem : ..."
Najstarsza jest Café Procope , która bardziej niż kawą zionie arystokratycznym snobizmem. Elegancki przepych, lustra, portrety, miękkie kanapy, na ścianie treść artykułów Deklaracji praw człowieka i obywatela z 1789 roku, a w gablocie kapelusz Napoleona zastawiony przez boga wojny za niezapłacony rachunek. Do bywalców należeli Wolter, Rousseau, Molier, Robespierre, Danton, Musset, Verlaine… Kroniki odnotowały, że w Café Procope Diderot pisał artykuły do swej encyklopedii, a Benjamin Franklin, będąc ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Paryżu, przygotowywał tekst paktu sojuszniczego nowej republiki zza oceanu z Ludwikiem XVI, a także projekt przyszłej konstytucji amerykańskiej. Współcześnie w tym historycznym miejscu przyznaje się nagrodę czarnego humoru i od roku za najlepszy esej polityczny i filozoficzny. Laureat prócz czeku otrzymuje butelkę szampana i stolik na rok obficie zastawiony...."


Tylko i wyłącznie z powodu napiętego harmonogramu :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: nie wstępuję do środka, a jedynie "rzucam okiem" ...

SAM_0925.jpg

...
Ostatnio edytowano 06.03.2017 14:03 przez Potter, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.02.2017 16:48

Potter napisał(a):Tylko i wyłącznie z powodu napiętego harmonogramu :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: nie wstępuję do środka, a jedynie "rzucam okiem" ...

Łeeeeee, a ja już się zastanawiałam jaką część garderoby zostawiłaś ... w ramach uregulowania rachunku, ofkors :roll: :oczko_usmiech:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.02.2017 17:00

Piękny powrót do relacji , bardzo apetyczny :D

Paryż piękny jest . . .


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.02.2017 18:22

Pochwal się jaki przewodnik używasz przy tym szwędaniu się po Paryżewnie? Fajnie napisany...

A właśnie się zastanawiałam, czy na kawkę wstąpiłaś?
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 06.03.2017 14:35

Brak bardzo dokładnego planu ma tę niewątpliwą zaletę, że człowiekowi nigdzie się nie spieszy :mrgreen: ...
Idzie sobie człowiek jakąś tam uliczką Paryża i se go podziwia ...

SAM_0946.jpg


SAM_0947.jpg


SAM_0956.jpg


SAM_0951.jpg


Można spotkać typowo paryski jak dla mnie obrazek ... Pani... przy kawiarnianym stoliku...je bagietkę...popija wodą...jest ubrana na ciemny kolor...zdecydowanie za ciepło jak na panującą wokoło temperaturę ... :lol: .

SAM_0945.jpg


No i można iść dalej w kierunku następnego naj ...

SAM_0954.jpg


SAM_0948.jpg


No i dotarł se człowiek do tego następnego naj-a :oczko_usmiech:

SAM_0961.jpg


A cóż to takiego ? A jest to najwęższa ulica w Paryżu ...


SAM_0962.jpg



SAM_0958.jpg


Nic specjalnego, powiecie ? Owszem, zgadzam się. Ale jest naj :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Załączniki:
SAM_0955.jpg
Ostatnio edytowano 06.03.2017 15:33 przez Potter, łącznie edytowano 3 razy
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.03.2017 14:52

Czy ktoś widzi zdjęcia :?:
bo ja nie, ale może Potter tylko mnie zblokowała :smo:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 06.03.2017 15:28

mysza73 napisał(a):Czy ktoś widzi zdjęcia :?:
bo ja nie, ale może Potter tylko mnie zblokowała :smo:


Weź te drugie okulary :twisted: ...
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9098
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 06.03.2017 15:43

Potter napisał(a):Weź te drugie okulary

I tu się zgadzam w 100% :lol:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.03.2017 16:06

Potter napisał(a):
mysza73 napisał(a):Czy ktoś widzi zdjęcia :?:
bo ja nie, ale może Potter tylko mnie zblokowała :smo:


Weź te drugie okulary :twisted: ...

No ... :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.03.2017 16:22

Potter, to Ty nie wiesz 8O 8O 8O że jak się siedzi i jeszcze wodę piję to jest człekowi ZIMNO?
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 07.03.2017 13:53

tony montana napisał(a):Potter, to Ty nie wiesz 8O 8O 8O że jak się siedzi i jeszcze wodę piję to jest człekowi ZIMNO?


:roll:

Idziemy szukać następnego naj-a albo i czegoś innego ciekawego ...

... chociaż Dzielnica Łacińska kusi sklepikami ...

Obrazek

... ja się jednak nie poddaję i mimo zmęczenia ... :D

Obrazek

...idę dalej. Mój cel - pamiątkowy zegar autorstwa gościa zwanego Salvador Dali (ten od sklapciałych zegarków m.in. :wink: ) umieszczony w bardzo niepozornym miejscu ...

Obrazek

"Pod numerem 27 przy rue Saint-Jacques-de-Compostelle, w piątej dzielnicy Paryża, na słynnej drodze pielgrzymów, wiodącej ze stolicy Francji do Santiago de Compostela, można podziwiać zegar słoneczny Salvadora Dalego. Kataloński artysta stworzył go i wygrawerował w 1966 r. dla swoich przyjaciół, którzy mieli sklep na rogu tego budynku. Zegar ten ma kształt kobiecej głowy, której górna część przypomina muszlę św. Jakuba."

Obrazek

A w temacie muszli ... Nikt mnie nigdy nie namówi do spróbowania tych glutów, które mijam co chwila, i które zawsze będą mi się kojarzyć z "Wakacjami Jasia Fasoli" ... :evil:

Obrazek

Obrazek

Lubię Paryż ...

Obrazek

... a nawet bardzo lubię Paryż :lol:

Obrazek

Dochodzę do kolejnego naj...

Obrazek

Najstarsze ponoć drzewo w Paryżu ... Pochodząca z Ameryki Północnej akacja Rubinia... Posadzona w 1601 roku. Akacja zdrowo się już giba :) , podparto ją więc betonowymi słupami ...

Obrazek

Akacja znajduje się na baaardzo fajniutkim skwerku dosłownie rzut beretem od katedry Notre Dame ...

Obrazek

Obrazek

Na tym skwerku jest też bardzo ciekawa fonntanna ...

Obrazek

Fonntanna jest symbolem legendy o świętym Julianie Szpitalniku ...

Obrazek

Obrazek

Z fontanną wiąże się dość ciekawa legenda ... Trochę długawa, ale jak ktoś chce to proszę bardzo :oczko_usmiech: ...

"Średniowieczne opowieści upatrują w św. Julianie zamożnego kupca flamandzkiego, który mając porywczy i mściwy charakter, zabił w gniewie własnych rodziców. Stało się to przypadkiem, gdy wracając z polowania, zobaczył ich we własnym łożu małżeńskim. Myśląc, że pod kołdrą ukrywa się żona z kochankiem, wydobył miecz i w ataku złości zabił zupełnie przypadkowo śpiących rodziców, którzy akurat przybyli do syna w gościnę. Postępek był przyczyną wielkiego żalu i postanowienia praktyki pokutnej. Julian postanowił poświęcić całe życie pomocy ubogim i potrzebującym. Mieszkańcy Maceraty we Włoszech, którzy uważają Juliana za swojego patrona, przyjmują, iż pokutnik, po latach wędrówek i długich modlitw, osiadł nad rzeką Potezą, gdzie zajmował się przewożeniem pielgrzymów i trędowatych. Legenda mówi, iż któregoś dnia jeden z trędowatych zachwiał się i miał wpaść do rzeki. Julian nie zawahał się podać mu ręki, ratując od niechybnej śmierci. Owym trędowatym miał być sam Jezus Chrystus, który chciał sprawdzić, czy serce Juliana zostało już całkowicie odmienione. Prawdziwy żal, rzeczywista chęć zadośćuczynienia, życie poświęcone modlitwie i służbie biednym i chorym sprawiły, że wszyscy widzieli w nim świętego".
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.03.2017 13:59

Bardzo fajny ten skwerek....i słoneczny :D
A Pani chyab nie przyzwyczajona do śmigania w długiej sukience :mrgreen: :mrgreen:

I ponawiam pytanie:
piekara114 napisał(a):Pochwal się jaki przewodnik używasz przy tym szwędaniu się po Paryżewnie? Fajnie napisany...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France

cron
NAJ i MICRO z Paryżem w tle - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone