Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Istrię, Kvarner autostradami w Słowenii czy w Chorwacji?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.08.2014 15:25

Adam's napisał(a):
MikeM napisał(a):Także mogę potwierdzić te słowa. Mówiąc szczerze na początku autostrada w Austrii zrobiła na mnie wrażenie.....do momentu aż nie wjechałem na słoweńską.

Idealna nawierzchnia, moim zdaniem lepsza niż w Austrii. Świetnie pooznaczane drogi, tunele, wiadukty. 30 euro ale warto :) jeśli ktoś planuje jazdę na Istrię. Szczerze polecam


Dzisiaj dojechałem do Istrii (Umag- Zambratija). Jechałem trasą: Warszawa (Pruszków)- Gliwice- A1- Ołomuniec-Wiedeń-Maribor-Umag. Odcinek: Maribor- Umag, w większości pokonałem autostradami słoweńskimi. Przyznam, że autostrady słoweńskie nie powalają. Stosunkowo wąskie, w dużej części brak pełnego pasa awaryjnego, kręte, słabo oznakowane MOP-y, stare bramki, na których i tak trzeba zwalniać. Są to moje wrażenia porównując do autostrad chorwackich. Na plus: krótsza droga i może więcej gór za oknem. Przyznam, że jeżeli jeszcze raz miałbym jechać do Istrii to ze względu na komfort jazdy pojechałbym przez Chorwację.



Komfort jazdy :?: :!: :roll:
Autostrada do Rijeki to mnóstwo zakrętów i mnóstwo ograniczeń prędkości :roll:

Ograniczeniom się nie dziwię, bo łatwo tam o wypadek, jedzie się mało komfortowo w porównaniu do autostrady w Słowenii, zdecydowanie gorzej :?

Trzeba podziwiać kunszt budowniczych autostrady do Rijeki, że udało im się tam autostradę zbudować, teren do tego się nie nadaje specjalnie 8)

Co do autostrad w Austrii, to nie ma do czego się przyczepić :D
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 15.08.2014 15:39

Lednice napisał(a):Co do autostrad w Austrii, to nie ma do czego się przyczepić :D


Maja prawie takie jak w Polsce... :lol:
Adam's
Odkrywca
Posty: 78
Dołączył(a): 07.08.2006
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam's » 15.08.2014 18:41

Lednice napisał(a):

Komfort jazdy :?: :!: :roll:
Autostrada do Rijeki to mnóstwo zakrętów i mnóstwo ograniczeń prędkości :roll:

Ograniczeniom się nie dziwię, bo łatwo tam o wypadek, jedzie się mało komfortowo w porównaniu do autostrady w Słowenii, zdecydowanie gorzej :?

Trzeba podziwiać kunszt budowniczych autostrady do Rijeki, że udało im się tam autostradę zbudować, teren do tego się nie nadaje specjalnie 8)

Co do autostrad w Austrii, to nie ma do czego się przyczepić :D

Pozostanę przy swoim zdaniu jeżeli chodzi jazdę autostradą słoweńską :D .
ogi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 268
Dołączył(a): 14.07.2014
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogi » 16.08.2014 22:08

Dzis do jechałem na Krk. To co zobaczyłem po drodze sprawia że myślę nad drogą powrotną za 2 tygodnie.
Zastanawiam sie nad pojechaniem w kierunku Lubliany i potem na Maribor itd. Czy to dobry pomysł?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13433
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 16.08.2014 22:34

ogi napisał(a):Dzis do jechałem na Krk. To co zobaczyłem po drodze sprawia że myślę nad drogą powrotną za 2 tygodnie.
Zastanawiam sie nad pojechaniem w kierunku Lubliany i potem na Maribor itd. Czy to dobry pomysł?

Dobry.
Zależy jeszcze, kiedy będziesz wracał, ale odległość podobna jak chorwackimi A1 i A2.
Z Krk dojeżdżasz do A7. Jedziesz w kierunku Rijeki, potem Rupa. Następnie "szóstką" w kierunku słoweńskiej A1.
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 18.08.2014 14:36

walp napisał(a):
ogi napisał(a):Dzis do jechałem na Krk. To co zobaczyłem po drodze sprawia że myślę nad drogą powrotną za 2 tygodnie.
Zastanawiam sie nad pojechaniem w kierunku Lubliany i potem na Maribor itd. Czy to dobry pomysł?

Dobry.
Zależy jeszcze, kiedy będziesz wracał, ale odległość podobna jak chorwackimi A1 i A2.
Z Krk dojeżdżasz do A7. Jedziesz w kierunku Rijeki, potem Rupa. Następnie "szóstką" w kierunku słoweńskiej A1.


My w koncu lipca przejechalismy bez zadnego korka te trase, choc "szotka" kreta i tutaj [b]@ogi[/b] nic nie nadrobisz, a raczej trzeba uwazac z tej drodze. Ale ogolnie plynny przejazd, a samej "szostki" ze 40 km.

pozdro
Greg69
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Greg69 » 19.08.2014 11:37

W pierwszej połowie sierpnia byłem z Rodziną i Znajomymi na Istrii w Novigradzie. Trasa z Suwałk przez: Wa-wę, A2, Dk50 (obw.Żyrardowa), S8, Piotrków Tr., Częstochowa, Pyrzowice, A1, Czechy (D1 - Olomouc, Brno, Mikulov - nocleg), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor, Ljubljana, Koper, D11), Cro - A9.
Rzeczywiście autostrada w Słowenii jest OK, szczególnie widoki na Alpy Julijskie. POLECAM!
W temacie korków po drodze:
W tamtą stronę (do Cro) jedyny korek zaliczyliśmy na granicy SLO/HR (03 VIII około 17tej) - około godziny podjeżdżania przez prawie 8 km.
W drodze powrotnej do Polski było nieco gorzej. Najpierw rzeczona granica HR/SLO: około 45 minut; następnie w Koprze około 20-30 minut na włączeniu się w H5 (najpierw rondo a potem łącznica węzła spinająca drogę od HR i z centrum). Kolejny koreczek w Austrii w Poysdorf (30 min. 14 VIII ok. 17.00), no i oczywiście za Mikulovem (15 VIII ok. 9.00) około 30-40 min. na naprawie nawierzchni (tam naprawdę można zaczepić podwoziem wypakowanego auta).
Występują roboty drogowe (np. za Graz w stronę granicy na A9 kilkanaście km i na słoweńskiej A1 za Ljubljaną kilka km) ale jazda "idzie" na bieżąco - tylko wolniej.
Żeby nie być gołosłownym dodam, że na odcinek Suwałki - Mikulov potrzebowaliśmy ok.10h (900km), zaś na odcinek Mikulov - Novigrad ok.7,5h (600km).
PS. Życzę szczęśliwej podróży i udanego wypoczynku wszystkim Cromaniakom udającym się dopiero na urlop!!!
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 23.03.2015 23:44

Chciałem troszkę odświeżyć temat. W tym roku najprawdopodobniej będzie Istria, dokładniej okolice Novigradu. Trasa jest już przesądzona, od Częstochowy będzie taka sama jak napisał Greg69, bo lepszej się chyba nie da wymyślić.
Mam pytanie o odcinku od granicy austriacko-słoweńskiej do Novigradu. Ogólnie będziemy jechać w co najmniej dwa samochody, z conajmniej czwórką małych dzieci w wieku od 0 do 4 lat, więc postoje mogą być częste. Czy na tym odcinku, szczególnie jeśli chodzi o autostradę słoweńską MOP-y są w miarę rozsądnej liczbie, lub też stacje paliw, ewentualnie inne miejsca z toaletami?
I drugie pytanie już o same stacje paliw na tym samym odcinku. Z obliczeń wynika, że jak zatankuję w Polsce przed granicą, to drugie tankowanie wypadnie mi gdzieś na granicy słoweńsko-chorwackiej. Czy w tym rejonie jest jakaś stacja paliw?
Użytkownik usunięty
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.03.2015 00:31

Nie ma powodu do obaw, wszystko jest

Na całej trasie są stacje benzynowe i zajazdy :D

Ja bym zatankował w Austrii poza autostradą, taniej 8)
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 24.03.2015 16:43

Przed granicą Slo-HR masz min 2 stacje, pierwsza za zjazdem na Logatec z motelem i restauracją, potem Postojna. Jeżeli coś mogę poradzić warto kupić paliwo i winietę zaraz przy wjeździe do Slo z A (granica państwa, patrz google) mniejszą ilość tak by dojechać spokojnie na Istrie. Ja tak robiłem jak miałem auto na benzynę.
Ceny paliw sprawdź przed wyjazdem na e-petrol i zdecyduj gdzie co i jak. Wszystkie paliwa poza autostradą są zawsze tańsze, we wszystkich państwach po drodze - w Polsce o ok. 15-20gr/litr.
Użytkownik usunięty
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.03.2015 17:06

wielbiciel napisał(a):Przed granicą Slo-HR masz min 2 stacje, pierwsza za zjazdem na Logatec z motelem i restauracją, potem Postojna. Jeżeli coś mogę poradzić warto kupić paliwo i winietę zaraz przy wjeździe do Slo z A (granica państwa, patrz google) mniejszą ilość tak by dojechać spokojnie na Istrie. Ja tak robiłem jak miałem auto na benzynę.
Ceny paliw sprawdź przed wyjazdem na e-petrol i zdecyduj gdzie co i jak. Wszystkie paliwa poza autostradą są zawsze tańsze, we wszystkich państwach po drodze - w Polsce o ok. 15-20gr/litr.


Jest o wiele więcej stacji w Słowenii niż 2 na odcinku granica A-SLO granica SLO-HR :!: :D

Ceny paliw w Słowenii są takie same, niezależnie autostrada czy nie autostrada :wink:
Przynajmniej tak było rok temu :wink:
Można zatankować np. w Wilfersdorf za Mikulovem, w drodze na Wiedeń, jest znacznie taniej niż na autostradzie w Austrii i taniej niż w Słowenii :!: 8)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15634
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.03.2015 20:13

Po przekroczeniu granicy A-SLO nie rozpędzaj się, bo od razu masz stację bez. z czystymi toaletami. Tu bez problemu kupisz winietę - tu musisz zrobić to najpóźniej, bo dosłownie po paru metrach jesteś na płatnej autostradzie
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 25.03.2015 09:32

Dzięki za info. Zdaję sobie sprawę, że na autostradach tankowanie jest droższe, ale nie chciałbym zjeżdżać z autostrad w tym celu, jestem przygotowany, że trochę więcej zapłacę, o ile to rzeczywiście będzie w granicach przyzwoitości.
Co do winiet, to właśnie aktualizuję sobie bazę punktów, gdzie mogę je nabyć. Byłem już kilka razy w Chorwacji, więc to kwestia przypomnienia, gdzie mam je kupić. Zawsze jednak jeździłem do Dalmacji, więc standardowo było to Polska, Czechy, Austria, potem Mureck - Lenart - Ptuj, i dalej to wiadomo. Ale tym razem jadę pierwszy raz na Istrię samochodem, więc trasa jest dla mnie nowa, więc dochodzi winieta słoweńska.
Może rzeczywiście lepszą opcją będzie tankowanie gdzieś po środku trasy, żeby spokojnie dojechać do celu, aczkolwiek liczbę tankowań chciałbym ograniczyć do minimum. Może to nie jest jakaś straszna strata czasu dodatkowe tankowanie, ale wybija mnie to z rytmu, bo wiadomo, że jak się zajeżdża na stację paliw, to nagle okazuje się, że dorośli mają mniejsze pęcherze od dzieci, ten sobie chce kupić batonika, tamten kawę itd. A człowiek by chciał jechać póki senność nie ogarnia.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7943
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 25.03.2015 09:40

Jeżeli jedziesz przez Austrię i Czechy, zrób tak jak Ci radził Lednice. Zatankuj do pełna na OMV w Wielfersdorf (do Novigradu masz stamtąd niecałe 600km wiec chyba dojedziesz) i możesz tam zaraz kupić winietę na Austrię i Słowenię.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Na Istrię autostradami Słowenii czy Chorwackimi?

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 25.03.2015 12:05

piekara114 napisał(a):Po przekroczeniu granicy A-SLO nie rozpędzaj się, bo od razu masz stację bez. z czystymi toaletami. Tu bez problemu kupisz winietę - tu musisz zrobić to najpóźniej, bo dosłownie po paru metrach jesteś na płatnej autostradzie


Tu ... tzn? Czy ten odcinek już jest płatny?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Na Istrię, Kvarner autostradami w Słowenii czy w Chorwacji? - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone