Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moje po Polsce wędrówki...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.10.2017 16:37

Gandalf Biały napisał(a):Dzisiaj na pewno , lecz wówczas i pożary inne bywały .

Kiedy się zapalił drewniany dom kryty strzechą, to pozostawało już tylko chronić sąsiednie budynki...

Pozdrawiam,
Wojtek
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 06.10.2017 10:36

Gandalf Biały napisał(a):
Nefer napisał(a):Pamiętam, że te maszyny rolnicze, które pokazałeś na przedostatnim zdjęciu, bardzo fascynowały mojego syna, wtedy trzyletniego. :) Zdecydowanie bardziej niż stare chałupy i ich wyposażenie...


Jak to u chłopaka ...
Nie pytał czasem czemu one takie dziwne ???

Ciekawość wielką na pewno wzbudziły, taka samo ja te wozy strażackie, które tez pokazałeś. Zdziwienie pewnie też - chyba pierwszy raz coś takiego wtedy widział.

Pozdrawiam :)
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 08.10.2017 11:35

Franz napisał(a):
Gandalf Biały napisał(a):Dzisiaj na pewno , lecz wówczas i pożary inne bywały .

Kiedy się zapalił drewniany dom kryty strzechą, to pozostawało już tylko chronić sąsiednie budynki...

Pozdrawiam,
Wojtek


Witaj przy takiej wydajności pomp rzeczywiście niewiele można było wtedy zrobić ...
Tak jak napisałeś tylko polewać sąsiednie budynki by te się nie zajęły .

Pozdrawiam
Krzysiek
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 08.10.2017 11:39

Nefer napisał(a):
Gandalf Biały napisał(a):
Nefer napisał(a):Pamiętam, że te maszyny rolnicze, które pokazałeś na przedostatnim zdjęciu, bardzo fascynowały mojego syna, wtedy trzyletniego. :) Zdecydowanie bardziej niż stare chałupy i ich wyposażenie...


Jak to u chłopaka ...
Nie pytał czasem czemu one takie dziwne ???

Ciekawość wielką na pewno wzbudziły, taka samo ja te wozy strażackie, które tez pokazałeś. Zdziwienie pewnie też - chyba pierwszy raz coś takiego wtedy widział.

Pozdrawiam :)


Witaj .
Zapewne ponieważ teraz już takich ' DZIWOLĄGÓW ' nie zobaczy nawet na okolicznościowych piknikach organizowanych przez lokalną społeczność ...

Pozdrawiam
Krzysiek
Za chwilę będą następne i także coś dla chłopca ...
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 08.10.2017 12:04

Tak jak obiecałem powyżej ...
Ten plan miałem już w głowie od dłuższego czasu musiałem tylko dobrze przejrzeć mapę i załatwić sobie dobrą pogodę na cały dzień bo trochę kilometrów w kołach auta pozostanie ...

Skansen bojowy Mniszew - Dęblin - Kozłówka - Lubartów - Nałęczów - Kazimierz nad Wisłą - Puławy - Żelechów .

Wyjazd o 7 rano drogą nr 79 na Górę Kalwarię i Kozienice .
Jest dość wcześnie , ale ważne by jak najprędzej dojechać do Góry Kalwarii bo tu się znajduje to nieszczęsne rondo przez które cały ten rejon stoi na osi drogi nr 50 to droga tranzytowa ...
Mnie udaję się szybko dojechać do Potyczy tu skręcam na na rondzie w lewo na Sandomierz by po kilkunastu minutach dojechać do Mniszewa pierwszego celu w tym dniu .
Skansen bojowy 1 Armii Wojska Polskiego w Mniszewie znajduje się we wsi Mniszew, w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Magnuszew.
Skansen projektu Witolda Wiśniewskiego i Krzysztofa Brzezińskiego według scenariusza Włodzimierza Wołoszyna powstał z inicjatywy Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego, a całość prac wykonali żołnierze jednostek Warszawskiego Okręgu Wojskowego.
Otwarty został w końcu 1977 roku z udziałem gen. Zygmunta Berlinga. Składa się z 3 części:
pomnik bohaterów walk przy szosie,
kompanijny punkt oporu,
ekspozycja sprzętu bojowego i inżynieryjno-saperskiego na stanowiskach bojowych.
Skansen upamiętnia walki związków taktycznych 1 Armii Wojska Polskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim. Usytuowany jest w miejscu walk 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta i 1 Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii. W dniach 9-12 października 1944 roku znajdowały się tu pozycje oddziałów obydwu dywizji.
Oto co można tu zobaczyć ...
dwa T-34/85, przy czym do jednego z nich można wejść przez otwarty właz kierowcy; wnętrze jest opróżnione z części ruchomych (nie ma np siedzeń) i nieco zaśmiecone,
kilkanaście armat, haubic i armat przeciwlotniczych
dwie Katiusze (przerdzewiałe)
powojenną amfibię BAW (uwaga, w środku brak podłogi)
liczne transzeje i ziemianki, dość płytkie z powodu naniesionego przez deszcze piasku, ale niezbyt zaśmiecone, można bezpiecznie wchodzić
zagrody z drutu kolczastego, betonowe zapory przeciwczołgowe .

Przed wejściem na teren skansenu tuż przy drodze na postumencie stoi czołg t 34 /85
By wejść do środka muszę pokonać kilka stopni w górę teren ten jest nieco pofałdowany co znacznie uatrakcyjnia wizualnie to za chwilę zobaczę ...
Załączniki:
a.jpg
a1.jpg
a2.jpg
a3.jpg
a4.jpg
a5.jpg
a6.jpg
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 08.10.2017 14:15

I do Mniszewa, widzę, też dotarłeś. :)
Byliśmy tam jeden raz z dziećmi - obojgu się podobało (i synowi, i córce), a ja sam też tam byłem jeszcze w latach 80. na wycieczce szkolnej. Pokażę dzieciom Twoje zdjęcia - ciekawe, czy jeszcze pamiętają tę naszą wycieczkę.

A byłeś może w położonych stosunkowo niedaleko od Mniszewa (ok. 20 km) Studziankach Pancernych :?: Tam też jest czołg T-34 na postumencie oraz tablice informacyjne z opisem bitwy pod Studziankami (sierpień 1944 r.), czyli tej, w której brał udział Rudy 102.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.10.2017 15:39

Gandalf Biały napisał(a):Skansen bojowy

Militaria leżą daleko od obszaru moich zainteresowań, ale z Tobą przebrnę i przez nie...

Pozdrawiam,
Wojtek
elfik99
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 9206
Dołączył(a): 13.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) elfik99 » 08.10.2017 19:32

Ale ładny ten skansen!!! Mogłabym tam chodzić cały dzień!!! :) :) :)

:papa:
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 08.10.2017 22:53

elfik99 napisał(a):Ale ładny ten skansen!!! Mogłabym tam chodzić cały dzień!!! :) :) :)

:papa:


Witaj Elfiku .
Skansen w Maurzycach masz na myśli czy Rudego 102 ?
myślę jednak że ten Łowicki szkoda tylko że latem tam nie byłem byłoby zapewne ciekawie ...
Ale muszę w końcu za Wojtkiem się zebrać i uzupełnić pierwsze fotki tam też całkiem było ciekawie ...
Lubię takie klimaty bo na co dzień tylko szkło i stal oglądam .

Pozdrawiam
Krzysiek
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 08.10.2017 22:56

Nefer napisał(a):I do Mniszewa, widzę, też dotarłeś. :)
Byliśmy tam jeden raz z dziećmi - obojgu się podobało (i synowi, i córce), a ja sam też tam byłem jeszcze w latach 80. na wycieczce szkolnej. Pokażę dzieciom Twoje zdjęcia - ciekawe, czy jeszcze pamiętają tę naszą wycieczkę.

A byłeś może w położonych stosunkowo niedaleko od Mniszewa (ok. 20 km) Studziankach Pancernych :?: Tam też jest czołg T-34 na postumencie oraz tablice informacyjne z opisem bitwy pod Studziankami (sierpień 1944 r.), czyli tej, w której brał udział Rudy 102.

W Studziankach byłem ale jak wiesz nie wiele tam jest do zobaczenia ten jest znacznie ciekawszy i położony jest przy samej drodze a mnie zależało na czasie były także inne cele tego dnia ...

Pozdrawiam
Krzysiek
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 08.10.2017 22:57

Franz napisał(a):
Gandalf Biały napisał(a):Skansen bojowy

Militaria leżą daleko od obszaru moich zainteresowań, ale z Tobą przebrnę i przez nie...

Pozdrawiam,
Wojtek


Przebrniesz Wojtku to pewne chodzisz po znacznie trudniejszych trasach ...

Pozdrawiam
Krzysiek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.10.2017 23:11

Gandalf Biały napisał(a):Przebrniesz Wojtku to pewne chodzisz po znacznie trudniejszych trasach ...

Swego czasu przeszliśmy w Irlandii przez poligon artyleryjski w trakcie trwania ostrzału, to i u Ciebie dam radę...

Pozdrawiam,
Wojtek
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 09.10.2017 00:21

Franz napisał(a):
Gandalf Biały napisał(a):Przebrniesz Wojtku to pewne chodzisz po znacznie trudniejszych trasach ...

Swego czasu przeszliśmy w Irlandii przez poligon artyleryjski w trakcie trwania ostrzału, to i u Ciebie dam radę...

Pozdrawiam,
Wojtek


Poważnie ...
Właśnie mi przypomniałeś jak mnie to samo się przytrafiło na poligonie pod Warszawą to co prawda to nie Irlandia ale sam ostrzał podobny był ... zachciało nam się starych czołgów szukać ... :D

Pozdrawiam i dobrej nocy życzę ...
Krzysiek
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.10.2017 07:44

Gandalf Biały napisał(a):Skansen bojowy Mniszew - Dęblin - Kozłówka - Lubartów - Nałęczów - Kazimierz nad Wisłą - Puławy - Żelechów .

Z tej listy udało mi się w zeszłym roku odwiedzić Nałęczów, Kazimierz nad Wisłą i Puławy. Kusił Dęblin, ciekawiła Kozłówka, ale zwyczajnie zabrakło już czasu.
Z przyjemnością będę Ci towarzyszyć :hut: .
elfik99
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 9206
Dołączył(a): 13.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) elfik99 » 09.10.2017 12:15

Gandalf Biały napisał(a):
elfik99 napisał(a):Ale ładny ten skansen!!! Mogłabym tam chodzić cały dzień!!! :) :) :)

:papa:


Witaj Elfiku .
Skansen w Maurzycach masz na myśli czy Rudego 102 ?
myślę jednak że ten Łowicki szkoda tylko że latem tam nie byłem byłoby zapewne ciekawie ...
Ale muszę w końcu za Wojtkiem się zebrać i uzupełnić pierwsze fotki tam też całkiem było ciekawie ...
Lubię takie klimaty bo na co dzień tylko szkło i stal oglądam .

Pozdrawiam
Krzysiek

Skansen w Maurzycach!!! I te niebieskie ściany wzorkowane w kwiaty wyrastające z donic i te pokoiki z kolorowankami u powały....... 8) 8) 8)
Mogłabym tam mieszkać.......

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Moje po Polsce wędrówki... - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone